Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by paparaci » 20 Mar 2013, 14:07

pa ima li toga u rajvoSa?
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Nela » 20 Mar 2013, 21:57

paparaci wrote:pa ima li toga u rajvoSa?
ma jasta, pojasnjenje je da se kao desi da rahmetlija ode zedan pa kao vraca se i pije vodu. Cak sam cula da se znalo desiti da ta voda stvarno nestane. ja sam to povezala sa isparavanjem, ne zelim misliti drugacije :help
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Maja » 20 Mar 2013, 22:00

Kod nas toga nema. A zašto se nešto podvezivaju palčevi na nogama?

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Dust » 20 Mar 2013, 22:05

Ja sam cula da se pored toga sto se ostavlja casa sa vodom, pokrivaju ogledala (i TV) po kuci... Zasto? Duhovi se svakako ne mozemo vidjeti u ogledalu :oo

Zasto se veze donja vilica?
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Mister No » 20 Mar 2013, 22:10

Mislim da je vezanje palčeva na nogama iz razloga da noge ostanu jedna uz drugu, jer ko bi ga strpo u sanduk/tabut raširenih nogu a ukočio se ko "mrtvac" :oo
Otvorena vilica slična stvar. Pretpostavljam i zbog izgleda, jer nekada familija dozvoli da se prije ukopa mrtvac može pogledati po zadnji put.
Last edited by Mister No on 20 Mar 2013, 22:27, edited 1 time in total.
High Hopes...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Maja » 20 Mar 2013, 22:20

Kako će se vilica zavezati :sok

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Nela » 20 Mar 2013, 22:21

Da, i pokrivanje tv-a, slika, ogledala.
Vilica se veze , usi i nosnice se zacepljaju, tacnije sve rupe kao da ne bi crvi i druga gamad ulazila u tijelo. Noge se vezu da bi bile jedna uz drugu, iz prakticnih razloga.
Podveze se vilica tako sto se sveze zavojem najcesce, mota se preko glave, ispod vilice.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31593
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7129 times
Been thanked: 3865 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Mister No » 20 Mar 2013, 22:22

Maja wrote:Kako će se vilica zavezati :sok
Ispod brade i preko glave, da drži vilicu sastavljenu.
High Hopes...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Dust » 20 Mar 2013, 22:26

Maja wrote:Kako će se vilica zavezati :sok

Podbradjivanje, ono zavezes maramu preko brade i cvor na vrhu glave ...
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119222
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Online

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Maja » 20 Mar 2013, 22:32

Aha. Nisam za to čula. A ni za vodu na prozoru. Za svjetlo jesam.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by paparaci » 20 Mar 2013, 22:44

Maja wrote:Kod nas toga nema. A zašto se nešto podvezivaju palčevi na nogama?
sigurno iz razloga kojeg je Mister naveo. meni to nije poznato. sjecam se kad sam tetku rahmetli spustio u mezar da je bila oko nogu (vise clanaka cini mi se), oko struka i vise glave vezana. te sam cvorove trebao odvezati.
Nela wrote:Da, i pokrivanje tv-a, slika, ogledala.
interesantno. kod nas se mjesec dana ne gleda tv i ne slusa muzika. ovo zadnje razumijem, ali ovo prvo nidje veze.
Vilica se veze , usi i nosnice se zacepljaju, tacnije sve rupe kao da ne bi crvi i druga gamad ulazila u tijelo.


mislim da je glavni razlog sprečavanja izlaska neugodnih mirisa iz tijela umrle osobe ukoliko se sahrana odgodila za nekoliko dana. crvi i ostala gamad će se svakako prije ili kasnije omrsiti. :oo
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Sibila » 20 Mar 2013, 23:07

una li neko mit o sanskoj kozi ? :oo


tipa neko te dere za pare.........ono npr. naplacuje ti za nesto a nista.....uzima te lopatom.........i kaze dero me ko sansku kozu....

ili kad te neko maltretira na poslu....kaze se handri me ko sansku kozu :plavi

meni je uzasno smjesan taj izraz a ne znam odakle .. :plavi

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by paparaci » 20 Mar 2013, 23:28

iako mi je sana (sanski most) u komsiluku, ne znam. cuo sam i ja za to, ali ne znam porijeklo. ako se ne varam, na forumu i nemamo nekog iz sane. :hm
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

Blackhawk
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Blackhawk » 01 Apr 2013, 11:15

Image

Crveno jezero u Imotskom smatra se jednim od najdubljih kraških jezera u Evropi. Za postanak ovog jezera veže se jedna od najstrašnijih i najtajanstvenijih legendi.

Prema riječima direktora Turističke zajednice Imotskog Luke Kolovrata, ovaj kraj je, inače, specifičan i poznat po mnogim legendama, pričama o vilama i vilenjacima.

"Najpoznatija je legenda o Gavanu, koja se veže za postanak Crvenog jezera. Legenda kaže da je nekoć na ovom području bilo ogromno imanje tadašnjeg najbogatijeg čovjeka zvanog Gavan, koji je imao ženu Gavanicu, djecu i veliki broj sluga“, pričao nam je Kolovrat legendu o Crvenom jezeru.

Gavan nije bio poznat samo po svome bogatstvu, nego i po oholosti.

"On je maltretirao sve svoje sluge i ljude koji su mu dolazili. Da bi se uvjerio u njegovu oholost, jedne večeri se spustio anđeo prerušen u prosjaka i tražio od Gavana milostinju. Vrata mu je otvorila Gavanica, koja mu nije htjela dati ni jelo ni vodu“, ispričao je Kolovrat.

Nastavljajući svoju priču, Kolovrat je rekao da je anđeo pitao Gavanicu da li se boji Boga, na šta je ona odgovorila da se ona ne boji nikoga dok je njenog Gavana.
"U tom trenutku je zemlja zatutnjala, počelo je da grmi, munje su sijevale, a cijelo Gavanovo imanje, Gavan, Gavanica i djeca su potonuli u zemlju koja se otvorila. To je mjesto današnjeg Crvenog jezera. Kada je bura, koja zviždi kroz te stijene, stanovnici Imotskog znaju reći da se i danas dan čuju krikovi Gavana i Gavanice iz dubine jezera“, dodao je Kolovrat.

On dodaje da je Crveno jezero, bez obzira na pomalo zastrašujuću priču o Gavanu, jedan od bisera Imotskog. Crveno jezero ima obim od 200 metara, a dubina vode doseže i do 300 metara s dnom koje je ispod površine mora.

Tokom 1998. godine jezero je istraživalo pedesetak speleologa velike međunarodne ekspedicije, no unatoč svemu, konačna dubina jezera još nije utvrđena.

Zbog svoje ljepote, mističnosti i nedostupnosti, predmetom je mnogih priča i legendi od kojih je najpoznatija ona o Gavanu i njegovim dvorima, a hrvatski književnik Josip Eugen Tomić 1884. godine o Crvenom jezeru je napisao:

... Tu, po tamnoj, gluhoj noći
Ako srca imaš proći,
Uz vilinsku čut ćeš ciku,
Vukodlaka strašnu riku
Dok nad vodom vještice
Ko plamteće zube krijese ...

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Mitovi,legende i obicaji nasih prostora

Post by Dust » 24 Apr 2013, 10:13

Drevna vjerovanja ilirskih plemena koja su nastanjivala današnju Bosnu i Hercegovinu ostala su prisutna u narodnim vjerovanjima najviše povezanim sa kultom liječenja vodom u kojima se jasno manifestuje kult boga Binda. Kada se detaljnije analizira narodni kult liječenja i sama praksa, koja je u osnovi paganska, teško je objasniti kako je cio taj drevni sistem uspio preživjeti na bosanskim prostorima posebno usred snažne ekspanzije kršćanstva te kasnije Islama?! No, odgovor na takvo pitanje vjerovatno treba potražiti u činjenici da niti kršćanstvo, osobito nakon pojave bogumilstva, a ni islam nisu imali dovoljno snage da u potpunosti duhovno asimiliraju bosanski narod i zauvijek ga odvoje od stare ilirske religije. A da je upravo tako možda najbolje pokazuje kult boga Binda.

Kako je poznato Bind je bio bog izvora bosanskih ilira čiji su izvori-hramovi pronađeni po cijeloj teritoriji moderne Bosne i Hercegovine ali i susjedne Hrvatske. Jedno od bolje sačuvanih svetišta otkriveno je u Privilici kod Bihaća koje se nalazilo u prirodi, pored izvora. Na tom mjestu iskopano je na desetine posvećenih žrtvenika podignuti u čast ovog božanstva, te kapela sa velikim brojem kostiju žrtvovanih životinja u njegovu čast.

U ritualnoj praksi hodočašća ka izvorima uočavaju se uticaju tri religijska kulta bosanskih Ilira: kult sunca, kult mjeseca i kult Binda.

Kult sunca: najveći dio sveti i ljekovitih izvora nalazi se na istočnoj strani naselja. Ka njemu se isključivo išlo u zoru, prije izlaska Sunca, kako bi se obavila molitva, umivanje i pijenje vode. Na taj način bolesnik je očekivao na kraju blagoslov sunca koje kada bi se pojavilo na istoku obasjalo bi svjetlošću i toplinom.

Kult mjeseca: sveti izvori posjećivali su se u prvoj sedmici mladog mjeseca, obavezno u neparne dane tojest ponedjeljak, srijeda, petak i nedjelja.

Kult Binda: nakon što bi se umili i napili vode ili je pak napunili u boce i nosili kući sa sobom, bolesnici su pored izvora ostavljali nešto novca, obično kovanice, hranu, jaja, ili bi za grane drveta koje raste u blizini izvora vješali neki dio svoje odjeće.

U navedenim opisima rituala uočavaju se uticaji tri božanstva, što bi čak moglo i upućivati na pomisao da je Bind bio sin boga sunca i boginje mjesec i kao njihovo dijete predstavljao je savršeni primjer vitalnosti i zdravlja koje omogućuje život i pobjedu nad zlom, u ovom slučaju nad bolesti. Sunce koje se ujutro pojavljuje na istoku, po narodnom shvatanju sunce se "rađa", te prvih sedam dana nakon pojave mladog mjeseca neupitno upućuju na ideju o obnjavljanju životne snage, zdravlju i općenito sreći i napretku. Bolesnici su tražili blagoslov od nebeskih božanstava koja su ponovo uskrsnula u svom vječnom ciklusu a manifestacija njihove božanske moći upravo je bila voda nad kojom je patronat i moć imao Bind.
Profesor Emilian Lilek zabilježio je u prvoj polovini dvadesetog vijeka na desetine primjera praktikovanja starog ilirskog kulta boga Binda među bosanskim narodom. Ovo su samo neki od njih:

Sarajlije idu na izvor Mjedenicu kad je ko bolestan od groznice. Tu se bolesnik umiva, pa ostavi novaca ili nešto od odjeće. Vraćajući se kući ne smije gledati nazad.

Na izvoru Pišćvi-vode ne smiješ se napiti vode, dok nisi nešto pored vode stavio, ili novaca ili neki dio odjeće. Na ovaj izvor idu Bošnjakinje prije izlaska sunca, pa tu daruju izvor novcem, izvode rituale i vežu krpe za grane vrbe, koje rastu pokraj izvora.

U Gračanici ima jedno vrelo, na koje žene dovode bolesnu djecu i tu ih kupaju. Pošto ih okupaju ostave nekoliko kovanica novca blizu izvora. Na Šeničko vrelo idu samo Bošnjaci, te se tamo mole bogu i bacaju komade kruha u izvor.

U Mostaru ima pokraj starog mosta jedan izvor po imenu Halebinovac. Tu žene kupaju malu djecu pa onda ostave nekoliko novčića. Mostarci idu prije izlaska sunca i na izvor Babun. Na njemu se okupaju i ostave neki dio svoje odjeće na izvoru.

U Modriči ljudi koji boluju od groznice idu na izvor Sičare prije izlaska sunca. Kada se umiju ili okupaju onda svežu krpu za granu drveta koje se nalazi u neposrednoj blizinu izvora. Voda se nosi i kući kako bi se mogla piti i kupati se njome.

Zanimljivo je kazati kako će kazna zadesiti onog ko pokupi ostavljeni novac sa izvora ili uzme odjeću. Navodno će na njega preći ona bolest koju je bolesnik liječio na tom izvoru.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Re: Miloduh

Post by Krokodil Behko » 29 Apr 2013, 09:48

Sad je opet miloduh?

Ima i termin razvigora ali mislim da je on prošao. Čini mi se da se vezuje
otprilike za mart/april. Valjda to znači budjenje prirode poslije zime.
online

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Miloduh

Post by hojla » 03 May 2013, 00:40

ma ja ti vise ne znam ni kako se djevojke udaju ako ne znaju za miloduh......
što no reko moj jaro.......BOLJE DA IZUMRE SELO NEGO OBIČAJ.........
a nama haman izumire i jedno i drugo....
al eto valjda će se neko sjetit milodha ...omahe...umivanja ...žare...

a razvigorac je inače vjetar što puše sa svih strana ....vezan za rano proljeće pupanje...mada je ove godine dosta kasno
Our solution mind revolution

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Miloduh

Post by Zagorka » 03 May 2013, 20:04

hojla wrote:ajd djevojke da vas ćujem kojoj je sinoč stradao miloduh :hihi

Da li se i vi još sjećate običaja da se siječe miloduh ispod djevojačkih pendžera, cijelonočnog čuvanja pa čak i mazanja djerizom (boklukom) ili kako je ko već zvao, da se sačuva miloduh za ljepšu i jaču kosu djevojačku. A pomaže i kod trbušnih boljki ,kako je znala reč moja bika. Kako se ja sječam to se radilo noć uoči djurdjevdana.

ja kontala da je to himen,rekoh sta ovaj pita :rumenko :oo .........nepoznati mi izrazi djeriz i bokluk,moram priznati.....i bika.... :hm
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Miloduh

Post by dacina_curica » 03 May 2013, 20:18

Bika je nana, baka, ili ope' brkam nesto?

Bokluk = bokvica?

De tumacite da se dalje ne provaljujem :grana :valja

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Miloduh

Post by Zagorka » 03 May 2013, 20:20

bokvica :misli to te bokne nešto :cudi .........znači bila sam blizu :ideja
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests