Putna infrastruktura u BiH

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Taare » 03 Aug 2021, 16:30

Fuddo wrote: 03 Aug 2021, 16:23 I pazi biznismena, pogodio poso, tolko para, taj i taj rok, potpiso ugovor, i jedan dan dodje, mi se zajebali, nemre nam bit to para sto smo pogodili, treba mi jos tolko.
Pa sta me boli hargija sto ti treba, rodi ih, uzmi kredit, j... mi se, ili na sud i sve cu ti uzet sa racuna, i te masine sto imas, kancelarije, namjestaj, sve.
Prave narod budalama.
Ne može druže kad imaju aneks ugovora.
Isto tako, ako ste pažljivo čitali, cijena od 80 miliona jeste cijena samo za probijanje brda.
fini radovi poput betoniranja i asfaltiranja se posebno pogađaju.
E, budući da su potrošili pare a iskopali manje od pola tunela, lahko je izračunati da će za završetak samog bušenja trebati još barem 100 miliona, plus pare za fine radove.
Tunel će porezne obveznike koštati preko 300 miliona.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83404
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10841 times
Been thanked: 15926 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Fuddo » 03 Aug 2021, 16:39

Taare wrote: 03 Aug 2021, 16:30
Fuddo wrote: 03 Aug 2021, 16:23 I pazi biznismena, pogodio poso, tolko para, taj i taj rok, potpiso ugovor, i jedan dan dodje, mi se zajebali, nemre nam bit to para sto smo pogodili, treba mi jos tolko.
Pa sta me boli hargija sto ti treba, rodi ih, uzmi kredit, j... mi se, ili na sud i sve cu ti uzet sa racuna, i te masine sto imas, kancelarije, namjestaj, sve.
Prave narod budalama.
Ne može druže kad imaju aneks ugovora.
Isto tako, ako ste pažljivo čitali, cijena od 80 miliona jeste cijena samo za probijanje brda.
fini radovi poput betoniranja i asfaltiranja se posebno pogađaju.
E, budući da su potrošili pare a iskopali manje od pola tunela, lahko je izračunati da će za završetak samog bušenja trebati još barem 100 miliona, plus pare za fine radove.
Tunel će porezne obveznike koštati preko 300 miliona.
Pa super, probij brdo, pa cemo pricat.
Hoce ih kostat ako su budale.
Pola te love braca su opuhala i sve je na racunima po Kipru.
Sve im uzet, zvat svabu nek to pravi.
Nek sad euroasfaltira neni iSprIdkuce.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by CikCikCikPogodi » 03 Aug 2021, 16:59

Fuddo wrote: 03 Aug 2021, 16:17 Moze li ista zivo a da nije neka mrljavina, utaja, prevara, laganje, petljanje…
Doktor, vakcina, cesta, utakmica…sta god pocne, nesta zasere.
Pa kako mu vise ne dosadi u blatu metiljat?
Nevjerovatno.
Ne moze to je nama u krvi. Gdje god odemo i ko god nam dode, mi ga pokusamo varat, petljat i prevariti. Tako je Japan jednom doniro sadnice za parkove, i limene krovove za skole. I sta je bilo dosla delegacija Japanaca to sve ha hu nestalo.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 36621
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 22592 times
Been thanked: 4409 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by ElTriconi » 03 Aug 2021, 17:02

Fuddo wrote: 03 Aug 2021, 16:23 I pazi biznismena, pogodio poso, tolko para, taj i taj rok, potpiso ugovor, i jedan dan dodje, mi se zajebali, nemre nam bit to para sto smo pogodili, treba mi jos tolko.
Pa sta me boli hargija sto ti treba, rodi ih, uzmi kredit, j... mi se, ili na sud i sve cu ti uzet sa racuna, i te masine sto imas, kancelarije, namjestaj, sve.
Prave narod budalama.
Pa more se to tako, pajdo kasnis i ondar placaj penale. Neas para ima zapljena i bila 🤗☺️
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Goražde zabrinuto zbog najave obustave gradnje tunela Hranjen: Neizvjestan uspjeh projekta

Post by Taare » 03 Aug 2021, 17:33

Kao što rekoh...
"Najveća krivica, naravno, leži na Vladi FBiH. Primjetno je da Vlada odgovornost želi prebaciti na izvođača radova Euroasfalt, ali problem je u prirodi ugovora koji je Vlada potpisala. Radi se o tome da je Vlada, čijim se čelnim ljudima trenutno pred Sudom BiH sudi i za nesavjestan rad, potpisala ugovor koji nije predviđao poteškoće u radu koje su se u međuvremenu pojavile i jednim dijelom izvukle novac. Drugi problem je što je Vlada pristala da cjelokupna sredstva za projekt prebaci firmi, umjesto da to ide po završetku određenih faza projekta nakon nadzora, kojeg prvih pet mjeseci nije ni bilo, a kad je uspostavljen nije imao nikakve ovlasti, što je treći najveći problem u ovoj priči", istakla je Pozder.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55457
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1842 times
Been thanked: 5526 times
Status: Offline

Re: Putna infrastruktura u BiH

Post by Duminjo » 05 Jun 2022, 15:05

Širokobriješka kompanija Hering, koja je izvođač radova, je objavila snimak iz zraka dijela nove magistralne ceste M-17.3 Stolac – Neum tačnije dionicu Hutovo – Cerovica – Stolovi u dužini od pet kilometara.




Ova dionica magistrale za promet je otvorena 1. juna, te je preostalo da se završi još samo jedna dionica dužine oko šest kilometara što će značiti da su radovi na izgradnji ceste Stolac – Neum dužine 36 kilometara u potpunosti završeni.

Ova saobraćajnica je od strateškog značaja i njezino puštanje u promet će potpuno pormjeniti sliku saobraćajne infrastrukture na jugu naše zemlje.

Izgradnjom ove moderne prometnice riješit će se problem cestovne povezanosti obale Jadranskog mora i područja Neuma sa ostatkom HNK, a time i cijele BiH, te pozitivno utjecati na konkurentnost privrede Stoca i Neuma.

Tako će odlazak u Neum koji godinama građanima naše zemlje stvarao nedoumice da li da se opredijele za vožnju preko Svitave ili u koloni strpljivo čekaju satima prelazak preko dva granična prijelaza susjedne Hrvatske konačno ukloniti.

Izgradnja magistralne ceste Stolac - Neum je počela u aprilu 2018. godine, a okončanje se očekuje početkom 2022. godine. Sredstva za izgradnju ove ceste dio su programa izgradnje i modernizacije magistralnih cesta u Federaciji BiH u vrijednosti od 173 miliona KM.

Riječ je o kreditnim sredstvima Svjetske banke, Evropske investicijske banke i Evropske banke za obnovu i razvoj.


klix

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55457
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1842 times
Been thanked: 5526 times
Status: Offline

Re: Putna infrastruktura u BiH

Post by Duminjo » 05 Jun 2022, 15:12

4 godine i 3 mjeseca, magistrala duga 36km.
Pa nije ni sporo.

User avatar
Tokmak
Vucin apostol
Vucin apostol
Posts: 15079
Joined: 08 Jul 2015, 17:31
Location: Ulica Rajkovačića i Čalušića bb
Has thanked: 948 times
Been thanked: 936 times
Status: Offline

Re: Putna infrastruktura u BiH

Post by Tokmak » 05 Jun 2022, 22:16

Kinezi bi je završili za pola godine.
Vuk dlaku mijenja, ćud nikada.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26262
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13601 times
Been thanked: 13857 times
Status: Offline

Re: Putna infrastruktura u BiH

Post by ironman » 05 Jun 2022, 22:22

I trajala bi toliko :D.
dream of spring..

User avatar
MunDzi
Svadjalica
Svadjalica
Posts: 19015
Joined: 26 Jan 2020, 16:50
Has thanked: 715 times
Been thanked: 1390 times
Status: Offline

Re: Putna infrastruktura u BiH

Post by MunDzi » 05 Jun 2022, 22:51

Blago Neumu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7701 times
Status: Offline

Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2024, 10:26

Image



Najviše doprinosa za putnu infrastrukturu u Federaciji se izdvaja iz Tuzlanskog kantona. Pradoksalno – jer je to kanton s lošom cestovnom infrastrukturom, a to koči i razvoj privrede. Hoće li u novoj godini ovaj kanton dobiti kvalitetnije i sigurnije ceste?
Brza cesta ili autoput pojmovi su o kojima građani Tuzlanskog kantona godinama maštaju i nadaju se da će im barem magistralni putevi biti sanirani.

Najmnogoljudnijem kantonu, sa najvećim izvozom u Federaciji BiH, putna blokada jedan je od ograničavajućih faktora za razvoj privrede.


"To je nešto što mi moramo imati i to je nešto što je prijeka potreba privrede Tuzlanskog kantona. Veći zamajac, veće investicije, veća prohodnost proizvoda i roba i usluga bi bila. 15,22% javnih prihoda koji se uberu u Federaciji, ubiru se u Tuzlanskom kantonu. To govori o snazi privrede Tuzlanskog kantona", kaže predsjednik Privredne komore TK-a Nedret Kikanović.


Ministar trgovine, turizma i saobraćaja TK-a Denis Bećirović (DF) naziva ovo maćehinskim odnosom.


"On je na glavi kada treba da učestvuje u kreiranju budžeta, sufinansiranju projekata koji se rade negdje drugo, a kada se ti novci trebaju vratiti u vidu kapitalnih izdataka u Tuzlanskom kantonu, tu smo na repu", kaže on.

"Priča o izgradnji brze ceste u ovom kantonu traje godinama. No, ovoga puta iz Vlade Federacije BiH ističu da su određene aktivnosti pokrenute, a pravne stvari privode kraju da bi se", kazao je premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP) – krenulo u eksproprijacija zemljištu i da je osiguran novac i onda izbor izvođača i da se počne polako raditi.

Odgovor na pitanje hoće li i kada TK dobiti brzu cestu, potražili smo i u Javnom preduzeću Autoceste Federacije BiH. Odgovor je da postoji niz planiranih aktivnosti u 2024. godini, poput okončanja projektne dokumentacije za autocestu Orašje -Tuzla, dokumentacije za brzu cestu Doboj Istok – Gračanica – Šićki Brod, kao i brzu cestu Šićki Brod – Dubrave – Kalesija, te početak radova na dionici LOT 5 Čanići – Mihatovići, Tuzla.

"Sve planirane aktivnosti jasno ukazuju na namjeru unapređenja putne infrastrukture u Tuzlanskom kantonu, čime bi se doprinijelo povećanje povezanosti i razvoja regije, a što je ujedno i izuzetno važno za razvoj tog kantona kao najmnogoljudnijeg koja ima za krajnji cilj izgraditi kvalitetnije puteve i još kvalitetnije saobraćajnice", kazali su.

Posljednji veći poduhvat, kada je riječ o izgradnji puteva u ovom kantonu, bio je 1968. godine, a riječ je o putu Tuzla – Orašje. Od tada do danas i ono što je započeto nije završeno, a u međuvremenu je obećano mnogo. Građanima ne preostaje ništa drugo nego da se nadaju da će nešto od obećanog biti ispunjeno i da neće biti samo obećanje u izbornoj godini, izvijestila je Federalna televizija.
online

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by seln » 04 Jan 2024, 10:30

'ta će nam autoput...
meni je srce puno kad vidim kako se gradi u Hercegovini i u RS.
Za 3/5 spremni!

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26262
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13601 times
Been thanked: 13857 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by ironman » 04 Jan 2024, 10:35

Kako je federalna vlada naklonjena Tk mozda se izgradi autoput Sarajevo Banovici.
Ostatak kantona moze i zaprezni put.
Kad nece da glasaju za pda i nip 😂
dream of spring..

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24657
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 6482 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by Koraci_u_noci » 04 Jan 2024, 10:36

68.e zadnji poduhvat, grdne rane
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 41736
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13554 times
Been thanked: 12106 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by Masamune » 04 Jan 2024, 11:19

Najveći krivci su sami ljudi iz TK koji sjede u Cestama Federacije koji kad prođu Olovo postanu veće Sarajlije od domaćih i još pljuju na sredine iz kojih su došli. Od takvih ne možeš ništa očekivati.

Ista stvar je i za ostala javna preduzeća.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15060
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 608 times
Been thanked: 1979 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by Laser » 04 Jan 2024, 12:32

Yebo Tuzlake, nikad nisu bili ljudi, osim kad treba platit parking dragim gostima iz Srbije. :D.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80531
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9820 times
Been thanked: 6642 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by Julia-Klara » 04 Jan 2024, 12:44

Vrijeme je da se nesto napravi, ali kada pogledam sva ona naselja oko magistralnog puta, tesko da se ista moze napraviti.
Jedino ako imaju neko drugo rjesenje :cudi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 41736
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13554 times
Been thanked: 12106 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by Masamune » 04 Jan 2024, 12:50

Laser wrote: 04 Jan 2024, 12:32 Yebo Tuzlake, nikad nisu bili ljudi, osim kad treba platit parking dragim gostima iz Srbije. :D.
Pa nije samo Tuzla u pitanju.

Imaš Gračanicu koja je privredni centar TK. Veći i od Tuzle po nekim standardima. Šta je s njima?

A putevi katastrofalni. Rupa na svakom ćošku.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by seln » 04 Jan 2024, 13:26

Chan wrote: 04 Jan 2024, 11:19 Najveći krivci su sami ljudi iz TK koji sjede u Cestama Federacije koji kad prođu Olovo postanu veće Sarajlije od domaćih i još pljuju na sredine iz kojih su došli. Od takvih ne možeš ništa očekivati.

Ista stvar je i za ostala javna preduzeća.
Zar nije iz Tuzle bio ministar saobraćaja, autoputeva, cesti i drumova 2010-2014?
Je li bar svečano zakrpio onih par rupa oko Par Sela ili Čaklovića?
Za 3/5 spremni!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80531
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9820 times
Been thanked: 6642 times
Status: Offline

Re: Ekonomski najjači kanton u Federaciji BiH nema autoput ni brzu cestu

Post by Julia-Klara » 04 Jan 2024, 13:34

Problem sa magistralom Tuzla-Orasje je sto je jako frekventna, i samo zatvaranje iste i za najmanje popravke uzrokuje saobracajni kolaps.
Fakat ne vidim nacin za poboljsanje, osim da se cesta/autoput/nestodrugo pravi na drugoj lokaciji BEZ da se uzurpira saobracaj na postojecoj.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests