Putna infrastruktura u BiH

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by CikCikCikPogodi » 02 Aug 2021, 22:53

Image

U Goraždu zabrinuti za budućnost projekta cestovnog povezivanja Goražda i Sarajeva, posebno nakon najava da će radovi na tunelu Hranjen biti obustavljeni zbog nedostatka novca i drugih problema koji prate realizaciju ovog milionskog projekta čiji je investitor JP Autoceste FBiH.

Premijerka BPK Goražde Aida Obuća smatra da je neprihvatljivo dovoditi u pitanje završetak projekta.

"Jasno je da je neophodna analiza i korekcija ukupnog troška. Kao Goraždanka znam da projekat ne smije biti zaustavljen, kao premijerka ću učiniti sve da se ne ugrozi interes građana BPK Goražde kojima je gradnja tunela dala novu nadu da naša borba za opstanak na Drini nije bila uzaludna. Ovaj saziv Vlade FBiH i parlamenta je pokazao posebnu senzibilnost prema BPK Goražde i to mi ulijeva povjerenje da ćemo zajedničkim naporima pronaći rješenje da ne dođe do obustave gradnje tunela. Bez imalo patetike ovo jeste historijski projekat ne samo za Goražde, nego i cijelu BiH", kaže Obuća.

Opstrukcije?!

Bivši premijer BPK Goražde Emir Oković u čijem je mandatu i započeo projekat od historijske važnosti za ovaj kanton, ističe kako je za njega neprihvatljiva teza da će radovi stati cijeneći brojna javno iskazana opredjeljenja da je ovo jedan od jako bitnih projekata za BIH, a ne samo Goražde.

"Zaključno sa mjesecom aprilom 2019. godine, do kada sam sa drugima zvanično učestvovao u ovoj priči, projekat cestovnog povezivanja je imao sve formalne pretpostavke i osiguranu Odluku Vlade FBiH o izgradnji, Odluku JP Autoceste o izgradnji kroz dvije faze (LOT 1-probijanje tunela i LOT-2- opremanje i izrada trase), bila su obezbjeđena sva pozitivna mišljenja i pozitivni stavovi brojnih institucija, projekat je uvršten u listu javnih investicija FBiH, projekat je postao dio strateških dokumenata iz oblasti transporta, obezbjeđena su sredstva za realizaciju LOT-1, potpisan je ugovor sa izvođačem, obezbjeđen je nadzor nad izvođenjem radova, dana 04. marta 2019. godine ozvaničen je početak radova, formirana su bila sva tijela za praćenje realizacije, obezbjeđena je bila odluka OFID Fonda o odobrenju dodatnih kreditnih sredstava za ovaj projekat. Što se mene tiče pravo pitanje je kad će početak realizacije radova LOT 2, izgradnja trase, a sve ostalo se zove opstrukcijom", ističe Oković.

Pitanje sudbine projekta historijski važnog za Goražde na posljednjem zasijedanju Doma naroda Parlamenta FBiH aktuelizirao je Senad Čeljo, zastupnik iz Goražda, tražeći od premijera Novalića i nadležnih ministarstava da izvijeste delegate u kojoj je fazi realizacija projekta jer niko iz zvanične vlasti nije obrazložio i pojasnio razloge zbog kojih je kompanija Euroasfalt smanjila intenzitet radova.


"Postoje informacije iz medija i preko odbora za praćenje realizacije projekta da dinamika utroška sredstava ide brže od dinamike izvođenja radova tako da bi se moglo desiti da projekat dođe u krizu, u slučaju da nestane sredstava u određenoj budžetskoj godini i smatram da je potrebno na vrijeme pokrenuti to pitanje. Kolege delegati iz Goražda su također pitali u tom pravcu, prije svega da se prezentuje stvarno stanje, dokle se došlo sa projektom i dokle se došlo sa utroškom sredstava", kaže Čeljo.

U kojoj je fazi projekat?

Prema raspoloživim informacijama oko 80 miliona KM, koliko je Vlada Federacije BiH prvobitno izdvojila, planirano je da tunelska cijev od pet kilometara bude probijena. Međutim, novca je nestalo u trenutku dok je probijeno samo 2,5 kilometara. Do sada je obavljena tek trećina ukupnog posla.

Čeljo vjeruje da neće doći do potpune obustave radova na tunelu Hranjen podsjećajući da je riječ o projektu od javnog interesa.

"Radovi ne bi smjeli da stanu, jer obzirom da je uloženo već 80 miliona u prvu fazu, a planirana je i druga faza, LOT 2 koji se odnosi na uređenje tunela, pitao sam da li su planirana sredstva za nastavak projekta i kakav je status OFID kreditnog odbora (od 24.9.2018.godine) o odobrenju dva kredita za realizaciju trase Hrenovica-Goražde, kakva je sudbina tih odluka, da se podnese jedan izvještaj i da se planira šta dalje. Također, pitanje za Ministarstvo transporta FBIH i JP Autoceste FBIH je u kojoj je fazi realizacija ugovora o izvođenju radova na probijanju tunela Hranjen, prema ugovoru zaključenom sa preduzećem Euroasfalt, koliko je sredstava utrošeno do danas i koji je obim izvršenih radova, kada se planira pokretanje javne nabavke za LOT 2", kaže Čeljo.

Iako je intenzitet radova smanjen Čeljo ističe da raspolaže informacijom oni nisu stali no pitanje je i šta su razlozi za probijanje troškova.

"I to treba obrazložiti, ako se pojavila voda ili stijena to je nešto što se moglo očekivati, jedino realno je da je poskupio materijal, o svemu tome zvanično očekujemo informaciju", kaže Čeljo.

Sudbina projekta od historijskog značaja za BPK Goražde i sve informacije koje se u međuvremenu prikupe trebali bi u septembru biti predmet diskusije u federalnom parlamentu", najavio je Senad Čeljo, zastupnik u Domu naroda Parlamenta FBIH.

Izvor: Klix.ba

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by MorningStar » 02 Aug 2021, 22:54

Nevazna vijest , nego sta kaze Dodik ocel se cJepat i ocel Bake da mu neda :ooo

User avatar
Barba
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2993
Joined: 17 Oct 2019, 00:15
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Barba » 02 Aug 2021, 22:57

Možda je za tebe nevažna, ali za mene je od krucijalne važnosti. :lupa

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by CikCikCikPogodi » 02 Aug 2021, 22:58

MorningStar wrote: 02 Aug 2021, 22:54 Nevazna vijest , nego sta kaze Dodik ocel se cJepat i ocel Bake da mu neda :ooo
Ne zivi svi na tavi, gdje sve ravno.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by MorningStar » 02 Aug 2021, 22:59

Barba wrote: 02 Aug 2021, 22:57 Možda je za tebe nevažna, ali za mene je od krucijalne važnosti. :lupa
Ma pusti tunel i 80 miliona eno Dodik provocira a Bakir mu neda - naprjed nasi :ooo

User avatar
Barba
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2993
Joined: 17 Oct 2019, 00:15
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Barba » 02 Aug 2021, 23:00

Nek ti popuše obojica :hihi

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Taare » 03 Aug 2021, 10:50

Čekaj, euroasfalt dobio 80 miliona da probije tunel. Dakle, kada su slali ponudu, rekli su da će ga probiti za tu cifru.
Sad imamo situaciju da su probili samo pola i već potrošili lovu.
Ovo je klasični kriminal.
Napravi se takav ugovor koji im omogućava da mijenjaju konačnu cijenu.
Recimo tako što "iznenada" nalete na malo vode.
Ovo je čist primjer krađe narodnog novca.
Sad će se praviti pritisak na vladu koja će na kraju pristati da isplati dodatnu lovu.
Budući da je euroasfalt sda firma, ovo je najbolji primjer kako ta sda pljačka narod.

I onda se pojave pokvarenjaci koji brane tu politiku.
Da sam vlast, prvo bih se obračunao s takvima.
Recimo ovog nasifa direktno u zatvor. Ali, ne bi on meni u tuzlanski ili zenički spa, nego odgovarajući zatvor napraviti u nekom rudniku kako bijela dana ne bi vidjeli.
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by insomnia » 03 Aug 2021, 10:52

Jel moguce da niko ne prepozna sarkastican komentar
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by insomnia » 03 Aug 2021, 10:54

E ovako bi vas na Brcko doveli. Pola vojske bi ostalo nedje usput. Pola granata takodje a od ono pola sto je stiglo jedno trecina se nije aktivirala, Fadilova firma radila tender… i hajde sad kae presjecaj RS

No ne bih ja puno navijao za neke ratne opcije na vasem mjestu. Suti, dovi da stranci zavrse sve i to je maksimum Bosnjacke mogucnosti
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by CikCikCikPogodi » 03 Aug 2021, 11:04

Taare wrote: 03 Aug 2021, 10:50 Čekaj, euroasfalt dobio 80 miliona da probije tunel. Dakle, kada su slali ponudu, rekli su da će ga probiti za tu cifru.
Sad imamo situaciju da su probili samo pola i već potrošili lovu.
Ovo je klasični kriminal.
Napravi se takav ugovor koji im omogućava da mijenjaju konačnu cijenu.
Recimo tako što "iznenada" nalete na malo vode.
Ovo je čist primjer krađe narodnog novca.
Sad će se praviti pritisak na vladu koja će na kraju pristati da isplati dodatnu lovu.
Budući da je euroasfalt sda firma, ovo je najbolji primjer kako ta sda pljačka narod.

I onda se pojave pokvarenjaci koji brane tu politiku.
Da sam vlast, prvo bih se obračunao s takvima.
Recimo ovog nasifa direktno u zatvor. Ali, ne bi on meni u tuzlanski ili zenički spa, nego odgovarajući zatvor napraviti u nekom rudniku kako bijela dana ne bi vidjeli.
Negdje mozes jednom ukrasti koji cenat asfalta, ali drugi put ga neces ni postavljati.
Dobili pare i mogu se kladiti da tu su radila dva tri radnika, ostali su stajali vani hladili muda u jupolovima kantama, mazuci zidarske sendvice i dijelili zidarsku sarajevsku pivu.

Jos kad se sjetim, da su hodze dolazile na ovo mjestu kad su ga krenuli probijati, da proce fatihu isto ko svecanici kad se krene graditi crkva.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2419 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Melek » 03 Aug 2021, 11:07

Ma izgradiće se to.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by CikCikCikPogodi » 03 Aug 2021, 11:11

Melek wrote: 03 Aug 2021, 11:07 Ma izgradiće se to.
Sto bi Bakir reko, razmahat ce se.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Taare » 03 Aug 2021, 11:28

CikCikCikPogodi wrote: 03 Aug 2021, 11:04 Dobili pare i mogu se kladiti da tu su radila dva tri radnika, ostali su stajali vani hladili muda u jupolovima kantama, mazuci zidarske sendvice i dijelili zidarsku sarajevsku pivu.
Ma ja, standard. Može im se. Potpišu poso u vrijednosti od 80 miliona, a kad završe naplate 150 mio.
Sklopi se aneks ugovora i bog te veselio.
onda taj mujica koji guzelja ispred tunela i loče pive, fino skonta da se u jednom djelu tunela pojavila voda il neka tvrđa stijena, i namah zove šefa.

- šefe, naišli smo na veću stijenu koja nije predviđena u potpisanom ugovoru od 80 mio.
- ok, dobri moj mujice, sredit ćemo. Za takve se stvari ugrađuje aneks ugovora.

Onda se na POČETNU cijenu dodaju dodatni troškovi nastali zbog nepredvidivih okolnosti.
Zato su sad završili probijanje samo pola tunela, a naplatili tih 80 mio.
Na svakom jbnom gradilištu dođe do nepredvidivih okolnosti.
Tako se pljačkaju pare.
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 52876
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1853 times
Been thanked: 14686 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by HAVANA » 03 Aug 2021, 14:08

Bas me cudi.Ko bi rekao da ce se ovako nesto desiti.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Barba
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2993
Joined: 17 Oct 2019, 00:15
Mood:
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Barba » 03 Aug 2021, 14:24

HAVANA wrote: 03 Aug 2021, 14:08 Bas me cudi.Ko bi rekao da ce se ovako nesto desiti.
Ja naivčina sam pomislio da se ne smiju zayebavati sa ovim prođektom!

:lupa

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2419 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Melek » 03 Aug 2021, 14:59

Ma biće tunel, šta vam je ba. Ovaj projekat finansira i gradnju tunela i Patriotsku Ligu. Inače bi Liga dobila karinu, da mora preko skupšćine :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26342
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1841 times
Been thanked: 4006 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Beni » 03 Aug 2021, 15:13

Melek wrote: 03 Aug 2021, 14:59 Ma biće tunel, šta vam je ba. Ovaj projekat finansira i gradnju tunela i Patriotsku Ligu. Inače bi Liga dobila karinu, da mora preko skupšćine :kafa
Hoce nekadako bog da


Autoceste FBiH: Radovi na tunelu Hranjen se obustavljaju jer nema dodatnog novca

https://www.klix.ba/biznis/privreda/aut ... /210803069
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Taare » 03 Aug 2021, 16:12

Beni wrote: 03 Aug 2021, 15:13
Melek wrote: 03 Aug 2021, 14:59 Ma biće tunel, šta vam je ba. Ovaj projekat finansira i gradnju tunela i Patriotsku Ligu. Inače bi Liga dobila karinu, da mora preko skupšćine :kafa
Hoce nekadako bog da


Autoceste FBiH: Radovi na tunelu Hranjen se obustavljaju jer nema dodatnog novca

https://www.klix.ba/biznis/privreda/aut ... /210803069
"Činjenica je da je izvođač do sada izveo 37 posto radova na tunelu, da je utrošeno 97 posto od ukupne vrijednosti ugovorenih radova, kao i da je proteklo 80 posto ugovornog roka za završetak radova", naveli su.
Potroši pare, probijaj rokove, a ne završi ni pola dogovorenog posla.
To je taj kriminal.
Zato kažem, daj mi vlast na godinu dana pa da vidiš kako bi se to iskorijenilo.
Kad specijalci pred kamerama uhapse gazdu firme i samo u gaćama izvedu iz kuće, pa onda sud proda njegovu imovinu kako bi se nadoknadili troškovi, nikad niko ne bi ni pomislio da vara i krade, niti da probija rokove.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83403
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10841 times
Been thanked: 15926 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Fuddo » 03 Aug 2021, 16:17

Moze li ista zivo a da nije neka mrljavina, utaja, prevara, laganje, petljanje…
Doktor, vakcina, cesta, utakmica…sta god pocne, nesta zasere.
Pa kako mu vise ne dosadi u blatu metiljat?
Nevjerovatno.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83403
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10841 times
Been thanked: 15926 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Fuddo » 03 Aug 2021, 16:23

I pazi biznismena, pogodio poso, tolko para, taj i taj rok, potpiso ugovor, i jedan dan dodje, mi se zajebali, nemre nam bit to para sto smo pogodili, treba mi jos tolko.
Pa sta me boli hargija sto ti treba, rodi ih, uzmi kredit, j... mi se, ili na sud i sve cu ti uzet sa racuna, i te masine sto imas, kancelarije, namjestaj, sve.
Prave narod budalama.
Dozvolite da se obratimo

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests