Kazne

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37663
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2865 times
Been thanked: 2202 times
Status: Offline

Re: Strani vozači nekažnjeno jure kroz BiH

Post by Pasaga » 20 Mar 2013, 21:58

nico wrote:
Pasaga wrote:kad dodjem dole vozim ko mrav.
Cuvam sebe i auto ko zmija noge.
Dzaba ti to,iz kolone vozila on cupa mene,i kaze brzo si vozio...
Sta da cojk tad radi....da platim....nikad. :puca
nazalost ali bas ovako mi se desava... ovdje tolike godine vozim i nikad nijednog kaznenog poena..
par puta platio kaznu za pogresno parkiranje, to je sve... dole kad sam, jos pazljivije vozim nego ovdje, ali, bas dzaba..
samo je li vide table, zavrsio si s pricom, nema toga da neces izlettiti iz kolone i popasti bar cenera..

proslo ljeto zamijenio auto s bratovim (s bosanskim tablama)... 3 nedjelje se vozao, isto tako ko i sa svojim, drzeci se svih ogranicenja, nijedno zaustavljanje - bas nijedno..
a burazera svako malo s mojim... sreca pa ga znaju, tak da od kaznjavanja nista nije bilo..
Moj kolega,mi se vidis razumijemo...
A haj ti to objasni Juliji.... :D.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Trepavica
Status: Offline

Re: Kazne

Post by Trepavica » 20 May 2014, 21:18

Nedavno dobila jednu kaznu , za parkiranje na mjestu gdje nije dozvoljeno parkirati... :rol napisem zalbu kako nije bilo znaka da parkiranje i zaustavljanje zabranjeno , i da nisam nikome smetala..i jos par stvarcica... i sad cekam dalji razvoj... :oo

Nesto slicno par godina prije... u sumi me kazne zalbu su uvazili jer takoder nije znaka o zabrani , ..nakon toga postave znakove, a zalbu uvazili . :zubi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Krokodil Behko » 14 Dec 2015, 17:05

Image
Vozačima sklonim prekoračenju brzine preporučuje se da tu naviku što prije suzbiju, jer bi uskoro na snagu trebalo da stupe pravila koja predviđaju strože kazne za ovu i druge vrste prekršaja, pišu Nezavisne novine



Savjet ministara BiH konačno je utvrdio dugoočekivani Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja i slijedi upućivanje u parlamentarnu proceduru usvajanja.

Tim dokumentom pooštrena je kaznena politika sa aspekta brzine kretanja, pa će tako kazne za prekoračenje od 20 do 30 kilometara na čas iznositi od 100 do 300 KM, dok će oni koji brzinu prekorače preko 30 km/h biti kažnjeni od 400 do čak 1.000 maraka.

Iste su novčane kazne, kako nam je potvrđeno iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH, i za odbijanje alko-testa, te za utvrđeni stepen alkoholisanosti na primjer iznad 1,5 grama po kilogramu, za šta je predviđeno i zadržavanje do otrežnjenja.

Pooštrene su, takođe, i sankcije za korištenje mobilnog telefona tokom vožnje, te za nevezivanje sigurnosnog pojasa, a iznose od 100, pa čak i do 300 KM.

Uz mobilne telefone, propisuje se zabrana upotrebe i audio, odnosno video uređaja na način da ometaju ili odvraćaju pažnju vozača za vrijeme vožnje.

"Propisuje se da će licu koje je u periodu od dvije godine od dana sticanja prava upravljanja motornim vozilom sakupilo četiri kaznena boda nadležni organ za izdavanje vozačke dozvolu oduzeti i poništiti", pojašnjeno nam je iz Ministarstvu komunikacija i transporta BiH.

U praksi to znači da će vozač kojem je dozvola oduzeta i poništena morati ponovo proći proces osposobljavanja i položiti ispit.

"Propisuje se i zabrana vozaču koji stekne pravo upravljanja vozilom da u periodu od dvije godine od dana izdavanja dozvole vozi u periodu od ponoći do pet časova ujutru", kažu iz Ministarstva.

Osim toga, uvodi se i obaveza zdravstvenoj ustanovi da u slučajevima kada nekoga otpušta na kućno liječenje, a nije sposoban za samostalnu vožnju, o tome obavijesti policiju radi provjere važenja vozačke dozvole.

"U slučaju da se provjerom utvrdi da lice posjeduje važeću vozačku dozvolu, nadležni organ za unutrašnje poslove će je privremeno oduzeti, dok zdravstvena ustanova ne utvrdi da je lice sposobno za samostalno upravljanje vozilom", precizirano je ovim zakonskim rješenjem.

Izmjene se tiču i pješaka, kojima će biti zabranjeno da za vrijeme kretanja kolovozom koriste mobilni telefon, kao i da imaju slušalice u ušima.

"Smatramo da će predložene izmjene, po usvajanju, doprinijeti daljem unapređenju sistema bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH", kazao je Zoran Andrić, pomoćnik ministra komunikacija i transporta BiH.

Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, kaže da je riječ o pozitivnom pomaku jer su kazne povećane, a bile su simbolične, te nekoliko puta manje nego u regionu.

"Ove mjere bi trebalo da daju rezultat, koji će se ogledati u većoj bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju", rekao je Radović.

Detalji iz zakona:


Za prekoračenje od 20 do 30 kilometara na čas kazna će iznositi od 100 do 300 KM.

Oni koji brzinu prekorače preko 30 km/h biće kažnjeni od 400 do čak 1.000 maraka.

Za alkoholisanost iznad 1,5 grama po kilogramu predviđeno zadržavanje do otrežnjenja.

Pooštrene i sankcije za korištenje mobilnog telefona tokom vožnje, te za nevezivanje sigurnosnog pojasa.

Zabranjuje se neiskusnim vozačima da u periodu od dvije godine od dana izdavanja dozvole voze od ponoći do pet časova ujutru.

Pješacima će biti zabranjeno da za vrijeme kretanja kolovozom koriste mobilni telefon, kao i da imaju slušalice u ušima.

(nezavisne)
online

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Biba » 14 Dec 2015, 17:20

Ovo za pjesake mi se sviđa ali tesko ce to ici...
A ne znam...koliko ima onih koji imaju sto kazni, nisu nista platili a zatvori pretrpani...gazda mog sina :grana
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15111
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 956 times
Been thanked: 945 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Tokmak » 14 Dec 2015, 17:32

Najbahatiji su vozači BMW-a,znanstveno dokazano...najviše po gasu udaraju čim imaju prilike...

da isključe samo njih sa cesta,pola bi posla riješili...
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Nole » 14 Dec 2015, 18:38

Kod nas su kazne do 3.000 maraka vaših...luda država trebaa oligarhiji para piizda im materina

User avatar
rethna
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 27232
Joined: 09 Oct 2014, 01:51
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by rethna » 14 Dec 2015, 20:51

zloćko_tokmak wrote:Najbahatiji su vozači BMW-a,znanstveno dokazano...najviše po gasu udaraju čim imaju prilike...

da isključe samo njih sa cesta,pola bi posla riješili...
Pa de nece se valjda sa skodom gume paliti :)
Question everything.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by greeneyes » 14 Dec 2015, 20:55

Bome bih se mogao naplaćati kazni.
Samo sabura

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Vjetar » 14 Dec 2015, 22:02

Moglo je ovo i drakonskije :D
Uz ovakvo kažnjavanje vozača, moralo bi se uvesti i drakonsko kažnjavanje saobraćajnih policajaca za korupciju, ili još jednostavnije, recimo 2 000 KM ili zatvor za svakoga ko ponudi 20 KM policajcu :D Kažnjavanje pješaka za nepoštivanje saobraćajnih propisa, više brzinskih kamera... Sve bi se lahko dovelo u red, samo da se hoće.
Po meni bi minimalna kazna od vožnje bez pojasa, do prekoračenja do 20 km/h ne bi smjela biti ispod 300 KM, pa naviše.
Primjereno za narod koji se buni što ne može divljati na putu. Šibom (to je za naš narod - po džepu) dovesti u red divljake.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by greeneyes » 14 Dec 2015, 22:16

Po meni je kazna za pojas najbezazlenija. To je moja stvar hoću l' se vezati ili ne, svojim nevezivanjem ne ugrožavam nikoga sem sebe samog. Dok bi npr. za nedavanje žmigavaca uveo dobranu kaznu, jer istim ugrožavam i sebe i druge. :oo
Samo sabura

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Vjetar » 14 Dec 2015, 22:24

greeneyes wrote:Po meni je kazna za pojas najbezazlenija. To je moja stvar hoću l' se vezati ili ne, svojim nevezivanjem ne ugrožavam nikoga sem sebe samog. Dok bi npr. za nedavanje žmigavaca uveo dobranu kaznu, jer istim ugrožavam i sebe i druge. :oo
Neke stvari ne treba prepustiti ljudima na izbor, jer ne znaju izabrati. Ovako, zakon ti čini dobro, a ti se ljutiš na njega... On ti onda nametne kaznu, pa ti poslušno pristaaješ, nakon nekog vremena zaboraviš što si se ljutio i svi sretni. Zamisli se vezanog na zadnjem sjedištu, a nisi to zbog kazne uradio... E vidiš, to je negdje normalno :)

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Čarobni » 14 Dec 2015, 22:34

greeneyes wrote:Po meni je kazna za pojas najbezazlenija. To je moja stvar hoću l' se vezati ili ne, svojim nevezivanjem ne ugrožavam nikoga sem sebe samog. Dok bi npr. za nedavanje žmigavaca uveo dobranu kaznu, jer istim ugrožavam i sebe i druge. :oo
I nije baš tako. Nedavno spomenu da si iš'o na biro?

U slučaju nesreće, država snosi troškove tvog liječenja koji mogu biti ogromni ukoliko ti povrede budu ozbiljne.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by greeneyes » 14 Dec 2015, 22:36

Oblak wrote:
greeneyes wrote:Po meni je kazna za pojas najbezazlenija. To je moja stvar hoću l' se vezati ili ne, svojim nevezivanjem ne ugrožavam nikoga sem sebe samog. Dok bi npr. za nedavanje žmigavaca uveo dobranu kaznu, jer istim ugrožavam i sebe i druge. :oo
Neke stvari ne treba prepustiti ljudima na izbor, jer ne znaju izabrati. Ovako, zakon ti čini dobro, a ti se ljutiš na njega... On ti onda nametne kaznu, pa ti poslušno pristaaješ, nakon nekog vremena zaboraviš što si se ljutio i svi sretni. Zamisli se vezanog na zadnjem sjedištu, a nisi to zbog kazne uradio... E vidiš, to je negdje normalno :)
Ma ne ljutim se, štaviše ja nikad nisam sjeo u auto, a da se nisam vezao, al' onako u poredjenju s drugim zakonima ovaj zakon mi je najbezazleniji i najmnje opasan ako se prekrši. I ne, nisam za to da se u potpunsoti ukine kazna, nego nekako mi teško staviti u istu ravan prekršaj nevezivanja i prekoračivanja brzine i sl., iz već navedenih razloga.
Samo sabura

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by greeneyes » 14 Dec 2015, 22:41

Čarobni wrote:
greeneyes wrote:Po meni je kazna za pojas najbezazlenija. To je moja stvar hoću l' se vezati ili ne, svojim nevezivanjem ne ugrožavam nikoga sem sebe samog. Dok bi npr. za nedavanje žmigavaca uveo dobranu kaznu, jer istim ugrožavam i sebe i druge. :oo
I nije baš tako. Nedavno spomenu da si iš'o na biro?

U slučaju nesreće, država snosi troškove tvog liječenja koji mogu biti ogromni ukoliko ti povrede budu ozbiljne.
Čekaj, to je opet samo za moje dobro. Malo mašiš poentu. Ja pričam o opasnosti ukoliko napraviš ovaj prekršaj i opasnosti prekoračivanja brzine npr., ti kad prekoračiš ograničenje brzine ti dovodiš u opasnost i sebe i druge vozače na kolovozu, kao i pješake. Dok nevezivanjem štetiš samo sebi. I opet kazne gotov' identične. No dobro, ne razumijem opet ni one kojima smeta pojas, valjda nisu navikli na vezivanje. :oo
Samo sabura

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Vjetar » 14 Dec 2015, 22:51

greeneyes wrote: Ma ne ljutim se, štaviše ja nikad nisam sjeo u auto, a da se nisam vezao, al' onako u poredjenju s drugim zakonima ovaj zakon mi je najbezazleniji i najmnje opasan ako se prekrši. I ne, nisam za to da se u potpunsoti ukine kazna, nego nekako mi teško staviti u istu ravan prekršaj nevezivanja i prekoračivanja brzine i sl., iz već navedenih razloga.
Cilj zakona o sigurnosti u saobraćaju je sigurnost. Ne samo onih koje vozač ugrožava svojom vožnjom, već i samog tog vozača (kao i ostalih putnika u vautu). Najviše ipak ginu vozači, a cilj je smanjiti broj pogibija, kao i nesreća samih po sebi. A s obzirom da smo mi bahati po pitanju pojasa (mnoge je doslovno sramota staviti pojas), drugačije privoliti naše ljude da se vežu, nego kažnjavanjem, ne ide.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by greeneyes » 14 Dec 2015, 23:06

Oblak wrote:
greeneyes wrote: Ma ne ljutim se, štaviše ja nikad nisam sjeo u auto, a da se nisam vezao, al' onako u poredjenju s drugim zakonima ovaj zakon mi je najbezazleniji i najmnje opasan ako se prekrši. I ne, nisam za to da se u potpunsoti ukine kazna, nego nekako mi teško staviti u istu ravan prekršaj nevezivanja i prekoračivanja brzine i sl., iz već navedenih razloga.
Cilj zakona o sigurnosti u saobraćaju je sigurnost. Ne samo onih koje vozač ugrožava svojom vožnjom, već i samog tog vozača (kao i ostalih putnika u vautu). Najviše ipak ginu vozači, a cilj je smanjiti broj pogibija, kao i nesreća samih po sebi. A s obzirom da smo mi bahati po pitanju pojasa (mnoge je doslovno sramota staviti pojas), drugačije privoliti naše ljude da se vežu, nego kažnjavanjem, ne ide.
Znam ja čemu je to cilj, nije to ništa aman neshvatljivo, imao sam taj predmet prilikom školovanja. Samo meni tas na vagi nikad neće biti poravnat kad se stave ova dva gorenavedena prekršaja, to je sva priča. :oo A što se tiče ovog boldovanog to je, nažalost, tako. Valjda si veća baja ako voziš bez pojasa, to je valjda ta neka njihova logika ili se prilikom opijanja naduva stomak pa ih pojas baš guši. :o
Samo sabura

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Čarobni » 14 Dec 2015, 23:19

greeneyes wrote:
Čarobni wrote:
I nije baš tako. Nedavno spomenu da si iš'o na biro?

U slučaju nesreće, država snosi troškove tvog liječenja koji mogu biti ogromni ukoliko ti povrede budu ozbiljne.
Čekaj, to je opet samo za moje dobro. Malo mašiš poentu. Ja pričam o opasnosti ukoliko napraviš ovaj prekršaj i opasnosti prekoračivanja brzine npr., ti kad prekoračiš ograničenje brzine ti dovodiš u opasnost i sebe i druge vozače na kolovozu, kao i pješake. Dok nevezivanjem štetiš samo sebi. I opet kazne gotov' identične. No dobro, ne razumijem opet ni one kojima smeta pojas, valjda nisu navikli na vezivanje. :oo
Na nije to samo za tvoje dobro, to je za dobrobit svih nas. :oo

Vozač, koji se ne veže, šteti svima. Ako postane invalid, valja deverat o njemu 30+ godina, to nas samo vraća nazad.

User avatar
SPINERKA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18479
Joined: 20 Aug 2015, 18:13
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by SPINERKA » 14 Dec 2015, 23:38

:hm
U slučaju nesreće, država snosi troškove tvog liječenja koji mogu biti ogromni ukoliko ti povrede budu ozbiljne.
..zar drzava ima veze sa tim , valjda -zdrasrvena zastita -ako je ima , ako nema .... zakrpe te , posalju racun ..i dalje si sam sa sobom.
Image

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Čarobni » 14 Dec 2015, 23:45

Iza zdravstvene zaštite stoji država. :oo

User avatar
Vjetar
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14764
Joined: 23 May 2015, 17:46
Location: Na konju
Been thanked: 22 times
Status: Offline

Re: Uvode se drakonske kazne za bahate vozače u BiH

Post by Vjetar » 14 Dec 2015, 23:57

Džaba sve, ako će završiti sa 20 KM za ćevape u džepu saobraćajca. Tome kada se stane u kraj, i sadašnje kazne bi bile dovoljne da se značajno popravi stanje i svijest naših vozača.

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests