Polaganje vozackog ispita

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2013, 00:13

Љиљана wrote: Сви смо ми дуго времена пре него почнемо са вожњом пасивни возачи.
Istina. Ne znam, ne sjećam se šta sam već pisao o ovome ali evo, na prva dva časa vožnje, išao sa instruktorkom na poligon, pa one gluposti napred-nazad do crte nekoliko puta i par puta preko onog brda i odmah smo išli na kolovoz. kaže ona: Znaš ti to sve. Dok su mi nailazila vozila u susret, jednostavno ih nisam ni primjećivao u onoj mjeri u kojoj i ne treba da ih primjetim jer ja idem svojom trakom. Nikakvih problema nije bilo bez obzira na to, što je to bio Golf 3 u to doba i najnoviji. Dakle, startan i brz auto kojeg nisam prije toga vozio.
online

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Toruk Makto » 24 Jul 2013, 00:45

vecina ne zna osnove ,prvenstvo prolaza , znakove ne poznaju , postovanje pune linije nula bodova , koristenje mobitela tokom voznje , koči pa skrene bez zmigavca , mnogo ih ima koji piju non stop i voze . Bas bi mi bilo drago da me ovlaste da mogu otimat vozacke dozvole .
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Ovako se polaže vozački ispit širom svijeta

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2015, 22:51

Image
U Evropi je normalno da tokom praktičnog dijela vozačkog ispita, osim instruktora, na zadnjem sjedištu sjedi i ispitivač koji bilježi svaki vaš prijeđeni metar, normalno je da se za polaganje vozačkog morate prijaviti putem ovlaštene autoškole, a i da sastavni dio ispita poligon koji simulira izvanredne uvjete.

No, što kada vam je jedan od uvjeta - sastaviti automobil?

Ovo su prakse vozačkih ispita u zemljama diljem svijeta:

Kenija

Pripreme za vozački ispit u Keniji uključuju i vožnju autića-igračaka po posebno dizajniranom stolu, a praktični dio ispita navodno ponekad traje i manje od minute.

Sjeverna Koreja

Ukoliko u Sjevernoj Koreji želite visoku kategoriju vozačke dozvole morate znati sastaviti - automobil.

Burkina Faso

U ovoj zemlji javna je tajna da ćete pasti praktični dio ispita ako ispitivaču ne uvalite 25.000 CFA franaka.

Kina

Do 2013. godine kineske su vozače savjetovali da kad je frontalni sudar neizbježan puste volan, dignu noge i bace u stranu na sjedalo.

Honduras

Jedno od pitanja na teoretskom dijelu ispita je "Što učiniti ako nekoga pregazite?", a među odgovorima su bili - "pokrit ću ga lišćem", "popit ću rum" i "ostavit ću ga tamo".

Indija

Do 2013. godine ispitivači uopće nisu morali sjediti u autu za vrijeme ispita. Kad se to zakonski promijenilo stopa prolaznosti misteriozno je pala za 50 posto.

Egipat

Donedavno se ispit sastojao od vožnje 6 metara unaprijed i 6 metara unazad. Sada je malo zahtjevniji pa budući vozači moraju odgovoriti na 10 pitanja i voziti po stazi u obliku slova S.

Južnoafrička Republika

Kandidati za vozačku u ovoj zemlji mogu pasti i prije no što sjednu u auto i to ako ne provjere curi li im nešto ispod auta, ali i ako povlačenje ručne kočnice rezultira zvukom.
online

User avatar
tovar
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1326
Joined: 08 Aug 2012, 14:55
Status: Offline

Re: Ovako se polaže vozački ispit širom svijeta

Post by tovar » 31 Jan 2015, 05:17

Vjerujem kako bi svugdje nekako i mogao položiti ali u Kinu sigurno neću ići polagati za motor. Što se motora tiče, ja već imam puno kilometara među nogama al` Kinezi me sigurno neće učiti puštati volan i dizati noge na motoru.
O, sudbo kleta...
vrati mi vjeru...u ljude, u ljubav, u bolje sutra;
za uzvrat ja ću moliti Boga
da ti oprosti za sva moja tužna jutra...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Ovako se polaže vozački ispit širom svijeta

Post by Krokodil Behko » 31 Jan 2015, 09:57

Salahuddin wrote:Pa dobro, navedene zemlje i nisu neki uzorak "naprednog svijeta". Kakogod, ja sam ovdje u USA, Arizoni polozio vozacki ispit, pregled vida, pismeni test i voznju za manje od sat vremena i to me e kostalo $10. Da sam pao, imao sam pravo polagati jod dva puta za iste pare, koje sam dao prvi put. Jednom dnevno imas pravo. Dovezes auto po svojoj zelji i u njemu polazes. Niko te ne pita gdje i kako si ucio da vozis. Bitno je da polozis pismeni test i voznju. Od tada se nista promijenilo nije osim da je sada cijena, cini mi se, $18. Za tri pokusaja.

P.S.

Malo mi je blesavo sto taj koji te testira, nakon sto polozis garazu, odmah sjedne u auto sa tobom i govori ti gdje da skreces a cijelo to vrijeme on nema nikakve kontrole nad vozilom, kao recimo u BiH, gdje uzmes auto od auto skole, koji imaju duple kocnice i kvacila. Imaju muda jer Amerika je prepuna budala. :djed
Možda u Arizoni. Lik sa Floride, priča mi da tamo nema auto škola, nego mora zamoliti nekoga da ga obučava, a za to vrijeme, automobil mora biti obilježen nekim hepecima.

Kod nas je prilično zahtjevno sa materijalnog aspekta. Mislim da sve izu prve, sada košta oko 800 maraka. Ako USA zbog nečeg vrijedi, to je sigurno ovaj tvoj primjer. Ne idu na to da oderu građanina, svaki put kad mu nešto zatreba.
online

User avatar
Rabiosa
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2232
Joined: 18 Aug 2014, 16:21
Location: Na metli
Status: Offline

Re: Ovako se polaže vozački ispit širom svijeta

Post by Rabiosa » 02 Feb 2015, 18:52

Krokodil Behko wrote:
Image
U Evropi je normalno da tokom praktičnog dijela vozačkog ispita, osim instruktora, na zadnjem sjedištu sjedi i ispitivač koji bilježi svaki vaš prijeđeni metar, normalno je da se za polaganje vozačkog morate prijaviti putem ovlaštene autoškole, a i da sastavni dio ispita poligon koji simulira izvanredne uvjete.

No, što kada vam je jedan od uvjeta - sastaviti automobil?

Ovo su prakse vozačkih ispita u zemljama diljem svijeta:

Kenija

Pripreme za vozački ispit u Keniji uključuju i vožnju autića-igračaka po posebno dizajniranom stolu, a praktični dio ispita navodno ponekad traje i manje od minute.

Sjeverna Koreja

Ukoliko u Sjevernoj Koreji želite visoku kategoriju vozačke dozvole morate znati sastaviti - automobil.

Burkina Faso

U ovoj zemlji javna je tajna da ćete pasti praktični dio ispita ako ispitivaču ne uvalite 25.000 CFA franaka.

Kina

Do 2013. godine kineske su vozače savjetovali da kad je frontalni sudar neizbježan puste volan, dignu noge i bace u stranu na sjedalo.

Honduras

Jedno od pitanja na teoretskom dijelu ispita je "Što učiniti ako nekoga pregazite?", a među odgovorima su bili - "pokrit ću ga lišćem", "popit ću rum" i "ostavit ću ga tamo".


Indija

Do 2013. godine ispitivači uopće nisu morali sjediti u autu za vrijeme ispita. Kad se to zakonski promijenilo stopa prolaznosti misteriozno je pala za 50 posto.

Egipat

Donedavno se ispit sastojao od vožnje 6 metara unaprijed i 6 metara unazad. Sada je malo zahtjevniji pa budući vozači moraju odgovoriti na 10 pitanja i voziti po stazi u obliku slova S.

Južnoafrička Republika

Kandidati za vozačku u ovoj zemlji mogu pasti i prije no što sjednu u auto i to ako ne provjere curi li im nešto ispod auta, ali i ako povlačenje ručne kočnice rezultira zvukom.

Isuse.:D
Aktiviram se na dodir.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Biba » 16 Mar 2015, 16:49

Eh testovi...meni je trebalo 15 minuta a nekima sat kad smo vjezbali a tak sam i polozila...sve brzo...kad sam polagala prvu pomoc jedan momak se cudio kak sam brzo izasla i mislio da sam pala....rekla sam mu samo da sam uciteljica i da znam sta ispitivac ocekuje....tocno i kratko...a i kolaps sam prezivjela i sok...nisu mi trebale knjige....a vozanje...jooooj...uzela 50 sati i jedva naucila voziti ali kad sam dosla u grad...vozila bolje od drugih...ko zmaj....ne mislim da sam odlican vozac ali pazim.....
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Julia-Klara » 16 Mar 2015, 16:50

ovog ljeta ucim vozit motor :obrve
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Julia-Klara » 13 Jun 2015, 22:32

da pitam :ovaj
imam vozacku za auto (valjda je to B kategorija)

ako hocu polagati za motor ( vece kubikaze) da li se polazu i testovi ili samo voznja?
zna li neko?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Terasa svjesti » 13 Jun 2015, 22:35

Ukoliko imaš položenu "B" kategoriju ne moraš polagati testove, a obavezna obuka iz upravljanja traje 10 časova, cijena nastavnog časa je 20, 00 KM, ukoliko ti auto škola ne ponudi drugu cijenu, izlazak na polaganje će te koštati dodatnih 100, 00 do 120, 00 KM i to je to. Možda je razlika u cjenovniku ovisno od kantona Klaro , PS. pazi se jer ljudi ginu i na 4 točka .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Julia-Klara » 13 Jun 2015, 22:37

Hvala Terasa :ok
Ovo je vise informativno, i da odlucim ne bih polagala kod nas nego u Ceskoj
I ne namjeravam (jos uvijek)
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
SaraSara
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5064
Joined: 30 Dec 2014, 18:24
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by SaraSara » 13 Jun 2015, 22:37

julka...ove godine..neka nas vozaju..ipak ljepse pozadi, stisnuti se...:obrve
Ne brini se za ono sto nije doslo i ne zalosti se za ono sto je bilo, jer drugacije nije moglo biti.

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Biba » 13 Jun 2015, 22:50

...motor je opasan...ne bih ja da plašim al.....družila sam se s momkom koji je dvaput padao s motora...drugi put mu nisu uspjeli spasiti nogu ...i moj rođak iz Rijeke je više puta nabelajio...prilično gadno...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Julia-Klara » 13 Jun 2015, 22:54

moji rodjaci su svi vozili motor, nikad ni jedan nije pao niti bio povrijedjen :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Terasa svjesti » 13 Jun 2015, 22:59

:tjesi Prije par godina , poginuo mi je kolega na motoru. Rezlutat obdukcije je pokazao da je bio mrtav nakon udara već u zraku prije pada na tlo .
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Julia-Klara » 13 Jun 2015, 23:02

sve je opasno, tako da mi je svaki komentar bezveze
neko padne s kruske i umre
naravno da postoje rizici,ali su manji ako se pridrzavas pravila
jednako kao i sa autom-ako divljas, zavrsices zabijen u neki zid, isto kao i sa motociklom
i nikad ne znas kakav se manijak nalazi u drugom vozilu :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Bla » 13 Jun 2015, 23:05

Treba li vozački za balon? Najmanje ljudi je poginulo u njima, a mogao bi se i dobro našaliti s policijom kad mi kaže da pušem balon. :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Terasa svjesti
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6580
Joined: 08 Mar 2015, 15:23
Location: Big nothing
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Terasa svjesti » 13 Jun 2015, 23:07

Bla , alkotestirati se mogu biciklisti a i vozači zaprege , mentalni sklop i da li je čovjek trijezan je bitan.
Pametan čovjek vidi onoliko, koliko mu treba, a ne koliko može vidjeti.
(Michael de Montaigne).

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Bla » 13 Jun 2015, 23:12

ne shvatam što mi to govoriš :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Biba
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 16577
Joined: 12 Feb 2015, 12:12
Location: Zemlja Nedođija
Status: Offline

Re: Polaganje vozackog ispita

Post by Biba » 13 Jun 2015, 23:33

voziti motor jest opasnije...ipak si u autu vezan...a motoristi ipak često voze i brzo....brzina dođe s vremenom htjeli mi to ili ne...drukčije je zbzbati se motorm nego autom...htjela sam samo reći da opreza nije nikad previše..a kasno je kad se dogodi..momak kojeg sam spominjala grdo se kajao...ali bilo je kasno...satima je lažao u kanalu dok ga nisu našli...
Počeo sam pušiti otkad su se moji snovi pretvorili u dim. :pusi

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests