Potrošnja goriva

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by STrendzer » 30 May 2013, 10:53

tako je,i ja vala volim stisnut pa nek puca kud hoce.. ;)

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by mrki62 » 30 May 2013, 11:46

Toliko sporo po autoputu ne voze ni Kadeti :D
Behko, pa tako i stručnjaci za testiranje novih auta voze i otud tako niska potrošnja :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Krokodil Behko » 30 May 2013, 11:54

mrki62 wrote:
Toliko sporo po autoputu ne voze ni Kadeti :D
Behko, pa tako i stručnjaci za testiranje novih auta voze i otud tako niska potrošnja :)
Neće to moći još dugo. Baš je jučer bio aktuelan članak o tome. Evropska komisija cijeni da je u pitanju prevara te će nekim njemačkim kompanijama, narediti drugačiji način testiranja potrošnje. s posebnim osvrtom na Mercedes, BMW i Opel. Imaju rok od tri godine da to sve promijene.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by mrki62 » 30 May 2013, 12:00

Pa uvijek se postavljaju neki normativi , eto jedna Švedska, ona godinama nije dozvolila Audi - u i VW prodaju dizela, jer eto ne ispunjuju njihove norme a samim tim se ograničavaju prodaje.
Ne znam da li još uvijek ipamju prijašnje kriterije zabrane.
S obzirom da Opel nema svojih motora u autima, ko zna kako će oni riješiti problem :)
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Krokodil Behko » 30 May 2013, 12:03

Ne znam šta bi dizelaši mogli raditi u tako hladnoj zemlji. Morao bi to biti strogo noviji auto ako hoćeš da ti starta na -30 stepeni. Dok već benzinac, starta uvijek. U redu, više troši ali je zimi to zahvalnije gorivo.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by mrki62 » 30 May 2013, 12:20

Behko, to je bilo prije jer ovi sadašnji dizelaši su prilagodljivi sa ovom tehnikom.
Međutim , nije to što ti opisuješ, Šveđani su rigorozni do zaštite prirode - okoliša i nisu dozvolili Nijemcima sa svojim dizelima prodaju.
Volvi ili Saab također imaju dizele i normalno se i prodaju i proizvode a minus 30 ne igra ulogu , jer je u Rusiji mnogo hladnije pa ipak imaju dizele :)
Opet, prije su dizeli imali probleme al toga više nema jer dodajanjem aditiva zimi su riješeni problemi.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Krokodil Behko » 30 May 2013, 12:30

Pa ja sam i rekao da noviji dizeli mogu paliti na niskim temperaturama.
Ali na takvim temperaturama, svejedno će trošiti više. Oni bi trebali raditi i takva testiranja. Kolika potrošnja, pri kojoj brzini, na kakvom putu i na kojoj temperaturi zraka. Ne znam za nova kola ali ova starija koja se uglavnom voze kod nas, nemaju nikakve fabričke testove o tome. Bar ne nešto što je fabrika zvanično saopštila. Vjerovatno im ne ide u prolog rezultat testa. Zimi se troši više.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by mrki62 » 30 May 2013, 12:36

Da, zimi se troši kud i kamo više al oni to ne upisuju, jer ako napišeš da ti troši 10 - 12 litara, onda očekuj da se drastično prodaja smanji.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by STrendzer » 30 May 2013, 12:45

nemaju diseli problema pri paljenju zimi na sjeveru Europe jer imaju jedan poseban uredjaj koji uvijek funkcionise,licno sam bio gore na minus 30-35 C i uvjerio se,auto je svaki puta palilo bez frke..a i potrosnja nije bas toliko drasticna da je vrijedna pomena,mozda dok se ne zagrije a onda je ok,pa i benzinac trosi vise dok je hladan..

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by bubica » 30 May 2013, 13:27

Volvo trosi 6 litara dizela, suzuki (oca mu yebem) trosi 7,5 supera, VW T4 trosi oko 8 litara dizela, zavisi ko ga vozi.
MOJ SKUTERcic TROSI 3 LITRE :hop :hop


jucer litar dizela 1,30€
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37621
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2850 times
Been thanked: 2191 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Pasaga » 30 May 2013, 15:59

camargue wrote:nemaju diseli problema pri paljenju zimi na sjeveru Europe jer imaju jedan poseban uredjaj koji uvijek funkcionise,licno sam bio gore na minus 30-35 C i uvjerio se,auto je svaki puta palilo bez frke..a i potrosnja nije bas toliko drasticna da je vrijedna pomena,mozda dok se ne zagrije a onda je ok,pa i benzinac trosi vise dok je hladan..
Imaju sad novi dizeli,Volvo,Audi,Mercedes.....
koji imaju na kljucu jedno dugme koje ti iz stana,kuce,aktiviras pola sahata prije kretanja..
aktiviraju se grijaci nafte,pali isto kao i ljeti i mnogo manje trosi.
Takav jedan sistem na Audiju kosta extra oko 2,500€,pitao nedavno u servisu.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 776
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 46 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by biha » 18 Dec 2014, 00:03

Fatma,Fatma ne dodati gas! Cuvaj sebe i druge! Uvjek je bolje stici zdrav ,nego pomocu hitne!

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by greeneyes » 18 Dec 2014, 12:07

Kod mene prosječna potrošnja 5l/100 km. :kafa
Samo sabura

Alpha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6360
Joined: 07 May 2014, 00:43
Location: baza deda mraza
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Alpha » 18 Dec 2014, 12:28

meni pokazuje trenutno na boardkompjuteru 8l/100km ,manek trosi zato fino i ide ... :)
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬
COR NON MENTITUR
▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Deset načina da smanjite potrošnju goriva

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2017, 09:25

Image

Jeste li znali da vozilo može trošiti i do 30 posto više goriva ako se ne podvrgava redovito obveznom servisiranju? Svi smo upoznati s važnošću redovitoga servisiranja auta, ali zbog nekih razloga ne radimo to onoliko često koliko bi bilo idealno. Ovih deset savjeta pomoći će vam da iskoristite i posljednju kap goriva u spremniku i smanjite potrošnju koliko god je moguće.


1. Provjeriti tlak u gumama barem jednom mjesečno

Automobilske gume s nedovoljno zraka uzrokuju veći kotrljajući otpor u njima, pa tako povećavaju potrošnju. Naime, manjak tlaka samo 0,5 bara direktno povećava potrošnju goriva čak pet posto.

2. Koristiti tempomat

Vjerovali ili ne, koristeći tempomat u vožnji autocestom smanjit ćete potrošnju goriva čak šest posto.

3. Ne držati automobil 'na leru'

Izbjegavajte ovu radnju ako traje više od minute. Rad motora u praznome hodu troši između 0,8 i 1,5 litara goriva na sat, a usto ispušta i nepotrebne količine CO2 u atmosferu. Moderni motori opremljeni su start-stop sustavima, no svejedno na ovo valja pripaziti jer će za malu ali značajnu brojku ipak smanjiti potrošnju.

4. Redovito održavati automobil

Što se tiče servisiranja, treba paziti da bude redovno, odnosno onoliko često koliko je propisano u priručniku. Ako se sve uredno radi, kao 'najgori kvar" može vas zadesiti promjena svjećica, senzora kisika i filtera zraka i goriva.

5. Vožnja 'u brzini više'

Naprimjer, za brzine 60 km/h automobil troši čak 25 posto više goriva u trećoj brzini, nego što to čini u petoj. Dinamičnija vožnja u nižim stupnjevima prijenosa povećat će potrošnju goriva čak 45 posto. Najbolje je voziti u što većem stupnju prijenosa, naravno koliko je to moguće.

6. Misliti unaprijed

Ovo se prije svega odnosi na način vožnje. Ona mora biti uglađena i jednolika te valja izbjegavati jaka ubrzanja i snažna kočenja. Upravo te radnje nepotrebno troše gorivo i gume, a brojna istraživanja pokazala su da tehnike vožnje mogu smanjiti potrošnju goriva i do 30 posto.

7. Smanjiti opterećenje

Važno je u automobilu imati što manje neobvezne prtljage i spakirati samo ono što je neophodno. Istraživanje je pokazalo da dodatnih 50-ak kilograma tereta povećava potrošnju goriva jedan do dva posto. Malo, ali ipak značajno.

8. Korištenje kvalitetnijega goriva

Iako je skuplje i nije propisano kao obvezno od strane proizvođača, korištenje visokooktanskoga goriva efektivno povećava performanse vozila i smanjuje potrošnju otprilike pet posto. Uzimajući u obzir to što je skuplje, smanjujući potrošnju ipak se, nakon većega broja prijeđenih kilometara, isplati.


9. Provjera "geometrije"

Dijelovi ovjesa i šasije jako su bitni faktori u potrošnji goriva. Kako? Jednostavno je, loša "geometrija", odnosno 'raštiman špur' uzrokuje to da kotači nisu u skladu jedni s drugima, što uzrokuje povećano trenje, a motor to nepotrebno trenje "naplaćuje" većom potrošnjom goriva.

10. Izbjegavati loše ceste

Ako je to moguće, zaobiđite lošu dionicu ceste jer rupe na cesti, šljunak ili zemlja mogu uzeti čak 30 posto potrošena goriva. Svaki put kada kotači idu gore-dolje, vozilo usporava zbog prijenosa smjera energije i sile u krivome smjeru. Naime, da bi se nadoknadilo usporavanje vozač dodaje više gasa što direktno povećava potrošnju.

(24.hr)
online

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2419 times
Status: Offline

Re: Deset načina da smanjite potrošnju goriva

Post by Melek » 23 Jun 2017, 09:36

Ja ovog svog dizlaka sveo na prosjek 5,6l na 100km. Prije dok ga je i zenka vozila znao je da ode i na 7,0l/100km a ona sad sebi kupila hibrida, trosi manje od mog dizlaka kako god da vozi i ona i ja.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102568
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2938 times
Been thanked: 3041 times
Status: Offline

Re: Deset načina da smanjite potrošnju goriva

Post by Chloe » 23 Jun 2017, 15:34

10. Izbjegavati loše ceste

Ako je to moguće, zaobiđite lošu dionicu ceste jer rupe na cesti, šljunak ili zemlja mogu uzeti čak 30 posto potrošena goriva. Svaki put kada kotači idu gore-dolje, vozilo usporava zbog prijenosa smjera energije i sile u krivome smjeru. Naime, da bi se nadoknadilo usporavanje vozač dodaje više gasa što direktno povećava potrošnju.

Jedino helikopter da kupim ... :123
A auto mi fakat troši ... :grana
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Deset načina da smanjite potrošnju goriva

Post by Bla » 23 Jun 2017, 15:37

Jes vala, u njemačku pa se vozajte, šta mi ovdje gužvu pravite. :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120037
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6820 times
Been thanked: 7702 times
Status: Offline

Re: Deset načina da smanjite potrošnju goriva

Post by Krokodil Behko » 23 Jun 2017, 18:46

Npr Ford benzinac, otprilike 97-98 godište, zapremine 1.8, ili Opel Vektra istog godišta i zapremine, da mi je da vidim taj način za smanjenje potrošnje :D.
online

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Deset načina da smanjite potrošnju goriva

Post by greeneyes » 23 Jun 2017, 19:04

Valjda je pod jedan-ostaviti auto u garazi :oo

Ja bome ne stedim
Samo sabura

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests