Uvoz automobila

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
valter
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1436
Joined: 28 Sep 2010, 12:50
Status: Offline

Uvoz automobila

Post by valter » 17 Jan 2011, 22:41

Za uvoz "polovnjaka" skoro stotinu uslova


EURO 3 standard nije jedini uslov za uvoz polovnih vozila u BiH, već postoji niz drugih pravila o kojima većina bh. građana uopšte nije informisana, pa se apeluje na sve zainteresovane da prije nego što se odluče na uvoz dobro se raspitaju kod stručnjaka ili ovlaštenih uvoznika.

Pored EURO 3 norme, koja se odnosi isključivo na ekološke karakteristike automobila i koja je najoštrija, automobil mora da zadovolji još 97 pravilnika koji se odnose na aktivnu i pasivnu sigurnost, masu, dimenzije vozila i slično.

Bego Hadžić, stručni saradnik za proces homologacije u Institutu za privredni inženjering iz Tuzle, kaže da uključeni u proces homologacije nisu ništa uradili da informišu javnost kako ne bi dolazilo do neželjenih scena.

"EURO 3 norma jeste najrigorozniji uslov, ali nije jedini i pored njega se provjerava masa stvari. Nadležni su plasirali priču takvu da je običan građanin shvatio da je samo to uslov, mada se to odnosi samo na ekološki aspekt homologacije", ističe Hadžić.

On naglašava da pored EURO 3 norme postoji masa stvari koje vozilo treba da ispuni, ali da se nadležni uopšte nisu potrudili da to objasne narodu, tako da se mogu očekivati veliki problemi kojih već na pojedinim prelazima vjerovatno ima, jer ljudi ne mogu da dobiju potvrdu o homologaciji.

Hadžić naglašava da je veliki problem što još pojedini pravilnici, stari preko 30 godina, nisu usaglašeni, tako da se "u čitav proces ušlo na silu".

"Postavlja se pitanje i ko je kontrolni organ u svemu tome, odnosno ko je taj koji kontroliše neku stanicu za tehnički pregled da li je vozilo zaista ispunilo sve uslove", kazao je Hadžić.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH kažu da su ranije više puta upozoravali na značaj informisanja javnosti o procesu homologacije jer postavlja se pitanje šta sa vozilom koje ne može da dobije potvrdu da je homologovano, a ušlo je u carinski postupak.

"Vozilo koje ne dobije potvrdu o homologaciji ne može biti ocarinjeno i onda se postavlja pitanje šta sa takvim vozilom. Vlasnik da bi ga vratio tamo odakle je kupljeno mora sve uraditi kao da uvozi vozilo u tu zemlju, tako da je to veliki problem na koji smo ukazivali", kaže Ratko Kovačević, portparol UIO.

Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za bezbjednost saobraćaja iz Banjaluke, kaže da je homologacija dobar potez sa aspekta bezbjednosti, te da će samo njena dosljedna primjena dovesti do rezultata, odnosno do bolje bezbjednosti na putevima BiH.

Drago Talijan, direktor "EIB Internationala", kompanije koja je na čelu konzorcijuma za proces homologacije, kaže da sada sve ide bez većih problema, te da od 326 vozila koja su ušla u taj proces, njih dva ili tri nije zadovoljilo pravilnike.

"Ljudi neće da shvate da je EURO 3 najrigorozniji i osnovni uslov za uvoz i da pored njega ima još 97 pravilnika čija provjera se podrazumijeva. Mislim da je čitav posao krenuo kako treba i da jedino ima malih problema kod uvoznika, koji se već rješavaju u hodu", naglasio je Talijan.

EURO 3 podrazumijeva

- Emisiju štetnih gasova

- Dimljenje dizel motora

- Mjerenje potrošnje goriva

- Snaga motora

Homologacija pored EURO 3 norme podrazumijeva i provjeru

- Upravljačkog mehanizma

- Zvučnih signala

- Brisača za stakla

- Zaštite od neovlaštene upotrebe vozila

- Vidljivosti prema naprijed

- Brzinomjera, njegove tačnosti i ugradnje

- Retrovizora, kvaliteta ogledala

- Guma

- Odleđivanja vozila

- Svjetlosne opreme, svjetala, indikatora i blatobrana

- Sigurnosnih pojaseva

- Zaštite od požara

- Naslona za glavu

User avatar
C12H22O11
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 931
Joined: 10 Nov 2010, 22:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by C12H22O11 » 17 Jan 2011, 23:20

Ih kakvih tu još kvaka ima. Danas bio na tehničkom pregledu Euroherc-a na Ircu u Tz. Raspitivao se baš za ovu temu. Kad mi lik iznese katalog čitav, i u njemu imaju tačno varijante pojedinih tipova vozila, sa preciziranim brojevima na pločici ispod haube i na motoru, koje su na blacklist, odnosno ne mogu nikako da zadovolje uslove za homologaciju. Sila je tu brojeva i slova u kombinaciji, pa se ti sad snađi u tome. Evo jedan primjer iz kataloga, za marku Ford, recimo:

"Sva Fordova vozila opremljena benzinskim motorima, a prodana na tržište EU nakon 1.1.2001.godine zadovoljavaju uz uslov da na jedanaestom mjestu broja šasije imaju broj 1 ili veći".
Looool!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 24 Feb 2011, 12:33

Sto vise citam,sve mi je manje i manje jasno to za uzvoz vozila.. Ali ne mogu a da ne kazem,da se o liberalizaciji uvoza,pocelo govoriti one godine,kad je izbila kriza.. Dakle,moze biti,da je drzava samo smislila jos jedan nacin,da nas opljacka.. Sta drugo reci nakon ovih silnih pravila? Jedino sto je sigurno a da se moze uvesti,vozila su ispod 10 godina starosti.. Tako ispada.. Moglo bi preko,neke evropske marke,ali pod uslovom da su u tip-top izdanju i da ne bude problema sa nekim sitnijim nedostacima jer ce doticni,ponovo morati na tehnicki nakon otklanjanja tih nedostataka.. A nije ni jeftino. Sve skupa,oko 50 km za tehnicki pregled plus dadzbine u vezi uvoza kola i provjere tehnicke ispravnosti.. Dodje to i do 200 maraka. Citam u novinama da ce te pare uzimati firme koje uopce nece vrisiti tehnicke preglede i samo dragi bog zna,po kojim kriterijima i na osnou cega ce oni od svakog gradjanina,prilikom uvoza kola uzeti 130 maraka po komadu.. Daj boze da se moze uvesti golf 4 1999 godiste na primjer.. Moj bi cilj bio,u narednih gorinu dana,uvesti peugeot 206 ili neki noviji Clio...
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by mrki62 » 04 May 2011, 22:38

Evo dokaza, kako se uvozi, ............ Golfić i prikolica :pusi


Image
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 05 May 2011, 16:52

Bilo kako bilo,sva ostaje isto.. I dalje smo osudjeni na krseve po ovom novom zakonu..
Neke firme,planiraju zaradjivati desetine miliona godisnja,samo da bi izdali certifikat o onj... kako se ono zvase :hm .. ma vrak ce ga znati.. Smisle oni uvijek nesto da oderu sirotinju.. :bije
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by mrki62 » 05 May 2011, 23:12

Da nije homologacija :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 06 May 2011, 12:59

U svakom slucaju,to nije izraz oko kojeg cu se tuditi da ga upamtim posto
on ne znaci nista dobro..bar ne u BiH... Izuzev,sto je to sad nacin,da se
ljudima otmu pare i to cine firme,koje samo izdaju te certifikate i nista vise..
One firme koje direktno provjeravaju ispravnost vozila i uvjetnost za uvoz..
uzmu puno manje od ovih "odabraih" a koje su odabrane... sta mislis kako ???
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2011, 10:45

Uz broj siromašnih u BiH raste i broj skupocjenih vozila

Image

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u toku 11 mjeseci ove godine za uvoz automobila potrošeno je više od 482 miliona maraka - to je više čak za 122 miliona maraka u odnosu na isti period prošle godine.

Direktor Centra za motorna vozila u Banjoj Luci Drago Talijan rekao je da je za taj novac u periodu januar – novembar u BiH uvezeno 41 626 polovnih vozila za koja je urađena homologacija.

Najviše su se uvozila "Folksvagenova" vozila - za 11 mjeseci ove godine odobren je uvoz 11 903 vozila proizvođača. U istom periodu uvezena su i 3 684 "pežoa", 3 255 "renoa", 2 882 "opela", 2 656 "forda", 2 328 "mercedesa" i 1 560 "audija".

Od ukupnog broja vozila koja su u ovoj godini dobila dozvolu za uvoz čak 34 761 vozilo je putničko do devet sjedišta.

U ovoj godini centri za homologaciju motornih vozila u BiH "zeleno svjetlo" dali su za uvoz još 194 tipa novih motornih vozila koja će se ubuduće moći prodavati na tržištu BiH, jer je utvrđeno da ispunjavaju sve potrebne standarde.

Tako je za 11 mjeseci ove godine "zeleno svjetlo" za uvoz već dobilo i 11 144 novih vozila.

Vijest iz medija da je u oktobru u Banjaluci registrovan "mercedes" plaćen više od milion maraka mnoge je iznenadila. U svakodnevnim pričama koje kruže ovim gradom svi se pitaju ko to u ovoj ekonomskoj krizi, kada većina stanovnika jedva uspijeva da skucka i za hljeb, ima toliko novaca, kako ih je zaradio i čime se bavi.

U javnost je procurila informacija da je riječ o stranom državljaninu i da je taj skupocjeni automobil registrovan na njegovu firmu u Banjoj Luci. Nadležni kažu da o vlasniku tog automobila ne smiju dati nikakve podatke.

Kada bi se u nekoj dobro uređenoj državi registrovao neki takav skupocjeni automobil, njegovom vlasniku bi već sutradan pokucali na vrata inspektori. Tražili bi da provjere kako je zarađen taj novac, da li su izmirene sve poreske i druge obaveze.

I zaista pitanje je šta bi se sve pronašlo kada bismo malo detaljnije zavirili u poslovanje vlasnika skupocjenih automobila. Osim tog "mercedesa", ove godine u BiH uvezeni su i drugi za naše prilike preskupi automobili, kao što su "kadilak", "porše", "audi" A8 i slično.

Ako je suditi po navedenim brojkama, nameće se zaključak da će u narednom periodu na drumovima u BiH biti sve više novijih i ispravnih vozila. Stari "krševi" kojima su do sada bile preplavljene ulice polako ali sigurno odlaze na smetljište.

Ima i onih koji misle da uvozom automobila starijih od sedam godina zemlje EU prave kod nas smetljište starih automobila.

Bilo kako bilo, uvoz polovnih automobila će se sasvim sigurno intenzivirati od 1. januara 2012. godine. Već je izvjesno da će od tada carina na uvoz automobila biti smanjena sa šest na tri odsto.

Bez obzira na tvrdnje kritičara, činjenica je da se na našim ulicama sada može vidjeti sve više dobrih automobila.

Još kada bi to samo uticalo na smanjenje broja saobraćajnih nesreća i na veću bezbjednost u saobraćaju.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119064
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5478 times
Been thanked: 11601 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Maja » 23 Dec 2011, 12:19

Ni meni nije jasno otkud ovolika dobra auta kod nas, a sve ko sirotinja.

User avatar
avatar
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 227
Joined: 14 Dec 2011, 10:29
Location: Mrduša Gornja
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by avatar » 23 Dec 2011, 15:15

kreda majo samo kreda malo je onih koji imaju keš za
novo auto

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2011, 17:11

I ja mislim da je kreda.
Nema se racuna,uzeti bilo sta,jeftinije od 4000.
A opet,potesko je imati vise od toliko u padze a u kesu.
online

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Anonimus 9 » 23 Dec 2011, 18:59

ma ima krede a vise je to varijanta ratni profiteri i famelije lokalnih politicara :pusi :pusi :pusi
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119064
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5478 times
Been thanked: 11601 times
Contact:
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Maja » 24 Dec 2011, 01:31

Pa još gore ako su krediti (a znam da jesu). Zar nije luksuz kupiti nešto za što nemaš u kešu ni pola i onda ga npr slupaš... znam slučaj da lik otplaćuje auto koje se nalazi na otpadu.
Uvijek sam bila za to da se protegneš koliko možeš.
Kredit bih ostavila za ne daj bože bolest/operaciju, ili eto, hajde kuću/stan.
Al za auto od 20 000 i više vala ne bih nikad, posebno ako imaš prosječnu platu.

Sad je aktuelno kupovanje ovih ...kako se to zove...jel certifikat... od ratnih vojnih invalida jer možeš uvesti auto uz značajne popuste.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 24 Dec 2011, 01:35

Sad je aktuelno kupovanje ovih ...kako se to zove...jel certifikat... od ratnih vojnih invalida jer možeš uvesti auto uz značajne popuste.
Procitaj clanak opet. Od nove godine,carina je svega 3%. Ne isplati se ni na povlasticu vise.
online

User avatar
the_gamer
Na probnom
Na probnom
Posts: 18
Joined: 03 Feb 2012, 09:06
Location: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by the_gamer » 15 Feb 2012, 10:07

Liberalizacija uvoza polovnjaka smanjila cijene na trzistu rabljanih vozila,DRZAVA napunila budzet,OVLASTENI zastupnici i trgovci novih automobila zaradili na potvrdama o homologaciji i servisu,dok su ekologija i sigurnost ionako sporedne stvari u Bh.teatru apsurda...
________________________________________________________________________________________
Golf IV je kralj uvoza polovnjaka
Volkswagen je lider na trzistu uvoznih polovnjaka,a medju modelima apsolutni vladar je Golf.
Obicna verzija ovoga modela u trzisnom udjelu Volkswagena ucestvuje 41posto,pri cemu treba dodati 11 procenata karavanske izvedbe te stotinjak primjeraka ostalih varijanti (4motion,plus,cross...).Ako se zna da je ovlasteni uvoznik Volkswagen ubjedljivo najvise potvrdi o homologaciji izdao za vozila proizvedena u periodu od 2000. do 2002.god,nije tesko zakljuciti da je cetvrta generacija Golfa kralj uvoznik polovnjaka.
______________________________________________________________________________________
A zasto ne uvoziti pa pogledaajte :ASA Auto vw koncern zadrzali su i kada je rijec o uvozu polovnjaka, naime od Januara do sredine Decembra predstavnici ASA Auta izdali su 15.000 potvrda o hologaciji cime su zadrzali standardni udio vw koncerna na Bh.trzistu sada i u segmentu polovnih vozila.
I ako su imali velikih primjedbi na nove propise o uvozu polovnjaka da donja granica bude euro4 norma,zastupnici i trgovci novih automobila ipak nemaju razloga za nezadovoljstvo.
Osim sto su !!SACUVALI SVOJE KUPCE!! uvoznici imaju malu zaradu i od izdavanja potvrde o hologaciji,a sada mogu racunati i na pojacan promet u ovlastenim servisima,jer radi se o vozilima koja ne mogu popravljaati priuceni majstori i svastari ,a starost i kilometraza polovnjaka skoro da predstavljaju garanciju za ceste posjete ovlastenom servisu.Zapravo je ovlastenim dilerima jedini hendikep stvorio pad vrijednosti polovnih vozila cime je otezan sistem prodaje staro za novo!!!
DALEKO JE IPAK EURO4....
jebo Google pitaj mene

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 15 Feb 2012, 10:19

I treba da bude otezan rad tih firmi.
Sta su drugo, auto-kuce radile, nego koristile zakon o zabrani uvoza, vozila starijih od 7 godina, da bi zaradjivali? Takve firme, na zapadu i ne postoje jer je uvoz, vec poodavno liberaliziran.
Ovako, ta firma mi ne treba, pod uslovom, da imam nekoga (a imam) da mi pronadje kola u EU.

Sto se tice Golfa IV on je najbolji golf, ikada napravljen i to je jos jedan razlog, dobre prodaje.
Mozda ne bi bilo lose, da nam kazes, kako su se prodavali Golf V i Golf VI u BiH, od njihovog pojavljivanja na trzistu pa do danas. Realno, cesce vidim na cesti Peugeot 307 nego golfa V ili VI. I to puno cesce. O raznoraznim Clio, Meganima i lagunama da i ne govorimo. Zatim ostali pomalo. Volkswagen jeste jos uvijek prvi ali to nije ni blizu apsolutne liderske pozicije u evropi,kao sto je bilo prije desetak godina. U klasi malih automobila, ja ne znam, da sam vidio ruznija kola od Polo. Izuzetak je Punto kao auto, cijeg dizajnera, treba spaliti na lomaci zbog toga sto ljudi dozivljavaju sokove, gledajuci tu ruznu kantu po putu.
online

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Zagorka » 15 Feb 2012, 21:12

Maja wrote:Ni meni nije jasno otkud ovolika dobra auta kod nas, a sve ko sirotinja.
"nesto na lizing,nesto na pusing" ;)
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
the_gamer
Na probnom
Na probnom
Posts: 18
Joined: 03 Feb 2012, 09:06
Location: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by the_gamer » 16 Feb 2012, 09:32

POREDAK UVOZA :
1.VOLKSWAGEN 11.903
2.PEUGEOT 3.648
3.RENAULT 3.255
4.OPEL 2.882
5.FORD 2.656
6.MERCEDES 2.328
7.AUDI 1.560
8.SKODA 1.419

TO TI JE POREDAK UVOZA ZA 2011 GODINU, JA OVO NISAM IZMISLIO DRUG...
jebo Google pitaj mene

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 16 Feb 2012, 09:36

Zar je trziste BiH neko mjerilo?
Onda cemo morati, do neba da dizemo kineske farmerke jer su najprodavanije.
Kad smo vec kod Azije, cini mi se da se u samoj Njemackoj, prodaje vise Tojota
i Hyundaia nego Volkswagena. Zar novi Golf, moze vrijediti 40.000 maraka?
Za te pare, moze se kupiti i Audi. Iliti, Jedan nov reno plus polovan Golf 5.
Ni ja ovo nisam izmislio :DD
online

User avatar
the_gamer
Na probnom
Na probnom
Posts: 18
Joined: 03 Feb 2012, 09:06
Location: Bosna i Hercegovina
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by the_gamer » 16 Feb 2012, 15:49

druze sada bi se ja i ti trebali ovdje do bezsvijesti raspravljati....ej je...a!!!ja sam samo podatke iznijeo tako da smo i broj jedan zemlja u evropi po btoju prodatih porsche-a!!!!!
malo pogledaj po netu mozda nadjes gdje taj podatak!!!
ali kako smo zato sto druge zemlje imaju velike poreze na nova i nova luxuzna vozila razumijes pa tako dodju kod nas u BiH kupe novo luxuzno vozilo registruje ga i malo ga vozika i onda ga uveze u svoju zemlju pod polovan,a vozilo staro par dana i tako manji porez na sve dobiju.... ali nema veze to nije tema za sada ko ima pare kupit ce golfa novoga ko nema nece ga ni gledati OK??
jebo Google pitaj mene

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests