Je li Jugoslavija bila osuđena na propast

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Re: Finska: Na prodaju jakne "JNA - genocid"

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2017, 10:02

Ja sam, naravno, bio nišandžija, po ves-u :kafa

Image
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Gdje ste bili u JNA i vase uspomene

Post by Mutevelija » 25 Apr 2017, 10:08

:rol
:off
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Propast Jugoslavije je bila neizbježna

Post by Krokodil Behko » 08 May 2017, 16:52

Image
Na petnaestogodišnjicu raspada Jugoslavije u januaru 2007. godine bivši predsjednik Makedonije Kiro Gligorov govorio je o tome kako je rat mogao da bude izbjegnut, da nije bilo sujete i ličnih ambicija lidera Srbije i Hrvatske Slobodana Miloševića i Franje Truđmana.

Slične navode mogli su se čuti i prije i poslije od raznih svjedoka rasturanja bivše Jugoslavije, ali i inostranih političara i analitičara. I često se postavljalo pitanje šta bi bilo da su predsjednici republika tada prihvatili čuvenu ponudu za brzi ulazak u Evropsku uniju i pomoć od pet milijardi dolara, piše beogradski "Nedeljnik".


Prema svjedočenju Kire Gligorova, pred samo rasturanje Jugoslavije kao posljednji pokušaj da ne dođe do rata između republika u Beograd je došla "trojka iz Evropske zajednice". Žak Delor, predsjednik Evropske komisije, Hans Van den Bruk i ministar inostranih poslova Luksemburga Žak Santer, iz zemlje koja je u tom trenutku predsjedavala. Okupili su članove predsjedništva i izabrane predsjednike republika, kako bi im iznijeli plan.

- Žak Delor je pročitao prijedlog koji je bio usaglašen na Ministarskom savjetu EU. "Prvo, političkom odlukom Jugoslavija će biti odmah primljena u EU. Drugo, da uspije reforma Ante Markovića, dobićete iz budžeta EU pet i po milijardi dolara", rekao nam je Delor. A onda se pokazao sav nerazuman odnos između predsjednika republika - ako jedan kaže A, drugi kaže B - ispričao je Gligorov prije nešto više od decenije.

On je rekao i da osjeća dio odgovornosti jer je bio u tom timu.

- Nismo mogli nikako da se sporazumijemo. Da nije moralo baš sve da se uništi što je bilo u bivšoj Jugoslaviji. Ja ne spadam među one ljude koji smatraju da je sve što je bilo u bivšoj Jugoslaviji bilo pogrešno i loše. Ima i rezultata. I te stvari treba odvajati. Delor nam je tada, takođe rekao da svaka republika koja želi da bude nezavisna treba da ide na referendum, i ako to potvrdi narod biće primljena u UN - rekao je Gligorov.

Uglavnom se ponuda iz EU tumačila kao ponuda koja bi pratila i konfederalno uređenje države, a Gligorov je posvjedočio da je postojala i inicijalna ideja o referendumima za nezavisnost republika. Prema svjedočenju pokojnog predsjednika Makedonije, dvojica predsjednika Srbije i Hrvatske nisu prihvatili Delorov plan.

- Javio se Milošević i rekao: 'Ja smatram da treba da stvorimo čvrstu i modernu federaciju sa centrom u Beogradu'.

Potom se javio i Tuđman i rekao: 'Ja osjećam da imam istorijsku misiju da obnovimo hrvatsko kraljevstvo. Mi smo imali državu, i sad je treba obnoviti. I drugo me ne interesuje'. A onda jadni Alija Izetbegović kaže: 'Molim vas nemojte tako, hajde da prihvatimo kao osnovu za razgovor, pa će tu biti sugestija raznih. A ako toga ne bude u Bosni će biti krvi do koljena' - prisjetio se Gligorov susreta sa evropskom trojkom.

Da je taj plan prihvaćen, smatrao je bivši predsjednik Makedonije, stvari na Balkanu krenule bi u posve drugom pravcu.

"Da je bivša Jugoslavija ostala cijela izbjegavši pogubne ratove devedesetih i ušla u Evropsku uniju, ne samo da bi ljudima u regionu bilo bolje, već bi i Evropska unija bila bolja", bio je zaključak projekta saradnika Njemačkog društva za spoljnu politiku (DGAP) Kornelijusa Adebara koji je razmotrio šta bi bilo da je Evropska unija uložila veće napore, prije svega finansijskim podsticajima, u opstanak Jugoslavije i njeno primanje u svoje članstvo.

Međutim, još jedan od ljudi koji su bili prisutni na sastanku sa evropskom trojkom, bivši slovenački predsjednik Milan Kučan, smatra da je međunarodna zajednica za vrijeme jugoslovenske krize činila pogrešne korake.

Kučan je ocjenio da je međunarodna zajednica počelo prekasno da se bavi jugoslovenskom krizom i da iz današnje istorijske logike Jugoslavija nije imala perspektivu.

- SAD i Evropska unija su pokušali da spasu Jugoslaviju i u trenutku kada je bilo jasno da su unutrašnje proturječnosti i dezintegracioni procesi otišli predaleko, tako da država u kojoj neki narodi nisu vidjeli svoju budućnost faktički više nije postojala - rekao je Kučan.

Na pitanje da li bi novac u iznosu od 5,5 milijardi dolara koje je ponudila evropska trojka, kao i pridruženo članstvo Jugoslavije u EU, neposredno prije proglašenja slovenačke nezavisnosti spasili SFRJ od raspadanja, Kučan je rekao da je uvjeren da to ne bi pomoglo.

On je naveo da je ponuda odbijena jer su zaoštreni odnosi u Jugoslaviji tražili mnogo više od ekonomskih reformi, a to su duboke političke reforme i novi dogovor jugoslovenskih republika u definisanju smisla i principa zajedničkog života, oblika i funkcionisanja u zajedničkoj državi.

- Bio je potreban sporazum koji bi garantovao potpunu ravnopravnost naroda Jugoslavije i dosljedno poštovanje ljudskih prava. Milijarde dolara nisu mogle biti zamjena za nesposobnost i nepripremljenost političkih rukovodstava za jedan takav sporazum, koji je mogao spriječiti nasilni raspad zemlje i krvavi rat - rekao je Kučan.

(SB)
online

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Propast Jugoslavije je bila neizbježna

Post by Lavlje_srce » 08 May 2017, 23:50

I često se postavljalo pitanje šta bi bilo da su predsjednici republika tada prihvatili čuvenu ponudu za brzi ulazak u Evropsku uniju i pomoć od pet milijardi dolara, piše beogradski "Nedeljnik".
Tada bi bili sve sto balkanska Plemena nisu - racionalni, pragmaticni i okrenuti boljitku regiona. Ovako su sve sto to nije, Dumb, Dumber, The Dumbest. Trazili su - gledaju ih. And again, and again. Dok se boje ne rastope.

Glupost i primitivizam je uvijek u vecini barem kad je Balkan u pitanju. Sitnosicardzijski mentalitet i sisanje motke za siroke narodne mase. Plus Fabrike za proizvodnju nicega - pride. Da su seljacine barem slusali Nadrealiste mogli su nesto i nauciti. Ovako kompletan region moze prezimena promijeniti u Popuslic - 23-4 miliona istih. Zalud svima nacionalni ponosi i slicne trice i kucine.

:zao :zao :zao
On je naveo da je ponuda odbijena jer su zaoštreni odnosi u Jugoslaviji tražili mnogo više od ekonomskih reformi, a to su duboke političke reforme i novi dogovor jugoslovenskih republika u definisanju smisla i principa zajedničkog života, oblika i funkcionisanja u zajedničkoj državi.

- Bio je potreban sporazum koji bi garantovao potpunu ravnopravnost naroda Jugoslavije i dosljedno poštovanje ljudskih prava. Milijarde dolara nisu mogle biti zamjena za nesposobnost i nepripremljenost političkih rukovodstava za jedan takav sporazum, koji je mogao spriječiti nasilni raspad zemlje i krvavi rat - rekao je Kučan.
Pranje (prljavih) ruku i prazna retorika. Kako to da se Cesi i Slovaci razdvojise bez kapi krvi?

Jedini narod koji tu nesto valja su Makedonci. Najgore je sto samo gledam kad ce se Srbi-Hrvati-Bosanci ponovo poceti 'integrisati'. Fatalna je to privlacnost. :bua
Last edited by Lavlje_srce on 09 May 2017, 00:09, edited 1 time in total.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Propast Jugoslavije je bila neizbježna

Post by Mutevelija » 09 May 2017, 00:06

E moj Alija vise si ti Bosnjaka pokopo nego ova dvojica istovremeno.

Da je barem bio ko sa hrabroscu da im se protivi a ne ti brogradska poturice koja dodje u Bosnu za bega i promijeni prezime u Izetbegovic.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propast Jugoslavije je bila neizbježna

Post by posmatrac » 09 May 2017, 18:26

Tacno, unistio je nacionalizam i licna sujeta mediokroteta koji su vodili danasnje ex Jugo banana drzavice.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 583 times
Status: Offline

Re: Propast Jugoslavije je bila neizbježna

Post by Venera » 09 May 2017, 18:58

Juga se trebala rastaviti mirnim putem '70tih godina :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

posmatrac
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5944
Joined: 29 Nov 2016, 18:11
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Propast Jugoslavije je bila neizbježna

Post by posmatrac » 09 May 2017, 19:17

Da se raspala 70tih, ne bi imao normalnih ni onih 15 godina zivota :D.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Ovdje nije poginuo nijedan oficir, samo moji jarani

Post by Krokodil Behko » 12 May 2017, 22:42

Image
U dvominutnom intervjuu koji je 27. juna 1991. na početku rata u Sloveniji tada devetnaestogodišnji vojnik JNA Bahrudina Kaletovića iz Tuzle dao novinaru Jutela, on je izgovorio rečenicu koja opisuje sav besmisao rata i ubijanja na postoru bivše SFRJ.

Bahrudin je 1991. godine bio vojnik Jugoslovenske narodne armije (JNA), a u Sloveniji je postao jedan od simbola sukoba.

Novinar Yutela Ivica Puljić intervjuisao je Bahrudina na liniji vatre na Krakovskem Gozdu dok je ležeći u šumi držao položaj.
Na pitanje da li zna zbog čega se vodi rat on je odgovorio:

- Ma otkud znam. Oni kao hoće da se otcjepe, a mi im kao ne damo - odgovorio je tada 19-godišnjak iz Tuzle.

Puljić ga je pitao “Kakvo je stanje?”, na šta je on odgovorio “Je*eno, eto kakvo.”A na pitanje “Znate li protiv koga se borite?” Bahrudin Kaletović je rekao: “Otkud znam, samo znam da pucaju na nas i ništa više. Pucaju ovi teritorijalci, je*i ga, ko će drugi.”

Na pitanje koliko je vojnika do sada poginulo Bahrudin je rekao: " Nijedan oficir, nije poginuo samo moji jarani, danas trojica.Ne znam gdje mi je glava, koji je dan, gdje je položaj, koliko godina imam. Samo da živ ostanem molim Boga."

Bahrudinova ljudska izjava upravo prosto opisuje svu besmisao ratova u svijetu. Bahrudin je rat u Sloveniji i BiH preživio, ali sedam godina nakon ovog snimka poginuo je u saobraćajnoj nesreći u blizini kuće kada je išao da vidi tek rođenog sina - prenosi Kurir.

(avaz)
online

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Ovdje nije poginuo nijedan oficir, samo moji jarani

Post by Hannibal » 12 May 2017, 22:45

a ovo je tuzno. prezivi lik dva rata i pogine u miru u saobracajnoj nesreci jbt vraco se lik iz zagreba gdje je radio da vidi sina
🐽

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102580
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2951 times
Been thanked: 3054 times
Status: Offline

Re: Ovdje nije poginuo nijedan oficir, samo moji jarani

Post by Chloe » 12 May 2017, 22:56

Sjećam se ovog momka, njegovih izjava, al' nisam znala da je poginuo i to baš na takav dan ... pretužna prtiča. :(
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26335
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14222 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Ovdje nije poginuo nijedan oficir, samo moji jarani

Post by Veca » 13 May 2017, 11:42

...gledam ovo i pitam se, da li je prezivio...bas zalosno :(
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Ovdje nije poginuo nijedan oficir, samo moji jarani

Post by Julia-Klara » 13 May 2017, 11:45

Pise Veco u tekstu, prezivio je rat ali poginuo u saobracajnoj poslije rata.


Bahrudin :tuga Bas je covjek bio olicenje moje generacije - totalno pogubljeni i na pogresnom mjestu.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26335
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14222 times
Been thanked: 3768 times
Status: Online

Re: Ovdje nije poginuo nijedan oficir, samo moji jarani

Post by Veca » 13 May 2017, 13:08

...vidjela sam, bona, Julka!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7762 times
Status: Offline

Juncker Kataloncima: Španija nije Jugoslavija

Post by Krokodil Behko » 27 Oct 2017, 10:09

Image

Predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ocijenio je da Katalonici nisu pod represijom Španije kao i da se situacija u kojoj se nalaze ne može porediti sa onom u bivšoj Jugoslaviji.
"U Kataloniji ne postoji problem kršenja ljudskih prava, jer Katalonci, koji su mi dragi i čiju kulturu poštujem, nisu pod represijom Španije. Ne može se povlačiti paralela sa Slovenijom i drugim zemljama bivše Jugoslavije s onime što se događa u Kataloniji", rekao je Juncker u četvrtak za portugalsku televiziju RTP.

Juncker je dodao da ne želi "sutra ili prekosutra EU s 95 različitih zemalja".

"Izgubili bismo kontrolu. Nacionalno jedinstvo i evropsko jedinstvo su stvari koje idu zajedno", rekao je Juncker čime je, kako navodi Hina, ponovo odbacio mogućnost posredovanja u sukobu između Barselone i Madrida.

Španski Senat će danas glasati o mjerama koje je prošle nedjelje predložio španski premijer Mariano Rajoy o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju vanrednih izbora u roku od šest mjeseci, prenosi Tanjug.

Te mjere bi značile da bi španska ministarstva, tokom šest mjeseci, do organizovanja prijevremenih katalonskih izbora, upravljala katalonskom policijom, finansijama, javnim medijima, telekomunikacijama i informatičkim službama.

Katalonski parlament tokom tog razdoblja ne bi mogao poništiti te mjere niti predložiti novog predsjednika regionalne vlade.

"Situacija je već malo izmakla kontroli, jer su vlada i jedan dio katalonskog parlamenta izašli iz okvira zakona. Španski ustav je prilično jasan - ne mogu se organizovati referendumi o otcjepljenju", rekao je Juncker.

On je dodao da Evropa nema nikakvu ulogu u konfliktu između Barselone i Madrida.

"Španci su ti koji treba da riješe taj problem", poručio je Juncker.

(Vijesti.ba)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Juncker Kataloncima: Španija nije Jugoslavija

Post by Bla » 27 Oct 2017, 15:56

Predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ocijenio je da Katalonici nisu pod represijom Španije
o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju vanrednih izbora u roku od šest mjeseci
Te mjere bi značile da bi španska ministarstva, tokom šest mjeseci, do organizovanja prijevremenih katalonskih izbora, upravljala katalonskom policijom, finansijama, javnim medijima, telekomunikacijama i informatičkim službama.
ako i nisu bile... :misli
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Juncker Kataloncima: Španija nije Jugoslavija

Post by Julia-Klara » 27 Oct 2017, 16:05

izglasana nezavisnot u Parlamentu
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Juncker Kataloncima: Španija nije Jugoslavija

Post by Nice try » 27 Oct 2017, 16:11

"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Juncker Kataloncima: Španija nije Jugoslavija

Post by Hannibal » 27 Oct 2017, 16:51

sto me pogodi ova vijest
🐽

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Juncker Kataloncima: Španija nije Jugoslavija

Post by String » 27 Oct 2017, 17:34

Spaniju treba napasti. Bombardirati i razrusiti pa kreditno zaduziti.
Image

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests