Partizani/NOB - istina i mit?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by posmatrac » 23 Jul 2017, 13:24

storm wrote: 23 Jul 2017, 13:08 Da da...dobar link, zato si i opran tako...
Ajde ti malo zaviri van balkana...
Ovo ovdje nije...znaci nije, kapitalizam.
Ako gledamo bih, hr...stoji ti teza o neoliberalizmu u sprezi sa nacionalizmom...:ok
Pokusas li austrijancu prodati tu spiku, odvaliti ce se od smijeha...da ne idem dalje.
Bas me zanima tko ne vidi dalje od svog dvorista :hihi
MA ja, da ne bi bio opran treba da citam tvoje a ne textove intelektualaca koji su potrosili godine na izucavanju ovakvih tema.

Sta je bolan Austrija u odnosu na globalnu sliku svijeta, koju je neoliberalni kapitalizam prilagodio bogacenju vrlo malog procenta kaitalista, na racun ugnjetavanih masa i radnika.

Pa politika u Bih(citavog ovog regiona) je upravo pod palicom Brisela i MMfa, nije valjda to toliko tesko za shvatiti. :ok

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Julia-Klara » 24 Jul 2017, 22:09

Jao sinoc sam procitala odlican tekst, i bas sam mislila na ovu temu...Odoh pronaci pa postaviti
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Bla » 24 Jul 2017, 22:10

Nemoj, prepričaj u par riječi inače ćeš ga džaba postavljati.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Socrates » 24 Jul 2017, 22:11

Izraz "Odlican tekst" obicno podrazumijeva da taj tekst podrzava vec formulisano misljenje onoga koji ga pronadje.

Ne prigovaram. :respekt
. . . . . . . . .

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Julia-Klara » 24 Jul 2017, 22:13

Ona učiteljica Smilja je stala isprid ploče i rekla je: „Dico, danas ćemo učit o domovinskom ratu! Moran odma na početku izrazit ushit, sriću i zadovoljstvo šta je to ušlo u nastavni plan i program trećaša! Nikad nije previše rano da mi ka ponosni Hrvati usvojimo to gradivo!“ Onda je uča pljesnila sa rukama i pitala je: „Jel možda neko od vas zna šta je to bija domovinski rat?“ Svi rulja u razredu su šutili i vrtili su sa glavušama kao da nemaju blage. Uča je pitala: „Šta? Baš niko?“ Onda sam ja dignijo ruku. Uča je rekla: „Izvoli Robi!“ Ja sam rekao: „Jel to bija rat di su naši uz pomoć saveznika satrali Njemce i ustaše?“

Učiteljica Smilja je mene blido pogledala. Onda je ona stavila ruke na kukove i pitala je: „A molinte lipo, od koga si to čuja?“ Ja sam rekao: „Od mog dida sa Šolte!“ Uča je rekla: „E pa dida ti se malo zajeba, mladiću! Biće čovik ostarija, pa je mrvicu propuva!“ Ja sam rekao: „Sori, učiteljice, al moj dida nije propuva!“ Uča je rekla: „Okej, ako nije propuva, onda je mislija na neki drugi rat!“ Ja sam pitao: „Na koji drugi rat?“ Uča Smilja je rekla: „Na drugi svjecki rat! Ti je rat bija prije domovinskog rata!“ Ja sam pitao: „Pa koga su onda naši satrali u domovinskom ratu?“ Uča je rekla: „Satrali su Srbe i četnike!“ Ja sam pitao: „A ko su nam bili saveznici?“ Uča je rekla: „Njemci i ustaše!“

Ja sam zblantao se u uču Smilju sa lakšom zbunjozom. Samo onda je moj drug Dino rekao: „Čekajte malo, učiteljice, zar oni već nisu bili satrani u drugom svjeckom ratu?“ Onda je onaj Kane Šteta rekao: „E stvarno, jebate! Ako su naši satrali Njemce i ustaše u drugom svjeckom ratu, a posli toga je doša domovinski rat, kako su ih onda mogli imat za saveznike?“ Ona tuljanica Niveska je uletila: „Možda ih nisu satrali sve! Nego su neke satrali, a neke su ostavili da in posli budu saveznici!“ Ona Nela Svinjogojstvo je pitala: „Kako su birali koje će satrat, a koje će ostavit za saveznike?“ Onaj Rino Sajla je rekao: „Možda su in dali igrat na par-dišpar?“

Učiteljica Smilja je dvaput pljesnila sa rukama i rekla je: „Dico, molinvas lipo nemojte konplicirat život! Ovo je tribalo bit jednostavno gradivo, da skužimo ko je agresor a ko žrtva, a ne da sad tu idemo do stoljeća sedmog…“ Samo onda je ona balibanica Lidija uletila: „A di su onda bili Srbi i četnici?“ Uča je pitala: „Kad?“ Balibanica Lidija je rekla: „Pa u drugom svjeckom ratu!“ Uča Smilja je počeškala se po bradi i malo je dumala. Onda je ona rekla: „Četnici su bili skupa sa Njemcima i ustašama! A Srbi su bili skupa sa našim Hrvatima, znači protiv Njemaca, ustaša i četnika!“ Onda je mala Teica pitala: „Zašto onda moja mama govori da su mog dida u domovinskom ratu uhapsili Taljani?“

Učiteljica Smilja je okrenila se prema njoj i rekla je: „Teice, dušo, didu ti nikako Taljani nisu mogli uhapsit u domovinskom ratu! Možda su ga jedino mogli uhapsit u drugom svjeckom ratu!“ Kane Šteta je pitao: „A jesul Taljani bili Njemci, ustaše ili četnici?“ Uča Smilja je podviknila: „Taljani su bili Taljani! Samo su bili u kompi sa Njemcima, ustašama i četnicima! A to znači protiv Hrvata i Srba!“ Ona pederica Sandra je pitala: „A jesul onda posli u domovinskom ratu bili u kompi sa Hrvatima i Srbima?“ Moj drug Dino je njoj rekao: „A glupa si ka tava, Sandra! Kako će bit u kompi sa Hrvatima i Srbima ako su Hrvati bili protiv Srba!“ Pederica Sandra je pitala: „Kad?“ Dino je rekao: „Pa u domovinskom ratu!“ Kane Šteta rekao: „Možda je po Taljana išlo sa Srbima, a po sa Hrvatima!“ Nela Svinjogojstvo je pitala: „Kako su birali koji će sa kojima? Jesul igrali na par-dišpar?“

Uča Smilja je zveknila sa dnevnikom po klupi i viknila je: „Jel više bilo dosta?!“ Ja sam njoj rekao: „Ovo gradivo je zapopizdit teško, učiteljice! Ja ne kužim ništa živo!“ Uča je dreknila: „Zato šta smo sve zakonplicirali sa tvojin didom i drugim svjeckim ratom! Odsad se držimo samo domovinskog rata i gotovo! Jel to svima jasno?!“ Mi smo svi u razredu umirili se i začepili smo labrnje. Uča je podviknila: „I da se više uopće ne spominju Taljani i Njemci, pošto su to sad naši dragi turisti! Jel i to jasno?“ Mi smo svi šutili i klimali smo sa glavušicama. Uča je rekla: „Okej! Znači, vratimo se na početak! U domovinskom ratu su Srbi i četnici išli okupirat našu zemlju, a onda su…“ Dino je uletijo: „…a onda su ih Hrvati i ustaše satrali! Jel tako?“

Učiteljica Smilja je značajski se okrenila prema njemu. Ona je zarežala: „Otprilike!“ Ja sam uletijo: „Za razliku od drugog svjeckog rata, di su Hrvati i Srbi satrali četnike i ustaše! Jel tako?“ Uča je značajski zapiljila se prema meni i zarežala je: „Otprilike!“ Onda je Dino uletijo: „Šta znači da će u sljedećem ratu Hrvati i četnici satrat Srbe i ustaše!“ Uča je iskobečila oči i zinila je sa ustima. Onda je tuljanica Niveska rekla: „A zašto Hrvati uvik moraju pobjedit? Možda će baš Srbi i ustaše satrat Hrvate i četnike!“ Samo uča je na nju arlauknila: „Niveska, kakvo je to nedomoljubno ponašanje?! Za koga ti navijaš? Neću da čujen takve stvari u ovom razredu!“

Tuljanica Niveska je u roku odma zablindirala gubicu. Moj drug Dino se mrgaški smjehuckao. Učiteljica Smilja je naperila kažimprst prema njemu i rekla je: „A ti se, pametnjakoviću, ne keseri! Otkud tebi pravo da govoriš da će bit novog rata? Je li, klipsone?!“ Dino je raširijo ruke i rekao je: „Pa ubra san da je to princip lige prvaka! Igra svak protiv svakoga i na kraju se zbroje punti!“ Ja sam rekao: „Naravska stvar! A nemoš prekinit natjecanje napola!“ Uča je podviknila: „E pa slušajte me dobro, papani, to van je malo degenerična logika! Prvo i prvo, više nikad ne smi bit rata! A drugo i drugo, ako ga i bude, onda je turbo nemoguća kombinacija da Hrvati skupa sa četnicima ratuju protiv Srba i ustaša! Gotova priča!“ Onda sam ja rekao: „A zašto onda na Šolti mom didi ka Hrvatu jebu četničku mater?“ Uča je zableušila se u mene sa težim ošamutom. Ekipa u razredu su isto gledali sa čudilom. Ja sam rekao: „I to samo zato šta je bija u partizanima!“

Onda je Rino Sajla pitao: „Ko su sad partizani, jebate noj?“ Kane Šteta je rekao: „Nikad čuja!“ Nela Svinjogojstvo je rekla: „Biće neki turisti, ka Njemci i Taljani!“ Učiteljica Smilja je i dalje stajala ukipana isprid ploče sa namušenom facom. Onda je balibanica Lidija nju pitala: „Stvarno, učiteljice, a ko su bili partizani?“ Uča je gledala koljački prema meni i podviknila je: „Jel vidiš sad šta si napravija, debilu? Jesmol mi na ovom satu tribali govorit o domovinskom ratu il o partizanima?“ Ja sam rekao: „Moj dida kaže da su partizani bili odlučujući faktor u domovinskom ratu!“ Uča se napečila: „A po čemu to, majketi?“ Ja sam rekao: „Po tome šta su nedostajali!“

KOPIRANO SA FB-a
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Julia-Klara » 24 Jul 2017, 22:13

De procitajte, i nasmijte se malo ... Nevjerne Tome :rug
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 25 Jul 2017, 06:49

Pa samo za nasmijati i jest :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80748
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9938 times
Been thanked: 6769 times
Status: Online

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Julia-Klara » 25 Jul 2017, 10:11

zato sam i stavila...dosadni ste sa svojim prepiskama :kafa
situacija je cista zbunjola,ali hajd...neka vi sta imate taibirit :kafa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2018, 10:22

HRVATSKA LJEVICA BIJESNA: Predsjedništvo Sabora odriče se Bitke na Sutjesci koju su zapravo iznijeli Hrvati


Image

Nakon što je Predsjedništvo Sabora ove sedmice odbilo prijedlog SDP-ovog saborskog zastupnika Ranka Ostojića da Hrvatski sabor bude pokrovitelj obilježavanja 75. obljetnice bitke na Sutjesci, ova po mnogima ključna epizoda partizanskog pokreta još jednom je došla u fokus javnosti. Iako je prema dijelu povjesničara odbijanje fašističke ofanzive bila prekretnica za partizanski pokret i Jugoslaviju u Drugom svjetskom ratu, dok za druge predstavlja mit i partizanski poraz, obje strane su suglasne u tome kako su najveći obol u ovoj bitki prepunoj kontroverzi dali hrvatski pripadnici partizanskog pokreta, mahom Dalmatinci.

Naravno, teško je oteti se dojmu da je pokroviteljstvo nad ovim događajem odbijeno i radi "komunjarske" aure koju bitka na Sutjesci ima, a što u današnjem društvenom kontekstu nosi negativan publicitet. Stoga i ne iznenađuje da malo ko među političkom elitom Hrvatske s tim želi imati ikakve veze, uprkos činjenici da je od svih naroda nekadašnje Jugoslavije na Sutjesci poginulo najviše Hrvata. Naime, činjenica je da je od svih poginulih boraca, partizana i antifašista Hrvata bilo skoro pola, zbog čega bitku na Sutjesci često nazivaju "hrvatskom bitkom". Slovenski povjesničar Viktor Kučan u knjizi "Borci Sutjeske" je iznio podatak koji pokazuje broj boraca po općinama u bivšoj Jugoslaviji, iz koje je vidljivo da su među partizanima na Sutjesci najbrojniji bili Dalmatinci, a Split i Šibenik jedini gradovi s četverocifrenim brojem boraca.

Za usporedbu, u Bitki na Sutjesci sudjelovalo je samo 67 Beograđana. Najviše je Dalmatinaca bilo i među poginulima, oko 3000, a najveće gubitke pretrpjela je Druga dalmatinska brigada, s 800 poginulih.

Zašto je na Sutjesci sudjelovalo toliko Dalmatinaca često je pitanje, a povjesničari imaju jednostavan odgovor - teror talijanskih fašista. Za sudjelovanje brojnih Hrvata u partizanskom pokretu ključna nije bila ideologija, već upravo Pavelićeva predaja Dalmacije u ruke Italije, a da je tomu tako, pokazuje i Kučanova “prozivka boraca sa Sutjeske”, u kojoj se navodi kako je među partizanima koji su se tada našli u okruženju, uključujući ranjene, bilo 6.610 članova Komunističke partije, dakle manje od trećine ukupnog broja. Kada pogledamo socijalni sastav onih koji su na strani partizanskog pokreta sudjelovali u Bitki na Sutjesci, a koji također popisuje Viktor Kučan, vidimo kako je tamo bilo najviše zemljoradnika, njih 13.695, 5165 radnika, 1572 đaka i 367 studenata. U znatno manjem broju prisutni su prosvjetni radnici, inženjeri, pravnici, književnici..., a među borcima je bilo i 10 svećenika.

Povjesničar Davor Marijan za Večernji list je prije par godina kazao kako je partizanski pokret od ljeta 1942. opstao isključivo zahvaljujući Dalmatincima. "Od ljeta 1942. pa do kraja rata komunistička elita opstala je zato što su ih hranili “dalmatinskim mesom”.

Ta slika nije toliko jasna kada se gleda popis brigada, no ako pogledate po divizijama na Sutjesci, dobit ćete puno “opakiju” sliku, koja obara tezu da su to uglavnom bili Srbi", rekao je Marijan i dodao:

"Ljudi su bježali pred Talijanima, a Tito je, nakon greške s “klasnim ratom” na tromeđi Crne Gore, BiH i Srbije 1941., tokom koje je partizanski pokret spao na šačicu fanatika, kroz Dalmatince dobio “svježu krv”. Ti su ljudi imali razloga otići u rat, Talijan ih je otjerao u šumu, a komunisti su iskoristili sve to obećavajući im “brda i doline."

S druge strane povjesničari bitku na Sutjesci smatraju jednim od najvećih promašaja, odnosno klaonicom u kojoj partizani nisu bili dorasli Nijemcima, te je pravo čudo da gubici nisu bili i veći. U tom smislu je bitka na Sutjesci mit, jer ona nije bila pobjeda partizana, što se često pokušavalo progurati kao teza, već jedan od najtežih poraza. Ključna bitka antifašističkog pokreta bila je zapravo bitka na Neretvi u kojoj su se partizani riješili najopasnijeg protivnika - četnika.

O Sutjesci većina ionako zapravo najviše zna iz filma "Sutjeska" u kojem je Tita glumio Richard Burton, koji je nakon toga postao rado viđen gost na Brijunima skupa sa suprugom Liz Taylor. To je bio film koji je trebao biti veći od "Bitke na Neretvi", koji je do "Sutjeske" bio najspektakularniji partizanski film.

No, Veljko Bulajić, koji je režirao Neretvu, odbio je režirati film iako su mu nudili neograničeni budžet i sve što je tražio. Bulajić naime nije želio bitku predstaviti kao pobjedu, što je bila namjera partije, i ništa ga nije moglo nagovoriti da se prihvati režije Sutjeske.

Rediteljsku palicu na kraju je preuzeo Stipe Delić. Richard Burton i krema tadašnjeg jugoslavenskog glumišta izvrsno su odradili svoj posao, ali film je doživio debakl, nije prikazan nigdje izvan Jugoslavije uprkos tome što je na njega potrošeno više novca nego za "Bitku na Neretvi".


(SB)
online

User avatar
harlekin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3089
Joined: 14 Aug 2011, 02:04
Has thanked: 150 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by harlekin » 06 Jan 2018, 10:38

men samo ne ide u glavu tolika masa hrvata posebno dalmatinaca u partizanima i onolika masa uz antu pavelica
pa il su te brojke cudne il ih u biti ima par milijardi,sto i ne cudi,zna se da svaki poznat coek je u biti hrvat,prvak stolnog tenisa u argentini je u biti hrvat sam sto on to ne zna,zeus je bio s planine iznad splita,cak i u nasi kad traze zivot na marsu ne koriste tehnologiju nego vicu Aaaanteeeee!!!

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Mutevelija » 06 Jan 2018, 12:00

BILO JE VIŠE dalmatinaca u partiji tako se hvale.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 06 Jan 2018, 12:30

harlekin wrote: 06 Jan 2018, 10:38 men samo ne ide u glavu tolika masa hrvata posebno dalmatinaca u partizanima i onolika masa uz antu pavelica
pa il su te brojke cudne il ih u biti ima par milijardi,sto i ne cudi,zna se da svaki poznat coek je u biti hrvat,prvak stolnog tenisa u argentini je u biti hrvat sam sto on to ne zna,zeus je bio s planine iznad splita,cak i u nasi kad traze zivot na marsu ne koriste tehnologiju nego vicu Aaaanteeeee!!!
Kompleksno a u biti jako jednostavno...
Dalmatinci su itekako imali razloga povesti se idejom partizana, jer su unatoc svemu, mogli biti hrvati...pod talijanima kojima ih je cuveni "oonte" pr(e)prodao, jako tesko...
A kasnije dolazi doba, kad je uvedena druga moda ili tiga đir...valja biti za dom spreman :oo
A tu se radi o 95% istim osobama...
Averzija ostaje, jer su pak partizani pobili one koji nisu blagovremeno okrenuli kapu (sto je isto tocno) tako da ja jako tesko razumijem i hrvata komunistu i hrvata ustasu...
A mozda sa mnom nesto nije u redu :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2018, 18:16

storm wrote: 06 Jan 2018, 12:30
harlekin wrote: 06 Jan 2018, 10:38 men samo ne ide u glavu tolika masa hrvata posebno dalmatinaca u partizanima i onolika masa uz antu pavelica
pa il su te brojke cudne il ih u biti ima par milijardi,sto i ne cudi,zna se da svaki poznat coek je u biti hrvat,prvak stolnog tenisa u argentini je u biti hrvat sam sto on to ne zna,zeus je bio s planine iznad splita,cak i u nasi kad traze zivot na marsu ne koriste tehnologiju nego vicu Aaaanteeeee!!!
Kompleksno a u biti jako jednostavno...
Dalmatinci su itekako imali razloga povesti se idejom partizana, jer su unatoc svemu, mogli biti hrvati...pod talijanima kojima ih je cuveni "oonte" pr(e)prodao, jako tesko...
A kasnije dolazi doba, kad je uvedena druga moda ili tiga đir...valja biti za dom spreman :oo
A tu se radi o 95% istim osobama...
Averzija ostaje, jer su pak partizani pobili one koji nisu blagovremeno okrenuli kapu (sto je isto tocno) tako da ja jako tesko razumijem i hrvata komunistu i hrvata ustasu...
A mozda sa mnom nesto nije u redu :cudi

Tačno imaju te dvije faze, ako ne računamo početak i Užičku republiku.
Teret iznesu partizani iz BiH i HR, do jeseni 44. a onda svakakve žgadije nahrupi u partizane i rastjeraju prave antifašiste, a ostanu četnici koji su pobili ništa manje ljudi, nego dok su i bili u četnicima, plus ustaše pride.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Pasaga » 06 Jan 2018, 18:20

Uvjek sam se pitao,pa i danas.
Kako to da su ti novopeceni partizani,iz 44-te, uzeli sebi za pravo
na taj monopol,zastitnog imena antifasizma.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Krokodil Behko » 06 May 2018, 21:50

Marko Attila Hoare: Umanjen je specifičan doprinos muslimana u pobjedi partizana u 2. svjetskom ratu


Image

Britanski historičar Marko Attila Hoare u razgovoru za Klix.ba komentariše odnos nauke i današnjeg društva prema historiji i historijskim činjenicama. Govori o historijskom revizionizmu, interpretacijama određenih događaja i uloge određenih ličnosti u Drugom svjetskom ratu.
Hoare je kratko prokomentarisao i rasprave o ulozi Mustafe Busuladžića, ulogu muslimana koja je u velikoj mjeri zanemarena kada je riječ o borbi protiv fašizma i još mnogo toga.

Kroz svoj naučni rad mnogo ste se bavili Drugim svjetskim ratom u BiH. Da li je do sada historijska slika ratnog perioda u Drugom svjetskom ratu u BiH realno prikazana u historiografiji?

Prethodna mainstream historiografija predstavila je pojednostavljenu i djelimično pogrešnu sliku o Drugom svjetskom ratu u BiH. Narodnooslobodilački pokret (NOP) - partizani prikazan je kao besprijekorna jugoslavenska revolucionarna vojska pod Titovim rukovodstvom. Previše je naglašavan svejugoslovenski karakter. S druge strane potencijalni karakter bosanskog krila pokreta je umanjen. Vojna borba je preuveličana, a politička borba je umanjivana, naročito uloga NOP-a među elitama i srednjim klasama - posebno muslimanskom elitom i srednjom klasom. Uopćeno govoreći, umanjen je specifičan doprinos bosanskih muslimana u pobjedi partizana.

Vi ste autor knjige "Bosanski muslimani u Drugom svjetskom ratu" koja bi uskoro trebala biti prevedena na bosanski jezik. Zašto ste smatrali važnim da jedna takva tema bude obrađena?

Pošto je genocid devedesetih godina uključivao uništavanje bosanske države, mislio sam da je važno shvatiti kako i zašto je ta država osnovana, prije svega, NOP-om u 1940-im godinama Drugog svjetskog rata. Ja smatram da je jugoslavenska revolucija bila izuzetno važan i interesantan historijski događaj, ali koji su uglavnom zanemarili historičari izvan regiona - za razliku od francuske ili ruske revolucije, naprimjer. S obzirom na nedavni rat, smatrao sam da je važno razumjeti ovu revoluciju u bosanskohercegovačkim terminima i iz bosanske perspektive. Također bih trebao pojasniti da su na osnovu mojih istraživanja o Drugom svjetskom ratu nastale dvije knjige o BiH; moja prva knjiga "Genocid i otpor u Hitlerovoj Bosni" i druga "Partizani i četnici, 1941.-1943.", u kojima se više fokusira na dimenziju bosanskih Srba.

Da li je položaj muslimana u Drugom svjetskom ratu naučno predstavljen na najbolji način?

Moja knjiga pokušava obnoviti ravnotežu koja je nedostajala u nekim ranijim radovima, koja zanemaruje historiju muslimana u NOP-u. Naglašavam važnost otpora NOP-a u bosanskim gradovima i gradovima pod okupacijom sila Osovine. Činjenica da je pobjeda zavisila od uznemirenosti među gradskim stanovništvom (koje je do 1941. bilo većinski muslimansko) te u saradnji s pripadnicima muslimanske elite i srednje klase. Konkretno, slabljenje i neutralizacija muslimanskih kolaboracionističkih i kvislinških snaga - Domaća garda, milicija i SS Handžar divizija - kroz NOP agitaciju i regrutovanje visokih ličnosti iz redova nekomunističkih muslimanskih imena (npr. Nurija Pozderac, Muhamed Sudžuka) formirali su ključne elemente u partizanskoj pobjedi. To pomaže da se objasni zbog čega su partizani mogli da preuzmu kontrolu nad multinacionalnom BiH 1945. godine, a da je nisu uništili, dok su srpske pobunjeničke sile devedesetih bile u potpunosti nesposobne.

Kako gledate na status i poziciju Handžar divizije i njenu ulogu u Drugom svjetskom ratu?

Moja knjiga se posebno fokusira na partizane i NOP, ali također s fokusom na muslimanske kolaboracionističke i kvislinške sile, uključujući Handžar diviziju. Ja istražujem kako je NOP propaganda i agitacija na bosansko-patriotskoj osnovi, na platformi bosanske samouprave, pomogla u neutralizaciji muslimanskih kolaboracionista i kvislinga da se odupru pa su mnogi od njih promijenili strane i pridružili se partizanima. U knjizi raspravljam o tome kako je hiljade pripadnika Handžar divizije prešlo i pridružilo se partizanima i kako je to doprinijelo neuspjehu Handžar divizije i partizanskoj pobjedi. Razmatram i pitanje, odnosno probleme komunista u inkorporiranju bivših pripadnika SS-a u partizanske snage.

Jedna od najaktuelnijih tema u BiH u posljednjih šest mjeseci je uloga Mustafe Busuladžića u NDH. da li ste se u svom radu o muslimanima u Drugom svjetskom ratu bavili djelovanjem Mustafe Busuladžića? Kako njegovu ulogu možemo ocijeniti danas?

Nisam se bavio njim u svojoj knjizi, pošto nije bio vrlo važna figura među bosanskim muslimanima tokom Drugog svjetskog rata i nije imao značajan utjecaj na tok događaja. Bio je nacistički simpatizer i saradnik, što ne znači da on nije historijski zanimljiv ili vrijedan proučavanja, ali nije bio važan za moju temu. Međutim, posvetio sam pažnju aktivnostima Mladih muslimana nakon završetka rata i njihovog sukoba s komunističkim režimom. Mladi muslimani na početku nisu bili posmatrani kao neprijatelji komunista ekvivalentni ustašama ili četnicima, a oni su se u velikoj mjeri pridružili partizanima u završnoj fazi rata. Priča o odnosu između NOP-a i Mladih muslimana i način na koji su komunisti razbili Mlade muslimane poslije rata je interesantna i postoji još dosta istraživanja koje treba uraditi. Postoji puno nekomunističkih muslimanskih ličnosti koje su bile više simpatičnije od Busuladžića i odigrale su pozitivnu ulogu u Drugom svjetskom ratu, a ja se nadam da moja knjiga to pokazuje.

Koliko se historija i historijske činjenice danas koriste i zloupotrebljavaju u dnevnopolitičke svrhe?

To se dešava sve vrijeme, zbog čega je neophodno provesti originalno istraživanje koje je intelektualno, a ne politički motivisano. Nije važno šta su istraživački stavovi, već da li je istraživač voljan da sprovede originalno istraživanje i da to čini iskreno i objektivno. Samo takvo istraživanje može da se suprotstaviti zloupotrebi historije u političke svrhe.

Koliko danas imamo historijskog revizionizma na Balkanu i koliko je to opasno?

Devedesetih godina, kada sam počeo svoje istraživanje, veliki mit srpskih nacionalista u vezi s Drugim svetskim ratom bio je da su partizani u suštini bili srpski pokret, a saradnja s fašizmom bila je u suštini povezivana s hrvatskim, muslimanskim i albanskim djelovanjem. Ovo je bio dio priče koji se koristio za opravdanje genocida devedesetih. Danas imamo i revizioniste koji traže da se poriče genocid, kako u 1940-im tako i u devedesetim godinama, a veoma je važno da se suprotstavljaju. Ali ja vidim samo rad dobrog historičara, i to ne samo kao borbu protiv mitova i neistina, već kao pisanje historije koja je objektivna, originalna i nijansirana da se ne može koristiti kao propaganda. Dobra pisana historija bi trebalo da bude zanimljiva za ljude, bez obzira na njihove političke stavove.


(klix)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Krokodil Behko » 13 Jul 2018, 09:53

BIO JE REVOLUCIONAR, PJESNIK, NOVINAR; BRANIO JE SRBE, A ONDA SU GA ČETNICI UBILI KOD FOČE: Tragičnu sudbinu prorekao je u svojoj pjesmi


Image

Ivan Goran Kovačić rodio se 21. ožujka u Lukovdolu, a ubijen je na današnji dan 1943. godine u okolici Foče

Bio je hrvatski pjesnik, pripovjedač, esejist, prevoditelj, novinar i kritik.

Osnovnu školu pohađao je u rodnome mjestu, a prve tri godine realne gimnazije završio je u Karlovcu, odakle je prešao u Zagreb. Po završenoj maturi upisao je slavistiku na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, ali vrlo brzo je prekinuo studij intenzivnije se posvećujući književnom i novinarskom radu. Prvo novinsko namještenje dobiva godine 1936. i otada se uzdržavao baveći se novinarskim poslovima.

Kao simpatizer HSS-a i Radićeve politike koncem godine 1942. godine zajedno s pjesnikom Vladimirom Nazorom priključuje se partizanima. Sudjelovao je u napornim marševima po Bosni, ali intenzivno je pisao.

Koncem lipnja i početkom srpnja godine 1943. nalazio se u istočnobosanskome selu Vrbnici, gdje se bolestan sklonio, skrivajući se od četnika, koji su ga i ubili na današnji dan u blizini Foče. Njegov grob godinama ostao je nepoznat, baš onako kako je bio poželio (pjesma-epitaf Moj grob).

I, doista, Goran je potaknut ustaškim zločinima nad Srbima napisao slavnu “Jamu”, no nije dočekao kraj rata jer su ga, dok je pomagao prijatelju, srpskom liječniku Simi Miloševiću, nakon bitke na Sutjesci, uhvatili i ubili četnici. Mjesto na kojem je pokopan, baš kako je sam predvidio u pjesmi “Moj grob”, nije pronađeno.

Njegovo počivalište pronađeno je godine 1957. godine. Dio njegovih pronađenih posmrtnih ostataka položen je godine 1996. u memorijalni spomenik u Lukovdolu.

“Mladi hrvatski pjesnik, koji je u pjesmi ‘Jama’ tako snažno oformio najžešći u ovom ratu ispjevani protest protiv ustaških pokolja nad Srbima, bio je ubijen od ‘srpskih osvetnika’, četničkih izroda, tih švapskih i ustaških saveznika. Prerezali su grlo, koje je tako iskreno i snažno grmjelo iz bratske hrvatske duše protiv ustaških zločina nad srpskom nejači...”, zapisao je svojevremeno Moša Pijade.

(SB)
online

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by biha » 13 Jul 2018, 10:09

,,Mjesto na kojem je pokopan, baš kako je sam predvidio u pjesmi “Moj grob”, nije pronađeno." Nihova tradicija!!Zalosno ali istinito!

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 21 Oct 2018, 13:42

Možda bi trebali Rocca Siffreddija i Manuela Ferrarru zamoliti da budu članovi predsjedništva.... da nam se dive....a treći neka ostane Dodick :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by Pasaga » 21 Oct 2018, 14:22

“Mladi hrvatski pjesnik, koji je u pjesmi ‘Jama’ tako snažno oformio najžešći u ovom ratu ispjevani protest protiv ustaških pokolja nad Srbima, bio je ubijen od ‘srpskih osvetnika’, četničkih izroda, tih švapskih i ustaških saveznika. Prerezali su grlo, koje je tako iskreno i snažno grmjelo iz bratske hrvatske duše protiv ustaških zločina nad srpskom nejači...”, zapisao je svojevremeno Moša Pijade.
__________________________________________________________

o ovom vrlom diplomati,prvoborcu,imalo bi se sta reci...
u ona vremena,dok bijah osnovac,u udzbenicima...bio je neprikosnoven,bas kao i Tito....
To sto su mu dzepovi bili puni oraha.... nikom nista...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Partizani i ostale vojske-istina i mit?

Post by storm » 21 Oct 2018, 14:27

Ma to su ta debilna idealiziranja i kult licnosti...
Castan rat ne postoji...kakvo sranje...
Danas se klanjaju zlocincima svi odreda...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests