Bosansko primorje - historijat

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2015, 23:52

JCR wrote:Pa čak mislim da je i u nekoj povelji to i pomenuto, naravno to srbijanci negiraju. Ako sam nešto pobrko nek' me ispravi neko jer ima na ovom forumu ljudi koji su bolji znalci historije (ne pronalazi se druže).
Nisi ništa pobrko. U pismu Dubrovčanima, Tvrtko počinje sa riječima Idoh v srbsku zemlu. To znači da on svoju zemlju ne smatra srpskom i pametnom dosta.

On tamo nije krunisan, nego je uzeo takozvani sugubi vijenac. To znači pravo na prijestolje. Nije nikakav kuriozitet dase vladarske porodice orođavaju međusobno. I Dragutin Nemanjić bio je mađarski zet, pa opet niko Nemanjiće poslije njega, ne tretira kao Mađare, to jeste njegovu djecu :cudi Mada, imao je dva sina i pet kćerki i sve je kćerke poslao u katoličke samostane, da bi ih tamo pripremio za udaju, na evropske katoličke dvorove.

To je feudalizam. Tu nema nacija i beskrajno glupo izgleda, kad se sadašnjim aršinima, mjeri prošlost. Ta kruna što je ostala u Srbiji, nije srpska kruna, nego privatno vlasništvo Nemanjića.
Tvrtko preuzima (i) srpsko prijestolje, na osnovu rodoslova i ništa više.

Znači, Tvrtko je uzeo pravo na srpsko prijestolje, jer mu je baba bila iz Nemanjića i to je sve. Srpska vlastela ovo je morala priznati jer, oni sami nisu bili orođeni s Nemanjićima, pa prema tome, nisu ni polagali pravo na prijestolje, koje je također bilo privatno vlasništvo Nemanjića, a ne srpsko.

Sam čin krunisanja, bio je u Milama kod Visokog.

Ovako glasi to Tvrtkovo pismo, koje je dugo vremena bilo pogrešno tumačeno.
Nigdje ni traga krunisanju u Srbiji.
Spodobi me Krist sugubim vincem, iako obaja vladicstvija ispravlati mi,pr'vije od isprva v bogum darovan'iji nam zemli Bosni, potom ze gospodu mojemu Bogu,spodobslu me naslidovati pristol mojih praroditela gospode sr'bske,mene ze videstu zemlju praroditel moih po nih ostavlsu i ne imustu svojega pastira.I idoh, v sr'bskoju zemlju zelaje i hote ukripiti pristol roditel' moih, i tamo s dsu mi vincan bih Bogim, darovanim mi vincem, na kraljevstvo praroditel moih.
Međutim, postoji pismo koje navodi Tvrtka kao kralja i prije tog datuma (dne 26/10/1377)

Odnosno, prethodno se krunisao u Bosni, za kralja Bosne i bosanskih zemalja, pa je tek onda, otišao po svoje pravo u Srbiju.

Evo i tog pisma, koje to potvrđuje. Tvrtko je bio kralj, već početkom oktobra 1377 godine.
"Plemenitom i mudrom knezu Dubrovnika, sucu i vijecniku spomenute zemlje, ja Radic Klisanin saljem pozdrav i preporucujem se. Kako Vam je, Gospodine, poznato, zbog roka koji ste mi dali, trebao sam u rasponu od dva mjeseca poslati odgovor dobrih ljudi Klisa. Ja radic po svom dolasku iz Dubrovnika u Bosnu odmah sam porucio u Klis, da treba poslati pismo vasoj milosti. Pismo je stiglo u Podvisoki (Visoko) a ja sam po zapovjedi kralja Bosne sa svim tkaninama koje sam donio sa sobom iz Dubrovnika otisao u njegovu rezidenciju, s recenim pismom poslao sam teklica koji je sa spomenutim pismom krenuo iz Bosne: 18 Oktobra (1377) Spomenuto i ostala pisma bila su u Porimu oteta i poderana, a teklic se vratio u Podvisoki, ne znajuci za postavljeni rok. A ja sam boravio u rezidenciji cekajuci na isplatu gospodinu krallja. I tako posto sam ja Radic stigao u Bosnu, saljem ovoga spomenutog teklica vasoj milosti da zbog ovog nemilog slucaja stavite na raspolaganje dovoljno vremena za pribavljanje drugog pisma iz Klisa, skrecuci vam pozornost, da je ovaj teklic isti onaj, koji je bio opljackan i koji sa sobom nosi poderano pismo. Drugog teklica u ovome trenutku nisam mogao naci. Ipak znajte gospodine, da se radi o opravdanoj smetnji, jer sam bio prisiljen ici u rezidenciju. Neka vas bog ucuva u zivotu"
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 05 Jan 2015, 23:59

Salahuddin wrote:
camargue wrote:a da li je vlah nacija?
Nije. To je etnikum. Narod koga ima mnogo u Srbiji, Rumuniji, pa i BiH.

Bili su mnogo brojinji u srednjem vijeku. Nastali su na istočnom Balkanu Rumunija/Srbija, a bilo ih je i po Hercegovini i Crnoj Gori,. Treba razumjeti, da je prirodna granica na Balakanu na Drini. Zapadno je nekada bio Ilirik, a istočno Mezija i Dacija. Vlasi su iz dačanskog plemena, a znamo ko su još Dačani, pa tako da nema potrebe za detaljima i daljnjim istraživanjem rodbinskih veza na Balkanu. Nije Rumunija bez razloga, kršila sankcije prema Srbiji i pomagala Miloševiću.

Postoji mnogo dokumentacije, na osnovu koje se lako može dokazati doseljavanje i naseljavanje istih na područjima BiH i HR.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2015, 00:23

Već smo na osmoj stranici teme, a pošto je bilo pomena privatnog vlasništva u Sutorini, da priupitam, ima li ko da se sjetio pročitati uvodni post na temi? :D


Vlasnici zemlje bili iz Trebinja

Površina Sutorine, za razliku od Neum-Kleka od oko 32,87 kvadratnih kilometara, manja je i iznosi 24,11 kvadratnih kilometara. U vrijeme kada je Dubrovčanin Bernard Kaboga 1832. godine za potrebe Austrije pravio karte i vršio mjerenja Neum-Kleka i Sutorine, jer je Austrija imala namjeru kupiti od Turskog carstva oba izlaza na more, u Sutorini je bilo 155 kuća i 465 stanovnika.

Vlasnici zemlje bili su iz Trebinja i to: Hasan-beg Resulbegović, Hadžija Cvitić, Arslan Agić, Selimović, Dizdarević, Hadži-paša Alijagić, Kurtović i Omeragić. Na sutorinskom terenu uzgajani su vinova loza, pšenica, zob i kukuruz.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 06 Jan 2015, 08:59

ako ces se pozivat na osman hasan bega i nekog osman pashu kako vec, turske osvajace i neku "njihovu" zemlju na ovim prostorima, u startu si seo i dobio 1, ostani kuci ne vrjedi ti ni polazit... :lup

jes turci dosli pa kupili zemlje u svojih pohodima :grana


u istocnoj hercegovini imas korjena koliko i u shri lanki... aj po bosni tamo da nesto i pricash al kad se ovdje trpash...


da, turska zemlja bese i nekog pashe kurte murte... i jos pominjanje da otkupe od drugih osvajaca? :kafa



:ha


vrni se tamo u carsiju i razmeravaj... u brda si strejndzer, narocito istocna... tu si ko pingvin pingo
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 06 Jan 2015, 09:01

sta ti je kauobjska skola... dodji zauzmi otmi pa prodavaj, i svojataj...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 06 Jan 2015, 09:30

Postao si mi zabavan sa svojim neznanjem. Nemam šta ni komentarisati. :cudi


Inače, kako doznaju mediji, iza ovog sa Sutorinom, upravo stoje srpske stranke iz RS, a zainteresirana je i Srbija, pa tako da Ranković garant dolazi iz te Šri Lanke koju je pominjao. Ne obraćajte pažnju. On spada među "ostale",, a zna se đe je njihovo mjesto po ustavu :haha
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by STrendzer » 06 Jan 2015, 09:49

JCR wrote:Bugarski vlasi koje su tu naselili Turci. Sad se nazivaju Srbima :)
aha ok..a zato oni ne vole Bosnu jer nisu odavdje?!..ok sad mi je sve jasnije,hvala.. :ok

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 06 Jan 2015, 11:45

a nek je muharem sherif ol mulsum il kako vec odavde :D i slicni sledbenici...


e u pravu ste niko do njih nije odavde! :D
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 06 Jan 2015, 11:50

krokodil aj ti nama malo brdjanima pojasni istocnu hercegovinu i crnu goru... ne znas ni pet koljena unazad, a nama ces o nasim brdima... kad dodjesh do desetog jes stigo do neke jelene? milomira? vidoja? stanoja.... radoja.... blagoja... a? i ti ces o gorstacima da pricas...


reko aj da nesto tamo pletu oko sarajevske mahale al dje se ovdje nasho trpat... no neka neka daj nas prosvjetli...

s lozom se petljat, e jado jado...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by JCR » 06 Jan 2015, 12:31

drugrankovic wrote:a nek je muharem sherif ol mulsum il kako vec odavde :D i slicni sledbenici...


e u pravu ste niko do njih nije odavde! :D
Zanimljiva ćinjaenica... Bosanski pravoslavci imaju više zajedničkih gena sa Bugarima već sa Srbijancima ;)

Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by JCR » 06 Jan 2015, 12:37

Po ovome vidimo ko je Turčin ;)

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Lebowski » 06 Jan 2015, 12:42

JCR, kako se ovo čita?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by drugrankovic » 06 Jan 2015, 13:13

e crni radojev potomce... pardon mozda vidoja, sretoja? petra? milisava? radasina? cvjete?


a ko ce o projeklu no onaj ko ga se stidi, pa nit je srbin nit je turcin, vec izmisljen... ma budi sto oces reko ti odavno, al se nemoj upirat u neke potrage toliko, jer je zalosno... samo pokazujes muku
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by JCR » 06 Jan 2015, 13:24

@rankovicu ne kontam poentu tih imena. Naravno da su mi preci bili kršćani, mada ih je više bilo pagana sigurno, kao i kod svih Europljana. Ja se svoga porijekla ne stidim nego ti iznosim rezultate istrazivanja koja nisu pravili "Turci" već stručnjaci sa Zapada. To što tebe to boli u duši da vidiš koliko ne znaš je druga stvar. :cudi

@Leb evo na PP

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by STrendzer » 06 Jan 2015, 17:13

JCR wrote:Po ovome vidimo ko je Turčin ;)
dobar si...zbilja,ovi "nasHi"-nazorsrbi,najvise vuku na bugare :hm...ko bi reko da je tako?
ustvari kad bolje malo razmislim to je i logicno..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Sutorina je vlasništvo BiH

Post by Krokodil Behko » 14 Jan 2015, 15:49

Image

Sutorina je daleko više od igre poručili su predstavnici akademske zajednice u BiH povodom održavanja predavanja o temi "Kako izvršiti povrat Sutorine?". Rečeno je da je povrat Sutorine izlaz na more, javlja Anadolu Agency (AA).

Istakli su da je današnje predavanje organizovano zbog sutrašnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na čijem dnevnom redu se nalazi i prijedlog rezolucija o Sutorini koji je podnio poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) u Predstavničkom domu PS BiH Denis Bećirović.

Prijedlogom rezolucije o Sutorini se traži da to zakonodavno tijelo neprihvatljivim, nutemeljenim i štetnim ocijeni prijedlog ugovora o državnoj granici između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Okupljeni su kazali da na ovaj način žele poslati poruku zastupnicima da "imamo jasan stav, dokaze, jako uvjerenje i snagu i da se nikome neće dozvoliti da izda teritorij BiH".

"Obostrani je interes i Crne Gore i BiH da se taj problem riješi. Tuđe nećemo, a svoje nedamo", poručili su predstavnici akademske zajednice u BiH.

Profesor Suad Kurtćehajić sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu je kazao da je problem Sutorine medijski aktueliziran prije tri mjeseca.

Prema njegovim riječima, kada je Sutorina u pitanju, treba reći da je najznačajnija stvar da je BiH već na Berlinskom kongresu imala granice s kojima je ušla u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca.

Kurtćehajić pojašnjava da su to iste granice kao i sada, samo je tada imala Sutorinu, a sada je nema. On je pojasnio da je Predsjedništvo AVNOJ-a 24. februara 1945. godine zauzelo stav da BiH treba da uđe u zajedničku državu u granicama koje su utvrđene na Berlinskom kongresu, znači sa Sutorinom.

"Crna Gora je uzurpirala ovaj prostor 1945. godine i više ga nije vraćala. Bili su neformalni razgovori između Blaže Jovanovića, crnogorskog prvaka i našeg Đure Pucara, gdje je to bilo ili putem telefona ili za kafanskim stolom, tako da je jednostavno njima ostavljena Sutorina. To nije imao pravo da uradi ni Đuro Pucar ni bilo ko drugi", kazao je Kurtćehajić.

Prema njegovim riječima, Sutorina je vlasništvo BiH i nikad to vlasništvo nad Sutorinom BiH nije izgubila.

"Mi moramo da se dogovorimo sa Crnogorcima. Prije toga, jako je važno da bude usvojena predložena rezolucija", kazao je Kurtćehajić. Prema njegovim riječima, za Sutorinu se treba izboriti na dva načina, a jedan od njih je razgovor sa crnogorskim predstavnicima.

Kurtćehajić je dodao da "ukoliko se ova stvar ne riješi argumentima ići će se na sud" te da Crna Gora nema dokaz vlasništva nad Sutorinom.

"Crna Gora ima najnejasnije granice. Mi imamo najdefiniranije granice zahvaljujući tome što je to utvrđeno na Berlinskom kongresu", istakao je Kurtćehajić.

Profesor Muriz Spahić je kazao da se na osnovu analize geografskih karata dokazuje da je Sutorina, od svog osnutka do 1964. godine, kada se posljednji put prikazuje na karti, bila u sastavu BiH.

"To je dokazivo. To je prostor BiH za koji se vrijedi boriti", pojasnio je Spahić.

Profesor Ibrahim Bušatlija pojasnio je da zbog ovakvih pitanja dolazi do oružanih sukoba.

"Od kako postoji historija BiH stalno je prostor Sutorine u BiHi", poručio je Bušatlija. Prema njegovim riječima, mi tamo imamo kontinuitet od najstarijeg doba i BiH je uvijek tamo izlazila na more.

Enver Imamović je kazao da BiH ima sve dokumente po ovom pitanju te da je srednjovjekovna Bosna imala utvrđene granice i Sutorina je bila u njihovom sastavu.

Sutorina, prostor od 83.700 metara kvadratnih obuhvata sedam naseljenih mjesta - Njivice, Kruševice, Prijevor, Ščepoševiće, Solila, Vrbanje i Sitnica - gdje trenutno živi oko 1.600 građana.

Sutorina u Bokokotorskom zaljevu na Jadranskom moru, ukupne površine 75 kvadratnih kilometara, koja je do tada pripadala Bosni i Hercegovini, dodijeljena je 1947. godine tadašnjoj Narodnoj Republici Crnoj Gori. Učinjeno je to, kako se navodi, dogovorom Đure Pucara i Avde Hume u ime BiH, te Blaže Jovanovića u ime Crne Gore, uz dopuštenje tadašnjeg državnog vrha SFRJ na čelu sa Josipom Brozom Titom i Vladimirom Bakarićem. Tako je drugi izlaz Bosne i Hercegovine na more, u dužini sedam kilometara, pripojen Crnoj Gori.

(Vijesti.ba/AA)
online

User avatar
Vladimir RUS
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4984
Joined: 15 Apr 2014, 14:45
Status: Offline

Re: Sutorina je vlasništvo BiH

Post by Vladimir RUS » 14 Jan 2015, 21:12

Do ljeta u našoj Sutorini. :D

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2015, 20:31

Mislim da se dovoljno zatalasalo. Danas parlament je odgodio raspravu i zakazat će javnu ekspertsku raspravu, pa tek onda ponovo pred parlament. Izgleda da nekih šansi ima, s tim da su protiv toga neke komunjare i - Tornjak, naravno.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by Pasaga » 15 Jan 2015, 20:38

Krokodil Behko wrote:Mislim da se dovoljno zatalasalo. Danas parlament je odgodio raspravu i zakazat će javnu ekspertsku raspravu, pa tek onda ponovo pred parlament. Izgleda da nekih šansi ima, s tim da su protiv toga neke komunjare i - Tornjak, naravno.
Behko,nasi imaju crno na bjelo.
Ni krupa to nemere odbit,tako se kaze.
Sad,sto velis,nasi supci jedino mogu za svoje interese ponovo izdat drzavu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Bosansko primorje - historijat

Post by JCR » 15 Jan 2015, 23:50

Zanima me za ovu Badinterovu komisiju. Sad kao mi 1992. nismo upravljali tim prostorom i po tome nemamo pravo na Sutorinu. Kakva je logika toga kad je zemljište uzurpirano :cudi

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests