Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Naseef Mushroom » 13 Nov 2020, 13:46

Bošnjak wrote: 06 Jul 2020, 22:30 Bosanski muslimani koji su potomci katolika i koji su prešli na islam, a nisu se naselili i integrisali u osmansko-islamsko gradove, su ostali kulturološki katolici. Povezanost između njih i Bošnjaka nekatoličke kulture je bila i ostala slična povezanosti između katolika i ortodoksnog judaizma u katoličkim zemljama. Potomci bosanskih muslimana kulturoloških katolika ne tolerišu Bošnjake koji nisu kulturološki katolici, osim ako imaju inferiorni status migranta.
Ovo što ti pišeš nema veze sa bosanskim muslimanima, kulturološkim katolicima ili tzv. osmansko-islamskim gradovima o kojima pišeš nego je to vječiti sukob izmedu urbanih i ruralnih sredina koji postoji skoro svugdje na svijetu.
I Nijemcu iz urbane sredine, iz centra Berlina, je bliži kulturološki i ima više zajedničkih tema sa Parižaninom, urbana sredina, nego svojim Nijemcem koji je odrastao u ruralnoj sredini na selu.

Interesantno kako ove sa asfalta zoves kulturološkim katolicima a "seljake" onima koji imaju muslimanski mentalitet. Kako ćemo zvati ruralce katolike iz Travnika, Gornjeg Vakufa, Usore?

Priča u stilu nositelji evropskih vrijednosti.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42155
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 12337 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Masamune » 13 Nov 2020, 13:52

Opet ovaj troll :rol
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 13 Nov 2020, 14:36

Naseef Mushroom wrote: 13 Nov 2020, 13:46
Bošnjak wrote: 06 Jul 2020, 22:30 Bosanski muslimani koji su potomci katolika i koji su prešli na islam, a nisu se naselili i integrisali u osmansko-islamsko gradove, su ostali kulturološki katolici. Povezanost između njih i Bošnjaka nekatoličke kulture je bila i ostala slična povezanosti između katolika i ortodoksnog judaizma u katoličkim zemljama. Potomci bosanskih muslimana kulturoloških katolika ne tolerišu Bošnjake koji nisu kulturološki katolici, osim ako imaju inferiorni status migranta.
Ovo što ti pišeš nema veze sa bosanskim muslimanima, kulturološkim katolicima ili tzv. osmansko-islamskim gradovima o kojima pišeš nego je to vječiti sukob izmedu urbanih i ruralnih sredina koji postoji skoro svugdje na svijetu.
I Nijemcu iz urbane sredine, iz centra Berlina, je bliži kulturološki i ima više zajedničkih tema sa Parižaninom, urbana sredina, nego svojim Nijemcem koji je odrastao u ruralnoj sredini na selu.

Interesantno kako ove sa asfalta zoves kulturološkim katolicima a "seljake" onima koji imaju muslimanski mentalitet. Kako ćemo zvati ruralce katolike iz Travnika, Gornjeg Vakufa, Usore?

Priča u stilu nositelji evropskih vrijednosti.
To što sereš je šizofrena fantazija. Na svijetu ne postoji vječni sukob između sela i grada, nego sukob između konzervativizma i nekonzervativizma.

Smatrati da je nacija nebitnost je idiotizam.

Ko ima zdrav razum može da zaključi da je neko ko ima mentalitet i logiku koju bi imao srednjovjekovni katolik kulturološki katolik.

Bez osnove projeciraš svoj kršćanski fašizam zasnovan na titoizmu da bi pobjegao od suočavanja sa činjenicom da si je titoizam u suštini katolički fašizam.

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 13 Nov 2020, 14:37

MarlboroGold wrote: 13 Nov 2020, 13:52 Opet ovaj troll :rol
Ti nemaš šta izreći osim da debilno iritiraš i projeciraš sebe.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Naseef Mushroom » 13 Nov 2020, 14:38

Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 14:36
Naseef Mushroom wrote: 13 Nov 2020, 13:46

Ovo što ti pišeš nema veze sa bosanskim muslimanima, kulturološkim katolicima ili tzv. osmansko-islamskim gradovima o kojima pišeš nego je to vječiti sukob izmedu urbanih i ruralnih sredina koji postoji skoro svugdje na svijetu.
I Nijemcu iz urbane sredine, iz centra Berlina, je bliži kulturološki i ima više zajedničkih tema sa Parižaninom, urbana sredina, nego svojim Nijemcem koji je odrastao u ruralnoj sredini na selu.

Interesantno kako ove sa asfalta zoves kulturološkim katolicima a "seljake" onima koji imaju muslimanski mentalitet. Kako ćemo zvati ruralce katolike iz Travnika, Gornjeg Vakufa, Usore?

Priča u stilu nositelji evropskih vrijednosti.
To što sereš je šizofrena fantazija. Na svijetu ne postoji vječni sukob između sela i grada, nego sukob između konzervativizma i nekonzervativizma.

Smatrati da je nacija nebitnost je idiotizam.

Ko ima zdrav razum može da zaključi da je neko ko ima mentalitet i logiku koju bi imao srednjovjekovni katolik kulturološki katolik.

Bez osnove projeciraš svoj kršćanski fašizam zasnovan na titoizmu da bi pobjegao od suočavanja sa činjenicom da si je titoizam u suštini katolički fašizam.
Jah, nositelji evropskih vrijednosti
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Taare » 13 Nov 2020, 14:42

MarlboroGold wrote: 13 Nov 2020, 13:52 Opet ovaj troll :rol
Malo je pokiso. :ooo
Svi mi se morete obratit

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 13 Nov 2020, 14:44

Naseef Mushroom wrote: 13 Nov 2020, 14:38
Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 14:36

To što sereš je šizofrena fantazija. Na svijetu ne postoji vječni sukob između sela i grada, nego sukob između konzervativizma i nekonzervativizma.

Smatrati da je nacija nebitnost je idiotizam.

Ko ima zdrav razum može da zaključi da je neko ko ima mentalitet i logiku koju bi imao srednjovjekovni katolik kulturološki katolik.

Bez osnove projeciraš svoj kršćanski fašizam zasnovan na titoizmu da bi pobjegao od suočavanja sa činjenicom da si je titoizam u suštini katolički fašizam.
Jah, nositelji evropskih vrijednosti
Debilno ponavaljaš svoju iritaciju prema nekome ko nije kulturološki kršćanin.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42155
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 12337 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Masamune » 13 Nov 2020, 14:53

Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 14:37
MarlboroGold wrote: 13 Nov 2020, 13:52 Opet ovaj troll :rol
Ti nemaš šta izreći osim da debilno iritiraš i projeciraš sebe.
Ja sam rekao svoje na prethodnim stranicama. Kad sam vidio tvoj komentar da bogumili i crkva bosanska nisu bili relevantni tad si za mene definitivno postao ne samo troll, vec trollcina.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 13 Nov 2020, 15:05

MarlboroGold wrote: 13 Nov 2020, 14:53
Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 14:37

Ti nemaš šta izreći osim da debilno iritiraš i projeciraš sebe.
Ja sam rekao svoje na prethodnim stranicama. Kad sam vidio tvoj komentar da bogumili i crkva bosanska nisu bili relevantni tad si za mene definitivno postao ne samo troll, vec trollcina.
Ja sam već izrazio da je Crkva bosanska mogla imati bitnost sličnu današnjem vahabizmu u Bosni, ne veću. Bogumili su pravoslavna sekta koja je u Bosni nebitna, a veća brojnost Crkve bosanske bi izazvala nešto poput Husitskog rata. Poistovjećivanja srednjovjekovne Bosne sa Bogumilima i Crkvom bosanskom su idiotizam i zloćudan sofizam.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55523
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5571 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Duminjo » 13 Nov 2020, 15:30

Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 15:05
Svoje stavove mozes iznijeti i bez vrijedjanja sugovornika.
Žuta karta

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 13 Nov 2020, 15:37

Duminjo wrote: 13 Nov 2020, 15:30
Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 15:05
Svoje stavove mozes iznijeti i bez vrijedjanja sugovornika.
Žuta karta
Ti ne pišeš meni, nego publici kojoj želiš da demonstriraš svoj sofizam.

User avatar
Mocan_Nick
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 661
Joined: 30 Jul 2020, 00:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Mocan_Nick » 13 Nov 2020, 16:05

Ciji su Iliri?

Tj koji su njihovi potomci

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 13 Nov 2020, 18:01

Mocan_Nick wrote: 13 Nov 2020, 16:05 Ciji su Iliri?

Tj koji su njihovi potomci
Iliri su se slavenizirali ako se izuzmu Albanci. Poistovjećivanje Bošnjaka koji govore slavenskim jezikom sa Ilirima je idiotski.

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 24 Nov 2020, 07:06

Ispravak: Među reakcionarima je većina postala nekonzervativna i imala je boljševička, netitoistička osjećanja koja su bila i anarhijska.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Hurija » 24 Nov 2020, 07:10

Hejj tu si 👍,hajde pojasni nam ko su bili Bogumili u prošlosti
Ostalo je cutanje.

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 06 Dec 2020, 11:18

Bošnjak wrote: 30 Sep 2020, 03:15 SDA je stranka Seljaka, bilo da se radi o potomcima bosanskomuslimanskih kulturoloških katolika ili bosanskomuslimanskih kulturoloških muslimana. Ona je nastala kao komunističko-kapitalistička stranka kao što je Republikanska partija. Dok su obje partije su u suštini istog mentaliteta, Republikanska partija se identificira sa demokratijom i kapitalizmom, a SDA sa titoističkim komunizmom i marksizmom-lenjinizmom.

Savez komunista, koji je bio i ostao zapadnokršćanskog feudalnog mentaliteta, je u 1980-im napustio lijevo osjećanje, koje bi se moglo opisati kao fašizam koji ima nekonzervativna i socijalna osjećanja da nije bilo feudalno. Poprimio je mentalitet koji se može opisati kao nekonzervativni nacizam. Taj mentalitet do danas ostao mentalitet potomaka Građana.

Većina reakcionara je poslije Drugog svjetskog rata poprimila ateistički mentalitet. Oni koji su zadržali konzervativni mentalitet su postali manjina. Moji preci su od 19. stoljeća zbog bošnjačkog autonomaškog porijekla imali status manjine među bosanskim muslimanima. Jedina bošnjačka porodica koju poznajem, a koja je ostala kulturološki islamska u konzervativizmu, je porodica moje majke.

Dok su privatizeri titoističkog osjećanja, potomci reakcionara su kapitalističkog osjećanja dok predstavljaju manjinu. Pored njih, sufizam također ima nelijevo osjećanje koje je osobina kapitalizma. Sufizam i većina reakcionara su poslije 1960-ih poprimili homoseksualno osjećanje koje je nazvano anarhijskim u isto vrijeme kada je anarhizam poprimio mentalitet koji nije lijevi nego kapitalistički.
Ispravak:
Savez komunista, koji je bio i ostao zapadnokršćanskog feudalnog mentaliteta, je u 1980-im napustio lijevo osjećanje, koje bi se moglo opisati kao fašizam koji ima nekonzervativna i socijalna osjećanja da nije bilo feudalno. Poprimio je mentalitet koji se može opisati kao nekonzervativni ateistički fašizam. Taj mentalitet je do danas ostao mentalitet potomaka Građana.
Last edited by Bošnjak on 06 Dec 2020, 11:21, edited 1 time in total.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Melek » 06 Dec 2020, 11:21

Ti ko onaj jedan vepar što mi navraća svaki 12. dan na lovište, pa malo nešto čalabrcne i otare se o drvo s katranom :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Odraz » 10 Dec 2020, 08:54

Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 18:01
Mocan_Nick wrote: 13 Nov 2020, 16:05 Ciji su Iliri?

Tj koji su njihovi potomci
Iliri su se slavenizirali ako se izuzmu Albanci. Poistovjećivanje Bošnjaka koji govore slavenskim jezikom sa Ilirima je idiotski.
Opet lupetas a pojma nemas ... malo citaj arheoloska i istoriografska istrazivanja, pa ces naci da su slaveni naseljavali regije pogodne za ratarstvo a izbjegavali planinska podrucja nepovoljna za obradjivanje. Generalno su pratili nizinske predjele kao i tatari ili huni u pljackaskim pohodima, i oni su izbjegavali planinske predjele kao siromasne resursima i teske za zivot.
Druga istina je da je naseljavanje slavena brojcano prenapuhano u cilju stvaranja prvog projekta Jugoslavije pod idejom svi slaveni skupa, a istina je da je vrlo mali broj slavena doselio na ova podrucja, koja su vec dobrano bila naseljena. Slavenski uticaj se ne vidi ni u arheologiji, a ni u genetskom nasljedju stanovnika ovih podrucja. Tacnije - prema istrazivanju genetskih markera, slaveni na podrucju gdje su zivjeli iliri nikada nisu boravili.

Mene sramota citati sta ti provaljujes ... koje idiotske maloumne teze ... :kafa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Krokodil Behko » 10 Dec 2020, 10:01

Inače mi je trenutno, na čitanju, knjiga od najvećeg srpskog historičara za srednji vijek, Sime Ćirkovića. Čovjek nas je nedvojbeno, sve redom nazvao Vlasima, na ovaj ili onaj način. Pogotovo srpsku populaciju. Čistoća ne postoji. To ne postoji nigdje na planeti.

Usput, da se ta plemena i rase nisu miješale, na sve moguće načine, civilizacija bi izumrla.
online

Bošnjak
Na probnom
Na probnom
Posts: 92
Joined: 06 Jul 2020, 22:28
Status: Offline

Re: Kulturološke razlike između potomaka bosanskih muslimana

Post by Bošnjak » 20 Dec 2020, 01:41

Odraz wrote: 10 Dec 2020, 08:54
Bošnjak wrote: 13 Nov 2020, 18:01

Iliri su se slavenizirali ako se izuzmu Albanci. Poistovjećivanje Bošnjaka koji govore slavenskim jezikom sa Ilirima je idiotski.
Opet lupetas a pojma nemas ... malo citaj arheoloska i istoriografska istrazivanja, pa ces naci da su slaveni naseljavali regije pogodne za ratarstvo a izbjegavali planinska podrucja nepovoljna za obradjivanje. Generalno su pratili nizinske predjele kao i tatari ili huni u pljackaskim pohodima, i oni su izbjegavali planinske predjele kao siromasne resursima i teske za zivot.
Druga istina je da je naseljavanje slavena brojcano prenapuhano u cilju stvaranja prvog projekta Jugoslavije pod idejom svi slaveni skupa, a istina je da je vrlo mali broj slavena doselio na ova podrucja, koja su vec dobrano bila naseljena. Slavenski uticaj se ne vidi ni u arheologiji, a ni u genetskom nasljedju stanovnika ovih podrucja. Tacnije - prema istrazivanju genetskih markera, slaveni na podrucju gdje su zivjeli iliri nikada nisu boravili.

Mene sramota citati sta ti provaljujes ... koje idiotske maloumne teze ... :kafa
Ti pises da ne propadnu nekakve pare, tebe istina i logika ne zanimaju.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests