Da li je postojala Atlantida?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Da li je postojala Atlantida?

Da
13
57%
Ne
5
22%
Mozda ali nema dokaza
4
17%
Ne znam
1
4%
 
Total votes: 23

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Da li je postojala Atlantida?

Post by Krokodil Behko » 14 Jan 2012, 23:39

Vjerujete li ??

Licno vjerujem, da je ta civilizacija postojala i ima dosta
naucnih tragova o tome. E jedino, sto je izgleda, bila malo
dalje od Gibraltarskog prolaza. Odnosno, najvjerovatnije negdje
u blizini sargaškog mora.

Platonovi dijalozi Kritija i Timej, napisani oko 360. pr. Kr., najstarije su referencije o Atlantidi. Platon nikad nije dovršio Kritiju. Benjamin Jowett i mnogi drugi smatraju da je Platon planirao treći dijalog zvan Hermokrat. John Luce predstavlja da je Platon, pošto je opisao podrijetlo svijeta i ljudi u Timeju, kao i alegorijsko savršeno društvo drevne Atene i njihovu borbu s antagonistima iz Atlantide, time htio napraviti strategiju helenske civilizacije tijekom njihova sukoba s barbarima kao tematiku u Hermokratu.
U Timeju predstavlja Atlantidu, a osobe koje sudjeluju jesu Kritija, Timej, Hermokrat i Sokrat, premda samo Kritija govori o Atlantidi.
Prema Platonu, Atlantida je bila velik otok, veličine kao Libija i Azija zajedno. Nalazio se s "one strane Heraklovih stupova" (Gibraltar). To je bila plodna i bogata zemlja koja je davala dvije žetve godišnje. Stanovništvo se bavilo poljoprivredom, stočarstvom i zanatima. Kopali su i topili rude. U izobilju je bilo zlata, najcjenjenijeg materijala. Raširen je bio i materijal "orihalk".

Image
Platon

U sredini otoka nalazila su se dva izvora; jedan s hladnom, a jedan s toplom vodom. Oko njih su stanovnici izgradili bazene za kupanje, od kojih su neki bili pokriveni. Postojalo je više gradova i tri pristraništa. Zemljom je vladao Atlant uz pomoć 10 careva. Sastajali su se svakih 6 godina, donosili zakone i sudili.
Stanovništvo je uživalo u sreći i bogatstvu sve dok njihovi carevi nisu zaratili s ostatkom svijeta. Atlantiđanima neprijateljsku vojsku predvodili su Grci, a na njihovu čelu bijahu Atenjani. U strahovitoj bici Grci su odnijeli potpunu pobjedu i spriječili Atlantiđane da se prošire "s ove strane Heraklovih stupova".
online

User avatar
bboyFireFish
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 152
Joined: 16 Feb 2012, 22:31
Location: Skojevska / Tuzla
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by bboyFireFish » 20 Feb 2012, 13:50

Licno vjerujem u postojanje Atlantide...

Ako neko zeli moze pogledati ovaj dokumentarac

[media]oK24IumQvPI[/media]
Blog:
Magazin Urbane Kulture

Nije mi žao što su ukrali moje ideje već što nisu imali svoje!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2012, 13:53

I ja, kao sto rekoh, vjerujem.
Prvenstveno, zato sto mi je tesko povjerovati, da je u Egiptu,
tewk tako, na pijesku, u sred pustinje, nikla onakva civilizacija.
Blistava i neponovljiva a po grandioznosti, puno znacajnija od Grcke
i Rima. Korijeni moraju postojati. Zvali se oni Atlantida ili ne, moraju
postojati, do sada, neotkriveni korijeni.
online

User avatar
bboyFireFish
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 152
Joined: 16 Feb 2012, 22:31
Location: Skojevska / Tuzla
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by bboyFireFish » 20 Feb 2012, 13:57

I to bas nekih ljudi koji su bili bas dobro potkovani znanjem
pa da...od kud od jednom tako znacajne gradjevine poput piramida...Kako to da po sadasnjoj tehnologiji jos uvijek ne mogu da odgonetnu kako su piramide nastale
Blog:
Magazin Urbane Kulture

Nije mi žao što su ukrali moje ideje već što nisu imali svoje!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Krokodil Behko » 20 Feb 2012, 14:05

Video cu pogledati kasnije - podug je, pa da odvojim potrebno vrijeme..
Ali citao sam zanimljivo objasnjenje u vezi puta jegulja od
sargaskog mora u rijeke sredozemlja. Podudara se, da su se
prepustale golfskoj struji da bi pronasle slatke vode, koje
su ocito, nekada bile blizu njih.
Slazem se sa konstatacijom da je znacenje piramida, moralo doci odnekle.
Bas kao i znanje. Fino se vidi, da je to pokusaj restauracije, neke jos
sjajnije civilizacije.
online

tetovirane_ruke
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 264
Joined: 02 Apr 2012, 08:58
Location: pogrešno skretanje
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by tetovirane_ruke » 28 Apr 2012, 20:31

Stanovnici španske pokrajine Baskije, dakle narod Baski, sebe smatraju direktnim potomcima Atlantiđana.
Inače, baskijski jezik se ne može povezati niti sa jednim poznatim svjetskim jezikom....izolirani jezik koji ne pripada ni jednoj poznatoj jezičnoj skupini....

(glavinjanje na baskijskom) :)
Sartaldeko oihanetan gatibaturik
erromara ekarri zinduten, esklabua,
erremintari ofizioa eman zizuten
eta kateak egiten dituzu.
tetovirane ruke, tetovirane ruke, tetovirane ruke moj budi mi silan i dobro mi stoj.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34569 times
Been thanked: 21240 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Rum » 24 Oct 2012, 23:34

Otkrivena mitska Atlantida: Nalazila se blizu južne obale Španjolske



Image
Mitska Atlantida, za koju se vjeruje da je prije mnogo tisuća godina nestala u tsunamiju još gorem od ovog koji je poharao Japan, možda se nalazila blizu južne obale Španjolske, najnovija je pretpostavka američkih znanstvenika koju prenosi novinska agencija Reuters.

– Ljudima je teško shvatiti da val može izbrisati otok od stotinu kilometara – priznaje prof. Richard Freund sa sveučilišta u Hartfordu.

Stručnjaci su proučavali satelitske snimke i južno od Cadiza otkrili moguće ostatke Atlantide. Argument je više taj da su u Španjolskoj pronađeni neobični drevni gradovi podignuti po uzoru na Atlantidu, za koje se vjeruje da su djelo preživjelih s tog otoka.

– Pronašli smo nešto što do sada nitko nije – ponosan je profesor Freund.

Platon je opisao Atlantidu kao "otok smješten ispred Heraklovih stupova", kako su u antici zvali Gibraltar.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34569 times
Been thanked: 21240 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Rum » 24 Oct 2012, 23:34

[ytube][/ytube]
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Lebowski » 30 Oct 2013, 13:28

Krokodil Behko wrote:I ja, kao sto rekoh, vjerujem.
Prvenstveno, zato sto mi je tesko povjerovati, da je u Egiptu,
tewk tako, na pijesku, u sred pustinje, nikla onakva civilizacija.
Blistava i neponovljiva a po grandioznosti, puno znacajnija od Grcke
i Rima. Korijeni moraju postojati. Zvali se oni Atlantida ili ne, moraju
postojati, do sada, neotkriveni korijeni.

Egipat uopšte nije (bio) pustinja nego je civilizacija tamo nikla na najlogičnijem mogućem položaju, u dolini rijeke Nil koja pruža sve, hrane u izobilju, vodu, transport, isto kao i civilizacije oko Tigrisa i Eufrata.

Obično su Sumer uzima kao kolijevka civilizacije, gdje je nastalo pismo, postojala velika kultura, ali opet ko zna gdje je i kad sve to počelo, da li je to bila Atlantida ili neka druga civilizacija, nebitno ime.
I u Egipat je mnogo toga "uvezeno", od religije preko običaja, tehnologije. Mislim da se taj "bum" desio nekad jednom u prošlosti, na jednoj lokaciji i otuda se širilo dalje na isti način kao što su se širile i druge stvari, npr. islam ili hrišćanstvo.
Ljudi i civilizacije su i prije imale dodira jedna sa drugom, informacije su išle, roba se razmjenjivala, kružile su priče, legende.
Jedino me zanima kako je to izgledalo, šta je uzrokovalo da nešto više krene baš TU. Da li je bilo potrebno samo određeno vrijeme da neka zajednica ljudi razvije neki oblik kulture koji će vremenom procvjjetati? Da li je to bilo nešto od Boga, vanzemaljci ili čista slučajnost, djelo nekog/nekih genija toga vremena.

Lično mislim da Atlantida, onakva kakva je opisana i kakvom je zamišljamo, nikad nije postojala, napravila se legenda od nje. :cudi
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Spanac_113 » 30 Oct 2013, 13:48

Od svih teorija za koje sam cuo do sad, a ima ih kamara, najvjerojatijom mi se cini otok Santorini kao lokacija Platove Atlantide.
Sam opis u njegovim izvornom textu govori o koncentricnim kanalima vode oko samog grada.
Po nekim tvrdnjama izgleda da je kaldera ugasenog vulkana na Santoriniju, prije erupcije, bila polu-potopljena sto bi odgovaralo opisu.
Po erupciji kaldera je eksplodirala pa potonula odnijevsi sa sobom sve sto je moguce licilo na grad u podrucju. Nadjene su neka satelitska naselja u okolini sa dosta arheoloskog materijala koji ukazuje na postojanje jako razvijenog centra u blizini.
A mozda su I vanzemaljci.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Katja » 30 Oct 2013, 13:48

Po mojem mišljenju samo jedan mit koji se malo previše razmahao. :oo

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Rockefeller » 30 Oct 2013, 23:15

Ne. Atlantida bi se trebala pojaviti najkasnije u bronzanom dobu. Ako su iz bronze, kamen i drveta mogli napraviti napredniju civilizaciju od makar rimske ili arapske a kamoli danasnje onda im skidam kapu.

A ove piramide... Mi im se danas divimo al' ako bi malo premotali stoljeca nazad i otisli kod Egipcana vidjeli bi njih kako se boje sunca i da ne znaju odgovor na pitanje koliko je 2*2. A da ne pominjem kakve scene bi bile da im pokazemo avion ili helikopter.

Oni su za svoje doba bili pametni ljudi i znali su racionalno razmisljati i biti mudri ali su bili bas zaostali ma i u odnosu na Arape a kamoli nas danas.

Zasto to govorim? Pa u vezi sa naprednim civilizacijama. Ide se tako daleko da ih se poredi sa nama. A oni su vjerovali da ih sunce kaznjava kad ne daje kisu. Atlantidjani nisu mogli biti nista napredniji jer su bili prije toga.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Spanac_113 » 30 Oct 2013, 23:29

Pa dobro, ja mislim da je postojala. Pod tim mislim na Atlantidu kako je opisuje Plato a ne na ovu iz americkog pop-pulp zanra za tinejdjere. Napredan grad koji je moguce bio jako bogat zbog odlicne trgovacke pozicije a ne ono aliens i magija. Postojanje civilizacije koja je nestala netragom i nije nesto novo ili mit. Prepricavanje i folklor cine mit. I nasa volja da pusimo suplju pricu.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Spanac_113 » 30 Oct 2013, 23:36

Usto moramo uzeti zrno soli sa Platom jer svaka tema je obradjena kroz filozofiju i price su pisane na nacin da se nagna um citatelja na razmisljane kako tu istu primjeniti na svoj zivot i drustveni sklop. Ukratko, nije bio novinar.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2013, 23:50

Lebowski wrote: Egipat uopšte nije (bio) pustinja nego je civilizacija tamo nikla na najlogičnijem mogućem položaju, u dolini rijeke Nil koja pruža sve, hrane u izobilju, vodu, transport, isto kao i civilizacije oko Tigrisa i Eufrata.
Pa dobro, Egipat se razvijao u dolini Nila ali ipak je oko nje, i u to doba bila pustinja.

Obično su Sumer uzima kao kolijevka civilizacije, gdje je nastalo pismo, postojala velika kultura, ali opet ko zna gdje je i kad sve to počelo, da li je to bila Atlantida ili neka druga civilizacija, nebitno ime.
To je tačno. Sumer se uzima kao kolijevka jer je to ono što je do sada utvrđeno. Ima tu puno toga da se utvrđuje ali najvjerovatnije, civilizacija u nekim svojim obrisima, postojala je i prije potopa. Znači nekih cca 12.000-13.000 godina. Na primjer, raskopavajući ruševine u Sumeru, arheolozi su u podrumu jedne građevine naišli na talog koji je nekada zapravo bio mulj. Kad su i to razgrnuli, ponovo su naišli na neke ostatke još starije civilizacije.

Jedino me zanima kako je to izgledalo, šta je uzrokovalo da nešto više krene baš TU. Da li je bilo potrebno samo određeno vrijeme da neka zajednica ljudi razvije neki oblik kulture koji će vremenom procvjjetati? Da li je to bilo nešto od Boga, vanzemaljci ili čista slučajnost, djelo nekog/nekih genija toga vremena.
Možda zato što je Egipat malo odvojen od ostalih teritorija na kojima je bilo i nekih civilizacija. Imali su vremena da se razviju a izgleda da su bili i prenapučena teritorija pa ih sigurno nije bilo lako pokoriti.
Spanac_113 wrote:Od svih teorija za koje sam cuo do sad, a ima ih kamara, najvjerojatijom mi se cini otok Santorini kao lokacija Platove Atlantide.
Nemoj zaboraviti, da Platon navodi da se Atlantida nalazi sa druge strane Heraklovih stubova. To znači sa druge strane Gibraltara. Jednostavnije - u Atlantiku.

Rockefeller wrote:Ne. Atlantida bi se trebala pojaviti najkasnije u bronzanom dobu. Ako su iz bronze, kamen i drveta mogli napraviti napredniju civilizaciju od makar rimske ili arapske a kamoli danasnje onda im skidam kapu.
Možda tehnologija nije presudna u ovom slučaju. Atlantida se prvenstveno, opisuje kao teritorija izobilja a sve ostalo što se pominje, moglo se napraviti i u bronzanom dobu, samo eto malo raskošnije izdanje. I ja mislim da je možda nerealan taj Platonov opis ali ne treba zaboraviti da je on samo zapisao legendu i ništa više.

Eh sad, ne mora značiti ako je nešto legenda, da nije postojalo. I Troja je bila legenda dok se zaista nisu pronašči ostaci tog grada. Pominjala se samo u Homerovoj Ilijadi. Pored toga, pominje je i Herodot u svojoj historiji ali i on je kao i Platon, samo zapisivao priče koje su se desile i 700 godina prije njegovog doba.
online

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by hojla » 31 Oct 2013, 00:03

naravno da je postojala.....nije život počeo sa nama.....a ni pamet ..... a o tome kakvo znanje su imali...možemo samo nagadjati....mada je jako teško nekome objasniti nešto o čemu se mu niti ne sanja......
Our solution mind revolution

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Bla » 31 Oct 2013, 00:07

Šta reći, šteta što niko od tih silnih mudraca i pametnjakovića s ostrva nije znao plivati, ili barem ploviti. :hihi
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by hojla » 31 Oct 2013, 00:11

a ništa ....... osim one stare....tko zna zasto je to dobro.....
mada sam bio na pogrebu dosta plivaca i ponekog mornara
Our solution mind revolution

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by Bla » 31 Oct 2013, 00:14

s naglaskom na ponekog (a ne svakog) :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Da li je postojala Atlantida?

Post by hojla » 31 Oct 2013, 00:19

a jebga.......zivim daleko od mora :ble
Our solution mind revolution

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests