Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Black Stallion » 28 Aug 2021, 18:25

MorningStar wrote: 28 Aug 2021, 18:18
Black Velvet wrote: 28 Aug 2021, 18:16

Vjekoslav Klaić - Poviest Hrvata
Vjekoslav Klaić - Poviest Bosne do propasti kraljevstva
Ferdo Šišić - Hrvatska povijest
Ferdo Šišić - O smrti hrvatskog kralja Zvonimir
Ferdo Šišić - Hrvoje Vukčić Hrvatinić i njegovo doba
Neven Budak - Prva stoljeća Hrvatske
Mladen Ančić - Putanja klatna. Ugarsko-Hrvatsko Kraljevstvo i Bosna u XIV.stoljeću
Mladen Ančić - Tko je pogriješio u Bosni
Radoslav Dodig - Homo Criticus
Salih Alić - Kratak pregled hrvatske muslimanske književnosti u BiH
Nikola Andrić - Iz ratničke književnosti Hrvatske
Rudolf Horvat - Povijest Hrvatske
Rudolf Horvat - Kralj Tomislav i njegovo doba
Ante Starčević - Bi li k slavstvu ili ka hrvatstvu

Kad pročitaš, imam ti još
Dokument - napisao si knjige . Kojim dokumentom potrepljujes da se Bosna odvaja od Hrvatske koja vlastela to odlucuje itd.
Kao sto imas povelju Bana Kulina,Kralja tvrtka itd - valjda ima nesto na tu temu "proglasenja" nezavisnosti i odvajanja.
Majstore to ti je rani srednji vijek. Nisu se tada slavili Dani neovisnosti i državnosti i pisali proglasi kao danas i slali novinari da to snime za televiziju. Čitaj i shvatit ćeš sam. Nije povijest jedan dokument na kojem sve piše.
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Šabović Adis » 28 Aug 2021, 18:35

Još manje je beletristika.
Ne mereeee 👉👌

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by MorningStar » 28 Aug 2021, 18:49

Black Velvet wrote: 28 Aug 2021, 18:25
MorningStar wrote: 28 Aug 2021, 18:18

Dokument - napisao si knjige . Kojim dokumentom potrepljujes da se Bosna odvaja od Hrvatske koja vlastela to odlucuje itd.
Kao sto imas povelju Bana Kulina,Kralja tvrtka itd - valjda ima nesto na tu temu "proglasenja" nezavisnosti i odvajanja.
Majstore to ti je rani srednji vijek. Nisu se tada slavili Dani neovisnosti i državnosti i pisali proglasi kao danas i slali novinari da to snime za televiziju. Čitaj i shvatit ćeš sam. Nije povijest jedan dokument na kojem sve piše.
Nisu se pravili proglasi kada se popola rascjepi plemstvo i narod po tvojoj tvrdnji - a jesu za obicne trgovinske sporazume - interesantno.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Naseef Mushroom » 28 Aug 2021, 20:11

Black Velvet wrote: 28 Aug 2021, 17:47
Naseef Mushroom wrote: 27 Aug 2021, 19:33
Ma ja, napišes onako hladno

i onda po običaju hinjski lukavolatinski napišeš da nisi tako tvrdio i da je razlog reakcije jer je neko prepoznao šukundida (iako svi znamo kako tvrde nacionalisti da su nastali Bošnjaci muslimani, vera za večeru, ikone na tavanu itd.)pa onda glumiš nevinašce kako nisi došao ovdje da provociraš i pominješ nacionalne teme.
Nisam prepoznao šukundida ali je babo danas došao u posjetu

Image

Desno je naravno gospodin koji će i 2022. biti član predsjedništva iz reda hrvatskog naroda, u to budi siguran.

Samo još da ponovim

Koji je tvoj problem čovječe? Niti sam ti igdje napisao da ste prodali vjeru za večeru niti sam igdje negirao ono što sam napisao. Zašto me karakteriziraš onakvim kakav nisam i izmišljaš o meni? Zbog čega uopće imaš potrebu to radit?

A Komšića ti nabijem u šupak
Kako da ne, inače kada na našim prostorima govore kako su nastali Bošnjaci ne govore nikako da su prodali veru za večeru ili u tvom slučaju viru za vičeru.

A ko će koga na dan D nabijati zna se kao i što je se zadnji put znalo

Image
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31592
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Matan » 28 Aug 2021, 20:27

Koji si ti kloc..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Šabović Adis » 28 Aug 2021, 21:00

:valja
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84426
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16593 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Fuddo » 28 Aug 2021, 21:05

MorningStar wrote: 28 Aug 2021, 18:18
Black Velvet wrote: 28 Aug 2021, 18:16

Vjekoslav Klaić - Poviest Hrvata
Vjekoslav Klaić - Poviest Bosne do propasti kraljevstva
Ferdo Šišić - Hrvatska povijest
Ferdo Šišić - O smrti hrvatskog kralja Zvonimir
Ferdo Šišić - Hrvoje Vukčić Hrvatinić i njegovo doba
Neven Budak - Prva stoljeća Hrvatske
Mladen Ančić - Putanja klatna. Ugarsko-Hrvatsko Kraljevstvo i Bosna u XIV.stoljeću
Mladen Ančić - Tko je pogriješio u Bosni
Radoslav Dodig - Homo Criticus
Salih Alić - Kratak pregled hrvatske muslimanske književnosti u BiH
Nikola Andrić - Iz ratničke književnosti Hrvatske
Rudolf Horvat - Povijest Hrvatske
Rudolf Horvat - Kralj Tomislav i njegovo doba
Ante Starčević - Bi li k slavstvu ili ka hrvatstvu

Kad pročitaš, imam ti još
Dokument - napisao si knjige . Kojim dokumentom potrepljujes da se Bosna odvaja od Hrvatske koja vlastela to odlucuje itd.
Kao sto imas povelju Bana Kulina,Kralja tvrtka itd - valjda ima nesto na tu temu "proglasenja" nezavisnosti i odvajanja.
Sah, mat!
Sad mu ostaje samo mitomanija.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27159
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14209 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by ironman » 28 Aug 2021, 21:10

Image :srce
dream of spring..
...at dawn look to the east.

IstinaJedina
Na probnom
Na probnom
Posts: 14
Joined: 15 Jan 2022, 22:41
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by IstinaJedina » 15 Jan 2022, 22:52

MorningStar wrote: 27 Aug 2021, 18:40
Šabović Adis wrote: 27 Aug 2021, 18:37

To i jeste poenta. Hrvati su narod, a ne jedno od slavenskih plemena. :oo
Sada da - tada ne. Ako ides tom cistom logikom onda nema hrvata nego su sve slaveni.
Ako razumijes malo bolje - slavensko pleme koje koje je doslo i naselilo se na prostoru hrvatske su hrvati - sad kad su se uopste poceli zvati hrvatima - a posebno kad su svi se okupili koji su tu dosli oko tog plemena je historija.

I PS: to sto si boldao - Prvo se odnosi na slavene - boldao si narod , drugo se odnosi na Hrvate - pleme tada.
Problem je sto izvori navode kako su se u ex yu naseljavali samo Srbi i Hrvati, te u Makedoniji Draguviti, od slavenskih plemena. Tako Konstantin Porfirogenit prvi put pominje Bosnu pod naslovom "Srbi i zemlje koje oni nastanjuju". Tako da, nije to bezimena masa koja dolazi na Balkan, vec ih carevi jasno nazivaju ETNONIMIMA kao Srbi i Hrvati. U Bosni drugog plemena sem ta dva i nema.

IstinaJedina
Na probnom
Na probnom
Posts: 14
Joined: 15 Jan 2022, 22:41
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by IstinaJedina » 15 Jan 2022, 22:56

Black Velvet wrote: 27 Aug 2021, 18:09
MarlboroGold wrote: 26 Aug 2021, 16:51
To su druže stvari koje se počinju učiti u osnovnoj školi. To je stručna literatura, a ne literatura kojekakvih kvazihistoričara i sličnih koji tvrde da su Bošnjaci nastali islamizacijom Hrvata. Bošnjake nije sramota reći da imaju slavenske korijene, kao i ilirske. To je činjenica. Ali nisu bili Hrvati koji su masovno prelazili na Islam. To je nebuloza i škrabotina i logično je da te svi ovdje za to prozivaju. To je i uvreda. Samim tim tekstovima nekome negiraš njegovu historiju koja je zacementirana.

Ja se čak i ne izjašnjavam kao Bošnjak. Mati mi je isto što i ti. Kako možeš tvrditi takve gluposti je meni van svake pameti.
Eeeeee toooo! To je pogodak u sridu! Znači nije problem reći imamo slavenske i ilirske korijene, ali je problem reći imamo hrvatske korijene! Zašto je to tako teško? Zbog ranih devedesetih? Zbog Tuđmana? Zbog Ahmića? Razumijem ako je tako. Logično je i da me svi prozivaju jer ne vjerujem da ima još netko iz Hercegovine na Bosanskom forumu, a vi iz Bosne to doživljavate kao uvredu. A sve do 1970.-ih godina vam to nije bio problem, da ne spominjem 40-e. Ovdje ima čak još uvijek ljudi koji se izjašnjavaju Hrvatima muslimanske vjeroispovjesti, ali ok, može bit da im je tako lakše zbog okoline ili ne znam čega.

Zaboravio sam što se uči u osnovnoj školi, ali na fakultetu povijesti se uči djelo "De administrando imperio" bizantskog cara Konstantina Porfirogeneta koji opisuje seobe Hrvata iz Bijele Hrvatske na sjeveru (Visla, Karpati) u rimsku pokrajinu Ilirik koja se proteže od Jadranskog mora na zapadu do rijeke Drine na Istoku. On ih ne naziva Slavenima već isključivo Hrvatima.
Jasna je stvar da su Srbi i Hrvati jedina plemena koja su naselila Bosnu, bilo je tu i Ilira, samo sto Bosnje ne pricaju Ilirski.

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Ma znas » 16 Jan 2022, 11:17

"Svi narodi na Balkanu poticu od Srba" Ima istiricara koji tvrde da je upitno i porijeklo Spanaca, moglo bi se dogoditi da i oni poticu od Srba. Neki dan citam kako su ispod Kineskog zida kosti Srba.

Cudna je proslost Srba. Niko tacno ne zna ko su, odakle su i kako su postali ovolike zloce. Jednog dana i to ce otkriti srpski istoricar Deretic. Halal mu vjera ili "alal mu vera"
:pivo

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31592
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Matan » 16 Jan 2022, 11:22

Ma znas wrote: 16 Jan 2022, 11:17 "Svi narodi na Balkanu poticu od Srba" Ima istiricara koji tvrde da je upitno i porijeklo Spanaca, moglo bi se dogoditi da i oni poticu od Srba. Neki dan citam kako su ispod Kineskog zida kosti Srba.

Cudna je proslost Srba. Niko tacno ne zna ko su, odakle su i kako su postali ovolike zloce. Jednog dana i to ce otkriti srpski istoricar Deretic. Halal mu vjera ili "alal mu vera"
:pivo
Pa poticu od <hrvata katolika, kako to ne znas..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Ma znas » 16 Jan 2022, 11:41

Srbi trvrde suprotno. :kafa

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31592
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Matan » 16 Jan 2022, 11:42

Ma sta oni znaju, bili su mali, kad su se rodili..
pa nemaju pojma..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Ma znas » 16 Jan 2022, 14:53

Cim se Srbin rodi i pocne da govori, on prica iste price kao i odrasli. "Svi narodi su postali od Srba i Bog je Srbin, o Turcima i turcenju, poturcavanju" itd. Za njih je svaki musliman na Balkanu Turcin a posebno Bosnjaci iako je to daleko od istine.

Zaboravili su kako su se turcili: Vuk Kardjic nosio fes a fes nije srpska kapa, kako su Karadjordje i Milos Obrenovic nosili turban, salvare, koparan i pas, iako to nije srpska nosnja, kako su svom vodja na drvenjaku odsijekli glavu i poslali sultanu na dar, a ovaj im to vratio uz komentar "sta ce to meni" itd.

:pivo
Last edited by Ma znas on 16 Jan 2022, 14:57, edited 1 time in total.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Hurija » 16 Jan 2022, 14:54

img_1_1642267118026.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Krokodil Behko » 03 Apr 2022, 10:03

PROFESOR NARCIS POJSKIĆ OTKRIVA: Bosanci i Hercegovci baštine gene svojih predaka iz srednjeg vijeka (VIDEO)



Skupne genetičke razlike između recentne, današnje i populacije srednjevjekovne Bosne ne postoje. Promjena vlasti, raznih carstava, nije značajnije uticala na genetičku strukturu današnjih stanovnika Bosne i Hercegovine.

Tim stručnjaka Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu, predvođen profesorima i naučnim savjetnicima Narisom Pojskićem i Jasminom Čakar, te doktoranticom Mirelom Džehverović radio je molekularno-genetičku analizu recentne, sadašnje i populacije koja je živjela u periodu s kraja 14. i početka 15. stoljeća.

U sklopu projekta „Genetičke karakteristike stanovništva srednjovjekovne Bosne” kojeg je podržalo Ministarstvo nauke, visokog obrazovanja i mladih Kantona Sarajevo rađena su, između ostalog, arheološka, antropološka, odontološka, a zaim i genetička istraživanja 150 uzoraka skeletnih ostataka sa iskopavanja nekropola stećaka, a 106 uzoraka se pokazalo naučno adekvatnim za daljne genetičke analize.

- Zaključak je da se današnja populacija sa tom srednjevjekovnom ne razlikuje. Laički možemo kazati da su 'oni mi, a mi smo oni'. To u principu znači da ishodišno, genetička struktura današnje bh. populacije se ne razlikuje od populacije srednjovjekovne Bosne prije dolaska Otomana. Genetičke razlike između nas, danas, i naših predaka u srednjevjekovne Bosne, nema – kazao je Pojskić.

Osnovno pitanje koje su sebi postavili je bilo koliko se danas mi genetički razlikujemo od populacija srednjevjekovne Bosne iz perioda prije dolaska Otomana, pri tome zanemarujući etničke, vjerske i kulturološke karakteristike, već uzimajuči u obzir samo geografski parametar, a to je prostore Bosne i Hercegovine.

Pretpostavka je bila, a na osnovu prethodnih istraživanja bh. populacije, da ne bi trebala postojati izraženija razlika. Ali rezultati su pokazali da je razlika još manja od očekivane.


Rađen je široki spektar molekularno-genetičkih pokazatelja, pa su analizirani markeri koji su karakteristični za oba spola, kao i Y hromozomski markeri karakterističan samo za muškarce. Oba markera su pokazala veoma slične rezultate, a to je odsustvo razlika između današnje i srednjovjekovne bosanske populacije.

- Takav rezultat smatramo veoma interesantnim - naglasio je.

Za period 14. i 15 stoljeća, kako kaže Pojskić, očekivano je da postoje određene razlike u odnosu na današnju populaciju u Bosni i Hercegovini, ali rezultati su pokazali da te skupne razlike praktično ne postoje.

To pokazuje nama, naveo je Pojskić, da te genetičke varijante koje imamo danas, odgovaraju genetičkim varijantama stanovnika srednjevjekovne Bosne. Šta god se historijski dešavalo u tom periodu, taj uticaj na današnju genetičku strukturu nije značajan. Jer da je uticaj bio veliki, onda bi današnja populacija jasno genetički odstupala od te srednjevjekovne populacije. Postoji jasan genetički kontinuitet. Promjena vlasti, raznih carstava, određene migracije nisu značajnije uticale na genetičku strukturu današnjih stanovnika Bosne i Hercegovine.

Po riječima Pojskića, ako govorimo o genetičkoj strukturi stanovništva Bosne i Hercegovine postojale su dvije glavne dileme. Prva dilema je bila da li etničke skupine u Bosne i Hercegovine imaju jasnu genetičku različitost i koje je porijeklo naše populacije, a druga je koliko se genetički razlikujemo od srednjovjekovne bosanske populacije prije dolaska Otomana.

- Odgovore na prvu dilemu već imamo iz prethodnih naših i drugih studija, a to je da ne postoji jasna genetička razlika između tri glavne etničke skupine u Bosni i Hercegovini, te možemo slobodno konstatovati da smo u genetičkom smislu jedan autohtoni evropski narod. Realizacijom projekta smo rješili i drugu dilemu, a to je da nema genetičkih razlika između današnjih stanovnika u Bosni i Hercegovini i stanovništva srednjovjekovne Bosne – naglasio je Pojskić.


Dodatnu motivaciju Institutu za genetičko inženjerstvo i biotehnolologiju UNSA pruža Institut za arheologiju Filozofskog fakulteta UNSA na čelu sa profesorom Edinom Bujakom, koji je pokrenuo projekt “Arheogenetička istraživanja”, a to je vrhunski primjer interdisciplinarnosti koju realiziraju. Taj projekt je značajan kako za razvoj arheologije tako i genetike u Bosni i Hercegovini.

- Analiziranje srednjevjekovnih uzoraka je iznimno zanimljiv i značajan dio naše prošlosti oko kog se često 'lome' i politička pitanja. Stoga mi nastojimo da konkretno, samo naučnim istraživanjima dođemo do egzaktnih podataka, da saznamo kako su ti naši preci živjeli, kako su izgledali. Dokazujemo da su to naši pravi preci, sa jako malo stranog genetičkog materijala, odnosno da smo mi ovdje svoji, na svojoj zemlji – istakao je Bujak.

Izbor nekropola je zanimljiv, dodao je, imamo pripadnike visokog bosanskog plemstva, običnog srednjevjekovnog čovjeka.

- Tako da imamo sve slojeve srednjevjekovnog društva i sve smo to pokušali da uporedimo sa savremenim genetičkim materijalom. Do sada tako nešto nije rađeno i mi smo u tome pioniri. Većina uzoraka potiče iz grobova koji su bili ispod stećaka. Na ovaj način mi direktno pokazujemo da su ljudi koji su tu sahranjeni, bez uplitanja u dnevno-političke konotacije, naši preci – zaključio je profesor Bujak.

Ali, tu nije kraj. U nastavku istraživanja, tim bosanskohercegovačkih stručnjaka analizirat će prahistorijske uzorke, 2.900 godina stare - skeletne ostatke sa nekropola u blizini Zenice. S obzirom da je to bio period velikih migracija, kakav god rezultat da bude, time će biti pobijene neke teorije, a neke možda i potvrđene.

Ovaj tim stručnjaka, naučnika, su elita današnjeg sistema vrijednosti u Bosni i Hercegovini, jer imaju važnu ulogu za razvoj kulture, historije i nauke, ne samo u BiH, nego u regiji i svijetu.
online

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Hurija » 03 Apr 2022, 10:07

:cudi

Gdje li su Gojeni,Totem i onaj Grunf da ovo pojasne .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42837
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12694 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Masamune » 03 Apr 2022, 10:20

Zašto stavljaš Gojenog u tu grupu? Nešto si ti debelo pobrkala.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Duh » 03 Apr 2022, 10:55

Znam ja odgovor.
Bog je stvorio dvoje...zna se vec kako se sve odvijalo. (ok, neki ateista mora prihvatiti i da je pocelo od prvog sexa dva majmuna)!
Bilo je ono, skromno i ponosno...trazili su da pojedu nesto, da se sklone u neku pecinu ili sta su vec napravili.
Sposobni muskarci su isli u lov, da obezbjede hrane, krzna i koze za bunde i cipelice.
Cesto su se desavale nezgode, bilo je kilavijih pa nisu mogli dalje. Ostajali su sa zenama i djecom doma, dok su sposobni isli opet u lov cesto iza sedam gora...

Tad se pocinje desavati da ovi kilavi podju zenama koje su ostale smisljati razne smicalice, ne bi li posexali labilne zene. Pojavljuje se poklanjanje cvijeca i sarenih kamencica. Trudne su.
Kilavi i zli, podju trovati suparnike.Cak i vodje. Zla krv se siri. Vrsta je ugrozena.

Ubistva, izdaje, laz...


.....do sudnjega dana.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests