Opsada Sarajeva 92-95.g.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by prog321 » 30 Jan 2021, 07:21

Cuj kako probiti obruc?
Veoma je jednostavno kada te vode vojno skolovani i inteligentni ljudi.
Ne krivim ja odraza ni tebe havane jer ste bili obicni prasinari Ali da grad od 200k ljudi ne moze naci vojno vodstvo koja ima osnovno znanje i poimanje logike. E to je nesto sto je specificno.

Procitajte majka mu stara neke istorijske knjige.
Eno recimo napoleon kada je osvajao sjevernu italiju.
Svu vojsku je koncentrisao prema austriji. I onda je u toku noci ispraznio logore i ostavio samo strazare da bi dao privid auatrijancima kako je njegova vojska jos uvijek tu.
Medjutim u toku noci je presao alpe sa slonovima iz sjev. Afrike koji su vukli topove. Zauzeo je italiju u minimalne gubitke.

Eto ti primjer rahm. Nanica. Znaci komandant koji nikada nije napadao tamo gdje ga neprijatelj ocekuje. Uzmite operaciju Munja iz 1993.
Neprijatelj napada sa desetinama tenkova. Haubica. Topova. Elitne jedinice iz BL su dovedene da slome buzim. I sta radi nanic?
U toku nocu prebaci dva odreda vojnika preko une. Udje u hrvatsku. Izadje neprijatelju iza ledja . Gotovo. Zarobio artiljeriju, tenkove. Pomlatio sve elitne jedinice vrs u tom regionu da nikad vise nisu krenuli na buzim. Morali su 95e slati iz beograda jedinice db a.

Sto hocu reci da je sarajevo ostalo blokirano zbog retardiranosti vojnog vrha branioca ali i same svjesti o uspjehu takvih operacija. Prije nego je proboj poceo svi su znali za njega. Svi. I ona stara baka iz kliinovika znala je da balije spremaju napad. Wtf.?
Nikada u istoriji postojanja svijeta jedan napad nije uspio ako je neprijatelj znao kada ce krenuti.
Normalno cetalji se pripremili. Doveli rezervne zalihe municije. Najbolje vojnike stavili na kljucnim pozicijama.
I gotovo.
To ne bi mogao ni nato probiti.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by prog321 » 30 Jan 2021, 07:27

Da bi jedan proboj uspio kao u sarajevu morala se drzati stroga tajnost i napraviti diverzija sekundarnih i tercijalnih ciljeva. Da neprijatelj razbaca resurse.
Recimo trebalo se hinjski oglasiti da armija sprema proboj koridora. Svu vojsku dovesti u i oko sarajeva sa rjecima da se spremaju da idu u posavinu.
I onda pokusati proboj grada.
Docekati neprijatelja nespremnog. To je tajna svakog vojnog uspjeha.
A ne najaviti sve vojne poteze i poslati krajisnike da izginu kod visokog.
More mars.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by HAVANA » 30 Jan 2021, 07:28

Samo sto je imo gdje izac, i za pojest,popit i oruzja uzet za zapucat.
Daj ba jbt o cemu mi pricamo,nije ba igrica il knjiga u kojoj citas pa pustis masti na volju...Svasta.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by HAVANA » 30 Jan 2021, 07:29

Ti ovo fakat sve ozbiljno pises kako treba i sta? :haha
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by prog321 » 30 Jan 2021, 07:48

Zamisli ja to sve smislio i otipkao u polusnu, zamotan u krevetu :D.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by Melek » 30 Jan 2021, 08:00

prog321 wrote: 30 Jan 2021, 07:48 Zamisli ja to sve smislio i otipkao u polusnu, zamotan u krevetu :D.
Nezahvalno je ipak to sve argumentirati kad uvijek imaš žestoke protivargumente. Bio je rat i bila je jaka opsada. Morebit su mogli nešto ekstra napraviti, morebit nisu. Nego, bolje ih pitaj što nisu u stanju čak ni zraka očistiti u sopstvenoj avliji tolike godine, tu bi možda manje argumenata bilo. I to je svojevrsna opsada :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by HAVANA » 30 Jan 2021, 09:19

prog321 wrote: 30 Jan 2021, 07:48 Zamisli ja to sve smislio i otipkao u polusnu, zamotan u krevetu :D.
Evo ti pa malo citaj i rijesi kako bi ti rijesio ove silne pokusaje.Moj kraj balade je bio u zadnjoj recenici tog 12 januara.Samo ustani kad procitas ime covjeka na kraju teksta.Ja boljeg covjeka a vecih muda nisam vidio a nikad nije osto,uvijek je isao ispred svih pa i taj dan,da sam metar ispred bio, ja bi bio isto na kraju teksta...Kakve strategije i picke materine,ne znam ni dje sam poso ni s koje strane me opalilo.Sa svih mensecini.A na tudjoj teritoriji,medjuzoni.Fol cemo mi nesta uzet,uzecu karnu ljudi imaju naoruzanja i municije moze im bit da na vasington pucaju a ne po zuci...Teren i situacija idealna za samoubistva.

https://bosnae.info/index.php/operacija ... 992-godine
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by prog321 » 30 Jan 2021, 09:53

Defitizam. Opisi nemogucnosti i nesposobnosti.
To krasi mnoge u ovim krajevima.

Istorija je puna slucajeva gdje je bolje naoruzana vojska izgubila.
Eto ti primjer britanije 1812e u americi. Pa vietkonga protiv francuza i amerikanaca. Itd.

Uostalom svagdje u biH armija je bila slabije naoruzana pa su ljudi izvojevali pobjede. Samo u sarajevu pickasti mentalitet gubitnika. De ba.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by HAVANA » 30 Jan 2021, 09:54

Ok.Hvala na pojasnjenju.Pokrij se dekicom da ne nazebes.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120420
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2021, 10:02

prog321 wrote: 30 Jan 2021, 07:21 Cuj kako probiti obruc?
Veoma je jednostavno kada te vode vojno skolovani i inteligentni ljudi.
Školovani, đe?
Misliš JNA akademije?
JNA oficiri, najgore su obučeni oficiri u sto galaksija i popišam im diplome.
Ništa nisu znali. Znali su samo oko komande nad ljudima uporebe oružja i to bi im bilo sve.
U taktičko-strategijskom smislu, bili su nula. Da je kojim slučajem, Albanija objavila rat SFRJ, vjerovatno bi nas i oni sastavili sa zemljom, pored takvih oficira.

Moju je brigadu (255.sbbr "Hajrudin Mešić"), napadala četa tenkova (najmanje 6) divizion haubica, divizion topova, bezbroj minobacača, velike rakete zemlja-zemlja, modificirane avio bombe i bojni otrov zagušljivac. Da bi ovo sve stavili u funkciju, potrebne su im desetine oficira i podoficira, ali opet nisu ništa uzeli i na kraju su popušili u toj ofanzivi.
Molim? Naša artiljerija i naši oficiri? Nula, nismo ni imali.

Bolje imati 500 američkih rendžera, nego 10.000 komada seljaka pod oružjem i istih takvih seljačkih oficira.

Ne krivim ja odraza ni tebe havane jer ste bili obicni prasinari Ali da grad od 200k ljudi ne moze naci vojno vodstvo koja ima osnovno znanje i poimanje logike. E to je nesto sto je specificno.

Pa neđe je nešto možda i moglo, ali to sigurno nije zbog oficira iz JNA, nego iz proste činjenice, da su prve velike pokušaje deblokade, izveli u 1995. godini, a do tada je izginulo i osakaćeno mnogo onih najboljih boraca. Nemamo oružje i moramo polagati živote, to je tako.

Najtanji su bili tamo, gdje su bili najdeblji. Odnosno, tamo gdje je prsten bio najširi, a to je potez od Kobilje glave, preko Vogošće i Semizovca, pa do Srednjeg. Mnogo prostora i manja vjerovatnoća za minska polja, nekako upasti u Semizovac i odsjeći Ilijaš.
online

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by Venera » 30 Jan 2021, 10:10

Melek wrote: 30 Jan 2021, 08:00
prog321 wrote: 30 Jan 2021, 07:48 Zamisli ja to sve smislio i otipkao u polusnu, zamotan u krevetu :D.
Nezahvalno je ipak to sve argumentirati kad uvijek imaš žestoke protivargumente. Bio je rat i bila je jaka opsada. Morebit su mogli nešto ekstra napraviti, morebit nisu. Nego, bolje ih pitaj što nisu u stanju čak ni zraka očistiti u sopstvenoj avliji tolike godine, tu bi možda manje argumenata bilo. I to je svojevrsna opsada :hm
Opsada Sarajeva se pripremala znatno prije pocetka rata, pricalo se o pomjeranju opreme, topova iznad grada, ali narod iz drugog dijela grada nije vjerovao nikl kad je pocelo u Starom Gradu, a Srbi se prije toga, JATovim avionima masovno izlazili iz SA.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by Melek » 30 Jan 2021, 10:18

Venera wrote: 30 Jan 2021, 10:10
Melek wrote: 30 Jan 2021, 08:00

Nezahvalno je ipak to sve argumentirati kad uvijek imaš žestoke protivargumente. Bio je rat i bila je jaka opsada. Morebit su mogli nešto ekstra napraviti, morebit nisu. Nego, bolje ih pitaj što nisu u stanju čak ni zraka očistiti u sopstvenoj avliji tolike godine, tu bi možda manje argumenata bilo. I to je svojevrsna opsada :hm
Opsada Sarajeva se pripremala znatno prije pocetka rata, pricalo se o pomjeranju opreme, topova iznad grada, ali narod iz drugog dijela grada nije vjerovao nikl kad je pocelo u Starom Gradu, a Srbi se prije toga, JATovim avionima masovno izlazili iz SA.
Bio je tu nevjerovatan splet okolnosti. Pod broj jedan, Kukanjac i njegovi idiotluci koji su omogucili braniocima da se dokopaju minimuma minimuma i da tako u pocetku odbrane sta se odbraniti moglo. A dodatna nesreca u nesreci sarajevske kotline je bila ta sto stvarno nije bilo nekog tamo rukovodeceg kadra za izabrati. Na stranu Vikic, do nekle i Divijak, premda mislim vise da je ovaj bio neka vrsta maskote - Sarajevo je odbranila lokalna jalija na terenu - raznorazne Juke, Zuke, Cele i ostali. E sad, jadan onaj koga jalija brani, ali istovremeno - kapa dole sto brani. Onda ta jalija preuzme stvari u svoje ruke pa povuci ti tamo a ja cu vamo (onako usput, imas cigara?) itd itd. Ta i takva atmosfera dugo vremena nije dozvoljavala da adekvatna pamet prije svega ispliva na povrsinu i preuzme kormilo tako da su se djelimicno priglupi cetnici stigli konsolidovati oko Sarajeva a djelimicno je i odbrana bila dugo vremena bez osmisljene globalne strategije. Dok su branioci radili svoj poso 1000%, vrhuski je zujalo u glavi. Kad ne znas dje ti je rep a dje glava, moras imati veliko srce i puno srece. Dok, npr, u dijelovima gdje nije jalija sjela za kormilo vec kakav-takav kadar, moglo se daleko prije doci "do daha" takoreci.

Sve u svemu, sarajevska odbrana za pohvalu, obzirom na sticaj okolnosti. Malo manje za pohvalu poslijeratno Sarajevo, al stas :cudi
Last edited by Melek on 30 Jan 2021, 10:21, edited 2 times in total.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Objava Bisere Turković o Sakibu Mahmuljinu koja je razbjesnila Čovićeve medije

Post by Venera » 30 Jan 2021, 10:24

Melek wrote: 30 Jan 2021, 10:18
Venera wrote: 30 Jan 2021, 10:10

Opsada Sarajeva se pripremala znatno prije pocetka rata, pricalo se o pomjeranju opreme, topova iznad grada, ali narod iz drugog dijela grada nije vjerovao nikl kad je pocelo u Starom Gradu, a Srbi se prije toga, JATovim avionima masovno izlazili iz SA.
Bio je tu nevjerovatan splet okolnosti. Pod broj jedan, Kukanjac i njegovi idiotluci koji su omogucili braniocima da se dokopaju minimuma minimuma i da tako u pocetku odbrane sta se odbraniti moglo. A dodatna nesreca u nesreci sarajevske kotline je bila ta sto stvarno nije bilo nekog tamo rukovodeceg kadra za izabrati. Na stranu Vikic, do nekle i Divijak, premda mislim vise da je ovaj bio neka vrsta maskote - Sarajevo je odbranila lokalna jalija na terenu - raznorazne Juke, Zuke, Cele i ostali. E sad, jadan onaj koga jalija brani, ali istovremeno - kapa dole sto brani. Onda ta jalija preuzme stvari u svoje ruke pa povuci ti tamo a ja cu vamo (onako usput, imas cigara?) itd itd. Ta i takva atmosfera dugo vremena nije dozvoljavala da adekvatna pamet prije svega ispliva na povrsinu i preuzme kormilo tako da su se djelimicno priglupi cetnici stigli konsolidovati oko Sarajeva a djelimicno je i odbrana bila dugo vremena bez osmisljene globalne strategije. Dok su branioci radili svoj poso 1000%, vrhuski je zujalo u glavi. Kad ne znas dje ti je rep a dje glava, moras imati veliko srce i puno srece. Dok, npr, u dijelovima gdje nije jalija sjela za kormilo vec kakav-takav kadar, moglo se daleko prije doci "do daha" takoreci.

Sve u svemu, sarajevska odbrana za pohvalu, obzirom na sticaj okolnosti. Malo manje za pohvalu posljeratno Sarajevo, al stas :cudi
a svijet i svi su odgovorni mirno gledali ubijanje civila, isto kao sa Srebrenicom!
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55977
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 5775 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Duminjo » 30 Jan 2021, 12:29

Opsada Sarajeva, deblokada i ostalo vezano za Sarajevo.

Mozete nastaviti tu 👌

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Taare » 30 Jan 2021, 14:40

Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Fuddo » 30 Jan 2021, 14:44

Sedma se probila na svom pravcu 95 i usla u Semizovac.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Taare » 30 Jan 2021, 15:00

Fuddo wrote: 30 Jan 2021, 14:44 Sedma se probila na svom pravcu 95 i usla u Semizovac.
Jesi li ti stvarno bio učesnik u ratu?
Izgledaš mladoliko pa mislim da si u ratu bio dijete.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84432
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16597 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Fuddo » 30 Jan 2021, 15:03

Taare wrote: 30 Jan 2021, 15:00
Fuddo wrote: 30 Jan 2021, 14:44 Sedma se probila na svom pravcu 95 i usla u Semizovac.
Jesi li ti stvarno bio učesnik u ratu?
Izgledaš mladoliko pa mislim da si u ratu bio dijete.
Bio sam kurir i bombas ko bosko buha, staje :oo
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Taare » 30 Jan 2021, 15:05

Fuddo wrote: 30 Jan 2021, 15:03
Taare wrote: 30 Jan 2021, 15:00

Jesi li ti stvarno bio učesnik u ratu?
Izgledaš mladoliko pa mislim da si u ratu bio dijete.
Bio sam kurir i bombas ko bosko buha, staje :oo
De, ozbiljno pitam, jbo ga ti :roll
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53910
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15232 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 30 Jan 2021, 15:06

Taare wrote: 30 Jan 2021, 15:00
Fuddo wrote: 30 Jan 2021, 14:44 Sedma se probila na svom pravcu 95 i usla u Semizovac.
Jesi li ti stvarno bio učesnik u ratu?
Izgledaš mladoliko pa mislim da si u ratu bio dijete.
Jebo te on a ti njega.Cuj mladoliko.2 godine mladji od mene. :zao
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests