Dizel, plin, benzin

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dizel, plin, benzin

Post by mrki62 » 20 May 2012, 23:14

burek67 wrote:
mrki62 wrote:
Notos wrote:Pa nisam 100% siguran ali mislim da je princip rada filtera da odstrani te čestice iz izduvnih gasova
Odstrani ih ,......... šta se dešava kad se odstrani ?
Jel čestice skladišti negdje pa to kasnije mehaničari odstrane ili se desi ono što ja opisah :pusi

mrki,kod ovih dizelauta sa DPF(diesel partikel filter)nakupljene cestice periodicno sagorijevaju na vrlo visokoj temperaturi,mozda i oko 800C ako ne i vise koliko se sjecam...mrzi me sad gledat u detalje ali tu je to...
Sagorijevaju na način da se zagađuje okoliš i prilikom sagorijevanja se stvara čađ i taman kad želiš parkirati auto, upali ti se lampica za taj sistem i ti hoćeš - nećeš NE SMIJEŠ gasiti auto i zato što nisi ugasio auto ( a mogao si , jer si zaključio sa vožnjom do željenog cilja ) ti u stvari nesvjesno zagađuješ okolinu a i po nepotrebnom trošiš naftu i kad sve preračunaša, ja ga yebem ako se to isplati :pusi
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Dizel, plin, benzin

Post by Notos » 21 May 2012, 12:40

Mrki mislim da ti to pogrešno kontaš. To zvuči kao neki stariji sistem.. znam da je davne 2005. godine bilo tu i loših sistema pa se greenpeace uključio i protestovo, danas to radi solidno. I nevjerujem da će preranim gašenjem motora nešto izać u atmosferu, prije će se desit da se tad skraćuje životni rok tom sistemu, tj. začepi. Na tehničkom ispitu se provjeri stanje filtera.. nije to neka viša matematika.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Dizel, plin, benzin

Post by mrki62 » 21 May 2012, 16:07

Samo da se ponovim ; imamo chevrolet cruza 2.0 modernog dizelaša i za divno čudo imamo i taj moderni filter pa slučajno znam i funkciju koja i nije funkcija a ti nas sve na forumu ubijedi u suprotno
Dakle , godište je 2009 i riječ je o novom iliti modernom motoru sa 150 KS i ima taj novi filter al kad se uključi taj čištač, onda se moraš vozati , onako, bez veze, bez cilja pa ipak sa jednim ciljem - da se očisti taj filter i to nije ništa drugo do bezvezno dodatno zagađivanje ; bez veze se voziš i još bez veze to što je taj filter prije sabirao puštaš u atmosferu.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

Notos
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 165
Joined: 25 Apr 2012, 23:09
Status: Offline

Re: Dizel, plin, benzin

Post by Notos » 21 May 2012, 17:13

Pročitalismo svi to već prvi put :klanja nemoraš se više hvalit :klanja ti moderan, yup yup :hihi

Čuo sam da ti filteri mogu pravit problema ak se samo voza na kratke staze. Upali nekad tu konzervu i provozaj je na otvorenom putu pa će se pročistit filter i biće to OK. A ništa ti tu bolan ne izlazi ponovo u atmosferu de skontaj to već jednom, on kad ti se napuni povećavati se "backpressure" tj. filter se začepljuje i gubiš na snazi motora... kad to izgori izađe u formi da više nije tolko opasno za zdravlje... nemam pojma šta izađe, mrsko mi googlat, al vjerujem da je većinom CO2. Imaš sigurno negdje na webu neku pametnu stranicu gdje je to sve fino objašnjeno. :p

User avatar
Ban Kulin
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 05 Jun 2012, 16:01
Location: Tuzla
Contact:
Status: Offline

Rat svjetova !! benzinac ili dizelaš !!

Post by Ban Kulin » 10 Jun 2012, 14:44

Rat svjetova
(benzinac ili dizelaš)
S obzirom na koncepciju motora i način na koji razvijaju snagu, Clio Sport 2.0 / 182 KS i Ibiza Cupra 1.9 TDI /160 KS nemaju mnogo dodirnih tačaka. Ipak, performanse su im podjednake, pa ovakva usporedba donosi neke ZANIMLJIVE REZULTATE......

nastavak teksta iz časopisa Auto-moto magazin na original skenovima stranica čitati na linku klikni
Historija Bosne : forum, facebook


Image

Crazy_VipeR
Na probnom
Na probnom
Posts: 76
Joined: 28 May 2012, 11:48
Status: Offline

Re: Rat svjetova !! benzinac ili dizelaš !!

Post by Crazy_VipeR » 16 Jun 2012, 02:21

benzinac, sa sequent plinom. ugradnja plina jeste malo skuplja, ali em je gas jeftiniji i od loze poprilicno xD em na novijim autima, kvalitno uradjen plin pravi veoma malu razliku u snazi od benzina.

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Dizel, plin, benzin

Post by Major » 13 Jul 2012, 12:48

Zasto se mnogi vozaci odlucuju za dizel mi je vec dugo godina zagonetno,haman da nema nikakve logike, na suprot, cak je i skuplje.
Vec odavno cijene dizel goriva i benzina su izjednacene, a o porezu na dizel vozila da i ne govorimo.

Godisnji porez na duzel automobil od 3000cm³ iznosi ca. 460 € i pored Euro 4 norme, potrosnja je identicna..+ - 1-2 l.
Dizel se rentira tek nakon predjenih 30 hiljada km godisnje.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Dizel, plin, benzin

Post by STrendzer » 13 Jul 2012, 19:10

Major wrote:Zasto se mnogi vozaci odlucuju za dizel mi je vec dugo godina zagonetno,haman da nema nikakve logike, na suprot, cak je i skuplje.
Vec odavno cijene dizel goriva i benzina su izjednacene, a o porezu na dizel vozila da i ne govorimo.

Godisnji porez na duzel automobil od 3000cm³ iznosi ca. 460 € i pored Euro 4 norme, potrosnja je identicna..+ - 1-2 l.
Dizel se rentira tek nakon predjenih 30 hiljada km godisnje.
da tako je,kazu da se dizel isplati tek od min. 30 000 prijedjenih km,ja prijedjem oko 50 000...a i jos jedan razlog sto vozim dizel je da motori mogu vise izdrzat nego benzinci(tako kaze teorija-da li je tacno,hmm..mozda)..a i dizeli trose manje(kolicinski gledano),moj auto trosi oko 7,5-9 l a sa istim ovakvim motorom ali benzinskim trosio bi mozda 9-12 l benzina...to bi to bilo po mom misljenju..

goksiii
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 23 Jul 2015, 15:45
Status: Offline

Cena TNG, kvalitet?

Post by goksiii » 24 Jul 2015, 10:06

Ocekuje me pocetkom avgusta ne tako kratak put u Bosnu i Hercegovinu, pa me interesuje cena TNG-a (gasa, plina ) i kvalitet istog ? Naravno, u Srbiji se razlikuje kvalitet od pumpe do pumpe, pa je verovatno takva situacija i kod vas. Stoga, za koju pumpu mislite da je i vise nego ok u vidu kvaliteta ?

Lep pozdrav iz Srbije :)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Online

Re: Cena TNG, kvalitet?

Post by Krokodil Behko » 24 Jul 2015, 10:21

Lep pozdrav iz Bosne,

a cijene plina su kako ko, kako gdje.. Uglavnom od 80 do 90 feninga.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81260
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7086 times
Status: Offline

Re: Cena TNG, kvalitet?

Post by Julia-Klara » 24 Jul 2015, 10:24

e sad mozes zakljucat temu :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

goksiii
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 23 Jul 2015, 15:45
Status: Offline

Re: Cena TNG, kvalitet?

Post by goksiii » 24 Jul 2015, 12:35

A kvalitet ?

Sipao sam kod nas ja jednoj pumpi, pa mi se desilo da sa Fiat Puntom koji i nije neki potrosac, predjem 250km i potrosim 25 litara plina :zid :zid

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37879
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2941 times
Been thanked: 2282 times
Status: Offline

Re: Cena TNG, kvalitet?

Post by Pasaga » 24 Jul 2015, 12:39

goksiii wrote:A kvalitet ?

Sipao sam kod nas ja jednoj pumpi, pa mi se desilo da sa Fiat Puntom koji i nije neki potrosac, predjem 250km i potrosim 25 litara plina :zid :zid
...boja mu je dobra....nako.....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Cena TNG, kvalitet?

Post by laganini » 24 Jul 2015, 12:53

[quote="goksiii"]A kvalitet ?

Sipao sam kod nas ja jednoj pumpi, pa mi se desilo da sa Fiat Puntom koji i nije neki potrosac, predjem 250km i potrosim 25 litara plina :zid :zid[/quotepromini
...disi fiata nasa :cudi i :place
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Online

Ukoliko ste prosječni vozač, ovo morate znati, dizel ili benzinac-pitanje je sad!?

Post by Krokodil Behko » 13 Aug 2018, 09:27

Image

Pitanje svih pitanja, kada prosječni vozač kupuje automobil, svodi se na dva izbora: dizel ili benzinac…

Ukoliko se odlučite na dizelski motor u putničkom vozilu svakako štedite gorivo pri svakom kilometru vožnje. Kad postane dovoljno star za prodaju, također ste u prednosti. Lakše se i brže prodaje, što uvelike vraća veći početni ulog. Zbog veće mase i znatno manjeg rizika da se zapali nakon sudara, dizelski je automobil osjetno sigurniji u sudaru od benzinskog, a ima bolje performanse na nižim okretajima. Da bi se štedjelo nisu potrebna nikakva dodatna ulaganja osim umjerene vožnje.

S druge strane, četri ili pet hiljada maraka skuplji je od benzinca, a skuplje je održavanje i veći je rizik skupih kvarova. Zbog toga nisu isplativi ako se vozi manje do 15.000 kilometara godišnje.

Povećana masa u prednjem dijelu vozila smanjuje okretnost i užitak vožnje. Dizelaši, posebice koncerna Volkswagen, znatno su zanimljiviji kradljivcima od benzinaca.

Stoga, dobro razmislite prije nego se odlučite na kupovinu, jer ukoliko ne prelazite 15.000 kilometara godišnje, dizelaš vam apsolutno ne treba.

(SB)
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Ukoliko ste prosječni vozač, ovo morate znati, dizel ili benzinac-pitanje je sad!?

Post by Mutevelija » 13 Aug 2018, 09:37

Dizel jer manje troši


S druge strane, četri ili pet hiljada maraka skuplji je od benzinca, a skuplje je održavanje i veći je rizik skupih kvarova. Zbog toga nisu isplativi ako se vozi manje do 15.000 kilometara godišnje.





Znaci golf 2 je 6000 KM dizel, a benzinac 2 000 KM
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6972 times
Been thanked: 7901 times
Status: Online

Re: Ukoliko ste prosječni vozač, ovo morate znati, dizel ili benzinac-pitanje je sad!?

Post by Krokodil Behko » 13 Aug 2018, 09:46

Mislili su na nove, ili skoro nove automobile.
Ako je oko golfova, vjerujem da u obzir nisu uzeli ni peticu.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81260
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10210 times
Been thanked: 7086 times
Status: Offline

Re: Ukoliko ste prosječni vozač, ovo morate znati, dizel ili benzinac-pitanje je sad!?

Post by Julia-Klara » 13 Aug 2018, 13:27

Vozila sam uvijek benzince, i mogu reci da mi je ugodnije njih voziti. Brze reaguju na promjene, nekako lakse dobijaju na ubrzanju.
Sestra je sad prvi put kupila dizelasa, pa cemo vidjeti.
Probala sam ga voziti, i nesto mi nije bas po volji
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Ukoliko ste prosječni vozač, ovo morate znati, dizel ili benzinac-pitanje je sad!?

Post by Bla » 13 Aug 2018, 15:25

ja sam ispodprosječan vozač pa mogu preskočiti tekst :hm
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Ukoliko ste prosječni vozač, ovo morate znati, dizel ili benzinac-pitanje je sad!?

Post by toxic » 13 Aug 2018, 15:27

Ti vozi na plin :D
Sta se uopste smatra prosecnim vozacem?
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests