Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42954
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14178 times
Been thanked: 12747 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Masamune » 26 Aug 2021, 11:26

Neko ko uleti sa "Bošnjaci su islamizirani Hrvati" i hoće da diskutuje na ovakvoj temi po defaultu pravi od sebe predmet teške šprdnje. Bošnjaci nisu samo muslimani i nisu nastali prelaskom na Islam. Bošnjaci su bili i za vrijeme Kulina Bana i tad su bili Bošnjani. Osmanlije su Bošnjane zvali Bošnjacima i prije njihovog prelaska na Islam, pa je kasnije takav naziv ostao. Odraz je to detaljnije objasnio, pa ne bih dalje.

Dakle, postojali su za vrijeme Kulina Bana, Tvrtka itd. To što je danas mnogim Bošnjacima draže da se vezuju za Islam, da su 93. sjeli i rekli da Muslimani (kao narod Jugoslavije) će od sad biti Bošnjaci (preuzimaju svoje staro ime) i da tu vide svoj identitet ne mijenja historijsku činjenicu nastanka tog naroda, tj. ko su bili prije dolaska Osmanlija.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by The 51st State » 26 Aug 2021, 11:29

da nepricamo da je nacionalni konstrukt produkt francuske revolucije i trpanja raznorazne mitomanije u iste. svako tu igricu moze igrati uspjesno.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by MorningStar » 26 Aug 2021, 11:37

The 51st State wrote: 26 Aug 2021, 11:29 da nepricamo da je nacionalni konstrukt produkt francuske revolucije i trpanja raznorazne mitomanije u iste. svako tu igricu moze igrati uspjesno.
Postojale su nacije , samo sto je koncept malo vise vezan za Kralja/Kraljicu/Imperatora nego tlo i narod kao danas.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by The 51st State » 26 Aug 2021, 11:41

MorningStar wrote: 26 Aug 2021, 11:37
The 51st State wrote: 26 Aug 2021, 11:29 da nepricamo da je nacionalni konstrukt produkt francuske revolucije i trpanja raznorazne mitomanije u iste. svako tu igricu moze igrati uspjesno.
Postojale su nacije , samo sto je koncept malo vise vezan za Kralja/Kraljicu/Imperatora nego tlo i narod kao danas.
nisu, nacija kao socijalni konstrukt je doso sa giljotinom, dodao bi na zalost covjecanstva.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by MorningStar » 26 Aug 2021, 11:43

The 51st State wrote: 26 Aug 2021, 11:41
MorningStar wrote: 26 Aug 2021, 11:37

Postojale su nacije , samo sto je koncept malo vise vezan za Kralja/Kraljicu/Imperatora nego tlo i narod kao danas.
nisu, nacija kao socijalni konstrukt je doso sa giljotinom, dodao bi na zalost covjecanstva.
Nation-state je noviji konstrukt a ne nacija ili Englezi nisu postojali prije 1700 :oo
Last edited by MorningStar on 26 Aug 2021, 12:24, edited 1 time in total.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42954
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14178 times
Been thanked: 12747 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Masamune » 26 Aug 2021, 12:23

Fra. Antun Knežević (1834.- 1889.)

“Neke nase komsije vrlo se ljute, sto se dicimo i ponosimo nasim starim imenom, jezikom i obicajima i sto pod zivu glavu necemo da prigrlimo njihovo ime za oznaku narodnosti i jezika. U napadajima na nas slozne su nase komsije, koje cemo, da se bolje razumijemo, nazvati Jovo i Ivo. No i jedan i drugi trazi od nas nesto drugo, jer izmedju sebe ne mogu – o zivu glavu – da se sloze. Prijatelj Jovo p…orucuje nam, da uzmemo njegovo ime, a prijatelj Ivo veli, jok Bosnjace, ti si moj i moras prigrliti moje ime“. Potegni tamo, potegni amo, a sve bez nasega pitanja. Od same ljubavi, a zbog svoje beskrajne svadje, prijatelji bi nas upravo raskinuli; da se nijesmo vec odavna tome priucili, mi bi se morali od cuda kameniti kao kulasinsko dijete. Al‘ ovako, kako stvari stoje, zapitacemo nase prijatelje, koji se bave perom i stampom: za sto se tako svadjate za nas, kad dobro znadete, da je Bosnjak od starine privikao diciti se jezikom i zvati se imenom svojim, da se vjerno drzi tradicija i uspomena svojih djedova. Slavni tarih (istorija) nase mile domovine sjeca nas onih vremena, kada se je nasa domaca vlastela u svakoj prigodi jasno i otvoreno izrazila o svojoj narodnosti, nazivajuci se ponosnim i junackim imenom Bosnjak. Gledamo na mnoge dokumente domacih spisatelja iz proslih vjekova, u kojima se uvijek spominje nase pravo narodno ime Bosnjak, a to su oni razlozi zbog kojih se i mi, kao njihovi zahvalni i vijerni potomci zovemo slavnim imenom Bosnjak. Od toga necemo niti smijemo otstupiti, toga cemo se imena drzati vijerno i stalno.“ Mi se ponosimo time, da je upravo nas jezik, a iz nase otadzbine uzet za osnovu knjizevnog jezika nasih komsija Srba i Hrvata. Glasoviti jezikoslovci Vuk Karadzic, Dancic, pa Ljudevit Gaj prenijeli su nas lijepi jezik u knjizevnost obaju recenih naroda, te ga prozvase kako su oni hotjeli jedni srpskim a drugi hrvatskim, a o nama nigdje ni spomena. Mi sigurno imamo prava diciti se, sto se nasim jezikom sluze danas u knjizevnosti nasi prijatelji Jovo i Ivo, a to ce nam bar svak priznati. Ali mi nikako ne razumijemo, zasto naziv, sto su ga oni nasem jeziku po svojoj volji, a bez naseg pitanja dali, sada nama po sto po to hoce da nametnu, pa nam cak brane, da mi u nasoj vlastitoj kuci svoj jezik oznacujemo imenom naseg naroda. To je slicno, kad bi nasem djetetu neko drugi po svojoj volji ime nadio. Tako postupanje i taj zahtjev mi ne odobravamo i nijesmo nikako kail. Ali cast i postenje obodvojici nasih prijatelja, Srbu i Hrvatu. Mi njihovu narodnost ne preziremo, mi na njiha krivim okom ne gledamo, mi nikad necemo zanijekati, da nijesmo od jugoslovenskog plemena, vec bas hocemo, da svakome jasno dokazemo, da smo mi Bosnjaci na prvom stepenu toga slavnoga roda. Ali uvijek ostajemo Bosnjaci kao sto su nam bili i pradjedovi i nista drugo. Dakle nek se dobro ogledaju po zemlji nasa braca, koji toliko stoljeca u Bosni i Hercegovini stanuju i zivu, a hoce da su Srbi ili Hrvati. Neka ovo lijepo prouce i promozgaju.”
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by The 51st State » 26 Aug 2021, 12:24

MorningStar wrote: 26 Aug 2021, 11:43
The 51st State wrote: 26 Aug 2021, 11:41

nisu, nacija kao socijalni konstrukt je doso sa giljotinom, dodao bi na zalost covjecanstva.
Nation-state ne novij konstrukt a ne nacija ili Englezi nisu postojali prije 1700 :oo
oni su dodatno napravili sranje, sta je englez narod ili nacija, posto je britanija drzava...anglo saksonski koncept odstupa od kontinentalng kao u svemu manje vise.

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Black Stallion » 26 Aug 2021, 15:43

Odraz wrote: 26 Aug 2021, 03:10
Black Velvet wrote: 25 Aug 2021, 20:23
Vjekoslav Klaić je umro 13 godina prije nastanka NDH :D. :D. :D. Dalje nisam ni čitao...
Normalno da nisi citao jer te ne interesuje istina inace ne bi plasirao propagandnu istoriju.
Ako cemo posteno - ovdje ne postoji pradjedovska vjera. Da je tako klanjali bi se i sad panjevima kamenju i nekim od stotinjak bogova. Ako samo pogledamo 1000 godina unazad, ovdje na ovim prostorima nema sta nije bilo od vjera. Do sirenja utjecaja katolicanstva, bogumilstva, pravoslavlja i islama, seljenja huna, gota, vizigota, slavena sa njihovim religijama ... Moji su vjerovatno bili ugarski katolici ali mozda i ugarski patareni ili huni koji su izbjegli u bosnu pa primili islam kad im je odgovaralo. Mnogi su bosanski muslimani primili katolicanstvo kad im je to odgovaralo, tako imas hrvate koji se prezivaju Bosnjak, Mehmedic, Begovic, da ne nabrajam. I ti si vjerovatno pokatoliceni bosnjak jer je cijela Hercegovina presla na islam dolaskom otmanlija, pocev od djece bosanskih plemica, redom do djece zadnjeg bosanskog kralja. Ne zaboravi da je u to vrijeme Imotska krajina bila pretezno muslimanska da bi naknadno stanovnistvo bilo katolicizirano pod utjecajem Rima.
Ali jedno ne mozemo istorijski zanemariti, a to je bosanska srednjevijekovna crkva koja je bila autohtona i dominantna prije prvog dolaska franjevaca. Tako je bilo i na teritoriju sadasnje Hercegovine do Papinog uslovljavanja zadnjem bosanskom kralju da predje na katolicanstvo dajuci mu zvanicno krunu i priznanje Svete Stolice kao kralja, u zamjenu sa vojnu pomoc protiv osmanlija, znamo kako se to zavrsilo. :123
Sad sam ti pročitao post i nemam volje ništa odgovarat, jer bi ulaskom u bilu kakvu raspravu s tobom morao reći zbogom ozbiljnoj povijesti
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Melek » 26 Aug 2021, 15:44

Ma mi smo Guzice :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Black Stallion » 26 Aug 2021, 15:46

Naseef Mushroom wrote: 26 Aug 2021, 11:03
Black Velvet wrote: 25 Aug 2021, 20:18

Ovo cijenim. Čovjek govori želimo zadržati 2 od 3 predsjednika da budu "naša" i sve pet. Ne cijenim Bosance koji me tapšaju i grle i prave mi se prijatelji a onda glasuju za Komšića, zato sam ih sve odjeba.
Ok, onda si se najvjerovatnije pomirio sa tim da će oni koje cijeniš što su iskreni i oni koje si odyebao jer su te neiskreno tapšali i grlili udruženo izaći i opet zaokružiti Komšića.
To sam svjestan već 20 godina da vam je draže šuknit nama nego se mislit sobom
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Naseef Mushroom » 26 Aug 2021, 15:51

Black Velvet wrote: 26 Aug 2021, 15:46
Naseef Mushroom wrote: 26 Aug 2021, 11:03
Ok, onda si se najvjerovatnije pomirio sa tim da će oni koje cijeniš što su iskreni i oni koje si odyebao jer su te neiskreno tapšali i grlili udruženo izaći i opet zaokružiti Komšića.
To sam svjestan već 20 godina da vam je draže šuknit nama nego se mislit sobom
Mi sastavljamo dva dobra, šuknemo vama i pomazžemo sebi. Šta mislite povodom toga uraditi? Ništa.
Možete jedino iz inata nama birati predstavnika koji će na kraju imati manje glasova od Radončića :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Black Stallion » 26 Aug 2021, 15:57

MarlboroGold wrote: 26 Aug 2021, 11:26 Neko ko uleti sa "Bošnjaci su islamizirani Hrvati" i hoće da diskutuje na ovakvoj temi po defaultu pravi od sebe predmet teške šprdnje. Bošnjaci nisu samo muslimani i nisu nastali prelaskom na Islam. Bošnjaci su bili i za vrijeme Kulina Bana i tad su bili Bošnjani. Osmanlije su Bošnjane zvali Bošnjacima i prije njihovog prelaska na Islam, pa je kasnije takav naziv ostao. Odraz je to detaljnije objasnio, pa ne bih dalje.

Dakle, postojali su za vrijeme Kulina Bana, Tvrtka itd. To što je danas mnogim Bošnjacima draže da se vezuju za Islam, da su 93. sjeli i rekli da Muslimani (kao narod Jugoslavije) će od sad biti Bošnjaci (preuzimaju svoje staro ime) i da tu vide svoj identitet ne mijenja historijsku činjenicu nastanka tog naroda, tj. ko su bili prije dolaska Osmanlija.
Postojala je u srednjem vijeku i Milanska država i Venecijanska država i Napuljska država, pa nisu stanovnici tih država bili Milanezi, Venecijanci i Napolitanci, već Talijani. Ali što ja to tebi govorim kad ti nećeš prihvatit činjenice već pokušat stvarat nacionalnost na mitu.

Ja ću bez problema reći, danas sam Hrvat, ali povijesno i genetski tko zna što sam. Ovdje su se domicilni Iliri izmiješali s Hrvatima, pa iako je Ilira bilo više prevladao je hrvatski jezik i običaji i kultura. Onda je papa poslao misionare pa je te mješance Ilira i Hrvata pokrstio i postali su katolici, i ja sam eto danas jedan od tih. Vama je Bošnjacima doista teško priznati da smo istog soja, ali zbog razlike u religiji ste dobili potrebu za zasebnom nacijom. Puno vam je lakše tražiti uporišta o bosanskoj naciji ili državi od ranog srednjeg vijeka, a takvu nacionalnost mogu imati onda i Lika, Gacka, Krbava, Usora, Dubrovnik, pa i Hercegovina.
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Black Stallion
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 806
Joined: 07 Apr 2021, 11:22
Has thanked: 28 times
Been thanked: 111 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Black Stallion » 26 Aug 2021, 15:59

Naseef Mushroom wrote: 26 Aug 2021, 15:51
Black Velvet wrote: 26 Aug 2021, 15:46

To sam svjestan već 20 godina da vam je draže šuknit nama nego se mislit sobom
Mi sastavljamo dva dobra, šuknemo vama i pomazžemo sebi. Šta mislite povodom toga uraditi? Ništa.
Možete jedino iz inata nama birati predstavnika koji će na kraju imati manje glasova od Radončića :oo
Povodom toga se mislim samo slatko nasmijat kada mi neki Bošnjak kaže kako trebamo imati jednog predsjednika koji će se jednako zalagati za sve.
Kontra mraku, kontra sili.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Naseef Mushroom » 26 Aug 2021, 16:50

Black Velvet wrote: 26 Aug 2021, 15:59
Naseef Mushroom wrote: 26 Aug 2021, 15:51
Mi sastavljamo dva dobra, šuknemo vama i pomazžemo sebi. Šta mislite povodom toga uraditi? Ništa.
Možete jedino iz inata nama birati predstavnika koji će na kraju imati manje glasova od Radončića :oo
Povodom toga se mislim samo slatko nasmijat kada mi neki Bošnjak kaže kako trebamo imati jednog predsjednika koji će se jednako zalagati za sve.
Jok treba se zalagati za tebe što si napisao da smo prodali viru za vičeru.
Radite protiv države i onda zahtjevate da se država bori za vas. Nema predsjednika na svijetu koji se zalaže za takve u svojim državama (osim ako izaberu političare tipa Trump, Orban...). Zato se i bira Komšić da se zalaže i za Hrvate kao što je i on a manje za takve poput tebe.
Ti naravno imaš pravo na demokratski način da se boriš protiv toga ali ne možes demokratsko pravo omaložavati samo zato što te se u takvom društvu može preglasati.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42954
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14178 times
Been thanked: 12747 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Masamune » 26 Aug 2021, 16:51

Black Velvet wrote: 26 Aug 2021, 15:57
MarlboroGold wrote: 26 Aug 2021, 11:26 Neko ko uleti sa "Bošnjaci su islamizirani Hrvati" i hoće da diskutuje na ovakvoj temi po defaultu pravi od sebe predmet teške šprdnje. Bošnjaci nisu samo muslimani i nisu nastali prelaskom na Islam. Bošnjaci su bili i za vrijeme Kulina Bana i tad su bili Bošnjani. Osmanlije su Bošnjane zvali Bošnjacima i prije njihovog prelaska na Islam, pa je kasnije takav naziv ostao. Odraz je to detaljnije objasnio, pa ne bih dalje.

Dakle, postojali su za vrijeme Kulina Bana, Tvrtka itd. To što je danas mnogim Bošnjacima draže da se vezuju za Islam, da su 93. sjeli i rekli da Muslimani (kao narod Jugoslavije) će od sad biti Bošnjaci (preuzimaju svoje staro ime) i da tu vide svoj identitet ne mijenja historijsku činjenicu nastanka tog naroda, tj. ko su bili prije dolaska Osmanlija.
Postojala je u srednjem vijeku i Milanska država i Venecijanska država i Napuljska država, pa nisu stanovnici tih država bili Milanezi, Venecijanci i Napolitanci, već Talijani. Ali što ja to tebi govorim kad ti nećeš prihvatit činjenice već pokušat stvarat nacionalnost na mitu.

Ja ću bez problema reći, danas sam Hrvat, ali povijesno i genetski tko zna što sam. Ovdje su se domicilni Iliri izmiješali s Hrvatima, pa iako je Ilira bilo više prevladao je hrvatski jezik i običaji i kultura. Onda je papa poslao misionare pa je te mješance Ilira i Hrvata pokrstio i postali su katolici, i ja sam eto danas jedan od tih. Vama je Bošnjacima doista teško priznati da smo istog soja, ali zbog razlike u religiji ste dobili potrebu za zasebnom nacijom. Puno vam je lakše tražiti uporišta o bosanskoj naciji ili državi od ranog srednjeg vijeka, a takvu nacionalnost mogu imati onda i Lika, Gacka, Krbava, Usora, Dubrovnik, pa i Hercegovina.
To su druže stvari koje se počinju učiti u osnovnoj školi. To je stručna literatura, a ne literatura kojekakvih kvazihistoričara i sličnih koji tvrde da su Bošnjaci nastali islamizacijom Hrvata. Bošnjake nije sramota reći da imaju slavenske korijene, kao i ilirske. To je činjenica. Ali nisu bili Hrvati koji su masovno prelazili na Islam. To je nebuloza i škrabotina i logično je da te svi ovdje za to prozivaju. To je i uvreda. Samim tim tekstovima nekome negiraš njegovu historiju koja je zacementirana.

Ja se čak i ne izjašnjavam kao Bošnjak. Mati mi je isto što i ti. Kako možeš tvrditi takve gluposti je meni van svake pameti.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120486
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7932 times
Status: Online

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Krokodil Behko » 26 Aug 2021, 17:00

Samo je Ljudevit Gaj bio u pravu. Ovo ostalo poderati, zgužvati i baciti preko ramena.

Od šest ilirskih zemalja, samo dvije NE nose plemenske nazive i samo te dvije prave probleme.
Pravi indijanci, ili što bi Krleža rekao "Hrvati i Srbi, dva parčeta od istog komada balege, kojeg je točak historije nekada u prošlosti - prepolovio"
online

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Mjesoviti brak?

Post by Šabović Adis » 26 Aug 2021, 18:14

Black Velvet wrote: 26 Aug 2021, 15:59
Naseef Mushroom wrote: 26 Aug 2021, 15:51
Mi sastavljamo dva dobra, šuknemo vama i pomazžemo sebi. Šta mislite povodom toga uraditi? Ništa.
Možete jedino iz inata nama birati predstavnika koji će na kraju imati manje glasova od Radončića :oo
Povodom toga se mislim samo slatko nasmijat kada mi neki Bošnjak kaže kako trebamo imati jednog predsjednika koji će se jednako zalagati za sve.
Imaš jednog Visokog predstavnika. Pikal se to? :oo
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Odraz » 27 Aug 2021, 02:58

Black Velvet wrote: 26 Aug 2021, 15:57 Postojala je u srednjem vijeku i Milanska država i Venecijanska država i Napuljska država, pa nisu stanovnici tih država bili Milanezi, Venecijanci i Napolitanci, već Talijani. Ali što ja to tebi govorim kad ti nećeš prihvatit činjenice već pokušat stvarat nacionalnost na mitu.

Ja ću bez problema reći, danas sam Hrvat, ali povijesno i genetski tko zna što sam. Ovdje su se domicilni Iliri izmiješali s Hrvatima, pa iako je Ilira bilo više prevladao je hrvatski jezik i običaji i kultura. Onda je papa poslao misionare pa je te mješance Ilira i Hrvata pokrstio i postali su katolici, i ja sam eto danas jedan od tih. Vama je Bošnjacima doista teško priznati da smo istog soja, ali zbog razlike u religiji ste dobili potrebu za zasebnom nacijom. Puno vam je lakše tražiti uporišta o bosanskoj naciji ili državi od ranog srednjeg vijeka, a takvu nacionalnost mogu imati onda i Lika, Gacka, Krbava, Usora, Dubrovnik, pa i Hercegovina.
Tako je, dobro kazes, ponovio si sto sam ja rekao, uz jednu opasku - ti kazes da si danas Hrvat, ja kazem da sam danas Bosanac ili Bosnjak, tako se osjecam i zavrsena prica. Italija je sad jedna drzava i svi koji zive u Italiji su italijani. Hrvatska je jedna drzava i svi koji u njoj zive su hrvati, bili oni katolici muslimani ili pravoslavci zar ne ... Bosna je jedna drzava i imamo vas koji kazete da niste bosanci nego hrvati, a koji nas bosance ubjedjujete da smo hrvati ili srbi sto palamude ovi istocno ... :grana :grana :grana

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Melek » 27 Aug 2021, 06:46

Moj pramdid Todor, malo falilo da Turke skrojz pobijedi. Ali zapali lulu u barutani, jebla ga i lula i duhan.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Porijeklo naroda BiH i susjednih zemalja

Post by Odraz » 27 Aug 2021, 07:25

... a moj dedo rahmetli se borio protiv svaba, jebemtibudalu sad bismo svi bili EU od '43-ce. :grana

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: HAVANA and 24 guests