Opsada Sarajeva 92-95.g.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 05 Apr 2012, 15:21

Sjećanje na 11541 ubijenog građanina tokom opsade grada 1992.-1996

Image

Sarajevska crvena linija je scensko-muzička poema za Sarajlije ubijene u opsadi 1992-96. Sarajevska crvena linija biće izvedena 6. aprila 2012. na sceni postavljenoj uz Vječnu vatru

sarajevo ratOd scene kod Vječne vatre duž ulice Maršala Tita gledalište će se protezati dužinom od oko 800 m i završavaće kod Ali-pašine džamije. Program je sastavljen od poezije i muzičkih kompozicija.

U programu će učestvovati Merima Ključo, harmonikašica; sarajevski ansambl klasičnih pjevača “Art Vivo” predvođen Danijelom Žontarom, umjetničkim direktorom hora “Art Vivo”; i solisti: Ivica Šarić, Aida Čorbadžić i Ivan Šarić. Pojedine kompozicije će pjevati solisti ansmbla “Art Vivo”: Amir Saračević, Dragan Pavlović, Leo Šarić i Deniza Đipa. Pored njih, članovi hora “Art Vivo” su još: Mateja Skelo, Emina Karović, Amila Ibrahimpašić-Balach, Ileš Bećei, Aida Muhović, Dajana Šegvić, Majo Marilović i Dejan Kajević. Pjesmu “Izvještaj iz opsjednutog grada,” velikog poljskog pjesnika Herberta Zbignijewa, govoriće glumica Jasna Diklić.

U programu učestvuje i hor učenika sarajevskih osnovnih i srednjih škola. Program će početi u 14h i trajaće 55 minuta. Živi građani Sarajeva i ostali posjetioci moći će pratiti program sa pločnika u Titovoj ulici. 11541 ubijenih građana Sarajeva neće moći prisustvovti koncertu. Prisustvo njihovog odsustva u praznom gledalištu strašno je podsjećanje na jedan od najvećih zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Od 7h do 22h, građani će moći proći cijelom trasom gdje će biti postavljeno crveno prazno gledalište. Građani koji to budu željeli, moći će položiti cvijeće pored stolica.

- Opsada Sarajeva je bila amblematski događaj XX. stoljeća. Imala je globalne konsekvence i postala je jedan od opominjućih događaja povijesti svijeta. Sarajevo je jedan od ključnih svjetskih gradova XX. stoljeća. Susan Sontag, velika prijateljica Sarajeva, izrekla je, sada već legendarnu rečenicu: “XX. stoljeće je počelo Sarajevskim atentatom, i završilo opsadom Sarajeva. “

Potrebno je da grad zastane na trenutak i da odamo priznanje ubijenim Sarajlijama. To se još nikada do sada nije dogodilo na značajan način odjednom prema svih 11541 ubijenih sugrađana. Oni su dali svoje živote za ovaj grad u čiju su budućnost vjerovali. Mi živimo tu budućnost sada i odgovorni smo za Sarajevo danas - navodi se u saopštenju East West Centra.
online

User avatar
avatar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 227
Joined: 14 Dec 2011, 10:29
Location: Mrduša Gornja
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by avatar » 05 Apr 2012, 15:23

Sarajevo ljubavi moja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Krokodil Behko » 05 Apr 2012, 15:24

BRITANSKI MINISTAR SPOLJNIH POSLOVA NA TWITERU: Prije 20 godina, prvi snajperski pucnji otpočinju opsadu Sarajeva. Danas se prisjećamo 100.000 ubijenih i početka opsade


Image

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije William Hague, prisjetio se danas početka opsade Sarajeva, i žrtava koje su uslijedile tokom rata u BiH

Hague je na društvenoj mreži "Twitter" na engleskom i bosanskom jeziku objavio poruke koje su podsjećanje na tragediju opkoljenog grada.

"Prije 20 godina, prvi snajperski pucnji otpočinju opsadu Sarajeva. Danas se prisjećamo više od 100.000 ubijenih", napisao je šef britanske diplomatije.

William Hague također je izrazio svoje saosjećanje prema žrtvama i preživjelima opsade.

"Da li ste vi bili u Sarajevu tokom opsade? Imate li priču koju biste podijelili s nama? Kakve su vaše nade za budućnost BiH?, upitao je Hague na "Twitteru".
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Nela » 05 Apr 2012, 16:23

Lijepo što su se sjetili da nešto ovako naprave, trebali bi svake godine.
Žao mi je što sutra neću biti u Sarajevu.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by carobnjak N » 06 Apr 2012, 07:03

Fotograf Jim Marshall, Škot koji živi u Sarajevu, autor je fotografija grada pod nazivom "15 godina: 1996-2011".

Povlačite strelice lijevo ili desno kako biste uporedili slike Sarajeva neposredno poslije rata i 2011. godine.

http://balkans.aljazeera.net/makale/jim ... 0.facebook
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2012, 11:57

Image

vanično obilježavanje 20. godišnjice početka opsade Sarajeva bit će održano danas diljem bh. prijestonice. Prema mišljenju većine građana, ali i političkih i javnih bh. ličnosti, ovo je prvi put od potpisivanja Dejtonskog sporazuma da se na dostojanstven način obilježava sjećanje na dan koji je bio uvertira u najkrvavije zločinačko orgijanje u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.

Razlog ovakvog mišljenja zasigurno je centralni dio manifestacije obilježavanja 20. godišnjice početka opsade glavnog grada BiH, koji nosi ime "Sarajevska crvena linija".

Crvene stolice, njih 11.541, postavljene su danas cijelom dužinom saobraćajnice od Vječne vatre do Ali-pašine džamije, u znak sjećanja na broj stradalih građana Sarajeva koje je srpski agresor mučki pobio tokom četverogodišnje opsade glavnog grada BiH.

Image
online

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Sheval » 06 Apr 2012, 14:47

Najgore od svega je to da i dan danas postoje ljudi koji negiraju sve ovo,koji i danas traže nekakvu teoriju urote,zavjere i laži.Da i danas postoje ljudi koji bi sve ovo ponovili.

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Bahra » 06 Apr 2012, 15:22

Bila sam se spremila da idem da vidim...ali ne mogu.
Boli i previse.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Bahra » 06 Apr 2012, 15:41

[media]QwlrUQcRzrs[/media]
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Sheval » 06 Apr 2012, 15:44

Uglavnom...svim sa brda koji su gađali gradove,misleći da će sa tim uništiti jedan duh grada...mogu samo da nešto poručim...na nihovom iričaju...prchim vam mater,ima nas živih! :mah

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by String » 06 Apr 2012, 18:08

............Pašović je, pojašnjava gradonačelnik, izabran za autora manifestacije jer je sam prije nekoliko mjeseci došao u Gradsku upravu i ponudio projekat, a stolice za Crvenu liniju su nabavljene iz Stare Pazove u Srbiji jer je tamošnja fabrika na tenderu ponudila najnižu cijenu i jedina garantovala isporuku u traženom vremenu.

- Kupljene su najjeftinije, a to je manje od četiri KM po komadu. Bile su u opciji fabrike iz Kine i iz Goražda, ali oni nisu garantovali isporuku na vrijeme – pojašnjava Behmen.

Posao nabavke stolica vodio je, tvrdi Behmen, East West Centar, a iz Stare Pazove za Sarajevo će ih besplatno prevesti preduzeće Šenker.

KOJI APSURD....
Image

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Online

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Mister No » 06 Apr 2012, 18:13

String wrote:............Pašović je, pojašnjava gradonačelnik, izabran za autora manifestacije jer je sam prije nekoliko mjeseci došao u Gradsku upravu i ponudio projekat, a stolice za Crvenu liniju su nabavljene iz Stare Pazove u Srbiji jer je tamošnja fabrika na tenderu ponudila najnižu cijenu i jedina garantovala isporuku u traženom vremenu.

- Kupljene su najjeftinije, a to je manje od četiri KM po komadu. Bile su u opciji fabrike iz Kine i iz Goražda, ali oni nisu garantovali isporuku na vrijeme – pojašnjava Behmen.

Posao nabavke stolica vodio je, tvrdi Behmen, East West Centar, a iz Stare Pazove za Sarajevo će ih besplatno prevesti preduzeće Šenker.

KOJI APSURD....
:lud :lud
High Hopes...

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Heidi » 06 Apr 2012, 18:38

Image

:zid
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by silence » 06 Apr 2012, 18:53

Da ne budem pogrešno shvaćena, ali po mom mišljenu je ovo največa poslijeratna glupost. Čemu stolice? Čemu zaustavljanje saobračaja? Čemu sve ovo u opštoj besparici? Naši ćelnici se ponašaju rasipno, a i mogu tako jer ne daju novac iz svojih džepova. Za mene je ovo užas iz još jednog razloga. Zašto se posao nije dao nekoj od naših firmi i da taj novac ostane u našoj državi, a ne da ide van granica zemlje? Korist od toga je trebao da ima naš čovjek, bosanac ili hercegovac. Nije mi ni palo na pamet da idem gledati ove poredane crvene stolice... koje mene ne asociraju na rat, nego na neki veliki luksuz, kao da se '92-'95 dogodio prosperitet, a ne ono sve što se dogodilo. I šta će poslije biti sa ovim stolicama? Kada sve ovo prođe, kud sa njima? Ako bi se sve to čuvalo za naredni 6. April to znači da treba zakupiti i platiti veliki skladišni prostor ili će ih uovom luskuzu polomiti ili podijeliti.
Sve se moglo označiti na neki drugi način. :lupa

Humanije bi bilo da su ovim novcem pomogli siromašne i gladne...Da su recimo ovaj novac darovali u Narodnu kuhinju, jer je sve više gladnih u ovom Gradu.

6. Aprila '92 se sječam i prvog pucnja se sjećam. Bila sam meta. Moja radoznalost i neshvaćanje situacije me je navla da te noći kada se zapucalo izađem na prozor da vidim šta se događa. Tad sam bila meta... Sreća, promašili su, a da nisu danas bi me tamo predstavljala jedna CRVENA STOLICA. I mrtva bih se protiv toga pobunila u ovakvoj ekonomskoj krizi.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by String » 06 Apr 2012, 19:00

Fazon je samo u tome sto ovo ispada apsurd zesci. Znamo odakle je dolazilo oruzje koje je ubilo ove ljude. I sada neko posalje novce u istu tu zemlju odakle je dolazilo ne samo oruzje nego i ljudstvo koje je palilo i ubijalo ovaj grad.
Sto se ideje tice, odlicna je...postidjeli bi se svi sa strane i tu nema govora.
Image

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Bahra » 06 Apr 2012, 19:06

silence wrote:Da ne budem pogrešno shvaćena, ali po mom mišljenu je ovo največa poslijeratna glupost. Čemu stolice? Čemu zaustavljanje saobračaja?
Nisi pogresno shvacena sa moje strane svatih najbitnije, ako te bas toliko zabrinuo saobracaj radio je do Skenderije,tako da nije bilo puno pjehe do carsije.
silence wrote:Čemu sve ovo u opštoj besparici? Naši ćelnici se ponašaju rasipno, a i mogu tako jer ne daju novac iz svojih džepova.
Daje se novac iz nasih dzepova i za SFF,Sarajevsku zimu, i hejbet nekakvih "prigoda".Je li ti to tesko palo???
silence wrote:Nije mi ni palo na pamet da idem gledati ove poredane crvene stolice... koje mene ne asociraju na rat, nego na neki veliki luksuz, kao da se '92-'95 dogodio prosperitet, a ne ono sve što se dogodilo. I šta će poslije biti sa ovim stolicama?
Pa ljudi sa takvim misljenjem kao ti i ne trebaju da idu da vide, za takve nisu ni postavljene.


E sad necu komentarisati porijeklo stolica jer i meni to smeta,ali pregriscu jezicinu.
A samo jedno pitanje Silence, zamisli da sve pitas majku koja je komade dva sina skupljala u kantu i nosila u bolnicu moleci da ih sastavi, mislis da je njoj ovo apsurd???
Hmmm, aferm
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Sheval » 06 Apr 2012, 19:15

Sheval wrote:Najgore od svega je to da i dan danas postoje ljudi koji negiraju sve ovo,koji i danas traže nekakvu teoriju urote,zavjere i laži.Da i danas postoje ljudi koji bi sve ovo ponovili.
Pa da,vidi je...i šta reći nakon svega?

.April u Sarajevu
Svjetlana Tadić
05.04.2012 21:00 .Danas će u Sarajevu različitim manifestacijama biti obilježen dan takozvane opsade ovog grada, a koliko je zaista termin opsada nerealna klasifikacija, suvišno je i govoriti.


Sve ostale cifre, podaci, analize... vode nas u sasvim drugom pravcu, onom u kojem se može donijeti drugačija klasifikacija za dešavanja iz aprila 1992. godine u Sarajevu.

Dana 6. aprila počeo je progon i etničko čišćenje Sarajeva, nekada drugog grada u Jugoslaviji po broju Srba koji u njemu žive. Tog 6. aprila počela je odbrana srpskog naroda od učestalih napada druge strane, one koja je željela grad etnički čist, bez Srba.
Zašto danas, oni koji obilježavaju opsadu Sarajeva, ne kažu zašto se pripadnicima Patriotske lige i “Zelenih beretki” ratni staž priznaje od 1. marta 1991. godine. Godinu dana ranije počeo je progon Srba iz Sarajeva, a i dvadeset godina kasnije se tvrdi da je taj grad bio pod opsadom.

Pitanje je kako je Sarajevo bio grad pod opsadom, ako znamo da je u njemu prije rata živjelo oko 160.000 Srba, a danas ih ima maksimalno oko 8.000. Kako pod opsadom može nestati toliki broj Srba? Kako čiste savjesti reći da oni nisu ubijeni, istjerani, prognani... Popis stanovništva će sigurno donijeti još poražavajuće podatke, koji ne samo da će učvrstiti činjenicu da je sprovedeno sistemsko etničko čišćenje, već i da je Sarajevo danas jednonacionalan grad, bez imalo multietničnosti, u koju se zaklinju oni koji su u njemu ostali.

Tvrdi se još i da su Srbi sa sarajevskih brda vršili agresiju na Sarajevo, a ne postavlja se pitanje otkud ti Srbi na brdima, jesu li svojevoljno napustili stanove i kuće u svom gradu da bi otišli u sela podno Romanije i Trebevića... Zašto su to uradili, nije li im bilo lijepo u Sarajevu, koje je najviše od svih gradova Balkana poznavalo multietničnost, prožimanje različitih kultura, običaja, vjera, ljubavi...? Bilo im je lijepo, ali Sarajevo je bilo nedovoljno veliko za ispunjenje svih muslimanskih želja.

Jednostavno, desio se progon onih koji su na vrijeme shvatili te želje i desila su se ubistva onih koji su do posljednjeg momenta vjerovali u multietničnost Sarajeva.

Ipak, danas se u ovom gradu obilježava opsada, a oni koji su iz njega prognani sa razlogom se mogu zapitati da li je Sarajevo zaista gdje je nekada bilo? Geografski jeste, ali dušom nije. Jer danas Sarajevo nema dušu, jer su u njemu ostali samo bezdušni.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by carobnjak N » 06 Apr 2012, 19:17

Ne znam šta da kažem u vezi toga što su stolice iz Srbije ,možda bi trebalo pitati novu vladu u Sarajevu ,ne znam da li da osuđujem to ili da kažem da je to ipak poruka srpskom narodu kako mi njih kao narod ne mrzimo ...ne znam
Ono što mi smeta jesu ljudi kojima ništa nije sveto ,pa ni žrtve:

Projekat "Sarajevska crvena linija" u okviru kojeg je u centru Sarajeva danas postavljena 11.541 crvena stolica na potezu od Vječne vatre do Alipašine džamije, u spomen na žrtve opkoljenog Sarajeva, Emir Kusturica je na Facebooku okarakterisao kao "Dan crvenih stolica".

Kako smo već objavili, stolice koje su postavljene u Sarajevu, kupljene su u Srbiji, a fotografiju sa etiketom zemlje porijekla i proizvođača stolica objavio je jutros portal Klix.ba. Fotografija se munjevitom brzinom proširila po mnogim internet portalima i društvenim mrežama, a nju nije preskočio komentarisati srpski režiser. Kusturica je na svojoj Facebook stranici postavio našu fotografiju crvene stolice sa etiketom i napisao komentar "Kupujmo domaće".

U status Emira Kusturice "U Sarajevu se obilježava dan crvenih stolica, ja bih ovo prokomentarisao kao *Kupujmo Domaće*" možete se sami uvjeriti ako posjetite njegovu Facebook stranicu Offical Emir Kusturica.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by carobnjak N » 06 Apr 2012, 19:20

Još se jedan važan događaj dogodio danas u Sarajevu.
Hartmann napala Bildta u Sarajevu: 'Što ti radiš tu, pričao si da je Milošević dobar momak!'
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/hartma ... momak.html
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

Blackhawk
Status: Offline

Re: Sarajevska crvena linija

Post by Blackhawk » 06 Apr 2012, 19:26

Tamo gdje prestaje logika, pocinje Bosna i Hercegovina...

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests