Loše ceste u BiH

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Na cestama u FBiH najviše automobila starijih od 20 godina

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2013, 17:07

Image

Vozači u Federaciji BiH i dalje voze stare automobile, a sve manje kupuju nove. U 2012. godini uvoz vozila starosti od devet do 12 godina je porastao, dok je prodaja novih vozila opala za približno 40 posto u odnosu na prethodnu godinu, rečeno ...

... je na konferenciji za novinare u Vanjskotrgovinskoj komori na kojoj je predstavljena analiza podataka obavljenih tehničkih pregleda vozila u FBiH u 2012.

Vozači najviše voze automobile proizvedene 1992. i starije, što iznosi 37,59 posto ukupnog broja automobila u FBiH. Slijede vozila koja su proizvedena od 1998. do 2002. godine sa 26,17 posto, zatim od 2003. do 2007. 18,69 posto, 9,58 posto vozila proizvedenih u periodu od 1993. do 1997. godine, a vozila proizvedena od 2008. do 2012. najmanje su zastupljenja, 7,97 posto.

Najveća prosječna starost vozila u FBiH je ona kod traktora - 26,61 godina, dok su najmlađi četverocikli sa prosječnom starošću 5,4 godine.

Prosječna starost putničkih automobila u 2012. godini iznosila je 16,99 godina, neznatno više nego u 2011. godini, kad je iznosila 16,93 godina.

Građani FBiH posjeduju 63 posto vozila koja pokreće dizel gorivo, dok je onih koji idu na benzin 37 posto.

Bosanci i Hercegovci najčešće voze putnička vozila proizvođača Volkswagen, Opel, Škoda i Renault.

Na tehničkim pregledima u prošloj godini najčešće uočen kvarovi su bili na sistemu kočnica i to njih 12.015, potom na svjetlima 1.699 vozila, a najmanje ih je na sistemima izduvnih gasova, šest.

U protekloj godini obavljeno je ukupno 602.444 tehničkih pregleda vozila na 162 stanice za tehnički pregled. Na stanicama za tehnički pregled u FBiH koristi se i videonadzorni sistem, koji bilježi broj registarskih tablica i izgled vozila, a podaci se čuvaju deset godina.
online

Trepavica
Status: Offline

Re: Na cestama u FBiH najviše automobila starijih od 20 godi

Post by Trepavica » 29 Jan 2013, 19:20

Vozači u Federaciji BiH i dalje voze stare automobile, a sve manje kupuju nove. U 2012. godini uvoz vozila starosti od devet do 12 godina je porastao, dok je prodaja novih vozila opala za približno 40 posto u odnosu na prethodnu godinu, rečeno ...
Kakav standard zivota , dobro se ista i vozi..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Na cestama u FBiH najviše automobila starijih od 20 godi

Post by Dust » 29 Jan 2013, 19:24

A zato li Ministartsvo kupuje najnovija vozila... da poprave statisticke podatke :hm
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
merylin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4572
Joined: 30 Mar 2010, 13:22
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Na cestama u FBiH najviše automobila starijih od 20 godi

Post by merylin » 29 Jan 2013, 19:31

Prodaju nam Evropljani svoje "jeftino" a skupo smeće...a nama opet sve dobro,na posljedice ni najmanje ne razmišljamo.
Give a girl the right shoes,and she can conqer the world!
Marilyn Monroe

Ruana
Status: Offline

Re: Na cestama u FBiH najviše automobila starijih od 20 godi

Post by Ruana » 29 Jan 2013, 19:34

Ljetos sam se iznenadila, koliko je onih krntija po Trebinju, pa vidjela sam Moskvica onakvog istog smo nekad davno imali, pa mozete misliti koliko je staro.

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: Na cestama u FBiH najviše automobila starijih od 20 godi

Post by Sheval » 29 Jan 2013, 21:11

Imam jednog oldtimera,nikad mu ništa.
Imam jednog dvije godine star,vječno na servisu :pusi

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Na cestama u FBiH najviše automobila starijih od 20 godi

Post by Pasaga » 29 Jan 2013, 21:29

Sheval wrote:Imam jednog oldtimera,nikad mu ništa.
Imam jednog dvije godine star,vječno na servisu :pusi
Auto koje je dobro..
20 god. nije nista...
ovdje ima auta ,doduse svabska auta,i po 35 god. jos uvjek idu bez ikakvih problema.
Dobro,kod nas ljudi nemaju toliku financijsku mogucnost da redovno odrzavaju
i zbog toga propadne mnogo dobrih auta i skracuje im se vjek.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Krokodil Behko » 01 Mar 2013, 16:46

NAJGORI U REGIJI: BiH po kvalitetu puteva u rangu sa Kirgistanom i Madagaskarom

Prema kvalitetu puteva, od 144 države svijeta, BiH se nalazi na 134. mjestu sa 2,5 bodova, koliko imaju i Bugarska, Madagaskar, Kostarika, Paragvaj i Kirgistan, objavili su eksperti Svjetskog ekonomskom foruma u svom izvještaju o globalnoj konkurentnoj sposobnosti država 2012.-2013, prenosi Srna

Najbolje puteve, prema ocjeni stručnjaka, imaju Francuska, Ujedinjeni Arapski Emirati i Singapur sa 6,5 bodova, dok je posljednja Moldavija sa 1,5 bodova.

Najbolje puteve u regionu zapadnog Balkana ima Hrvatska, koja je rangirana na 29. mjestu sa ocjenom pet, dok je Slovenija na 38. poziciji.

Albanija je na 59. mjestu sa ocjenom 4,2, Makedonija na 108. sa tri boda, dok je Srbija na 122. mjestu sa ocjenom 2,7.

Prema kvalitetu kompletne infrastrukture, BiH se nalazi na 139. poziciji sa ocjenom 2,7, a Srbija na 132. sa 3,2 boda.

Kako navodi Srna, ispred BiH su Bugarska i Hrvatska na 38. poziciji sa 5,2, dok je Makedonija na 91. mestu sa 3,7 bodova.

Lider u ovom rangu je Švicarska sa 6,6 bodova, ispred Singapura, Finske i Hong Konga sa 6,5 poena. Najlošija infrastruktura je na Haitiju.
online

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by hojla » 11 Mar 2013, 23:28

e vala malo ga prećeraste...bosna i nema tako slabe ceste....ali zato ima slabe vozače.....i tu počinje najveći problem....niko nije čuo da se vozi kako dozvoljava cesta a ne auto.....pa ako tako voziš nisu ni loše ceste....
Our solution mind revolution

Blackhawk
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Blackhawk » 11 Mar 2013, 23:31

Hojla.. dje ti vozis onda :)
U bosni rupa na rupi, pogotovo sad na proljece....kad mi se bude dalo da prosetam jedan km puta i uslikam koliko rupa ima :)

User avatar
hojla
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2468
Joined: 22 Aug 2011, 22:58
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by hojla » 17 Mar 2013, 00:26

pa sad momentalno ne vozim po bosni...ali recimo bihac jajce travnik... pa do fojnice... brod tuzla....orasje tuzla ( malo slabija)...tesanj sarajevo...sarajevo mostar.... cavtat trebinje....evo samo neke u zadnje dvije godine...pa i nisu tako slabe...drugi tjedan idem na plitvice pa cu vjerojatno i u bihac na cevape...pa mozda preko cazina na kladusu pa nazad u lj.
Our solution mind revolution

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Loše ceste u BiH

Post by Dust » 17 Mar 2013, 00:29

Krokodil Behko wrote:BiH po kvalitetu puteva u rangu sa Kirgistanom i Madagaskarom

Ne znam koji smajli vise pase ovdje... ovaj :tuga ili ovaj :D.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2013, 19:56

Image

Sa 15,6 poginulih na 100.000 stanovnika BiH ima ubjedljivo najveću stopu smrtnosti na putevima u Evropi, podaci su do kojih je došao portal Roads Kill. Za razliku od Švedske, koja broji 9,5 miliona stanovnika, BiH ima ubjedljivo najvišu stopu smrtnosti na putevima u Evropi, iako ima oko četiri miliona stanovnika.

Najčešći uzrok nesreća sa smrtnim ishodom u BiH, prema ovim podacima, je neprilagođena brzina i alkoholizam kod vozača, zatim nenošenje kacige i nevezivanje sigurnosnih pojaseva.

"Na drugom mjestu je Crna Goram, koja ima stopu 15, zatim Bjelorusija 14,4, Rumunija 13,9, a Ukrajina 13,5. Kada su u pitanju ostale zemlje bivše Jugoslavije, najbolju cestovnu sigurnost ima Slovenija sa stopom 7,2. Makedonija ima stopu 7,9, Srbija 8,3, a Hrvatska 10,4", podaci su Roads Killa.

Kada je u pitanju BiH, i istraživanje Evropskog programa za procjenu puteva (EuroRAP), koji se bavi pitanjima bezbjednosti cestovnog saobraćaja na području Evrope, pokazalo je da je mogućnost pogibije na putevima BiH, koja kao država spada u red zemalja sa najrizičnijim saobraćajnicama na Starom kontinetu, dva do tri puta veća nego u zemljama EU.

Istraživanje EuroRAP-a pokazuje da je više od polovine magistralnih saobraćajnica u BiH visokorizično za vozače i putnike, odnosno da postoji velika vjerovatnoća da će se na njima dogoditi saobraćajna nesreća sa fatalnim posljedicama.

Natalija Kostrešević, portparol JP "Putevi RS", navela je da EuroRAP, prilikom sprovođenja istraživanja nije uzeo u obzir podatke o bezbjednosti saobraćaja na cijeloj teritoriji BiH, nego samo na području Federacije BiH.

"Oni su taj izvještaj sačinili na osnovu podataka koje su dobili od BIHAMK-a. Zbog problema na relaciji BIHAMK i Auto-moto savez RS (AMSRS), podaci za RS i nivo rizika na magistralnim putevima u RS nisu uvršteni u ovo istraživanje niti je istraživanje vršeno za magistralne puteve u RS", navela je Kostreševićeva.

Ona je istakla da ''Putevi RS" kontinuirano u sklopu redovnog održavanja putne mreže, rehabilitacije, rekonstrukcije i zaštite magistralnih i regionalnih puteva radi na rješavanju opasnih mjesta.

Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, kazao je da prilikom izrade ovog istraživanja nije jasno na osnovu čega za BiH nisu uzeti postojeći podaci o broju smrtano stardalih, već je u obzir uzet mnogo veći broj.

"Prema evidencijama broj stradlih iznosi 336, a oni su naveli 588 i na osnovu ovog većeg broja došli su do stope smrtnosti, koja je najveća u Evropi", naveo je Radović.

On se složio sa konstatacijom da BiH ima visokorizične puteve, a kao najopasnija mjesta u RS, na kojima je evidentirano najviše nesreća, naveo je dionicu puta Banjaluka - Prijedor, zatim Klašnice - Prnjavor, Klašnice - Nova Topola i Zvornik - Šepak.

Prema podacima MUP-a RS uzrok najvećeg broja saobraćajnih nesreća u prošloj godini bila je nepropisna i neprilagođena brzina vozila, potom radnje vozilom u saobraćaju, nepoštovanje odstojanja i nepoštovanje prvenstva prolaza.

Stopa smrtnosti

BiH 15,6

Crna Gora 15

Bjelorusija 14,4

Rumunija 13,9

Ukrajina 13,5

Hrvatska 10,4

Srbija 8,3

Makedonija 7,9

Slovenija 7,2

Godišnje strada 1,24 miliona ljudi

Broj smrtnih slučajeva na putevima širom svijeta dostigao je cifru od 1,24 miliona godišnje, a predviđa se da će se taj broj utrostručiti do 2030. godine.

"U razvijajućem svijetu smrt na putevima će postati peti vodeći uzrok smrtnosti na planeti, koji će prestići HIV/AIDS, malariju, tuberkolozu i druge slične 'ubice'", tvrdi Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

(Vijesti.ba/Nezavisne)
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Bla » 24 Sep 2013, 19:59

Nevjerovatno kako se Hrvatska "dozvala" pameti. Pa oni ako nisu bili na vrhu svjetske ljestvice, niko nije.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Julia-Klara » 24 Sep 2013, 20:06

Najčešći uzrok nesreća sa smrtnim ishodom u BiH, prema ovim podacima, je neprilagođena brzina i alkoholizam kod vozača, zatim nenošenje kacige i nevezivanje sigurnosnih pojaseva.

Prema podacima MUP-a RS uzrok najvećeg broja saobraćajnih nesreća u prošloj godini bila je nepropisna i neprilagođena brzina vozila, potom radnje vozilom u saobraćaju, nepoštovanje odstojanja i nepoštovanje prvenstva prolaza.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pa nije do puteva nego do vazaca :cudi
Put nije razlog da vozimo brzo ili u alkoholiziranom stanju, niti da ne postujemo saobracajne propise i znakove
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Bla » 24 Sep 2013, 20:08

Znakove? hahaha Koje znakove. Ja sam definitivno ubijeđen da oni one ćize kredom crtaju.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Krokodil Behko » 24 Sep 2013, 20:14

Da znaš. Hajde znakovi ali signalizacija po asfaltu je katastrofa. Znam puteve gdje niti ima nekog osvjetljenja niti ima linija, a pouski su.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Pasaga » 24 Sep 2013, 20:19

Signalizacija na putu pogotovu nocu,kad je kisa ili magla mora biti perfektna...linije vidljive
posebno ona koja obiljezava kraj ...zuta.....
U nasim prilikama je to izuzetno lose ili nepostoji.
Znakove ljudi cupaju i prave stalke za antene....cine krivicno djelo,ravno ubistvu.
Los vozni park,sa dodatkom prebrze voznje...losih guma ....alkohola...i neiskustva.....
Znaci mnogo faktora....a sve ljudski....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Julia-Klara » 24 Sep 2013, 21:37

sve to stoji, ali ako vozis mracnim putem, pa jos nema znakova nije razlog da divljas i vozis 120
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Putevi u BiH imaju najveću stopu smrtnosti u Evropi

Post by Bla » 24 Sep 2013, 21:44

Pokušavao sam i ja brzo da vozim po uputstvu:
1. sjedni u auto
2. upali ga
3. odredi destinaciju
4. zamisli da ti je unutra žena koja svaki čas treba da se porodi
5. kreni

Al' mi se dešavalo svaki put da nakon 4. pobjegnem iz auta.

Tako da ja to penzionerski al' s respektom prema drugima.
Čim kolona postane duža od 500 metara, fino skrenem, propustim nervozne ljude da prođu, pa polako za njima,
dok ne nakupim drugu turu.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests