Armija RBiH

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Odraz » 25 Apr 2020, 17:47

hilbert wrote: 24 Apr 2020, 18:13 Samoobmana nikada nikome nije nista korisnog donijela. Tko ne uci iz proslosti, iz gresaka da se iste ne bi ponovile, kakvu buducnost moze uopce ocekivati? Proslost se mora studirati hladne glave da bi se razumijela. Crnobijeli pogled na povijest ja uvijek pogresan put. Ja nemam rjesenje za vasu krizu identtieta i s njom povezanu potrebu za prekrajanjem (sopstvene) proslosti. Mit o Bosnjacima kao vjecnim zrtvama za ciju su patnju i promasaje krivi iskljucivo drugi je odraz jednog stetnog, infantilnog duhovnog stanja. Vlak vremena ne ceka ni na kog.
Pa niko te ne pita za tvoje rjesenje. :hm

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Fuddo » 25 Apr 2020, 17:50

Mister No wrote: 25 Apr 2020, 17:42
Fuddo wrote: 25 Apr 2020, 17:35

Mir i svako dobro.

Image

Zivio.
Ja priznajem sud samo komunističke partije i nazdravljot... :D.
Image

“A onda su ugledao svevisnjeg i rekao mi je, Dario moj blazeni, ovoliiiiikaaaaaa kurcina u Sefera. Eeeeeejmeeennn eeejmeeen”
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31657
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7202 times
Been thanked: 3914 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Mister No » 25 Apr 2020, 18:01

Fuddo wrote: 25 Apr 2020, 17:50
Mister No wrote: 25 Apr 2020, 17:42

Ja priznajem sud samo komunističke partije i nazdravljot... :D.
Image

“A onda su ugledao svevisnjeg i rekao mi je, Dario moj blazeni, ovoliiiiikaaaaaa kurcina u Sefera. Eeeeeejmeeennn eeejmeeen”
:D.

A 111 godina robije popusismo od brace kršćana, a za njih se borili.

Moja savjest je čista, nisam kriv.. Aj ždrk.. :D.
The Dark Side Of The Forum...

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by hilbert » 25 Apr 2020, 18:08

Odraz wrote: 25 Apr 2020, 17:47
hilbert wrote: 24 Apr 2020, 18:13 Samoobmana nikada nikome nije nista korisnog donijela. Tko ne uci iz proslosti, iz gresaka da se iste ne bi ponovile, kakvu buducnost moze uopce ocekivati? Proslost se mora studirati hladne glave da bi se razumijela. Crnobijeli pogled na povijest ja uvijek pogresan put. Ja nemam rjesenje za vasu krizu identtieta i s njom povezanu potrebu za prekrajanjem (sopstvene) proslosti. Mit o Bosnjacima kao vjecnim zrtvama za ciju su patnju i promasaje krivi iskljucivo drugi je odraz jednog stetnog, infantilnog duhovnog stanja. Vlak vremena ne ceka ni na kog.
Pa niko te ne pita za tvoje rjesenje. :hm
Ako je vjerovati Rockefelleru, Bosnjaci su uvijek bili stub drzavnosti, drzali su "ekvilibrij" i onda su zli Vlasi i Kauri sve to sjebali. Za sve nezgode su krivi uvijek i iskljucivo samo Srbi i Hrvati koji su im kao zabranjivali njihovu u genetski kod ubrizganu bosnjacku nacionalnu svijest koje su se oni nakon najmanje dva stoljeca zimskog sna ponovo sjetili u podrumu hotela Holiday Inn 1993. godine.

Turci Kurde pokusavaju istrijebiti vec preko 100 godina. Zabranili su im jezik, kulturu, kulturne institucije, skolstvo, natjerali ih da nose turska imena, pa ih opet nisu nikada mogli unistiti. Svaki Kurd zna da je Kurd kao sto su prije njega znali i njegovi preci. Jedino su bh. muslimani eto zahvaljujuci zlim Vlasima i Kaurima "zaboravili" svoje bosnjastvo. Nisam ja kriv za te komplekse i promasaje njihovih "elita" koje su plakale za propalim begovatom umjesto da pripremaju svoj narod na buducnost. Istovremeno je i njihova ulema vodile duboke filozofske diskusije o tome da li muslimanska djeca smiju ici u "cafirske" skole, dakle ono sto danas nazivamo osnovnim skolama, gimnazijama itd.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2020, 19:16

Hilbert, razguli s teme.
Dosadio si mi, a kako vidim i ostatku foruma.
Ovo nije nikakav ekstremistički forum. Ovdje su islam i Alija dvije najpopljuvanije stvari na forumu i to ubjedljivo. Ako se ti ni ovdje ne uklapaš, očito je do tebe. Vrati se na herceg srpski forum, ako ćeš ovako nastaviti. Draži mi je bio Ranković, koji je makar svima psovao sve po spisku, nego ti koji tu pričaš o kulturi dijaloga, a šukaš svima redom

Ne treba mi odgovor.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81278
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10226 times
Been thanked: 7095 times
Status: Online

Re: Armija RBiH

Post by Julia-Klara » 25 Apr 2020, 20:01

A bilo bi dobro da se Rankec vrati :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Pasaga » 25 Apr 2020, 20:02

Julia-Klara wrote: 25 Apr 2020, 20:01 A bilo bi dobro da se Rankec vrati :ovaj
BIBA ...?
:D
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2020, 20:19

Julia-Klara wrote: 25 Apr 2020, 20:01 A bilo bi dobro da se Rankec vrati :ovaj

Ma brzo bi bio ispaljen, jer bi bio isti, kao i prije.
Što se mene tiče, mislim da je tebi poznato, kako u principu nemam ništa, protiv dizanja banova, ali ako će to imati nekog smisla.

Zamisli da pustimo Bibu i Spinerku/Mooncu na outfite i selfije?
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by storm » 25 Apr 2020, 20:22

Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2020, 20:19
Julia-Klara wrote: 25 Apr 2020, 20:01 A bilo bi dobro da se Rankec vrati :ovaj

Ma brzo bi bio ispaljen, jer bi bio isti, kao i prije.
Što se mene tiče, mislim da je tebi poznato, kako u principu nemam ništa, protiv dizanja banova, ali ako će to imati nekog smisla.

Zamisli da pustimo Bibu i Spinerku/Mooncu na outfite i selfije?
Joj kojih je tu bisera bilo :D.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81278
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10226 times
Been thanked: 7095 times
Status: Online

Re: Armija RBiH

Post by Julia-Klara » 25 Apr 2020, 20:24

ma znam Behko ;) sve ok, i u pravu si
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by hilbert » 25 Apr 2020, 20:35

Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2020, 19:16 Hilbert, razguli s teme.
Dosadio si mi, a kako vidim i ostatku foruma.
Ovo nije nikakav ekstremistički forum. Ovdje su islam i Alija dvije najpopljuvanije stvari na forumu i to ubjedljivo. Ako se ti ni ovdje ne uklapaš, očito je do tebe. Vrati se na herceg srpski forum, ako ćeš ovako nastaviti. Draži mi je bio Ranković, koji je makar svima psovao sve po spisku, nego ti koji tu pričaš o kulturi dijaloga, a šukaš svima redom

Ne treba mi odgovor.
Gdje nadje Rankovica. Ovo mozda nije ekstremisticki forum (da sam ispocetka imao takav dojam, ne bi se ni registrirao), ali je dopustio ekstremistima poput tebe da kukavicki sprovode samovolju i cenzuru sto naravno nanosi stetu ugledu ovog foruma, jer ostavlja utisak opceg ekstremizma. Jedna je stvar kada se nekakav Fudo tako ponasa, a druga kada isto cini moderator, jer on je na neki nacin reprezentativno lice foruma. Njegova duznost je pazi na forumska pravila i da garantuje minimum kulture dijaloga bez vrijedjanja i pljuvanja, a ne da ucestvuje u tome.

Jedini ex-yu forum gdje ces me jos naci je forum.hr koji je daleko aktivniji i popularniji. I tamo ima svakakvog sunda, ali isto tako i mnogo zanimljivosti. Tamo postoji druzina, mahom Hercegovci, koja Bosnjake i Sarajevo kolektivno naziva leglom islamizma. I najumjereniji Bosnjak im je vehabija, mudzahedin, unitarist i svasta jos. Ponasaju se otprilike kao ti i tvoje sijelo ovdje koji se satrase od trpanja moje licnosti medju nekakve uzpovce, jer nisu u stanju razumjeti o cemu govorim. Nakon ovakvog iskustva mi to nije ni bitno.

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Rockefeller » 25 Apr 2020, 20:39

hilbert wrote: 25 Apr 2020, 18:08
Odraz wrote: 25 Apr 2020, 17:47
Pa niko te ne pita za tvoje rjesenje. :hm
Ako je vjerovati Rockefelleru, Bosnjaci su uvijek bili stub drzavnosti, drzali su "ekvilibrij" i onda su zli Vlasi i Kauri sve to sjebali. Za sve nezgode su krivi uvijek i iskljucivo samo Srbi i Hrvati koji su im kao zabranjivali njihovu u genetski kod ubrizganu bosnjacku nacionalnu svijest koje su se oni nakon najmanje dva stoljeca zimskog sna ponovo sjetili u podrumu hotela Holiday Inn 1993. godine.

Turci Kurde pokusavaju istrijebiti vec preko 100 godina. Zabranili su im jezik, kulturu, kulturne institucije, skolstvo, natjerali ih da nose turska imena, pa ih opet nisu nikada mogli unistiti. Svaki Kurd zna da je Kurd kao sto su prije njega znali i njegovi preci. Jedino su bh. muslimani eto zahvaljujuci zlim Vlasima i Kaurima "zaboravili" svoje bosnjastvo. Nisam ja kriv za te komplekse i promasaje njihovih "elita" koje su plakale za propalim begovatom umjesto da pripremaju svoj narod na buducnost. Istovremeno je i njihova ulema vodile duboke filozofske diskusije o tome da li muslimanska djeca smiju ici u "cafirske" skole, dakle ono sto danas nazivamo osnovnim skolama, gimnazijama itd.
Ti si profulao cijelu moju poentu. Nisu u pitanju Hrvati i Srbi nego Turci i Austrijci. Sve je počelo sa propadanjem turskog carstva a nastavilo se sa dolaskom Austrougarske. Dvije Jugoslavije su bile po Bošnjake samo inercija historijskih dogadjaja.

Omer paša Latas im je pobio svu intelektualnu elitu. To je relativno novija historija i dobro dokumentovana. A onda je dvadesetak godina zatim došla Austrougarska u BiH iza čega je slijedio novi val izbjeglica u Tursku i preostale dijelove osmanskog carstva. To su dvije generacije ljudi. Radi se o očevima i sinovima. Prvi dogadjaj se desio 1851., drugi dogadjaj 1878.

Tu su Bošnjaci izgubili dvije generacije svoje intelektualne i svake druge elite. Budući da nesreća nikad ne ide sama poslije toga su slijedili i neki drugi porazi Bosne i Bošnjaka u njoj poput agrarne reforme i sl. Rezultat svega toga je da je Bošnjacima trebalo oko stotinu godina da vrate ime.

Za takve stvari nam nisu krivi ni Srbi ni Hrvati nego mi sami moramo da naučimo kad je najisplativije promijeniti uniformu i ne ostajati saveznik do kraja.

Što se tiče u genetski kod ubrizgane nacionalne svijesti javna je tajna i to će potvrditi čak i najveći protivnici Bošnjaka kakav je npr. Šešelj da su muslimani dobrim dijelom potomci vladajuće klase kraljevine Bosne. Neki su na islam prelazili iz uvjerenja, neki radi koristi ali su uglavnom bili vladajuća klasa. Tokom turske vladavine neki ljudi su na islam prelazili jer su se nadali da će u osmanskoj imperiji postati neko i nešto a neki su i postajali.

To je razlog zašto ja tvrdim da su Bošnjaci jedini nosioci državnosti Bosne. Oni su bili intelektualna i svaka druga elita prije dolaska Austrougara. Svi drugi su bili do najviše zanatlije i obrtnici. Kada je došla Austrougarska u BiH ukinula je taj povlašteni položaj Bošnjaka i počela promovirati ovaj model jednakopravnosti medju narodima kakav imamo i danas kao posljedicu Dejtona.

Doduše da ne bih bio nepravedan prema Austrijancima i sultan (ja mislim) Abdulmedžid je još prije toga uradio jednu stvar koja je naštetila takvom ustrojstvu Bosne - proglasio je sve vjere jednakopravnim na cijelom prostoru osmanskog carstva.

Čast Srbima koji su još tih godina imali srpsku kneževinu i ne želim da ovo shvatiš kao uvredu ali Hrvat i hrvatstvo je noviji pojam i ja ne vidim kako nam vi (?) možete biti bilo kako krivi. Hrvati se u ozbiljnoj historiji pojavljuju tek u 20. stoljeću raspadom Austrougarske a do tada je to bio pojam u istoj ravni kao otprilike Republika Srpska u BiH. Entitet, znaš da postoji ali ne igra nikakvu bitnu ulogu.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2020, 20:57

hilbert wrote: 25 Apr 2020, 20:35
Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2020, 19:16 Hilbert, razguli s teme.
Dosadio si mi, a kako vidim i ostatku foruma.
Ovo nije nikakav ekstremistički forum. Ovdje su islam i Alija dvije najpopljuvanije stvari na forumu i to ubjedljivo. Ako se ti ni ovdje ne uklapaš, očito je do tebe. Vrati se na herceg srpski forum, ako ćeš ovako nastaviti. Draži mi je bio Ranković, koji je makar svima psovao sve po spisku, nego ti koji tu pričaš o kulturi dijaloga, a šukaš svima redom

Ne treba mi odgovor.
Gdje nadje Rankovica. Ovo mozda nije ekstremisticki forum (da sam ispocetka imao takav dojam, ne bi se ni registrirao), ali je dopustio ekstremistima poput tebe da kukavicki sprovode samovolju i cenzuru sto naravno nanosi stetu ugledu ovog foruma, jer ostavlja utisak opceg ekstremizma. Jedna je stvar kada se nekakav Fudo tako ponasa, a druga kada isto cini moderator, jer on je na neki nacin reprezentativno lice foruma. Njegova duznost je pazi na forumska pravila i da garantuje minimum kulture dijaloga bez vrijedjanja i pljuvanja, a ne da ucestvuje u tome.

Jedini ex-yu forum gdje ces me jos naci je forum.hr koji je daleko aktivniji i popularniji. I tamo ima svakakvog sunda, ali isto tako i mnogo zanimljivosti. Tamo postoji druzina, mahom Hercegovci, koja Bosnjake i Sarajevo kolektivno naziva leglom islamizma. I najumjereniji Bosnjak im je vehabija, mudzahedin, unitarist i svasta jos. Ponasaju se otprilike kao ti i tvoje sijelo ovdje koji se satrase od trpanja moje licnosti medju nekakve uzpovce, jer nisu u stanju razumjeti o cemu govorim. Nakon ovakvog iskustva mi to nije ni bitno.

Zabranjeo je komentiranje rada moderacije. Izvoli, učini to opet.
online

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by hilbert » 25 Apr 2020, 21:31

Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2020, 20:57
hilbert wrote: 25 Apr 2020, 20:35

Gdje nadje Rankovica. Ovo mozda nije ekstremisticki forum (da sam ispocetka imao takav dojam, ne bi se ni registrirao), ali je dopustio ekstremistima poput tebe da kukavicki sprovode samovolju i cenzuru sto naravno nanosi stetu ugledu ovog foruma, jer ostavlja utisak opceg ekstremizma. Jedna je stvar kada se nekakav Fudo tako ponasa, a druga kada isto cini moderator, jer on je na neki nacin reprezentativno lice foruma. Njegova duznost je pazi na forumska pravila i da garantuje minimum kulture dijaloga bez vrijedjanja i pljuvanja, a ne da ucestvuje u tome.

Jedini ex-yu forum gdje ces me jos naci je forum.hr koji je daleko aktivniji i popularniji. I tamo ima svakakvog sunda, ali isto tako i mnogo zanimljivosti. Tamo postoji druzina, mahom Hercegovci, koja Bosnjake i Sarajevo kolektivno naziva leglom islamizma. I najumjereniji Bosnjak im je vehabija, mudzahedin, unitarist i svasta jos. Ponasaju se otprilike kao ti i tvoje sijelo ovdje koji se satrase od trpanja moje licnosti medju nekakve uzpovce, jer nisu u stanju razumjeti o cemu govorim. Nakon ovakvog iskustva mi to nije ni bitno.

Zabranjeo je komentiranje rada moderacije. Izvoli, učini to opet.
Nema potrebe. Ucinio sam to vec kontaktirajuci administraciju zbog cega i jesi malo ohladio. Na tu temu vise nista ni nemam reci.

@Rockefeller

Za mene je prica zavrsena. Ne zelim se vrtiti u krugu.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Taare » 25 Apr 2020, 21:38

storm wrote: 25 Apr 2020, 20:22
Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2020, 20:19


Ma brzo bi bio ispaljen, jer bi bio isti, kao i prije.
Što se mene tiče, mislim da je tebi poznato, kako u principu nemam ništa, protiv dizanja banova, ali ako će to imati nekog smisla.

Zamisli da pustimo Bibu i Spinerku/Mooncu na outfite i selfije?
Joj kojih je tu bisera bilo :D.
A i moonca je gostovala na ovom forumu :oo
Čudi me da je zaradila ban.
Poznato je da moonca ne vlada bosanskim jezikom i da zbog toga često napiše neki nerazumljivi post.
Ali, koliko znam, a prilično sam upoznat sa njenim forumskim opusom, moonca nije osoba koja se svađa ili vrijeđa sagovornike.
Sad, ako nekome ne paše njena "modna ekspertiza", onda je to drugi par opanaka.
Jer, kad je riječ o modi, moonca nema dlake na jeziku :o :oo
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2020, 21:48

hilbert wrote: 25 Apr 2020, 21:31
Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2020, 20:57


Zabranjeo je komentiranje rada moderacije. Izvoli, učini to opet.
Nema potrebe. Ucinio sam to vec kontaktirajuci administraciju zbog cega i jesi malo ohladio. Na tu temu vise nista ni nemam reci.

@Rockefeller

Za mene je prica zavrsena. Ne zelim se vrtiti u krugu.

Ohladi sedam dana.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26709
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14765 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Veca » 25 Apr 2020, 22:46

hilbert wrote: 18 Apr 2020, 14:55 U Usori su mogli saradjivati sa cetnicima kao i u Zepcu. Kada su vec isparili iz blizu cijele Posavine, mogli su i iz Orasja, Brckog ili Gradacca. Dobiti "po picki" su mogli oko Tuzle. Sve brigade otpora u Posavini su bile HVO. 108 u Brckom, 107 u Gradaccu, 106 u Orasju itd. U njihovim redovima su bili kako Hrvati, tako i Bosnjaci, jer potonji nisu organizirali nikakav otpor nego su cekali pet do dvanaest. Onog momenta kada je buknuo rat u Hrvatskoj, moralo se znati sto ocekuje BiH u slucaju otcjepljenja. Iz Brckog, odakle sam ja, je tada vec odavno lazna JNA pucala po susjednoj Gunji u RH, ali za Bosnjake to nije bio "njihov rat". Izgubili su grad u kojem su bili vecina kao i u cijeloj opcini. Na jednoj strani je Hrvatska, a iza uglavnom bosnjacka i hrvatska naselja. Za Hrvate rat u Hrvatskoj jeste bio i njihov. Zato su se na vrijeme organizirali. Nisu cekali da im cetnicki noz dodje pod grlo pa da onda kukaju "pomagaj Evropo kurvo, de CNN snimaj ovo". Ta sramotna uloga HVO-a gdje je bio u sluzbi podjele BiH dolazi malo kasnije. Svakoj prici prethodi jedna druga.

...ovdje fali jedna Brigada! :ljut

Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by zvrk » 27 Apr 2020, 16:50

Image

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by zvrk » 04 May 2020, 12:42

Zastava i grb Republike Bosne i Hercegovine zvanično su usvojeni 4. maja 1992. godine.

Zastava je prvi put zvanično predstavljena 22. maja 1992. godine ispred zgrade UN-a u New Yorku.

Ova zastava i grb, kao i himna "Jedna si jedina", bili su zvanična obilježja Republike Bosne i Hercegovine sve do 1998. godine, kada su odlukom visokog predstavnika zamijenjeni današnjom zastavom i himnom, zbog navodnog "isključivanja" Srba i Hrvata, iako zastava, grb i tekst himne nije sadržavao niti jedan simbol ili ime etničkih grupa u BiH.


Zastava nezavisne Republike Bosne i Hercegovine zasnivala se na zastavi srednjovjekovne Bosne i bosanske dinastije Kotromanić. Bijela zastava pravougaonog oblika, sa grbom Republike Bosne i Hercegovine u sredini. Grb je replika grba prvog bosanskog kralja Tvrtka I Kotromanića. Plavi štit, podijeljen na dva polja srebrenom dijagonalnom gredom sa po tri ljiljana zlatne boje u svakom polju.


Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7907 times
Status: Offline

Re: Armija RBiH

Post by Krokodil Behko » 25 May 2020, 11:10

Danas se sjećamo šehida, njihove žrtve i vrijednosti koje poručuju


Image

Centralna manifestacija obilježavanja Dana šehida u džamijama i medžlisima Muftiluka zeničkog, počela je današnjom posjetom Spomen- obilježju „Kameni spavač“ u Zenici gdje je vjerski program predvodio zenički muftija hafiz doc. dr. Mevludin ef. Dizdarević.
Gradski imami Medžlisa Islamske zajednice, predvođeni svojim glavnim imamom Jakubom ef. Salkicom, učenjem dove i Fatihe odali su počast poginulim i šehidima u Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992.-1995. godine, a predstavnici boračkih i političkih organizacija te Zeničko-dobojskog kantona i Grada Zenice, položili su i svijeće na tom spomeniku.

-Na ovaj se način sjećamo naših šehida, sjećamo se njihove žrtve, sjećamo se ustvari vrijednosti koje nam oni svojom žrtvom poručuju.

A oni nam poručuju i ukazuju na vrijednosti nesebičnosti za opće dobro, žrtvovanja za zajednicu, odricanja od egoizma, sebičnosti, samoljubivosti, pohlepe... Jer, ako je iko pokazao nesebičnost i poštovanje prema zajednici i vrijednosti države te svega onoga šta to podrazumjeva, to su bili naši šehidi - istakao je muftija Dizdarević, koji je napomenuo da se na današnji dan, kada se prisjećaju šehida, „slave te vrijednosti“.

Na zeničkom mezaristanu Prašnice proučen je i Jasini-šerif i dova, a u 12.45 sati bit će proučena i hatma-dova pred duše šehida u Sultan Ahmedovoj-Čaršijskoj džamiji u Zenici. Tokom dana planirana je i posjeta porodicama i majkama šehida.

Manifestaciji je prisustvovao i komandant Trećeg korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine general Sakib Mahmuljin.

(Vijesti.ba / FENA)
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests