Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Nice try » 03 Feb 2020, 15:12

Zagorka wrote: 03 Feb 2020, 10:55
Nice try wrote: 03 Feb 2020, 08:45 Šta sad, je li virila po čaršafima ili nije :hm

Ma nije, mislila sam napisati tamo ali bilo bi evo ova zagorka nas ispravlja u svemu :mrgud
Neka nisi :D. Bar smo se ismijali onaj dan :oo
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Nice try » 03 Feb 2020, 15:19

dadojović wrote: 03 Feb 2020, 12:39 Što je s onim navodnim običajem iz Crne Gore, koji se prezentiran u filmu Lepota poroka?
Riječ je o običaju da muž nevjernu suprugu odvodi u planine, i usmrti ju na način da joj najprije na vrh glave stavi pogaču i onda ju usmrti udarcem macole.
Dok sam čitala vaše postove od jutros, sjetila sam se ovog običaja predstavljenog u filmu, koji je vjerujem i postojao.

Ne treba se zgražavati nad prijašnjim običajima, ljudi su ionako surovi, a prijetnje porodici od gladi, bruke i slično, uveli su mnoge običaje u prošlosti.
Pa i sada se u mnogim dijelovima svijeta poštuju i prakticiraju razne ostavštine predaka.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15135
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2027 times
Status: Online

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Laser » 03 Feb 2020, 15:31

Tačno Nice.

Teško je sa ovakve vremenske i kulturološke distance govoriti o nekadašnjem svijetu.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by dadojović » 03 Feb 2020, 15:54

Nice try wrote: 03 Feb 2020, 15:19
dadojović wrote: 03 Feb 2020, 12:39 Što je s onim navodnim običajem iz Crne Gore, koji se prezentiran u filmu Lepota poroka?
Riječ je o običaju da muž nevjernu suprugu odvodi u planine, i usmrti ju na način da joj najprije na vrh glave stavi pogaču i onda ju usmrti udarcem macole.
Dok sam čitala vaše postove od jutros, sjetila sam se ovog običaja predstavljenog u filmu, koji je vjerujem i postojao.

Ne treba se zgražavati nad prijašnjim običajima, ljudi su ionako surovi, a prijetnje porodici od gladi, bruke i slično, uveli su mnoge običaje u prošlosti.
Pa i sada se u mnogim dijelovima svijeta poštuju i prakticiraju razne ostavštine predaka.
Da, zgražamo se nad nekim sličnim običajima, a do skora postojao aparthejd ili rasni zakoni. Pa ček i u razvijenim, demokratskim zemljama, poput SAD-a.
U vezi ovih običaja, teško je razdvojiti stvarnost od mitova ili filmskog prekrajanja istine. A i svi ti običaji nisu nužno loši ili diskriminirajući. Ima i lijepih, bizarnih, zanimljivih, smiješnih tradicija jednako kao i ovih za današnje vrijeme i društvo neprihvatljivih.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Socrates » 03 Feb 2020, 15:55

Ja se bojim čitati ovu temu.

Ništa pametno, garant.
. . . . . . . . .

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Mirelam » 03 Feb 2020, 16:54

Jug Italije. zona Napulja ima dupli sprovod, naravno ne svi. Po starim obicajima, pet godina nakon smrti, tijelo se otkopava i kosti ciste (cak peru i sapunom) of eventualnih ostataka odjece, kose i sl. Nakon toga se kosti skupljaju u manji kovceg i prenose u zajednicku (porodicnu) grobnicu.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Venera » 03 Feb 2020, 17:00

Mirelam wrote: 03 Feb 2020, 16:54 Jug Italije. zona Napulja ima dupli sprovod, naravno ne svi. Po starim obicajima, pet godina nakon smrti, tijelo se otkopava i kosti ciste (cak peru i sapunom) of eventualnih ostataka odjece, kose i sl. Nakon toga se kosti skupljaju u manji kovceg i prenose u zajednicku (porodicnu) grobnicu.
ali zasto cekaju 5 godina :hm ali mogu razumjeti razlog, jer porodicne gorbnice nisu dovoljno velike, a zakopavanje tijela je privremeno :jutarnja

mislim da postoji pravilo na grobljima, ne sjecam se detalja, moze se zakopati novo tijelo na prethodno zakopanom tijelu :hm vjerovatno radi malog prostora :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Mirelam » 03 Feb 2020, 17:07

Pa najmanje pet godina je potrebno za dekompoziciju tijela.
A to drugo sto govoris je vjerovatno i tacno, ali period je mislim jako duzi. Nekih tridesetak godina mislim ako niko ne placa grobarinu.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Venera » 03 Feb 2020, 19:06

Mirelam wrote: 03 Feb 2020, 17:07 Pa najmanje pet godina je potrebno za dekompoziciju tijela.
A to drugo sto govoris je vjerovatno i tacno, ali period je mislim jako duzi. Nekih tridesetak godina mislim ako niko ne placa grobarinu.
mozda, ako se shrane u kovcezima ; ako je u tabutu, dekompozicija tijela je sigurno brza :hm

negdje postavljaju kovcge u sef ( doslovno u betnsku "kutiju", nema sanse da se potpuno raspadne ni za 50 godina :hihi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Zagorka » 04 Feb 2020, 12:23

Mirelam wrote: 03 Feb 2020, 16:54 Jug Italije. zona Napulja ima dupli sprovod, naravno ne svi. Po starim obicajima, pet godina nakon smrti, tijelo se otkopava i kosti ciste (cak peru i sapunom) of eventualnih ostataka odjece, kose i sl. Nakon toga se kosti skupljaju u manji kovceg i prenose u zajednicku (porodicnu) grobnicu.
Više nezz ko ono bješe tačno (afrikanci neki) kad godišnje iskopavaju oca i mijenjaju mu odjecu tj zakapaju ga u fine nove plahte s uzorcima i svi idu...
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Venera » 04 Feb 2020, 12:37

Zagorka wrote: 04 Feb 2020, 12:23
Mirelam wrote: 03 Feb 2020, 16:54 Jug Italije. zona Napulja ima dupli sprovod, naravno ne svi. Po starim obicajima, pet godina nakon smrti, tijelo se otkopava i kosti ciste (cak peru i sapunom) of eventualnih ostataka odjece, kose i sl. Nakon toga se kosti skupljaju u manji kovceg i prenose u zajednicku (porodicnu) grobnicu.
Više nezz ko ono bješe tačno (afrikanci neki) kad godišnje iskopavaju oca i mijenjaju mu odjecu tj zakapaju ga u fine nove plahte s uzorcima i svi idu...
mislim da to radie negdje u Juznoj Americi :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Zagorka » 04 Feb 2020, 12:38

Venera wrote: 04 Feb 2020, 12:37
Zagorka wrote: 04 Feb 2020, 12:23

Više nezz ko ono bješe tačno (afrikanci neki) kad godišnje iskopavaju oca i mijenjaju mu odjecu tj zakapaju ga u fine nove plahte s uzorcima i svi idu...
mislim da to radie negdje u Juznoj Americi :hm
Možda sam i pobrkala, davno sam gledala dokumentarac.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35700
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 585 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Venera » 04 Feb 2020, 12:38

Zagorka wrote: 04 Feb 2020, 12:38
Venera wrote: 04 Feb 2020, 12:37

mislim da to radie negdje u Juznoj Americi :hm
Možda sam i pobrkala, davno sam gledala dokumentarac.
vjerovatno smo gledale, isti, jer dolsovno, to jos uvijek rade :ok
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2020, 17:57

Zagorka wrote: 04 Feb 2020, 12:23
Mirelam wrote: 03 Feb 2020, 16:54 Jug Italije. zona Napulja ima dupli sprovod, naravno ne svi. Po starim obicajima, pet godina nakon smrti, tijelo se otkopava i kosti ciste (cak peru i sapunom) of eventualnih ostataka odjece, kose i sl. Nakon toga se kosti skupljaju u manji kovceg i prenose u zajednicku (porodicnu) grobnicu.
Više nezz ko ono bješe tačno (afrikanci neki) kad godišnje iskopavaju oca i mijenjaju mu odjecu tj zakapaju ga u fine nove plahte s uzorcima i svi idu...

Meni se čini da je to negdje na pacifiku, Indonezija i dalje od nje.
online

bRoot
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3993
Joined: 12 Nov 2019, 19:27
Been thanked: 25 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by bRoot » 04 Feb 2020, 18:02

Meni je moje deda rahmetli prič'o da kad je bio mlad negdje u nekom selu kad ti se svidi neko onda ga gadjaš klipom kukuruza da daš do znanja
malo sam i zaboravio jerbo je to davno bilo al' možda iz razloga što se nisu smjeli dirati
ne znam lupam zaboravio sam jer je meni bila interesantna ideja k'o klincu i ja sam naravno pitao
a šta ako ti se neko baš svidi onda mu baciš veliku lubenicu na glavu
:D. to mi je bila prva asocijacija i scenau glavi i počeo sam se smijati
deda je rek'o
root ne budali!
:D. :djed
Take a walk on the wild side,
the animal side...Image

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Zagorka » 04 Feb 2020, 20:39

Krokodil Behko wrote: 04 Feb 2020, 17:57
Zagorka wrote: 04 Feb 2020, 12:23

Više nezz ko ono bješe tačno (afrikanci neki) kad godišnje iskopavaju oca i mijenjaju mu odjecu tj zakapaju ga u fine nove plahte s uzorcima i svi idu...

Meni se čini da je to negdje na pacifiku, Indonezija i dalje od nje.
Možebit :hm.....je li ono oni i feštaju kad neko umre......mislila sam da oni mrtve sahranjuju u one stijene ko pretinci u banci nešto ..
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Krokodil Behko » 04 Feb 2020, 20:46

Zagorka wrote: 04 Feb 2020, 20:39
Krokodil Behko wrote: 04 Feb 2020, 17:57


Meni se čini da je to negdje na pacifiku, Indonezija i dalje od nje.
Možebit :hm.....je li ono oni i feštaju kad neko umre......mislila sam da oni mrtve sahranjuju u one stijene ko pretinci u banci nešto ..
Ma ima ih tamo, kad im neko umre, pokopaju ga u kolibi u kojoj žive, pa kad istruhne, izvade kosti, uparade ih i okače na sred sela. Lijepi naši običaji :D.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Zagorka » 04 Feb 2020, 20:47

Krokodil Behko wrote: 04 Feb 2020, 20:46
Zagorka wrote: 04 Feb 2020, 20:39

Možebit :hm.....je li ono oni i feštaju kad neko umre......mislila sam da oni mrtve sahranjuju u one stijene ko pretinci u banci nešto ..
Ma ima ih tamo, kad im neko umre, pokopaju ga u kolibi u kojoj žive, pa kad istruhne, izvade kosti, uparade ih i okače na sred sela. Lijepi naši običaji :D.
:noga
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Krokodil Behko » 02 Feb 2022, 10:03

PROFESOR HRVOJE KLASIĆ RAZOTKRIVA MITOVE: Tupani o Jasenovcu, logori smrti i „domoljubi“ iz Duvna…


Image

Piše: HRVOJE KLASIĆ



„Jasenovac je mit“. Ta teza, koju posljednjih trideset godina ponavljaju razni manipulatori prošlošću, poput nemalog broja povjesničara, političara, novinara i javnih intelektualaca, nedavno je „proslavila“ i dva hrvatska glazbenika. Zloglasni ustaški logor u kojem su od 1941. do 1945. ubijeni deseci tisuća nevinih ljudi njih će dvojica smatrati mitom dok se, kako kažu, „ne istraži što je to tamo bilo“ i dok se ne utvrdi točan broj ubijenih.

Kao ni inače ni ovaj put mi ne pada na pamet ulaziti u polemiku s onima koji prošlost tumače na temelju obiteljskih priča i ideološki uvjetovanih stavova, a ne znanstveno utvrđenih činjenica. Ali me je proglašavanje mitom nečega čime se povjesničari bave desetljećima i o čemu postoje tolika svjedočanstva preživjelih zatočenika potaklo na razmišljanje o događajima iz hrvatske povijesti koji se unatoč nepostojanju dokaza ne dovode u pitanje, i koji po svim kriterijima zaslužuju da ih se smatra mitovima.

Mit o kralju Tomislavu
A mit je, po svemu što (ne)znamo, priča o Tomislavu kao prvom hrvatskom kralju. Naime, svi ugledni povjesničari koji se bave tim razdobljem hrvatske prošlosti slažu se da za tu priču ne postoje pouzdani dokazi. Kao ni za onu da je Tomislav 925. okrunjen na Duvanjskom polju. Iz ove potonje proizišao je i još jedan mit, onaj da je Duvno 1925. na tisućitu godišnjicu „krunidbe“ promijenilo ime u Tomislavgrad. Jer povijesne činjenice govore drugačije.

Grad je ime promijenio 1928. a povod je bilo rođenje princa Tomislava Karađorđevića. U veljači te godine delegacija Duvnjaka predvođena lokalnim franjevcem otišla je u Beograd zamoliti kralja Aleksandra Karađorđevića da se grad Duvno ubuduće nazove Tomislavgrad u počast princa Tomislava. I kralj je pristao.

Mit o posljednjem hrvatskom kralju
Mit je svakako i priča o Petru Svačiću kao posljednjem hrvatskom kralju koji je poginuo 1097. u bici s Mađarima na Gvozdu zbog čega će ta planina kasnije promijeniti ime u Petrova gora. U ovom slučaju povjesničari nemaju dokaze da je Petar uopće bio kralj, da je Gvozd današnja Petrova gora, pa čak sumnjaju i u ispravnost njegova prezimena koje je po svemu sudeći glasilo Snačić, a ne Svačić.

Mit o Matiji Gupcu
Više ne znamo nego što znamo i o vođi Seljačke bune iz 1573. Matiji Gupcu. Za početak, znamo da se uopće nije zvao Matija nego (vjerojatno) Ambroz. Osim toga, po dostupnim podacima Gubec niti je bio organizator niti vođa seljaka, već je to bio Ilija Gregurić, a potpuno je izmišljena i priča o Gupčevom „krunjenju“ usijanom krunom na Markovom trgu u Zagrebu.

S druge strane, dokumenti ukazuju da „zloglasni“ velikaš Franjo Tahy ustvari uopće nije bio tako zloglasan kakvim ga se prikazuje, nego je zbog svog mađarskog podrijetla nekoliko stoljeća kasnije iskorišten kao personifikacija arhi-neprijatelja obespravljenog hrvatskog čovjeka. Kada je Tahy u pitanju, čak ne postoje ni dokumenti koji bi potvrdili da je on na bilo koji način sudjelovao u Seljačkoj buni, pa ni u poznatoj završnoj bici koja se odigrala negdje kod Stubičkih toplica.

Mitovi o Zrinskom i Frankopanu
Mitologija se, pa čak i mitomanija, može pronaći i u načinu obilježavanja najpoznatije urote u hrvatskoj povijesti. Prema Zakonu o blagdanima i spomendanima u Republici Hrvatskoj 30. travanj je proglašen Danom pogibije Zrinskog i Frankopana koji predstavljaju „simbole žrtve za slobodu i pravdu hrvatskoga naroda i hrvatske domovine“. Prije svega, ova dvojica pripadnika najvišeg društvenog sloja bili su ponajprije aristokrati, s izraženim hrvatskim regionalnim, ali i ugarskim političkim identitetom.

Što se tiče žrtvovanja ono se, kao i kod svih ostalih onodobnih moćnika i bogataša, svodilo na borbu za opstanak vlastite obitelji, obiteljskog bogatstva i utjecaja. A ne slobodu i pravdu hrvatskog naroda. I kako ističe prof. dr. Nataša Štefanec, trenutno jedna od najboljih poznavateljica tog razdoblja hrvatske povijesti, „njihova je smrt tumačena kao nedužna smrt za Hrvatsku, mada Zrinski tada nisu znali da ginu baš za Hrvatsku, posebno ne za Hrvatsku u današnjem smislu“.

Zamislite da netko to napravi u Njemačkoj
Navedeni su samo neki od događaja i ličnosti iz hrvatske povijesti, koji unatoč nedostatku pouzdanih izvora ne izazivaju podjele i prijepore u društvu. Tomislavu, Petru Svačiću, Matiji Gupcu, Zrinskom i Frankopanu se i dalje dižu spomenici, po njima se nazivaju škole, kulturno-umjetnička društva, ulice i trgovi. A o svima njima zajedno ne znamo niti približno onoliko koliko o ustaškom logoru Jasenovac. Da, točan broj ubijenih nikada nećemo saznati i to iz više objektivnih razloga.

Prvi je taj da logorska uprava nije vodila preciznu evidenciju logoraša, posebno kada su u pitanju bili Romi koje se evidentiralo po broju vagona kojima su dovoženi. Drugi se odnosi na činjenicu da je dio leševa ubijenih logoraša istrunuo u zemlji, dio je iskopan i zapaljen kako bi se prikrili tragovi, dok je dio otplutao rijekom Savom. Međutim, unatoč nepostojanju točnog broja ubijenih sve ono što na temelju izvornih dokumenata kao i izjava logorskih zapovjednika i zatočenika znamo o Jasenovcu ne ostavlja baš nikakvog prostora za nedoumice o kakvom se mjestu radilo. I samim time nikakvog temelja da itko razuman ne pokaže isključivo iskreni pijetet prema svim tamošnjim žrtvama, ma koliko ih bilo.

Zamislite da netko u Njemačkoj Auschwitz nazove mitom zato što nikada nije utvrđen točan broj ljudi koji su tamo skončali život nego se navodi brojka od oko 1,1 milijun ubijenih. Naravno da ima i takvih, ali nisu poznati političari, povjesničari, intelektualci, novinari, voditelji, sportaši ili pjevači.

Odnosno, nisu sve ono što u Hrvatskoj jesu.

(Prenosimo s portala Net.hr)
online

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15116
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 957 times
Been thanked: 946 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Tokmak » 02 Feb 2022, 10:29

Neka Klasić fino ide u Srbiju pa tamo neka priča i predaje o mitovima,ima ih napretek.
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests