50 godina od velikog potresa u Banja Luci

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

50 godina od velikog potresa u Banja Luci

Post by Ommadawn » 27 Oct 2019, 23:02

27 oktobra 1969 godine u 8.53 ujutro desio se veliki potres u Banja Luci koji je potpuno devastirao grad. Krenulo je dan prije, 26 oktobra, oko 16.35 kada se desio jedan neuobicajeno jak potres. Tada je formiran krizni stab Skupstine Opstine Banja Luka gdje je donesena odluka da sutradan djaci ne idu u skolu niti ljudi na posao, sto se uciniti pametnim potezom jer su na taj nacin spaseni mnogi zivoti u velikom potresu koji ce se desiti dan kasnije.
Hipocentar je bio 20 km ispod samog grada, jacine 8 prema Merkalijevoj skali odnosno 6 prema Rihterovoj skali. Poginulo je 15 ljudi, oko 1117 ih je dobilo lakse i teze povrede a gradu je pricinjena ogromna materijalna steta kada su potpuno unistene skolske, zdravstvene i privredne ustanove.
Vecina ucenika je autobusima prebacena diljem Jugoslavije kako bi nastavila svoje skolovanje.
Vrlo brzo je krenula obnova kompletnog grada sto je znacilo rekonstrukciju objekata, infrakstrukture te ubrzane urbanizacije. U skladu s tim donesena su strozija pravila po pitanju izgradnje novih objekata.

Ovo nije prvi ni zadnji zemljotres u Banjaluci. 1888 godine zabiljezen je prvi zemljotres u Banjaluci, koji je iznosio 5,6 stepeni Rihterove skale, te 1935 takodjer 5,5 stepeni Rihterove skale, te ovaj 27 oktobra 1969.
12 godina kasnije Banjaluku ce pogoditi jos jedan zemljotres, tacnije augusta 1981 godine, jacine od 5,4 stepena Rihterove skale. Srecom, ovaj put nisu stradali ljudski zivoti nego samo veca materijalna steta. Ovog zemljotresa se i ja malo sjecam - znam da smo sjedili napolju, sestra je bila beba i mama je cuvala u narucju dok je mene cuvala nasa rahmetli komsinica.

Zemljotres iz 1969 ostat ce upamcen u istoriji grada Banjaluke, gdje je dobar dio stare arhitekture ostecen, a u spomen tom dogadjaju postavljena je skulptura na gradskom Trgu u obliku iskrivljenog ulicnog sata sa kazaljama koje pokazuju 8 sati i 53 minute.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: 50 godina od velikog potresa u Banja Luci

Post by Bla » 27 Oct 2019, 23:09

zaboravio si samo dodati da je od tada u narodu ostala izreka
trese se ko Banjaluka :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: 50 godina od velikog potresa u Banja Luci

Post by Dorian » 27 Oct 2019, 23:11

Bla wrote: 27 Oct 2019, 23:09 zaboravio si samo dodati da je od tada u narodu ostala izreka
trese se ko Banjaluka :hm
..."Rekla je da je iz Banja Luke i da se tamo zemlja tresla,
Kako joj se srušila kuća i kako joj je nestala adresa"...

Ovaj stih iz pjesme Zabranjenog pušenja se vjerovatno odnosi na zemljotres iz 1981. koji i ja pamtim. Iako sam iz Sarajeva, taj dan sam bio u Banjaluci ili po važećem pravopisu Banjoj Luci.

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: 50 godina od velikog potresa u Banja Luci

Post by Ommadawn » 27 Oct 2019, 23:16

Bla wrote: 27 Oct 2019, 23:09 zaboravio si samo dodati da je od tada u narodu ostala izreka
trese se ko Banjaluka :hm
Pa prvo je bilo sa Agadirom - trese se kao Agadir (marokanski grad koji je nekoliko godina ranije pogodio snazan zemljotres).
Eh onda je izmjenjeno u "Trese se k´o Banja Luka".

Bilo je jos tih zemljotresa u Banjaluci, ja sam jednom bio sam kod kuce kad je pocelo tresti. Popadale knjige iz police i jedan plakar se oborio. Jedva sam ga digao.
Nimalo prijatno...
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: 50 godina od velikog potresa u Banja Luci

Post by Dorian » 27 Oct 2019, 23:37

Znaš šta, Ommadawn, nekako mi sve vuče da bi ti mogao biti ovaj lik:

https://www.youtube.com/channel/UCEpq4Y ... wWgo-lbbww

User avatar
Ommadawn
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1616
Joined: 16 Sep 2019, 18:03
Location: Prvi sprat, desna vrata. Pozvoni. Ne ocekuj da otvorim. Ne cujem od muzike. Probaj ponovo.
Status: Offline

Re: 50 godina od velikog potresa u Banja Luci

Post by Ommadawn » 27 Oct 2019, 23:49

Dorian wrote: 27 Oct 2019, 23:37 Znaš šta, Ommadawn, nekako mi sve vuče da bi ti mogao biti ovaj lik:

https://www.youtube.com/channel/UCEpq4Y ... wWgo-lbbww
Pa nisam baš toliko star :) Niti imam istu gitaru, iako sličnu. I jako rijetko pjevam.
Ab yul ann idyad awt
En yab na log a toc na awd

F*CK CANCER! F*CK DIABETES!

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests