Bosansko primorje - historijat

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 18 Jan 2015, 17:02

Pravi dubrovački gospari su izumrli. Da su živi, garant ne bi ni htjeli da žive s ovim seljacima.
online

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by JCR » 19 Jan 2015, 10:09

Bas sam juce gledao video sta je bilo sa plemicima koji su sutorinu prodali dubrovackoj republici ako uspijem nac video postavim :D

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by JCR » 19 Jan 2015, 21:28

JCR wrote:Bas sam juce gledao video sta je bilo sa plemicima koji su sutorinu prodali dubrovackoj republici ako uspijem nac video postavim :D
[ytube][/ytube]
Eto ga. Piato bih uvaženog gospodina Behku, imal kakvih temelja ova priča? :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2015, 22:46

Ma to jeste tako. Nema tu neke priče. Tvrtko osvaja Boku i od tog perioda, pa sve do 1947. godine (oko 580 godina), Sutorina je u Bosni. Sutorina je u Bosni u svakom smislu. I u državnom i u političkom i u smislu privatnog vlasništva, pa i u smislu općeg razvoja tog dijela Boke, jer kao što znamo, Herceg Novi je sagradio Tvrtko i to je bosanski grad.
Bio je veoma pametan taj Tvrtko. Vjerovatno je shvatao, da je jagma za dalmatinskom obalom prevelika, te da Bosna neće uspjeti da zauvijek zadrži Dalmaciju s otocima, kao što je to bilo za njegovog života.
Vjerovatno to i jeste razlog, zašto Tvrtko dole, na Boki, gradi potpuno novi grad. Vjerovatno s razlogom, da Bosna zauvijek ima svoj izlaz na more i svoj grad na moru, kojeg niko i nikada neće moći poreći. To se odnosi i na ovu crnogoradiju.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by laganini » 19 Jan 2015, 23:01

..ma sve nek je tako ali tvrtko je bio hrvat :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2015, 23:08

Tvrtko čak nije bio ni katolik kako treba, a pogotovo ne pripadnik nacije, koja će nastati 400 godina kasnije.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by laganini » 19 Jan 2015, 23:10

..naravno da tada nije bilo nacije ali bilo je hrvatska kao pleme.. :ok i on je pripada tom određenju ..naravno da ne sporim njegove zasluge u identitetu bosne ali da se zna... :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2015, 23:13

Pretpostavljam da postoji neka literatura o tome?
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by laganini » 19 Jan 2015, 23:19

..normalno da postoji...čak i livo i projugoslavenski slavko goldstein će ti to potvrdit pa i o teoriji o nastanki hrvata koja nema veze sa slavenima jedino iu kontekstu da su slaveni porimili hrvatstvo i identificirali se s tim plemenom koje je došlo iz njemačke bolje rečeno bavarske..i zato krokodil moš bit sretan imaš i njemačke korijene :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 19 Jan 2015, 23:45

laganini wrote:..normalno da postoji...čak i livo i projugoslavenski slavko goldstein će ti to potvrdit pa i o teoriji o nastanki hrvata koja nema veze sa slavenima jedino iu kontekstu da su slaveni porimili hrvatstvo i identificirali se s tim plemenom koje je došlo iz njemačke bolje rečeno bavarske..i zato krokodil moš bit sretan imaš i njemačke korijene :zubi
Pa ti pojma nemaš šta pišeš. Sad vrdaš u neke ranije periode, ali ni tu ti nema spasa.
Hrvatsko pleme se jeste doselilo iz Njemačke ali samo jednim dijelom. Drugim dijelom, teritorija im je bila u nižerazdrednoj Poljskoj :pusi
Inače, tu su bili samo na proputovanju iz još nižerazrednije Ukrajine, prema Balkanu.
Tek novi talas historičara objašnjava ta sjedinjenja različitih plemena u tom periodu. Jednostavno, kulturološki su svi bili na nuli i dijalekt je bio jedina prepreka. Niko od njih nije imao svoju tradiciju, pa da je nešto brani, pa tako ni protoslavensko pleme Hrvata, koje se u Njemačkoj, miksalo sa protogrmanskim plemenom Ostrogota ili skraćeno - Gota.

Pomjeraju se južnije i nastanjuju Alpe. Tu jedan dio ostaje zauvijek. Čak im se i država tako zove po Ostrogotima, to jeste - Osterreich ;)

Drugi dio dolazi u današnju Hrvatsku. Ostaje nejasno, da li je ovaj drugi dio u tom trenutku koristio slavenski ili gotski jezik ali nema veze. Tu u u Slavoniji zatekli te obične Slavene a u Dalmaciji romanizirane Ilire i u njihovom zaleđu te iste obične Slavene.

Za razliku od HR, U Bosnu su s Avarima stigli SAMO ti obični Slaveni, a nikada se nije doselilo neko sofisticiranije pleme, koje bi nametnulo svoje ime, pa prema tome, ti pišeš gluposti.
Nikako ne možeš povezati prvobitno Hrvatsko pleme sa jezgrom bosanske države.

Si čitao bar ljetopis Tome arhiđakona? Pa ni Dalmatinci, čak i u 13. vijeku, nisu se još uvijek identificirali s hrvatskim plemenom? On (dalmatinac) pogrdno naziva Hrvate riječju - Goti. Nešto u kontekstu pridošlice.

I za kraj, evo ti Tvrtkove dvije titule. Prva prije osvajanja Hrvatske, i druga, nakon osvajanja Zadra, Šibenika i svega ostalog, gdjer tek tada navodi i Dalmatince i Hrvate. Dakle, tek kad ih je osvojio.

Ali zato (bosansko) Primorje navodi i u prvoj tituli.

Btw, sijaset zemalja, uključno Dalmacija i dva sirota plemena bez zemlje: Srbi i Hrvati :ha

1377-1390: Stefan Tvrtko, po milosti gospoda Boga kralj Srbljem, Bosni, Primorju, Humsci zemlji, Donjim krajem, Zapadnim stranam, Usori, Soli i Podrinju i k tomu

1390-1391: Stefan Tvrtko, po milosti gospoda Boga kralj Srbljem, Bosni, Primorju, Humsci zemlji, Dalmaciji, Hrvatom, Donjim krajem, Zapadnim stranam, Usori, Soli i Podrinju i k tomu
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by laganini » 19 Jan 2015, 23:52

..i kakve veze to ima..braća se i danas tuku zbog granica...on je bio dio hrvatskog-ugarskog korpusa posli se osnažio i bilo je što je bilo...već sam reka da je zaslužan za bosansku državnost ali nije upitno koji su korijeni u pitanju :ok i ono sve što si napisa otprilike je to samop što se meni neda toliko piskarat pa nastoji sklepat u rečenicu dvi pa možda djeluje neprecizno :pusi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 20 Jan 2015, 00:09

prosto je milina gledati ovo oko porijekla... :valja


eto kotromanic i hrvat i ispašće i bošnjo na kraju :D.

i nemac sunac ti! :haha


a onda vidiš bošnje s prezimenima sokolović , hrvate markoviće... i kažeš ma u pravu su ovi, to su čisti nemci!


na sve moguce nacine pokusaji nesrecnika da izbrisu porijeklo... dok normalan zna sto je oklen je i kako je i to je vjek vjekova, ovi se ubise crtajući nam nove loze pokazati nove cinjenice njihove revizije plemena, istorije...


:lup


i jos cirilica najstarije pismo u regionu ... stvarno muka! :ble


a tolko cuveno toboz hrvatsko pleme, a drzavicu tek upisalo u dvadesetom vjeku :haha


pametnom i previše!

laganini obrisi se imas temperaturu tj vrucicu :haha


:zubi
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by laganini » 20 Jan 2015, 00:11

..budalesino znaš li ijednog kotromanovića a da nije hrvat :zubi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Rockefeller » 20 Jan 2015, 00:35

Svojstveno im je veličanje srpstva u kulturnom i političkom smislu, Srbije u kojoj vide mesijansku ulogu, odanost dinastiji i Kralju (Kraljevine SHS, op.a.) kojega su nazivali i smatrali "velikim genijem, najsjajnijim simbolom, idealom vaskresenja i vladarom nedostižnih moralnih visina". [3]. Jedna od upadljivih osobina orjunaša, kako ondašnjih, tako i njihovih sljedbenika po ponašanju, je ta što su se držali svake ideje koja je negirala hrvatsku državnu ideologiju. Prema gradu Zagrebu, koji je predstavljao moguće središte hrvatskog nacionalnog i državnog identiteta, osjećaju gađenje i upravljaju mržnju prema njemu, a s druge strane zagovaraju potpuna odvojenost Dalmacije, koju ne smatraju hrvatskom pokrajinom
Preuzeto sa hrvatske vikipedije.

Pa hajmo pričati. Zapravo je jako upitno da li su Dalmatinci uopće Hrvati a kitili bi se hrvatstvom jer masa dokaza postoje da nisu. I još bi se bavili lažiranjem historije što je uopće serbski fah.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by laganini » 20 Jan 2015, 00:37

..upravo suprotno malo pročitaj povijesne knjige... :ok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by laganini » 20 Jan 2015, 00:43

..hrvati su bili u bavarskoj di i danas imaš bijele hrvate i jedan dio se odvoji i pod vodstvom petero braće:klukasa,lovelosa,kosenca,muhla i hrvata i dvi sestretuge i buge stigli sa svojim narodom do dalmacije..bogati nisu znali diće :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Sutorina je vlasništvo BiH

Post by laganini » 20 Jan 2015, 07:05

..koje ružno ime da sutorina :hihi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 20 Jan 2015, 08:04

laganini wrote:..budalesino znaš li ijednog kotromanovića a da nije hrvat :zubi

ne kotromanović, kotromanić :lupa


da znam sve do jedan nije hrvat :valja
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 20 Jan 2015, 08:13

dakle hrvati su u stvari švabe


:zv
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2015, 09:23

Hajde vezisti, da se vratimo na temu.
Mediji najavljuju mogućnost da BiH ovih dana, povuče ambasadora iz CG. To je već ozbiljno.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests