Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Naseef Mushroom » 16 Jan 2022, 10:57

Ali dobro je to "eto" na početku rečenice :D.
Eto, niko vam ne spori da postojite danas, kao "eto kad ste toliko navalili nek vam bude" kao da ne govorimo o činjenicama več se nagađamo na pijaci?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

IstinaJedina
Na probnom
Na probnom
Posts: 14
Joined: 15 Jan 2022, 22:41
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by IstinaJedina » 16 Jan 2022, 11:15

The 51st State wrote: 16 Jan 2022, 10:55
IstinaJedina wrote: 16 Jan 2022, 10:46

Pa mi je prihvatamo. Eto, niko vam ne spori da postojite danas, ali zasto prisvajate srpsku historiju? Mehmed-pasa je govorio da prica srpskim jezikom i nakon prihvatanja islama, a ja koliko znam, vi ne pricate srpskim. Kako onda vi i Mehmed-pasa mozete pripadat istom narodu. Odi eto na engleske izvore, neutralne, tekstovi o Mehmed pasi vrve od pojmova "Serb" , "Serbian Orthodox family" , "Serbian church" itd.. itd...
Pa nije bio ni srbin ,mozda serv,serbin ili neka taka staroslavenska konstrukcija. Nacije su izmisljotina francuske revolucije u koji ste vi nadrobili puno lazi i mitova da bi nekako pokusali uspostaviti laznu konzistenciju u svrhu pimpanja priglupih srpskih masa za velikosrpske projekte tokom 19 i 20 vijeka.
Bosnjaci nemaju taj problem,
Znaci Albanci nisu bili Albanci, nego Siptari. Sustina tvoje konstrukcije svega. "Srbi nisu Srbi, nego su Serbi"

IstinaJedina
Na probnom
Na probnom
Posts: 14
Joined: 15 Jan 2022, 22:41
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by IstinaJedina » 16 Jan 2022, 11:17

Naseef Mushroom wrote: 16 Jan 2022, 10:57 Ali dobro je to "eto" na početku rečenice :D.
Eto, niko vam ne spori da postojite danas, kao "eto kad ste toliko navalili nek vam bude" kao da ne govorimo o činjenicama več se nagađamo na pijaci?
Pa cinjenica je da danas niste srbi i hrvati i ja to ne sporim, medjutim ti plemenski etnosi su temelj vase moderne nacije i nema potrebe da to negirate.

IstinaJedina
Na probnom
Na probnom
Posts: 14
Joined: 15 Jan 2022, 22:41
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by IstinaJedina » 16 Jan 2022, 11:24

Krokodil Behko wrote: 16 Jan 2022, 10:51
IstinaJedina wrote: 16 Jan 2022, 10:25

Pa priznajte to! Djeca kada uce u skolama o prvom pomenu Bosne, treba im se naglasiti da se to nalazi u poglavlju "O Srbima i zemljama koje oni nastanjuju" kako ne bi dolazilo do mrznje prema Srbima, niti do izjava tipa Bakirovih "kako su svi Bosnjani u Bosni". Historija se mora prihvatiti kako bi se krenulo naprijed.

A šta ti želiš dokazati s tim?
Posebna bi prića bila da je ljetopis na kojeg se pozivaš, odavno odbačen od strane historičara, pa i srpskih, kao nerelvantan i netačan.

Ali, uzmimo i da jeste tako, šta postižeš i šta dokazuješ?
Jel može da bude jasno, između tog događaja i današnjice, desilo se oko 1200 godina historije koja je oblikovala sadašnje stanje i to što ti zoveš naprijed, nije naprijed nego je nazad.

Kartom rasprostiranja prvobitnog srpskog plemena, ne možeš objasniti sadašnje nacije ni države.

Primjer:

Prije upola manje godina, znači prije 600 godina, Bosna je bila kraljevina s dinastijom Kotromanić na čelu.
Danas, u Kaknju žive neki potomci te dinastije, prezivaju se Kotromanović, katolici su i izjašnjavaju se kao Hrvati. Drugo krilo dinastije, živi u Visokom, prezivaju se Tvrtković, svi su muslimani i izjašnjavaju se kao Bošnjaci. A svi su potekli od bana Stepana Kotromana i Jelisavete Nemanjić.

Ono što bi se reklo, pametnom je i išaret dosta.
Čak i da su svi ljudi na planeti, prije 1200 godina bili Srbi, to opet ne znači ništa.

Jel sad kužiš koliko si se razbolio?
Ljetopis je, ustvari, prihvacen kao najznacajniji dokument ranog srednjeg vijeka.

Kartom plemena Srbi se samo pravda postojanje I KONTINUITET srpskog imena u Bosni od tada pa sve do sada. Nikom se nista ne negira, samo se ne da da se Srbi negiraju!

Za Kotromanovice moguce, a za Tvrtkovice ne znam po cemu su oni potomci Kotromanica. Tvrtko je bilo ucestalo ime srednjovjekovne Bosne i ne mora znaciti da je striktno neka porodica Tvrtkovic porijeklom od Kotromanica. Usput, Srba ima Tvrtkovica more.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2022, 11:26

IstinaJedina wrote: 16 Jan 2022, 11:24
Krokodil Behko wrote: 16 Jan 2022, 10:51


A šta ti želiš dokazati s tim?
Posebna bi prića bila da je ljetopis na kojeg se pozivaš, odavno odbačen od strane historičara, pa i srpskih, kao nerelvantan i netačan.

Ali, uzmimo i da jeste tako, šta postižeš i šta dokazuješ?
Jel može da bude jasno, između tog događaja i današnjice, desilo se oko 1200 godina historije koja je oblikovala sadašnje stanje i to što ti zoveš naprijed, nije naprijed nego je nazad.

Kartom rasprostiranja prvobitnog srpskog plemena, ne možeš objasniti sadašnje nacije ni države.

Primjer:

Prije upola manje godina, znači prije 600 godina, Bosna je bila kraljevina s dinastijom Kotromanić na čelu.
Danas, u Kaknju žive neki potomci te dinastije, prezivaju se Kotromanović, katolici su i izjašnjavaju se kao Hrvati. Drugo krilo dinastije, živi u Visokom, prezivaju se Tvrtković, svi su muslimani i izjašnjavaju se kao Bošnjaci. A svi su potekli od bana Stepana Kotromana i Jelisavete Nemanjić.

Ono što bi se reklo, pametnom je i išaret dosta.
Čak i da su svi ljudi na planeti, prije 1200 godina bili Srbi, to opet ne znači ništa.

Jel sad kužiš koliko si se razbolio?
Ljetopis je, ustvari, prihvacen kao najznacajniji dokument ranog srednjeg vijeka.

Kartom plemena Srbi se samo pravda postojanje I KONTINUITET srpskog imena u Bosni od tada pa sve do sada. Nikom se nista ne negira, samo se ne da da se Srbi negiraju!

Za Kotromanovice moguce, a za Tvrtkovice ne znam po cemu su oni potomci Kotromanica. Tvrtko je bilo ucestalo ime srednjovjekovne Bosne i ne mora znaciti da je striktno neka porodica Tvrtkovic porijeklom od Kotromanica. Usput, Srba ima Tvrtkovica more.

Dobro, fala.
Nemam namjeru pisati dalje i trošiti vrijeme na tebe. Uživaj u svojoj istini.
online

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by The 51st State » 16 Jan 2022, 11:28

IstinaJedina wrote: 16 Jan 2022, 11:15
The 51st State wrote: 16 Jan 2022, 10:55

Pa nije bio ni srbin ,mozda serv,serbin ili neka taka staroslavenska konstrukcija. Nacije su izmisljotina francuske revolucije u koji ste vi nadrobili puno lazi i mitova da bi nekako pokusali uspostaviti laznu konzistenciju u svrhu pimpanja priglupih srpskih masa za velikosrpske projekte tokom 19 i 20 vijeka.
Bosnjaci nemaju taj problem,
Znaci Albanci nisu bili Albanci, nego Siptari. Sustina tvoje konstrukcije svega. "Srbi nisu Srbi, nego su Serbi"
To vidi sa njima, mada tesko da ce vas saslusati, vase lazi niko vise ne pusi.

IstinaJedina
Na probnom
Na probnom
Posts: 14
Joined: 15 Jan 2022, 22:41
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by IstinaJedina » 16 Jan 2022, 11:29

Krokodil Behko wrote: 16 Jan 2022, 10:53
IstinaJedina wrote: 16 Jan 2022, 10:46 ali zasto prisvajate srpsku historiju?

Otkad to Srbi gotive konvertite u Islam?
Zar nije svijetla tradicija, da se isti pobiju, siluju i opljačkaju?
Ili to možda važi samo za sirotinju, a ako je neko postao paša, onda mu treba guzice dati i njegovog konja u dupe poljubiti.
Srbi nisu u srednjem vijeku gotivili konvertite, sto je i shvatljivo, jer su i sami gledali kako porodice uzimaju Islam zarad zemlje i povlastica. Medjutim, protiv sam progona muslimanskog stanovnistva prililom srpskih ustanaka. Pa nije sav narod kriv sto su pojedini begovi i dahije vrsili teror nad srpskim stanovnistvom. Mislim da je tu i nastao korijen odvajanja velikog dijela danasnjih Bosnjaka od Srba. Jer su Srbi shvatili domace konvertite kao prave Turke, sto nije bio slucaj kod sviju, niti su se svi u dubini duse tako osjecali.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 16 Jan 2022, 12:41

Samo ga ne treba banovat. Nek narod vidi kakvi su to lažovi, mitomani i falsifikatori.
Kasnije ga dotući činjenicama.
Svi mi se morete obratit

IstinaJedina
Na probnom
Na probnom
Posts: 14
Joined: 15 Jan 2022, 22:41
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by IstinaJedina » 16 Jan 2022, 12:47

Taare wrote: 16 Jan 2022, 12:41 Samo ga ne treba banovat. Nek narod vidi kakvi su to lažovi, mitomani i falsifikatori.
Kasnije ga dotući činjenicama.
Iskreno bih volio, da sve sto sam slagao, opovrgnes, te navedes dokaze koji govore suprotno.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Krokodil Behko » 18 Jan 2022, 09:19

Znači, podugo su već bili muslimani

“Ja, Mehmed-paša Sokolović, sin Džemaludin Sinan-bega Sokolovića”
online

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Šabović Adis » 20 Jan 2022, 20:00

Krokodil Behko wrote: 13 Jan 2022, 09:56
Šabović Adis wrote: 13 Jan 2022, 09:42 Aha, precizan ko rashodovana triješčetvorka. :valja
Taj mitraljez je najlegendarniji svih vremena.
Ne znam za taj model mitraljeza, jbg, ja sam mislio na tenk. :oo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Krokodil Behko » 22 May 2023, 08:51

Ko je bio Ahmed-paša Džezar, Hercegovac koji je zaustavio Napoelona


Image

Džezar Paša, također poznat kao Ahmad Pasha al-Jazzar, rođeni Stočanin, bio je istaknuti osmanski namjesnik koji je odigrao značajnu ulogu u odbrani Sirije nakon invazije Napoleona Bonapartea 1799. godine.


Rođen u Stocu 1720. godine, pod imenom Ahmed Pervan, započeo je svoju karijeru u osmanskoj vojsci kao pomoćnik Ali-paše Hekimoglua i postepeno se uspinjao u činovima da bi postao guverner Sidona u današnjem Libanu 1776. godine. Bio je poznat po svojoj strogoj i nemilosrdnoj vladavini, zbog čega je dobio nadimak " al-Jazzar", što znači "Mesar".

Godine 1799., kada je Napoleon Bonaparte pokrenuo svoju kampanju za osvajanje Egipta, Sirije i Levanta, Jazzar Pasha je imenovan guvernerom Akre, strateškog lučkog grada na obali Sredozemnog mora. Uviđajući prijetnju koju predstavlja Napoleonova vojska, Džezar-paša je poduzeo nekoliko mjera da se pripremi za francusku invaziju.

Ojačao je utvrde Akre, koje su uključivale dva masivna zida i nekoliko kula, čineći je jednom od najstrašnijih utvrda u Osmanskom Carstvu. Također je regrutovao veliku vojsku, koja se sastojala od osmanskih trupa, lokalnih Arapa te kršćanske i druske milicije, da obrane grad od Napoleonovih snaga.

Kad je Napoleon stigao u Akre u martu 1799. godine, Džezar Paša pokrenuo je niz gerilskih napada na francuske trupe, otežavajući im napredovanje. Džezar-pašini vojnici koristili su nekonvencionalne taktike, poput skrivanja u podzemnim tunelima i iznenadnog napada na Napoleonove trupe, nanoseći velike gubitke francuskim snagama.

Napoleon je pokušao opsjedati Akre dva mjeseca, ali Džezar-pašine utvrde i taktika pokazale su se nesavladivima za francusku vojsku. Uprkos teškim gubicima, Džezar-pašini vojnici uspjeli su održati položaj i odbiti Napoleonove napade.

U maju 1799. godine, osmanska vojska je stigla da pojača Džezar-pašine trupe, što je ojačalo njihovu obranu i moral. Združene snage pokrenule su protunapad na francusku vojsku, koja je bila oslabljena bolešću i dezerterstvom, prisilivši Napoleona da napusti opsadu i povuče se nazad u Egipat.

Jazzar-pašina pobjeda kod Akre bila je značajan udarac Napoleonovoj kampanji na Bliskom istoku, jer je praktički zaustavila njegovo napredovanje i prisilila ga da se fokusira na učvršćivanje svog položaja u Egiptu. Mnogi su hvalili Jazzar-pašinu vojnu strategiju i vodstvene kvalitete, uključujući i britanskog admirala Horatia Nelsona, koji ga je nazvao "lavom u obrani svoje tvrđave".

U mjesecu aprilu 1802., grupa engleskih predstavnika je prisustvovala sastanku s Ahmed-pašom Džezarom, koji ih je srdačno dočekao u svojoj palači. Iako su još uvijek postojali tragovi opsade unutar i izvan grada, grad je bio i dalje privlačan za posjetioce. Brodski pukovnik John Squire je u svom dnevniku detaljno opisao sastanak i razgovore koji su se tamo održali.


Image
Džamija Džezar paše u Akri


"Vezir ima bogate haljine i vrijedne ukrase u izobilju, ali on nosi svo svoje bogatstvo na sebi. Ja sam Bošnjak, grub, neotesan vojnik, nenavnikut na dvorove i ljubaznost, ali odgojen u vojničkim logorima i na bojnim poljima. Nemam lijepa odjela, niti fine šalove; no moje čete su brojne i dobro plaćene. Ja sam stručnjak u rukovanju sabljom; jednim udarcem svoga mača presjekao sam na dvoje cijev muškete", govorio je tada Ahmed-paša.

Džezar Paša nastavio je upravljati Akrom do svoje smrti 1804. godine, ostavivši za sobom naslijeđe vještog vojskovođe i zastrašujućeg protivnik onima koji su se usudili izazvati ga.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests