El. automobil: Baterija, punjenje, održavanje

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by storm » 31 Jul 2016, 21:37

Ovo ide tragom ubera... Princip dijeljenja... Sharing... Od vozila, smještaja... Svih usluga... Nova ekonomija.
Naravno neće biti komentara.
Interesantnije je kad se dvoje kresnu ispred knjižnice :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Melek » 31 Jul 2016, 21:58

Zenu i auto ne dijelim ni sa kim. Mozda tudje zene ali svoju ne :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by storm » 31 Jul 2016, 22:05

Melek wrote:Zenu i auto ne dijelim ni sa kim. Mozda tudje zene ali svoju ne :oo
Žena ne ide pod usluge :oo

Možda ni onaj prvi auto... Drugi bi išao na share.
Nešto izmedju taxi i rent a car
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Krokodil Behko » 31 Jul 2016, 22:43

storm wrote:Ovo ide tragom ubera... Princip dijeljenja... Sharing... Od vozila, smještaja... Svih usluga... Nova ekonomija.
Naravno neće biti komentara.
Interesantnije je kad se dvoje kresnu ispred knjižnice :oo
Pa normalno da neće biti komentara, mada se svijet oko nas sve više i više globalizira.
U ovoj godini, o električnim automobilima se piše bar deset puta više nego u prošloj, odnosno sto puta više, nego u odnosu na period od prije pet godina i to bi svakome trebalo biti dovoljno.

Možda je baterija trenutno slaba tačka, ali ako se auto industrija fokusira na to, sigurno će tu biti kao i sa kompjuterskim procesorima, tačnije, iz godine u godinu, bivat će sve bolje i jače.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by storm » 01 Aug 2016, 09:40

Jedan od pokazatelja je, da ne postoji ozbiljniji proizvođač, koji nije pokrenuo taj segment vozila.
Ne sumnjam da su baterije koje bi ispunile recimo kapacitet jednog prosječnog rezervoara goriva, u razvoju a možda već i razvijene.
Samo se nešto pita i naftaše i lobije... Zasad.
A usporedo ide i po meni, tiha revolucija s tim dijeljenjem...
Znatno je isplativije to i takvo vozilo koristiti na način, kako je viziju predstavio Elon musk...
Isto kako se sa uberom, airbnb i sličnim platformama zaobilaze institucije poput turističkih agencija... Prodavača automobila... Ponudjać i potražitelj direktno komuniciraju...
I jedno vozilo koristi dvije, tri, četiri osobe... Ne kupuje svaka svog za realno možda sat vremena korištenja dnevno.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37621
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2850 times
Been thanked: 2191 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Pasaga » 01 Aug 2016, 12:01

Ovde se vec kalkulise sa nekim cjenama.
Tako da jedan manji autic na el. pogon bi kostao izmedju 60-70.000 tauzenki €.
Dali ce prosjecan covjek,radnik,dostignuti tu kupovnu moc .....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Zagorka » 01 Aug 2016, 14:38

Kod nas nesto slabo ima tih punionica,vjerujem da ce ih uskoro biti vise. Ne znam bas za ovo dijeljenje.......kako to misle:vecinu vremena auto provede na parkingu..... :hm ......valjda ovisi ciji auto.....vidjecemo kako ce se to pokazati
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2016, 18:22

Zagorka wrote:Kod nas nesto slabo ima tih punionica,vjerujem da ce ih uskoro biti vise. Ne znam bas za ovo dijeljenje.......kako to misle:vecinu vremena auto provede na parkingu..... :hm ......valjda ovisi ciji auto.....vidjecemo kako ce se to pokazati
Bit će vremenom. Evo kratak citat, o odnosu snaga u Japanu.
Japan ponovo ide ispred ostatka svijeta. Prema podacima Nissan Motor korporacije, Japan danas ima više mjesta na kojima možete napuniti svoj električni automobil nego benzinskih pumpi.
Mislim da se ovo u Japanu uglavnom odnosi na automobile čija je namjena gradska/prigradska vožnja, pa su sabrali da jedno punjenje baterije može podmiriti sve te relacije tokom dana.
Vjerovatno bi se i dijeljenje automobila, odnosilo prvenstveno na automobile za tu upotrebu. Primjera radi, ipak 90% automobila u BiH, danas nije bilo na nekim otvorenim putevima. Većina automobila se koristi do posla-do trgovine/čaršije-kući.

Čak mislim da je ovo dijeljenje automobila, samo uvertira za ono što bi moglo da uslijedi poslije, a bilo bi kao kad iznajmljuješ karting u luna parku, platiš neku kintu, eventualno ubaciš žeton i piči.
Rent a car, neće postojati, jer neće imati nikakav smisao. Ide se na to da se vlasništvo nad automobilom banalizira, a potom će polako nestajati.
Ukoliko ti se ovo čini nevjerovatnim, jer ljudi vole svoje automobile, prisjeti se facebooka i njegovog članstva koje je prodalo ispod svake cijene, svaki vid svoje privatnosti, sve zbog pozornosti i lajkova.

Popularizacija ovog novog sistema, vjerovatno neće biti mnogo teška, jer će je podržati upravo facebook, a zajedno s njim i Google, Apple, Microsoft.. itd..
To bi u potpunosti bilo u skladu s njihovom filozofijom i izmislili bi razne gluposti zbog kojih će svi ljudi poželiti da voze takva kola, ili bar većina njih.

Pa ebo ga miš, kad trče za nekakvim pokemonima i lome noge, moš mislit šta bi bili u stanju da urade autima i koliko bi pokemona mogli pofatati? :ha
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by storm » 01 Aug 2016, 19:29

Ja zamišljam car points diljem grada... Mnoštvo parkiranih autića koje ćeš otključati i pokrenuti sa karticom ili čak smartphone koristiti...
Skinuti će ti s računa i ostaviš auto ispred doma.
Netko drugi ga pokupi a ti stalno na aplikaciji pratiš gdje je najbliže vozilo.
Ukoliko si investirao i sam kupio vozilo i ubacio u sistem... I zaradjuješ... Ako ne samo plaćaš i furaš..
Potrebno bi bilo i neki servis organizirati, da se ne gomilaju vozila recimo na jednom kraju grada.. Studenti za džabnu ili subvencionirani prijevoz to prebacuju...

Rocke... Bacamo se na aplikaciju :ooo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2016, 19:49

storm wrote:Ja zamišljam car points diljem grada... Mnoštvo parkiranih autića koje ćeš otključati i pokrenuti sa karticom ili čak smartphone koristiti...
Skinuti će ti s računa i ostaviš auto ispred doma.
Netko drugi ga pokupi a ti stalno na aplikaciji pratiš gdje je najbliže vozilo.
Ukoliko si investirao i sam kupio vozilo i ubacio u sistem... I zaradjuješ... Ako ne samo plaćaš i furaš..
Potrebno bi bilo i neki servis organizirati, da se ne gomilaju vozila recimo na jednom kraju grada.. Studenti za džabnu ili subvencionirani prijevoz to prebacuju...

Rocke... Bacamo se na aplikaciju :ooo

To hoće biti tako i to u roku od 10 godina, bar na zapadu u kod tih tigrića u Aziji.
Nijedan proizvod isprva nije bio jeftin, dok se ne osvoji proizvodnja.
Primjera radi, prvi Macintosh je koštao $3000, ali on je postavljao nove standarde.

Cjelokupan prethodni post, izbacio sam iz glave ali to zbilja miriše na realnost u pobližoj budućnosti.

Nije toliki problem servis za ravnomjerno raspoređivanje slobodnih vozila, koliko bi trebao servis oko tehničke ispravnosti. Odnosno, neko je ipak vlasnik i postavio je 1000 auta na ulicu i on mora voditi računa o ispravnosti.

Sve što bi još trebalo i to u ovom vremenu, a ne u budučnosti, jeste postavljane stanica za punjenje na otvorenim putevima i da se to punjenje odvija dosta brzo.
Alternativa je da se na stanicama ta baterija može i zamijeniti, umjesto da se čeka punjenje ispražnjene baterije.
Sad, nisam u toku, ne znam koliko je potrebno vremena za punjenje.

Pošto će svi auti biti novi, neće biti problem da se naoružaju sa stvarima koje već postoje: navigacija, gps, google maps i sl. principu, već postoji i auto pilot. Prisjetimo se googleovog automobila? Zato i kažem da će ovo podržati upravo internetski giganti. Naravno, Apple će smisliti neka svoja kola i neke svoje aplikacije za njih, a ostala će kola proglasiti smećem :D.

Zašto sam siguran da će ovo biti ovako?
Ok, volimo svoje automobile, ali koliko nas vremena i novca to košta?
Moramo ih sami održavati
Moramo ih sami registrovati
Moramo ih sami goniti u praonicu ili sami prati
Moramo ih čuvati od lopova
Moramo ih kupovati, a nisu jeftini

Sve to oduzima i vrijeme i novac i nikako nije u skladu sa aktuelnim tokovima kad su upravo ta dva aspekta, sve bitniji i bitniji u životu.

Svi uštede, a taksisti propadnu :valja
Propašće u Uber.

Za očekivati je jak otpor naftnih kartela i auto koncerna, s tim da ipak mislim da je i njima jasno da nema smisla pružati otpor. zato i jesu svi osmislili svoje električne modele i krenuli. Stvar je još na početku i čeka se napredak tehnologije, koji bi se mogao desiti u roku od 10 godina.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Zagorka » 01 Aug 2016, 22:37

Krokodil Behko wrote:
Zagorka wrote:Kod nas nesto slabo ima tih punionica,vjerujem da ce ih uskoro biti vise. Ne znam bas za ovo dijeljenje.......kako to misle:vecinu vremena auto provede na parkingu..... :hm ......valjda ovisi ciji auto.....vidjecemo kako ce se to pokazati
Bit će vremenom. Evo kratak citat, o odnosu snaga u Japanu.
Japan ponovo ide ispred ostatka svijeta. Prema podacima Nissan Motor korporacije, Japan danas ima više mjesta na kojima možete napuniti svoj električni automobil nego benzinskih pumpi.
Mislim da se ovo u Japanu uglavnom odnosi na automobile čija je namjena gradska/prigradska vožnja, pa su sabrali da jedno punjenje baterije može podmiriti sve te relacije tokom dana.
Vjerovatno bi se i dijeljenje automobila, odnosilo prvenstveno na automobile za tu upotrebu. Primjera radi, ipak 90% automobila u BiH, danas nije bilo na nekim otvorenim putevima. Većina automobila se koristi do posla-do trgovine/čaršije-kući.

Čak mislim da je ovo dijeljenje automobila, samo uvertira za ono što bi moglo da uslijedi poslije, a bilo bi kao kad iznajmljuješ karting u luna parku, platiš neku kintu, eventualno ubaciš žeton i piči.
Rent a car, neće postojati, jer neće imati nikakav smisao. Ide se na to da se vlasništvo nad automobilom banalizira, a potom će polako nestajati.
Ukoliko ti se ovo čini nevjerovatnim, jer ljudi vole svoje automobile, prisjeti se facebooka i njegovog članstva koje je prodalo ispod svake cijene, svaki vid svoje privatnosti, sve zbog pozornosti i lajkova.

Popularizacija ovog novog sistema, vjerovatno neće biti mnogo teška, jer će je podržati upravo facebook, a zajedno s njim i Google, Apple, Microsoft.. itd..
To bi u potpunosti bilo u skladu s njihovom filozofijom i izmislili bi razne gluposti zbog kojih će svi ljudi poželiti da voze takva kola, ili bar većina njih.

Pa ebo ga miš, kad trče za nekakvim pokemonima i lome noge, moš mislit šta bi bili u stanju da urade autima i koliko bi pokemona mogli pofatati? :ha
Sto se tice Japana,nisam iznenadjena.
Sto se tice banaliziranja posjedovanja licnog automobila,mislim da ce nas uviijek biti koji ce htjet imat samo svoj.
Ja sam komsinici koja je stalno posudjivala moj fen,kupila isti.
Ja ne volim da jos neko koristi moje stvari,vezana sam za mnoge,pazim ih i odrzavam cistim koliko god mogu.

Pomalo sheldonovski,ali to smo sto smo.

Sto ne znaci da ne mislim da ce projekat,ukoliko zazivi,imati niz prednosti. Ali bi mogao i zapinjati u startu.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Hannibal » 01 Aug 2016, 22:40

tesla je umro sta ce on najavljivat
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2016, 23:20

Zagorka wrote: Sto ne znaci da ne mislim da ce projekat,ukoliko zazivi,imati niz prednosti. Ali bi mogao i zapinjati u startu.
U svom drugom postu, naveo sam nekoliko mana tog posjedovanja automobila, a vjerujem da će vremenom, njihov broj rasti. To bi se pogotovo odnosilo na veće gradove, gdje ljudi ionako kubure s parkinzima i kradljivcima auta i auto-opreme.
U prvom redu, upecat će se mlađe generacije, koje (ako izuzmemo babine sinove) ionako nemaju para za kupovinu i održavanje automobila, pa će im se ovakvo uzimanje automobila, po potrebi, isplatiti i moći će makar toliko da priušte sebi.

Past će i Uber, pošto u današnje vrijeme, kad niko više nije siguran, svima će proći kroz glavu oglas onog mahnitog Iranca u Njemačkoj, da se lafo dijele besplatni hamburgeri i svako će se zapitati, ako naručim vozilo preko ebenog Ubera, kakva li će spodoba doći po mene, pošto je to virtualni način naručivanja :hm

Nije li bolje da uzme prvi slobodan automobil u ulici i ode sam?
čak šta više, neće biti ni onih osveta tipa "spalit ću mu auto", "probušiti gume" itd.
Propast će i kabadahije :ha
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Zagorka » 01 Aug 2016, 23:23

:D.
A ako neko uzme nekoj djevi nevinost pa lagano išeta
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by Krokodil Behko » 01 Aug 2016, 23:58

Zagorka wrote::D.
A ako neko uzme nekoj djevi nevinost pa lagano išeta
Pretpostavljam da prethodno mora ubaciti bankovnu, negdje u neki hepek.
Msm ne u njen hepek, nego u kolima :hihi
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by greeneyes » 02 Aug 2016, 00:05

Nita bez dizela, ta vam je. :o
Samo sabura

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Tesla najavio sistem dijeljenja automobila

Post by storm » 02 Aug 2016, 06:50

Pasaga wrote:Ovde se vec kalkulise sa nekim cjenama.
Tako da jedan manji autic na el. pogon bi kostao izmedju 60-70.000 tauzenki €.
Dali ce prosjecan covjek,radnik,dostignuti tu kupovnu moc .....
Otkud ti ta cijena?
Pisali smo na temi eko vozila, Tesla 3 osnovni model ide od 35.000$
Ovdje kod mene baš neki dan gledam nude Nissan leaf za 19.800€ :cudi
(sa subvencijama)
A to više nije tako nedostupno.

S tim da sam mišljenja da će se kod tog sharing modela pojavljivati investitori koji će kupiti par stotina ili tisuća vozila i ubaciti u promet i ubirati lovu...

I inače je samo kod nas u temelj svijesti duboko ukopano da moramo biti vlasnici nekog dobra, da bi ga koristili... Vani ljudi normalno prihvaćaju najam i uživaju :oo
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: El. automobil: Baterija, punjenje, održavanje

Post by Krokodil Behko » 26 Oct 2016, 00:08

Tek sam danas upratio, kad s električnim kolima ideš nizbrdo, baterija se puni.
Tačnije, svako kotrljanje točkova bez gasa znači i punjenje baterije :cudi
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: Električnom automobilu nedostaje pogon

Post by Krokodil Behko » 15 Apr 2017, 09:43

storm wrote:Ma postoji vec sasvim solidna tehnologija akumuliranja el energije, sa radijusom 400-500km, cak je jedan hr poduzetnik sklopio odlicno vozilo...
O Tesla motors da ne pričamo... A to je za svakodnevnu upotrebu cist ok...

Prevaziđeno i to. Rekord pohrane energije, kako mi se čini, raste na mjesečnom nivou.
Sad je glavni problem cijena automobila :D
U svijetu električnih automobila najveću autonomiju ima Tesla Model S 100D

Image
Prema izvještaju Američke agencije za zaštitu okoline (EPA) Teslin električni produkcijski automobil Model S 100D s jednim punjenjem baterija može preći 539 kilometara.
S autonomijom koja je u odnosu na Model S P100D povećana za nešto više od 32 kilometra, Teslino izdanje električnog automobila Model S 100D sada je još dalje od najbliže konkurencije, jer u kombinovanom korištenju (grad / otvorena cesta) S 100D s jednim punjenjem baterija može preći 539 kilometara.

Rezultat je zvanično potvrđen od strane EPA-e u kojoj su testiranja izvršena. Ako se koristi isključivo u gradu, Tesla Model S 100D može preći 532,85 kilometara. Autonomija u uslovima korištenja na otvorenoj cesti iznosi 542,67 kilometara.

Početna cijena za Tesla Model S 100D u Sjedinjenim Državama iznosi 92.500 dolara, odnosno 95.800 dolara ako se kupac odluči za skuplju unaprijeđenu verziju unutrašnjosti.

3.000 dolara skuplji od modela 90D, Tesla Model S 100D od 0 do 100 km/h stiže nakon 4,2 sekunde.

(klix)
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120038
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7704 times
Status: Offline

Re: El. automobil: Baterija, punjenje, održavanje

Post by Krokodil Behko » 14 May 2017, 21:50

Izraelci napravili bateriju koja može napuniti električni auto za samo pet minuta

https://www.youtube.com/watch?v=ZkMMxmPfWVA
online

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests