Da ne zaboravimo...pomak sata

Horoskop, numerologija, kolačići sudbine, proroci, razni testovi i zanimljivosti.
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Krokodil Behko » 15 Aug 2018, 17:48

SPREMA SE POVIJESNA ODLUKA EUROPSKE UNIJE: Hoće li se zbog ovoga konačno ukinuti pomicanje sata dva puta godišnje?


Image

Europska komisija pokrenula je javno savjetovanje o ljetnom računanju vremena, odnosno o ukidanju pomicanja sata u svim zemljama Europske unije koje će trajati do sutra

O tome se mogu izjasniti svi europski građani i države članice putem internetskog upitnika na službenim stranicama Europske komisije.

Naime, zastupnici Europskog parlamenta još su u 2017. objavili istraživanje o pozitivnim i negativnim učincima ljetnog računanja vremena te su u veljači uputili poziv Komisiji za temeljitom analizom Direktive koja propisuje polugodišnje pomicanje sata. Komisija se obvezala da će procijeniti dvije glavne opcije - zadržavanje sadašnjeg ljetnog računanja vremena ili ukidanje pomicanja sata dvaput godišnje u svim državama članicama.

Direktiva komisije

Ovakva odluka ne bi utjecala na odabir vremenskih zona, a svaka država članica i dalje bi sama odlučivala hoće li trajno zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena ili bi se, pak, opredijelili za još uvijek nepoznatu treću opciju.

Da pojasnimo, Direktivom 2000/84/EZ od 19. siječnja 2001. utvrđeno je da Europska komisija svakih pet godina objavljuje priopćenje kojim daje raspored datuma kada će počinjati te završavati ljetno računanje vremena u idućih pet godina. Ovim zakonskim propisom Komisija želi obvezati sve države članice na jednako računanje vremena kako bi osigurala funkcioniranje jedinstvenog tržišta. To se najviše odnosi na prometnu logistiku i komunikacije budući da bi neusklađeno računanje vremena između zemalja otežalo planiranje letova te voznih redova vlakova i autobusa za turiste i organizatore putovanja.

Sama ideja ljetnog računanja vremena pripisuje se američkom fizičaru Benjaminu Franklinu koji je još 1784. zaključio kako bi bolje usklađivanje ljudskih aktivnosti s dnevnim svjetlom moglo donijeti uštedu energije. Ipak, ono je uvedeno tek 1916. u Njemačkoj, a ubrzo i u drugim europskim zemljama i SAD-u. U Hrvatskoj se ljetno računanje vremena prvi put koristilo u vrijeme Austro-Ugarske od 1916. do 1918. godine, potom u vrijeme Kraljevine Jugoslavije i u doba NDH, a ljetno računanje vremena 1983. uvodi se u cijeloj Jugoslaviji.

Danas se ono primjenjuje u više od 60 zemalja diljem svijeta, a najraširenije je u Europi, Sjevernoj Americi i Oceaniji. Točnije, Island, Rusija, Bjelorusija i Turska jedine su europske zemlje čiji građani ne pomiču svoje satove dva puta godišnje.

Pritom se Rusija odlučila na cjelogodišnje zimsko, odnosno standardno računanje vremena, a Turska se 2016. prebacila na samo ljetno računanje vremena. Da pojasnimo, različite preferencije o računanju vremena pojavljuju se zbog različitih geografskih pozicija zemalja. U sjevernim su zemljama dani tijekom ljetnih mjeseci dugi, a ljetno računanje vremena odgađa zalazak sunca.

Tako, primjerice, u Helsinkiju noć pada nešto prije 23 sata, a sunce izlazi već oko 3.30, a slično se događa i u drugim sjevernim i sjeverozapadnim gradovima. Iz tog je razloga čak 70.000 Finaca potpisalo peticiju za ukidanje ljetnog računanja vremena. S druge strane, turistički otoci poput Baleara htjeli bi se trajno prebaciti na ljetno računanje vremena jer bi profitirali dodatnim satom danjeg svjetla. Stoga, ako bi se odlučilo da svaka zemlja odabere hoće li imati zimsko ili ljetno računanje vremena, te bi promjene bile nekoordinirane, čime bi se poništio glavni cilj Direktive, piše Novac.

(SB)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Krokodil Behko » 31 Aug 2018, 16:16

Završeno glasanje u EU, o ukidanju pomjeranja sata, a rezultati potpuno neočekivani

Većina od 80 posto Europljana koji su glasali za pomicanje sata, glasali su i za to da sat ostane na ljetnom računanju vremena, odnosno dva sata unaprijed u odnosu na vrijeme po Greenwichu.

Nači, čak i ako se ukine pomjeranje, onda zauvijek treba ostati na ljetnom (vještačkom) vremenu.
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Nice try » 31 Aug 2018, 16:20

Krokodil Behko wrote: 31 Aug 2018, 16:16 Završeno glasanje u EU, o ukidanju pomjeranja sata, a rezultati potpuno neočekivani

Većina od 80 posto Europljana koji su glasali za pomicanje sata, glasali su i za to da sat ostane na ljetnom računanju vremena, odnosno dva sata unaprijed u odnosu na vrijeme po Greenwichu.

Nači, čak i ako se ukine pomjeranje, onda zauvijek treba ostati na ljetnom (vještačkom) vremenu.
Baš neočekivano.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Krokodil Behko » 31 Aug 2018, 16:22

Nice try wrote: 31 Aug 2018, 16:20
Krokodil Behko wrote: 31 Aug 2018, 16:16 Završeno glasanje u EU, o ukidanju pomjeranja sata, a rezultati potpuno neočekivani

Većina od 80 posto Europljana koji su glasali za pomicanje sata, glasali su i za to da sat ostane na ljetnom računanju vremena, odnosno dva sata unaprijed u odnosu na vrijeme po Greenwichu.

Nači, čak i ako se ukine pomjeranje, onda zauvijek treba ostati na ljetnom (vještačkom) vremenu.
Baš neočekivano.

Ali i logično.

Ljudi samo žele više dana, a manje noći.
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Nice try » 31 Aug 2018, 16:27

Razumijem, samo nisam očekivala da ostave ljetno, kako kažeš vještačko.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2018, 13:32

Image
Evropska komisija predložila je ukidanje ljetnog i zimskog računanja vremena, a zemlje članice do aprila naredne godine imaju rok da odaberu zimsku ili ljetnu opciju. Čiju će praksu slijediti Bosna i Hercegovina?

Banja Luka - Sarajevo. Blizu 140 km zračne, a 190 km cestovne udaljenosti. Skoro četiri sata vožnje automobilom. A da li bi se moglo krenuti u 12, a stići u 3 ili ipak 5, više nije samo pitanje kvaliteta puteva već koliko je sati i u čijoj su nadležnosti državne kazaljke? Tako se, npr, u Federaciji Bosne i Hercegovine pomjeranje reguliše Zakonom o računanju vremena, a trenutak prelaska sa ljetnog na zimsko računanje i obratno određuje Vlada. Zakon će se, piše, primjenjivati do donošenja zakona o računanju vremena Bosne i Hercegovine.

"To je u suštini jedan splet nadležnosti između entitetskih i državnog nivoa, ali u svakom slučaju, radi se o nečemu što je pitanje evropske legislative i odluka EK i BiH. Uvjeren sam da neće odstupati od toga", ističe Damir Arnaut, poslanik SBB-a u PD PSBiH, javlja N1.

"Ja ne znam ko. Imamo različite agencije. Dakle, ako dođe na Parlament gdje sam ja zastupnik, a nadam se da ću i narednom mandatu biti, nadam se da ćemo donijeti pozitivne odluke prema tom stavu EK. Mislim da će glavnu riječ imati Vijeće ministara", kaže Nikola Lovrinović, poslanik HDZ-a u PD PSBiH.

"VM će učiniti ono što je u njegovoj nadležnosti. Ne mogu tačno kazati, a ako bude ovlast na Parlamentu, predložit ćemo da Parlament donese takvu odluku. Naravno da BiH treba pratiti tu praksu, jer bit će teško uskladiti bilo kakvu aktivnost", dodaje Adil Osmanović, ministar civilnih poslova BiH.

Do aprila naredne godine zemlje članice Evropske unije imaju rok da se odluče - ljetno ili zimsko vrijeme. Otvaraju se brojna pitanja i izvan granica Unije.

Hoće li BiH, s obzirom na to da nije članica EU, slijediti primjer EU i ukinuti pomjeranje sata i šta će se desiti ako Hrvatska odabere jednu, a BiH drugu varijantu?

U online anketi, preko 80% građana EU reklo "ne" daljem zimskom i ljetnom računanju. A na domaćim ulicama, građani se već zagrijavaju za pomjeranje kazaljki.

1. Čitav se ritam treba promijeniti, ritam djece, tako da mislim da je to bezveze.
2. Bilo bi jednostavnije da je uvijek jedno računanje vremena. Zimsko, sporije je.
3. Uvijek ljetno! Zašto? Pa, ljeti je ljeto!
4. Meni je svejedno. U penziji sam i ne upravljam se prema satu.

A slično razmišljaju i u regiji.

Srbija:

1. Ja smatram da je to dobro, da se ukida.
2. Ja ne vidim da mi tu bilo šta odlučujemo. Meni odgovara da se ne pomjera, jer sam već pomjerena u ovim godinama.

Hrvatska:

1. Nek' bude jedno vrijeme, ovo je stresno i sve to skupa, nije zdravo.
2. Slažem se s tim, jer mi ovo nikako ne paše, ovo mijenjanje vremena.

Krajem oktobra kazaljke idu unazad. Za stručnjake - još jedno u nizu kršenja prirodnog ritma ljudskog organizma.

"Neprirodan je ovaj zimski koncept, koji podrazumijeva pomjeranje sata jedan sat unatrag. S obzirom na to da smo adaptirani na pravo fizičko, realno, solarno vrijeme, nema potrebe da se prave promjene i izmjene u tom smislu", pojašnjava Nusret Drešković, Odsijek za geografiju Prirodno-matematičkog fakulteta UNSA.

A zemlje EU koje se odluče za ljetnu opciju, kazaljke posljednji put pomjeraju 21. marta. One se odluče za zimsko, to čine 27. oktobra. Nakon toga bi i nadležni u BiH trebali vidjeti koliko je sati.

(N1)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Offline

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by spacebound » 14 Sep 2018, 13:42

Je li se 27. pomijera sa 3 na 2, da mi rodjendan traje sat duze :obrve ?

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by alcapone » 14 Sep 2018, 14:03

Mene da se pita ja bi ljetno ostavio vrijeme , bolje duzi dan , nego duza noc :oo
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2018, 18:16

spacebound wrote: 14 Sep 2018, 13:42 Je li se 27. pomijera sa 3 na 2, da mi rodjendan traje sat duze :obrve ?

Da, ali sam razumio, da bi naša vlada, najkasnije do marta, trebala donijeti stalnu odluku o tome, na kom ćemo vremenu biti.

Navijam za ljetno, ko bi durao onoliku noć u decembru i januaru u 17h, mrkli mrak, a mraz :place
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by Bla » 14 Sep 2018, 18:43

eh kad ikad je moj dedo, kad je otišao u penziju, bio prestao da pomjera sat. :misli
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80132
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7022 times
Been thanked: 11334 times
Status: Offline

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by spacebound » 14 Sep 2018, 18:53

Krokodil Behko wrote: 14 Sep 2018, 18:16
spacebound wrote: 14 Sep 2018, 13:42 Je li se 27. pomijera sa 3 na 2, da mi rodjendan traje sat duze :obrve ?

Da, ali sam razumio, da bi naša vlada, najkasnije do marta, trebala donijeti stalnu odluku o tome, na kom ćemo vremenu biti.

Navijam za ljetno, ko bi durao onoliku noć u decembru i januaru u 17h, mrkli mrak, a mraz :place
Pusti sad to, rodjendan mi bitan :cvike

:ooo



:valja

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2030 times
Status: Online

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by Laser » 14 Sep 2018, 20:27

Zreba tomfiksirat na ljetno i ne dirat više.
Glupo mi zimi klanjat jaciju u 6 sati.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by greeneyes » 14 Sep 2018, 22:44

Ljetno racunanje vremena, molicu lijepo
Samo sabura

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by Krokodil Behko » 14 Sep 2018, 23:26

Sad sam pročitao, na nekom srpskom sajtu, da se srpsko pleme naselilo na Balkan, baš po ljetnom vremenu, pa tako da je to njihovo vrijeme. trebamo mi sad u kontru, jelde?
online

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: POSLJEDNJI PUT: Kazaljke se pomjeraju 27. oktobra

Post by Nice try » 15 Sep 2018, 08:11

Bla wrote: 14 Sep 2018, 18:43 eh kad ikad je moj dedo, kad je otišao u penziju, bio prestao da pomjera sat. :misli
Zar su se tad i pomjerale kazaljke na ljetno i zimsko :valja :valja

Hajde, nadam se da ćemo od proljeća živjeti bez pomjeranja kazaljki tamo, 'vamo. Naravno, da nam ostave ljetni mod.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
Cvrle
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12685
Joined: 14 Oct 2015, 15:08
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Cvrle » 11 Oct 2018, 09:53

I sta bi, pomicemo li kazaljke ili ne?
Poput nekog starog kopača zlata, moraš se pomiriti s time da trebaš iskopati mnogo pijeska iz kojeg ćeš poslije strpljivo isprati nekoliko sićušnih komadića zlata

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Krokodil Behko » 11 Oct 2018, 10:21

Mičemo, po zadnji put.
Odnosno, ako budemo slijedili zemlje koje će uvesti ljetno vrijeme, kao trajno, onda ćemo ih zadnji put pomaći na proljeće i ostati zauvijek na ljetnom vremenu. Tako sam razumio. Ovdje bi trebalo malo sloge u regiji, da svi budemo na istom vremenu. Pretpostavljam da će HR i CG ostati na ljetnom vremenu, nekako je ono podesnije, zbog turizma, duži dani, itd..
online

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by alcapone » 11 Oct 2018, 10:58

Kako god u mraku nas drze :oo
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25660
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3109 times
Been thanked: 4104 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by ina » 11 Oct 2018, 21:42

Krokodil Behko wrote: 11 Oct 2018, 10:21 Mičemo, po zadnji put.
Odnosno, ako budemo slijedili zemlje koje će uvesti ljetno vrijeme, kao trajno, onda ćemo ih zadnji put pomaći na proljeće i ostati zauvijek na ljetnom vremenu. Tako sam razumio. Ovdje bi trebalo malo sloge u regiji, da svi budemo na istom vremenu. Pretpostavljam da će HR i CG ostati na ljetnom vremenu, nekako je ono podesnije, zbog turizma, duži dani, itd..

Mozda vi... :hihi
Svijest ima sidrište.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: Da ne zaboravimo...pomak sata

Post by Krokodil Behko » 25 Oct 2018, 10:44

Subota na nedjelju
online

Post Reply

Return to “Astrologija, testovi, mozgalice”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests