Osmansko carstvo u BiH i regionu

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by carobnjak N » 03 Apr 2012, 07:39

Anastasios wrote:@Nurudin.

Tragovi propasti carstva nalaze se pre svega u korupciji, uplitanju harema i mocnih plemica (aga begova), dodvoravanju raznim pobunama spahija i janjicara.

Od Sulejmanovog sina Selima II, Osmanski presto se nasledjuje po principu uticaja princa. Dakle Princevi za zivota svoga oca traze podrsku raznih mocnika, kojima kasnije kada dodju na presto duguju razlicite usluge.

Jaca uticaj lokalnih lidera koji slabe centralnu vlast Carstva (Mehmet Ali u Egiptu pr.) i koji novcem kupuju svoju moc od vezira na Porti.

Sultani tada, za razliku od prvobitnih, gube svoju ulogu kao vodje drzave de facto, i drzavne poslove ostavljaju mocnim vezirima, a sami se odaju razlicitim porocima ili naprosto nemaju uticaja da sprovedu svoje odluke.

Jednostavno, kao sto je slucaj i sa Rimom, kada prestanu osvajanja i plen od osvojenih naroda, slabi i finansijska moc drzave, pogotovo ako odrzava ogromnu vojsku kakva je bila Otomanska.

Otomanski nacionalizam je posledica pobuna u carstvu, a narocito je uzrokovao padu Carstva u doba Mladoturske revolucije Enver-Pashe, i to je zadalo kljucni udarac carstvu, ali koreni propadanja su vec i ranije postojali.
Pa to sam i rekao :) samo što je iz moje vjerničke perspektive to jednostavno nedostatak islama jer islam zabranjuje: nacionalizam,rasipništvo,hareme, blud, korupciju ,alkohol itd ....međutim ubrzo su se raspala i ostala carstva jer je počeo novi trend stvaranja država i nacionalizma u cijelom svijetu pa se kasnije i arapski poluotok u kom je bilo duhovno središte carstva Meka ,otcijepio uz obilatu pomoć zapadnih sila . Mislim da se svijet počinje opet mijenjati i opet se stvaraju stara-nova carstva poput EU , Rusije i SAD i današnji nasljednici otomana Turci su shvatili da bi mogli opet stvoriti neki novi savez među muslimanskim državama i biti opet vođe ,mada je dug put do toga .
Međutim prvi koraci su učinjeni i danas imamo ovako nešto za šta bi prije 30ak godina pod Ataturkom došlo do strijeljanja. Ovako su nekad otomanski askeri polagali zakletvu i evo opet
[media]CPuVLA3VDao[/media]
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by carobnjak N » 06 Sep 2012, 12:35

Najzad i srpski istoričari se počeli oslobađati mitova i pričati onako kako jeste

niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Major » 06 Sep 2012, 14:21

Vrlo interesantna plavusa, filozof, bistra zena.... :zid
Da , da, Srbi, Madjari, Bugari, Austrijanci i gomila drugih a posebno srbi su docekali Osmanlije rasirenih ruku i scvijecem u ruci da su ih oslobodili od njihovih zlikovaca, Spanci isto tako sa odusevljen docekase Arape da ih oslobode od Gota.
Hrvati 41 docekase Hitlera da ih oslobodi.....od koga li ?

Velika steta da nemamo vise aga i begova, sultana i njihovih harema, robkinja i maloljetnica po njihovim haremima.
Hegemonisti, imperijalisti, najveci cilj im je bio pred ocima otimati tudze i na osnovu tudjeg graditi njihovu imperiju.....
s'danasnje tacke gledista (a i tada) zlikovci.

Zivio Mustafa Kemal Atatürk.... :klanja
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by carobnjak N » 06 Sep 2012, 15:27

Major wrote:Vrlo interesantna plavusa, filozof, bistra zena.... :zid
Da , da, Srbi, Madjari, Bugari, Austrijanci i gomila drugih a posebno srbi su docekali Osmanlije rasirenih ruku i scvijecem u ruci da su ih oslobodili od njihovih zlikovaca, Spanci isto tako sa odusevljen docekase Arape da ih oslobode od Gota.
Hrvati 41 docekase Hitlera da ih oslobodi.....od koga li ?

Velika steta da nemamo vise aga i begova, sultana i njihovih harema, robkinja i maloljetnica po njihovim haremima.
Hegemonisti, imperijalisti, najveci cilj im je bio pred ocima otimati tudze i na osnovu tudjeg graditi njihovu imperiju.....
s'danasnje tacke gledista (a i tada) zlikovci.

Zivio Mustafa Kemal Atatürk.... :klanja
Žena nije filozof nego istoričarka ,šta ima veze što je plavuša ,nije valjda da vjeruješ u taj sterotip ,to je obična zezancija .
Pa recimo mnogi narodi su jedva čekali da uđu u EU ,koja im nameće svoje zakone ali ipak zbog boljeg i sigurnijeg života prihvataju to :cudi .
Jeste Španci ili Endelusi su to jedva dočekali jer su stenjali pod tiranima sa sjevernog dijela poluostrva. Ljudi nisu znali šta je sapun i papir na primjer dok islamski halifat nije stigao do njih ,zatim im sredio i uredio društvo ,izgradio u najljepši dio tadašnje evrope i pružio zaštitu.
Nakon 100 godina su svi primili islam u Endelusu i pošto je nacija u rano vrijem islama bio strana pojava ,oni su njima potpuno prepustili upravljanje državom
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Zagorka » 06 Sep 2012, 19:47

sve se sulejman ne gleda :p






:D.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Krokodil Behko » 20 Sep 2012, 15:57

Nakon 100 godina su svi primili islam u Endelusu i pošto je nacija u rano vrijem islama bio strana pojava ,oni su njima potpuno prepustili upravljanje državom
Problem je u tome, što historijske neznalice sukob osmanlija i evropljana, posmatraju kao sukob islama i kršćanstva. Nikako da im dodje do glave da čak ni u to doba, jedna vjera nije isto što i jedna civilizacija.
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Bla » 27 Sep 2013, 01:53

Dođe mi pod ruke knjiga "Begovski zemljišni posjedi u Bosni i Hercegovini od 1878. do 1918."
Ista je nastala kao skraćena varijanta doktorske disertacije Husnije Kamberovića 2003. god. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu
Onako, malo preletih preko stvari koje pišu u njoj i pade mi u oči nešto što nisam do sada znao.

Navodno su begovi u Bosni bili u totalno drugačijem statusu nego u ostatku Osmanskog carstva. Ta "titula" je jedino u Bosni bila nasljedna, dok sama osmanska državna uprava nije poznavala nasljedno plemstvo. Jednostavno tako nešto nije postojalo u toj državi. (nisam provjeravao ovo)
Kao i još nekih interesantnih teza o tome da je određeni broj begova tako u kontinuitetu imao taj neki "plemićki" status koji vežu još do srednjevijekovne Bosne a dok su opet neki došli do begluka kojekakvim mešetarenjima, a koja se javljaju kako tokom čitave osmanske vladavine, tako i za vrijeme Austro-Ugarske.

Pa kad napravim paralelu sa ovim današnjim "vlastima" i sveopštom borbom za fotelje, vidim dosta sličnosti s ovom zadnjom rečenicom. Slabo se šta ovdje mijenja, samo što se zaboravlja. :D
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Rockefeller » 27 Sep 2013, 02:39

Mislim da se svijet počinje opet mijenjati i opet se stvaraju stara-nova carstva poput EU , Rusije i SAD i današnji nasljednici otomana Turci su shvatili da bi mogli opet stvoriti neki novi savez među muslimanskim državama i biti opet vođe ,mada je dug put do toga.
George Orwell; 1984. :oo
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Krokodil Behko » 27 Sep 2013, 08:04

Bla wrote: Navodno su begovi u Bosni bili u totalno drugačijem statusu nego u ostatku Osmanskog carstva. Ta "titula" je jedino u Bosni bila nasljedna, dok sama osmanska državna uprava nije poznavala nasljedno plemstvo. Jednostavno tako nešto nije postojalo u toj državi. (nisam provjeravao ovo)
Kao i još nekih interesantnih teza o tome da je određeni broj begova tako u kontinuitetu imao taj neki "plemićki" status koji vežu još do srednjevijekovne Bosne a dok su opet neki došli do begluka kojekakvim mešetarenjima, a koja se javljaju kako tokom čitave osmanske vladavine, tako i za vrijeme Austro-Ugarske.
Teško je to za objasniti ukratko a još teže za shvatiti ako se ne vlada suštinom Bosne i njenog bitisanja.

Da pokušam.
Porijeklo naziva beg, je naravno turskog porijekla. U izvornom smislu znači nešto kao gospodin i nalazi se kod nekih turkijskih ili persijskih grupa. Kako je to društvo napredovalo i kako je uspostavljena vlast osmanske porodice, titula beg je postala titula zapovjednika osmanlija a u smislu knez ili nešto tako. Mi smo debelo dezinformisani o snazi osmanlija u 14. vijeku. Uopšte nisu bili neka jaka sila ali srpski historičari vole to tako reći kako bi opravdali poraze na Marni i Kosovu. Primjera radi, u to doba osmanlijski poglavar, još uvijek nosi titulu beg. Samo beg i ništa više. Prvi osmanlija koji dobija titulu Sultan, upravo je Murat I i to tek koju godinu prije kosovske bitke. Titulu mu daje Kairski kalif i ona ostaje sve do propasti osmanske dinastije i carstva. Nakon imenovanja prvog sultana, titula beg seli se u najisturenije provincije carstva a u istom značenju - knez/zapovjednik.
Ovo nam kazuje da je beg u toj pokrajini, imao potpunu autonomiju u donošenju odluka i bio vrhovni zapovjednik pokrajine. Ispod njega bile su age kao neka vrsta nižih zapovjednika pojedinih oblasti u toj pokrajini, a ispod aga bile su spahije/konjanici koji su živjeli na selu i bili su profesionalni vojnici.

Dakle, osmansko carstvo je bilo ne feudalno nego vojničko društvo. Ono je bazirao na sistemu raja/proizvođači-spahija/aga/beg korisnici. Sva je zemlja u načelu bila sultanova pa zato begovske titule nisu ni bile naslijedne.

A kako u Bosni jesu?
Evo kako. Bosna za razliku od osmanlija, imala je izgrađeno klasno i feudalno društvo na svojoj teritoriji a prije dolaska osmanlija. Najveći broj srednjovijekovne vlastele, prešao je u Islam jer time su garantovano zadržavali svoje posjede iil bar neki njihov dio a u svom vlasništvu, zaklinjući se sultanu da će biti kao i ostali begovi u carstvu. Odnosno, na poziv sultana, mobilizirat će vojsku na svom posjedu. Caka je u tome da sin može naslijediti očev posjed u osmanskom carstvu ako prihvati očevu dužnost. To bosanske begove, skoro pa nije ništa ni koštalo jer mi ionako imamo tradiciju "svijetlog oružja i junaštva", plus razni mitovi poput mita o pravedniku koji je u Islamu, a u bosanskom smislu još uvijek prisutan kroz kult šehida. I tako eto. malo-pomalo nakon nekih 200-300 godina, vremenom se i zaboravilo na to da je sva zemlja sultanova. To je zaboravio čak i sam sultan :D
Klasičan primjer bosanskog lukavstva. I eto, u Bosni se ništa nije promijenilo. Bio je ilirski period, pa rimski, pa avarski, pa bizantski, potom samostalni i na kraju osmanlijski a možemo pomenuti i period AU uprave.

Pa kad napravim paralelu sa ovim današnjim "vlastima" i sveopštom borbom za fotelje, vidim dosta sličnosti s ovom zadnjom rečenicom. Slabo se šta ovdje mijenja, samo što se zaboravlja.
Eto baš dođoh i do tog dijela. U Bosni se nikad ništa ne mijenja. Negdje je neka teška besa pala da ništa neće uticati na nas. Negdje prije oko 2000 godina i to je još uvijek tako. Ima tu i pozitivnih tonova. Uvijek je cilj bio da se ipak sačuva zasebnost zemlje i naroda koji živi na njoj.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by mrki62 » 27 Sep 2013, 15:05

Da li ima više od sto godina od prestanka Osmanskog carstva ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Zaboravljeni otpor Bosne

Post by JCR » 18 Aug 2014, 22:22

Zaboravljeni otpor Bosne: Sarajevskim vlastima Princip važniji od Hadži Loje!
Image



Sarajevo i Bosna i Hercegovina su prije 136. godina pružili nezapamćen otpor Austro-ugarskoj monarhiji koja je, prema dogovoru na Berlinskom kongresu, u ljeto 1878. godine započela okupaciju Bosne i Hercegovine, javlja bh. novinska agencija Patria (NAP).

Za tri dana, 19. avgustva, navršit će se 136. godišnjica od kada je Sarajevo, grčevito se braneći, palo pod okupaciju Austro-ugarske monarhije. No, u godini u kojoj je glavni grad BiH obilježavao 100. godina Sarajevskog atentata, ovaj je događaj od strane gradskih vlasti u potpunosti zaboravljen, iako je historijski i politički za BiH ima veliki značaj.

Iako je otpor koji je BiH, a posebno Sarajevo, tog ljeta 1878. pružila okupatoru i bez podrške osmanske države i Istanbula, šokirao Evropu i natjerao veliku monarhiju da pokrene skoro stotinu hiljada vojnika iz više pravaca, o tome se u bh. javnosti malo zna i govori.

Prema historijskim izvorima, Sarajevo je zvanično palo 19. avgusta 1878. godine, a nakon žestokih borbi i unutar sarajevskih mahala na Kovačima i kod Alipašine džamije.

Pucali su iz svake kuce, sa svakog prozora, sa svakih vrata... čak su i žene sudjelovale u pružanju otpora – navodi se u austrijskim opisima okupacije Sarajeva.

Nakon što su velike svjetske sile u Berlinu dogovorile da se turska carevina povuče iz BiH, a našu državu prepusti upravi Beča i Budimpešte, stanovištvo u BiH i Sarajevu se pobunilo protiv takve političke trgovine.

Otpor su u Sarajevu predvodili uglednici poput Muhameda ef. Hadžijamakovića i Abdulaha ef. Kaukčije. Unutar BiH, u velikom broju gradova je za kratko vrijeme mobilizirano desetine hiljada branitelja koji su zaustavljali austro-ugarsku vojsku.

Bitke su vođene i kod Maglaja, Jajca, Viteza i na Vranduku. Jedan od najpoznatijih vođa narodnog otpora okupaciji bio je i Salih ef. Vilajetović, zvani Hadži Lojo. Uz pljevaljskog muftiju Mehmeda ef. Šemsekadića, Hadži Lojo je pružao najsnažniji otpor do posljednjih dana okupacije. Prema svim relevantnim historijskim izvorima uz Hadži Lojine snage su se borili i Bosanski Srbi i Hrvati.

Legendarni narodni heroj, hafiz i imam džamije u Sarajevu, Hadži Lojo, na koncu je bio zarobljen i predat Osmanlijama. Bilo mu je zabranjeno da se vrati u Sarajevo i BiH. Umro je u Meki, Svetom gradu gdje je i ukopan.

Prema austrijskim izvorima, više od 5.000 vojnika je tokom višemjesečnih borbi u BiH izbačeno izvan stroja od kojih je hiljadu smrtno stradalo, a 4.000 teško ranjeno. Iznenađujući otpor Bosne i Hercegovine dogovorenoj okupaciji, izazvao je, prema izvorima iz Beča žestoke političke sukobe u samoj Monarhiji, prenosi NAP.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Zaboravljeni otpor Bosne

Post by Pasaga » 18 Aug 2014, 22:27

Postoji citav istorijat tog otpora i u Kladuskom kraju.
Nedavno sam slusao citav referat na Velkatonu ,govorio je bas urednik tog programa Sead Puric.
Ako bi bilo interesovana,moze se dobiti.
Veoma interesantna i dirljiva prica o junastvu tih ljudi u odbrani Drzave BH,u tom okrugu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Zaboravljeni otpor Bosne

Post by mrki62 » 19 Aug 2014, 12:41

Pasaga wrote:Postoji citav istorijat tog otpora i u Kladuskom kraju.
Nedavno sam slusao citav referat na Velkatonu ,govorio je bas urednik tog programa Sead Puric.
Ako bi bilo interesovana,moze se dobiti.
Veoma interesantna i dirljiva prica o junastvu tih ljudi u odbrani Drzave BH,u tom okrugu.
To se ne pika, to govore babini :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Zaboravljeni otpor Bosne

Post by KOMESAR » 26 Oct 2014, 10:15

Srbin po rođenju, Bosanac po opredjeljenju, govorio je sam o sebi major Mihajlo Petrović, ratni komandant Armije RBiH koji je oformio odred boraca iz vlašićkog naselja Mudrike. Danas se navršavaju 22 godine od pogibije ovog heroja Bosne.

Petrović je još za života postao legenda odbrane srednje Bosne. Te već davne 1992. godine kao oficir bivše JNA stavio se na raspolaganje Teritorijalnoj odbrani (TO) BiH u Travniku, kada je to malo ko smio i pomisliti da učini. Odlučno je Petrović odbio mogućnost da ode u rodni Beograd ili s porodicom u Zagreb.

Svoj život posvetio je tada borbi za slobodu BiH i vrlo brzo stekao povjerenje saboraca ispred kojih je hrabro išao naprijed. Jasno im je dao uputstvo: „Pucajte u mene ako me neprijatelji slučajno zarobe kako im živ ne bih pao u ruke!“ U prvom obraćanju svojim skromno naoružanim borcima, između ostaloga, je rekao:

- Dragi moji borci, ja sam major Mihajlo Petrović, Srbin, Beograđanin, oficir bivše JNA. Moj djed borio se na Solunskom frontu protiv austrougarskih fašista, moj otac borio se protiv njemačkih, ustaških i četničkih fašista, izgleda da je došlo vrijeme da se i ja borim protiv ovih bradonja s brda. Njih će biti i više i bolje naoružanih, ali ne bojte se - junak umire samo jednom, a kukavica hiljadu puta. Budite smireni, pucajte samo u živu metu, ko nema oružja neka otima od neprijatelja, u tami slušajte moj glas jer nemamo radioveza, nemamo motorola. Slušajte i radite šta naredim. I zapamtite, između ovog našeg nezaštićenog naroda i njih stojite samo vi.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Zaboravljeni otpor Bosne

Post by drugrankovic » 27 Oct 2014, 06:39

imal šta ovđe u junačini juki pražini?
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Mutevelija » 31 Dec 2018, 21:14

"Janjičari – Elitna vojska koja je vremenom postala državni neprijatelj br. 1
Resul Mehmedović Jun 20, 2017 2,407

Zidovi Beča drhtali su 27. septembra 1529. godine, dok je čudna muzika odjekivala približavajući se zidinama grada. Zvuk stotina bubnjeva zaledio je otkucaje srca austrijskih branilaca. Glasna buka puhanja u rog probadala im je dušu i unosila strah od nepoznatog, od daleke prijetnje koja dolazi iz daleka – janjičara.

Udarce bubnjeva pratili su koraci marširajuće horde. Sila koja se približavala bili su janjičari. Elitna osmanska vojna jedinica koju je lično predvodio sam sultan Sulejman Veličanstveni. Poznati su po tome da sve redom opustoše, ne pokazujući milosrđe ni prema kome od onih koji im se suprotstave. Disciplinirani, lojalni i vješti, janjičari su predstavljali dragulj velikog turskog carstva.

Mnogo prije nego su Turci opsjedali Beč, ova vrsta ratnika je osnovana s namjerom da budu sultanovi garda. Nastali su iz nužde u kasnom 14. stoljeću u vrijeme vladavine sultana Murata I. Prije njihovog formiranja, osmanska vojska se oslanjala na nepovezanu i neprivrženu plemensku pješadiju koja se pokazala nepredvidivom glede odanosti i učinkovitosti. Glavnina ostatka vojske bila je sastavljena od turskih plemića, koji su isključivo pripadali konjaničkim redovima.

Murat I suočio se sa opasnošću od njegovog plemstva i sve većeg broja kršćanskih subjekata koji prijete carstvu dok se širi na Balkanu i Kavkazu. On je smislio plan kako riješiti oba problema jednim udarcem.

Osmansko društvo funkcioniralo je na složenom klasnom i robovlasničkom sistemu. To je omogućilo porobljavanje kršćana i drugih nemuslimana. No, to ropstvo je njegovalo unutrašnju hijerarhiju koja je omogućila robovima da napreduju bilo kroz vojne redove ili državnu službu. To je značilo da je nemusliman mogao krenuti kao puki rob, i na kraju postao veliki vezir; koji je bio položaj odmah iza sultana.

1380-ih Murat I je uveo danak u krvi ili „porez u krvi.” Takozvani porezni sistem koji se sporovdio među kršćanskim porodicama Anadolije, Balkana, Armenije, Gruzije, itd. To je značilo da su dužni dati svoje najsposobnije (najinteligentije) sinove, najpoželjnije u dobi od 8-14 godina, za sultanovu službu. Dječaci su tada prešli na islam, obrezani i stavljeni na storgu obuku koja zahtijeva fizičku i mentalnu spremnost. U početku, taj porez je snažno odbijan od strane kršćanskog stanovništva. Ubrzo je, međutim, postalo očito da je služba u osmanskoj vojsci mogla pružiti daleko više koristi nego život u siromašnim kršćanskim četvrtima.

U ranim danima sistema “Danak u krvi”, svi kršćani su bili upisivani neselektivno. Kako je vrijeme prolazilo, oni iz Albanije, Bosne i Bugarska su postali najpoželjniji, jer su pokazali najbolje rezultate u prilagođavanju i napredovanju u turskom društvu.

Zaklinjali su se na celibat, tako da će na kraju svog života ostati bez potomaka. Bilo im je također zabranjeno da imaju bradu ili zauzimaju pozicije i stječu druge vještine osim vojnih. Njihova odanost je biti neupitna. Oni su prozvani janjičari ili u prijevodu „novi vojnici” i predstavljali su novu reformiranu carsku pješadiju. Jedinica je tokom nekoliko prvih godina brojala svega nekoliko hiljada, ali se početkom 16. stoljeća njihov broj povećao na oko 40.000 vojnika.

Sultan Murat I se tako osigurao među plemićima gladnih moći, koji su mu često bili za leđima. Janjičari su bili organizovani više kao religijski kult nego vojna jedinice. Njihov fanatičan pristup ratovanju korespondira sa ekstremnim prihvatanjem islama nakon novačenja.

Bili su sultanovi miljenici jer su služili za pravljenje ravnoteže u aristokratskom društvu. Budući da su potjecali iz siromašnih društava, janjičari su morali zaraditi svoje zasluge kroz mukotrpna dokazivanja. Ovi novi regruti su morali dokazati svoju vrijednost, dok su plemići uživali povlastice od rođenja.


Janjičari
Janjičari su bili odjeveni u različite uniforme, marširali su sa vojnim orkestrom pod nazivom Mehtar i bili plaćeni redovnim plaćama. Iako nisu bili slobodni ljudi, njihova usluga se smatrala prestižom. Trenirali su godinama. Dječaci su postali muškarci kroz naporne i stroge discipline, a u dobi od 25 do 27 bi postali carski vojnici.

Bili su prvi koji su prihvatili vatreno oružje u osmanskoj vojsci i imali su dobro organizovano i dobro opskrbljeno liječenje i logistiku.

U borbi su koristili sjekire i kilič; vrsta sablja. Izvorno, u miru su mogli nositi samo pendreke ili bodeže, osim ako nisu služili kao granična vojska. Turski jataganski mačevi bili su potpisno oružje janjičara, gotovo simbol korpusa. Janjičari koji su čuvali palaču nosili su duge sjekire i halberdlare – oružje poput koplja sa sječivom na vrhu.

Kao što je spomenuto prije, to su bili psi rata; lajali su na vratima Evrope tokom opsade Beča 1529. godine pod vodstvom jednog od njihovih najuspješnijih sultana – Sulejmanom Veličanstvenim, u vremenu kada je ova vojska doživjela svoj vrhunac. Ne brojčano, tada ih je bilo oko 30.000 vojnika, već u svojoj snazi, odanosti i efikasnosti. Iako opsada Beča nije uspjela, to je potvrdilo ugled njenih inženjera, kopača rovova i rudara.

Sistem meritokracije unutar Osmanskog carstva omogućio je nekim janjičarima da dobiju golemo bogatstvo, utjecaj i moć. Postajajali su sve više i više svjesni svoje uloge u carstvu, pa su počeli sa zahtijevanjem većih plaća, većeg postotka ratnog plijena i moćne položaje u vlasti. Bili su svjesni da su imali moć da organiziraju vojni udar u bilo kojem trenutku.

Od Egipta do Mađarske potvrdili su svoj status elitne borbene jezgre osmanske vojske. Borili su se u svim dijelovima carstva i izazivali su i strah i divljenje kod prijatelja i neprijatelja podjednako.

Gotovo kao društveni klub, prožimali su sve strukture vlasti i njihovi ljudi su bili posvuda. Janjičari više nisu bili obavezni na celibat, niti su živjeli živote pješadije u kasarnama, već su kupovali svoje kuće.

Kao posljedica njihovog uspona na vlast, počeli su usvajati karakteristike plemića i postajati neučinkovit u borbi. 1622. godine tinejdžerski sultan Osman II, nakon poraza tokom rata protiv Poljske, shvatio je da se uzda janjičara mora zategnuti. Bio je bijesan što postaje „njihova igračka”, te pokušava da ih raspustiti okrivljujući ih za katastrofu u Poljskoj.

No, janjičari su ga pretekli. Oteli su mladog sultana Osmana II i ubili ga. To je presedan koji je potvrdio koliko opasni su janjičari postali. Nakon toga, održavaju jake političke pozicije te ukidaju sve ranije zabrane koje su ih se ticale. Bili su robovi samo po imenu. 1804. godine nekoliko janjičara je osnovalo ilegalnu državu, koja je danas poznata kao Srbija, izazivajući nacionalni ustanka.

Do 1826. godine, broj janjičara je skočio na 135.000 članova. Od tog vremena sultan Mahmud II je bio odlučan da raspusti jedinicu kroz niz reformi koje su namijenjene za restrukturiranje osmanske vojske po uzoru na evropsku.

Historičar Patrick Kinross sugeriše da je Mahmud II poticao janjičare na pobunu namjerno. Opisujujući to kao sultanov „državni udar protiv janjičara,” kako bi to iskoristio kao povod za nasilno gašenje pobune, tako završavajući njihovu mračnu vladavinu nad Osmanlijama."
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2019, 10:21

Image
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35678
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1065 times
Been thanked: 575 times
Status: Online

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Venera » 30 Aug 2019, 10:32

Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2019, 10:21 Image
:hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120136
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6879 times
Been thanked: 7758 times
Status: Online

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Krokodil Behko » 30 Aug 2019, 10:34

statebriga wrote: 30 Aug 2019, 10:32
Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2019, 10:21 Image
:hm

To znači da su novopridošli pravoslavni nomadi, tek učili da pišu jezik bosanski :oo
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35678
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1065 times
Been thanked: 575 times
Status: Online

Re: Osmansko carstvo u BiH i regionu

Post by Venera » 30 Aug 2019, 11:07

Krokodil Behko wrote: 30 Aug 2019, 10:34
statebriga wrote: 30 Aug 2019, 10:32

:hm

To znači da su novopridošli pravoslavni nomadi, tek učili da pišu jezik bosanski :oo
Dali si 100% siguran da su bili doborovljno nomadi ili su mozda bili prognanici/izbjeglice, ali iz kojih podrucja :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests