Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84577
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16655 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Fuddo » 08 Jul 2020, 22:28

Bošnjak wrote: 08 Jul 2020, 22:07
Fuddo wrote: 08 Jul 2020, 18:14 Eki,
On tacno zna sta su mu preci prije 700 i kusur godina radili,
Odakle su dosli,
Dje su prelazili, s kim su se prcili,
Kolko su netflix gledali,
Za koji su klub navijali
Ima ba sve zapisano.
Isto kao što ti nemaš zapis o tome s kim se Milovao tvoj predak, tako ga nemam ni ja.

Moji katolički preci su potomci rodnovjernih Slavena koji su prešli na katolicizam i koji su ostali katolici do prelaska na islam. Nema razloga zbog kojeg bi trebao smatrati da je drugačije.
Dude,
Just,
Fuck off
I ti i tvoji bolesni svijetonazori, kulturoloski i nekurtulorski.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42999
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14200 times
Been thanked: 12772 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Masamune » 08 Jul 2020, 22:31

Bošnjak wrote: 08 Jul 2020, 22:27
MarlboroGold wrote: 08 Jul 2020, 22:07 Jah kao da su se mogli suprotstaviti Vatikanu... da Papa nije poslao Ivana de Casamarisa poslao bi vojsku.
Za Kulina bana bogumili su bili dobri katolici, ali nisu mogli to biti zbog hereze. Logično je da je pod prijetnjom pristao na odbacivanje heretičkog učenja crkve bosanske.
Bogumili su vjera koja potiče iz bugarskog pravoslavja, nebitna u historiji Bosne. Da je Crkva bosanska prije papine intervencije imala relevantnost zbog koje se desila papina intervencija, papina intervencija bi se dogodila ranije.
Imala je oduvijek relevantnost. To što nije ranije je stvar informiranosti koja je nedostajala.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2020, 22:40

Ovo je neka katolička varijanta Muamera :plavi
Pošto se noviji članovi pitaju ko je Muamer, ispod je best off, pa vi skontajte kako nam je bilo s njim.

Muamer18 wrote: 03 Aug 2018, 21:30 Pakistan je jedna velika zemlja koja ima Islam za drzavnu reliigiju i to je u pravom smislu islamska drzava. Pakistan je dobio novog premijera a to je Imran Khan koji ce zemlju izvuci iz krize. Pakistan ce biti zemlja u kojoj ce se lijepo klanjati i graditi dzamije koje su neophodne muslimanima. Muslimani zele da zive slobodno i da ispijau kahvu i caj i da klanjaju u dzamijama kojih ima na pretek u Pakistanu.
Muamer18 wrote: 30 Jul 2018, 18:30 Ja bih volio da zivim u Pakistanu i da klannjam zajedno sa mojim muslimanima. Pakistan je jedna velika zemlja i ona je patila zbog pakistanskih talibana. Pakistan ce se razviti i Imran Khan ce izvuci zemlju iz krize. Muslimani uzivaju u Pakistanu jer nije sala zivjeti u islamskoj zemlji gdje su na sve strane dzamije. Pakistan moze postati zemljom napretka i da se pomire shije i sunije. Muslimani zele da budu jedinstveni i da izgrade zemlju koja ce biti privlacna muslimanima.
Muamer18 wrote: 18 May 2018, 14:39 Somalija je veoma rano primila Islam tako da Somalaca ima u Etiopiji i svi oni lijepo klanjaju i vole Islam. U Somaliji je fino zivjeti jer muslimani odlaze u Dzamije i poste mjesec Ramazan. Mogadis je glavni grad drzave i ima najljepse Dzamije. Somalija ima potencijala da se razvije i da postane zemljom snova za mnoge muslimane. Somalija ima toplu klimu i tamo nema zime i muslimani uce u skolama Kuran koji je sastavni dio skolske nastave. Somalija je jedna posebna zemlja gdje muslimani caruju i pridonose razvoju drzave koja je tako fina i lijepa.
online

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 08 Jul 2020, 22:50

Fuddo wrote: 08 Jul 2020, 22:28
Bošnjak wrote: 08 Jul 2020, 22:07

Isto kao što ti nemaš zapis o tome s kim se Milovao tvoj predak, tako ga nemam ni ja.

Moji katolički preci su potomci rodnovjernih Slavena koji su prešli na katolicizam i koji su ostali katolici do prelaska na islam. Nema razloga zbog kojeg bi trebao smatrati da je drugačije.
Dude,
Just,
Fuck off
I ti i tvoji bolesni svijetonazori, kulturoloski i nekurtulorski.
Ja nemam bolesne svjetonazore.

Spada li uzvraćanje na psovku pod uvrede etabliranih članova?

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84577
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16655 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Fuddo » 08 Jul 2020, 22:52

Bošnjak wrote: 08 Jul 2020, 22:50
Fuddo wrote: 08 Jul 2020, 22:28

Dude,
Just,
Fuck off
I ti i tvoji bolesni svijetonazori, kulturoloski i nekurtulorski.
Ja nemam bolesne svjetonazore.

Spada li uzvraćanje na psovku pod uvrede etabliranih članova?
Probaj.
Dozvolite da se obratimo

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 08 Jul 2020, 22:53

MarlboroGold wrote: 08 Jul 2020, 22:31
Bošnjak wrote: 08 Jul 2020, 22:27

Bogumili su vjera koja potiče iz bugarskog pravoslavja, nebitna u historiji Bosne. Da je Crkva bosanska prije papine intervencije imala relevantnost zbog koje se desila papina intervencija, papina intervencija bi se dogodila ranije.
Imala je oduvijek relevantnost. To što nije ranije je stvar informiranosti koja je nedostajala.
Ne poričem postojanje relevantnosti. Bilino Polje predstavlja vrhunac nivoa relevantnosti.

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 08 Jul 2020, 22:56

Krokodil Behko wrote: 08 Jul 2020, 22:40 Ovo je neka katolička varijanta Muamera :plavi
Pošto se noviji članovi pitaju ko je Muamer, ispod je best off, pa vi skontajte kako nam je bilo s njim.

Muamer18 wrote: 03 Aug 2018, 21:30 Pakistan je jedna velika zemlja koja ima Islam za drzavnu reliigiju i to je u pravom smislu islamska drzava. Pakistan je dobio novog premijera a to je Imran Khan koji ce zemlju izvuci iz krize. Pakistan ce biti zemlja u kojoj ce se lijepo klanjati i graditi dzamije koje su neophodne muslimanima. Muslimani zele da zive slobodno i da ispijau kahvu i caj i da klanjaju u dzamijama kojih ima na pretek u Pakistanu.
Muamer18 wrote: 30 Jul 2018, 18:30 Ja bih volio da zivim u Pakistanu i da klannjam zajedno sa mojim muslimanima. Pakistan je jedna velika zemlja i ona je patila zbog pakistanskih talibana. Pakistan ce se razviti i Imran Khan ce izvuci zemlju iz krize. Muslimani uzivaju u Pakistanu jer nije sala zivjeti u islamskoj zemlji gdje su na sve strane dzamije. Pakistan moze postati zemljom napretka i da se pomire shije i sunije. Muslimani zele da budu jedinstveni i da izgrade zemlju koja ce biti privlacna muslimanima.
Muamer18 wrote: 18 May 2018, 14:39 Somalija je veoma rano primila Islam tako da Somalaca ima u Etiopiji i svi oni lijepo klanjaju i vole Islam. U Somaliji je fino zivjeti jer muslimani odlaze u Dzamije i poste mjesec Ramazan. Mogadis je glavni grad drzave i ima najljepse Dzamije. Somalija ima potencijala da se razvije i da postane zemljom snova za mnoge muslimane. Somalija ima toplu klimu i tamo nema zime i muslimani uce u skolama Kuran koji je sastavni dio skolske nastave. Somalija je jedna posebna zemlja gdje muslimani caruju i pridonose razvoju drzave koja je tako fina i lijepa.
Da te podsjetim, ja nisam kulturološki katolik i moji preci muslimani su bili kulturološki muslimani.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Mutevelija » 08 Jul 2020, 23:27

Krokodil Behko wrote: 08 Jul 2020, 22:40 Ovo je neka katolička varijanta Muamera :plavi
Pošto se noviji članovi pitaju ko je Muamer, ispod je best off, pa vi skontajte kako nam je bilo s njim.

Muamer18 wrote: 03 Aug 2018, 21:30 Pakistan je jedna velika zemlja koja ima Islam za drzavnu reliigiju i to je u pravom smislu islamska drzava. Pakistan je dobio novog premijera a to je Imran Khan koji ce zemlju izvuci iz krize. Pakistan ce biti zemlja u kojoj ce se lijepo klanjati i graditi dzamije koje su neophodne muslimanima. Muslimani zele da zive slobodno i da ispijau kahvu i caj i da klanjaju u dzamijama kojih ima na pretek u Pakistanu.
Muamer18 wrote: 30 Jul 2018, 18:30 Ja bih volio da zivim u Pakistanu i da klannjam zajedno sa mojim muslimanima. Pakistan je jedna velika zemlja i ona je patila zbog pakistanskih talibana. Pakistan ce se razviti i Imran Khan ce izvuci zemlju iz krize. Muslimani uzivaju u Pakistanu jer nije sala zivjeti u islamskoj zemlji gdje su na sve strane dzamije. Pakistan moze postati zemljom napretka i da se pomire shije i sunije. Muslimani zele da budu jedinstveni i da izgrade zemlju koja ce biti privlacna muslimanima.
Muamer18 wrote: 18 May 2018, 14:39 Somalija je veoma rano primila Islam tako da Somalaca ima u Etiopiji i svi oni lijepo klanjaju i vole Islam. U Somaliji je fino zivjeti jer muslimani odlaze u Dzamije i poste mjesec Ramazan. Mogadis je glavni grad drzave i ima najljepse Dzamije. Somalija ima potencijala da se razvije i da postane zemljom snova za mnoge muslimane. Somalija ima toplu klimu i tamo nema zime i muslimani uce u skolama Kuran koji je sastavni dio skolske nastave. Somalija je jedna posebna zemlja gdje muslimani caruju i pridonose razvoju drzave koja je tako fina i lijepa.
To je ovaj
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Melek » 08 Jul 2020, 23:50

Kačio sam ga na Zanimljivostima, čak sam i prevod priložio :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Melek » 08 Jul 2020, 23:52

Jednostavno da se kaze jedna licna karta dvije su zajedno. Jedna govori da gradonacelnik mora da odgovara za svoja pitanja, jedna velika dominacija govori da skola ima svoje obrazovanje da voli sav svoj veliko bozanstveno stvorenje. Allah je reko da se borimo za Allaha, Allah zna sve, Muhamed govori, svi govore, da se borimo za gradonacelnika. Jer on je nama reko sve da se bori da govori svi da znamo za to se borimo za njegovo djelo da se bori za nas sam protiv svih ostalih da se borimo zajedno. Tako dominacija govori da se borimo zajedno svima govorimo o tome da svako ima svoje velicanstvo i bori se za ono sto mora da stvori gradonacelnik reko svima gradonacelnik govori, svi znaju za to i da se borimo protiv svih ljudi koji se bore za ono sto mora da shvate. Mi se borimo za ono sto moramo da imamo i da ga slusamo gradonacelnika. To je nase veliko stvorenje i veliki covjek, veliko obrazovanje ima, velika skola i veliko stvorenje koje govori da se borimo za gradonacelnika koji stvara sebe i svoje veliko djelo i da pripada Mostaru. Dovidjenja, sretan put...
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120507
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6995 times
Been thanked: 7946 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Krokodil Behko » 09 Jul 2020, 01:00

Bošnjak wrote: 08 Jul 2020, 22:56
Krokodil Behko wrote: 08 Jul 2020, 22:40 Ovo je neka katolička varijanta Muamera :plavi
Pošto se noviji članovi pitaju ko je Muamer, ispod je best off, pa vi skontajte kako nam je bilo s njim.








Da te podsjetim, ja nisam kulturološki katolik i moji preci muslimani su bili kulturološki muslimani.

Kako nisi kulturološki katolik, pa napisao si da smo svi kulturološki katolici, bar dvadeset puta.
Ok, ne baš svi, nego samo iz nekih dijelova BiH. Npr, ja nisam kulturološki katolik (po tvome), nego sam cigan.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Mutevelija » 09 Jul 2020, 01:11

Ja sam kulturoloski vlah jbga . Zato sam ovako krupan, samo jos ne psujem ko vlah
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 09 Jul 2020, 03:08

Krokodil Behko wrote: 09 Jul 2020, 01:00
Bošnjak wrote: 08 Jul 2020, 22:56

Da te podsjetim, ja nisam kulturološki katolik i moji preci muslimani su bili kulturološki muslimani.

Kako nisi kulturološki katolik, pa napisao si da smo svi kulturološki katolici, bar dvadeset puta.
Ok, ne baš svi, nego samo iz nekih dijelova BiH. Npr, ja nisam kulturološki katolik (po tvome), nego sam cigan.
Ja sam otvorio temu da ukažem na to da postoje potomci bosanskih muslimana katoličke kulture i potomci bosanskih muslimana koji nisu katoličke kulture.

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 09 Jul 2020, 03:28

Bosanski muslimani su prije ustanka Husein-kapetana Gradašćevića imali osmanski identitet. Ustanak Husein-kapetana Gradašćevića predstavlja bošnjaštvo koje se zbog svojih okolnosti borilo za federalnost u Osmanskom carstvu. Ustanak nije uspjeo, a najkasnije od čistke Omer-paše Latasa su oni čije se porijeklo moglo povezati sa bošnjaštvom ili bošnjačkim nacionalizmom dobili status manjine u društvu koj je imalo osmanski identitet. To je glavni razlog zašto se društvo za vrijeme Austro-Ugarske nije identificiralo sa bošnjačkim nacionalizmom, koji je bio sporedna pojava. Drugi razlog je kulturološka razlika između bosanskih muslimana katoličke kulture i bosanskih muslimana islamske kulture. Kao treći razlog se može navesti šerijat.

Uspostavljanjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, bosanski muslimani poprimaju federalni, jugoslovenski identitet.

Poslije smrti Mehmeda Spahe, u JMO je nadvladala struja hrvatskog identiteta, i većina bosanskih muslimana se počelo identificirati sa hrvatstvom. Hrvatstvo kod bosanskih muslimana je ustvari također bilo federalni identitet otkad se pojavilo, jer su svom muslimanskom hrvatstvu predstavljali zasebnu skupinu u odnosu na katoličke Hrvate, slično sadašnjoj situaciji Bavara i ostalih Nijemaca. JMO do ustaške aneksacije nije bila nacionalistička u tom hrvatskom, federalnom identitetu. Nakon ustaške aneksacije, JMO se priključuje ustaškom HSP-u. Iako je većina bosanskih muslimana nakon Drugog svjetskog rata svojim potomcima razvila narativ o neutralnosti ili naklonjenosti partizanima u Drugom svjetskom ratu, većina bosanskih muslimana je u Drugom svjetskom ratu ostala lojalna JMO koja je formalno postala dio HSP-a. Bosanski muslimani katoličke kulture su razvili narativ o precima koji su u Drugom svjetskom ratu bili konzervativni i koji su vjerovali u socijalizam. Bosanski muslimani koji su reakcionarnog porijekla su stvorili narativ o precima koji su bili neutralni u Drugom svjetskom ratu i koji se nisu izjašnjavali kao Hrvati. Za razliku od njihovih, kod mojih predaka je to stvarno bio slučaj.

Bosanski muslimani koji su potomci katolika i koji su zadržali katoličku kulturu, i bosanski muslimani koji su poprimili islamsku kulturu u historiji predstavljaju dvije odvojene skupine, čija se povezanost, osim po tome što je nekatolička skupina bila dominantnija, može porediti sa povezanosti katolika i ortodoksnih Židova u katoličkim zemljama. Poslije Drugog svjetskog rata, identifikacija sa hrvatstvom prestaje i postaje odbojna. Bosanski muslimani katoličke kulture stvaraju narativ u kojem su se samo reakcionari izjašnjavali kao Hrvati, i u kojem reakcionari predstavljaju potomke srednjovjekovnih Hrvata, iako ni među bosanskim katolicima ne postoji hrvatska identifikacija prije 19. stoljeća. Oni poprimaju nacionalni identitet lijevog mentaliteta koji vjeruje u jugoslavenski federalizam i koji se može nazvati nacija Seljaci. Priznanje nacije Muslimani 1974. predstavlja priznanje bošnjačke zasebnosti. Za bosanske muslimane katoličke kulture, identitet je i dalje ostao zasnovan na identitetu koji se može opisati kao nacija Seljaci. Seljaci postaju većinski ateisti, a njihov identitet, koji se i dalje identificira sa ruralnošću, postaje većinski proleterski. U tom periodu nastaje nova nacija Građani, koju čine potomci komunista nacije Seljaci koji su rođeni u gradu. Pošto što su svi komunisti po dolasku na vlast imali plemićki mentalitet u svom ateizmu, Građani su razvili mentalitet potomaka monarhije koja je uspostavila socijalizam i uvela religiju komunizma. Kada je komunizam u 1980-im poprimio mentalitet kapitalizma, Građani sebe počinju vidjeti kao borce protiv Seljaka koji još uvijek imaju lijevi mentalitet koji komunisti od tada poistovjećuju sa konzervativizmom. Građani su konzervativniji od Seljaka, jer Seljaci imaju lijevi mentalitet. Poistovjećivanje lijevog mentaliteta sa konzervativizmom je stvorio pseudo-konzervativnu SDA, čije je glasačko tijelo većinski proleterskog mentaliteta, i koja je bila nacionalistička po djelima, a ne po mentalitetu. SDA je od nastanka je imala lijevi mentalitet koji nije suosjećajan, slično većini u američkoj Republikanskoj partiji. Kao i Republikanska partija, koja se identificira sa konzervativizmom, SDA je većinski nekonzervativnog mentaliteta. SDA nema konzervativnu kapitalističku frakciju kao što su republikanski libertarijani. Naspram Republikanske partije je ateistička. Dok je Republikanska partija konzumeristička, što po tradicionalnom konzervativizmu nije konzervativno, SDA je od nastanka imala lijevi antikonzumeristički mentalitet. Poslije rata je glasačko tijelo SDA poprimilo umobolna i homoseksualna osjećanja koja se opisuju kao anarhijska.

Građani i nakon formalnog raspada Jugoslavije sebe vide kao potomke titoističke monarhije koja je uspostavila titoistički državu, istovremeno se identificirajući sa ZAVNOBiH-om kao da je povelja Kulina bana koja je uspostavila državnost njihove bosanske monarhije.
Last edited by Bošnjak on 10 Jul 2020, 23:30, edited 5 times in total.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Odraz » 09 Jul 2020, 03:35

MarlboroGold wrote: 08 Jul 2020, 22:07 Jah kao da su se mogli suprotstaviti Vatikanu... da Papa nije poslao Ivana de Casamarisa poslao bi vojsku.
Za Kulina bana bogumili su bili dobri katolici, ali nisu mogli to biti zbog hereze. Logično je da je pod prijetnjom pristao na odbacivanje heretičkog učenja crkve bosanske.
Pa ne bih se slozio da su bogumili bili dobri katolici ako nisu vjerovali u trojstvo i Isusovo uskrsnuce. Ima mnogo zapisa o bogumilima koji govore da nisu prihvatali kriz i ikonopoklonstvo i da su njihove bogomolje bile bez zvonika.
Papa je vise puta slao krizare u Bosnu da iskorijene tu takozvanu "herezu". I srpski vladari su progonili bogumile iz Srbije u Bosnu nakon 12 stoljeca kad prelaze sa slavenskog idolopoklonstva na pravoslavlje koje do tada nije postojalo u Srbiji. A dokle se bogumilstvo zadrzalo kao narodna vjera u Bosni govori podatak da se buduca kraljica Katarina vjencala kao bogumilka za kralja, te da su je franjevci poducavali katolicanstvu tek na dvoru, za potrebe diplomatije sa Rimom, a na katolocanstvo prelazi tek po napustanju Bosne i prebjegu u Rim.

Mnogo je dokaza da su nasi kraljevi glumili katolike pred Rimom samo da bi odobrovoljili Rim i sacuvali narod od upada krstasa.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Odraz » 09 Jul 2020, 04:08

Bošnjak wrote: 09 Jul 2020, 03:28 .......
Bosanski muslimani koji su potomci katolika i koji su zadržali katoličku kulturu, i bosanski muslimani koji su poprimili islamsku kulturu u historiji predstavljaju dvije odvojene skupine, čija se povezanost .....
Ovo sve sto si objavio je historijski plagijat sa prikrivenom namjerom da citatelja bosnjaka dovede u sumnju o vlastitom identitetu i identitetu svojih sunarodnjaka i stvori podjelu medju bosnjacima.

Isto nema nikakvo uporiste u istoriji jer bosnjaci, bosnjani, bosanci vode porijeklo direktno od bogumila koji su presli na islam i dijelom na katolicanstvo i pravoslavlje. Samo katolicanstvo u srednjevijekovnoj Bosni a ni poslije nikada nije bilo dovoljno rasireno da bi se smatralo bitnijom religijom.

Takodjer, tokom vladavine Osmanlija dovoljno je dokaza u vidu popisa stanovnistva da je neosporna cinjenica da nema doseljavanja u Bosnu u vidu dolaska stanovnistva turskog porijekla pa ne mozemo govoriti o bosnjacima osmanskog (turskog) porijekla, sto je jos jedan pokusaj prekrajanja istorijskih cinjenica, dok mozemo govoriti o turcima bosnjackog porijekla zbog znatnog iseljavanja iz Bosne u Tursku.

Svakako da je bilo prelazaka sa krscanstva na islam i obratno, ili prelazaka na relaciji islam - pravoslavlje ali u tom slucaju govorimo o sporadicnim prelascima, ne i o masovnoj pojavi. Dakle ti mozes biti musliman potomak katolika i osjecati se vise katolikom i hrvatom nego bosnjakom, ali to je tvoj licni stav, mozes biti ako hoces i transgerder, mozes krisom oblaciti zenine stikle, nista to meni ne smeta. Samo nemoj mene ubjedjivati da ti se trebam pridruziti ili da te moram razumijeti. :kafa

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 09 Jul 2020, 05:10

Odraz wrote: 09 Jul 2020, 03:35
MarlboroGold wrote: 08 Jul 2020, 22:07 Jah kao da su se mogli suprotstaviti Vatikanu... da Papa nije poslao Ivana de Casamarisa poslao bi vojsku.
Za Kulina bana bogumili su bili dobri katolici, ali nisu mogli to biti zbog hereze. Logično je da je pod prijetnjom pristao na odbacivanje heretičkog učenja crkve bosanske.
Pa ne bih se slozio da su bogumili bili dobri katolici ako nisu vjerovali u trojstvo i Isusovo uskrsnuce. Ima mnogo zapisa o bogumilima koji govore da nisu prihvatali kriz i ikonopoklonstvo i da su njihove bogomolje bile bez zvonika.
Papa je vise puta slao krizare u Bosnu da iskorijene tu takozvanu "herezu". I srpski vladari su progonili bogumile iz Srbije u Bosnu nakon 12 stoljeca kad prelaze sa slavenskog idolopoklonstva na pravoslavlje koje do tada nije postojalo u Srbiji. A dokle se bogumilstvo zadrzalo kao narodna vjera u Bosni govori podatak da se buduca kraljica Katarina vjencala kao bogumilka za kralja, te da su je franjevci poducavali katolicanstvu tek na dvoru, za potrebe diplomatije sa Rimom, a na katolocanstvo prelazi tek po napustanju Bosne i prebjegu u Rim.

Mnogo je dokaza da su nasi kraljevi glumili katolike pred Rimom samo da bi odobrovoljili Rim i sacuvali narod od upada krstasa.
Napisao si ublehe u koje može vjerovati samo mentalno retardiran. Zajebaješ se sa historijom Bosne.

Da još jednom podsjetim na nivo ublehe: Kraljevi koji glume imaju problem sa svećenstvom. U zemlju u kojoj bi heretici postali većina bi došlo do građanskog rata ili do vojne intervencije, kao što je i došlo do papine intervencije kada je Crkva bosanska postala dovoljno bitna.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Odraz » 09 Jul 2020, 05:24

Bošnjak wrote: 09 Jul 2020, 05:10
Napisao si ublehe u koje može vjerovati samo mentalno retardiran. Zajebaješ se sa historijom Bosne.

Da još jednom podsjetim na nivo ublehe: Kraljevi koji glume imaju problem sa svećenstvom. U zemlju u kojoj bi heretici postali većina bi došlo do građanskog rata ili do vojne intervencije, kao što je i došlo do papine intervencije kada je Crkva bosanska postala dovoljno bitna.
Nisi mi bas ostavio impresiju da te shvatim ozbiljno pa cu sebe postedjeti ikakve daljnje rasprave. :123

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Odraz » 09 Jul 2020, 05:27

Bošnjak wrote: 09 Jul 2020, 05:10 Napisao si ublehe u koje može vjerovati samo mentalno retardiran. Zajebaješ se sa historijom Bosne.

Da još jednom podsjetim na nivo ublehe: Kraljevi koji glume imaju problem sa svećenstvom. U zemlju u kojoj bi heretici postali većina bi došlo do građanskog rata ili do vojne intervencije, kao što je i došlo do papine intervencije kada je Crkva bosanska postala dovoljno bitna.
Rekao si dovoljno da te ne shvatam kao ozbiljnog sagovornika. :kafa

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 09 Jul 2020, 05:34

Odraz wrote: 09 Jul 2020, 04:08
Bošnjak wrote: 09 Jul 2020, 03:28 .......
Bosanski muslimani koji su potomci katolika i koji su zadržali katoličku kulturu, i bosanski muslimani koji su poprimili islamsku kulturu u historiji predstavljaju dvije odvojene skupine, čija se povezanost .....
Ovo sve sto si objavio je historijski plagijat sa prikrivenom namjerom da citatelja bosnjaka dovede u sumnju o vlastitom identitetu i identitetu svojih sunarodnjaka i stvori podjelu medju bosnjacima.

Isto nema nikakvo uporiste u istoriji jer bosnjaci, bosnjani, bosanci vode porijeklo direktno od bogumila koji su presli na islam i dijelom na katolicanstvo i pravoslavlje. Samo katolicanstvo u srednjevijekovnoj Bosni a ni poslije nikada nije bilo dovoljno rasireno da bi se smatralo bitnijom religijom.

Takodjer, tokom vladavine Osmanlija dovoljno je dokaza u vidu popisa stanovnistva da je neosporna cinjenica da nema doseljavanja u Bosnu u vidu dolaska stanovnistva turskog porijekla pa ne mozemo govoriti o bosnjacima osmanskog (turskog) porijekla, sto je jos jedan pokusaj prekrajanja istorijskih cinjenica, dok mozemo govoriti o turcima bosnjackog porijekla zbog znatnog iseljavanja iz Bosne u Tursku.

Svakako da je bilo prelazaka sa krscanstva na islam i obratno, ili prelazaka na relaciji islam - pravoslavlje ali u tom slucaju govorimo o sporadicnim prelascima, ne i o masovnoj pojavi. Dakle ti mozes biti musliman potomak katolika i osjecati se vise katolikom i hrvatom nego bosnjakom, ali to je tvoj licni stav, mozes biti ako hoces i transgerder, mozes krisom oblaciti zenine stikle, nista to meni ne smeta. Samo nemoj mene ubjedjivati da ti se trebam pridruziti ili da te moram razumijeti. :kafa
Plagijat je falsifikacija nečega, ja sam se izrazio vlastitim riječima. Moja namjera je da skrenem pažnju. Podjela postoje preko 500 godina.

Bogumili su nešto kulturološki pravoslavno, dok je Crkva bosanska je bila kulturološki katolička. Bogumili nemaju bitnost u bosanskoj historiji. Svi bosanski kraljevi su bili katolici, a ti tvrdiš da se katoličanstvo nije moglo smatrati bitnijom religijom u srednjovjekovnoj Bosni. Zajebaješ se sa historijom.

Doseljavanje Turaka u Bosnu je bilo uobičajeno. U pitanju nije masovna pojava, nego doseljavanje pripadnika državne uprave. Neki Bošnjaci imaju turske pretke koji su se doselili u Bosni tokom vladavine Osmanskog carstva.

Ja sam već izrazio da nisam kulturološki katolik. Uz to ti treba i objašnjavati da neko ko kaže da je Bošnjak nije Hrvat. Ako si kulturološki katolik, Hrvat ili transgender, nemoj to projecirati na druge.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests