Nafta, benzin, plin... cijene

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Nafta, benzin, plin... cijene

Post by Katja » 08 May 2013, 20:05

A u mene gorivo 1,27 vaših maraka. :hop

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Nafta, benzin, plin... cijene

Post by Pasaga » 08 May 2013, 20:07

Jonas wrote:
Krokodil Behko wrote:
Pasaga wrote:Ovdje se krece uglavnom oko 1,5€...
neki dan bude 20 centi manje...nekad vise....
odmori su u pripremi,moguce je da dostigne i 2€...
a vec od lani ljudi voze mnogo manje i krace relacije....
Nepune tri marke. Kod nas je oko 2.35 marka. Sad kad uporediš plate nije ti teško zaključiti da u poredjenju s nama, vama nije mnogo ni 2 eura. :D
Ovdje je cas 1,60 €, cas 1,65 €, cas 1,70 €. Cijena se dnevno vise puta mijenja.

U Bihacu sat rada u auto-servisima (Audi) je 49 KM. A ovdje (München) sat rada u auto-servisima (Audi) je 130 EUR.
Ovde sad su neki praznici,neradi se haman 4 dana.
I ovi su odmah digli cjenu goriva...jer skontali su ...narod ce biti slobodan i putovat ce negdje.
Gledam jutros,digli ga za cjelu krunu,to je previse,haman 1,7€
A za servise,zavisi koji,najskuplji su Audi,Mercedes,,,a ni ostali ne zaostaju mnogo.
Moze se reci da su ovdje malo skuplji,ni jedni nerade ispod 160-200€ po satu.
Mnogi ako hoce u servis jednostavno se pogadjaju za cjenu,pregovaraju.
Nemoz drugacije....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Nafta, benzin, plin... cijene

Post by Krokodil Behko » 09 May 2013, 16:18

Nekada je dizel bio jeftiniji u odnosu na benzin. Već sada, cijene su iste a kako doznajem, u EU je registracija dizelaša skuplja jer se plaća i dodatni porez a na ime većeg zagadjenja.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Nafta, benzin, plin... cijene

Post by Pasaga » 09 May 2013, 16:52

Krokodil Behko wrote:Nekada je dizel bio jeftiniji u odnosu na benzin. Već sada, cijene su iste a kako doznajem, u EU je registracija dizelaša skuplja jer se plaća i dodatni porez a na ime većeg zagadjenja.
Kako god vrjeme odmice,ti partic filteri kod dizela sve vise gube svoj smisao.
Opet ce bit da je to jedna vjesta ubleha od strane proizvodjaca u talu sa drzavom.
Mozes ti ovdje kupit kakav zelis dizelas,sa minimalnim zagadjenjem,ovi poreznici
deru li deru.Koliko znam bas ovdje u sw. je dizel najskupli sto se tice poreza
sa tim da se taj porez povecava svake godine,znaci nije fiksni.
Meni je moj bio isplativ kad sam ga kupio,pruje 3 god. sto neznaci da me taj
porez nece prisiliti da opet mjenjam auto...mozda za godinu,max dvi,e,sad cojk treba da vidi koliko je isplatno imat dizel.
Drugo,prije je dizel bio jeftiniji u prosjeku i do dvije krune,a sad je u prosjeku skuplji po krunu.
Drzava i ovaj auto-moto savez su prije 4-5 god. odvalili samo take reklame i dali neke pogodnosti za ove koji kupe nov dizel sa tim
filterom,medjutim sad samo kupe lovu,a ljudi nova auta moraju da mjenjaju jer su postala preskupa za drzat.
Kako god okrenes ,kupac mora otic na guzu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Krokodil Behko » 01 Nov 2013, 18:26

Image

Američke kompanije "Fuelmatics" i "Husky", specijalizovane za proizvodnju opreme za benzinske stanice, predstavile su zajednički projekat koji bi mogao da donese revolucionarne promjene.

Naime, riječ je o robotičkom sistemu za automatsko sipanje goriva, koji iz samog procesa isključuje ljudski faktor, bilo da se radi o vozaču ili zaposlenom na pumpi.

Sistem sam skida poklopac sa rezervoara, sipa gorivo, izdaje račun i, čak, vrši naplatu, što znači da vozač ne mora ni da izlazi iz svog automobila.

Prema riječima tvorca ovog sistema, on za 30 odsto smanjuje vrijeme potrebno za čitav proces, ali i eliminiše prosipanje goriva prilikom vađenja "pištolja" iz rezervoara, jer posjeduje poseban vakuum mehanizam.



Video pogledajte OVDJE
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Bla » 01 Nov 2013, 18:30

jer posjeduje poseban vakuum mehanizam.
Sreća pa novinar dobro opisa način funkcionisanja sprave, inače bi bilo nejasno. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Pasaga » 01 Nov 2013, 19:58

Koliko dugo bi ovo bilo u funkciji negdje na Balkanu..... :lupa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Online

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Krokodil Behko » 01 Nov 2013, 20:16

Mislim da bi to neko kod nas ukrao. Kompletnu pumpu :DD
online

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Bla » 01 Nov 2013, 20:35

Pa nije bez razloga zabranjeno točenje neovlaštenim licima :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Pasaga » 01 Nov 2013, 21:09

Bla wrote:Pa nije bez razloga zabranjeno točenje neovlaštenim licima :oo
:lupa :lupa

pa postavi je izmedju rajvosa i lukavice..... :haha

post godine....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Julia-Klara » 01 Nov 2013, 23:32

automatizacija... samo neka se izbaci ljudski faktor, da ne moraju placati radnu snagu, i neka oni beshaju pare...
divno
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Bambi » 02 Nov 2013, 11:58

Meni se ovo čini solidno :hm

Baš me zanimaju utisci vozača :D

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37669
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2867 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Pasaga » 02 Nov 2013, 16:11

Julia-Klara wrote:automatizacija... samo neka se izbaci ljudski faktor, da ne moraju placati radnu snagu, i neka oni beshaju pare...
divno
uvjek ja tankam svoj auto...
ne dozvoljavam da to radi neko drugi.... :kafa
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Predstavljena automatska benzinska pumpa

Post by Rockefeller » 03 Nov 2013, 19:26

Nije mi cilj da se hvalim al' minimalno 3-4 godine ima otkako sam znao/shvatio da su benzinske pumpe sra'nje. I ovo sto oni rade je sra'nje. Nista nece valjati. Trebali su sami postavljati benzinske pumpe.

Problem benzinskih pumpi zapravo nije ovo. Pravi problem su one grozne trgovinice koje nude skupu robu. Da nema zakona tacno bih ih spalio. Moras biti bolid i na benzinskoj pumpi postaviti trgovinu.

A postavili su ih, jer im je guzica zinula. U toj idustriji se ne desava nista posebno pa hajde makar preko trgovina da dodatno zaradimo. A ne desava se nista jer skoro da vlada stanje monopola. Pa ne mogu oni najveci zaraditi vise od najvise.

One trgovine bi mi bio merak sve srusiti i ostaviti benzinske pumpe samo sa pumpama.
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Cijena litra dizela u BiH mora pasti na 1,50 KM!

Post by mrki62 » 19 Dec 2014, 00:26

Image

Treću sedmicu zaredom na benzinskim pumpama u Bosni i Hercegovini bilježi se pad cijena goriva, što je rezultat nižih cijena na svjetskom tržištu nafte. Za nepuni mjesec cijene su pale za oko pola marke, pa se ovih dana, u ovisnosti o vrsti goriva, cijene po litru kreću uglavnom oko dvije marke.

S obzirom na slobodno formiranje cijena, u ovoj oblasti vlada velika šarolikost, a na nekim pumpama vozači litar dizela plaćaju i manje od dvije marke.

Set mjera

S obzirom na to da barel nafte na svjetskom tržištu košta oko 55 dolara, što je upola jeftinije nego sredinom ljeta, ekonomski stručnjaci tvrde da itekako ima prostora za još veći pad maloprodajnih cijena. Potkrepljuju to podatkom da je, naprimjer, 2009. godine, kada je barel sirove nafte prodavan za oko 70 dolara, litar eurodizela koštao 1,28 KM.

Duljko Hasić, ekonomski analitičar u Vanjskotrgovinskoj komori (VTK) BiH, istakao je da bi cijene dizela u našoj zemlji trebale pasti na 1,50 KM!

- Očekuje se da u narednom periodu dođe do većeg pada cijena i na svjetskom tržištu, a tako i u BiH, s obzirom na to da je usvojen novi set mjera vezano uz sankcije SAD i Evrope prema Rusiji. U skorije vrijeme cijena po barelu past će na 45 dolara. A ako bi naftni distributeri i kod nas pratili pad cijena, onda litar dizela ne bi trebao biti iznad 1,50 KM. Ako ne bude korekcija cijena shodno padu cijena na svjetskom tržištu, bit će potrebna intervencija Konkurencijskog vijeća - kazao je Hasić.

Teška odluka

Pojeftinjenje goriva na bh. tržištu predstavlja osnovu za snižavanje cijena onih vrsta robe i usluga gdje taj energetski faktor ima značajnu stavku u njihovoj proizvodnji, odnosno prometu, tvrde u Instituciji ombudsmana za zaštitu potrošača BiH.

- Takvih proizvoda je mnogo, prije svega riječ je o većem broju prehrambenih proizvoda. Pad cijena goriva trebao bi utjecati i na snižavanje cijena prijevoza. Iako postoji valjana osnova i razlog za pojeftinjenje, proces pada cijena robe i usluga, koje ovise o cijeni goriva, nije tako brz, traje i po nekoliko mjeseci. Jer, trgovci se teško i dosta sporije odlučuju za obaranje cijena, a spremni su ih povećati kada se dogodi rast cijene goriva – kazala nam je Ljubica Čolović, pomoćnik ombudsmana.

Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftom i naftnim derivatima FBiH, rekao nam je da bi sutra trebalo doći do novog pojeftinjenja goriva.

Konstantan pad

- Imam informaciju da su u utorak Ministarstvu prijavljene korekcije, tako da bi od petka trebale biti niže cijene. Praktički smo ušli u period da svaki tjedan pojeftinjujemo gorivo iz razloga što padaju rafinerijske cijene nafte na tržištu. Imamo najavu da će te rafinerijske cijene idući tjedan ponovo pasti, tako da bi ponovno trebalo biti pojeftinjenje i u BiH – kazao je Bošković.

U Ministarstvu trgovine FBiH rekli su nam da „imaju posla preko glave“, s obzirom na to da im stalno stižu zahtjevi za snižavanje cijena svih derivata.

- Skoro pa svi distributeri prijavili su promjenu, neki za pet, neki za deset feninga po litru – kazala nam je Lela Glibo, šefica Odsjeka za cijene, analizu i razvoj tržišta.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Cijena litra dizela u BiH mora pasti na 1,50 KM!

Post by mrki62 » 19 Dec 2014, 00:28

S obzirom na to da barel nafte na svjetskom tržištu košta oko 55 dolara, što je upola jeftinije nego sredinom ljeta, ekonomski stručnjaci tvrde da itekako ima prostora za još veći pad maloprodajnih cijena. Potkrepljuju to podatkom da je, naprimjer, 2009. godine, kada je barel sirove nafte prodavan za oko 70 dolara, litar eurodizela koštao 1,28 KM.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Cijena litra dizela u BiH mora pasti na 1,50 KM!

Post by laganini » 19 Dec 2014, 00:30

toliko bi tribala bit i u hrvatskoj ako bi uspoređivali s onom najvišom...ali sad se distrubiteri pravdaju da imaju zalihe..kurve :haha a ni državi nije drago izgubit dio pdv-a zato kad ide dolje lagano a gori brzinom munje :pusi
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Alpha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6360
Joined: 07 May 2014, 00:43
Location: baza deda mraza
Status: Offline

Re: Cijena litra dizela u BiH mora pasti na 1,50 KM!

Post by Alpha » 19 Dec 2014, 10:55

a sta je sa ostalim cjenama proizvoda koje se vezu za naftu , sto one ne padaju?
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬
COR NON MENTITUR
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Cijena litra dizela u BiH mora pasti na 1,50 KM!

Post by Lebowski » 19 Dec 2014, 10:58

Zato što je u državi 90% lopova... Jesu li bar smanjili cijene gradskog saobraćaja, autobusa?
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

Alpha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6360
Joined: 07 May 2014, 00:43
Location: baza deda mraza
Status: Offline

Re: Cijena litra dizela u BiH mora pasti na 1,50 KM!

Post by Alpha » 19 Dec 2014, 11:04

neznam al logicno mi da i ostale cjene padnu ... al izgleda kod nas je praksa da se jedino jedva doceka kad treba dizati cjene ....
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬
COR NON MENTITUR
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests