UBER- korak dalje

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

UBER- korak dalje

Post by storm » 12 May 2018, 21:36

Image


Uber će ljude prevoziti letećim taksijima koje radi "slovenski Elon Musk"

Uber se bacio na projekt letećih taksija koji planira realizirati do 2023.
Jedan od glavnih Uberovih partnera za izradu letećih auta je slovenski Pipistrel
Uber surađuje i s NASA-om u razvoju dinamične kontrole leta iznad gradova
Piše: P.S.


Screenshot: Facebook/Uber

AUTOPRIJEVOZNIČKI gigant Uber predstavio je na svom drugom Elevate Summitu napredak u svom novom, izuzetno ambicioznom projektu Urban Air Mobility (UAM). A na tom projektu surađuje s NASA-om i slovenskom proizvođačem električnih aviona Pipistrel inovatora i poduzetnika Ive Boscarola, kojeg su neki prozvali “slovenskim Elonom Muskom”.

Cilj projekta UAM je razviti “siguran i efikasan sustav zračnog prijevoza gdje sve, od malenih dronova za dostavu paketa do zračnih taksija za prijevoz putnika, operira preko napučenih područja, od malenih gradića do najvećih gradova”, prema priopćenju koji je objavila NASA u ponedjeljak.

Uberovi “leteći taksiji” trebali bi prevoziti putnike već 2023.

Uberovi “leteći taksiji”, kako ih u svom članku zove portal TechCrunch, mogli bi uskoro letjeti iznad velikih američkih gradova poput Los Angelesa i Dallasa i znatno olakšati prijevoz u zakrčenom gradskom prometu, smanjujući usto zagađenje i buku zahvaljujući svom električnom motoru. Drugim riječima, nešto o čemu se već desetljećima razmišlja, uglavnom u kontekstu znanstvene fantastike, moglo bi konačno postati stvarnost.



Na Elevate summitu u Los Angelesu ovog tjedna, Uber nije samo predstavio svoje koncepte, već i iznio plan razvoja i pokretanja zračnog taksi-prijevoza uberAIR, odnosno Uber Elevate, do 2023. (testiranje bi počelo već 2020.) I ne samo to - Uber tvrdi da će, kad plan bude do kraja implementiran, ovaj oblik prijevoza biti jeftiniji od vožnje vlastitog auta, po prijeđenom kilometru i osobi. Poznata fraza "The future is now" (budućnost je sada) nikad nije zvučala prikladnije.

A ove taksi-letjelice, nazvane eVTOL (električno vertikalno uzlijetanje i slijetanje), u početku će imati pilote, ali s vremenom bi trebale postati autonomne, odnosno samovozeće. Ili, bolje rečeno, samoleteće.



Slovenski Pipistrel pionir u proizvodnji električnih letjelica

Uber pritom neće proizvoditi vlastita leteća auta, već će to za njih raditi partneri, od kojih neki, poput spomenute tvrtke Pipistrel, proizvode letjelice već desetljećima. Kako piše portal Flying Mag, koncept koji je slovenski proizvođač predstavio na Uberovom summitu koristi posebne pogonske sustave za krstarenje i vertikalno podizanje uz vrlo aerodinamična krila i samo je dio predložene obitelji letjelica koje bi mogle nositi od dvoje do šest ljudi.

Boscarol, Pipistrelov osnivač i glavni direktor, objasnio je svoje planove na summitu: “Pipistrel ne pokušava ponovo izumiti helikopter davanjem rotora vozilu, već preuzima rješenja posebnog pogona za krstarenje i vertikalno podizanje s ugrađenom sposobnošću skaliranja.”



Image



Foto: Pipistrel

Direktor istraživanja i razvoja Tine Tomažič usto je najavio “strateško partnerstvo s Elanom, slovenskom kompanijom koja je usavršila proizvodnju kompozitnih materijala i struktura u više od 50 godina postojanja, u masivnom rasponu”. “Zajedno razvijamo dizajn eVTOL strukture koja je skalabilna i u isto vrijeme ugrađujemo automatizaciju, digitalnu proizvodnju i ubrzanu konstrukciju kompozita RTM”, dodao je.

Kako je na summitu naglasio i Uberov direktor inženjeringa, Boscarolov Pipistrel je “pionir u razvoju električnih letjelica koji je inicirao doba električnog leta”, a sada zajedno s Uberom “gura industriju prema idućoj generaciji distribuiranog električnog pogona”.

Drugi partner Ubera je Karem Aircraft, koji je patentirao Optimum Speed Tiltroter tehnologiju za vojne i komercijalne svrhe i koji zajedno s Uberom razvija koncept Butterfly. Drugi partner, Embraer, također je predstavio svoj prvi eVTOL koncept. Trenutno više od 70 tvrtki radi na eVTOL-ima za Uberovu mrežu zračnih taksija.

Suradnja s NASA-om pri razvoju dinamične kontrole leta

Osim toga, za implementaciju projekta bit će im potrebna mreža mini-aerodroma na kojima će se ljudi moći ukrcati i iskrcati iz eVTOL-ova, kao i sustav upravljanja i kontrole leta. Za prvo surađuju s partnerskim tvrtkama kao što su Corgan i Gannet Fleming. Za drugo pak surađuju s NASA-om, s kojom je ova američka tvrtka potpisala već drugi sporazum za zajedničko modeliranje i simuliranje urbane zračne mobilnosti, odnosno prijevoza.

Sustav kontrole leta bio bi nešto što je Uberov direktor za inženjering aerospace sustava Tom Prevot nazvao Dynamic Skylane Networks - dinamična mreža “traka” (poput onih na cestama), “nadvožnjaka” i rampi za uzlijetanje i slijetanje koje bi se u stvarnom vremenu prilagođavale situaciji u zračnom prometu.

NASA će, koristeći podatke dobivene od Ubera, simulirati malene letjelice koje prevoze putnike u letu kroz konurbaciju Dallas-Fort Worth, u kojoj živi više od 7 milijuna stanovnika i identificirati sigurnosne probleme. Osim toga, Uber aktivno surađuje i s američkom Saveznom avijacijskom administracijom (FAA) kako bi njihov projekt bio u skladu s avijacijskom regulativom.

Iako su dužnosnici FAA-a pomalo skeptični, glavni direktor Ubera Dara Khosrowshahi, koji je na toj poziciji manje od godinu dana nakon odlaska Travisa Kalanicka, uvjeren je da će s testiranjem projekta početi 2020. Dakle, za dvije godine.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: UBER- korak dalje

Post by Hannibal » 13 May 2018, 00:19

sta sve covjek izmisli. znaci brt ima kompaniju koja dnevno preveze milione ljudi a nema ni jedno auto. a evo sad krece i da leti
🐽

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: UBER- korak dalje

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2019, 10:05

Vozač Ubera koji je odbio voziti ženu na kliniku za abortus naljutio javnost u SAD-u


Image

Vozač Ubera naljutio je javnost u Sjedinjenim Američkim Državama, ali i korisnike interneta širom svijeta nakon što je odbio prevesti svoju mušteriju do klinike za abortuse Planned Parenthood, javljaju strani mediji.
U svom postu na Redditu 20-godišnja studentica iz New Yorka pojasnila je kako je imala zakazan termin za pobačaj te se, s obzirom na to da ne vozi, oslonila na Uber. Međutim, nakon pet minuta vožnje vozač taksija ju je upitao da li se voze do klinike Planned Parenthood.

Kako dalje priča, ona mu nije željela odgovoriti, ali vozač je ponovo upitao dodajući: "Znam da se ne tiče mene, ali toliko je toga što ti tamo ne govore. Žalit ćeš zbog ove odluke do kraja svog života. Žao mi je, ali ja te ne mogu voziti dalje. Mogu te vratiti nazad, ali nećeš naći novi Uber".

Uplakana djevojka izašla je iz vozila, zaustavila lokalni taksi i prevezla se do klinike. Nakon abortusa slučaj je prijavila policiji i Uberu. Iz američke kompanije javili su joj kako je vozač dobio otkaz.

"Čak i razmišljanje o ovom iskustvu tjera me na plač. Ne mogu vjerovati da neko može biti ovako okrutan. Pobačaj je bio već dovoljno traumatičan za mene i uopće nije odluka koju sam donijela olako. Zaprepastila sam se kada se stariji muškarac suočio sa mnom iako se to njega ne tiče. Nemam problem s tim da on ili bilo ko drugi ima drugačije mišljenje, ali njegovo uvjerenje ne daje mu pravo da me dovodi do neugodnosti u trenutku kada sam već ranjiva i oslanjam se na uslugu koju mi pruža jer mi je očajno potrebna", napisala je 20-godišnjakinja na Redditu.

Njen slučaj izazvao je buru komentara i kritika na društvenim mrežama te riječi podrške. Mnogi komentarišu kako bi radnici kompanije kao što je Uber trebali znati sve o držanju distance između vozača i mušterije.

Ovaj slučaj naročito je potresao javnost jer se dešava usred žestokih rasprava vezanih za Zakon o pobačajima u SAD-u. Američki lider Donald Trump nedavno je izjavio kako podržava život, ali dopušta prekid trudnoće koja je rezultat silovanja ili incesta. S druge strane, Alabama je sredinom ove godine izglasala zabranu abortusa u svim fazama trudnoće, što je slučaj i u mnogim drugim američkim državama.
online

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests