Koji automobili se najviše kvare, a koji najmanje?

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Venera » 27 Mar 2019, 15:38

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 15:25
statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:08

ali maksonja je postavio primjer upravljanja i kontorliranja masine elektronikom :jutarnja

ja sma pisala o standradnim manuelnim kretanja masine , bez utjcaja elektornike na interni rad masine :jutarnja
nije istina
daleko najmanje elektronike ima u wenkel motorima
skica wenkel-a opremljenog za paliti
Image

Opelov SIDI 1.6 petrol skica
Image

evo na slikama samim mogu pobrojati gdje je više elektronike....

evo sad citam o doticnoj masini :

https://www.autoevolution.com/news/gm-o ... 68707.html



ali, moj auto ima aplikaciju Ecotec masine

ne znam zasto spominejs wenkel masinu, jer ista nije u mom autu :rumenko

wenkel amsine se krostie vise na sprotskim automobilima :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Venera » 27 Mar 2019, 15:39

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 15:30
statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:24

Maksonja, psotavio si dvije poptuno razlicite komponente masini, nemoguce je da je motor mog 14 godina starog auta pd jednakom kotrolim kao masina koju si postavio na prehtdnom postu :lupa

ovtoris haubu mog auta , vidis kablove, to kuzim , ali ti si postavio primjer masine potpuno ovisne o eektronskoj kontorli :jutarnja

meni nije nikad stalo auto radi pojave greske ili kvara elektornike :jutarnja

to za ABS ti kazu kad kupujes to, narovito se obracala paznja rije 10 godina, a danas, pa to je poznato, da delar ni ne mora reci, nista novo :jutarnja i da ti kazem, jos nisam cula da je netsko imao problme sa ABS kavroom i strtanjem auta , eto kako je to kriticno :jutarnja
de mi reci
da li ti je 2.0 petrol motor u tvog auta?
koji ti je saab jel 9-3?

Ustvari
bez obzira, na svakom motoru su one pobrojane stvari sastavni dio elektronike motora još od 98 godine...



A postavio sam jer si rekla da je najbolji motor onaj sa najviše valves a ja ti postavio motor bez valves
pa si se malo provalila za intake and exhaust valves ali to ću prepustiti slučaju....
nemoj meni prodavati mangupske fore, postavio so mi primjer wenkelove masine , mogao si bar obrazloziti fotku koju si postavio :hm
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Venera » 27 Mar 2019, 15:42

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 15:30
bez obzira, na svakom motoru su one pobrojane stvari sastavni dio elektronike motora još od 98 godine...
osnovne postavke elektornike su razumljive, ali iste ne prave kriticnu ovisnost masine o elektornskoj kontorli

pa kako meni auto 14 godina radi sa doticnom elektronikom , nema potrebe praviti frku oko necega sto je uobicajena osnova relcije motora i elektornike
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 15:43

statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:39

nemoj meni prodavati mangupske fore, postavio so mi primjer wenkelove masine , mogao si bar obrazloziti fotku koju si postavio :hm
da sam sebe citiram:
A postavio sam jer si rekla da je najbolji motor onaj sa najviše valves a ja ti postavio motor bez valves.

I de mi sad fakat reci

da li ti je 2.0 petrol motor u tvog auta?
koji ti je saab jel 9-3?
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Venera » 27 Mar 2019, 15:46

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 15:43
statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:39

nemoj meni prodavati mangupske fore, postavio so mi primjer wenkelove masine , mogao si bar obrazloziti fotku koju si postavio :hm
da sam sebe citiram:
A postavio sam jer si rekla da je najbolji motor onaj sa najviše valves a ja ti postavio motor bez valves.

I de mi sad fakat reci

da li ti je 2.0 petrol motor u tvog auta?
koji ti je saab jel 9-3?
ne mozes tako voditi razgovor, preusmejravas nelogicno :D.

znam tocno sto sam pokusala obrazloziti, i ti si odmah skocio na masine bez velves, hajde vrati traku price i napisi koje masine sa velvs su dobre :jutarnja zaboravi na primjer gore psotavljene bezvlevne masine :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 15:47

statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:42

osnovne postavke elektornike su razumljive, ali iste ne prave kriticnu ovisnost masine o elektornskoj kontorli

pa kako meni auto 14 godina radi sa doticnom elektronikom , nema potrebe praviti frku oko necega sto je uobicajena osnova relcije motora i elektornike
pa ti si rekla za wenkela da je problem elektronika koja ga pokreće, pa i tu ti ukazah da si malo preletila....

a dobro nisi znala šta sam postavio....
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Venera » 27 Mar 2019, 15:49

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 15:47
statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:42

osnovne postavke elektornike su razumljive, ali iste ne prave kriticnu ovisnost masine o elektornskoj kontorli

pa kako meni auto 14 godina radi sa doticnom elektronikom , nema potrebe praviti frku oko necega sto je uobicajena osnova relcije motora i elektornike
pa ti si rekla za wenkela da je problem elektronika koja ga pokreće, pa i tu ti ukazah da si malo preletila....

a dobro nisi znala šta sam postavio....

pa jeste problem elektornika, jer je 100% svaki mali kvar , i masine stane :D. to sam volonterski dodalal infomraciju :p

ali, daj se vrati na moju pocentu pricu o velves , rci mi ,koji Opel kod tebe ima tako dobru masinu :hm

ti si kriv , jer si skocio i preusmjerio razgovor u pogresnom smijeru , hajde sad fino reci, koji Opel u tvojoj poslovnici ima najbolju masiu i zasto :jutarnja
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 16:05

statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:46

ne mozes tako voditi razgovor, preusmejravas nelogicno :D.

znam tocno sto sam pokusala obrazloziti, i ti si odmah skocio na masine bez velves, hajde vrati traku price i napisi koje masine sa velvs su dobre :jutarnja zaboravi na primjer gore psotavljene bezvlevne masine :jutarnja
:valja

Pa vidi, normalno je da ovi "normalni" motori sa više ventila bolje "dišu" ali to je toliko prevaziđeno da o tome ne vrijedi diskutovati.
Nekada su to bila dva valves po cilindru sada je standard 4 valves. Više zraka ulazi u combustion chamber samim tim više i izlazi. Više zraka u komori znači bolja explozija, tj bolja iskoristivost iste količine goriva odnosno proizvodnja više kilovata sa jednakim utroškom.
Upravo taj dodatni "ulaz zraka" osigurava turbina ili kompresor, pa dodajmo i sisteme ubrizgavanja goriva i imamo veliku snagu iz male zapremine motora.
Mala zapremina motora znači i manja potrošnja goriva, što uzrokuje manju proizvodnju CO2 pa sada svi proizvođači idu u downsizing motora zbog euro normi.
A koja mašina je dobra tu broj ventila apsolutno ne igra ulogu jer je standardizacija 4 po cilindru, i sada su, što se toga tiče svi proizvođači motora isti.

Druge stvari to odlučuju.
Kada govorimo o ventilima na atmosferskim motorima samo, onda bih izdvojio sistem koji imaju japanci VVT(Variable Valve Timing) a Suzuki do savršenstva doveo.
Ponovo ponavljam 4 ventila po cilindru ali način na koji rade ti ventili makes difference u iskoristivosti.

....
Nastavljam u narednom postu kojeg pišem...
"ignorance is bliss"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 16:15

Međutim
Iako odlični u iskoristivosti benzina, ovi ventili, pa samim tim i motor, ne podnose tako dobro primjenu alternativnih goriva, konkretno LPG plin, koji ima znatno jaču exploziju.
Usljed te explozije i načina rada (variable timing) ventila koji su sačinjeni od "mekšeg" materijala (u odnosu na Opelove motore 1.4, 1.6, 1.8 recimo) dešava se da izgore ventili i klipovi u cilindrima što je fatal malfunction za ovaj motor.

Ah da
Kompletan post sam napisao za atmosferski 1.6 VVT (88 kW)motor iz Suzukija.
"ignorance is bliss"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Fuddo » 27 Mar 2019, 16:19

Odoh se ranit...
Bregastom osovinom u bubreg.
Ona pojma nema, on ozbiljno raspravlja.
Maxo ti se drogiras.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 16:22

Fuddo wrote: 27 Mar 2019, 16:19 Odoh se ranit...
Bregastom osovinom u bubreg.
Ona pojma nema, on ozbiljno raspravlja.
Maxo ti se drogiras.
oko

Da ubacimo priču o hemi-ju u ventile
:888

daj ba makar me pofali
:888
"ignorance is bliss"

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84424
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16592 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Fuddo » 27 Mar 2019, 16:24

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 16:22
Fuddo wrote: 27 Mar 2019, 16:19 Odoh se ranit...
Bregastom osovinom u bubreg.
Ona pojma nema, on ozbiljno raspravlja.
Maxo ti se drogiras.
oko

Da ubacimo priču o hemi-ju u ventile
:888

daj ba makar me pofali
:888
Dobro si ti to skonto.
Sam ne kontam kako ne kontas da ona veze nema o cemu pricas :D.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 16:25

Fuddo wrote: 27 Mar 2019, 16:24

Dobro si ti to skonto.
Sam ne kontam kako ne kontas da ona veze nema o cemu pricas :D.
ma ovo je moralo izletit iz mene

znaš kolko sam trpio
:888
"ignorance is bliss"

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 16:26

Mister No wrote: 27 Mar 2019, 15:37 Ovdje, da ponovim, nigdje ne procitah vrste kvarova koje su registrovali

Daciu drzi Reno i isporucuje im motore.
Renoovi motori manje kubikaze (1,5 dci) se takodje isporucuju i ugradjuju u Mercedesa.

Ovo lici na pitanje na temi automatski ili manuelni mjenjac???
Naime poznato je da nekim autima bolje odgovara automatski nego manuelni mjenjac i obrnuto.

Sirok pojam!
evo ovi vrše istraživanja
za svaki model imaš, šta kako...

https://www.dekra.de/de/startseite/
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Venera » 27 Mar 2019, 16:46

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 16:05
statebriga wrote: 27 Mar 2019, 15:46

ne mozes tako voditi razgovor, preusmejravas nelogicno :D.

znam tocno sto sam pokusala obrazloziti, i ti si odmah skocio na masine bez velves, hajde vrati traku price i napisi koje masine sa velvs su dobre :jutarnja zaboravi na primjer gore psotavljene bezvlevne masine :jutarnja
:valja

Pa vidi, normalno je da ovi "normalni" motori sa više ventila bolje "dišu" ali to je toliko prevaziđeno da o tome ne vrijedi diskutovati.
Nekada su to bila dva valves po cilindru sada je standard 4 valves. Više zraka ulazi u combustion chamber samim tim više i izlazi. Više zraka u komori znači bolja explozija, tj bolja iskoristivost iste količine goriva odnosno proizvodnja više kilovata sa jednakim utroškom.
Upravo taj dodatni "ulaz zraka" osigurava turbina ili kompresor, pa dodajmo i sisteme ubrizgavanja goriva i imamo veliku snagu iz male zapremine motora.
Mala zapremina motora znači i manja potrošnja goriva, što uzrokuje manju proizvodnju CO2 pa sada svi proizvođači idu u downsizing motora zbog euro normi.
A koja mašina je dobra tu broj ventila apsolutno ne igra ulogu jer je standardizacija 4 po cilindru, i sada su, što se toga tiče svi proizvođači motora isti.

Druge stvari to odlučuju.
Kada govorimo o ventilima na atmosferskim motorima samo, onda bih izdvojio sistem koji imaju japanci VVT(Variable Valve Timing) a Suzuki do savršenstva doveo.
Ponovo ponavljam 4 ventila po cilindru ali način na koji rade ti ventili makes difference u iskoristivosti.

....
Nastavljam u narednom postu kojeg pišem...
a zasto ovo nisi napisao nakon mog prvo posta :sjedi

da ponovim , standardizacija se mijenja, nije fiksna ni fatalna opcija :sjedi

ipak, sam bez obzir na tvoje skakutanje,postavila jako vazan detalj :jutarnja
mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 16:15 Međutim
Iako odlični u iskoristivosti benzina, ovi ventili, pa samim tim i motor, ne podnose tako dobro primjenu alternativnih goriva, konkretno LPG plin, koji ima znatno jaču exploziju.
Usljed te explozije i načina rada (variable timing) ventila koji su sačinjeni od "mekšeg" materijala (u odnosu na Opelove motore 1.4, 1.6, 1.8 recimo) dešava se da izgore ventili i klipovi u cilindrima što je fatal malfunction za ovaj motor.

Ah da
Kompletan post sam napisao za atmosferski 1.6 VVT (88 kW)motor iz Suzukija.


malo osoba koristi alternativna gooriva, ja sma pisala o generlano, najvisem borju upotrebe regulanorg beznzina , i najvise se takvih proizvodi i prodaje :jutarnja


a' dzaba i ti dalje ne zelis priznati da znam o cemu pricam, ne razumijem, zasto je tebi to tesko priznati , nece ti pimpek otpasti :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by ElTriconi » 27 Mar 2019, 16:53

Image

Ja mislio cut koju pametnu o autima...
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 16:57

statebriga wrote: 27 Mar 2019, 16:46




a' dzaba i ti dalje ne zelis priznati da znam o cemu pricam, ne razumijem, zasto je tebi to tesko priznati , nece ti pimpek otpasti :cvijece
Kako ba da te ozbiljno shvatim nakon ove rečenice:

statebriga wrote: 27 Mar 2019, 14:43

jesi bukvalan, znad da pisem o vleves kod sagorijevanja benzina , ne iskljucivo o valves tokom primanja beznina prije sagorijevanja istog :123
Svaki cilindar ima ba najmanje 1 usisni i 1 ispušni ventil, barem ovi SUS motori.

Usisni i ispušni ventili najčešće su smješteni u glavi cilindra, tj. na vrhu cilindra motora. Najčešća izvedba je od dva ventila po cilindru, kod većine četverotaktnih motora, dakle, 1 usisni i 1 ispušni ventil. Kod novijih benzinskih motora pojavljuje se izvedba od 4 ventila po cilindru: 2 usisna i 2 ispušna. Rijetko se pojavljuje i izvedba s 3 ventila po cilindru. Kod takve izvedbe jedan je usisni ventil, a dva su ispušna. Ventili se pogone bregastim vratilom, koje je zupčastim remenom spojeno s koljenastim vratilom. Najvažnija stvar je usklađenost položaja bregastog s položajem koljenastog vratila zbog pravovremenog otvaranja i zatvaranja usisnih i ispušnih ventila, da se ne bi desilo da klip dođe u dodir s ventilima za vrijeme svog pravolinijskog kretanja u cilindru. Dvotaktni motori imaju samo ispušni ventil (ili više njih) dok se usisavanje obavlja pomoću kanala na košuljici cilindra.
"ignorance is bliss"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 605 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Venera » 27 Mar 2019, 16:59

mad_max_ba wrote: 27 Mar 2019, 16:57
statebriga wrote: 27 Mar 2019, 16:46




a' dzaba i ti dalje ne zelis priznati da znam o cemu pricam, ne razumijem, zasto je tebi to tesko priznati , nece ti pimpek otpasti :cvijece
Kako ba da te ozbiljno shvatim nakon ove rečenice:

statebriga wrote: 27 Mar 2019, 14:43

jesi bukvalan, znad da pisem o vleves kod sagorijevanja benzina , ne iskljucivo o valves tokom primanja beznina prije sagorijevanja istog :123
Svaki cilindar ima ba najmanje 1 usisni i 1 ispušni ventil, barem ovi SUS motori.

Usisni i ispušni ventili najčešće su smješteni u glavi cilindra, tj. na vrhu cilindra motora. Najčešća izvedba je od dva ventila po cilindru, kod većine četverotaktnih motora, dakle, 1 usisni i 1 ispušni ventil. Kod novijih benzinskih motora pojavljuje se izvedba od 4 ventila po cilindru: 2 usisna i 2 ispušna. Rijetko se pojavljuje i izvedba s 3 ventila po cilindru. Kod takve izvedbe jedan je usisni ventil, a dva su ispušna. Ventili se pogone bregastim vratilom, koje je zupčastim remenom spojeno s koljenastim vratilom. Najvažnija stvar je usklađenost položaja bregastog s položajem koljenastog vratila zbog pravovremenog otvaranja i zatvaranja usisnih i ispušnih ventila, da se ne bi desilo da klip dođe u dodir s ventilima za vrijeme svog pravolinijskog kretanja u cilindru. Dvotaktni motori imaju samo ispušni ventil (ili više njih) dok se usisavanje obavlja pomoću kanala na košuljici cilindra.
kasno si Marko na Kosovo stigao :sjedi

znas vrlo dobro sto sam napisala :sjedi
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37372
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24771 times
Been thanked: 4688 times
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by ElTriconi » 27 Mar 2019, 16:59

Sta je velves, vleves, valves, jel to neko ulje sto se mece u katalizator?
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Ovi se polovni automobili najviše kvare

Post by Salko » 27 Mar 2019, 17:00

statebriga wrote: 27 Mar 2019, 16:59

kasno si Marko na Kosovo stigao :sjedi

znas vrlo dobro sto sam napisala :sjedi
de de

nemam pojma šta ti ono znači, a nisi nijednom pokušala obrazložiti ovu izjavljenu (izvini ali) glupost.
"ignorance is bliss"

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests