Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Faravahar » 01 Jan 2018, 23:53

Koju razliku praviš, između pojmova drevni i autohtoni?
Ako ćemo realno, autohtoni su samo homo sapiens neandertalisi.
Nakon dolaska homo sapiens sapiensa, baš tu, u JI Evropi, imamo prva križanja ovih rasa i tako nastane bijela, ili bar neka preteča bijele rase, pošto od neandetalaca naslijeđujemo ravnu kosu, svijetle oči, a rekao bih i krvoločnost.
Nitko nigdje nije spomenuo razliku između drevnog i autohtonog niti ta dva pojma imaju veze jedan s drugim. Kada govorim o autohtonosti tada govorim o autohtonosti haplogrupe. Haplogrupa I je autohtona haplogrupa Balkana i jedina kao takva europska. Ja ne govorim o vrstama homonida iako ni neandertalci nisu autohtoni. Nijedna vrsta homonida nije bila autohtona u europi. Što se tiče boje kože tu se sad već odmičemo od teme ali moram reagirati na to. Bijela rasa nije nastala križanjem neandertalaca i Homosapiensa nego je nastala kao prilagodba među Homosapiensima. Čak nije istina da ravnu kosu kao ni boju očiju nasljeđujemo od njih, a o krvoločnosti neću ni pričati jer ja nisam krvoločan. Moderni Homosapiens je već naslijedio sve to što si nabrojao od kromanjonaca. Istina je da su neandertalci prema nekim istraživanjima bili isključivo krvna grupa 0 negativan i da je za tu krvnu grupu i taj rezus vezana svjetlina no to pada u vodu jer postoje i druge krvne grupe sa svjetlijom kosom i očima.
O kulturi se zna, manje-više, onoliko koliko je iste i bilo, a što se tiče porijekla, trebalo bi da je neka klasika u pitanju. Nakon pomenutog miksanja, ulazi se u neolitski period, s tim da sa sjevera prodiru u prostore sjevernog Ilirika (Panonska HR) jača plemena i donose sa sobom nešto uticaja i svoje kulture.
Kasnije, ni naši prostori nisu bili pošteđeni upada velike izauralske indo-evropske rase, koaj sa sobom donosi sve ove jezike i dijalekte. Tek nakon svog tog komešanja (početak željeznog doba) u narednih 200 godina, izdvajaju se zasebna ilirska plemena.
Općenito, smatra se da je autohtona supstanca sačuvala ekonomsku i kulturološku nit, uz leksičke i donekle neke nove načine ekonomisanja, npr stočarstvo.
Ne bih rekao da se zna jer se u toj kulturi ne može točno odrediti što pripada došljacima Ilirima, a što autohtonim narodima dinarcima. Velikog je miješanja tu bilo. Pod prodorom sa sjevera vjerojatno misliš na slavene koji dolaze na ove prostore oko 5.st, Ilirska plemena već odavno tada ne postoje jer dolaskom rimljana u Ilirik počinju velike promijene i gubitak identiteta.
Ono što znamo, najsvetija im je životinja bila zmija, a sam pojam Ilir, prevodio se kao "slobodan".
Najviše se (na našim prostorima) poštovanja ukazivalo bogu Silvanu i božici lova - Dijani. Ostala ilirska božanstva, u sjenvci su navedenih. Ima mnogo sačuvanih artefakata, na kojima su uklesani njihovi likovi.
Da im je zmija bila najsvetija životinja to znam, i berberima u pustinji je zmija i danas sveta životinja ako ne i najsvetija. Te bogove koje ti spominješ nisu originalni Ilirski bogovi. Dijana je rimska božica lova, a Silvano se također pojavljuje negdje u periodu rimske vladavine kao što i sam naziv upućuje na to da je ime rimsko, a ne Ilirsko.
U neku ruku, svi su došli iz Afrike, samo što je to bilo mnogo ranije i o tome sam već pisao.
To je bilo već oko prije 35.000 godina, u vrijeme ledenog doba, a o tome i ti sam govoriš, u sljedećoj rečenici.
Nema dokaza da su svi došli iz afrike kad već opet potežeš pitanje daleke povijesti, neki smatraju da je ljudska vrsta došla iz azije, točnije sa prostora Hindustana, neki da su pak iz jugo istočne azije, a neki kao ja vjeruju da postojimo oduvijek. Ja pričam o haplogrupi kada spominjem dolazak iz Afrike jer haplogrupa E je iz Afrike za razliku od svih ostalih haplogrupa osim haplogrupe A.
I to je činjenica. Trajala je sve do ulaska u bronzano doba, s tim da mi ne znamo kako se to doba odvijalo u Iliriku, pošto ih historija sreće tek u željeznom dobu.
Možda Ilire ne ali pro Ilire da. Ja sam spomenuo nalazište u jugoistočnoj Albaniji.
Možda, ali ih ne možemo povezivati s njima, pošto ne postoji nijedna jedina stručna referenca o ovakvoj vezi. Sličnost u DNK već pojašnjena. Došla je mnogo ranije.
Pa zapravo možemo. Haplogrupa E1b1b je najdominantnija upravo u Maroku i Alžiru samo što oni imaju drugačiju mutaciju od Albanaca međutim imaju istu haplogrupu i dijele 2 glavne velike mutacije 1b1b, stoga ne čudi da su vrlo slični, jedino ih razlikuje malo tamnija boja među berberima naravno. Ja sam se čak iznenadio kad sam pogledao albansku i alžirsku nogometnu reprezentaciju.
Ovdje ne znam gdje je po tvome jug, a gdje sjever. Misliš li na taj prvobitni prostor Ilirika, ili na sve teritorije koje će obuhvatiti istoimena rimska provincija?
Sjever bi bilo sve što je sjevernije od Boke, a južno je sve ispod nje. Mislim na prvobitni prostor Ilirika. Treba uzeti u obzir i to da nisu sva plemena koja se danas smatraju Ilirskima bila Ilirska. Mnoga plemena imaju samo Ilirska imena, a većinski su bili kelti ili čak dardani u slučaju srbije.
Teško da možemo napraviti skok iz željeznog doba, odmah u ove sad nacije :hm
Ovaj dio ne razumijem baš.
Tu sad, trebamo pojasniti leksičku istovjetnost.

Image


Ne kažem da razlika nije bilo, nego kažem da je možda bilo više sličnosti, nego razlika.
Npr, u trenutku izbijanja velikog ilirskog ustanka, njegov se plamen iz Bosne, začas proširio na sjever, do Istre i na jug, do srednje Albanije, odnosno, od Jadrana do Drine, ili ukratko rečeno, kompletna provincija Ilirika.
Sve to ukazuje na neku međusobnu povezanost među svim tim ilirskim plemenima.
Apsolutno nema dvojbe da Iliri nisu sa dinarcima bili izuzetno pomiješani jer čak i mnogi povjesničari (osim mene i nekih još) ne vide razlike između Ilira i dinaraca jer oni smatraju da su dinarci zapravo Iliri iako na prostoru Ilirije postoji ta haplogrupa E1b1b koja se ne uklapa u to sve, a dolazi na ove prostore baš u onom trenutku kada se pojavljuje neolitik i visoko razvijene kulture osim toga mi pouzdano danas znamo da migracije haplogrupe J2 npr. dardana izazivaju upravo ti neolitičari pripadnici haplogrupe E1b1b koji dolaze na prostor južnog balkana u periodu kada dolaze i proto Iliri. Tako piše ovdje https://www.eupedia.com/europe/Haplogro ... -DNA.shtml

Bez da ulazimo u detalje i tačnije procente, slažem se sa svim navedenim, uz rezervu oko tačnijih procenata u vezi Hrvata i Bošnjaka, pošto je to uglavnom nezahvalno, a ionako nije kompletno stanovništvo obuhvaćeno eksperimentom. Isto tako imamo u Kreševu 70% genetike dinarskog pračovjeka, a Kreševo nije u Hercegovini.

Dalje, kod Albanaca na Kosovu, DNK je izvorniji jer su oni u unutrašnjosti, nisu na moru i nisu preko njega bili izloženi nikakvim uticajima stranih kultura. Isto to, samo suprotno za dinarski masiv (Hrvatska i BiH) mi smo bili izloženiji starim neolitskim kulturama u srednjoj evropi, pominjao sam već njihov dolazak, pa tako da tom događaju možemo pripisati određene razlike u fizionomiji, mada, izvorna DNK, pa i fizionomija i na Području naših zemalja, zadržava tu dominantnu nit u odnosu na sve ostale.
Ja se ispričavam ako si stekao utisak da uzdižem hrvate zbog toga jer inače živim u hrvatskoj ali nisam hrvat nego turski makedonac koji od rođenja živi tu. Čak nisam ni pripadnik nijedne od navedenih haplogrupa tako da nemam pristranosti vjeruj mi. Što se tiče kosovara problem nije bio u moru nego u migraciji. Naime osim što je Kosovo već odavno bilo naseljeno izravno Ilirskim plemenima, Kosovo je pretrpilo par velikih migracija albanaca iz sjeverne albanije na taj prostor za vrijeme Turaka ponajviše, a potom i poslije balkanskih ratova. Oni su Kosovo naselili iz sjeverne Albanije koja ima najjaču frekvenciju haplogrupe E1b1b, taj dio Albanije je oduvijek bio najradikalniji i najmanje miješanja je bilo upravo tamo. Da su prostori dinarskom masiva također bili podložni miješanjem to je istina no uzmimo za primjer hercegovce gdje je haplogrupa I2a1 sa 71% daleko najjača u europi. Te dinarske planine obično su nastojali da izbjegavaju svi. Slaveni su naselili uglavnom doline i nizine pa su tako slavenske haplogrupe danas u hrvatskoj najjače upravo u nizinama dok su dinarci bili skriveni duboko u planinama dinarida i tamo zadržali svoju genetiku. Čak i vojske kad su prolazile balkanom su nastojale da izbjegnu dinaride i išle su logično istočno od dinarida preko srbije.


Albanska obala nije razuđena, kao dalmatinska, a griješiš i oko morske tradicije. Dat ću ti samo jedan hint - ardijejsko-taulantska/ilirska, kraljica Teuta, njen otac Argon i sin kojem zaboravih ime, ali nije bitno.
Oni su bili pravi Iliri sa sjedištem u Skadru, a ne dalmatinski.

Nije ni Tuniška obala tako razuđena kao hrvatska pa su ipak imali u ono vrijeme najjaču pomorsku silu sa sjedištem u Kartagi. To nema veze, bili su narod mora. Btw ja nisam nigdje spominjao Teutu i Argona niti sjedište. Ja sam rekao da je centar Ilirije kao i prva Ilirija nastala negdje na području sjeverne Albanije, vjerojatno uz granicu sa Crnom Gorom. To sam jasno i naveo da je taj prostor bio prvobitni prostor Ilirije, upravo sjeverna Albanija i južna Crna Gora.
Mislim da sam ti već pobio poveliki dio te teorije :D
Apsolutno nisi pobio ništa. :D

Da, ali ne na način na koji ti to postavljaš. Osim toga, Srbi su autohtoni u Meziji, a ne u Iliriku.
Neki je drugi par opanaka, što se i mezijski DNK računa u ilirski.
Nego na koji način ? O kojim srbima pričamo ? Srbi se kao i hrvati i bošnjaci dijele na više skupina etničkih naroda. Tu ima slavena, Ilira, dinaraca, dačana pa i kelta.

Što se tiče još nekih sličnosti između albanaca i berbera današnjih prije svega jezičnih govornih. Albanski nos Hunde kod berbera huden, snaga kod albanaca fućija, kod berbera ćijufa, laž kod albanaca ganještar kod berbera ganjila, sin kod albanaca bi kod berbera bni, djevojka kod albanaca vajza kod berbera gajza, ptica kod albanaca zog, a kod berbera zaoeg.

Inače ja sam Ilirsku teoriju najbolje obznanio u svojim portalima i blogovima koji u zadnje vrijeme imaju vrlo jak utjecaj na neke yutubere jer sam vidio da mnogi koriste moje blogove i portale kao izvore, zatim se otvaraju teme na raznim forumima, na forumu.hr i moji blogovi se također navode kao izvori i reference, dakle ljudi o tome govore i raspravljaju i to mi je drago vidjeti.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Faravahar » 01 Jan 2018, 23:56

Krokodil Behko wrote: 01 Jan 2018, 18:30
Bla wrote: 01 Jan 2018, 16:56 ja bih rekao da su to najobičnije budalaštine iz prostog razloga što narodi na ovim prostorima imaju više konekcije i tradicije izvučene iz svojih slavenskih a ne ilirskih predaka.
U ovom podforumu, budalaštinje uglavnom pišeš ti.
Možda zato što si Slaven :zubi
Nemam namjeru ni da te pitam da dokazuješ, jer pretpostavljam da ti je, kao i obično, mrsko to raditi, a ionako si uvjeren da si 200% u pravu :rol

a kakva grupa kola nečijim venama, to nema nikakve veze sa sociološkim aspektima nečega što čini neki narod. to je najobičnija ubleha koju su neki objeručke dočekali jer nisu imali za šta da se uhvate a da bi sebe distancirali od nečega što jesu.

Naravno da je sociološki momenat veoma bitan, naravno, ali bitno je i porijeklo.
Bitna je zemlja po kojoj hodaš, jer ona oblikuje tebe više nego ti nju i na taj način te čini različitim, u odnosu na neke druge, pa makar vi bili ista rasa.
Btw, država ti se Ilirski zove :ok
Za ovo zadnje ti skidam kapu. :aplauzz
Dobro objašnjeno.

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 00:10

Bla wrote: 01 Jan 2018, 18:43 ako imaš desetine, stotine, hljade raznih mikseva umiskanih u današnjeg čovjeka
eto ti mi pojasni po čemu bih se osjećao ilirom a ne avarom ili afrikancem ili slavenom.
narodi su isključivo sociološka stvar.
odnesi bebu rođenu ovdje da odreaste u nekom plemenu pa nakon nekoliko generacija im reci kako su oni Bosanci.
daj molim te... to su najmonstruoznije digresije
biološko porijeklo je nešto sasvim drugo i nema nikakve veze ni sa načinom kako neko razmišlja, niti kako živi, niti kako se ponaša.

i brkati biologiju sa tim stvarima jeste rasizam, sviđalo se to vama ili ne.

ja nemam nikakve konekcije sa ilirskim načinom života jer to je daleka prošlost s kojom se generacijama izgubio dodir, kao što se izgubio dodir sa masom drugih izumrlih zajednica i sad da mi neko tako nešto podmeće u 2018. godini je obična budalaština na koju se hvataju koještarije i priče na koje malo malo pa naletim.
Kojih mikseva ? Ja ovdje pričam o haplogrupi Y-DNA. Ne možeš biti pripadnik 100 Y-DNA haplogrupa nego samo jedne koju nasljeđuješ od oca. Nije bitno osjećaš li se Ilirom ili avarom, bitno je da znaš nešto o podrijetlu svojih predaka, tko su, odakle itd. da bi lakše razumio sebe upravo u tom sociološkom smislu.
Možda ovo sve nije bitno za duhovni razvoj čovjeka no ovdje ne pričamo o duhovnom razvoju nego o razumijevanju naše povijesti, migracije, antropologije i filogenetike. Zašto je loše znati odakle je moj pra pra predak došao, iz koje regije ? Mene jednostavno interesira i ja sam platio takav jedan test da bi potvrdio svoje sumnje i iznenadio sam se ugodno naravno.

Evo ti jedan nevažan ali banalan primjer. Ja sam se kao klinjo furao na nordijsku mitologiju i na vikinge. Jednostavno želio sam biti dio toga, dio te genetike nordijske iako mi boja kože i kose nije išla u prilog no ta moja zaluđenost germanima je uzela maha kada sam počeo rasistički pomalo gledati na ostale rase. Sam sebi sam htio potvrdili imam li ja zaista nordijsku krv ili je to sve uzalud, možda imam u sebi neku semitsku haplogrupu. Pa sam se tješio da možda imam slavensku pa reko ajde slaveni i nisu tako drugačiji od nordijaca. Dao sam napraviti test, poslao slinu na testiranje i dao pola plaće tada, a rezulati su pokazali ono čega sam se najviše bojao,a zbog čega sam danas ponosan. Nisam bio ni blizu nordijske haplogrupe I1 nego upravo one koje sam se bojao, semitske haplogrupe J2 anatolske mutacije. Od norvežanina sam se pretvorio u "Turčina" preko noći. Odmah su mi splasnile sve rasističke ideje koje sam ikada imao. Počeo sam se ponositi svojom tamnom kosom i kožom iako sam nekada žalio što nisam plavokos. Dakle eto ti primjer jednog jakog utjecaja takve spoznaje na čovjeka.

https://www.youtube.com/watch?v=7mqWYuKvbXY Ovo bih toplo preporučio svima da pogledaju. Ima još takvih videozapisa na listi sa desne strane. Eksperiment u kojima ljude pitaju šta misle odakle su i kome pripadaju, a nakon DNA testa se šokiraju. Samo pogledaj to pa ćeš shvatiti ovaj moj primjer.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Bla » 02 Jan 2018, 00:18

:valja
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Bla » 02 Jan 2018, 00:54

http://dgmweb.net/Ancillary/OnE/NumberAncestors.html

prostudirajte pa si razbijte malo te rasističke ideje iz glave :cudi

Al' evo da vam barem malo protumačim...

Deset generacija u rikverc dobacujemo tek do neke polovine 17. vijeka
da bi danas živio prosječni rasista, tokom te desete generacije je moralo svoj DNK da razmijeni preko hiljadu (naravno, ako pretpostavimo da nije bilo incestuoznih sklonosti) osoba.

Odnosno kumulativno do momenta rađanja prosječnog rasiste, preko dvije hiljade predaka. (A godina oko 1650.)

Prosječni rasista će bez ikakvog kolebanja od tih 2000 jedinki, odabrati isključivo jednu horizontalnu liniju koja ga vodi po nekoj grupi preko isključivo 10 očeva, a ostalih 1000 očeva i hiljadu majki će zanemariti, iako su svi oni morali da doprinesu da se tako inteligentan MOZAK danas rodi. :lupa

Jedna osoba iz te desete generacije (još uvijek smo u polovini 17. vijeka) ima učešće od 0.09765625% svog genetskog materijala kod nekoga ko živi danas.
Još uvijek smo u 17. vijeku.
Dok dobacite do Ilira... sa svakom generacijom u rikverc, dijelite taj procenat sa brojem dva.

Haj zdravo.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Faravahar » 02 Jan 2018, 14:42

Bla wrote: 02 Jan 2018, 00:54 http://dgmweb.net/Ancillary/OnE/NumberAncestors.html

prostudirajte pa si razbijte malo te rasističke ideje iz glave :cudi

Al' evo da vam barem malo protumačim...

Deset generacija u rikverc dobacujemo tek do neke polovine 17. vijeka
da bi danas živio prosječni rasista, tokom te desete generacije je moralo svoj DNK da razmijeni preko hiljadu (naravno, ako pretpostavimo da nije bilo incestuoznih sklonosti) osoba.

Odnosno kumulativno do momenta rađanja prosječnog rasiste, preko dvije hiljade predaka. (A godina oko 1650.)

Prosječni rasista će bez ikakvog kolebanja od tih 2000 jedinki, odabrati isključivo jednu horizontalnu liniju koja ga vodi po nekoj grupi preko isključivo 10 očeva, a ostalih 1000 očeva i hiljadu majki će zanemariti, iako su svi oni morali da doprinesu da se tako inteligentan MOZAK danas rodi. :lupa

Jedna osoba iz te desete generacije (još uvijek smo u polovini 17. vijeka) ima učešće od 0.09765625% svog genetskog materijala kod nekoga ko živi danas.
Još uvijek smo u 17. vijeku.
Dok dobacite do Ilira... sa svakom generacijom u rikverc, dijelite taj procenat sa brojem dva.

Haj zdravo.
Opet rasizam ? Zaista ne znam ko je ovdje rasist :cudi
Kada pričamo o DNK tada pričamo o haplogrupama, a vidim da ne znaš što su haplogrupe tako da idi proguglaj to. Nije ovdje riječ o običnom miješanju krvnih grupa nego je riječ o DNA Y kromosomu.
Ja tebe sasvim razumijem no ti ne razumiješ nas. Kada napraviš DNA analizu predaka dobiješ rezultat odnosno svoju haplogrupu i malo filogenetsko stablo ispod njega odnosno stablo koje pokazuje broj mutacija i markera te haplogrupe no piše ti da pripadaš i možeš pripadati samo jednoj haplogrupi po Y kromosomu. Kod žena postoji mtDNA i oni se prenose na sina i kćerku dok se Y DNA prenosi samo na sina.
https://www.eupedia.com/genetics/human_ ... tics.shtml

Haplogrupa ne definira samo tvoju genetiku nego i tvoju fizionomiju i fiziološku prilagodbu. Ona pomaže da bolje shvatimo genetsku prilagodbu ljudi.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2018, 18:58

Faravahar wrote: 01 Jan 2018, 23:53

Nitko nigdje nije spomenuo razliku između drevnog i autohtonog niti ta dva pojma imaju veze jedan s drugim. Kada govorim o autohtonosti tada govorim o autohtonosti haplogrupe. Haplogrupa I je autohtona haplogrupa Balkana i jedina kao takva europska.
Naravno, ali ti miješaš pojmove. Ti govoriš o dinarskom pračovjeku, koji je nauci poznat, ali to je vrsta hominida, a ne ljudska rasa. Postojao je isuviše rano, da bi bio neka rasa i to već u neolitu, što znači da je produkt križanja neandertalisa, koji su ionako živjeli tu i sapiensa, koji pristižu kako jenjava ledeno doba.


Ja ne govorim o vrstama homonida iako ni neandertalci nisu autohtoni. Nijedna vrsta homonida nije bila autohtona u europi.

Naravno da nije. Bile su razne vrste ali čak i one najranije, stvorene su u Africi, pa su se Homo erectus i Homo ergaster, prije oko milion godina, razmilili po Evropi i Aziji, Homo erectus uglavnom po Aziji.
To opet znači, da je Neandertalis nastao iz homo ergastera i to na tlu Evrope, pa tako da je makar on nastao tu, za razliku od direktnog pretka, koji je nastao u Africi.

Tek tad počinje ledeno doba Neandertalac se prilagođava, u skladu s teorijom o prirodnoj selekciji i preživljava to surovo doba na tlu Evrope, uključno dijelovi bliskog istoka, kao i ruski predjeli do Urala i Kavkaza. Ukratko - cijela Evropa.
Što se tiče boje kože tu se sad već odmičemo od teme ali moram reagirati na to. Bijela rasa nije nastala križanjem neandertalaca i Homosapiensa nego je nastala kao prilagodba među Homosapiensima. Čak nije istina da ravnu kosu kao ni boju očiju nasljeđujemo od njih, a o krvoločnosti neću ni pričati jer ja nisam krvoločan.



Jedno ozbiljno i detaljno istraživanje neandertalki, baš sa područja Hrvatske, sugerira suprotno od toga što ti govoriš.

Image

I ne liči baš mnogo na crnkinju, zar ne? Zanemarimo grublju kožu, obzirom da je današnja tanja rezultat evolucije, a ne da su je sapiensi imali i onda, jer da su je imali, bili bi preosjtljivi na ulove života i - izumrli bi.

De sad, Tita ti, opet se napravi lud, pa reci da se ništa ne dokazuje :rol

Moderni Homosapiens je već naslijedio sve to što si nabrojao od kromanjonaca. Istina je da su neandertalci prema nekim istraživanjima bili isključivo krvna grupa 0 negativan i da je za tu krvnu grupu i taj rezus vezana svjetlina no to pada u vodu jer postoje i druge krvne grupe sa svjetlijom kosom i očima.
Ne pada!
Izuzev subafrikanaca, ostatak planete u sebi nosi 2-4% neandertalske genetike i to baš oko ravne kose, boje kože i to je davno dokazano. Davno je dokazano i križanje sa homo sapiensima, jer za razliku od današnjih potomaka homo sapiensa, u genetici neandertalaca nema nijednog jedinog gena homo sapiensa.
Ne možeš negirati činjenice.


Ne bih rekao da se zna jer se u toj kulturi ne može točno odrediti što pripada došljacima Ilirima, a što autohtonim narodima dinarcima.

Postoji autohtoni gen, koji utiče na posebnosti ljudi u ovom podneblju, ali ne postoji podjela na došljake Ilire i dinarski tip, s druge strane. Svugdje su tu bili neolitski ljudi, koji su, kako smo to već naveli, produkt križanja neandertalisa i sapiensa, a evo ti malo i sa National geographic, pa se i sam uvjeri.

https://genographic.nationalgeographic. ... s-article/

Velikog je miješanja tu bilo. Pod prodorom sa sjevera vjerojatno misliš na slavene koji dolaze na ove prostore oko 5.st, Ilirska plemena već odavno tada ne postoje jer dolaskom rimljana u Ilirik počinju velike promijene i gubitak identiteta.


Ne. Ne mislim na Slavene, jer sam rekao "kultura", a slaveni nisu ni imali nikakvu kulturu. Daj bože da su bili u razini homo erectusa, kad su došli na ove prostore.
Mislio sam na Halštatsku kulturu iz željeznog doba, a koja je potiskivala ilirsku kulturu, ili se nametala.

http://hrvatskauljudba.hr/sto-je-ilirsk ... a-kultura/


Dijana je rimska božica lova, a Silvano se također pojavljuje negdje u periodu rimske vladavine kao što i sam naziv upućuje na to da je ime rimsko, a ne Ilirsko.
U originalu, na ilirskom - Thana, pa je kasnije prešlo u "Diana", a ne brukaj se, Silvan je isključivo ilirsko božanstvo stočarstva. proguglaj. Samo ukucaj "bog Silvan" i samo ti se kaže.
Zanimljivo, taj izraz "Thana" i dan danas postoji u toj, kako je ti nazivaš "došljačkoj Albaniji", u vidu raznih imena, prezimena, toponima, itd. Šta ćemo sad?

Nema dokaza da su svi došli iz afrike kad već opet potežeš pitanje daleke povijesti, neki smatraju da je ljudska vrsta došla iz azije, točnije sa prostora Hindustana, neki da su pak iz jugo istočne azije, a neki kao ja vjeruju da postojimo oduvijek.
Neće ići bez linka. Donesi fino link, da je to tako i da nema veze s Afrikom i u pravu si :ok
Ja sam se čak iznenadio kad sam pogledao albansku i alžirsku nogometnu reprezentaciju.
Hajd donesi nam slike, pa da se i ja iznenadim.

Treba uzeti u obzir i to da nisu sva plemena koja se danas smatraju Ilirskima bila Ilirska. Mnoga plemena imaju samo Ilirska imena, a većinski su bili kelti ili čak dardani u slučaju srbije.
Dardani jesu Iliri, ali s primjesama Tračana, dok čistih Kelta, osim u vrijeme one provale (380.g.p.n.e.).
Tad su asimilirali svu populaciju u Srbiji (Mezi, Tribali) i nastali su neki spojevi, poput Skordiska, Dačana, pa i Cincara. Uglavnom, veze nemaju s Ilirima.

Apsolutno nema dvojbe da Iliri nisu sa dinarcima bili izuzetno pomiješani jer čak i mnogi povjesničari (osim mene i nekih još) ne vide razlike između Ilira i dinaraca jer oni smatraju da su dinarci zapravo Iliri iako na prostoru Ilirije postoji ta haplogrupa E1b1b koja se ne uklapa u to sve, a dolazi na ove prostore baš u onom trenutku kada se pojavljuje neolitik i visoko razvijene kulture osim toga mi pouzdano danas znamo da migracije haplogrupe J2 npr. dardana izazivaju upravo ti neolitičari pripadnici haplogrupe E1b1b koji dolaze na prostor južnog balkana u periodu kada dolaze i proto Iliri. Tako piše ovdje https://www.eupedia.com/europe/Haplogro ... -DNA.shtml

Ama nema veze haplogrupa čovječe božiji. Prosta je činjenica (dokazah ti u prošlom postu), da se na ovim i na prostorima današnje Albanije, govorilo istim jezikom. To znači da je bilo presudnog kulturnog uticaja. Sad treba da razdvojiš biologiju od historije i sociologije, pa da shvatiš da genetika iako utiče na nas, nije jedini presudni element. Također i način privređivanja. Neolitski ljudi su bili ribari, lovci, zemljoradnici, a stočarstvom se bave tek nakon prodora indoevropske rase u cijelu Evropu, o čemu govori i prosta činjenica da 90% naroda u Evropi govori indoevropskim jezicima :cudi


Što se tiče kosovara problem nije bio u moru nego u migraciji. Naime osim što je Kosovo već odavno bilo naseljeno izravno Ilirskim plemenima, Kosovo je pretrpilo par velikih migracija albanaca iz sjeverne albanije na taj prostor za vrijeme Turaka ponajviše, a potom i poslije balkanskih ratova.
Zamolio bih te da mi navedeš nazive tih originalnih Ilira s Kosova, onako kako su se po tvome zvali u srednjem vijeku? Dardance ne možeš navesti, jer si sam za njih rekao da nisu Iliri :jok

Slaveni su naselili uglavnom doline i nizine pa su tako slavenske haplogrupe danas u hrvatskoj najjače upravo u nizinama dok su dinarci bili skriveni duboko u planinama dinarida i tamo zadržali svoju genetiku.


Slaveni su se sa svojim vigvamima, uglavnom naseljavali uz same Ilire, kako bi prepisivali od njih kulturu.

Nego na koji način ? O kojim srbima pričamo ? Srbi se kao i hrvati i bošnjaci dijele na više skupina etničkih naroda. Tu ima slavena, Ilira, dinaraca, dačana pa i kelta.

Srbi su mješavina bezimenih slavena i protoslavenskog srpskog plemena, sa Dačanima i Skordiscima, koji su protokeltski narodi i tu nema nekih Ilira. Ilira ima samo ako neki tretiraju potonja dva plemena kao ilirska i nikako drugačije - to je davno apsolvirano.

Što se tiče još nekih sličnosti između albanaca i berbera današnjih prije svega jezičnih govornih. Albanski nos Hunde kod berbera huden, snaga kod albanaca fućija, kod berbera ćijufa, laž kod albanaca ganještar kod berbera ganjila, sin kod albanaca bi kod berbera bni, djevojka kod albanaca vajza kod berbera gajza, ptica kod albanaca zog, a kod berbera zaoeg.
Prvo ti meni objasni leksičku istovjetnost dinarskih i albanskih plemena, pa potom ćemo o ovim izrazima.



Hajd priznaj, namjerno si ovo uradio, jer ti je moralo biti jasno da ovo nema NIKAKVE veze, s ovom temom?
Niti govorimo o direktnim precima pojedinaca, niti o njihovim rasama :cudi
Govorimo o uticaju genetike na ljude, raznim sociološkim procesima itd, li bar ja govroim o tome.

Ono baš niđe veze :lupa
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Bla » 02 Jan 2018, 20:55

ne neko filtrirate trunčice istine iz mnogo veće slike i njima zamajavate sebe i neuk svijet. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Zagorka » 02 Jan 2018, 21:52

Nekad sam jako pratila ovakve teme, otkako su se pocele vrtjeti u krug, umorila sam se od njih.
Bitnije mi da znam kuda idem.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Krokodil Behko » 02 Jan 2018, 22:12

Bla wrote: 02 Jan 2018, 20:55 ne neko filtrirate trunčice istine iz mnogo veće slike i njima zamajavate sebe i neuk svijet. :oo

Pa kad baš hoćeš.
Vidiš, mi tu kombinujemo biologiju, sociologiju, historijju, pa kako god.
Trudimo se, ali ti se ne trudiš, nego dosađuješ, (klasika) i držiš da si isključivo ti u pravu i (samo)pozvan da svima podijeliš malo znanja i pameti.

Već rekoh, bavimo se tim komponentama, a ne psihijatrijom, fulio si ti momak temu.
online

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Socrates » 02 Jan 2018, 22:23

Ja mislim da na PDF Historija ne treba raspravljati o historiji.

Bla je u pravu.
. . . . . . . . .

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Faravahar » 03 Jan 2018, 00:49

Naravno, ali ti miješaš pojmove. Ti govoriš o dinarskom pračovjeku, koji je nauci poznat, ali to je vrsta hominida, a ne ljudska rasa. Postojao je isuviše rano, da bi bio neka rasa i to već u neolitu, što znači da je produkt križanja neandertalisa, koji su ionako živjeli tu i sapiensa, koji pristižu kako jenjava ledeno doba.
Ja sam napisao pod rasa iako volim reći i rasa jer i znanstvenici kažu "dinaric race", a race može značiti i utrka i rasa iako se radi o kausian utrci ja opet volim reći pod rasa no to je totalno ne bitno sada. Dinarska utrka definitivno nije nastala križanjem s neandertalcima, to je totalna glupost koja nema veze sa zdravim razumom. Haplogrupe su se počele formirati među kromanjoncima i sve one potječu od haplogrupe A, dok neandertalci imaju neke sasvim drugačije oznake haplogrupe koje su totalno drugačije od kromanjonskih.

Naravno da nije. Bile su razne vrste ali čak i one najranije, stvorene su u Africi, pa su se Homo erectus i Homo ergaster, prije oko milion godina, razmilili po Evropi i Aziji, Homo erectus uglavnom po Aziji.
To opet znači, da je Neandertalis nastao iz homo ergastera i to na tlu Evrope, pa tako da je makar on nastao tu, za razliku od direktnog pretka, koji je nastao u Africi.
Što se tiče Homonida o tome neću raspravljati jer nisam vjernik Darwinove teorije jer postoje dokazi da su mnogi homonidi živjeli u isto vrijeme. Dakle Homosapiens nije nikakav nastavak Homoerektusa nego su oni živjeli svi u isto vrijeme. Vjerojatno ćeš se sada za ovo upecati totalno ali apsolutno na ovoj temi nemam namjeru o tome diskutirati, ako netko otvori temu o tome ili ako je već ima ja ću vrlo rado tamo sve dokazati i argumentirati ali ovdje ne.
Jedno ozbiljno i detaljno istraživanje neandertalki, baš sa područja Hrvatske, sugerira suprotno od toga što ti govoriš.

Image

I ne liči baš mnogo na crnkinju, zar ne? Zanemarimo grublju kožu, obzirom da je današnja tanja rezultat evolucije, a ne da su je sapiensi imali i onda, jer da su je imali, bili bi preosjtljivi na ulove života i - izumrli bi.

De sad, Tita ti, opet se napravi lud, pa reci da se ništa ne dokazuje :rol
Apsolutno nsii ništa dokazao jer evo tebi protu odgovor Image
Dakle kromanjonci su također bili svjetlije puti i to sve nisu rezultati evolucije nego najobičnije prilagodbe.
Ne pada!
Izuzev subafrikanaca, ostatak planete u sebi nosi 2-4% neandertalske genetike i to baš oko ravne kose, boje kože i to je davno dokazano. Davno je dokazano i križanje sa homo sapiensima, jer za razliku od današnjih potomaka homo sapiensa, u genetici neandertalaca nema nijednog jedinog gena homo sapiensa.
Ne možeš negirati činjenice.
Dokaži mi to što govoriš. Želim vidjeti studiju koja dokazuje da smo ravnu kosu dobili od gena neandertalaca. Nisu samo neandertalci imali ravnu kosu. Navodno su imali i denisovci te još neke vrste homonida. Slobodno proguglaj. Zaista ne znam od kud ti glupost da smo od neandertalaca naslijedili ravnu kosu jer ravna kosa je rezultat prilagodbe kao i boja očiju i kose, ništa više od toga !
Postoji autohtoni gen, koji utiče na posebnosti ljudi u ovom podneblju, ali ne postoji podjela na došljake Ilire i dinarski tip, s druge strane. Svugdje su tu bili neolitski ljudi, koji su, kako smo to već naveli, produkt križanja neandertalisa i sapiensa, a evo ti malo i sa National geographic, pa se i sam uvjeri.

https://genographic.nationalgeographic. ... s-article/
Prije svega nitko ne osporava da nije bilo križanja sa neandertalcima i ja ne znam kakve to veze sada ima uopće s ičim jer to križanje je minorno ! Dakle radi se o najviše 2% neandertalskih gena koje čovjek može imati. Znaš li ti što je 2% ? Ništa ! Današnje haplogrupe su produkt dominantnijih gena kromanjonaca, a ne neandertalaca. Danas ne postoji nijedna neandertalska haplogrupa. Što se tiče podjela one itekako postoje. Proto Iliri su fiziološki puno drugačiji od dinarida. Dinarci su najviši ljudi na svijetu, duguljastih lubanja, velikih stopala, često orlovskih noseva, tamne kose i najčešće smeđih i zelenih očiju, visokog čela, špicaste brade i često kuštrave kose, vitkih i dugačkih tijela.


Ne. Ne mislim na Slavene, jer sam rekao "kultura", a slaveni nisu ni imali nikakvu kulturu. Daj bože da su bili u razini homo erectusa, kad su došli na ove prostore.
Mislio sam na Halštatsku kulturu iz željeznog doba, a koja je potiskivala ilirsku kulturu, ili se nametala.

http://hrvatskauljudba.hr/sto-je-ilirsk ... a-kultura/
Imali su Yamna kulturu ali ta kultura je produkt onih koji su im donijeli neolitik, a to su prema eupediji bili pripadnici haplogrupe G i J, bez njih bi bili indijanci još stoljećima.
U originalu, na ilirskom - Thana, pa je kasnije prešlo u "Diana", a ne brukaj se, Silvan je isključivo ilirsko božanstvo stočarstva. proguglaj. Samo ukucaj "bog Silvan" i samo ti se kaže.
Zanimljivo, taj izraz "Thana" i dan danas postoji u toj, kako je ti nazivaš "došljačkoj Albaniji", u vidu raznih imena, prezimena, toponima, itd. Šta ćemo sad?
Thana je samo Ilirski naziv za Dianu koja je preuzeta vjerojatno od rimljana ili su oni preuzeli od Ilira, meni je svejedno jer to je ne bitno, vidim hvataš se za slačmicu i pokušavaš me zbuniti pojmovima u koje se ne razumiješ ali uzalud ti je jer kao povjesničar se razumijem u ovo neusporedivo više od tebe. Još nastojim biti što više na tvojoj razini da me lakše razumiješ jer ako počnem upotrebljavati pojmove za koje ćeš prvi puta čuti onda rasprava neće voditi ničem.
Došljačka Albanija kažeš ? Pa zar nije ? Zar je haplogrupa E1b1b autohtona ??

Neće ići bez linka. Donesi fino link, da je to tako i da nema veze s Afrikom i u pravu si :ok
Zanimljivo hahaha ja od tebe nisam dobio link za ništa, a ti od mene tražiš no dobit ćeš ga, nema problema.
Inače ne znam dali znaš no afrika se smatra kolijevkom Homosapiensa samo zato što je tamo nađen najstariji skelet Homosapiensa na zemlji i zbog ničeg drugog. Mada naravno to nisu najstariji skeleti Homosapinesa jer postoje skeleti Homosapinesa stari na desetke milijuna godina no rekoh to je druga tema o kojoj ovdje neću. Ako imaš potrebu da mi to komentiraš radije nemoj nego otvori temu gdje ćemo se o tome nadiskutirati.
Hajd donesi nam slike, pa da se i ja iznenadim.
Image
Image
Image
Image
Image Albanac i Berber Image
Dardani jesu Iliri, ali s primjesama Tračana, dok čistih Kelta, osim u vrijeme one provale (380.g.p.n.e.).
Tad su asimilirali svu populaciju u Srbiji (Mezi, Tribali) i nastali su neki spojevi, poput Skordiska, Dačana, pa i Cincara. Uglavnom, veze nemaju s Ilirima.
Dardani su bili Ilirsko-Tračko pleme, daj barem jednom budi objektivan, zašto imaš potrebu isticati samo svoju stranu priče ? Dačane ne diraj, dačani su bili pripadnici haplogrupe J2 i helenska su skupina naroda. Skordisci su bili pak mješavina kelta i Ilira.

Ama nema veze haplogrupa čovječe božiji. Prosta je činjenica (dokazah ti u prošlom postu), da se na ovim i na prostorima današnje Albanije, govorilo istim jezikom. To znači da je bilo presudnog kulturnog uticaja. Sad treba da razdvojiš biologiju od historije i sociologije, pa da shvatiš da genetika iako utiče na nas, nije jedini presudni element. Također i način privređivanja. Neolitski ljudi su bili ribari, lovci, zemljoradnici, a stočarstvom se bave tek nakon prodora indoevropske rase u cijelu Evropu, o čemu govori i prosta činjenica da 90% naroda u Evropi govori indoevropskim jezicima :cudi
Ma govorilo se istim da ne kažem šta. Govorilo se kasnije kada je zapadni Balkan već Iliniziran ali i onda su postojali brojni Ilirski dijalekti, rekoh ti u prošlim komentarima da su rimljani zablježili to da se sjeverni Ilirski jezik dosta razlikuje od južnog Ilirskog jezika. I dan danas se albanski jezik djeli na dva velika dijalekta,a to su gegijski i toskijski. Ja ovaj toskijski smatram najbližim jezikom Ilira, ne samo ja nego i neki lingvisti dok je gegijski bio pod utjecajem jezika koji je ovdje prevladavao prije dolaska proto Ilira ako je izumro i o kojem danas nažalost ništa ne znamo iako postoji pismo to Vinčansko navodno. Vinča je klasični prikaz dinarske kulture. Šta ti misliš da ovdje nije postojao jezik prije dolaska Ilira na Balkan ? Nemoj biti lud.
Zamolio bih te da mi navedeš nazive tih originalnih Ilira s Kosova, onako kako su se po tvome zvali u srednjem vijeku? Dardance ne možeš navesti, jer si sam za njih rekao da nisu Iliri :jok
Imaš recimo Galabre, također Tračko Ilirsko pleme, pa imaš Labeate, Thunake također Tračko-Ilirska grana..Dardanci su Tračko-Ilirsko pleme to si i sam rekao.

Slaveni su se sa svojim vigvamima, uglavnom naseljavali uz same Ilire, kako bi prepisivali od njih kulturu.
Dobro prijatelju shvaćam da ne podnosiš slavene i da imaš odbojnost prema njima no ovdje pričamo o vremenu Ilirije, a to je vrijeme kada slaveni nisu bili ni blizu Balkana. Slaveni dolaze oko 5.st, a tada već odavno nema Ilira.

Srbi su mješavina bezimenih slavena i protoslavenskog srpskog plemena, sa Dačanima i Skordiscima, koji su protokeltski narodi i tu nema nekih Ilira. Ilira ima samo ako neki tretiraju potonja dva plemena kao ilirska i nikako drugačije - to je davno apsolvirano.
Srbi imaju 15% haplogrupe E1b1b tako da imaju dosta potomaka proto Ilira no ako pričamo o srbima tada pričamo o slavenima jer su srbi bili slavenski narod koji je ovdje došao. Btw koje je to protoslavensko srpsko pleme ? Srbi su nastali daleko kasnije nakon nastanka slavena tako da ne znam o kakvim protoslavenima govorimo tu.
Prvo ti meni objasni leksičku istovjetnost dinarskih i albanskih plemena, pa potom ćemo o ovim izrazima.
Kad me već pitaš to onda mi objasni ovu razliku u imenima južnih i sjevernih Ilira. Na sjeveru Histri, Japodi, Liburni, Dalmati, a na jugu Enehelejci, Dassareti, Eordei itd. dakle ja ovdje vidim jasnu razliku u nazivima, kao da nazivi sjevernih i južnih ne pripadaju istom dijalektu.
Hajd priznaj, namjerno si ovo uradio, jer ti je moralo biti jasno da ovo nema NIKAKVE veze, s ovom temom?
Niti govorimo o direktnim precima pojedinaca, niti o njihovim rasama :cudi
Govorimo o uticaju genetike na ljude, raznim sociološkim procesima itd, li bar ja govroim o tome.

Ono baš niđe veze :lupa
Vidi sinko, ti si puno toga napisao ali nisi ništa rekao. Pokušao si priznajem ali nisi uspio. Te se malo gubiš u pojmovima te me krivo shvaćaš te govoriš nešto što nema smisla ili što je totalno nerazumljivo valjda me nastojeći zbuniti, a često i ne znaš. U većini toga si me krivo shvatio, a u onome što nisi jednostavno ne znaš što govoriš, odnosno nemaš znanja dovoljno.
:sjedi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Krokodil Behko » 03 Jan 2018, 01:38

Čuj momak, pokušah ti objasniti logične stvari.
Možda ti imaš vremena da se ćeraš s nekim po cijeli dan, oko ovih stvari, ali ja nemam.
Pogotovo, nisi ni zaslužio odgovor, jer ti je post od prve do zadnje riječi, s neke (ničim dokazane) visine, pun nipodaštavajućeg prema sugovorniku, pa tako da bi mi bilo i ispod časti nastaviti diskusiju.

Ja sam ovdje moderator i nemam namjeru da ti se pridružim u tome.
Preporučujem i tebi malo psihijatrije. Idi liječi se :ok
online

User avatar
Faravahar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 28 Dec 2017, 01:19
Location: Svuda
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Faravahar » 03 Jan 2018, 12:44

Krokodil Behko wrote: 03 Jan 2018, 01:38 Čuj momak, pokušah ti objasniti logične stvari.
Možda ti imaš vremena da se ćeraš s nekim po cijeli dan, oko ovih stvari, ali ja nemam.
Pogotovo, nisi ni zaslužio odgovor, jer ti je post od prve do zadnje riječi, s neke (ničim dokazane) visine, pun nipodaštavajućeg prema sugovorniku, pa tako da bi mi bilo i ispod časti nastaviti diskusiju.

Ja sam ovdje moderator i nemam namjeru da ti se pridružim u tome.
Preporučujem i tebi malo psihijatrije. Idi liječi se :ok
Prijatelju veliki sam ljubitelj logike i prihvaćam logičke argumente uvijek ali u tvom argumentiranju nema ni traga logici, samo tvoja uvjerenja i ponekad nešto što vjerojatno nenamjerno pogriješiš jer vjerojatno krivo interpretiraš podatke sa gugla. Iskreno nemam vremena, sinoć sam sat i pol vremena proveo sjedeći samo da odgovorim na dva komentara, poludio sam, ljudi me ovdje siluju da im objašnjavam 5 puta jedno te isto.
Zar nisi ti prvi prema meni iskazao nipodaštavanje ? Mogu točno citirati dijelove gdje si prvi počeo da ne kažem vrijeđati me bez ikakvog razloga.

To što si moderator ne znači da si pošteđen psihoze jer smatram da imaš psihozu. I evo opet vrijeđaš. Ti kao moderator trebaš biti primjer poštovanja pravila, a ne omalovažavati ljude ovdje i vrijeđati. Forum je ionako koliko vidim desetkovan i na njemu su aktivni dnevno u prosjeku svega 10-ak ljudi, još vam samo treba da otjerate svojim ponašanjem i tih 10-ak ljudi. Ja sam ovdje došao jer su svi ostali forumi zakazali totalno i svi oni redom propadaju, a došao sam tu jer sam očekivao da je forum malo drugačiji jer na forumu.hr su moderatori najveći troleri, spameri itd. nisi valjda i ti jedan od takvih ? Imam i ja forum sa 200-njak ljudi te hrpu portala i blogova i znam poštovati i cijeniti, nauči i ti.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Iliri i dinarci

Post by Melek » 03 Jan 2018, 13:15

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Melek » 31 Mar 2019, 12:09

Sad upravo procitah jedan opis Krbavske bitke i situacije nakon nje, od jednog biskupa u pismu Papi. Ako je to tacno onda je ban Derencin stvarno prozivio sve moguce strahote nakon gubljenja bitke. Prema pisanju, odrubili su glavu njegovog sina pred njim i poprskali ga sinovom krvlju a zatim su ga mrcvarili dok su jos bili na putu nazad iz hrvatskih krajeva, tako sto kad god je bilo vrijeme jelu, tu su mu sinovu glavu, navodno, servirali na tanjiru. Umro je u tamnici tri mjeseca nakon svega toga.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Fazlija » 31 Mar 2019, 12:41

Ispada da su Hrvati tu od ledenog doba, a mi ostali... nista?! Molim da se to pravednije raspodjeli! U mene prava partizanska familija, mijesana, ima i Hrvata... pa cu ja da povucem neku vezu kod tetka dok se to ne rijesi. A vi drugi vidite kako cete. Nije fer da su samo oni iz ledenog doba. A gdje sam ja bio u ledenom dobu? Mislite vi da drugi ne bi htjeli biti u ledenom dobu...
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Mutevelija » 31 Mar 2019, 12:44

Srbi su nastali nakon smrti Abela, dođu mu Abelova djeca kad ga je Kain ubio
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Fazlija » 31 Mar 2019, 12:58

Mutevelija wrote: 31 Mar 2019, 12:44 Srbi su nastali nakon smrti Abela, dođu mu Abelova djeca kad ga je Kain ubio
Jeste, to je ziva istina! Meni moj deda prico' :djed da je to tako... A i cika Jova Deretic to stalno istice...

http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Socrates » 31 Mar 2019, 14:02

Jesmo li se dogovorili od cijih smo kuca?
. . . . . . . . .

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests