Bosnjaci ili muslimani

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Salko » 03 Mar 2020, 19:21

Venera wrote: 03 Mar 2020, 19:20
Salko_dvominutaš wrote: 03 Mar 2020, 19:17 Ja sam Baznian
Bazniak
Dijelom i Hercegovnian
problem je etnicko preborjavanje zaposlenih, preborjavanje politicara , svasta nesto :lupa
Problem je sto me boli caruk za bosnom i sta sam



A ima nas...
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35627
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 548 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Venera » 03 Mar 2020, 19:23

Salko_dvominutaš wrote: 03 Mar 2020, 19:21
Venera wrote: 03 Mar 2020, 19:20

problem je etnicko preborjavanje zaposlenih, preborjavanje politicara , svasta nesto :lupa
Problem je sto me boli caruk za bosnom i sta sam



A ima nas...
pa zasto onda slavite nezavisnost iste prije par dana :sok :lupa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Salko » 03 Mar 2020, 19:25

Venera wrote: 03 Mar 2020, 19:23
Salko_dvominutaš wrote: 03 Mar 2020, 19:21

Problem je sto me boli caruk za bosnom i sta sam



A ima nas...
pa zasto onda slavite nezavisnost iste prije par dana :sok :lupa
Ko slavi


De ti vidi moj upis na toj temi
...
"ignorance is bliss"

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Odraz » 04 Mar 2020, 01:47

Krokodil Behko wrote: 03 Mar 2020, 17:21
Odraz wrote: 03 Mar 2020, 15:54 Pa istorijski najpravilniji naziv za stanovnike rodjenje u BiH je mozda bosnjani, a ne bosnjaci ??? Bosnjani je naziv kojim smo se cini mi se mi tako nazivali, a bosnjaci dolazi od austrougarskog bosniaken.

Nije, nego od otomanskog - bosnak.
Bošnjanin je srednjovijekovni izraz, a Bošnjak je već u otomanskom periodu i to se može dokazati, na bar milion načina.
Mislim da je jos Kulin Ban svoje podanike nazivao "dobri bosnjani". A turci su bili osvajaci, okupatori, i nikada nam nisu bili naklonjeni. Pa Srbiji su dali nezavisnost a nas su prodali austrougarima za saku dukata da nam napakoste. Ja sam nesto romantican na to "bosnjani", mnogo mi se vise svidja od turskog "bosnaki".

User avatar
Podrinjac
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12409
Joined: 07 Jul 2014, 15:53
Location: raždeGo
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Podrinjac » 04 Mar 2020, 06:48

Odraz wrote: 04 Mar 2020, 01:47
Krokodil Behko wrote: 03 Mar 2020, 17:21


Nije, nego od otomanskog - bosnak.
Bošnjanin je srednjovijekovni izraz, a Bošnjak je već u otomanskom periodu i to se može dokazati, na bar milion načina.
Mislim da je jos Kulin Ban svoje podanike nazivao "dobri bosnjani". A turci su bili osvajaci, okupatori, i nikada nam nisu bili naklonjeni. Pa Srbiji su dali nezavisnost a nas su prodali austrougarima za saku dukata da nam napakoste. Ja sam nesto romantican na to "bosnjani", mnogo mi se vise svidja od turskog "bosnaki".
SDA ovci se ne bi složili s tobom. S obzirom da kod njih vrijeme započinje od Osmanlija.

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Odraz » 04 Mar 2020, 06:53

Podrinjac wrote: 04 Mar 2020, 06:48 SDA ovci se ne bi složili s tobom. S obzirom da kod njih vrijeme započinje od Osmanlija.
To svi znamo. Sad su rahat jer je Tunjo preselio, rahmet mu. SDAovci su rusitelji gradjanske opcije jednako kao i druge nacionalisticke stranke nazalost.

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by hilbert » 07 Apr 2020, 01:07

Ovakve diskusije se uvijek vode pod emocionalnim nabojom i u njima cesto kolo vode neuki ljudi. Ne prozivam nikoga na temi koju nisam svu prelistao i na koju ne polazem pravo ekspertize. Pokretac ove teme se zali zbog nedostatka svijesti o bosnjastvu u krajevima gdje ga jednostavno nema i nikada nije bilo nego se namece tek unazad tridesetak godina kroz politiku SDA. U Rozajama, Plavu, Gusinju, Beranima i cijelom tom podrucju jednostavno nema Bosnjaka. Kada jos uzmemo u obzir odsutstvo nacionalne (bosnjacke) svijesti medju samim muslimanima u BiH do u skorije vrijeme, zaista je apsurdno ocekivati isto medju ljudima koji su genetski blizi Albancima i crnogorskim bratstvima u juznom i juznoistocnom dijelu Crne Gore, dakle povijesnoj Duklji/Zeti. Tamo recimo dominiraju haplogrupe E-V13 i J2 muskog kromozoma. Medju Bosnjacima u BiH dominiraju I2a i R1a. Bosnjacima su na podrucju Crne Gore genetski bliski jedino ljudi koji zive u "Staroj Hercegovini" koja povijesno i nije Crna Gora. No haplogrupa I2a je dominantna i medju Hrvatima, ali i Srbima. Ipak se mora naglasiti da nacionalni identiteti i kulture nemaju veze sa genetikom. No muslimani Crne Gore i onog dijela Srbije koji nazivaju "Sandzakom" se od bh. muslimana razlikuju i po kulturi, jeziku i mentalitetu. Osim toga medju Sandzaklijama vlada velika turkofilija koja ide do te mjere da se pojavila neka grupica koja tamosnji narod poziva da se izjasnjavaju kao pripadnici turske nacionalne manjine.

Bosna je opet posebna prica. Danasnje etnicko stanje i podjele koje je sa sobom donijelo su rezultat preko cetiri stoljeca turske vladavine. Vjerske podjele su u BiH bile ujedno i socijalne, a u vrijeme nastanka nacionalnih pokreta ce postati i etnicke/nacionalne. Zbog okolnosti uvjetovanim historijom BiH, narod katolicke i pravoslavne vjeroispovijesti ce svoju tranziciju u nacije dozivjeti u sklopu hrvatskog odnosno srpskog nacionalnog pokreza. Muslimani su taj period uglavnom prespavali. Identitet bosanskih katolika je do te dobi bio uglavnom bosnjacki, ali to bosnjastvo je bilo zavicajno, a ne nacionalno. Ono je to moglo postati i zaista je bilo nekoliko agitatora u tom smjeru (recimo Ivan Frano Jukic), ali duh vremena u zaostaloj BiH je bio takav da nije bilo sluha i razumijevanja za te moderne, europske ideje poput koncepta nacije. Pa ni pokusaj austrougarske uprave da nametne nacionalno bosnjastvo nije uspio. Najvatrenije su mu se protivili upravo muslimani, njihova ulema i begovat. Njih je zanimalo samo jedno: da sve ostane kao u doba Osmanlija, cak i pod novim vladarom. Posljedice toga se vide do danas.

Situacija je takva kakva jeste. Cinjenica je da u BiH danas zive Bosnjaci, Srbi, Hrvati, i nesto malo Bosanaca i ostalih. Nametanje bilo kojeg identiteta, pa i navodno gradjanskog bosanstva, je kontraproduktivno, pogotovo danas kada je sama opstojnost BiH veoma upitna. Mora se postovati svacije pravo na licni izbor. To pravo moraju uzivati i muslimani Crne Gore i Srbije koji hoce da budu Bosnjaci. Ja samo kazem da za to ne postoji naucno, povijesno i kulturolosko opravdanje. Postoje neke cinjenice i one na mare puno za necijim osjecajima. Imate apsurdnu situaciju gdje recimo sin onog Zukorlica vodi nekakav "Bosnjacki DNK Projekat" cija baza podataka bas negira bosnjastvo tog naroda. Da ne govorimo o apsurdu prema kojem jedan rodjeni Srbijanac albanskog porijekla za sebe tvrdi da je Bosnjak. Apsurd je vjerojatno i kada katolik iz okoline Varesa za sebe veli da je Hrvat, samo sto je taj apsurd star preko 100 godina i rezultat posve drukcijih okolnosti.

Na ovim prostorima je izgleda jedino jugoslavenstvo imalo smisla, te bilo prilika nasih naroda da zaista postanu moderna, europska nacija po uzoru na Francuze, Nijemce, Talijane i neke druge velike nacije. Ovo sto mi imamo su tragikomicna plemena koja ne znaju ni da ki su narod, ni da li su vjerska skupina. U kulturi bh. Hrvata do danas popovi i fratri vode glavnu rijec. Ista stvar je sa svetosavskim srpstvom koji dominira definicijom srpske "nacije". U slucaju Bosnjaka imate samo muslimanstvo pod kvazi-nacionalnim predznakom.

User avatar
zvrk
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 613
Joined: 12 Apr 2020, 09:58
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by zvrk » 22 Apr 2020, 12:02


User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36819
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 23101 times
Been thanked: 4498 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by ElTriconi » 22 Apr 2020, 14:57

Kolka ce bit satnica poslije korone? Ma da sam i jevrej de ga j..., pare su bitne :julia :lejla
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Krokodil Behko » 22 Apr 2020, 17:51

zvrk wrote: 22 Apr 2020, 12:02 https://www.bosanskehistorije.com/

Šta 'vo ne radi onaj podforum o živorođenim? Reci Jacku nek to popravi.
I ubuduće, umjesto da pišete o opštinama tipa Oštra Luka, Istočni stari grad, Istočni Mostar i ostali megapolisi od 200 stanovnika, posvetite se demografskom kolapsu u Semberiji i na Majevici.

Podaci iz BN porodilišta, poređenje prošla i ova godina, mada su i u prošloj nalagali, Nije bilo više od 850 živorođenih, a oni povećali broj za 100.

2019 (januar/februar/mart) 78, 69, 76
2020 (januar/februar/mart) 64, 54, 60

Ovim tempom, samo 712 u ovoj godini, na čak tri opštine: Bijeljina, Lopare, Ugljevik
Odbij ca 50 bošnjaka živorođenih, ostaje oko 660. u je po popisu iz 2013. živilo skoro 120.000 Srba.
Znači, natalitet je 0.5 na 100 stanovnika. Toliko loše nije ni u toj Oštroj Luci :oo
online

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by hilbert » 22 Apr 2020, 18:42

Ka'e Bojan Bajic da ce 2028-e bit 67% Bosnjaka.

Na 23% podrucja. Tko misli da je natalitet garant "dominacije", neka se malo ugleda na Gazu i Palestince opcenito. I zasto imam dojam da sve ove bosnjacke sovinisticke stranice vode uglavnom Sandzaklije? I onaj Jack je Sandzo, ali rodjen u Brckom ako se ne varam? Kalici, Kolici, Kujovici, Fazlovici, Elezovici, Ljuce, Dedeici, Causevici, svi uglavnom Crnogorci. Prvo su se masovno naseljavali u Islamovcu (nekada hrvatsko selo kod Zovika), pa poslije kupovali zemlju na Dizdarusi. Ciji li je Jack? :D

Zalosno je da su Bosnjaci (mislim samo na one u BiH) dozivjeli da ih bosnjastvom poducavaju islamizirani Vlasi iz Raske oblasti kao sto i Hrvatima diktiraju Hercegovci "sto je pravi Hrvat".

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Online

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Mister No » 22 Apr 2020, 21:13

Odakle tebi tih 23%, cuo od vlahadije po forumima?
High Hopes...

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83733
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10896 times
Been thanked: 16166 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Fuddo » 22 Apr 2020, 21:23

Mister No wrote: 22 Apr 2020, 21:13 Odakle tebi tih 23%, cuo od vlahadije po forumima?
Cuj cuo?
Njega placaju da hoda okolo i smislja gadosti.
Ovo ti je profesionalna mrcina, pravo iz centrale.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Online

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Mister No » 22 Apr 2020, 21:30

Fuddo wrote: 22 Apr 2020, 21:23
Mister No wrote: 22 Apr 2020, 21:13 Odakle tebi tih 23%, cuo od vlahadije po forumima?
Cuj cuo?
Njega placaju da hoda okolo i smislja gadosti.
Ovo ti je profesionalna mrcina, pravo iz centrale.
Bujo bajo, da zna sto ne zna.
High Hopes...

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by hilbert » 23 Apr 2020, 00:24

Mister No wrote: 22 Apr 2020, 21:13 Odakle tebi tih 23%, cuo od vlahadije po forumima?
Ti bi kao ozbiljan odgovor na ovo? Cuj ej, na nekakvom trecerazrednom portalu vele da ce Bosnje 2028 ciniti 67%. Mozda ako se Srbi i Hrvati masovno isele, kao sto bi se iseljavale i Bosnje, samo sto ne uzivaju luksuz dvojnog drzavljanstva, pa nemaju gdje mrdnut. Jah, sesetsedam posto. U zenicko-dobojskoj kotlini.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Online

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Mister No » 23 Apr 2020, 00:28

hilbert wrote: 23 Apr 2020, 00:24
Mister No wrote: 22 Apr 2020, 21:13 Odakle tebi tih 23%, cuo od vlahadije po forumima?
Ti bi kao ozbiljan odgovor na ovo? Cuj ej, na nekakvom trecerazrednom portalu vele da ce Bosnje 2028 ciniti 67%. Mozda ako se Srbi i Hrvati masovno isele, kao sto bi se iseljavale i Bosnje, samo sto ne uzivaju luksuz dvojnog drzavljanstva, pa nemaju gdje mrdnut. Jah, sesetsedam posto. U zenicko-dobojskoj kotlini.
Nisu Bošnje nego Bošnjaci.
Tebi i jest mjesto na tom trecerazrednom portalu tipa Poskok, a ne ovdje, pa tamo debiliši o tih 67%.

A ne bi ti postavio pitanje da ne trazim ozbiljan odgovor.
High Hopes...

User avatar
hilbert
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 06 Apr 2020, 12:41
Location: Austrija
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by hilbert » 23 Apr 2020, 00:46

Mister No wrote: 23 Apr 2020, 00:28
hilbert wrote: 23 Apr 2020, 00:24

Ti bi kao ozbiljan odgovor na ovo? Cuj ej, na nekakvom trecerazrednom portalu vele da ce Bosnje 2028 ciniti 67%. Mozda ako se Srbi i Hrvati masovno isele, kao sto bi se iseljavale i Bosnje, samo sto ne uzivaju luksuz dvojnog drzavljanstva, pa nemaju gdje mrdnut. Jah, sesetsedam posto. U zenicko-dobojskoj kotlini.
Nisu Bošnje nego Bošnjaci.
Tebi i jest mjesto na tom trecerazrednom portalu tipa Poskok, a ne ovdje, pa tamo debiliši o tih 67%.

A ne bi ti postavio pitanje da ne trazim ozbiljan odgovor.
Ne idem na Poskok pa ne znam koje su tamo glavne teme, a o tih 67% debilisu na bosanskehistorije.com. Otvori stranicu i uvjeri se sam. Mladi masovno odlaze iz BiH, svi koji mogu i svih nacionalnosti, a oni mastaju o etno-procentima. Tragikomicno.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31591
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3862 times
Status: Online

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Mister No » 23 Apr 2020, 01:24

hilbert wrote: 23 Apr 2020, 00:46
Mister No wrote: 23 Apr 2020, 00:28

Nisu Bošnje nego Bošnjaci.
Tebi i jest mjesto na tom trecerazrednom portalu tipa Poskok, a ne ovdje, pa tamo debiliši o tih 67%.

A ne bi ti postavio pitanje da ne trazim ozbiljan odgovor.
Ne idem na Poskok pa ne znam koje su tamo glavne teme, a o tih 67% debilisu na bosanskehistorije.com. Otvori stranicu i uvjeri se sam. Mladi masovno odlaze iz BiH, svi koji mogu i svih nacionalnosti, a oni mastaju o etno-procentima. Tragikomicno.
Vidi, navodiš da su Bošnjaci sabijeni na 23% BiH i da ce im biti kao Palestincima.
Ja ti kazem da nije, niti ce biti tako.
Ko sta pise negdje o procentima ne znam, ja navodim sta si ti napisao ovdje.

Ti nisi rata okusio ni vidio, ubijeđen sam. Sreca tvoja.
Generalno Hrvati u BiH i ne znaju sta je rat. Dobar dio i Srba ne zna.
Malo ste ulazili u nenaoruzana bošnjačka sela i gradove, palili, silovali, pljackali i logore otvarali za Bosnjake i to je to.
To je bio vas rat otprilike od 91. pa do kraja 94.

Međutim 95. poče gorit na sve strane, pa vam bi plaho neobicno.

Pošto se vi sad plaho lizete (cetnici i uzpovci-Dodo i Čovke) i svrsavate na kojestarije, da ti Mister nesto kaze, (a vjeruj da imam iskustva i svasta sam preživio) : "Nikad vise nema 91. u BiH. Moze samo biti nastavak 95. a on ti se ne bi svidio, vjeruj mi."
Bude li pizdarija ovdje gorice Lištica i Duvno kao sto su Ahmići gorili, a isto vrijedi i za Prnjavor ili Modriču.

Tek tad bi ti, i takvi kao ti, imali priliku da osjetite sta je pravi rat.

Ganjali bi te ljudi da te čekićem u tintaru zavale da ti očne jabučice ispanu.
Svakakve ste zulume pravili, i jedni i drugi, da bi se necem dobrom mogli nadati.

Zato ilelaci, ili se krsti da se ne zarati, siri ljubav kao što ti Krist nalaže, voli bliznjeg svog i sl, jer bi mogli zacvilit dobro ovaj put i vi.
Okani se sranja i prestani kupovat Janu.
High Hopes...

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Mutevelija » 23 Apr 2020, 01:28

Bošnjak djed bio Mlado Musliman i tako to :pusi
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Bosnjaci ili muslimani

Post by Krokodil Behko » 23 Apr 2020, 01:32

Mister No wrote: 22 Apr 2020, 21:13 Odakle tebi tih 23%, cuo od vlahadije po forumima?

To ti je nivo/argument, prosječnog cvetković-maček komentatora, na Klixu.
Ono kad nema nikakvog drugog ozbiljnijeg odgovora. To su napisali milijardama puta.
Milijardama milijardi puta, napisali uopšteno, da se jednako svi iseljavaju, a ne objašnjavaju kako to da je bošnjačkih prvačića i živorođenih 59% već sad.

Izvoli, uvjeri se. Pitaj ga 100 puta i on ti isto toliko puta, neće odgovoriti.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests