Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15457
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2164 times
Status: Online

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Laser » 13 Jan 2022, 10:08

MarlboroGold wrote: 13 Jan 2022, 09:39 Jest načitan je poprilično i precizan je u iznošenju stavova iako se često ne slažemo :oo
Slažemo li se da su trupe regenta Aleksandara okupirale Bosnu nakon proglašenja kraljevine SHS? Slažemo li se da su izbrisali Crnu Goru sa mape i uništili joj državnost?

Ali, gle čuda, niko to neće nazvati okupacijom, iako je taj pravni termin bio poznat i priznat i to međunarodnim dogovorima i ugovorima. Umjesto okupacijom, mi to fino zapakujemo kao odluku sila pobjednica u WW I.

Ko pobijedi, taj daje mandat kome hoće da pripoji sebi koga god hoće. Da ne bude posve providno, puškama natjeraš crnogorske parlamentarce da ponište državnost, a iz Bosne dovedeš 18 uznika, nazoveš ih vijećnicima Narodnog vijeća koje je djelovalo na inicijativu Jugoslavenskog kluba. pa su oni tako odlučili da ulazak srbijanskih trupa u Sarajevo nije okupacija, nego je ujedinjenje naroda u kraljevinu SHS.

Ko ono reče, nije govno nego se pas posro. :D.

A Havana vamo serucka o turskom okupatooru, nemajući nikakave ideje o razlici između Turaka i Osmanlija. :D.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54014
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15273 times
Status: Online

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by HAVANA » 13 Jan 2022, 10:12

Sve je to go turcin. :valja Pisaj ih.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Šabović Adis » 13 Jan 2022, 10:12

MarlboroGold wrote: 13 Jan 2022, 10:06 Gori sam ja što uopšte pokušavam ulaziti s tobom u diskusiju.

Živ ti meni bio.
Oš to opet glavu u pijesak zabit? Tipično ateistički. :p
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42996
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14200 times
Been thanked: 12770 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Masamune » 13 Jan 2022, 10:32

Laser wrote: 13 Jan 2022, 10:08
MarlboroGold wrote: 13 Jan 2022, 09:39 Jest načitan je poprilično i precizan je u iznošenju stavova iako se često ne slažemo :oo
Slažemo li se da su trupe regenta Aleksandara okupirale Bosnu nakon proglašenja kraljevine SHS? Slažemo li se da su izbrisali Crnu Goru sa mape i uništili joj državnost?

Ali, gle čuda, niko to neće nazvati okupacijom, iako je taj pravni termin bio poznat i priznat i to međunarodnim dogovorima i ugovorima. Umjesto okupacijom, mi to fino zapakujemo kao odluku sila pobjednica u WW I.

Ko pobijedi, taj daje mandat kome hoće da pripoji sebi koga god hoće. Da ne bude posve providno, puškama natjeraš crnogorske parlamentarce da ponište državnost, a iz Bosne dovedeš 18 uznika, nazoveš ih vijećnicima Narodnog vijeća koje je djelovalo na inicijativu Jugoslavenskog kluba. pa su oni tako odlučili da ulazak srbijanskih trupa u Sarajevo nije okupacija, nego je ujedinjenje naroda u kraljevinu SHS.

Ko ono reče, nije govno nego se pas posro. :D.

A Havana vamo serucka o turskom okupatooru, nemajući nikakave ideje o razlici između Turaka i Osmanlija. :D.
Možemo eventualno govoriti o nekim elementima koji spadaju u okupaciju po današnjim svjetonazorima, ali jeste neozbiljno insistirati na tom pojmu kako bismo tako nazvali neke historijske događaje kad to tad nije postojalo ni kao pojam niti su postojali sudovi koji su se time bavili, a još gore da osuđujemo te generacije kad su neke stvari tad bile normalne. Doduše, složićeš se sigurno da je to svakako domet većine forumskih priča i slično, a ne priča akademske zajednice ili zajednice historičara. I ja sam znam reći da su bili okupator (Osmanlije) iako znam da to nije slučaj... lakše je tako u ovakvim diskusijama.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 13 Jan 2022, 10:35

Još jedna zanimljivost.
Nakon okupacije a onda i aneksije bih od strane osmanlija, samo iz bobovca je oteto milion zlatnih dukata.
i neko kaže da je bih bila siromašna :zubi
Majku li im okupatorsku.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Naseef Mushroom » 13 Jan 2022, 10:39

MarlboroGold wrote: 13 Jan 2022, 09:57
Naseef Mushroom wrote: 13 Jan 2022, 09:50
Šta su kršćani time dobili što su se prilagodili?
Dobili su da jedna veća muslimanska familija dođe u jednu od tih država i odmah naprave malu Saudijsku Arabiju ili Tursku i da Islam se sve više širi a katolik blehne nemoćno u njih.

Dobili su da jevrejski producenti snimaju stotine filmova gdje se rugaju kršćanstvu i objavljuju te filmove u većinsku katoličkim državama a niko ne smije dirnuti u židove, pa i ako bude slučajeva sa ismijavanjem jevreja (Borat, South Park) iza toga stoje sami židovi koji koriste samoironiju.

Jevreji, muslimani pa i pravoslavci drže do svoje religije, šta su dobili time što su dokazali da su supermoderni? Postali šonje u sopstvenim državama gdje se ne smiju ni pobuniti, odmah ih zovu nacistima.

Pa vidi čiji je stav se na kraju isplatio.
Zato je med i mlijeko sve na istoku. Niko sa Istoka ne dolazi na Zapad, već Zapad trči prema Istoku.
How yes no.
To šta je 51st napisao a ima i veze što i zbog tog prilagođavanja o kojem pišeš su države u EU koje su većinski katoličke postale poznate kao zemlje šonji i time su postale pogodno i primamljivo tlo za širenje religije i kultura. Naravno da i socijalna pomoć i dobre plate igraju ulogu ali to bi sve padalo u vodu da je npr. njemačka na čitavoj teritoriji konzervativno katolička.

To što neki muslimane smatraju nazadnim, zaostalim i da neće da se prilagode je ustvari inat i ponos i zato nam mnogi katolici zavide jer smo ostali čvrsti i ne damo na svoje.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15457
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 673 times
Been thanked: 2164 times
Status: Online

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Laser » 13 Jan 2022, 10:47

MarlboroGold wrote: 13 Jan 2022, 10:32
Laser wrote: 13 Jan 2022, 10:08

Slažemo li se da su trupe regenta Aleksandara okupirale Bosnu nakon proglašenja kraljevine SHS? Slažemo li se da su izbrisali Crnu Goru sa mape i uništili joj državnost?

Ali, gle čuda, niko to neće nazvati okupacijom, iako je taj pravni termin bio poznat i priznat i to međunarodnim dogovorima i ugovorima. Umjesto okupacijom, mi to fino zapakujemo kao odluku sila pobjednica u WW I.

Ko pobijedi, taj daje mandat kome hoće da pripoji sebi koga god hoće. Da ne bude posve providno, puškama natjeraš crnogorske parlamentarce da ponište državnost, a iz Bosne dovedeš 18 uznika, nazoveš ih vijećnicima Narodnog vijeća koje je djelovalo na inicijativu Jugoslavenskog kluba. pa su oni tako odlučili da ulazak srbijanskih trupa u Sarajevo nije okupacija, nego je ujedinjenje naroda u kraljevinu SHS.

Ko ono reče, nije govno nego se pas posro. :D.

A Havana vamo serucka o turskom okupatooru, nemajući nikakave ideje o razlici između Turaka i Osmanlija. :D.
Možemo eventualno govoriti o nekim elementima koji spadaju u okupaciju po današnjim svjetonazorima, ali jeste neozbiljno insistirati na tom pojmu kako bismo tako nazvali neke historijske događaje kad to tad nije postojalo ni kao pojam niti su postojali sudovi koji su se time bavili, a još gore da osuđujemo te generacije kad su neke stvari tad bile normalne. Doduše, složićeš se sigurno da je to svakako domet većine forumskih priča i slično, a ne priča akademske zajednice ili zajednice historičara. I ja sam znam reći da su bili okupator (Osmanlije) iako znam da to nije slučaj... lakše je tako u ovakvim diskusijama.
Očito si sposoban transformisati um današnjeg sitog, prosvijećenog i kurčevitog Tuzlaka, Sarajlije, Tešnjaka... u um onovremenog nepismenog, gladnog i očajnog čovjeka.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42996
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14200 times
Been thanked: 12770 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Masamune » 13 Jan 2022, 10:55

Et još samo da nUra vrati čojka na forum :oo

Veliki je gubitak za forum što nema Arze.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 13 Jan 2022, 11:07

Kako je uopšte došlo do toga da neki bošnjaci tj tadašnji bošnjani dođu na vodeće položaje osmanskog carstva? Ima li neko ideju?
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by The 51st State » 13 Jan 2022, 11:11

Taare wrote: 13 Jan 2022, 11:07 Kako je uopšte došlo do toga da neki bošnjaci tj tadašnji bošnjani dođu na vodeće položaje osmanskog carstva? Ima li neko ideju?
vrlo lako, sto je danas UN to je tada bilo Otomansko carstvo, perjanica civilizacijskog progresa i inkluzivnosti svih onih koji bili pod njima, fer sansa za sve po meritu i znanju, posle je nizbrdica.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Šabović Adis » 13 Jan 2022, 11:12

Keyword: pod njima. :grana

:valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 13 Jan 2022, 11:21

Još par zanimljivosti iz vakta prije osmanlijske aneksije.
Za razliku od lasera koji piše da su u srednjovjekovnoj bosni živjeli nepismeni, gladni i očajni ljudi, na osnovu dostupnih podataka dolazim do zaključka da je bilo suprotno tome.
Bosna je bila bogata zemlja koja je u tom nekom ekonomskom segmentu bila daleko ispred ove moderne bih.
potpuno neovisna i kao takva je sama krojila svoju ekonomsku i monetarnu politiku.
najbogatiji sloj društva bili su trgovci kojih smo imali u izobilju.
Osim njih, imali smo i cijenjen stručni kadar za čije je usluge molila i sama venecija.
Stjepan II je kovao svoj novac.
Bosna je hranila dubrovčane. Da ponovim, samo iz bobovca je oteto milion zlatnih dukata. Odakle ti dukati?
Zauzimanjem Huma 1325. godine srednjovjekovna Bosna je proširila proizvodnju rude. Tada se intenzivira iskopavanje ruda a osnivaju se i tipična trgovačka središta u krajevima udaljenim od Dubrovnika – Foči, Goraždu, Prači i Visokom. Najznačajniji rudnik se nalazio u Srebrenici, koja je u to vrijeme bila središte bosanskog rudarstva. Značajna mjesta su bila i u Fojnici gdje se nalazio rudnik Ostružica i iz kojeg se izvozilo srebro. Kod Busovače se vadilo željezo. Jednako bitna rudna mjesta su bila Olovo i Kreševo. Zabilježeno je da su Dubrovčani 1391. godine iz Kraljevine Bosne uvezli 310 tona olova. Bakar se prodavao po cijeni od 15 dukata za jedan milijar (približno toni), dok je željezo koštalo 20,05 dukata po milijaru. Unca zlata imala je vrijednost od približno 6,5 dukata.
Da bi se obavljala nesmetana trgovina sa mnogim zemljama, izgrađena je luka u boki.
Isto tako, meso i mesne prerađevine, kao i kože(neretva se koristila za uzgoj dabrova) izvoženi su u evropu.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 13 Jan 2022, 11:21

The 51st State wrote: 13 Jan 2022, 11:11
Taare wrote: 13 Jan 2022, 11:07 Kako je uopšte došlo do toga da neki bošnjaci tj tadašnji bošnjani dođu na vodeće položaje osmanskog carstva? Ima li neko ideju?
vrlo lako, sto je danas UN to je tada bilo Otomansko carstvo, perjanica civilizacijskog progresa i inkluzivnosti svih onih koji bili pod njima, fer sansa za sve po meritu i znanju, posle je nizbrdica.
Nisi odgovorio na pitanje.
Kako to da baš bošnjaci dođu na vodeće položaje?
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by The 51st State » 13 Jan 2022, 11:26

Taare wrote: 13 Jan 2022, 11:21
The 51st State wrote: 13 Jan 2022, 11:11

vrlo lako, sto je danas UN to je tada bilo Otomansko carstvo, perjanica civilizacijskog progresa i inkluzivnosti svih onih koji bili pod njima, fer sansa za sve po meritu i znanju, posle je nizbrdica.
Nisi odgovorio na pitanje.
Kako to da baš bošnjaci dođu na vodeće položaje?
kako mislis bas bosnjaci, bilo je tu svakakvog svijeta, jeli mislis da smo bili neki specifican slucaj, a drugo pitanje da li su svi slavenski funkcioneri bili bosnjaci, ima tu da se razvrstava podobro, recimo jeli mehmed pasa sokolovic srbin ili bosnjak i slicna pitanja.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 13 Jan 2022, 11:36

The 51st State wrote: 13 Jan 2022, 11:26 kako mislis bas bosnjaci, bilo je tu svakakvog svijeta
Ne pričamo o drugima, tema su bošnjaci/bošnjani.
osmanlijsko carstvo je bilo napredno, ljudi su se školovali, postojala je visoka naobrazba.
Ne govorim o sokoloviću koji je odveden kao dijete i školovan od strane osmanlija, nego o odraslim ljudima koji su kao takvi dolazili do pozicija i bili vrlo uspješni.

Paše, veziri, generali...nema gdje nas nije bilo.
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by The 51st State » 13 Jan 2022, 11:40

Taare wrote: 13 Jan 2022, 11:36
The 51st State wrote: 13 Jan 2022, 11:26 kako mislis bas bosnjaci, bilo je tu svakakvog svijeta
Ne pričamo o drugima, tema su bošnjaci/bošnjani.
osmanlijsko carstvo je bilo napredno, ljudi su se školovali, postojala je visoka naobrazba.
Ne govorim o sokoloviću koji je odveden kao dijete i školovan od strane osmanlija, nego o odraslim ljudima koji su kao takvi dolazili do pozicija i bili vrlo uspješni.

Paše, veziri, generali...nema gdje nas nije bilo.
pa ne znam zavisi kako gledas kroz vremenski period recimo nakon 100 godina njihove vladavine sasvim je realno bilo ocekivati znacajnu participaciju bosnjaka u visokim krugovima jer je tad imperija bila na vrhuncu, a bosnjacka populacija dobrano integrisana u sistem, sad ne znam na koje periode tacno mislis.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 13 Jan 2022, 11:46

Na sami početak. To sam i naglasio. Odrasli ljudi, sljedbenici tzv crkve bosanske.
I da, kako je realno očekivati da takvi obnašaju visoke položaje kad smo, po nekima, bili vukojebina?
il misliš da je moguće dovesti kozara mitra sa durmitora i metnut ga da bude veliki vezir u tako razvijenom carstvu?
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by The 51st State » 13 Jan 2022, 11:51

cijelo srednjovjekovlje bosansko je prilicno obavijeno misterijom sa vrlo malo pisanih tragova da li je to posljedica neinstintucionalne prirode i doktrina crkve bosanske ne bih znao reci ali ovi koji su malo vise grebali po tome vele da je islam lego na to logicnim slijedom zbog brojnih slicnosti pa usljed toga dolazi do brze integracije u otomanske strukture, a to da smo bili vukojebina nidje veze u srednjovijekovnim gabaritima smo bili prilicno razvijena sredina za balkanske prilike.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Taare » 13 Jan 2022, 13:04

To je tačno. Narod neće da razmišlja.
Samo jedna logična postavka.
osmanski sultanat je bio ogroman. Kako su ono zvali sulejmana? Men' se čini da su ga, između ostalog, zvali i vladar pola svijeta.
i zar baš nijedan insan od meke i medine, preko egipta, današnjih sirije, jordana, palestine, turske, grčke, bugarske, mađarske i drugih zemalja nije bio sposobniji od jednog sokolovića?
ili, još ranije, od jednog isa-bega ili malog kotromanića koji je u pet(5!) navrata bio veliki vezir?

Zar smail-aga čengić nije bio najbolji turski general kojem su se dodjeljivale najteže akcije?
I bezbroj drugih likova.
Kod osmanlija nije bilo štele. Napredovali su sposobni.
Meni se to nikako ne uklapa u mantru o golim i bosim bošnjama koji su čuvali guske oko mora :)
Pogotovo ne ako u obzir uzmemo podatke o ekonomskom razvoju bosne prije dolaska osmanlija.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Tasmanijski tigar
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 628
Joined: 15 Nov 2019, 21:58
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times
Status: Offline

Re: Bošnjaci koji su vladali osmanskim carstvom

Post by Tasmanijski tigar » 15 Jan 2022, 17:44

Taare wrote: 13 Jan 2022, 11:07 Kako je uopšte došlo do toga da neki bošnjaci tj tadašnji bošnjani dođu na vodeće položaje osmanskog carstva? Ima li neko ideju?
U uvodnom postu teme pročitah kako je jedan iz moga sela postao to što je bio. Doduše nisam to saznao na ovoj temi, nego se samo podsjetio.
Navodno u pitanju je danak u krvi?
Čovjek pokorio pola bliskog istoka. Možda mi dođe i kakve rodbine? :pusi
:123

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests