Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2013, 18:05

Lebowski wrote:Pa to kažem zato jer si ti počeo o nekom strateškom značaju tog područja, presjecanju RS-a a toga jednostavno nije bilo tu. Nisam budala da ne bih spasio ljude. :roll
Strateški i jeste bitno. Objasnio sam ti to u prošlom postu. Čak sam i započeo rečenicu sa riječju "Strateški" :oo
Krokodil Behko wrote:Strateški, lakše je izaći na Drinu i na taj način obezbjediti da mogu napadati samo uskim prolazima sa sjevera ili juga ali ne i ovako kako je bilo, frontalno po dužini cijelog fronta jer je putna komunikacija uz Drinu bila na njihovoj strani.

Dakle, smanjila bi se linija fronta za nekih sigurno 70 kilometara. Pola zvorničkih i sve kalesijske jedinice, odjednom bi bile višak. Isto to i za pojačanja iz Živinica u reonu između kalesijske z/o i Kladanja. Kad smo već kod Kladnja i te jedinice bi ostale višak. Kontaš? Imali bi i viška vojske jer bi smanjili liniju fronta.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2013, 18:11

Spanac_113 wrote:
Ama čitam ja sve, samo što je kvaka u tome, da se to odobrenje, nije moglo tražiti ni od 2. korpusa. Fino se sjećam proljeća 93. kad je moja brigada, ponovo zauzela Ban brdo. Dogovor je bio da dođu jedinice iz TZ da ga preuzmu. Naši čekali satima ali tih jedinica nije bilo. U izvlačenju, poginuo je komandir našeg IDV i osta dvoje djece siroto. Igrom slučaja, tog dana sam se zatekao u TZ. Bilo je tačno 10h kad su tri granate pale na TZ. samo tri i ništa više. Nakon nekog vremena, ponovo sam začuo tri detonacije. Bilo je tačno 11h. I tako po treći put kad sam čuo tri detonacije u nizu, nisam ni morao pogledati na sat. Znao sam da je tačno 12h. Zaključke izvuci sam. S jedne strane Alija a sa druge Bešlagić i Šadić. Nijedna od te dvije ekipe, nije bila naročito obradovana bilo kakvim planom za prodor u Podrinju. Kasnije su izuzeli moju brigadu i pridružili je tuzlanskoj diviziji a do tada, bili smo podrinjska divizija.
za te detalje na terenu i taktickom nivou ne znam Behko. znam da Ban brdo padalo 15 puta. i isto tako nije samo granatiranje tuzle bilo u pitanju nego su se 93' zatvali i prolazni koridori u srednjoj bosni na svaki pokusaj proboja na istoku il jos gore kad bi uzeli koji zaseok oko Pelagiceva prema brckom.
Sadic je postavljen iz sarajeva a ne znam sta je Beslagic mogo napravit poslije preustroja :cudi
Preustroj je bio u zimu 94/95. Tada je bilo kasno jer su pali i Cerska i Kamenica. Koridor od deset kilometara, Srbi su proširili na desetine kilometara do Srebrenice. Što se tiče zatvaranja prolaza kroz srednju Bosnu i to sve došlo je nakon 92. i velikih strateških propusta. Upali smo između dvije vatre ali i tu je postojao izlaz. Ponovo je to isti izlaz - teritorija uz Drinu a HVO nek se počeška iza uha kad vidi da ima posla sa sposobnom vojskom. Nema veze i ako prekinu prolaz. Već smo bili godinu dana izolovani i slabije naoružani ali svejedno nismo izgubili nikakve teritorije.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Spanac_113 » 23 Dec 2013, 18:16

mislim na preustroj TO Tuzle i smjenu Kneza.
a za ostalo se slazem.
samo sto di oslobadjanje tog poteza na drini dovelo armiju bih u zaledje romanije a ne vjerujem da bi se sajevo slozilo s tim uzevsi u obzir politiku koju su vodili u to vrjeme.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2013, 18:30

Spanac_113 wrote:mislim na preustroj TO Tuzle i smjenu Kneza.
a za ostalo se slazem.
samo sto di oslobadjanje tog poteza na drini dovelo armiju bih u zaledje romanije a ne vjerujem da bi se sajevo slozilo s tim uzevsi u obzir politiku koju su vodili u to vrjeme.
To stoji s tim da mi se čini, da je 2. korpus formiran prije te reorganizacije. Navodno je Knez smijenjen upravo zbog propusta u Podrinju. Ja bih rekao, to jeste zbog toga ali samo iz razloga što su svi baš SVI Podrinjci tražili tu smjenu. Ali šteta je već napravljena. To se desilo poslije pada Cerske i Kamenice.

Naravno da bi izbili u zaleđe Romanije ili tačnije rečeno - u Han Pijesak. To nikako ne bi odgovaralo Aliji i njegovoj kompromiserskoj politici. Pa jbt izginulo je 10.000 sarajlija. Nekako mi realno zaključiti, da su se svi digli na proboj, bar preko te popišane Ilidže, ne bi izginulo više od 500 ljudi a spojili bi se sa Hrasnicom i Igmanom.
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by String » 23 Dec 2013, 18:31

Sjecam se to nesto...i Alijinih rijeci "Izadjite na mitinge nece biti rata, vojska je uz nas" HA HA HA!!
Onda se sjetim tih istih bradonja na samo 50 m od moje kuce (Aljo je imao pravo, oni su doista bili uz nas) koji su kroz Tuzlu pronijeli saobracajni znak na TAM/110 na kojem pise VUKOVAR.
Onda BUM! Neki papak sjedi na FAP-u duplaku...sjeo "turski" i dere 4 metka u moju kucu..onda ih je na brcanskoj dole docekao "Mrgud"....svaka mu dala!!!!
Prekrstio ih preko sajbi i STOP!
Istina dosta su vojnika sa Badri pustili sa licnim naoruzanjem da idu u Pozarnicu.
Moj komso (Z.J.) izgorio na B.M u narandzastom "Stojadinu"... (Puno ime i prezime u Bijeljini na spomeniku) :ooo
Jos uvijek slavim 15. Maj kao rodjendan. Hvala svima koji ucinise da mi noz ne proklizi kroz vrat...
Image

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Spanac_113 » 23 Dec 2013, 18:35

String wrote: Moj komso (Z.J.) izgorio na B.M u narandzastom "Stojadinu"... (Puno ime i prezime u Bijeljini na spomeniku) :ooo
:valja

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9736
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 23 times
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by String » 23 Dec 2013, 18:41

Da, da...a ujutro dosla raja i u kuci mu nasla M-70 autom. pusku (nova verzija sa odrezanim kundakom) Z.J.-M70 A-B=C :D. jbg nije moglo stat' od lamperije. I radio stanicu. :D.
Image

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by mrki62 » 23 Dec 2013, 20:51

Kako može nešto što se piše o Aliji i to na temi o samom Aliji da se prebacuje ovdje ?
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2013, 22:32

mrki62 wrote:Kako može nešto što se piše o Aliji i to na temi o samom Aliji da se prebacuje ovdje ?
Može itekako. Ovdje diskutujemo o mnogim događajima i ličnostima a ne samo o Aliji. Držimo da nije toliko bitan svima kao tebi. Pretpostavljam da si propustio pročitati, da smo do sada pominjali mnoge komandante i političare? E vidiš, zbog toga je premješteno. Ako ti se ne sviđa, ti nemoj diskutovati.
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by dacina_curica » 23 Dec 2013, 22:38

Pojede mi aligator post malo prije :ljut a mrsko mi ponovo.

Posto vidim da mi oslobadjate Podrinje naveliko :ooo de sad realno, kolika je bila sansa da se Zvornik "vrati" nakon jula 92.? Kazem jula jer je zavrsna cistka u Zvorniku sprovedena krajem maja/pocetkom juna 92. a bradonje sa druge strane Drine te oni iz vojske sumske su se vec u julu povukli ka juznom toku Drine ili prema unutrasnjosti BiH.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by mrki62 » 23 Dec 2013, 22:50

Nije to problem što vi pišete, ja sam pisao o Aliji kako kao nije znao za rat i sl.
Dakle o njemu sam pisao :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2013, 22:52

Evo, sad ću ja pokušati, da objasnim to oko Zvornika, onako amaterski a Mrki će to sigurno znati bolje šta se dešavalo u ratu. Ček dok nacrtam dvije-tri karte :D
online

dacina_curica
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by dacina_curica » 23 Dec 2013, 22:53

Valja Behko. :) Imam jos nekih pitanja ali sacekam, mozda se sama odgovore nakon objasnjenja. :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2013, 23:15

E evo ovako. Ne crtam karte baš često pa se izvinjavam na neurednosti ali mislim da je jasno prikazano. Na dan, čini mi se 29 oktobar 92. bio je pokušaj spajanja sa snagama iz Srebrenice. Srebreničanima komanduje Naser a Zvorničko-teočansko-bijeljinskim jedinicama komanduje kapetan Hajro.

Image

Crvena linija na zapadu je naša linija. Crvena kocka je Kamenica koja je u to doba slobodna. Crveni slabije označeni romb je teritorija koju su naše jedinice iz Cerske i Konjević polja održavale skupa sa Srebreničanima i imali su komunikaciju. Zelene strelice predstavljaju naš i Naserov udar. Falila je boba. Hajro je poginuo. U februaru 93. smo imali novi pokušaj kad je i Naser. krenuo u ofanzivu ali isto tako sami i bez ikakve podrške iz Tuzle. Isto tako, na Baljkovici je zapelo. Nije bilo neprobojno ali je trebalo više municije i više organizacije. Uvjeren sam da je moglo spojiti se. To bi sigurno promijenilo tok rata. Zvornik ne bi mogao odmah biti oslobođen ali nakon utvrđenja linija on bi tu bio uklinjen sa juga od naših iz Srebrenice a sa zapada od ostatka naših teritorija. Ne bi bio u dobroj poziciji.
online

User avatar
fruit
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2013
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 27 times
Been thanked: 145 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by fruit » 23 Dec 2013, 23:36

Ovdje sam jedamput opisao i nevolim pisati o tom pariodu...ali...eto

Bilo je pokušaja proboja prema Srebrenici.
Mislim da je bio kraj '92 i velika koncentracija snaga u Živinicama.Krenuli smo u reonu Repuha.
Taj dan devet poginulih "Živiničkih Osa" i boraca iz Gračanice.Pokušali smo zauzeti brdo iznad Kalesije (valjda se zove Vis),mi smo mu dolazili sa boka...Ali sve ostale dominantne kote bile su u rukama četnika.Cijelu noć su tukli naše linije imao sam utisak da nas granatiraju sprijeda,sa strana ali i sa leđa nekom dalekometnom artiljerijom.Nakon velikih gubitaka akcija je obustavljena...
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2013, 23:50

Fruit, da li je baš kraj te godine? Da nije malo ranije, krajem oktobra? Ili možda u januaru 93.? za te pokušaje znam a i pisao sam maloprije, međutim ne sjećam se ako je baš bilo na kraju 92. godine. Jeste, ta se kota zove Vis. Bez dominacije na toj koti, teško da se može održati koridor.
online

User avatar
fruit
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2013
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 27 times
Been thanked: 145 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by fruit » 24 Dec 2013, 07:44

Krokodil Behko wrote:Fruit, da li je baš kraj te godine? Da nije malo ranije, krajem oktobra? Ili možda u januaru 93.? za te pokušaje znam a i pisao sam maloprije, međutim ne sjećam se ako je baš bilo na kraju 92. godine. Jeste, ta se kota zove Vis. Bez dominacije na toj koti, teško da se može održati koridor.
Hmm...Oktobar sigurno,neki momci koji su ostali kod kuće naletili su na mine dok su brali kukuruz.Znači baš oktobar.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2013, 09:42

Pa to je ta akcija. Zato i rekoh da je spajanje bilo blizu ali nije bilo dovoljno organizcije. Iz ovog ugla gledano, bolje je i produžiti pravo u Kamenicu nego čučati pod jednim brdom, makar ono bilo i bitno. Nije se ono frontalno priječilo, kako mi se čini nego je ostajalo bočno.
online

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Spanac_113 » 24 Dec 2013, 10:01

kako bi osiguro drinu od upada idv-a?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120493
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7936 times
Status: Online

Re: Da li je ARBiH 1995. bila pred pobjedom?

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2013, 10:11

Kojih IDV-a?
Zar vjeruješ da bi došli neki "mlogo hrabri dobrovoljci sa ladnu Moravu"?
Drina nije potok da je mogu pregaziti. Veći bi problem bilo granatiranje ali u tome i jeste fazon. Morali bi tući iz Srbije što je otvoreno uplitanje i otvorena agresija. Ne bi se mogli vaditi na tvrdnju da je u pitanju "građanski rat".
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests