Uvoz automobila

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2020, 21:29

HAVANA wrote: 05 Oct 2020, 20:55 Sta to ima veze, pola ih sad ima. Joj kod nas naucnika, cudo maseratija novog nismo izmislili. Jedna bregasta, dvije, 3 klipa, 4 klipa, dpf, zamajac, plasticni blatobran... Najbolje da nista nema a da je euro 9.Sto kaze moj belgijanac ja glupljih pitanja jos nisam cuo nego od ljudi sa vasih prostora. Vi ste svi inzinjeri. Cuj kaze nazove me i pita jel jedna bregasta il dvije? De ba mani me se, kupi il ne kupi, cuj jel jedna bregasta? :plavi

Ma šuti, dobro je da išta uzimaju i da su se ikako odlijepili, od golfova :D.

A Renault jeste jeftiniji. Mislim da je jeftiniji i od Peugeota i od Citroena, ako ćemo o francuzima.
Nešto se omišljam da ga uzmem sebi, ako mi spuste cijenu malo :hihi
Mada, mislim da nisu zadovoljni izvještajem. Znaju oni da se tu ima platiti štošta, ako će auto do BiH putovati, o njihovom trošku. Vjerovatno će ga tamo prodati.

Duminjo wrote: 05 Oct 2020, 20:59 Behko kupi fiestu :zubi
Ma kakva Fiesta. Dobro nisi rekao da kupim onaj Ford Ka(ka) :plavi
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55457
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1842 times
Been thanked: 5526 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Duminjo » 05 Oct 2020, 21:34

Fiesta ko bombona.. Samo mene jebe sto je Euro 5 i necu uskoro moci u grad pa cu morati mijenjati.

Dovuko kuci krevet u fiesti 140x200 😎

Haj da se dogovorimo 😂😂

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2020, 22:36

Duminjo wrote: 05 Oct 2020, 21:34 Fiesta ko bombona.. Samo mene jebe sto je Euro 5 i necu uskoro moci u grad pa cu morati mijenjati.

Dovuko kuci krevet u fiesti 140x200 😎

Haj da se dogovorimo 😂😂

Ma jok, Ford je pao s ugledom totalno. :jok
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 52886
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1854 times
Been thanked: 14686 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by HAVANA » 05 Oct 2020, 23:02

Ford je za renaulta fantastican. Iz mog nekog iskustva. Mada sve je to u 5 deka osim japanaca i mercedesa. Bolji ford na trapu, meni lezi nekako bas, a dosta ih koristi 1.6 hdi motore koji su jedni od najeftinijih na servisu. Mondeo, fokus, s max... Meni super za voziti. I fiesta od manjih.Al svako ima svoje. :cudi Kod mene sve moze u kucu osim vw. Izvikano a realno nista posebno a novi modeli muhanati gluho bilo. :lud
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Čarobni » 06 Oct 2020, 18:16

Realno je da postoje auta koja su bolja od VW-a, i mehanikom i kvalitetom, ali nenadmašna stvar samog VW-a, na našim prostorima, je činjenica da ga možeš popravit' u, manje-više, svakoj radioni i to dok popiješ kafu.

Zašto jedna Mazda ili Honda nije dobra za naše prostore? - Zato što im niko nema pojma, počevši od ovlaštenih servisa.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 52886
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1854 times
Been thanked: 14686 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by HAVANA » 06 Oct 2020, 20:41

Kako mislis nema, moja cerka vozi hondu 2.2 cdti. Prvo sve ima za kupiti od dijelova a kopca je skoro svaka dijagnostika. Sta ima znat, bosch dizne, klasika ulja, filteri... A trece ja za 20 godina nikakvog iskustva nemam sa kvarovima honde. Ludo auto. Nikad nista. Moja se beli i potrudila da ga pokvari, punog benzina nasula i vozila dok se nije ugasio. Ja konto gotovo, evo da i hondu popravim jednom u zivotu. Nista. Al bas nista. Novi filter, ispustili gorivo, nasuo novo i pici.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Čarobni » 06 Oct 2020, 21:33

HAVANA wrote: 06 Oct 2020, 20:41 Kako mislis nema, moja cerka vozi hondu 2.2 cdti. Prvo sve ima za kupiti od dijelova a kopca je skoro svaka dijagnostika. Sta ima znat, bosch dizne, klasika ulja, filteri... A trece ja za 20 godina nikakvog iskustva nemam sa kvarovima honde. Ludo auto. Nikad nista. Moja se beli i potrudila da ga pokvari, punog benzina nasula i vozila dok se nije ugasio. Ja konto gotovo, evo da i hondu popravim jednom u zivotu. Nista. Al bas nista. Novi filter, ispustili gorivo, nasuo novo i pici.
Ne sumnjam ja da su Japanci kvalitetni, ali na našim prostorima je servisna podrška katastrofa, loša je i za Ford, Peugeot, Renault koji se ionako puno voze, a da ne pričam dalje.

U mojoj okolini su totalno drugačija iskustva. Komšiji se Mazda gasila u vožnji, u mjesec dana izmjenj'o 5 majstora, među kojima su bili i majstori u ovlaštenom servisu. Uglavnom, u ovlaštenom izbili čovjeku 250KM iz džepa za dio koji je mor'o čekat' 15 dana da dođe iz svemira i opet nisu riješili problem. Na kraju ga riješio neki deseti lik, pokidala se neka žica, možda 20KM da mu je čovjek uzeo.

Drugi slučaj. Kolegi crkne procesor na fokusu 2006, i on izmjenj'o hejbet majstora, što ovako, što u ovlaštenom, isprobali 10 procesora, nijedan mu ne može, jer se mora staviti procesor modela koji ima baš takvu opremu, što je bila haman nemoguća misija, zamijenio ga za jeftinije auto, izgubio na njemu cirka 3000KM, nije ga voz'o ni godinu dana.
Ali zato uđeš u elektronički servis, čovjek ima spremnih 100 procesora za VW, BMW, Audi.

Kod drugog komše evo stoji Mazda 3 (možda 2006 godište) već godinu dana, ne može joj niko ništa.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 52886
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1854 times
Been thanked: 14686 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by HAVANA » 06 Oct 2020, 22:09

Jedno je mazda a sasvim drugo honda, toyota... A majstor je majstor, il zna, il ne zna. Ako cemo o francuzima, ne postoji iskoristeniji motor u auto industriji od 1.6 hdi. Na trafici haman imas sve. I prilicno jednostavan i jedan od najeftinijih na servisu. Dosta jeftiniji od tdi motora. Pricam o novijim godistima a i starijim od 2005...Ne mjeri vw po starim modelima, tu im skidam kapu. Novi, meni licno katastrofa. Cerkina honda ima 280000km na satu. Odo ja sutra u pariz bez da haubu otvorim mirnije nego sa bilo kojim 2.0 tdi sa duplo manjom kilometrazom.A na novijim autima, bilo kojem kad se potrefi kvar, jako je tesko. Tu je najteze ustanoviti sta je. Lako je popraviti. Pukne ti zica u buziru, on te vodi svuda osim gdje treba. Otislo ovo a jok. Otislo ono a jok... Tu vec treba iskusan majstor. Nije ni kompjuter svemoguc. Cak i zbuni...20 dana golf 6 pravim. 1200 do danas potrosio. Od majstora iz ase do mojih... Sta god mu uradis 5 dana vozi i stane. Cirkus. Preskoci 2 zuba pa rijesi to. .. Opet. Egr, dpf... Opet, senzor bregaste, opet... Tito mrtvi ne zna sta je a sta god mu uradis vozi 5 dana i stane. Evo danas je opet otiso, vidicemo.Nema pravila. Sve se pokvari, sve se popravi. Osim honde u mom 20 godisnjem iskustvu. Tako me zapalo. :ooo
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Čarobni
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8632
Joined: 12 Jul 2015, 01:03
Been thanked: 13 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Čarobni » 06 Oct 2020, 22:56

Hajde sve i da je dobar majstor, ali šta uradit' kad ti rikne dio kojeg nema ni na mapi, a kojeg za Golfa kupuješ na trafici. Kažu ti naruči nov dio, a novo vrijedi k'o pola auta.

Ne sumnjam da su kvalitetni i Mazda i Honda i Toyota, ali za VW grupaciju, BMW je puno lakše naći dobrog majstora i dijelove, svakom je kroz ruke prošlo na stotine tih vozila, i raja i majstori pohvatali milion fazona i caka, ali Mazda, Honda i Toyota, bogme puno, puno rjeđe. Eto, desi se sranje i na VW-u, a na šta to tek liči na autima za koje moraš dijelove naručivat' iz svemira.

Meni čovjek izvuče procesor za Golfa odmah s police na kojoj je bilo još 50ak komada, da sam mu dovuk'o Hondu, smio bih se zaklet' da mi ne bi naš'o nijedan. :oo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 52886
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1854 times
Been thanked: 14686 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by HAVANA » 06 Oct 2020, 23:10

Jarane preslo mi je oko 4000 auta preko ruku. Mozda 3 ili 4 puta da mi je procesor otisao.Ili popravio ili kupio na e bay.de.Poslo mi jaran i eto. Sta god mi zapne kupim negdje i posalju mi. Pa to je bar lako u danasnje vrijeme. Slali su mi i od audija kocione cilindre, nema po broju... Od svega moze zapeti.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Ariel » 06 Oct 2020, 23:12

Jel moguce da zamjena motora moze kostati 20.000,00 eura? U pitanju je neki dzip...mislim da je land rover..

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 30851
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4882 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Matan » 06 Oct 2020, 23:42

Blink♡Once wrote: 06 Oct 2020, 23:12 Jel moguce da zamjena motora moze kostati 20.000,00 eura? U pitanju je neki dzip...mislim da je land rover..
Ako je dzip nov 100 hiljada, moguce je..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

Ariel
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11761
Joined: 14 Sep 2019, 02:25
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Ariel » 06 Oct 2020, 23:49

animals wrote: 06 Oct 2020, 23:42
Blink♡Once wrote: 06 Oct 2020, 23:12 Jel moguce da zamjena motora moze kostati 20.000,00 eura? U pitanju je neki dzip...mislim da je land rover..
Ako je dzip nov 100 hiljada, moguce je..
Nije bas novi, ima mozda 5 6 godin.. ja mislim
Ova porodica sto ih pratim na youtube, otisla na putovanje, auto im se pokvari, motor otisao.. na kraju kupili novi auto, nisu htjeli da daju 20000 za motor, a svakako planirali novi kupiti

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 30851
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4882 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Matan » 06 Oct 2020, 23:51

Blink♡Once wrote: 06 Oct 2020, 23:49
animals wrote: 06 Oct 2020, 23:42

Ako je dzip nov 100 hiljada, moguce je..
Nije bas novi, ima mozda 5 6 godin.. ja mislim
Ova porodica sto ih pratim na youtube, otisla na putovanje, auto im se pokvari, motor otisao.. na kraju kupili novi auto, nisu htjeli da daju 20000 za motor, a svakako planirali novi kupiti
Pa motor je skup..
ako je auto staro 1o godina, i ako je neka srednja klasa,
motor kosta 10 hiljada sigurno..zavisi koja je klasa auta.
nema veze jel star 5 godina..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Mocan_Nick
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 661
Joined: 30 Jul 2020, 00:20
Has thanked: 9 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Mocan_Nick » 07 Oct 2020, 07:22

Blink♡Once wrote: 06 Oct 2020, 23:12 Jel moguce da zamjena motora moze kostati 20.000,00 eura? U pitanju je neki dzip...mislim da je land rover..
Kod Hibridnih Toyota sama baterija je 10.000..i to nakon 10g se mijenja i ta je cijena..
Mozes mislit onda koliko je motor onda..

User avatar
Miraš Blagotočivi
Na probnom
Na probnom
Posts: 50
Joined: 29 Feb 2020, 21:54
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Miraš Blagotočivi » 07 Oct 2020, 18:25

HAVANA wrote: 06 Oct 2020, 22:09 Nije ni kompjuter svemoguc. Cak i zbuni...20 dana golf 6 pravim. 1200 do danas potrosio. Od majstora iz ase do mojih... Sta god mu uradis 5 dana vozi i stane. Cirkus. Preskoci 2 zuba pa rijesi to. .. Opet. Egr, dpf... Opet, senzor bregaste, opet... Tito mrtvi ne zna sta je a sta god mu uradis vozi 5 dana i stane. Evo danas je opet otiso. :ooo
Hoćeš da pitam ja svog šefa šta bi moglo biti?

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 52886
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1854 times
Been thanked: 14686 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by HAVANA » 07 Oct 2020, 18:54

Ne treba, sve su to odlicni majstori. Vozi se drugi dan, valjda se rijesilo. Cekamo peti dan... :valja
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55457
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1842 times
Been thanked: 5526 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by Duminjo » 06 Dec 2020, 10:53

Podaci Uprave za indirektno oporezivanje pokazuju da je ove godine gotovo upola smanjen uvoz polovnih vozila. Dok je u našu zemlju od početka januara do kraja novembra 2019. uvezeno gotovo 60 hiljada polovnih vozila, ove godine taj broj iznosi 30.763.

Vrijednost uvezenih polovnih vozila u BiH u 11 mjeseci 2020. iznosi 565 miliona i 165 hiljada KM, dok su dažbine za ova vozila iznosile 102,3 miliona KM.


Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH podsjećaju da ova institucija provodi carinski postupak uvoza svih roba u BiH, pa tako i putničkih motornih vozila.

Da bi vozilo ušlo u BiH, u skladu sa važećom legislativom, mora zadovoljiti minimalne tehničke uslove homologacije vozila. Homologaciju vozila, tj. ispitivanje tehničkih karakteristika svakog pojedinačnog vozila provode ovlašteni tehnički servisi u BiH.

"Dakle, kada neko dolazi s vozilom u BiH, prijavljuje ga za uvoz na graničnom prijelazu, nakon čega dobija provoznu carinsku prijavu na rok od 10 dana i u tom roku mora otići u ovlašteni tehnički servis koji provjerava vozilo i izdaje uvjerenje da vozilo zadovoljava minimalne tehničke uslove homologacije vozila", podsjetio je glasnogovornik UINO Ratko Kovačević.


Ukoliko se nastavi smanjenje uvoza starih zagađivača, vozni park u BiH, koji važi za jedan od najstarijih u Evropi s 80 posto vozila starijih od deset godina, mogao bi biti u velikoj mjeri obnovljen.



klix.ba

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 52886
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1854 times
Been thanked: 14686 times
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by HAVANA » 06 Dec 2020, 10:58

Tek ce da padne.Auta ni za lijeka.Pad prodaje svakako a jos gora opcija pad ponude vani i povecanje cijene rabljenih, plus komplikacije i troskovi sa papirima.Treba ovo batalit.
Last edited by HAVANA on 06 Dec 2020, 11:06, edited 1 time in total.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
prog321
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3682
Joined: 16 Jan 2020, 13:20
Mood:
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Uvoz automobila

Post by prog321 » 06 Dec 2020, 11:00

HAVANA wrote: 06 Oct 2020, 20:41 Kako mislis nema, moja cerka vozi hondu 2.2 cdti. Prvo sve ima za kupiti od dijelova a kopca je skoro svaka dijagnostika. Sta ima znat, bosch dizne, klasika ulja, filteri... A trece ja za 20 godina nikakvog iskustva nemam sa kvarovima honde. Ludo auto. Nikad nista. Moja se beli i potrudila da ga pokvari, punog benzina nasula i vozila dok se nije ugasio. Ja konto gotovo, evo da i hondu popravim jednom u zivotu. Nista. Al bas nista. Novi filter, ispustili gorivo, nasuo novo i pici.
Honda je uvijek bila najbolje auto.

Ne moze se ni nijemac porediti sa njima.
It's a morbid observation, but if every one on earth just stopped breathing for an hour, the greenhouse effect would no longer be a problem.

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests