Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2012, 16:38

Da je oslobođena Banja Luka, velikosrpska ideja bila bi poražena

Image

U Sanskom Mostu, posljednjem oslobođenom gradu tokom agresije na RBiH, 10. oktobra 1995. godine, dok više od 500 preživjelih Bošnjaka jeca u nevjerici da su dočekali svoje oslobodioce pripadnike bosanske vojske, radoznala strana novinarka generala Atifa Dudakovića pita: "Šta je sljedeći cilj"?

General odgovara protivpitanjem: "Šta Vi mislite"? Novinarka kaže: "Banja Luka", a general će na to kratko: "Slažem se". Činilo se da će u nezaustavljivom pohodu pripadnika Petog i Sedmog korpusa Armije RBiH, zajedno s pridodatim jedinicama Armije RBiH, u narednim danima Vojska RS bijelu zastavu podići iznad Bosanskog Novog, Prijedora i Banje Luke.

Image

Historijski spoj

Umjesto demoralizacije nakon genocida u Srebrenici, Armija RBiH doživjela je svoju oslobodilačku ekspanziju. Sve je krenulo 6. avgusta 1995. oko 15 sati, historijskim spojem Armije RBiH i Hrvatske vojske (HV) na mostu na rijeci Korani u Tržačkoj Rašteli i rukovanjem generala Atifa Dudakovića, komandanta Petog korpusa, i generala HV-a Marijana Marekovića, kada je uz pomoć hrvatske vojne oslobađajuće operacije "Oluja" razbijena opsada Bihaćkog okruga, koja je trajala 1.201 dan.

Dan kasnije, 7. avgusta 1995., borci Petog korpusa Armije RBiH oslobodili su Veliku Kladušu i time je prestala postojati samoproglašena autonomna oblast "Zapadna Bosna", pod vodstvom Fikreta Abdića.

Treba napomenuti da su združene snage HV-a i HVO-a pod komandom generala Ante Gotovine u operaciji "Ljeto 95" od 25. do 30. jula 1995. oslobodile važne gradove, Bosansko Grahovo i Glamoč. Narednog mjeseca uslijedile su operacije združenih snaga HV-a, HVO-a i jedinica Petog korpusa ARBiH pod kodnim nazivima "Maestral" i "Sana 95", u kojima je od 8. do 17. septembra 1995. oslobođen značajan dio zapadne Bosne.

Hrvatska vojska 12. septembra oslobodila je i Šipovo, a dan kasnije Jajce i Drvar. Jedinice Petog korpusa ARBiH 15. septembra ušle su u Bosanski Petrovac, 16. septembra u Ključ, a narednog dana i u Bosansku Krupu. U historijskom manevru iz srednje Bosne preko Bugojna, Kupresa, Livna i Bosanskog Grahova, u desetak kilometara dugoj koloni vozila, 20. septembra u Bosanski Petrovac stigla je 17. viteška krajiška brigada predvođena Fikretom Ćuskićem i Sakibom Forićem i tako je došlo do dugoočekivanog spajanja Petog i Sedmog korpusa Armije RBiH.

Na Petrovačkoj visoravni smotru ove brigade izvršio je general Dudaković rekavši:

- Dobro došli u Bosansku krajinu. Jednom je general Momir Talić rekao da se nikada neće spojiti Peti i Sedmi korpus, jer im to neće dozvoliti Prvi krajiški korpus VRS, a ja sam mu rekao: "Zato ćemo mi uništiti Prvi krajiški korpus pa ćemo se spojiti".

Zahvaljujući uvođenju Sedmog korpusa ARBiH u borbu, 23. septembra odbranjeni su Ključ i desna obala Sane, kada je Vojska RS krenula u žestoku kontraofanzivu.

Slavni general ARBiH, rahmetli Mehmed Alagić, komandant Sedmog korpusa, bitku za odbranu Ključa nazvao je svojim "najtežim danom u ratu". Zbog gubitka nekoliko zapadnokrajiških gradova, zločinački general Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba VRS, napustio je liječenje na VMA u Beogradu i došao u Banju Luku, kako bi na licu mjesta organizirao odsudnu srpsku odbranu.

U Banjoj Luci je 22. septembra 1995. održano referiranje komandanata jedinica i organa Glavnog štaba VRS. General Mladić je veoma oštre riječi prijekora uputio komandantima Prvog i Drugog krajiškog korpusa, generalima Momiru Taliću i Radivoju Tomaniću.

- Sram vas bilo! Vi ste izgubili zonu odgovornosti korpusa, izgubili ste narod i vojsku. Kako imate obraza da tom narodu pogledate u oči - derao se Mladić.

Image
Slavna 17. krajiška po dolasku u Bosanski Petrovac

Borci 17. viteške krajiške brigade ARBiH oslobodili su 28. septembra 1995. obronke Manjače i vodili žestoke borbe kod sela Orljani, zatim slomili odbranu neprijatelja od Mačkića glave do Sitnice i zakoračili na prostor banjalučke općine. Međutim, zbog žestoke kontraofanzive srpskih jedinica, nisu se tu dugo zadržali.

Holbrukova prijetnja

Politička situacija nije bila naklonjena ulasku savezničkih, bosanskih i hrvatskih snaga u Banju Luku. Razlog je bio taj što bi propao plan američkog posrednika Ričarda Holbruka (Richard Holbrooke) o podjeli zemlje 51 posto za FBiH i 49 posto za RS.

Komandant Glavnog štaba ARBiH, rahmetli general Rasim Delić o ovim historijskim danima je zapisao:

- U Zagrebu sam se sreo s Holbrukom u Američkoj ambasadi, rekao mi je: "Upozoravam vas da ne idete prema Banjoj Luci. Vaš ulazak u Banju Luku stvorio bi novi val od oko 350.000 izbjeglica, koje bi krenule ka Srbiji. Shvatite ozbiljno moju prijetnju, jer u protivnom bit ćete izloženi NATO udarima".

Tuđman je nakon sastanka s Holbrukom 19. septembra 1995. zaustavio ofanzivu Hrvatske vojske. Srbi su poslije toga krenuli u žestoku kontraofanzivu, a Dudakovićevi borci su bili preumorni. Hitno smo 2. i 3. oktobra poslali pojačanja u Krajinu. Helikopterima i kopnenim putem prebačene su Gardijska brigada, "Crni labudovi", "Laste", Specijalni odred MUP-a "Bosna", jedinice Prvog, Drugog i Trećeg korpusa te 28. divizije i odmah su uvođeni u borbu. Za dva dana i jednu noć u Krajinu je prebačeno 10.800 vojnika.

Ipak, nakon sastanka u Zagrebu 5. oktobra, na kojem su s naše strane prisustvovali generali Alagić, Karavelić i ja, a sa hrvatske ministar odbrane Gojko Šušak, te generali Gotovina, Červenko, Norac i Blaškić, došlo je do promjene u hrvatskoj politici i dogovorili smo da zajedno krenemo u nova oslobađanja - napisao je general Delić.

Nakon uspješne odbrane Ključa, uslijedio je nastavak operacije "Sana 95" u kojoj je oslobođen Sanski Most. Iz pravca Sanice napadala je operativna grupa "Centar" kojom je lično komandovao general Dudaković. Komandant Gardijske brigade ARBiH Dževad Rađo, 10. oktobra 1995., u 20.40 sati, na gradskom mostu je raportirao generalu Dudakoviću da je "Sanski Most slobodan".

Image
Rađo i Dudaković određuju pravac napada na Prijedor

Rađini gardisti su prvi umarširali u Sanski Most i zajedno s hrabrim ratnicima 502. viteške brigade te 510. i 117. brdske, Vojne policije Petog korpusa i olovske jedinice kojom je komandovao Denijal Grbo žestoko su porazili srpske brigade - 17. ključku, 6. sansku, 15. bihaćku te 7. odred specijalne brigade MUP-a RS.

- Pošto Srbi imaju četiri S, mi imamo četiri B - to je uspostavljanje koridora Bihać, Banja Luka, Brčko, Bijeljina. Pad Banje Luke znači i pad Republike Srpske - govorio je Dudaković dok je šetao po oslobođenom Sanskom Mostu.

Narednog dana, 11. oktobra, Gardijska brigada oslobađa Aganoviće, uspostavlja mostobran na potezu Poljak - Šehovci, oslobađa Sasinu i Žegar i izbija na Mačkovac, na tromeđi općina Prijedor, Sanski Most i Banja Luka. Pod komandom Hamdije Abdića Tigra 502. viteška napreduje od sela Poljaci prema Tomašici.

- Tačno u 24 sata 12. oktobra 1995. dobili smo naredbu da moramo prekinuti djelovanja i doći u hotel "Sanus" da predamo naše pozicije snagama UN-a. Međutim, Srbi su nastavili napadati i mi smo se borili i nekoliko narednih dana - kaže Rađo.

U ovim herojskim operacijama Operativnom grupom "Sjever" komandovao je Mirsad Selmanović, načelnik štaba Petog korpusa, čiju su udarnu pesnicu činili 505. viteška bužimska, 511. slavna bosanskokrupska i 503. slavna cazinska brigada. Oni su preko Grmeča za nekoliko dana oslobodili više od 70 kilometara i to mjesta Jasenicu, Lušci Palanku, Kamengrad, Stari Majdan i Staru Rijeku. Naređeno im je da oslobađajuću ofanzivu prekinu na samim prilazima Ljubiji, udaljenoj samo 12 kilometara od Prijedora.

Operativnom grupom "Jug" komandovao je general Fikret Ćuskić. Osim jedinica Sedmog korpusa, u sastav su ušle 510. i 501. brigada, a pravac napada bio je preko Krasulja, Vrhpolja, Tomine i Bronzanog Majdana, s ciljem zauzimanja logora Omarska.

- Kad smo stigli na osam kilometara od tog našeg najvećeg mučilišta, dobili smo naredbu da stanemo. Moj brat Sulejman mučen je i ubijen u "bijeloj kući" u Omarskoj i imao sam ogromnu želju da je oslobodimo - kaže Sead Čirkin, načelnik Štaba grupe "Jug".

Predsjednik Alija Izetbegović je 1996. javno otkrio da je na njega početkom oktobra 1995. vršen pritisak od tadašnjeg američkog ambasadora Džona Menzisa (John Menzies) da obustavi operaciju oslobađanja zemlje.

- Znam da se 60 hiljada Banjalučana već spremilo da krene, neki su i krenuli prema Drini. Mi ofanzivu nismo zaustavili. Menzis me je nakon sedam-osam dana pozvao i rekao: "Ako ne stanete, mi ćemo vas bombardirati" - izjavio je rahmetli Izetbegović.

Nedostajao bataljon

Ratni izvještač Šefko Hodžić bio je 14. oktobra 1995. u hotelu "Sanus" u tek oslobođenom Sanskom Mostu i sjedio za stolom s "ljutim Krajišnicima", generalima Atifom Dudakovićem i Mehmedom Alagićem te Vahidom Karavelićem. Atmosfera je bila napeta.

- Malo ko je znao da je Karavelić tada u ime Zajedničke komande komandovao svim jedinicama ARBiH. Primirje je stupilo na snagu 12. oktobra, ali su borbe i dalje nastavljene. Prvo je 14. oktobra rano ujutro, oko 6.30 sati, u Bihać stigao general Karavelić koji je generalu Dudakoviću prenio naredbu o obustavljanju borbenih djelovanja, a zatim je istu naredbu u Ključu prenio i generalu Alagiću. Poznato je da je predsjednik Izetbegović od Amerikanaca dobio "dva dana produžetka" da naši oslobode Prijedor i Omarsku. General Dudaković mi je kasnije rekao da mu je tada nedostajao jedan bataljon odmornih boraca da oslobodi Prijedor.

Image
Vahid Karavelić, Atif Dudaković, Šefko Hodžić i Mehmed Alagić u hotelu "Sanus" u Sanskom Mostu nazdravili kraju rata

Generali Dudaković i Alagić bili su ljuti što moraju prekinuti ratna djelovanja, o čemu im je naredbu donio general Karavelić. Na kraju su, ipak, trojica generala nazdravila završetku rata i tada smo napravili zajedničku historijsku fotografiju. Plan da se oslobodi Banja Luka je apsolutno postojao. Čak mi je general Alagić, na početku manevra 17. viteške krajiške u Krajinu, rekao: "Ne propusti historijski trenutak ulaska naših jedinica u Banju Luku". Međutim, bitka za Banju Luku, bitka svih bitaka, eto nije se desila - svjedoči ratni izvještač Šefko Hodžić.

Tako je čelična ruka svjetskog sistema nepravdi, koja je embargom na uvoz oružja ARBiH tokom cijelog perioda agresije i dozvolom da se izvrši genocid nad Bošnjacima, napravila neprocjenjivu historijsku grešku prema državi BiH i žrtvama genocida ultimatumom da će NATO gađati kasarnu "Adil Bešić" u Bihaću i druge važne objekte ako se ne stane s ofanzivom prema Banjoj Luci.

Većina savremenika ovih važnih historijskih dana danas smatra da oslobađanjem Banje Luke uopće ne bi bilo potrebe za Dejtonom i da bi zasigurno u narednim mjesecima bosanski vojnik izašao na državnu granicu na Drini.

No, veliki i mudri Meša Selimović davno je zapisao: "A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo".

Šta je pisao Dobrica Ćosić

Dane velikih srpskih poraza jedan od najvećih ideologa velikosrpskog zla, akademik Dobrica Ćosić u svojoj knjizi "Bosanski rat" opisao je ovako:

- Srpski narod je u agoniji zbog niza vojnih poraza i egzodusa, defetizama. Večeras javljaju da je i Banja Luka ugrožena. Ja dvije godine strahujem od poraza u Bosni. Republika Srpska je iscrpila svoje borilačke snage i nalazila se pred porazom. Srpski narod je dvadeseti vijek započeo oslobodilačkim ratovima s pobjedničkim ishodima, a dogodit će se da ovaj vijek okonča vojnim porazom od bosanskih muslimana i Hrvata. Ljuti Krajišnici su danas bijedni Krajišnici. Pokušavao sam bezuspješno da pronađem Mladića, on je u teškom psihičkom stanju. Nije izdržao poraze u zapadnoj Bosni.

Šta je pisao Ričard Holbruk

U operaciji "Južni potez", nakon oslobađanja Mrkonjić-Grada 10. oktobra 1995., Hrvatska vojska se nakon potpisivanja primirja zaustavila na 23 kilometra od Banje Luke. Ričard Holbruk u knjizi "Završiti rat" piše kako je, navodno, ubjeđivao Tuđmana da uzme Sanski Most, Prijedor i Bosanski Novi, ali da ne dira Banju Luku.

- Ali ja više nisam siguran jesmo li bili u pravu što smo se usprotivili napadu na Banju Luku. Da smo tada znali da su bosanski Srbi kadri prkositi ili ignorirati toliko mnogo ključnih političkih odredbi Mirovnog sporazuma 1996. i 1997., pregovarački tim se možda ne bi protivio takvom napadu - piše Holbruk.

Izjave

- Zauzimao sam se za ulazak Hrvatske vojske u Banju Luku i najveća greška međunarodne zajednice je što to nije dopustila. To bi bio definitivni vojni i politički poraz velikosrpske ideje u Hrvatskoj i BiH.

(General Anton Tus, prvi načelnik Glavnog stožera Hrvatske vojske, u intervjuu za "Jutarnji list" 7. avgusta 2010.)

- Potpuni poraz srpskih snaga nije bio poželjan.
(Njemački novinar Erih Ratfelder (Erich Rathfelder) u svom izvještaju direktno iz Krajine)

- Žao mi je samo što sa svojom vojskom nisam došao do Drine. Danas bi ti četnici drukčiju pjesmu pjevali.
(General Atif Dudaković u intervjuu za "Hrvatski list" 20. avgusta 2006.)

d.avaz
online

User avatar
Ban Kulin
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 05 Jun 2012, 16:01
Location: Tuzla
Contact:
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Ban Kulin » 13 Oct 2012, 16:49

šupčina Holbruk, kum Republike cenzura iz koje danas mogu lajat degenrici popou čobana mileta ronhila, je i sam kasnije priznao grešku

Image
Historija Bosne : forum, facebook


Image

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Dust » 13 Oct 2012, 18:31

A taj isjecak iz nekakvih novina, sa sumnjivim prijevodom, bi trebao biti neki dokaz?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by STrendzer » 13 Oct 2012, 18:40

:hm...,koji jeftini cinik od covjeka,svira qur.u demonkratskom!

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by carobnjak N » 13 Oct 2012, 19:36

zaboravili su napisati da su generala Alagića 2003 ,sarajevska koalicija na čelu sa Zlatkom dali uhapsiti ,svezali ga u vlastitoj kući i proveli kroz čaršiju koju je olobodio ,kao što je oslobodio i Vlašić .
Iako je Mehmed rahmetli rekao da će se uredno odazvati na poziv suda ,nisu imali nikakvog respekta prema njemu .Iste godine je i umro ,da ga Allah uvede u džennet i oprosti mu grijehe ,amin
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2012, 22:41

Alija je podlegao pritisku. Ne bih im ja to potpisao pa nek gori šta hoće.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by blento59 » 13 Oct 2012, 22:50

svi znate da nisam bas neki alijin ljubitelj
ali koliko znam naredba svjetske vrhovne komande (iliti amerike) je bila da se stane ili ce udariti po nama
zao mi da priznam , ali alija nije imao drugog izbora
nasjeo ko magarac kad je slusao neke njihove price puno prije toga
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2012, 22:56

Jeste..jeste.. Da su Ameri udarili po nama, mogli su nam srušiti naše mnogobrojne avione i helikoptere. Zatim tenkove i haubice. Mogli su nam nanijeti veliku štetu.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by blento59 » 13 Oct 2012, 23:18

imali smo sto smo imali
u svakom slucaju vise nego 1992
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2012, 23:20

Nismo se razumjeli. Vojnički gledano, nisu nam mogli naškoditi. Bar ne mnogo.
Vrijedilo je riskirati makar 20 dana. Pametan političar bi mogao vući nekoga za nos,
makar toliko.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by blento59 » 13 Oct 2012, 23:25

e hebiga
svi znamo da aljo nije bio ni "p" od politicara
ipak mislim da ni rahmetli tito ne bi mogao spasiti nista posto je aljo bio toliko zasro
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by carobnjak N » 14 Oct 2012, 07:52

Problem je bio možda najveći ,što bi nas proglasili agresorom i što bi osim udaranja nato-a na naše položaje ,došlo do eskalacije sukoba . Ne neavodi se da je Milošević zaprijetio da će se Srbija javno uključiti u sukob ,potpisujući sporazum sa bosanskim sbima ,kao što je Hrvatska potpisala sa nama . Dakle vodio bi se još veći sukob i to na našoj tertiroiji ,a izgubili bi naklonost svijeta .
Nato je već udario avionima nekoliko puta po našim položajima kad su se kretali prema Banjaluci ,samo što se to nije dalo u javnost .
Mislim da je jedina vojna greška u to vrijeme bila što nismo potpuno preuzeli Brčko i dio oko njega . Neshvatljivo je da tuzlanski korpus u to vrijeme skoro nikakvu ofanzivu nije pokušao sa te strane
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Konsultant » 14 Oct 2012, 08:22

nije majka muju karala sto se kocko nego sto se vadio. rat jeste zaustavljen '95 ali puno kloceva ne konta poteze onih s one strane drine i sto ce ih i dalje vuci kako njima odgovara.

User avatar
Ban Kulin
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 05 Jun 2012, 16:01
Location: Tuzla
Contact:
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Ban Kulin » 14 Oct 2012, 09:43

Ameri su zagovarali 51:49 još od sklapanja washingtonskog sporazuma

13.05.1994.
Na ministarskom sastanku u Ženevi (SAD; Rusija, Velika Britanija, Francuska i Njemačka) postignuta je saglasnost o zajedničkoj strategiji u rješavanju BH konflikta. U svečanoj deklaraciji zaraćene strane se pozivaju da u roku od dvije nedjelje započnu pregovore o miru pod pokroviteljstvom Kontakt-grupe; predviđena je teritorijalna podjela po kojoj bi Bošnjaci i Hrvati dobili 51% a Srbi 49% teritorije.

19.09.1995.
Na pritisak zapadnih sila, posebno SAD, ofanziva se zaustavlja, jer je napredovanje ARBiH i HVO/HV premašilo ranije zadani teritorijalni odnos među "entitetima" s odnosom 51:49.
Historija Bosne : forum, facebook


Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Krokodil Behko » 23 Oct 2012, 19:26

carobnjak Nurudin wrote:Problem je bio možda najveći ,što bi nas proglasili agresorom i što bi osim udaranja nato-a na naše položaje ,došlo do eskalacije sukoba . Ne neavodi se da je Milošević zaprijetio da će se Srbija javno uključiti u sukob ,potpisujući sporazum sa bosanskim sbima ,kao što je Hrvatska potpisala sa nama . Dakle vodio bi se još veći sukob i to na našoj tertiroiji ,a izgubili bi naklonost svijeta .
Nato je već udario avionima nekoliko puta po našim položajima kad su se kretali prema Banjaluci ,samo što se to nije dalo u javnost .
Mislim da je jedina vojna greška u to vrijeme bila što nismo potpuno preuzeli Brčko i dio oko njega . Neshvatljivo je da tuzlanski korpus u to vrijeme skoro nikakvu ofanzivu nije pokušao sa te strane

Mora da nisam dobro pročitao.
Šta je Srbija cijeli rat radila ako nije slala cijele korpuse u BiH?
Pogotovo z/o 2. korpusa. Čim zec prne na Majevici, stiže otuda artiljerijska brigada.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by mrki62 » 24 Mar 2013, 19:08

Pravi vjernik u islamu se samo Allaha boji a to Alija haman nije bio :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Mister No » 24 Mar 2013, 20:11

Krokodil Behko wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Problem je bio možda najveći ,što bi nas proglasili agresorom i što bi osim udaranja nato-a na naše položaje ,došlo do eskalacije sukoba . Ne neavodi se da je Milošević zaprijetio da će se Srbija javno uključiti u sukob ,potpisujući sporazum sa bosanskim sbima ,kao što je Hrvatska potpisala sa nama . Dakle vodio bi se još veći sukob i to na našoj tertiroiji ,a izgubili bi naklonost svijeta .
Nato je već udario avionima nekoliko puta po našim položajima kad su se kretali prema Banjaluci ,samo što se to nije dalo u javnost .
Mislim da je jedina vojna greška u to vrijeme bila što nismo potpuno preuzeli Brčko i dio oko njega . Neshvatljivo je da tuzlanski korpus u to vrijeme skoro nikakvu ofanzivu nije pokušao sa te strane

Mora da nisam dobro pročitao.
Šta je Srbija cijeli rat radila ako nije slala cijele korpuse u BiH?
Pogotovo z/o 2. korpusa. Čim zec prne na Majevici, stiže otuda artiljerijska brigada.
To i jest sustina!

Poslali korpus ili brigadu, samo da održe postojeće stanje. Nisu se uključivali punim kapacitetom u rat.
Inače matematički je sasvim jasno da ama baš nikakvih šansi u ratu protiv Srba nismo imali, niti bi ih mogli, bez podrške sa strane (NATO, Hrvatska vojska), poraziti prije svega u krajini.
Srba ima oko 8 miliona, Bošnjaka oko 2. Znači i u slučaju iste vojne opremljenosti je bio omjer (grubi) 4 : 1 u njihovu korist.
Ako ovdje još uzmeš u obzir i stepen naoružanja nas : njih (koji je dramatično bio u njihovu korist) onda je jasno da je Dejton bio i majka i maćeha, i da bi bez podrške Amera, u slučaju nastavka (tadašnjeg) rata već 1997. imali primirje u kome bi od svega dobili distrikt Sarajevo, al sa Srbinom gradonačelnikom za sva vremena.
Naravno, uz ovakav konac rata, na sreću Bobana, Kordića i sličnih njima te 1997. godine bi se konačno Livno, Tomislavgrad sa zapadnim Mostarom organizovali kao nova županija u sastavu R. Hrvatske.
High Hopes...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Offline

Re: U oktobru 1995. ARBiH zaustavila je politika

Post by Krokodil Behko » 24 Mar 2013, 20:30

Mister No wrote:
Krokodil Behko wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Problem je bio možda najveći ,što bi nas proglasili agresorom i što bi osim udaranja nato-a na naše položaje ,došlo do eskalacije sukoba . Ne neavodi se da je Milošević zaprijetio da će se Srbija javno uključiti u sukob ,potpisujući sporazum sa bosanskim sbima ,kao što je Hrvatska potpisala sa nama . Dakle vodio bi se još veći sukob i to na našoj tertiroiji ,a izgubili bi naklonost svijeta .
Nato je već udario avionima nekoliko puta po našim položajima kad su se kretali prema Banjaluci ,samo što se to nije dalo u javnost .
Mislim da je jedina vojna greška u to vrijeme bila što nismo potpuno preuzeli Brčko i dio oko njega . Neshvatljivo je da tuzlanski korpus u to vrijeme skoro nikakvu ofanzivu nije pokušao sa te strane

Mora da nisam dobro pročitao.
Šta je Srbija cijeli rat radila ako nije slala cijele korpuse u BiH?
Pogotovo z/o 2. korpusa. Čim zec prne na Majevici, stiže otuda artiljerijska brigada.
To i jest sustina!

Poslali korpus ili brigadu, samo da održe postojeće stanje. Nisu se uključivali punim kapacitetom u rat.
Inače matematički je sasvim jasno da ama baš nikakvih šansi u ratu protiv Srba nismo imali, niti bi ih mogli, bez podrške sa strane (NATO, Hrvatska vojska), poraziti prije svega u krajini.
Srba ima oko 8 miliona, Bošnjaka oko 2. Znači i u slučaju iste vojne opremljenosti je bio omjer (grubi) 4 : 1 u njihovu korist.
Ako ovdje još uzmeš u obzir i stepen naoružanja nas : njih (koji je dramatično bio u njihovu korist) onda je jasno da je Dejton bio i majka i maćeha, i da bi bez podrške Amera, u slučaju nastavka (tadašnjeg) rata već 1997. imali primirje u kome bi od svega dobili distrikt Sarajevo, al sa Srbinom gradonačelnikom za sva vremena.
Naravno, uz ovakav konac rata, na sreću Bobana, Kordića i sličnih njima te 1997. godine bi se konačno Livno, Tomislavgrad sa zapadnim Mostarom organizovali kao nova županija u sastavu R. Hrvatske.
Ne tako brzo. Ne tako brzo. Koliko se sjećam svaka je brigada izdvojila ljudstvo za manevarski bataljon. Sigurno ti manevarski bataljoni ne bi išli guliti krompir u pozadini. Pričaj ti šta hoćeš ali od srpske vojske koja je u tom momentu bila u rasulu nije se baš očekivalo da napadaju. I ti i Čarobnjak samo pričate stranačke priče koje i nisu baš u nekoj bitnijoj vezi sa situacijom na terenu u tom trenutku. Mensečini da je SA sa padom Treskavice bilo pred deblokadom? Ha? Zar 5. korpus nije bio pred Prijedorom? Zar Srbija nije poslala Arkana sa njegovim jedinicama da vrate S. Most? I jesu li ga vratili? Zar 2. i 3. korpus nisu dnevno gazili nekoliko kilometara na Ozrenu? Pomoć VRH je postojala ali i njima je 5. korpus super došao kao velika jedinica u zaledju tadašnje RSK. Ako ti misliš da je vojska u Srbiji tako dobro obučena i spremna da dodje u bosnu i suprostavi se ARBiH i HV i to sve u roku od mjesec dana onda ni sam ne znam šta bih rekao. Vrlo velika pomoć "iskusnih" dobrovoljaca sa ladnu Moravu? Baš bi to bilo opasno. I to su činjenice. A već to što si ti pisao to su samo tvoje pretpostavke i ništa više.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Pasaga » 24 Mar 2013, 20:38

Sustina svih sustina je da su odredjeni krugovi iz EU pokusavali gdje su god
mogli da zaguzvaju,zakukolje i zamumolje stanje.
Nije bilo dovoljno sukobi u Hrc.,sukobi u Krajini pa su na kraju nudili i
Beslagicu isto kao i Abdicu,Bobanu.
To sve sa ciljem da se oslabi i razvuce ARBiH.
ENGLEZI I fRANCUZI SU REKLI JAVNO I GLASNO,NESMIJE SE DOZVOLI
da ARBiH osvoji neki znacajniji ,veci prostor.
Kad bi uzeli u obzir da tih bezpotrebnih,narucenih,sukoba nije bilo
tad bismo vdjeli koliko je nasa armija bila jaka,koliko bi
to skratilo rat,stradanje civila,a i vojnika.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Mister No » 24 Mar 2013, 20:53

Kakve ba stranačke priče???

Govoriš o tadašnjoj situaciji na terenu a ne kažeš da je do nje došlo jer su prethodno Srpski položaji bombardovani od strane NATO-a.
Nisu tako povoljni uslovi stvoreni samo zato što se "turbo hrabri" ljiljani izborili za to. Imalo je Sarajevo 4 godine fore da se deblokira, pa zasto nije?

Kako se 5. korpus našo pred Prijedorom??
Možda se šljepo uz Hrvatsku vojsku, ili je i to pretpostavka a ne činjenica?!
Dakle, sam i istinu navodiš: "Uz Hrvatsku vojsku i uz NATO", nigdje sami. Na osnovu činjenica možeš izvest i realnu pretpostavku, a ona je upravo onakva kakvu sam naveo u prethodnom postu. Ja ovo samo pretpostavljam ;)
High Hopes...

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests