Opsada Sarajeva 92-95.g.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53987
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 27 Apr 2022, 13:21

Nek se qrca napuse i oni i optuznica. Dobro su i prosli. Legitiman vojni cilj i jeste.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 28 Apr 2022, 17:24

Šta čemo sad?


online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37923
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2957 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Pasaga » 28 Apr 2022, 17:33

nek mi dopuste da to tuzilastvo povjesam za jaja
odmah idem u AG...pjeske
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 10 May 2022, 17:17

Slušamo 30 godina, kako su pobijeni golobradi momčići iz Srbije, a gle oštećenih.,
Mahom iz genocidne tvorevine, što će reći, rezervisti sa već stečenim iskustvom po Vukovaru i sl

Odbijaju se kao neosnovane pritužbe oštećenih: Kovačević N. Dušana iz Beograda-Republika Srbija, Krajišnik Riste iz Bijeljine, Banduka Rajka iz Bijeljine, Adžić Zorana iz Gacka, Bojandić Siniše, sina Doljana, iz Banje Luke, Đurić Draška, sina Radovana iz Laktaša, Blagojević Nenada, sina Milana iz Novog Grada, Miljić Predraga, sina Nenada iz Kneževa, Beribaka Danila iz Vojkovića-Istočna Ilidža, Lopatić Žarka sa Pala-Istočno Sarajevo, Mastilović Miodraga sa Pala-Istočno Sarajevo, Kusmuk Milutina sa Pala-Istočno Sarajevo, Erić Nenada sa Pala-Istočno Sarajevo, Majkić Đurađa iz Subotice, Rakić Krste iz Rudog, Pelemiš Bogoljuba iz Zvornika, Lukić Ljubinka iz Beograda-Republika Srbija, advokata Romanić Milana (za oštećene Tomović Bogdanu, Gvozdenović Gordanu), advokata Lazarević Radivoja (za oštećenu Radulović Danicu iz Beograda)
online

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Vanilla » 22 Jul 2022, 18:05

Screenshot_20220722-172114_Instagram.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10147
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8301 times
Been thanked: 8680 times
Status: Online

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by immuno » 22 Jul 2022, 18:16

Pasaga wrote: 10 Oct 2021, 18:51
:ruke


Imala sam cast upoznati I raditi sa Silvijom kao I njenim muzem Adnanom. Predivana zena, ljekar, majka... Veliko dobro je ubijeno 😢😢😢

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120468
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6990 times
Been thanked: 7929 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Krokodil Behko » 21 Dec 2022, 21:59

Čujte i počujte dobro, šta se dešava i pakuje našima oko "Dobrovoljačke" na sudu


Svjedoči odlikovani četnik iz VRS protiv njih, prethodno dresiran u Beogradu.
Lik ko s poslom kaže da je drugog maja pucao po elektroprivredi, po džamiji i to je ok.
Samo je uzvraćao na napade


Danilo Beribaka, odlikovani pripadnik Vojske RS-a danas je svjedočio kao svjedok Tužilaštva BiH, a u maju 1992. godine bio je vojnik po ugovoru – plaćenik, smješten u kasarnu Viktora Bubnja. I ovaj svjedok, baš kao i onaj prije njega Draško Đurić, saslušan je u Beogradu, ali odbrane nemaju te iskaze.

U vrlo neuobičajenoj atmosferi svjedok je više puta odbijen odgovor na pitanje obrane, a koja se tiču ​​imena njegovih nadređenih.

U toku ispitivanja svjedoka od strane tužitelja Mladena Vukojičića Beribaka kazao je da je 16. marta potpisao profesionalni ugovor s JNA, te da je bio pripadnik Vojne policije u kasarni Viktor Bubanj u Sarajevu.


Kada je riječ o kritičnom periodu kazao je da su 2. maja 1992. godine obaviješteni da je napadnuta Komanda Druge vojne oblasti na kasarni i da su iz pravca kasarne Viktor Bubanj krenuli ka Bistriku u oklopnim borbenim vozilima, a da je on bio nišandžija, koji je djelovao po Sarajevu 2. maja.

„Pućao sam po zgradi Elektroprivrede, odgovarajuće na pučnjavu, a na Skenderiji, koliko sam vidio, bilo je uništeno jedno vojno vozilo i gorio je tramvaj. Pred komandu Druge vojne oblasti stigli smo i ja sam ostao u vozilu. Počela je pucnjava iz pravca džamije, te sam uzvratio rafalom“, kazao je Beribaka.

Ispričao je da je u jednom trenutku njegovo vozilo pogođeno, a da ga je iz vozila izveo potporučnik Šaban Hajdarević i uveo u kasarnu.

„3. maja smo obaviješteni da će se desiti razmjena. Iz kasarne su trebala biti iznesena materijalno-tehnička sredstva. Ušao sam u vozilo-transporter. Čuli smo da je došao rahmetli Alija da pregovara sa Kukanjcem. Moje vozilo je bilo na začelju, jer nam je bila spala gusjenica. Kroz nišan sam vidio Aliju, Zlatka Lagumdžiju i još jednu gospođu. Tada mi je Pelemiš naredio da uperim cijevi u zrak“, ispričao je Beribaka.

Ispričao je da je nakon što je vojna kolona krenula, brzo čuo pucnjavu.


„Došli su do našeg vozila i počeli lupati da otvorimo vrata. Prilikom otvaranja čula se pucnjava, ja sam bio u kupoli. Vidio sam da su ranjeni Dragan Pantić i Simić“, kazao je Beribaka.

Ispričao je da su ga razoružali i da mu je netko uperio cijev u glavu, ali da ga je prepoznao Hare specijalac i spasio mu život. Napokon, ispričat će da će mu život spasiti i izvjesni Ramiz koga je svjedok spasio na Ilidži.

Odgovarajući na pitanja odbrane i pitanje advokatice Mirne Avdibegović Beribaka kazao je da je Ramiz bio ugrožen od srpskih snaga na Ilidži.

Kasnije je ispričao da su odvedeni u FIS, te da su tu razvrstani na način da su mladi vojnici odvojeni od pukovnika, oficira, rezervista i vojnika po ugovoru.

Kazao je da ih je u FIS-u bilo oko 200. Ispričao je da je odvođen na ispitivanje da bi dao neku izjavu za Jutel, ali da nije dao.

Također, advokatica Avdibegović je sumirajući sve što je svjedok rekao, njegovo dejstvo mitraljezom po Elektroprivredi, džamiji i dr. objektima u Sarajevu 02.05.1992. godine, odnosno njegova djela početkom opsade Sarajeva, rekao da nikada nije procesuiran za početak ratnih zločina u vezi sa onim što je radio 2. maja u Sarajevu.

Tužilac Vukojičić je kazao da je evidentno da je svjedok pod stresom, jer sada ponovo proživljava sve što je doživio, a na šta je reagirao i advokat Nermin Mulalić rekao je da je i on pod stresom proživljava 2. maja 1992. godine, jer je bio u Sarajevu.

Svjedok je kazao da je znao za državni referendum o nezavisnosti BiH, i da mu je poznato da je 27. aprila 1992. godine donesena naredba Predsjedništva RBiH o povlačenju snaga JNA.


Ne, tvrdi da nije znao i za odluku od 29. aprila 1992. godine da se krši Odluka Predsjedništva BiH. Nije znao da se svako kretanje JNA u tom periodu moralo najaviti institucijama RBiH i da ne zna da li su oni 2. maja prijavili svoje kretanje.
Svi građani Sarajeva i danas se sjećaju vojnika koji na Otoci stoji na transporteru i više da će pogoditi prvu zgradu. Bio je to potporučnik Pelemiš, a Beribaka tvrdi bio je s njim i da ovaj nije htio pucati!


Svjedok je priznao da je bio vrlo dobro obučen vojnik, ali nije želio reći zbog čega je odlikovan od strane predsjednika RS-a 1994. godine (Radovan Karadžić u to vrijeme op.a). Nije želio govoriti o imenima zapovjednika čete, ali je kazao da su postojale tri čete među kojima i specijalna teroristička jedinica.

Interesantno je da je rekao da je tog 3. maja bio pripadnik Jugoslovenske armije, a nakon toga Srpske vojske. Prema njegovim riječima od 15. maja 1992. do 15. novembra 2022. je pripadnik Vojske RS-a!?

Predsjedavajući vijeća Darko Samardžić pitao je svjedoka da li im je i prije kretanja kolone govorio o nekom dogovoru, što je svjedok negirao, te je potvrdio da su svi imali lično oružje. I to automatske puške. On je imao i dvije bombe i pištolj.

Podsjećam, Tužilaštvo BiH u ovom procesu dokazuje da je Alija Izetbegović bio slobodan čovjek, a ne zarobljenik 3. maja, te da kolona u Dobrovoljačkoj nije bila legitiman vojni cilj, iako je Haško tužilaštvo jasno utvrdilo da je kolona bila legitiman vojni cilj.

Suđenje se nastavlja 1. veljače 2023. godine.

(NAP)
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34570 times
Been thanked: 21240 times
Contact:
Status: Online

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Rum » 14 Jan 2023, 17:16

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53987
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 14 Jan 2023, 17:28

Jao mi zgrade :lupa
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Tierra Caliente » 14 Jan 2023, 18:04

{code}

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Kai » 14 Jan 2023, 18:42

Bio svo vrijeme jest da sam bio klinjo al svasta sam prosao provlacili mi snajpersti metke izmedju ruke i tijela ,ko dijeca se igrali nema cime nas nisu gadjali al nekako se sve prezivjelo. Gledali nas kao na dlanu. Al opet smo se drzuzili taj neki prkos nisu nikad ubili.
Vragolasto..:zao

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Tierra Caliente » 14 Jan 2023, 18:50

HAVANA wrote: 14 Jan 2023, 17:28 Jao mi zgrade :lupa
Da vidiš moje na VP. Iskopali tranše, razbili zid od zgade pa kroz podrum u haustor ulazili ko krtice :ha Ideš kroz čitavo naselje kroz blatnjav tranše da nas ne vide iz Nedžarića.
{code}

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Kai » 14 Jan 2023, 18:51

Zadnja granata koja je pala u sarjevu pala na nasu kucu,cosak krova stari i stara pili kafu i bom cak je i geler pao pored tacne.. ja dotrcao negdje se vani igrao sa drustvom gledam crijep pao sve po avliji a znam da su kuci bas me presjeklo bilo. Zato mi muka od vatrometa odma me posjeti da rat kako su udarale granate i ono njihovo zujenje nikad nisi znao gdje ce pasti.
Vragolasto..:zao

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Tierra Caliente » 14 Jan 2023, 18:55

Evo tranšea prema zgradama u ulici Đure Jakšića.

Na 1:28 pa dalje :ćitire

Ovdje su snimali film Savršen krug

{code}

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53987
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 14 Jan 2023, 18:56

Tierra Caliente wrote: 14 Jan 2023, 18:50
HAVANA wrote: 14 Jan 2023, 17:28 Jao mi zgrade :lupa
Da vidiš moje na VP. Iskopali tranše, razbili zid od zgade pa kroz podrum u haustor ulazili ko krtice :ha Ideš kroz čitavo naselje kroz blatnjav tranše da nas ne vide iz Nedžarića.
Al zamisli sege ja sam iz vranice s cvile i kad je gorila palma, belaj na trgu iz mog staba isli na ispomoc... U mom sadasnjem ulazu u lorisu, usli i kroz stanove sve rupe bile i ides kroz zgradu skroz do kraja... I bas tu uzmem stan...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Tierra Caliente » 14 Jan 2023, 19:03

HAVANA wrote: 14 Jan 2023, 18:56
Tierra Caliente wrote: 14 Jan 2023, 18:50

Da vidiš moje na VP. Iskopali tranše, razbili zid od zgade pa kroz podrum u haustor ulazili ko krtice :ha Ideš kroz čitavo naselje kroz blatnjav tranše da nas ne vide iz Nedžarića.
Al zamisli sege ja sam iz vranice s cvile i kad je gorila palma, belaj na trgu iz mog staba isli na ispomoc... U mom sadasnjem ulazu u lorisu, usli i kroz stanove sve rupe bile i ides kroz zgradu skroz do kraja... I bas tu uzmem stan...
E baš i ti znaš gdje treba kupiti :ha Izbušili pregradne zidove jel HAVANA?
{code}

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Tierra Caliente » 14 Jan 2023, 19:07

Snimak prije kopanja tranša

Ovo je garaža koje se pojavljuju u filmu Savršen krug.

{code}

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53987
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by HAVANA » 14 Jan 2023, 19:08

Tierra Caliente wrote: 14 Jan 2023, 19:03
HAVANA wrote: 14 Jan 2023, 18:56

Al zamisli sege ja sam iz vranice s cvile i kad je gorila palma, belaj na trgu iz mog staba isli na ispomoc... U mom sadasnjem ulazu u lorisu, usli i kroz stanove sve rupe bile i ides kroz zgradu skroz do kraja... I bas tu uzmem stan...
E baš i ti znaš gdje treba kupiti :ha Izbušili pregradne zidove jel HAVANA?
Ne bi dao ove zgrade za 7 novogradnji. Ma rupe da se moze provlacit. Ja kako bi doso od strane palme do zeljinog, drugacije i nije moglo...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Tierra Caliente » 14 Jan 2023, 19:14

HAVANA wrote: 14 Jan 2023, 19:08
Tierra Caliente wrote: 14 Jan 2023, 19:03
E baš i ti znaš gdje treba kupiti :ha Izbušili pregradne zidove jel HAVANA?
Ne bi dao ove zgrade za 7 novogradnji. Ma rupe da se moze provlacit. Ja kako bi doso od strane palme do zeljinog, drugacije i nije moglo...
Ma ja nije moglo na haustor ulaz da se udje na ovim drugim brojevima. Dole kod nas je snajper i mitraljez kompletnu ulicu pokrivao gdje su ulazi u haustore. Ove danas iz novogradnje Izbušili bi ko sir. To staro je ipak komunistička gradnja. Bubaj Nailovij materi. :valja
{code}

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96636
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34570 times
Been thanked: 21240 times
Contact:
Status: Online

Re: Opsada Sarajeva 92-95.g.

Post by Rum » 17 Jan 2023, 17:25

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 27 guests