Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27005
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14137 times
Been thanked: 14439 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by ironman » 30 Sep 2021, 13:58

MorningStar wrote: 30 Sep 2021, 13:53
ironman wrote: 30 Sep 2021, 13:47
Relax bro..na istoj smo strani..
To se moglo skrsit u roku par dana..sta ti je..radi civila nije..
Naravno pa i ja kazem savrseno relaksiran, sreca zbog tolike dobrote iskonske i kao sto Srbi kazu "velikomucenistva" nije se htjelo radi Hrvatskih civila pa su nase civile pustali da gladuju dok Mladic radi na uspostavi drugog obruca oko Sarajeva, odsjecanju Gorazda,uzimanju Trnova i Bjelasnice,ofanzivi na Bihac i tako .. Zbog nedostaka MTSa uzrokovanog blokadom linija snadbijevanja od strane Hrvata.

A mi kako smo dobri - haman u rangu svetaca smo mogli zacas da na more izbijemo i rijesimo sve probleme , to nismo htjeli da nebi koji Hrvat poginuo.Ono Uzdol i Grabovica je montaza UZPa.

Naravno , ako smo na istoj strani onda trebamo sda historiju velicanstvenu,nevjerovatnu,ultra hrabru,najjacu,najposteniju,najdobriju da pisemo kao sto i jest bilo :ooo
Za sda ne znam.
Ali ja sam svojevremeno osjetio agresiju 95g..sa svojih 18 godina..i znam tacno kako i sta se odigralo..plus sam 8 mjeseci proveo po linijama od koridora do Krajine..
Pa me nemoj svrstavat u sda istoriju..ono sto napisem to sam vidio i dozivio..
Agresore i ybn smece mladica isto ne vezi uz moje rijeci..

Pisao sam o Zepcu i Vitezu koji nisu napadani iskljucivo zbog civila...a osvojili bi ih u roku par dana..da se htjelo..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Melek » 30 Sep 2021, 14:01

Ovaj zvuči ko zadrigli petokolonaš :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by The 51st State » 30 Sep 2021, 14:03

Melek wrote: 30 Sep 2021, 14:01 Ovaj zvuči ko zadrigli petokolonaš :hm
Nije petokolonas ali alija je kriv za sve, dok cetalji i ustase imaju opravdanje za manje vise sta god urade. Fgr devijacija.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by MorningStar » 30 Sep 2021, 14:06

ironman wrote: 30 Sep 2021, 13:58
MorningStar wrote: 30 Sep 2021, 13:53

Naravno pa i ja kazem savrseno relaksiran, sreca zbog tolike dobrote iskonske i kao sto Srbi kazu "velikomucenistva" nije se htjelo radi Hrvatskih civila pa su nase civile pustali da gladuju dok Mladic radi na uspostavi drugog obruca oko Sarajeva, odsjecanju Gorazda,uzimanju Trnova i Bjelasnice,ofanzivi na Bihac i tako .. Zbog nedostaka MTSa uzrokovanog blokadom linija snadbijevanja od strane Hrvata.

A mi kako smo dobri - haman u rangu svetaca smo mogli zacas da na more izbijemo i rijesimo sve probleme , to nismo htjeli da nebi koji Hrvat poginuo.Ono Uzdol i Grabovica je montaza UZPa.

Naravno , ako smo na istoj strani onda trebamo sda historiju velicanstvenu,nevjerovatnu,ultra hrabru,najjacu,najposteniju,najdobriju da pisemo kao sto i jest bilo :ooo
Za sda ne znam.
Ali ja sam svojevremeno osjetio agresiju 95g..sa svojih 18 godina..i znam tacno kako i sta se odigralo..plus sam 8 mjeseci proveo po linijama od koridora do Krajine..
Pa me nemoj svrstavat u sda istoriju..ono sto napisem to sam vidio i dozivio..
Agresore i ybn smece mladica isto ne vezi uz moje rijeci..

Pisao sam o Zepcu i Vitezu koji nisu napadani iskljucivo zbog civila...a osvojili bi ih u roku par dana..da se htjelo..
Kao pojedinacni vojnik , ako nisi bio makar cina pukovnika nisi imal pojma sta se desava u gro planu osim ako nisi nosio kafu na sastancima generalstaba.Danas imamo dostupne domumente,transkripte,izjave,karte itd itd dogadjaja te je mnogo lakse da se neke stvari sagledaju prilicno tacno.

Kako ne spominjati agresore i mladica kada su u tom periodu i HVO i VRS bili agresori a pricamo o tom historijskom periodu.

Zepce nije napadano - razloge ne znam: moj zakljucak jer se u komandama procijenilo da ne postoje uvjeti i snage da se tako nesto uradi (gradic se nalazi na vitalnoj komunikaciji slobodnih teritorija) / po tvojoj procjeni nije se napadalo jer su se htjele izbjeci civiline zrtve Hrvata.

Vitez je napadan i to zestoko i kontinuirano te sve to mozes naci u dokumentima po internetu, u napadima je ucestvovala i 7. Muslimanska (kao jedinica koja se istice po hrabrosti i uspjesima) te imas snimke boraca iz te brigade kako opisuju borbe.


Medjutim , da ne bude ono prikriveni cetnik i "ikona sa krova"

Iznavljujem : Najaci smo oCam sve smo hin golim rukama ko beba zvecku ameri zaustavise pred banjalukom a krenuli na more nego naredba neda.Sve je do mu*a nasa do poda ta ce oruzje,organizacija,vojna obrazba,disciplina i to - ma srce u junaka i lopatom :ooo
:ooo

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Mutevelija » 24 Oct 2021, 17:45

NEgdje je odmah pobijedila.


Image

Donja Tinja kod Srebrenika, ratnog 21./22. juna 1992. godine.
''Ljudi koji imaju oružje predstavljaju problem i zato je nepovjerenje među narodom. Mi jedni od drugih na 50 metara čuvamo straže, a ujutro skupa idemo na posao. Oružje treba pokupiti, a ako se nekoga bojite cijelo stanovništvo dajte nama u Gornju Tinju i mi ćemo ga štititi'' – riječi pripadnika TO Srebrenik na jednom od niza sastanaka održanih od 10. do 18. juna 1992. u organizaciji ''LTS'' u Gornjoj Tini, sa ciljem spriječavanja ratnih dejstava na području Srebrenika.
Kobnog 18. juna 1992. godine, rat u Srebreniku nakon silnih pregovora, počeo je kada su Nail i Jasmin prevozili ranjene borce iz Brčkog u UKC Tuzla, a na povratku u Srebrenik u rejonu Potpeća i Tinje na njihovo propisno obilježeno sanitetsko vozilo pucali ekstremisti iz Smoluće i na mjestu ih ubili. Nakon što je stigla vijest o napadu na sanitet, u pomoć svojim kolegama hitno je krenula medicinska ekipa Doma zdravlja na čelu sa Begom Kešetovićem, ali je i on, nažalost, na ulazu u Orlovu klisuru poginuo od metka ispaljenog iz snajpera.
Magistralni put od Previla do Potpeća je bio blokiran, pa ubrzo stiže Naredba Okružnog štaba Teritorijalne Odbrane da se u roku od 24 sata deblokira cesta i uspostavi normalan saobraćaj. Željeznička stanica u Tinji kao i putne relacije su ubrzo oslobođeni, a najžešće borbe su se vodile u Gornjem Potpeću i Mićićima. Zahvaljujući dobroj organizaciji svih strukutra, za samo tri dana, već 21. juna 1992. godine - Srebrenik je postao prva slobodna općina u čitavoj RBiH. Zadnje neprijateljsko utvrđenje su bili na granici Srebreničke i Lukavačke opštine, odnosno Visići, koji nisu odma mogli biti zauzeti - što je bio slučaj sve do 26.06. Tih dana prema podacima iz ''Sinovi Bosne'' autora Hazima Hodzica i Nuhanović Seada poginuli su: Benjamin Hogić, Rasim Omerović, Rasim Jahić, Mujkanović Admir, Softić Jasmin, Osmanović Abdulah, Fejzić Hamdija, Kurtić Halid, Djedović Mevludin, Aletić Emin i Mukić Suad. Tvišići su zauzeti krajem juna i od tada srebrenički borci su u potpunosti angažovani na odbrani susjednih područja i Republike Bosne i Hercegovine.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37841
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Pasaga » 24 Oct 2021, 19:28

Ameri sad uvidjaju sta su uradili.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by amidza idriz » 24 Oct 2021, 19:32

Mutevelija wrote: 24 Oct 2021, 17:45 NEgdje je odmah pobijedila.


Image

Donja Tinja kod Srebrenika, ratnog 21./22. juna 1992. godine.
''Ljudi koji imaju oružje predstavljaju problem i zato je nepovjerenje među narodom. Mi jedni od drugih na 50 metara čuvamo straže, a ujutro skupa idemo na posao. Oružje treba pokupiti, a ako se nekoga bojite cijelo stanovništvo dajte nama u Gornju Tinju i mi ćemo ga štititi'' – riječi pripadnika TO Srebrenik na jednom od niza sastanaka održanih od 10. do 18. juna 1992. u organizaciji ''LTS'' u Gornjoj Tini, sa ciljem spriječavanja ratnih dejstava na području Srebrenika.
Kobnog 18. juna 1992. godine, rat u Srebreniku nakon silnih pregovora, počeo je kada su Nail i Jasmin prevozili ranjene borce iz Brčkog u UKC Tuzla, a na povratku u Srebrenik u rejonu Potpeća i Tinje na njihovo propisno obilježeno sanitetsko vozilo pucali ekstremisti iz Smoluće i na mjestu ih ubili. Nakon što je stigla vijest o napadu na sanitet, u pomoć svojim kolegama hitno je krenula medicinska ekipa Doma zdravlja na čelu sa Begom Kešetovićem, ali je i on, nažalost, na ulazu u Orlovu klisuru poginuo od metka ispaljenog iz snajpera.
Magistralni put od Previla do Potpeća je bio blokiran, pa ubrzo stiže Naredba Okružnog štaba Teritorijalne Odbrane da se u roku od 24 sata deblokira cesta i uspostavi normalan saobraćaj. Željeznička stanica u Tinji kao i putne relacije su ubrzo oslobođeni, a najžešće borbe su se vodile u Gornjem Potpeću i Mićićima. Zahvaljujući dobroj organizaciji svih strukutra, za samo tri dana, već 21. juna 1992. godine - Srebrenik je postao prva slobodna općina u čitavoj RBiH. Zadnje neprijateljsko utvrđenje su bili na granici Srebreničke i Lukavačke opštine, odnosno Visići, koji nisu odma mogli biti zauzeti - što je bio slučaj sve do 26.06. Tih dana prema podacima iz ''Sinovi Bosne'' autora Hazima Hodzica i Nuhanović Seada poginuli su: Benjamin Hogić, Rasim Omerović, Rasim Jahić, Mujkanović Admir, Softić Jasmin, Osmanović Abdulah, Fejzić Hamdija, Kurtić Halid, Djedović Mevludin, Aletić Emin i Mukić Suad. Tvišići su zauzeti krajem juna i od tada srebrenički borci su u potpunosti angažovani na odbrani susjednih područja i Republike Bosne i Hercegovine.
Tacno je ovo sve sto je navedeno osim da je to bila prva oslobodjena opstina u RBiH.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Mutevelija » 24 Oct 2021, 19:35

amidza idriz wrote: 24 Oct 2021, 19:32
Mutevelija wrote: 24 Oct 2021, 17:45 NEgdje je odmah pobijedila.


Image

Donja Tinja kod Srebrenika, ratnog 21./22. juna 1992. godine.
''Ljudi koji imaju oružje predstavljaju problem i zato je nepovjerenje među narodom. Mi jedni od drugih na 50 metara čuvamo straže, a ujutro skupa idemo na posao. Oružje treba pokupiti, a ako se nekoga bojite cijelo stanovništvo dajte nama u Gornju Tinju i mi ćemo ga štititi'' – riječi pripadnika TO Srebrenik na jednom od niza sastanaka održanih od 10. do 18. juna 1992. u organizaciji ''LTS'' u Gornjoj Tini, sa ciljem spriječavanja ratnih dejstava na području Srebrenika.
Kobnog 18. juna 1992. godine, rat u Srebreniku nakon silnih pregovora, počeo je kada su Nail i Jasmin prevozili ranjene borce iz Brčkog u UKC Tuzla, a na povratku u Srebrenik u rejonu Potpeća i Tinje na njihovo propisno obilježeno sanitetsko vozilo pucali ekstremisti iz Smoluće i na mjestu ih ubili. Nakon što je stigla vijest o napadu na sanitet, u pomoć svojim kolegama hitno je krenula medicinska ekipa Doma zdravlja na čelu sa Begom Kešetovićem, ali je i on, nažalost, na ulazu u Orlovu klisuru poginuo od metka ispaljenog iz snajpera.
Magistralni put od Previla do Potpeća je bio blokiran, pa ubrzo stiže Naredba Okružnog štaba Teritorijalne Odbrane da se u roku od 24 sata deblokira cesta i uspostavi normalan saobraćaj. Željeznička stanica u Tinji kao i putne relacije su ubrzo oslobođeni, a najžešće borbe su se vodile u Gornjem Potpeću i Mićićima. Zahvaljujući dobroj organizaciji svih strukutra, za samo tri dana, već 21. juna 1992. godine - Srebrenik je postao prva slobodna općina u čitavoj RBiH. Zadnje neprijateljsko utvrđenje su bili na granici Srebreničke i Lukavačke opštine, odnosno Visići, koji nisu odma mogli biti zauzeti - što je bio slučaj sve do 26.06. Tih dana prema podacima iz ''Sinovi Bosne'' autora Hazima Hodzica i Nuhanović Seada poginuli su: Benjamin Hogić, Rasim Omerović, Rasim Jahić, Mujkanović Admir, Softić Jasmin, Osmanović Abdulah, Fejzić Hamdija, Kurtić Halid, Djedović Mevludin, Aletić Emin i Mukić Suad. Tvišići su zauzeti krajem juna i od tada srebrenički borci su u potpunosti angažovani na odbrani susjednih područja i Republike Bosne i Hercegovine.
Tacno je ovo sve sto je navedeno osim da je to bila prva oslobodjena opstina u RBiH.
Koja prrva selo Ravno?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by amidza idriz » 24 Oct 2021, 19:48

Mutevelija wrote: 24 Oct 2021, 19:35
amidza idriz wrote: 24 Oct 2021, 19:32

Tacno je ovo sve sto je navedeno osim da je to bila prva oslobodjena opstina u RBiH.
Koja prrva selo Ravno?
8.maja prvi put je oslobodjena Srebrenica nakon sto su je cetnici zauzeli 17.aprila '92.g.

Kalesija je bila okupirana od 02.maja do 23.maja kada je oslobodjena...tako da :mah
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27005
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14137 times
Been thanked: 14439 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by ironman » 24 Oct 2021, 19:50

Ne svidja mi se ovo igranje sa opcinom Srebrenik ..uopce nije mjesto ovom postu ovdje.
Pisemo o 1995 i desavanjima tada.
Ovo licitiranje je bljak..
Last edited by ironman on 24 Oct 2021, 19:51, edited 1 time in total.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Mutevelija » 24 Oct 2021, 19:51

amidza idriz wrote: 24 Oct 2021, 19:48
Mutevelija wrote: 24 Oct 2021, 19:35
Koja prrva selo Ravno?
8.maja prvi put je oslobodjena Srebrenica nakon sto su je cetnici zauzeli 17.aprila '92.g.

Kalesija je bila okupirana od 02.maja do 23.maja kada je oslobodjena...tako da :mah
Ne znam dat cu ti link ove stranice pa autoru napisi takoo, mozel?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Mutevelija » 24 Oct 2021, 19:51

ironman wrote: 24 Oct 2021, 19:50 Ne svidja mi se ovo igranje sa opcinom Srebrenik ..uopce nije mjesto ovom postu ovdje.
Pisemo o 1995 i desavanjimatada.
Ovo licitiranje je bljak..
A gdje da stavim u Tuzlu temu?
U Arbih temu?
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27005
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14137 times
Been thanked: 14439 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by ironman » 24 Oct 2021, 19:52

Mutevelija wrote: 24 Oct 2021, 19:51
ironman wrote: 24 Oct 2021, 19:50 Ne svidja mi se ovo igranje sa opcinom Srebrenik ..uopce nije mjesto ovom postu ovdje.
Pisemo o 1995 i desavanjimatada.
Ovo licitiranje je bljak..
A gdje da stavim u Tuzlu temu?
U Arbih temu?
Ovdje ne..al ybg sad.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Mutevelija » 24 Oct 2021, 19:54

ironman wrote: 24 Oct 2021, 19:52
Mutevelija wrote: 24 Oct 2021, 19:51

A gdje da stavim u Tuzlu temu?
U Arbih temu?
Ovdje ne..al ybg sad.
Mozda ima veze sa spremnosti da se doceka neprijatelj ondje gdje nije bilo toga Arbih je kaskala u Tuzli nije cim se rijsio problem Brcanske malte.
Ono sto se moglo ranije rijesiti to se zadrzalo, ono sto nije se moglo odma rijesiti kasnije se dugo rjesavalo.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Ma znas » 12 Nov 2021, 21:09

Jeste, ali je to sprijecila medjunsrodna zajednica. Malobrijni Hrvati ne bi mogli kontrolisati vecinske Bosnjake. Sjetite se podjele Sandzska na 2 dijela. Razbijes cjelinu i stvis je pod kontrolu Srba i Crnogira. Zapad je isuvise islamofobican.

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Ma znas » 22 Nov 2021, 19:57

ABiH bila je pred pobjedim ali to nije odgovaralo onima koji su nam dozvolili da se naoruzamo. Dozvolili su samo toliko, da se VRS pokaze, da su blizu poraza i da moraju sjesti za sto, prihvatiti ono sto je napravljenjo ali opet u njihovu korist.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 643
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 149 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by mishic » 21 Aug 2023, 13:39

Apsolutno!

Jer pored zamaha ofanzive iz Krajine nakon rješavanja problema i prekida sukoba sa HVO što je omogučilo odlazak jedinica 7. i 1. Korpusa u Krajinu i 3. i 2. Korpus su nakon Vozuće nezaustavljivo derali Ozren i imali već izdvojene i spremne snage za napad na Doboj.

Pored naoružanja koje smo dobili prethodne ofanzive su najmanje uduplale ono što smo ranije imali. Zarobljene su, za prilike Armije RBiH, fascinantne količine naoružanja, opreme i municije i tek nakon toga sve jedinice su po prvi puta mogle funkcionisati bez tih limita.

No naredba za prekid dejstava bila je rigorozna, čak prijeteća. Sjećate se da su pojedini generali namjeravali iskazati neposluh pravdajući ga time da do njih nisu stigla naređenja ali je i to osujećeno slanjem naredbi direktno na ruke generalima.

Prijetnje su glasile da će svako oruđe ili jedinica koja se oglasi nakon izdiktiranog termina biti bombardovani NATO avijacijom. Da se ne šale generalima su na uvid davali karte na kojima je ucrtan raspored njihovih oruđa i jedinica.

A davno je obznanjeno i priznali su to srpski generali da je pola Banjaluke bilo već na točkovima ali i Doboja. Strah u redovima Armije RBiH javljao se jedino glede moguće pogibije velikog broja civila na pravcima i u sredinama koje su se trebale naći na udaru.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 643
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 149 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by mishic » 21 Aug 2023, 13:56

Ovo "trunjenje" časne odbrambeno-oslobodilačke borbe Armije Republike Bosne i Hercegovine politikom, je ništa drugo, nego zlonamjeran spin serviran od agresorskih strana kako bi se odgovornost za sve makar približila ako ne i u potpunosti izjednačila. Evo i danas, baš u ovom momentu imamo proteste pred Sudom BiH jer to nastojanje da se krivica podijeli i izjednači traje i dan danas.

"Generali poslije bitke" danas sve "bolje znaju" nego sami učesnici a kada im agresorske strane nabace po koji volej, i poentiraju, pripisujući toj časnoj Armiji i njenoj časnoj borbi bezbroj onoga što su agresori koji pravdaju sebe, iskonstruisali. Uz ovu aktivnost koja ne prestaje još od početka devedesetih kada je agresija pripremana i kada se propaganda za domaću i svjetsku javnost servirala radi podrške agresiji, mnogi događaji su tumačeni i prezentirani na način kako BiH javnosti želi servirati koja strana.

Pored agresorskih spinova i pokušaja prekrajanja prošlosti među kojima je i ovaj sa SFF i domaća politika se dobrano potrudila da u međusobnom političkom razračunavanju a po volji agresorskih nabacivanja tih spinova mnogo toga pripiše Armiji RBiH i pojedinim političkim akterima s ciljem da sebe prikažu vizionarima koji ne bi pravili takve "greške". Ti "generali" su postali zaista ofirni. A kontekst i odnos snaga potpuno se zanemaruje.

O tome ima dosta rasprava na sve strane ali je suština da su najveće žrtve agresije, zločina i genocida, najmanje aktivni u dokumentovanju svega što se događalo i da nije Haga i njegove arhive istina bi bila u velikoj opasnosti.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 643
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 149 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by mishic » 21 Aug 2023, 14:31

amidza idriz wrote: 24 Oct 2021, 19:48
Mutevelija wrote: 24 Oct 2021, 19:35
Koja prrva selo Ravno?
8.maja prvi put je oslobodjena Srebrenica nakon sto su je cetnici zauzeli 17.aprila '92.g.

Kalesija je bila okupirana od 02.maja do 23.maja kada je oslobodjena...tako da :mah
Malo se nepotrebno sudarate oko pojedinih pojmova. Selo, mjesto, grad, opština... Koja opština je u cjelosti (baš cijela) oslobođena ostaje još upitno?

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests