Automatski ili Manuelni mjenjač?

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Koji je bolji?

Automatski mjenjač
19
48%
Manuelni mjenjač
21
53%
 
Total votes: 40

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Nole » 10 Jun 2016, 09:12

storm wrote:
Pasaga wrote:
storm wrote:
Nole wrote:Storme, jesi li ti imao takvih problema sa automatikom niz velike nizbrdice da skro zapališ kočnice?
Iskreno nisam... Ali nisam ni vozio nekim vratolomnim nizbrdicama :cudi
Stari je dugo imao mecu e klasa 2.7 automatic... Pa sam ga često koristio... Ni do dana današnjeg se nisam bolje vozio u svim pogledima.
...to su limuzine...
...ostalo je buranija.....
I to 2.7 benzinac... Ja još natočim 100 oktansku bengu :love
Prilikom izlaska iz vozila moraš odlijepiti ledja s kožnih sjedala :valja
I Ševrolet Tahoe je benzinac 12.000 cca troši preko 20 na 100 :lupa zato sam i napisao ko ruski tenk T34 :D. Tri rezervoara sam spizdio do Crne Gore, po Crnoj gori, išao i na Bilećko jzero i na Ostrog da krstim kumicu malu i nazad....beš auto

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by storm » 10 Jun 2016, 09:14

:D.

A znaš da je starac bas to imao na sjedalima... Ja skidao kad sam vozio :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Krokodil Behko » 10 Jun 2016, 10:02

storm wrote:
Nole wrote:Na mojim autima su uvek manuelni, a kad pozajmim od jednog rođaka on samo automatike...nije mi problem ni jedno ni drugo, ne događa mi se kao nekima da levom nogom stisnem nesvesno kočnicu tražeći kvačilo :D.
E sad šta mi se dogodilo sa automatskim...dan pred put na more ode mi alternator na astri (troši ko upaljač) tražim od burazera auto znam da u BGD ima bar 10 i on mi kaže nisam tu eno ti moj džip, ševrolet tahoe (troši ko T34) . Kad sam se u Crnoj Gori spuštao niz Petrovačke strane jako velika nizbrdica i krivina do krivine, stavim menjač u poziciju da ne može prebaciti u drugu brzinu, dakle samo prvom. Nije mogao dovoljno da uspori džip stalno sam morao kočiti. Kad sam stigao u Petrovac crn dim iz kočnica. Tuda sam vozio i Nisan Patolom isto džip, manuelni menjač i taj problem nije bio. Ševrolet je sigurno nešto teži ali ne mnogo, Nisan 6 cilindara Ševrolet 8, a oba su mislim istih dimenzija. To me navodi da ko živi u takvim kajevima treba da bira manuelni menjač. U Vojvodini je sve jedno...može i bez menjača :D.
U Vojvodini možeš kao kremenko :valja (vidiš možda ti ni vozačka ne bi trebala za taban pogon :plavi)
E baš vala. I to malo uživanja za volanom, obzirom da je teren ravan, pokvariš sa automatskim mjenjačem. Ne radiš ništa. Isto ko u starom u filmu, kad ko fol voziš kola u studiju. :D.

Nole wrote:Storme, jesi li ti imao takvih problema sa automatikom niz velike nizbrdice da skro zapališ kočnice?
E vidiš, manuelni je bolji. Moja sudbina u mojim rukama, pa kako god.
Uostalom, ne znam kakva je to fama oko nizbrdica. Pod uslovom da mi se ne potrefi neki kamion sa balvanima, trećom idem niz najveće nizbrdice, a kočenje je u granicama umjerenog.
To što si ti otuda, pa ne znaš po brdima, ne mora značiti neku referencu na temi o mjenjačima i kočnicama :hihi

Melek wrote: Stavis onaj prekrivac od drvenih kuglica. Godi i ledjima i hemoroidima..
Šta ćemo mi koščati koje te kuglice žuljaju po kostima?
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3083 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Chloe » 10 Jun 2016, 10:32

Julia-Klara wrote:Ja vala kad vozim hocu da vozim - kakav crni automatski mjenjac!
Ja da mijenjam brzinu, ja da slusam motor, 'ta ce automatski :kafa
E nek' nisam sama koja ih ne voli. :cvijece
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by STrendzer » 10 Jun 2016, 10:51

Sheval wrote:De...sjedi mi na muku.Sad imam A6 3,0 TDI 2008.g 199.000km.Rucni mjenjac..sve lijepo radi...dobro salta.Ali prije pola godine pukla glava i otisao zamajac.Agr ventil,protokomjer zraka,dihtung glave,gumice ventila,ulje,filteri...zamajac,set kvacila,polovna glava...2.300 eura.
sorry nije namjera bila a l sad o ti mene prepade :oo :D. ...imam trenutno 198 000 km 2010 god.ali se nadam da nece biti kao kod tebe,za sad bez greske ...dao Bog da ostane tako...ne uzima i se drugi,ovaj mi je sjeo po svemu do sad..
kuc kuc kuc-da ne ureknem

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Nole » 10 Jun 2016, 10:55

Krokodil Behko wrote:
Nole wrote:Storme, jesi li ti imao takvih problema sa automatikom niz velike nizbrdice da skro zapališ kočnice?
E vidiš, manuelni je bolji. Moja sudbina u mojim rukama, pa kako god.
Uostalom, ne znam kakva je to fama oko nizbrdica. Pod uslovom da mi se ne potrefi neki kamion sa balvanima, trećom idem niz najveće nizbrdice, a kočenje je u granicama umjerenog.
To što si ti otuda, pa ne znaš po brdima, ne mora značiti neku referencu na temi o mjenjačima i kočnicama :hihi
Čovek...čitaj šta piše, prvom sam silazio niz brdo i spalio kočnice...u koloni i po krivinčinama zaboravi obilaženje... i oboje dece su mi bili u kolima , još jedan razlog da se ne pretiče na slepo...
Last edited by Nole on 10 Jun 2016, 11:00, edited 1 time in total.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by STrendzer » 10 Jun 2016, 10:57

zloćko_tokmak wrote:puno mi je veći gušt voziti manualni...
kad prebacim u manju brzinu,a kazaljka obrtaja samo skoči... :vozi :spanac

ako imas pravi automatik mosh i s njim manuelno ici u bilo koju nizu brzinu bilo na volanu,bilo rucica automatikmjenjaca u sredini ili manuelni modus...biras gdje...a kazaljka soci ;) :D.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Nole » 10 Jun 2016, 10:59

STrendzer wrote:
Sheval wrote:De...sjedi mi na muku.Sad imam A6 3,0 TDI 2008.g 199.000km.Rucni mjenjac..sve lijepo radi...dobro salta.Ali prije pola godine pukla glava i otisao zamajac.Agr ventil,protokomjer zraka,dihtung glave,gumice ventila,ulje,filteri...zamajac,set kvacila,polovna glava...2.300 eura.
sorry nije namjera bila a l sad o ti mene prepade :oo :D. ...imam trenutno 198 000 km 2010 god.ali se nadam da nece biti kao kod tebe,za sad bez greske ...dao Bog da ostane tako...ne uzima i se drugi,ovaj mi je sjeo po svemu do sad..
kuc kuc kuc-da ne ureknem
Sheval je sam kriv, plivajući zamajac, morao je čuti da lupka prilikom menjanja brzina ili kod polaženja. On mu je i slomio pola motora....menjao sam to sranje na 200 i nešto hiljada. auto kupljen nov...tad normalno menjaš i korpu i lamelu i druk ležaj.

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by STrendzer » 10 Jun 2016, 11:01

Krokodil Behko wrote:Ima tu i ćejfa. Jedva da mogu zamisliti vožnju sa automatskim mjenjačem.
Onda bih morao volan držati sa obje ruke, ko neki psihopata :hihi

cini ti se...zamisli u gradu,stalno saltat?..dosadno :hm ...ovako automatik lijevom drzis volan-al samo donjim dijelom ruke(hrbat se zove ako se sjecam biologije vise) a gore kaziprstom i palcem drzis mabilnu kafu :hihi a desnom pises sms na viberu ili whatsapp ...itd... :djed

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by STrendzer » 10 Jun 2016, 11:03

storm wrote:
zloćko_tokmak wrote:puno mi je veći gušt voziti manualni...
kad prebacim u manju brzinu,a kazaljka obrtaja samo skoči... :vozi :spanac
Pa jesi ikad vozio neki automatic?
Voziš neki lagani tempo i odjednom samo stisneš gas do kraja... Što se dogodi? ( još posebno ako imaš podešen omjer prijenosa na sport npr)
kad stisnes gas do kraja na 120 pa i 140 km/h a u sporstskom modusu baci ti glavu unazad...lijep osjecaj :ok

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by STrendzer » 10 Jun 2016, 11:10

Nole wrote:
STrendzer wrote:
Sheval wrote:De...sjedi mi na muku.Sad imam A6 3,0 TDI 2008.g 199.000km.Rucni mjenjac..sve lijepo radi...dobro salta.Ali prije pola godine pukla glava i otisao zamajac.Agr ventil,protokomjer zraka,dihtung glave,gumice ventila,ulje,filteri...zamajac,set kvacila,polovna glava...2.300 eura.
sorry nije namjera bila a l sad o ti mene prepade :oo :D. ...imam trenutno 198 000 km 2010 god.ali se nadam da nece biti kao kod tebe,za sad bez greske ...dao Bog da ostane tako...ne uzima i se drugi,ovaj mi je sjeo po svemu do sad..
kuc kuc kuc-da ne ureknem
Sheval je sam kriv, plivajući zamajac, morao je čuti da lupka prilikom menjanja brzina ili kod polaženja. On mu je i slomio pola motora....menjao sam to sranje na 200 i nešto hiljada. auto kupljen nov...tad normalno menjaš i korpu i lamelu i druk ležaj.

u mehaniku se bas ne razumijem puno...znaci kad se cuje taj zvuk pri polazenju treba kontrolirat ili sredit nesto da se ne bi desio veliki kvar...ili ?

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Jonas » 10 Jun 2016, 11:26

Po meni je automatik bolji, iako godinama vozim sa manuelnim mjenjacem.

Prije godinu dana kupio sam prvi put automatik, naime 1.8 TFSI ultra S tronic, i samo mogu reci da je bila pametna odluka. Prilikom konfiguracije auta, uzeo sam i Adaptive Cruise control, tj.
automatsko odrzavanje razmaka od vozila ispred pomocu dva radara i kamere. Sustav funkcionira u rasponu od 0 do 250 km/h, sam koci i ubrzava vozilo uzimajuci u obzir i podatke navigacijskog sustava. Sadrzi i Audi pre sense sprijeda, sustav koji u slucaju neizbjeznog sudara s vozilom ispred sam usporava vozilo i zvucnim i vizualnim signalom upozorava vozaca.

E sad samo zamislimo kad putujem npr. iz Münchena u Bihac, onda aktiviram ovaj Adaptive Cruise control i auto me prakticno samo doveze u Bihac. Ne trebam kociti, ne trebam dirati gas, ne trebam odrzavati razmak od auta ispred sebe... sve radi automatski zahvaljujuci S tronicu (bez da se mnogo hvalim, dodjem i odmoran u Bihac). Auto sa manuelnim mjenjacem nema ovu funkciju.
Last edited by Jonas on 10 Jun 2016, 11:30, edited 1 time in total.

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Nole » 10 Jun 2016, 11:28

STrendzer wrote:
Nole wrote:
STrendzer wrote:
Sheval wrote:De...sjedi mi na muku.Sad imam A6 3,0 TDI 2008.g 199.000km.Rucni mjenjac..sve lijepo radi...dobro salta.Ali prije pola godine pukla glava i otisao zamajac.Agr ventil,protokomjer zraka,dihtung glave,gumice ventila,ulje,filteri...zamajac,set kvacila,polovna glava...2.300 eura.
sorry nije namjera bila a l sad o ti mene prepade :oo :D. ...imam trenutno 198 000 km 2010 god.ali se nadam da nece biti kao kod tebe,za sad bez greske ...dao Bog da ostane tako...ne uzima i se drugi,ovaj mi je sjeo po svemu do sad..
kuc kuc kuc-da ne ureknem
Sheval je sam kriv, plivajući zamajac, morao je čuti da lupka prilikom menjanja brzina ili kod polaženja. On mu je i slomio pola motora....menjao sam to sranje na 200 i nešto hiljada. auto kupljen nov...tad normalno menjaš i korpu i lamelu i druk ležaj.

u mehaniku se bas ne razumijem puno...znaci kad se cuje taj zvuk pri polazenju treba kontrolirat ili sredit nesto da se ne bi desio veliki kvar...ili ?
Kad ti lupka zamajac, pri kretanju vozila čuješ zvuk kao udar metala o metal. To su plivajući zamajci, ako se ne promeni on se raspadne i napravi haos u motoru.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15189
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 974 times
Been thanked: 961 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Tokmak » 10 Jun 2016, 15:41

storm wrote:
zloćko_tokmak wrote:puno mi je veći gušt voziti manualni...
kad prebacim u manju brzinu,a kazaljka obrtaja samo skoči... :vozi :spanac
Pa jesi ikad vozio neki automatic?
Voziš neki lagani tempo i odjednom samo stisneš gas do kraja... Što se dogodi? ( još posebno ako imaš podešen omjer prijenosa na sport npr)
nisam,samo sam htio naglasiti ovo što @Nole kaže,da je mjenjač glavni...
i imam osjećaj da kad bih ubrzavao to bilo kao da ubrzam pedalanje na bickilu... :rol
ili bih mahinalno krenuo desnom rukom da prebacim u više brzinu... :D.
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Toruk Makto » 10 Jun 2016, 16:46

automatik mjenjac na velikim vozilima poput audi a8 L .
jer motori kubika 4.2 , 5.0 bmw 765 + automatik = ludiloooo
moj jaran ima bmw 535 2005 + automatik haaahhha kakoo idee jooooj
45840_739566539419515_534318721014784924_n.jpg
ovaj desno . .ZVIJER , lijevi je 2.0 dobar isto .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by STrendzer » 10 Jun 2016, 16:50

Nole wrote:
Nole wrote:
STrendzer wrote:
Sheval wrote:De...sjedi mi na muku.Sad imam A6 3,0 TDI 2008.g 199.000km.Rucni mjenjac..sve lijepo radi...dobro salta.Ali prije pola godine pukla glava i otisao zamajac.Agr ventil,protokomjer zraka,dihtung glave,gumice ventila,ulje,filteri...zamajac,set kvacila,polovna glava...2.300 eura.


Kad ti lupka zamajac, pri kretanju vozila čuješ zvuk kao udar metala o metal. To su plivajući zamajci, ako se ne promeni on se raspadne i napravi haos u motoru.
hvala na savjetu...malo cu se koncetrisat vise na te stvari od sad .. :ok

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Venera » 10 Jun 2016, 16:58

Ja vozim COUPE dizjan auta, i kakve to veze velicina uata sa automatskim mejanjacem? Moj motootor je 4cilindiricni i naravno da je postizanje brzine nize od 6cilindircne masine. :kafa
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Jonas » 10 Jun 2016, 17:00

Toruk Makto wrote:automatik mjenjac na velikim vozilima poput audi a8 L .
jer motori kubika 4.2 , 5.0 bmw 765 + automatik = ludiloooo
moj jaran ima bmw 535 2005 + automatik haaahhha kakoo idee jooooj
Hehe, ovaj nije za „obicne smrtnike“. :D.

User avatar
Toruk Makto
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3417
Joined: 24 Mar 2010, 02:02
Location: C:\Documents and Settings\Toruk Makto\Desktop
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Toruk Makto » 10 Jun 2016, 17:05

statebriga wrote:Ja vozim COUPE dizjan auta, i kakve to veze velicina uata sa automatskim mejanjacem? Moj motootor je 4cilindiricni i naravno da je postizanje brzine nize od 6cilindircne masine. :kafa
jesi kad vozio Image
Dal se trava sadi kod njih ko kod nas žito ,
da vidim svemirca , to bi ga ja upitooo .

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Automatski ili Manuelni mjenjač?

Post by Venera » 10 Jun 2016, 17:12

Toruk Makto wrote:
statebriga wrote:Ja vozim COUPE dizjan auta, i kakve to veze velicina uata sa automatskim mejanjacem? Moj motootor je 4cilindiricni i naravno da je postizanje brzine nize od 6cilindircne masine. :kafa
jesi kad vozio Image
ja sa zensko :D rentam puno auta, i nisma vozia audi ni vw,ne volim nijedan od spomeuta dva modela.
Mni je u EU Volvo i BMW sinonimi za kvalitetna auta :D
Zivim u SAD i takve masine i auta su najnormlanja pojava: Cadilac,Buick, Lexus i pojedine Toyote su avioni sa istom snagom motora. :D
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests