Petak 13.

Horoskop, numerologija, kolačići sudbine, proroci, razni testovi i zanimljivosti.
Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Petak 13.

Post by Krokodil Behko » 13 Sep 2013, 10:17

Image

Mnogim ljudima petak 13. ulijeva strah u kosti iako ni sami neznaju zašto. Zapravo nikada nije razjašnjeno podrijetlo vjerovanja u nesreću broja 13. Postoje mnoge povijesne činjenice koje ukazuju da se ljudi odavno boje broja 13 i petka 13-og. Primjerice, mnogi neboderi nemaju trinesti sprat, a bolnice nemaju sobu s brojem 13.

Strah od broja 13 se naziva triskaidekafobija, dok se strah od petka 13. naziva paraskavedekatriafobija ili frigatriskaidekafobija. Za ljude koji se straše petka 13. donosimo neka objašnjenja zašto je to tako. Svaki dan ove godine predstavljat će svojevrsni 'petak 13.', no zbog čega se ta brojka zapravo smatra nesretnom?

Zanimljiva je činjenica da američki predsjednik Franklin Delano Roosevelt nije nikada putovao 13. u mjesecu. Jeste li se ikada zapitali zašto u godini ima 12 mjesecu, u zodijaku 12 znakova, u tucetu 12 jaja, na Olipmu 12 bogova? Ili zašto su 12 dana nakon Božića došla Sveta tri kralja i zašto je Isus imao 12 apostola. Slučajnost?

Bilo ih je 13 na Posljednjoj večeri

Priča se kako je Juda Iskariot, koji je izdao Isusa Krista, bio 13. čovjek za stolom gdje je Isus održao posljednju večeru sa svojim sljedbenicima.

1. Loki
Loki je nordijski bog, koji je ubio drugog boga i na taj način pokrenuo lavinu događaja koji su doveli do Ragnaroka (svojevrsne nordijske verzije sudnjeg dana). Slično kao i u slučaju s Isusom, postoji legenda koja govori o 12 bogova za stolom i 13-om, nepozvanom bogu, koji se samoinicijativno pojavio za stolom, a to je prema istoj legendi bio upravo Loki.

2. Kain i Abel
Mnogi kršćani vjeruju kako se tragedija s dvojicom braće dogodila upravo na taj datum - 13. Kršćani isto tako vjeruju kako je Isus razapet na petak, no istraživači vjeruju kako se ne radi o petku 13., no vjerovanje u zlogukost te brojke i dalje ostaje.

3. Vješala
Tradicionalno, prije je do postolja s vješalima vodilo 13 stepenica, a razvila se i legenda kako je uže za vješanje bilo 13 puta prepleteno, no prava brojka je zapravo osam.

4. Apollo 13
Misija na Mjesec koja je završila umalo tragedijom, nakon što je eksplodirao spremnik zraka na letjelici. Nekoliko dana astronautima je život ovisio o koncu, no na kraju su se ipak uspješno vratili na Zemlju.

5. Masakr vitezova templara
Francuski kralj Filip i papa Clement V naredili su hapšenja i smaknuća vitezova templara u zoru na petak 13. oktobra 1307. godine. Svi su bili optuženi za herezu i druga bogohulna djela.

6. G. Krabs i Spužva Bob
Prema toj dvojici likova iz crtića, postoji samo 13 pogrdnih riječi.

7. Vještice i vampiri
Nekoć se vjerovalo kako su se vještice (ili vampiri) okupljali u skupinama od njih tačno 13. Bilo koja grupa imala je uvijek isti broj vještica ili vampira.

8. Vražja sreća
Postoji staro vjerovanje da ako imate 13 slova u imenu i prezimenu kako će vas pratiti vražja sreća. Zvuči smiješno, no ako za primjere navedemo Charlesa Mansona, Jacka The Rippera i Theodora Bundyja, onda će se svatko barem na trenutak zamisliti.

9. Tinejdžeri
Djeca i službeno ulaze u tinejdžersku dob s navršenih 13 godina, a svi znamo kako je to za roditelje predstavlja i razdoblje dodatne strepnje.

10. Savršenstvo
U numerologiji se brojka 12 smatra reprezentacijom savršenstva i kompletnosti. Dodati jedinicu savršenstvu generalno gledano, smatra se vrlo lošom idejom, gledano iz aspekta numerologije.

11. Klub 13
U kasnim godinama 19. stoljeća postojala je skupina koja se nazivala Klub 13 (Thirteen Club). Njihov cilj bio je razbiti mit o tome da ako 13 osoba sjedne za stol, jedna od njih će umrijeti u narednoj godini.
Članovima tog kluba bili bilo je i pet američkih predsjednika - Benjamin Harrison, Grover Cleveland, William McKinley, Theodore Roosevelt i Chester A. Arthur. Dvojica su ubijena.

12. Loš dan za zrakoplovstvo
13. oktobra 1972. godine u Andama se srušio urugvajski putnički zrakoplov, pri čemu je poginulo 29 putnika, a istog dana se pored piste srušio i sovjetski avion kompanije Aeroflot, pri čemu su 174 osobe poginule.

Cijela priča možda potječe još iz biblijskih vremena jer su Adam i Eva upravo na taj dan u godini kušali jabuku koja ih je zauvijek istjerala iz raja.
online

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Danas je TAJ dan: Zašto se ljudi boje petka 13-tog?

Post by gejsha » 13 Sep 2013, 11:40

Ne bojim se..dan kao i svaki drugi :)
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Dalia
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3570
Joined: 18 Apr 2013, 12:44
Status: Offline

Re: Danas je TAJ dan: Zašto se ljudi boje petka 13-tog?

Post by Dalia » 13 Sep 2013, 12:55

Na petak 13 mi se dogodilo nešto najljepše u životu, tako da sve su to gluposti :)
Fine djevojke su u krevetu u 9, da bi mogle kući doći do 11. :zubi

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119199
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5509 times
Been thanked: 11733 times
Contact:
Status: Offline

Re: Danas je TAJ dan: Zašto se ljudi boje petka 13-tog?

Post by Maja » 14 Sep 2013, 17:59

I jel se juče ikom išta desilo :D

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Danas je TAJ dan: Zašto se ljudi boje petka 13-tog?

Post by Bahra » 14 Sep 2013, 18:15

Meni je ovo hrpa gluposti, dan kao i svaki drugi.
Ali ima sujevjernih pa u svemu vide nešto...
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Danas je TAJ dan: Zašto se ljudi boje petka 13-tog?

Post by greeneyes » 14 Sep 2013, 19:19

Umrla mi punica za petak 13,jel' to dobro il' loše? :valja
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7756 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by Krokodil Behko » 13 Feb 2015, 15:01

Još jedan. Jesmo li zdravo, dobro?
Kod mene (za sada) sve pod kontrolom.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80763
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 6779 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by Julia-Klara » 13 Feb 2015, 15:32

no sikiriki harnaga, sve pod kontrolom
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by REMB » 13 Feb 2015, 18:12

Ima ljudi koji se boje svoje sjene a da se ne boje petka 13.

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by SaraSara » 13 Feb 2015, 19:01

kao i svaki drugi dan....:obrve
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by STrendzer » 13 Feb 2015, 20:21

bas tako,kao i svaki drugi dan...meni cak bio ok,sjela "milja" i nesto preko toga i tako to..

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by greeneyes » 13 Feb 2015, 21:02

[ytube][/ytube]

Inače, dan mi bješe kao i svaki drugi. :oo
Samo sabura

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by Mala_Mu » 14 Feb 2015, 00:14

Bio odlican..

I prijateljici mi danas bio rodjendan izlaziile, provele se :hop

jedino sto sam se isprepadala kad smo prolazile kraj stanice, pa onih kafica, neki stariji momci, 5-6 njih nesto dobacilo i krenilo za nama..

Lele kad mi nije srce otkazalo :grana strasno :o odma sprint 200 na sat

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20664 times
Contact:
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by Rum » 14 Feb 2015, 00:21

Mala_Mu wrote:Bio odlican..

I prijateljici mi danas bio rodjendan izlaziile, provele se :hop

jedino sto sam se isprepadala kad smo prolazile kraj stanice, pa onih kafica, neki stariji momci, 5-6 njih nesto dobacilo i krenilo za nama..

Lele kad mi nije srce otkazalo :grana strasno :o odma sprint 200 na sat
Haha a ono si ti bila
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by Mala_Mu » 14 Feb 2015, 00:25

Da nisi u Svici, i pomislila bi da si ti hehe :P

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Danas je TAJ dan: Zašto se ljudi boje petka 13-tog?

Post by Lanci » 14 Feb 2015, 00:33

gejsha wrote:Ne bojim se..dan kao i svaki drugi :)
upravo tako...13 petak meni jedan od najsrecniji dana...na taj dan sam rodila sina i uopste se nebojim tog dana niti vjerujem i to
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Petak 13-esti

Post by Terasa svjesti » 26 Sep 2015, 09:23

PETAK 13-ESTI


Za petak 13. zasigurno malo tko da nije čuo kao i za pojave koje se vežu uz taj dan. Unatoč razvijenom mozgu, razvijenoj tehnologiji, poboljšanju života i nikada jačoj znanosti i znanstvenim postignućima – ljudi su i dalje praznovjerni. S obzirom na gore navedene stvari i dalje ostaje sumnjivo zašto smo skloni vjerovanju u neke stvari koje nemaju podlogu u stvarnosti.

Petak 13. jedan je od najpoznatijih praznovjernih fenomena današnjice. Danas se grade zgrade i hoteli bez označenog 13.kata, neki od istih nemaju niti sobu koja nosi broj 13. U nekim gradovima i državama ne postoje tramvaji i autobusi sa brojem 13. Razlog tomu je pokušaj izbjegavanja navodne nesreće koju taj broj nosi, a neki ljudi imaju toliki strah od toga dana da postoji i stručni naziv za fobiju od petka 13. – paraskavedekatriafobia.

Ljudi i dalje odbijaju vjenčati se na taj datum, odbijaju letjeti avionom, rađati djecu ili planirati neki važan događaj. Postoji li doista nešto u tom datumu i vežu li se uz njega nesreće kao i porijeklo samog praznovjerja pokušat ćemo obraditi u ovome tekstu.

Kulturalni antropolozi, etnolozi i folkloristi nisu uvijek složni kada je riječ o porijeklu praznovjerja vezanog uz broj 13 i petak. Ipak, ono u čemu se slažu jeste to da taj strah seže nekoliko stoljeća u prošlost, najčešće u doba srednjeg vijeka iako neki idu i dalje, sve do biblijskih vremena. Neki od njih smatraju da nesreća broja 13 započinje od trenutka kada je trinaesti gost na Posljednjoj večeri izdao Isusa. Riječ je, naravno, o Judi Iškariotskom čija je izdaja bila uzrok Isusovog razapinjanja na križ u petak. Cijeli srednji vijek obilježen je praznovjerjem da su broj 13 i petak nositelji nesreće.

Izbjegavanje i strah od broja 13 nije svojstveno samo judeo – kršćanskim kulturama. Ova pojava bila je prisutna i kod starih rimljana.

U srednjem vijeku bilo je rašireno vjerovanje da je broj 13 povezan sa vješticama. Navodno se klan vještica sastojao od 13 osoba. Dalje, vjerovalo se da vještice izvode svoje rituale u vlastitom računanju godina koje završava sa trinaestim punim mjesecom.

Postoji i srednjovjekovna legenda o tome da ako 13 ljudi sjedi za večerom da će jedan od njih u sljedećih godinu dana umrijeti. Još jedna o takvih legendi je da ukoliko imate 13 slova u svome imenu (zajedno sa prezimenom) imat ćete tzv. Đavolju sreću pa se kao argument ovoj tvrdnji navode Jack The Ripper, Charles Mason, Theodore Bundy, Albert de Salvo .

Ne može se ne spomenuti i teorija po kojoj su primitivni, drevni ljudi računali. Deset prstiju na rukama predstavljalo je 10 brojeva, a dvije noge označavale su još dvije jedinice. Stoga je broj 13 i ono što dolazi iza njega predstavljalo misterij i strah.

Kod starih Egipćana broj 13 predstavljao je nešto sasvim drugo. Oni su smatrali da se život sastoji od 12 faza i da je trinaesta simbolizirala fazu zagrobnog života. Broj 13 kod njih je dakle bio simbol smrti ali ne propdanja i nestajanja nego zagrobne slave. Smatra se kako se nakon nestanka staroegipatske civilizacije taj broj prenio u druge kulture kao broj koji označava smrt.

Drugi izvori pak nagađaju da je strah od broja 13 nastao iz patrijarhalnih društava i religija, jer je broj 13 predstavljao ženstvenost. Broj 13 bio je cijenjen u pretpovijesnim religijskim kultovima kao simbol božice jer je odgovarao broju menstrualnih ciklusa u godinu dana (13X28 = 364).

Majka zemlja iz Lussela – 27 000 godina star crtež u blizini špilje Lascaux u Francuskoj često se navodi kao ikona matrijarhalne duhovnosti – prikazuje ženski lik koji drži rog u obliku polumjeseca sa 13 usjeka na sebi. Kao što je solarni kalendar pobijedio nad lunarnim kalendarom – tako je pobijedio i „savršeni“ broj 12 nad „nesavršenim“ brojem 13.

Drevni hindusi su smatrali da je 13 ljudi okupljenih na jednom mjestu uvijek simbol nesreće.

Vikinzi su također imali svoju verziju priče oko nesreće vezane uz broj 13. 12 bogova bilo je pozvano na objed u Valhalli. Trinaesti, Loki, bog zla i pakosti bio je izostavljen s popisa ali je upao nepozvan na slavlje i tako je postao 13. gost. Loki je uzdigao pakao potičući slijepog boga zime Hoda, da napadne Baldera koji je bio miljenik bogova. Hod je uzeo koplje od imele koje mu je ponudio Loki i poslušno ga bacio na Baldera koji je bio na mjestu mrtav. Cijela Valhalla je tugovala za njim. I premda bi bio logičan zaključak „čuvajte se nepozvanih gostiju koji nose koplje od imele“, drevni nordijski narodi su ovo shvatili kao poruku da je 13 ljudi na okupu velika nesreća.

Reputacija petka kao lošeg dana vezana je uz knjigu Postanka. Navodno je bio petak onaj dana kada je Eva zavela Adama da jede sa stabla spoznaje. Prema tradiciji, veliki potop počeo je u petak, Bog je pomiješao jezike graditeljima babilonske kule u petak, Salomonov hram bio je uništen u petak i kao što je već spomenuto – petak je dan kada je Isus umro na križu.

U drevnom Rimu, petak je bio dan za smaknuća.

U engleskom jeziku riječ Friday (petak) korijene vuče iz nordijskog božanstva poznatog kao Frigg (božica braka i plodnosti) koje se štovalo šestog dana u tjednu ili Freya (božica seksa i plodnosti) koja se slavila petog dana. Nije sasvim utvrđeno po kojoj od ove dvije božice je petak dobio ime ali je najvjerojatnije da su se ispreplele obje tradicije i pretvorile se u svojevrstan mit.

Jedna od najpoznatijih teorija o nesreći koju nosi petak 13. potiče iz ne tako davnog doba, a vezana je uz smrt vitezova Templara. Borbena sila koja je vladala Europom oko 200 godina, poznati red vitezova posvećenih Bogu koji su vodili ratove za Svetu zemlju protiv islamskih ratnika, postali su toliko moćni da su ih europski kraljevi i pape smatrali velikom opasnosti za njihov tron te da je njihovo djelovanje dovelo podjednako do pada moći Crkve i srednjovjekovnih kraljevstava, pa se organizirala urota protiv Templara. 13. Listopad 1307., bio je tako neslavan dan da će petak 13. postati sinonim za nesreću i zlu kob. Prema nagovoru Pape, službenici kralja francuske Filipa IV. proveli su masovna uhićenja Templara, te su njih nekoliko tisuća bacili u lance, optuživši ih za herezu, bogohuljenje, razne prijestupe i homoseksualnu praksu. Niti jedna od ovih optužbi nikada im nije dokazana, a Templari su unatoč tome pretrpjeli velika mučenja, torture, prisilna priznanja prekršaja, a veliki dio ih je mučen i spaljen na lomači.



Iako je očito kako je riječ o praznovjerju, znanstvenici su se pozabavili ovim pitanjem.

Stručnjaci za statistku i obradu podataka u više su navrata isticali kako ne postoji nikakva statistički značajna poveznica sa petkom 13. i nesrećama. Broj nesreća, posjeta bolnicama, policijskih i vatrogasnih intervencija na ovaj datum nije ništa izraženiji nego na bilo koji drugi dan. Taj podatak dovoljno govori o tome koliko zapravo nesreće ima u tom danu – jednako koliko i u svakom drugom.


Vjerujete li u isti dan i njegovu lošu karmu .PS. Ja sam potomak Islamskih ratnika . :roll


thirteen-wolf.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by Biba » 26 Sep 2015, 13:08

Ma kakav 13. ...imam ja u dokumentu jednom i broj 666 al vrlo mi je sretno...zapravo je i taj broj krivo protumacen....prica o Kainu i Abelu ima sasvim drugu poruku i nema veze s brojem 13....simbolika je u pitanju...al ne bih bas dans o svemu palamudila..

Meni je utorak bio najnesretniji jer sam tada napravila najvecu glupost.. :pusi
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2126
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by REMB » 26 Sep 2015, 13:12

Petak 13 je sujevjerje i obične babije priče.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1385 times
Status: Offline

Re: Petak 13.

Post by Mala_Mu » 13 Nov 2015, 13:30

:obrve

Post Reply

Return to “Astrologija, testovi, mozgalice”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests