Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Fuddo » 18 Feb 2021, 16:30

Sad je mene ova tema dala u ozbiljno razmisljanje.
Bez zajebancije.
I kontam ja, pa de fudo, studiozno pristupi tom kulturoloskom nasljedu, mislim, bitno je to jebote.
I ev, zamisljam tamo nekog svog pretka, sta ja znam, recimo, godina je 1100 i neka.
Razvuko cojek sofru u svojoj kolibi, upalio televizor i gleda netflix. Zena mu pristavila kafu, nazvala jaranicu iz susjedne kolibe, pricaju na facetime.
Pa jarane, to je isto bilo ko i danas.
Sam ljudi nece sebi da priznaju, sve nesta nazor sminkaju, neBil se kome kulturoloski dopali, da mu ovaj nemre rec eee moj cukun dedo je bio kulturniji od tvog cukun dede.
Zajebano
Problemi
Treba to nasljedje njegovat
Jebtito
Dozvolite da se obratimo

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by bosnjakinja » 19 Feb 2021, 15:44

Sta reci

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by prog321 » 19 Feb 2021, 16:00

Bošnjak wrote: 18 Feb 2021, 15:11
prog321 wrote: 16 Feb 2021, 06:25 Bosnjak. Kad ti svi kazu da si pjan nemoj se prepirati nego lezi na pod i spavaj.
Razumijes se u istoriju ko marica u kriv urac.
Ti si maloumnik koji ce se suprotaviti istini i logici da bude u virtualnoj realnosti u kojoj moze misliti da je dominantan. Ne same da ces tudjinu izdati i prodati sve sto mozes, nego ces preci i na njegovu nacionalnosti da bi onda Bosnjake patriote proglasavao nebosnjacima.
Sve sto si rekao o postanku bosnjaka nabacano je bez ikakve logike i smisla.
Imas neku tematiku, mozda zelju da prikazes neku svoju iracionalnu ideju o istoriji bosnjaka ali ona jednostavno nema nikakve veze sa realnosti.

Kao da si jedva savladao bukvar i odjednom odlucio pisati o istoriji.
Ocam.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5570
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 136 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by bosnjakinja » 19 Mar 2021, 12:20

Podrinjci su zaostali u smislu-neobrazovanost jaka,ali su onako folkloristicni

srednje bih-tu su jaki vjernici

krajina oko banjaluke-samo sto se nisu pokrstili :oo
krajina oko cazina-buzima-kladuse- slicni su nekako sandzaklijama,ono patriote,vjera na glasu bitna ovo ono--tetovaza mjesec i zvijezda itd
sarajlije-ma previse umjetno,ako odes u one stare sarajevske porodice,to je tradiciionalno ovo ono a ima i onih sto su dosli za vrijeme tita nekada u sa ,i oni su obicni komunjare zesce ala nasa stranka i sdp :oo
tuzla-sve go komunjara :D
mostarce-ne znam njih,nisam imala priliku upoznati dosta

ovo su moje licne predrasude koje sam skontala kad sam gledala te razne grupe

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 11 Apr 2021, 03:37

prog321 wrote: 19 Feb 2021, 16:00
Bošnjak wrote: 18 Feb 2021, 15:11
Rasprava sa tobom nema smisla. Ti nisi u stanju da citiras i obrazlažeš. Ti samo izražavaš emocije koje su lažne i nemaju smisla, činjenice i logika te ne zanimaju.

Ti si maloumnik koji ce se suprotaviti istini i logici da bude u virtualnoj realnosti u kojoj moze misliti da je dominantan. Ne same da ces tudjinu izdati i prodati sve sto mozes, nego ces preci i na njegovu nacionalnosti da bi onda Bosnjake patriote proglasavao nebosnjacima.
Sve sto si rekao o postanku bosnjaka nabacano je bez ikakve logike i smisla.
Imas neku tematiku, mozda zelju da prikazes neku svoju iracionalnu ideju o istoriji bosnjaka ali ona jednostavno nema nikakve veze sa realnosti.

Kao da si jedva savladao bukvar i odjednom odlucio pisati o istoriji.
Ocam.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 607
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 140 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by mishic » 26 Aug 2023, 23:13

Tema je na tragu one o pravoslavnim amebama...

Tek nakon raskola unutar crkve počinje diferencijacija između pravoslavlja i katoličanstva. Uticaj i jednog i drugog dugo i sporo se širi i to uz pomoć vlasti zbog čega neke zemlje i neki krajevi ili bojkotuju ili pružaju otpor tom uticaju i nametanju. Otud tzv. hereza i heretičke zajednice i crkve čije učenje je prilično daleko i od pravoslavlja i od katoličanstva.

Međutim sve češće se unosi zabuna na način da se i pravoslavni prostori i zemlje kao i katolički smatraju pravoslavnim ili katoličkim još od prije samog raskola unutar crkve. A uz to ulazak u vjeru i naročito prevjeravanje (promjena vjere) je proces koji traje ne samo godinama nego često i generacijama i taj proces ovisi od mnogo faktora.

Mnogi o tome diskutuju na način kao da se radi o nekoj mašini ili električnom aparatu koji radi po principu On/Of ili upali/ugasi

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 839
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 66 times
Been thanked: 176 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Superhik » 17 Oct 2023, 13:17

mishic wrote: 26 Aug 2023, 23:13 Tema je na tragu one o pravoslavnim amebama...

Tek nakon raskola unutar crkve počinje diferencijacija između pravoslavlja i katoličanstva. Uticaj i jednog i drugog dugo i sporo se širi i to uz pomoć vlasti zbog čega neke zemlje i neki krajevi ili bojkotuju ili pružaju otpor tom uticaju i nametanju. Otud tzv. hereza i heretičke zajednice i crkve čije učenje je prilično daleko i od pravoslavlja i od katoličanstva.

Međutim sve češće se unosi zabuna na način da se i pravoslavni prostori i zemlje kao i katolički smatraju pravoslavnim ili katoličkim još od prije samog raskola unutar crkve. A uz to ulazak u vjeru i naročito prevjeravanje (promjena vjere) je proces koji traje ne samo godinama nego često i generacijama i taj proces ovisi od mnogo faktora.

Mnogi o tome diskutuju na način kao da se radi o nekoj mašini ili električnom aparatu koji radi po principu On/Of ili upali/ugasi
Diferencijacija između pravoslavlja i katoličanstva je pocela mogo prije Sizme,.. i to vise kulturoloski nego dogmatski. Na jednoj strani grcki jezik i imena, na drugoj latinski jezik i iemna, na jednoj strani grcki jezik i cirilica, glagoljica,.. na drugoj latinica,.. razlicit oblik krsta, crkve, groblja, razlicite titule vjerodostojnika poput biskupa i patrijarha, na jednoj strani bogosluzenje na latinskom na drugoj na domacem jeziku, razlicit kalendar,... i mnogo drugoga sto je bilo prije Sizme.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 607
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 140 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by mishic » 18 Oct 2023, 20:11

Da, pa o tome i ja govorim. Izvorno hrišćanstvo/kršćanstvo i njegove kasnije varijacije (katoličanstvo, pravoslavlje, protestantizam...) su toliko daleko kako jedni od drugih tako i svi u odnosu na ono izvorno/rano Hristovo učenje da je potpuno besmisleno npr. "pripadnike crkve bosanske" smještati u ovu ili onu kasnije uobličenu crkvu.
Isto tako kada je u pitanju širenje islama na ovim prostorima je besmisleno govoriti o "islamizaciji" jer je to bio dug i složen proces koji je trajao generacijama a prethodno vjerovanje onih koji su na kraju postajali muslimani je teško jednoznačno odrediti kao pripadnike ove ili one crkve/religije jer je vladalo veliko šarenilo, površnost, neuobličenost... A kada se tome doda i nacionalna pripadnost po današnjim standardima onda je još jasnije koliko je to historijski netačno i na kraju tendeciozno...

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24721
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 6516 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Koraci_u_noci » 18 Oct 2023, 20:21

Oooo, gdje ovo iskopaste. Dobri nas Bosnjak otvorio
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14111 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by ironman » 18 Oct 2023, 20:31

Vid prve recenice uvodnog posta :D.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83788
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16210 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Fuddo » 18 Oct 2023, 20:42

Skroz neofirno :D.
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests