Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Kvarovi na automobilu - savjeti za vožnju

Post by String » 05 Jan 2011, 20:13

Ovdje pisemo o eventualnim kvarovima nastalim na nasim automobilima....prijedlozi,popravke,..ovo-ono, znate vec sta...

Primjetio sam jutros da mi se nivo vode u boci smanjio za 2,5-3cm iako su mi prije 4 dana u servisu promijenili komplet vodu iz hladnjaka i antifriz. Nigdje ne curi gledao sam ali cesto u autu osjetim neki miris koji dolazi iz otvora za grijanje/hladjenje. Kontam ako curi negdje primjetilo bi se na crijevima ili bih barem vidio u garazi na podu.
Drugi problem je sto sam na remenu primjetio da je ispucao jako i trebam li to zamijeniti sto prije ili cekati da posavijam ventile pa odem kuci taxijem?

P.S Ne razumijem se bas 100% u te sheme :oo
Image

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Amazonka » 05 Jan 2011, 20:15

Ne razumijem se ni ja, ali to me ne smeta da pišem post baš ovdje :oo

Ne mijenjaj remen dok ne pukne, taxi je uvijek na raspolaganju :plavi
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by String » 05 Jan 2011, 20:34

Znaci da ga ne mijenjam dok ne pukne? :plavi
Image

User avatar
Amazonka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3919
Joined: 18 Nov 2010, 11:36
Location: Sarajevo
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Amazonka » 05 Jan 2011, 20:38

Ne mijenjaj ništa, pravi se da nisi primjetio :haha
Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja
da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam
još jučer smatrala nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj.

Vjerojatno bih odustala i od sebe same, ali ne mogu. Jer, ko će
ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah?....


Image

User avatar
Lary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 320
Joined: 17 Oct 2010, 20:21
Location: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Lary » 05 Jan 2011, 22:32

... kada se promjeni antifriz (onda dobiješ friz) ... ili permant ... potrebno je pustiti da motor odradi svoje ... naravno obavezno je ozračiti sistem kako bi zračni jastuci nastali u sistemu nestali ... to bi mog'o biti problem ...

... druga stvar možda ti nije na ventilima za ozraku dovoljno zavrnuto ... pa tečnost izlazi u vidu pare, te stoga ne može primjetiti da curi ili something like that ... al' ovo je pod ? ...

... u mene je bio problem ... kada sam mijenjao tečnost u hladnjaku da nije bilo grijanja, a temperatura motora prelazila preko 100 C ... rješeno ozrako sistema hlađenja ...

PS: taj specifični miris je od antifiriza kada se tek promjeni, vremenom nestane ...
da mihi facta dabo tibi ius, na bosanskom: "plaćanje solarno, pa ćemo vidjeti"

User avatar
Dreamy
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 573
Joined: 17 Nov 2010, 17:24
Location: Vienna
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Dreamy » 06 Jan 2011, 11:15

eto string jedino ti je lary dao donekle kompetentan odgovor u ovako ozbiljnoj temi... vjerojatno kod zamjene antifriza nisu odzracicli system kako treba pa tako nivo rashladne tekucine pada... to su ovisno o autu dva ventila na crijevima koji vode od pumpe za vodu ka hladnjaku i od hladnjaka ka bloku motora. odvrnu se potpunu pa pustis auto da laufa, grijanje na full kao i ventilaciju u autu da termostat oslobodi protok i polako nadopunjujes... obicno zrak u system primjetis kad je auto na radnoj temperaturi pa malcice stanes u leru a kazaljka ide u crveno, pokrenes auto a ona opet spada, i tak to... nije to nista strasno... a mozda su ti na servisu i pumpu maznuli pa stavili neku kilavu koja ne da samo (ne)tjera vodu vec i vuce zrak u system jer nije diht kak treba... ma da mogao bi se tu roman napisati o tome...
a cuj remen ako je malo u kujcu zamjeni ti njega, nema smisla placati enorme cjene i onda tu pisati o propustu i kak si se s taxijem vozal doma pa da se mi imamo cemu smijati...
ajde prijatelju ti u radionu gdje su radili to na rashladnom systemu i reci da ti pokazu u cemu je problem pa nam nesto napises o tome sta je odradjeno...

a da jos nesto... meni su ovdje u Austriji u servisu popalili neke djelve pa imam neki princip... ja dok si nadjem neki servic koji mi lako i brzo dostupan odem tamo recem kako bih rado odradjivao service kod njih ali pod uvjetom da sam u radioni pored auta... naravno objasnim ja da nemam ja nista protiv njihovog servisa i da cu uredno platiti ali da imam lose iskustvo i da mi je zao sto je tako... TOCKA...

primjer: skoda oktavija 1.9tdi prije 7god. ja na service obavim to i za vikend krenem za hrvatsku... ebote auto ni da mrdne... od 2000 obrtaja pocinje se gusiti i nece vuc kako treba... ja kod service i kazu mjenjali ste senzor za turbo-loader, ja velim nisam... on mi pokaze da je to mjenjano i to na skoro ali da nije nov, hahaha... eto ja skontam ovi u radioni malo zarade pa skinu po neki ispravan dio da bi to odradjivali kod frendova u slobodno vrijeme na crnjaka... ko budala? JA... ma ebal sam njim sve po spisku u tom servisu tada...
uh al sam se raspisal, ajde dosta me vise...
Trenutak srece nije nesto maleno, on i postoji samo u kratkim trenucima!!!

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by String » 06 Jan 2011, 18:42

Hvala svima na uputama :mig
Jutros sam bas pogledao ponovo i vidio da se nivo u boci vratio na staro????
Kada sam pratio crijevo koje vodi do vrha hladnjaka vidio sam da je stezac na crijevu popustio i da se pomjerio oko 1cm nazad i da je tu vlazilo bas kao sto Lary kaze da je tecnost izlazila u vidu pare. Nije mi jasno jos kako se nivo tecnosti vratio iako je na tom mjestu izlazilo u vidu pare ali eto...
@mandi, kod mene je dugmic za pojacavanje muzike uvijek na "10" a bijeli dim izlazi iz auspuha vozila regularno...i pazi cuda, auto i dalje radi :oo
Image

valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by valter » 06 Jan 2011, 18:56

string,ako nisi zapisao kad si mijenjao zupčasti remen ili ako ti je imalo sumnjiv obavezno ga zamijeni.Zupčasti se većinom mijenja na predjenih 60-70 hiljada kilometara,zavisi o kojem se autu radi i otprilike sa španerom košta dosta,dosta manje nego da ti pukne i pomota ventile,i tek onda napraviš kuršus.
O kojem se autu radi?

User avatar
metallica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 214
Joined: 06 Jan 2011, 18:47
Location: sarajevo
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by metallica » 06 Jan 2011, 19:02

Najvaznije za auto je da ga odrzava JEDAN majstor ili jedna Majstorska radionica a ne kao sto to dosta ljudi radi ide od majstora do majstora, od tog posla nema nista :( .To je isto kao kad bi covjek svaki put isao drugom zubaru nidje veze :sok Kada ga odrzava jedan majstor onda on zna njegovu "istoriju bolesti" zna kad sta treba mijenjati, dotezati, dosipati itd. i sto je najvaznije kada si par godina kod istog majstora onda on osjeca i neku odgovornost prema vama i vasem autu a kad te majstor vidi prvi put samo gleda kako ce te "klepiti po usima"
Last edited by metallica on 06 Jan 2011, 19:19, edited 1 time in total.

valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by valter » 06 Jan 2011, 19:06

metallica wrote:Najvaznije za auto je da ga odrzava JEDAN majstor ili jedna Majstorska radionica a ne kao sto to dosta ljudi radi ide od majstora do majstora, od tog posla nema nista :( .To je isto kao kad bi covjek svaki put isao drugom zubaru nidje veze :sok Kada ga odrzava jedan majstor onda on zna njegovu "istoriju bolesti" zna kad sta treba mijenjati, dotezati, dosipati itd. i sto je najvaznije kada si par godina kod istog majstora onda on osjeca i neku odgovornost prema vama i vasem autu a kad te majstor vidi prvi put samo gleda kako ce te "klepiti po usima"
fino rečeno metallica(usput dobro nam došao na forum :mah )Slažem se sa ovom teorijom i pokušavam već godinama da primjenjujem ovaj recept što većinom i uspijevam.

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by String » 06 Jan 2011, 19:15

Evo ova konzerva, valter :oo

Image
Image
Image

User avatar
metallica
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 214
Joined: 06 Jan 2011, 18:47
Location: sarajevo
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by metallica » 06 Jan 2011, 19:21

valter wrote:
metallica wrote:Najvaznije za auto je da ga odrzava JEDAN majstor ili jedna Majstorska radionica a ne kao sto to dosta ljudi radi ide od majstora do majstora, od tog posla nema nista :( .To je isto kao kad bi covjek svaki put isao drugom zubaru nidje veze :sok Kada ga odrzava jedan majstor onda on zna njegovu "istoriju bolesti" zna kad sta treba mijenjati, dotezati, dosipati itd. i sto je najvaznije kada si par godina kod istog majstora onda on osjeca i neku odgovornost prema vama i vasem autu a kad te majstor vidi prvi put samo gleda kako ce te "klepiti po usima"
fino rečeno metallica(usput dobro nam došao na forum :mah )Slažem se sa ovom teorijom i pokušavam već godinama da primjenjujem ovaj recept što većinom i uspijevam.
hvala za dobrodoslicu :tjesi :)
i ja isto ne mijenjam majstore ako nisam primoran

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Krokodil Behko » 16 May 2011, 15:14

Ja bogme nemam nikakvih problema sa permantom..
Samo u jesen,jos malo permanta donaspem u spremnik i malo vode i to je to..
Spreman za zimu.. Fercerao je i na -30.. Benzinac zakon :)
Inace je krs zivi.. Renault clio 1993 godiste. Ali mocan je.. Bas sam danas na
auto-putu (Visoko-Ilijas) presisao sve zivo sto se kece.. Steta sto ima sporih mazgova
koji me ometaju u bezbriznoj voznji od 160km/h.. :cvike

Nisam ni ja strucan za mehaniku,.ali neki sam remen na ovom Cliu mijenjao dva puta za 15
maraka.. To je onaj sto se vrti na zupcanicima alternatora i bloka motora... Prvi put,cak mi
je bio i pokao pa sam od SA do kuce,vozio bez njega,s tim sto mi se struja izvlacila sa akumulatora.
Bila upaljena lampica akumulatora cijelo vrijeme..

Nego,sad stvarno da vas pitam,imam problem sa farovima.. Odjednom,slabije svijetle.. po mraku
sam ko sismis.. Odem ja svom mehanicaru a on kao iz topa kaze:moras nabaviti nove farove..
Medjutim,ja nisam siguran bas.. Nesto mi i stakla slabo ferceraju.. I ona su na struju pa
pomislih,da li je moguce mozda da auto gubi struju negdje pa je zato to i sa farovima i sa staklima.
I sta uopste znaci taj pojam "gubi struju"???
Jel to znaci da mi nevalja neki kabal ili akumulator ili sta??
Unaprijed zahvalan... jbg..
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by merylin » 16 May 2011, 17:58

Kod mene prije dvije sedmice klima prestala raditi,i ajde kontam treba je dopuniti,istrošila se...ali iznenađenja kada sam odvezla auto automehaničaru :sok ... popravka i zamjena nekih dijelova 450 KM (ne računam u tu cijenu dopunu klime)
Ali najčudnije u svemu tome je što ništa od kvarova nije bilo primjetno,izuzev te klime! :lupa
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
bmw
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 307
Joined: 25 Oct 2010, 09:21
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by bmw » 16 May 2011, 18:05

merylin wrote:Kod mene prije dvije sedmice klima prestala raditi,i ajde kontam treba je dopuniti,istrošila se...ali iznenađenja kada sam odvezla auto automehaničaru :sok ... popravka i zamjena nekih dijelova 450 KM (ne računam u tu cijenu dopunu klime)
Ali najčudnije u svemu tome je što ništa od kvarova nije bilo primjetno,izuzev te klime! :lupa
obidji jos jednog majstora da vidis je li isto kazu, radi sigurnosti, da ne bacas pare. Jos ako posaljes musko uz svoje auto onda manje lazu majstori jer misle da je lako
zensku svasta ispricati jer ono i tako nema pojma sta je u kvaru.

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by merylin » 16 May 2011, 18:18

Išla sam sa tatom automehaničaru koji nam godinama popravlja auta...mah...ne čudim se previše,prešlo je dosta kilometraže!
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Krokodil Behko » 16 May 2011, 18:25

Ma ne mora se sve mijenjati.. zavisi i koje je godiste i koliko vrijedi na trzistu..
Divi ovo.. ja moram promijeniti sve amortizere,kocione cilindre,desnu kuglu,sponu,
popraviti komandu za duga svjetla plus kvar oko struje.. Ne isplati se jednnostavno..
Ne vjerujem da cu mijenjati amortizere nego cu ga utrapiti nekome do jeseni...
I nabaviti neki drugi Reno ili Pezo..
online

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by merylin » 16 May 2011, 18:34

Krokodil Behko wrote:Ma ne mora se sve mijenjati.. zavisi i koje je godiste i koliko vrijedi na trzistu..
Divi ovo.. ja moram promijeniti sve amortizere,kocione cilindre,desnu kuglu,sponu,
popraviti komandu za duga svjetla plus kvar oko struje.. Ne isplati se jednnostavno..
Ne vjerujem da cu mijenjati amortizere nego cu ga utrapiti nekome do jeseni...
I nabaviti neki drugi Reno ili Pezo..

Ma uredu ako ne vozaš auto previše...ne smijem se igrati voziti duge relacije,a da autu fali stotinu vragova... :hmm
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Krokodil Behko » 16 May 2011, 18:59

Ama bitno je da je motor dobar kao i da nema problema sa upravljacem i da imas rezervnu gumu..
I pici kud hoces.. a ovo ..amortizeri,kugle i slicno... jbg.. vremenom se moze napraviti..
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Kvarovi na automobilu...sta? kako? gdje?

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2011, 20:34

Evo ovako,stvarno bih zamolio...alo ima neko da kaze,
gdje ima da se kupi letva volana za Renault Clio 1400cc 57 kw.. benzin..

Moze i polovna a ispravna ali da bude u Sa ili okolo ...eto.. :D
online

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests