Da li znate...

Horoskop, numerologija, kolačići sudbine, proroci, razni testovi i zanimljivosti.
User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Možda niste znali?

Post by KOMESAR » 13 Jun 2017, 09:49

Da izabrani vijećnici iz Sandžaka koji su trebali prisustovati Drugom zasjedanju AVNOJ-a nisu došli u Jajce. Ivan Milutinović, koji je bio zadužen da sa Inicijativnim odborom ZAVNOS-a pripremi sazivanje Skupštine ZAVNO Sandžaka koje bi bilo vremenski usklađeno sa zasjedanjem ZAVNO za Crnu Goru i Boku i da posredstvom Štaba II udarnog korpusa koji je operirao na području Sandžaka, Crne Gore i Primorja obezbejdi vojničku pratnju delegatima od Kolašina i Pljevalja do Jajca pošao je sa crnogorskim vijćnicima iz Kolašina, prenoćio je 19. novembra u Pljevljima, a da pri tom uopšte nije kontaktirao s članovima Inicijativnog odbora ZAVNOS-a, niti ih obavjestio o svom odlasku; ZAVNOS nije dobio planiranu maršutu puta, niti su se dogovorili ko će sandžačke delegate pratiti. Iako je bila u pitanju čista podvala i obmana na Drugom zajedanju AVNOJ-a je dato objašnjenje da delegacija iz Sandžaka nije došla zbog veoma loših vremenskih prilka, dužine puta, neiskustva i sličnih izmišljenih razloga. Odsustvo sandžačke delegacije u Jajcu je bilo od presudne uloge i važnosti da se već tada ne zauzme principijelni stav o mjestu Sandžaka u budućoj jugoslovenskoj federaciji i da ZAVNO Sandžaka već tada preraste u zakonodavno tijelo kao i u ostalim jugoslovenskim zemljama gdje su takvi organi formirani.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Možda niste znali?

Post by biha » 18 Jun 2017, 10:03

Ova je Ruska karta iz 1881!!! Sandzak nije bio dio Srbije!!
http://arkivi.syri.net/wp-content/uploa ... ruse-1.jpg

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Možda niste znali?

Post by KOMESAR » 20 Jun 2017, 17:18

Da je

Če Gevara pobio ili nadzirao egzekucije mnogo ljudi nakon presuda po kratkom postupku. Među ubijenima bilo je dokazanih neprijatelja, osumnjičenih neprijatelja i onih koji su se naprosto našli na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme.

U januaru 1957,Če je ubio Eutimija Guera zato što ga je sumnjičio za odavanje informacija: “Riješio sam problem pištoljem kalibra 32 mm, u lijevu stranu njegovog mozga… Njegove stvari sada pripadaju meni”. Kasnije je ubio Aristidija, seljaka koji je rekao da ne želi da ide dalje sa njima ako će da napuste njegovo selo.Naredio je ubistvo Ečeverije, brata jednog od njegovih drugova, zbog nekih zločina koje kasnije nije jasno naveo: “Morao je da plati”.
“Ako sumnjaš, ubij ga”, glasilo je Čeovo geslo.

“Hladnokrvna mašina za ubijanje” pune razmjere svoje posvećenosti pokazala je neposredno poslije pada Batistinog režima. Kastro mu je dodijelio mjesto upravnika u zatvoru La Kabanja.( La Kabanja je kameno utvrđenje iz XVIII vijeka koje je služilo odbrani Havane od engleskih gusara, a naknadno je pretvorena u vojni garnizon). Gevara je tokom prve polovine 1959. godine bio jedan od onih koji su bili na pozicijama moći tokom jednog od najmračnijih perioda kubanske revolucije. Hoze Vilasuso, advokat i profesor Srednjeameričkog Univerziteta De Bajamon u Portoriku, bio je član tijela zaduženog za pijreka suđenja u La Kabanji:

“Če je bio šef Comision Depuradora. Postojali su propisi – najprije vojni sud. Če nam je rekao da moramo postupati sa ubjeđenjem da su svi optuženi ubice i da je jedino neumoljivost revolucionarni način postupanja. Moj direktni pretpostavljeni je bio Miguel Duke Estrada. Moja dužnost je bila da pripremim dosijee za slanje ministru. Egzekucije su obavljane od ponedeljka do petka, u sred noći, odmah pošto bi kazna bila izrečena i automatski potvrđena od strane apelacionog tijela. Sjećam se da je jedne noći ubijeno čak sedmoro ljudi “

Bivši sveštenik Havijer Arzuag, koji je davao poslednje pomazanje osuđenima na smrt i lično prisustvovao desetinama pogubljenja:

“Bilo je oko 800 zatvorenika u prostoru predviđenom za ne više od tri stotine. Bili su tu bivši Batistini policijski i vojni zvaničnici, neki novinari, nekolicina poslovnih ljudi i trgovaca. Revolucionarni sud su sačinjavali ljudi iz milicije. Če Gevara je predjsedavao apelacionim sudom. Nikada nije promijenio neku presudu. Ja bih posjećivao osuđenike na smrt na galeria dela muerte. Javile su se glasine da ja hipnotišem zatvorenike zato što su mnogi ostajali hladnokrvni, tako da je Če naredio da prisustvujem i egzekucijama. Odatle sam otišao u maju, ali i poslije je ubijeno mnogo ljudi, a ja lično sam bio svjedok 55 egzekucija. Bio je tu i jedan Amerikanac, Herman Marks, očigledno bivši osuđenik. Zvali smo ga ‘kasapin’, zato što je uživao da daje naređenja za pogubljenje. Mnogo puta sam molio Čea da oslobodi zatvorenike. Posebno se sjećam slučaja dječaka Ariela Lime. Če nije mrdnuo prstom. Ni Fidel, koga sam posjetio. Postao sam toliko traumatizovan da mi je krajem maja 1959. naređeno da napustim parohiju Kaza Blanka, gde je bila locirana La Kabanja i gde sam tri godine držao mise. Otišao sam u Meksiko na liječenje. Onog dana kad sam odlazio, Če mi je rekao da smo obojica pokušali da se približimo jedan drugom, ali da nismo uspjeli. Njegove posljednje riječi su bile: ‘Kad skinemo maske, postaćemo neprijatelji'”.

Koliko je ljudi ubijeno u La Kabanji?
Pedro Korzo, istraživač iz Floride, barata cifrom od nekih dvije stotine. Vilasuso smatra da je između januara i maja 1959. (kada je Če prestao da bude šef La Kabanje) strieljano oko 400 ljudi. Tajni telegram koji je poslala američka ambasada u Vašington govori o “više od 500 žrtava”. Po riječima Horhea Kastanede, jednog od Gevarinih biografa, baskijskog katolika naklonjenog revoluciji brojka se kreće oko 700 ubijenih. Feliks Rodriguez, agent CIA-e koji bio dio tima zaduženog za lov na Če Gevaru u Boliviji, pitao je uhvaćenog Če Gevaru za “oko 2000 ljudi” za čiju je egzekuciju on bio odgovoran tokom svog života.

p.s.
Čeova žudnja za moći ispoljavala se i na druge načine osim ubistava.
Pripadao je posebnoj vrsti ljudi kakvu ne srećemo često , kod koje je želja za neograničenom moći toliko jaka da im se svaka patnja koja stoji na putu ostvarenja te moći čini prirodnom.U svakoj fazi svog odraslog života, njegova megalomanija se manifestovala u predatorskoj težnji ka preotimanju života i imovine drugih ljudi, i ukidanju njihove slobodne volje.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by KOMESAR » 20 Jun 2017, 21:18

Da vuk nije oklevetan samo u "Crvenkapici i vuku" nego i Kur'an bilježi sličnu ljagu:

"I uvečer dođoše svom ocu plačući. O oče naš, rekoše, bili smo otišli da se trkamo, a Jusufa smo ostavili kod naših stvari, pa ga je vuk pojeo. A ti nam nećeš vjerovati iako istinu govorimo. I donesoše košulju njegovu lažnom krvlju okrvavljenu. 'U vašim dušama je ponikla zla misao, reče on, i ja se neću jadati, od Allaha tražim pomoć protiv ovoga što vi iznosite."'


Kur'an, sura Jusuf, 16. - 18. ajet

p.s.
Da li ste znali i možda niste znali nije jedno te isto
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by Mutevelija » 22 Jun 2017, 13:22

Danas znamo da je nemoguće napraviti stroj koji bi stvarao koristan rad bez utroška nekog oblika energije, zato što bi to bilo u suprotnosti sa zakonima termodinamike. Prvi zakon termodinamike kaže da je količina energije u zatvorenom sustavu nepromjenjiva. Drugim riječima, stroj može energiju pretvarati iz jednog oblika u drugi, ali je nijedan ne može stvarati ni iz čega. Neuspjeh „izumitelja“ perpetuum mobilea leži u previđanju ovog zakona. Premda su sve te ideje u praktičnom smislu beskorisne, ipak su vrijedne zanimanja jer nam, kroz razrješavanje prividnih paradoksa i traženje odgovora na pitanje zašto takav stroj ipak ne djeluje, pomažu da bolje shvatimo osnovne zakone fizike.
Gibanje kroz svemir
Nemogućnost da se stvori perpetuum mobile ipak ne znači da je vječno gibanje bez utroška energije nemoguće. Nebeska tijela, kako prirodna tako i ljudskom rukom stvorena, gibaju se svemirom bez trenja, a zaustaviti se mogu tek u sudaru s nekim drugim tijelom. To je, međutim, tako samo zato što ona za gibanje ne troše nikakvu energiju (ali je i ne proizvode). Njihova ukupna energija ostaje stalna te se, eventualno, samo bez gubitaka stalno pretvara iz potencijalne u kinetičku i obratno.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by Bla » 22 Jun 2017, 13:33

Da li ste znali da sa novim quotanjem nakon naslova imate sitnu strelicu prema gore koja vas može odvesti do originalnog quotanog posta? :ovaj
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by damir5 » 22 Jun 2017, 14:02

neki od nas, na primjer ja :ooo , su to primijetili ranije, ... negdje :oo
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by SPINERKA » 22 Jun 2017, 15:46

:lupa

.da , nakon - submit

:DD umalo te nisam :puca
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by SPINERKA » 22 Jun 2017, 15:51

:lupa

.da , nakon - submit

:DD umalo te nisam :puca

ako kliknem na -strelicu lijevo na vrhu -back page --ostane vec napisani tekst. zasto se ne brise? gdje grijesim?
Image

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by rethna » 22 Jun 2017, 16:17

Grijesis u tome sto si ga napisala :oo
Question everything.

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by damir5 » 22 Jun 2017, 17:09

Bijeli badem wrote: 22 Jun 2017, 16:53
damir5 wrote: 22 Jun 2017, 14:02 neki od nas, na primjer ja :ooo , su to primijetili ranije, ... negdje :oo
Lako je tebi kad si sveznalica :rumenko

Jel na outfitima? :ha
Nije nego na planet y :)
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by SPINERKA » 22 Jun 2017, 17:26

rethna wrote: 22 Jun 2017, 16:17 Grijesis u tome sto si ga napisala :oo
:ok

- da ,radije se pretvarti da sve znas :lupa

:kafa
Image

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by rethna » 22 Jun 2017, 17:36

SPINERKA wrote: 22 Jun 2017, 17:26
rethna wrote: 22 Jun 2017, 16:17 Grijesis u tome sto si ga napisala :oo
:ok

- da ,radije se pretvarti da sve znas :lupa

:kafa
Jel sad ja moram dokazivati? :oo

Ustvari nism najbolje ni shvatio sta te muci, pa ti je ono sto sam napisao i najbolji odgovor :oo
Ako si kliknula "submit" normalno da se ne brise, a ako vec nisi mozes se cijeli dan kretati strelicama back-forward evo ovako <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- -->
:poludio
dok konacno ne odlucis sta ces sa tim postom.
Kad se to desi, imas mogucnost postati i cuditi se kako nije izbrisan, a ja cu cekati da me napadnes...ili ako odlucis da ga ne vidimo samo kliknes na bilo koju od kratica gore i posaljes ga u vjecni zaborav :D.
Sto bi Naik rekao: I hope that answers your question :oo
Question everything.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by SPINERKA » 22 Jun 2017, 17:46

Ako si kliknula "submit" normalno da se ne brise, a ako vec nisi mozes se cijeli dan kretati strelicama back-forward evo ovako <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- -->
:poludio
e , da u pravu si -sa ovim strelicma to i radim -dobro sam savladala- :poludio
ali , ima druga pojava --sve ja odradim kako si mi savjetovao, ali sledeci dan ako quote na istoj temi -pojavi se tekst od jucer , ili prekjucer, ili vise dana . Nikada vise ne od 5 dana- to je neka granica .

aj' sad kontaj sta da radim?

:kafa :DD
Image

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by rethna » 22 Jun 2017, 17:50

SPINERKA wrote: 22 Jun 2017, 17:46
Ako si kliknula "submit" normalno da se ne brise, a ako vec nisi mozes se cijeli dan kretati strelicama back-forward evo ovako <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- --> <-- -->
:poludio
e , da u pravu si -sa ovim strelicma to i radim -dobro sam savladala- :poludio
ali , ima druga pojava --sve ja odradim kako si mi savjetovao, ali sledeci dan ako quote na istoj temi -pojavi se tekst od jucer , ili prekjucer, ili vise dana . Nikada vise ne od 5 dana- to je neka granica .

aj' sad kontaj sta da radim?

:kafa :DD
Cafiri nikad zadovoljni, znao sam :oo
A vec osjetim zmarce od pogleda zbog off-a, tako da je najbolje da to rijesimo u mojim tajnim odajama
Jedna klijentica je izasla, pa ima mjesta. Dakle....udjite :oo
Question everything.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by Bla » 22 Jun 2017, 17:52

Ako klikneš na load quick draft, dobićeš ponudu koji hoćeš da učitaš a pored svakog ćeš imati i opciju da ga obrišeš.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by SPINERKA » 22 Jun 2017, 17:54

:hm

Neka izadje i ta druga.

:DD
Image

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by SPINERKA » 22 Jun 2017, 17:56

Bla wrote: 22 Jun 2017, 17:52 Ako klikneš na load quick draft, dobićeš ponudu koji hoćeš da učitaš a pored svakog ćeš imati i opciju da ga obrišeš.
Da , ali onda nema ovih kerefeka od smailija :haha
Image

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li ste znali da...

Post by Bla » 22 Jun 2017, 18:04

Pucaj si u palac i izvjestan period nećeš misliti o tome. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Možda niste znali?

Post by KOMESAR » 25 Jul 2017, 11:37

Socrates wrote: 02 Jun 2017, 21:47 Od svih stvari vezanih za ovog fudbalskog genija i ekscentrika, ti izabrao one najobicnije.

Na konferenciji za stampu, k'o grom iz vedra neba;

"When the seagulls follow the trawler, it is because they think sardines will be thrown into the sea."

Legendarni Eric Cantona je jednom prilikom rekao :
" Možeš promjeniti ime , bračnog druga , vjeru, ..., ali klub kojeg jednom zavoliš - NIKADA !!!

p.s.
Za koji klub je navijao?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

Post Reply

Return to “Astrologija, testovi, mozgalice”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests