Opsada Sarajeva 92-95.g.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Odraz » 04 May 2021, 09:42

Krokodil Behko wrote: 04 May 2021, 09:39 Četnici spremaju optužnicu, preko Tadićke, za najmanje trećinu Sarajlija, zbog "dobrovoljačke"
Tužilaštvo BiH intenzivno radi na novoj optužnici za ratni zločin nad pripadnicima JNA koji su ubijeni 3. maja 1992. u ulici Dobrovoljačka, tokom prethodno dogovorenog izvlačenja iz Sarajeva, saznaje RTRS. Novom optužnicom obuhvaćena su lica koja su ranije bila predmet istrage, a koja je obustavljena u januaru 2012. Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović kaže da postoje nezvanične potvrde da je istraga u predmetu "Dobrovoljačka" otvorena ali da se Tužilaštvo nikada nije javno o tome izjasnilo.Porodice ubijenih vojnika i dalje gaje nadu da će kazna stići počinioce teškog zločina u Dobrovoljačkoj. Skoro deset godina od odluke filipinskog tužioca Džud Romana, predmet Dobrovoljačka ponovo je aktiviran. RTRS saznaje da će Tužilaštvo BiH uskoro da podigne optužnicu za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika protiv više ratnih, političkih, vojnih i policijskih zvaničnika tadašnje R BiH, imena su odavno poznata javnosti.
Prepao se Dodik opozicije pa zakuhava gdje god stigne. :kafa

Sa'ce Bakir iskocit iz pastete da nas biva brani ...

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Chloe » 20 Aug 2021, 06:22

Screenshot_20210820_061817.jpg
Screenshot_20210820_061827.jpg
Screenshot_20210820_061848.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Chloe » 20 Aug 2021, 06:23

Screenshot_20210820_061905.jpg
Screenshot_20210820_061913.jpg

Screenshot_20210820_061920.jpg
Screenshot_20210820_061927.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Chloe » 22 Aug 2021, 00:33

Screenshot_20210822_002324.jpg
Screenshot_20210822_002334.jpg
Screenshot_20210822_002343.jpg
Screenshot_20210822_002357.jpg
Oduševljena sam lokacijom, restoranom koji odoše Bosnom i patriotizmom, još više muzejom.
Naučila sam još nešto o ratnom Sarajevu. :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Pasaga » 22 Aug 2021, 06:24

ta tema MORA da bude posebna,u skolskim udzbenicima
za buduce narastaje,i u tom rs-u
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42138
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13768 times
Been thanked: 12326 times
Status: Online

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Masamune » 22 Aug 2021, 07:41

U RS-u će garant biti pokušali smo osvojiti cijelo Sarajevo, ali nismo uspjeli pa smo dobili Istočno.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13844 times
Been thanked: 14108 times
Status: Online

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by ironman » 10 Oct 2021, 18:24

dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Pasaga » 10 Oct 2021, 18:51

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Rum » 02 Feb 2022, 19:58

Gledam sinoc opet ove snimke strasno, majku im j.... cetnicku

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Rum » 02 Feb 2022, 19:59

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

kiligonzales
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 03 Feb 2022, 10:39
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by kiligonzales » 03 Feb 2022, 10:42

Blog o opsadi Sarajeva... Materijale nam mozete slati na oridjidji@gmail.com

https://opsadasarajeva.wordpress.com/

User avatar
Anestzijaaa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3900
Joined: 23 Dec 2020, 22:51
Location: Nebesa
Has thanked: 2243 times
Been thanked: 1749 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Anestzijaaa » 03 Feb 2022, 10:44

:zubi

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18009
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4097 times
Been thanked: 5634 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Vanilla » 15 Feb 2022, 15:40

Potresna priča Stefana Simića: Mali dođi neki dan da pucaš na Sarajevo, po tijelu, dok spava, dok čita, dok umire od gladi

Priča mi juče poznanik koji živi u centralnoj Srbiji i nije bio u ratu kako je bio na jednoj proslavi, u svom gradu, daleko od Bosne i neki tip koji tek što je stigao sa ratišta, valjda na produženi vikend prepričavao anegdote i u jednom trenutku mu predložio: - Mali, dođi neki dan da pucaš na Sarajevo. Dam ti haubicu, i udri...

Stefan Simić, rođeni Paraćinac već godinama svoju poeziju i prozu objavljuje na internetu. A njegove teme i stil našle su put do skoro 100.000 čitatelja

Jedna od njih govori o opsadi Sarajeva, a objavljena je pod nazivom "Mali dođi neki dan da pucaš na Sarajevo".

- Priča mi juče poznanik koji živi u centralnoj Srbiji i nije bio u ratu kako je bio na jednoj proslavi, u svom gradu, daleko od Bosne i neki tip koji tek što je stigao sa ratišta, valjda na produženi vikend prepričavao anegdote i u jednom trenutku mu predložio: - Mali, dođi neki dan da pucaš na Sarajevo. Dam ti haubicu, i udri.

Još mi odzvanjaju te reči... Pitam ga - zvao te da pucaš u neke mete, pošto ga nisam iz prve razumeo. Ma ne, okupirali su grad, pa odozgo, po svemu, pa šta dohvatiš... - Na grad? Na ljude? Ne sećam se da sam skoro čuo bolesniju priču, okupiraš grad i pucaš. U koga, zašto, ne znaš tačno, ali pucaš. Pucaš dok ima metaka, dok ti ne dosadi... Dovedeš redom društvo, prijatelje, familiju... I pucate, kao neiživljeni klinac na video igricama. Samo što su ovo realni ljudi, realne kuće, sve realno. I pucaš, bez da te je briga da li si nekoga ubio, dok spava, dok čita, dok umire od gladi, dok ne zna šta će sa sobom. A meci prolaze, ne znaš ni odakle, ni zašto. Samo krenu, ni od kuda, udaraju svuda po sobi, telu, uspomenama... I možda i imaš šanse da preživiš, ali nemaš šanse da se od svega toga ikada oporaviš.

Da i posle, mnogo posle ti se priviđa sve to isto, kao u najgorem košmaru, a ti zaključan na odloženom streljanju, koje svakog časa može da se desi bez najave.

Kada sam prvi put imao nastup u Sarajevu, ne tako skoro, jedan stari Sarajlija na moje pitanje u vezi smeštaja rekao mi je da bi me rado primio na noćenje, ali da se njegova žena zaklela da joj niko ko dolazi iz Srbije neće prespavati u kući. Nisam je tada razumeo, samo sam odmahnuo rukom, kao na neku glupost. Nakon ove priče je razumem. Da ti neko godinama puca na grad, upoređujući grad sa kurvom i redaljkom i svi imaju pravo, svako svoju turu ludila, i metaka, da pokaže da je muško...

A to što neko strada, ma koga briga, i ko to zna, i gde se to piše... Nekad je bilo Valter brani Sarajevo, a posle Valter ruši Sarajevo. Srećom Sarajevo nikada neće biti srušeno, ostaće večno da žive svi ti dragi likovi u njemu, i da čine dušu grada iako ih odavno više nema. Kiko, Mirza, Davorin, Kemo, Dario,... Jesu pucali u njega, jesu ga ranili, ali nisu ga ubili, niti će. Sarajevo je slobodno. Bosna je slobodna. Sarajevo je živo. Bosna je živa. I nije srpska, i nije hrvatska, nego svačija i ničija, tačnija, svoja, i svih nas koji je nosimo u srcu, napisao je Simić.


Oslobođenje
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Murat Tahirović otkrio imena snajperista koji su ubijali građane Sarajeva

Post by Maja » 13 Mar 2022, 15:51



Da nema Haškog tribunala mi faktički ne bi imali ništa kada je u pitanju procesuiranje zločina počinjenih u Sarajevu. Ko je držao u grad u okruženju, ko je pucao po građanima Sarajeva, ko je ubio tu djecu, ko je ubio tolike civile u Sarajevu? O Tome se ne vodi računa. Niti kantonalno, niti državno tužilaštvo ne procesuira spomenute zločine nad građanima Sarajeva. Mi godinama upozoravamo na A listu koju je Haški tribunal dostavio pravosuđu Bosne i Hercegovine. To je negdje oko 800 predmeta, tu su i snajperisti koji su ubijali po Sarajevu, ja ću ih prvi put i imenom navesti, rekao je Murat Tahirović, bivši predsjednik Saveza logoraša BiH: Pogledati na snimku ispod od 29:10.

Izvor: boljabosna

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Murat Tahirović otkrio imena snajperista koji su ubijali građane Sarajeva

Post by Taare » 13 Mar 2022, 16:04

Sad izvršiti pritisak na tužilaštvo.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Murat Tahirović otkrio imena snajperista koji su ubijali građane Sarajeva

Post by Pasaga » 13 Mar 2022, 16:07

Taare wrote: 13 Mar 2022, 16:04 Sad izvršiti pritisak na tužilaštvo.
koje,ko ce :mah
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Murat Tahirović otkrio imena snajperista koji su ubijali građane Sarajeva

Post by Taare » 13 Mar 2022, 16:10

Pa kantonalno il federalno.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37664
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Murat Tahirović otkrio imena snajperista koji su ubijali građane Sarajeva

Post by Pasaga » 13 Mar 2022, 16:13

Taare wrote: 13 Mar 2022, 16:10 Pa kantonalno il federalno.
bolje je odmah dati nalog Sipi....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 26 Apr 2022, 20:00

"DOBROVOLJAČKA" PONOVO NA STOLU TUŽILAŠTVA BiH: Podignuta optužnica protiv Ejupa Ganića i još DEVET OSOBA


Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv deset osoba zbog sumnje da su počinili krivično djelo ratni zločin u Dobrovoljačkoj ulici.

"Istraga.ba" otkriva da je optužnica podignuta protiv Ejupa Ganića, Zaima Backovića, Hamida Bahte, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Jusufa Pušine, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića i Mahira Žiška.

Među optuženima nema Kerima Lučarevića koji je bio obuhvaćen istragom, ali je zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja krivični predmet protiv njega razdvojen.


Image


Dokument iznad ovog pasusa je, zapravo, akt Tužilaštva BiH. U njemu vidite da je predmet protiv optuženih formiran 2018. godine, odnosno šest godina nakon što je, prethodno, 2012. godine Tužilaštvo BiH donijelo naredbu o obustavi istrage protiv Ejupa Ganića, Jovana Divjaka, Hasana Efendića i još jedanaest osoba u slučaju „Dobrovoljačka“.

Odluku o obustavi istrage protiv bivših visokih i vojnih zvaničnika BiH Ejupa Ganića, Jovana Divjaka, Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jusufa Pušine, Emina Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Berovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića Tužilaštvo BiH je donijelo 2012. godine zbog toga što je postupajući (međunarodni) tužilac ocijenio da u Dobrovoljačkoj ulici, 2. i 3. maja 1992. godine, uopće nije počinjen ratni zločin, jer je kolona JNA vozila bila “legitiman vojni cilj”.

Međutim, nakon što su porodice oštećenih, odnosno porodice pripadnika JNA koji su stradali u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, bivša glavna državna tužiteljica Gordana Tadić je formirala komisiju koja bi trebala razmotriti ponovo otvaranje istrage. U komisiji su bili tužioci Gordana Tadić, pokojni Milorad Barašin, Aleksandar Faladžić, Stanko Blagić, Mirza Hukeljić, Sena Uzunović i još jedna službenica Tužilaštva BiH. Komisija se, prema informacijama Istrage, nikada nije uspjela usaglasiti o ponovnom otvaranju istrage, jer su Sena Uzunović i još jedna službenica Tužilaštva BiH konstatirali da ne postoji zakonski osnov za ponovo pokretanje. Tužilac Mirza Hukeljić je već bio pripremio i odluku kojom je definitivno okončan predmet Dobrovoljačka. Međutim, nekoliko mjeseci poslije, bivša glavna državna tužiteljica je samostalno donijela naredbu o provođenu istrage protiv osoba koje su već ranije “oslobođene” istrage. Bila je to, dakle, 2018. godina. Četiri godine kasnije, Gordana Tadić je razriješena, a vršilac dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanko Kajganić je parafirao optužnicu protiv Ejupa Ganića i drugih.

Podsjećamo, prilikom povlačenja kolone nekadašnje JNA (Jugoslavenske narodne armije), 3. maja 1992. godine u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, poginulo je sedam, a ranjeno 14 osoba.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 27 Apr 2022, 09:47

Bakir se još uvijek nije oglasio. Zauzet iftarima



ZORAN ČEGAR KOMENTIRAO PODIZANJE OPTUŽNICE ZA "DOBROVOLJAČKU": "Radi li se to samo da se zadovolje apetiti nekih političara iz Banje Luke ili iz Srbije?


"Optužnica je podignuta je protiv ljudi koji nemaju nikakve veze sa Dobrovoljačkom, koji uopšte nisu bili u Dobrovoljačkoj. Za mene su to sve montirani procesi. Imamo primjer Dragana Vikića i ostalih, gdje je pala optužnica, šest godina je to trajalo, ljudi su izgubili zdravlje, silne pare su potrošene, ko će za to odgovarati.

Radi li se to samo da se zadovolje apetiti nekih političara iz Banje Luke ili iz Srbije? Pošto se svašta radi, to me i ne može iznenaditi, a žao mi je ljudi koji će kroz sve to prolaziti ni krivi ni dužni", rekao je Čegar.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests