Potrošnja goriva

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Potrošnja goriva

Post by Krokodil Behko » 15 May 2013, 17:14

Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Image

Prema analizi podataka saveza njemačkih vozača ADAC-a, više od polovine automobila troši znatno više goriva nego što to tvrde proizvođači.

Njemački Wirtschaftswoche piše da automobili u prosjeku troše 23 posto više goriva nego što piše u specifikacijama, dok pojedini modeli troše i 42 posto više!

Prema analizi ADAC-ovih ekotestova, koju je napravila udruga DUH (Deutschen Umwelthilfe eV), devijacije između specifikacija koje ističu proizvođači i stvarnih podataka povećale su se posljednjih nekoliko godina, nakon uvođenja poreza na CO2 koji ispuštaju vozila.

Testirano je 91 vozilo i kod njih 55 je reklamirana potrošnja odstupala od stvarne za više od 10 posto, što je, prema njemačkom zakonu, dovoljno da se ugovor o kupnji automobila može pokušati sudski razvrgnuti. Napomenimo da su se među testiranim vozilima koja su odstupala od podataka navedenih u specifikacijama našla vozila gotovo svih proizvođača.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by Pasaga » 15 May 2013, 17:38

...O cemu sam ja ovdje nedavno trunio.... :djed :djed
niko mi nevjeruje
,...... :ble

...jel normalno ..ako u katalagu stoji MAX potrosnja 8.5l
a ono izvuce i po 12-13 l.....:bije
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by STrendzer » 15 May 2013, 20:43

Pasaga wrote:...O cemu sam ja ovdje nedavno trunio.... :djed :djed
niko mi nevjeruje
,...... :ble

...jel normalno ..ako u katalagu stoji MAX potrosnja 8.5l
a ono izvuce i po 12-13 l.....:bije
bas to buraz,svi,ama svi lazu...imam sad ovoga sto ga imam,dobar je i ne trosi mnogo,nije daleko od fabrickog,glede potrosnje,sve zavisi kako se vozi...ali sam nedavno imao BMW 5,kombi,XD,znaci quattro,disel,3 l motor,nov...,buraz,ovaj je trosio puno,doslovno sam skoro mogao primijetit kako se skala za gorivo krece!...a BMW se ebase tvrdeci i reklamirajuci kako imaju stedljive motore!...nea sanse...
poslije tog BMW-a sam bio sretan da imam ovog moga...

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by Pasaga » 15 May 2013, 20:53

camargue wrote:
Pasaga wrote:...O cemu sam ja ovdje nedavno trunio.... :djed :djed
niko mi nevjeruje
,...... :ble

...jel normalno ..ako u katalagu stoji MAX potrosnja 8.5l
a ono izvuce i po 12-13 l.....:bije
bas to buraz,svi,ama svi lazu...imam sad ovoga sto ga imam,dobar je i ne trosi mnogo,nije daleko od fabrickog,glede potrosnje,sve zavisi kako se vozi...ali sam nedavno imao BMW 5,kombi,XD,znaci quattro,disel,3 l motor,nov...,buraz,ovaj je trosio puno,doslovno sam skoro mogao primijetit kako se skala za gorivo krece!...a BMW se ebase tvrdeci i reklamirajuci kako imaju stedljive motore!...nea sanse...
poslije tog BMW-a sam bio sretan da imam ovog moga...

..heheeee...tako ti je kod svih folksvagena,koliko sam iskusio,a imao sam ih dosta...
od pola,golfa do pasata.....,sad mi zena ima fiestu,lafo trosi 5,3....nije nikad ispod 7,5.
za tako jedno auto je puno i 3l.
ma nemoz nasut....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by Krokodil Behko » 15 May 2013, 22:01

A šta bi sa onom novom tehnologijom litar-dva na 100 kilometara?
Kao da nekima ne odgovara da se krene masovno s tim motorima.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by Pasaga » 15 May 2013, 22:04

Krokodil Behko wrote:A šta bi sa onom novom tehnologijom litar-dva na 100 kilometara?
Kao da nekima ne odgovara da se krene masovno s tim motorima.
Jbg....drzava na racun toga dere dobar porez....znaci zarada nizasto....
Ovdje sam slusao prije 5-6 godina da imaju spremne projekte za takva auta,max 3,5l.
Kao uvjek se jave neki problemi i ti projekti nemogu krenut u operativu.
Sad u cemu je caka...ko ce ga znat.....muljatori.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by Krokodil Behko » 16 May 2013, 00:31

Pasaga wrote:
Krokodil Behko wrote:A šta bi sa onom novom tehnologijom litar-dva na 100 kilometara?
Kao da nekima ne odgovara da se krene masovno s tim motorima.
Jbg....drzava na racun toga dere dobar porez....znaci zarada nizasto....
Ovdje sam slusao prije 5-6 godina da imaju spremne projekte za takva auta,max 3,5l.
Kao uvjek se jave neki problemi i ti projekti nemogu krenut u operativu.
Sad u cemu je caka...ko ce ga znat.....muljatori.
Nisu to samo projekti. Ti motori su već osmišljeni i postoje. Wolksvagen je proizveo auto
sa motorm za kojeg tvrde da troši samo jedan litar. Ima ta vijest negdje na forumu.
online

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by mrki62 » 16 May 2013, 12:37

Pa oni kad testiraju imaju više faktora koji im smanjuje potrošnju; gume su prenapunpane, zabrtvljena vrata na način da se što više smanji odpor zraka voze 80 - 90 km/ na sat i to na auto putu, izbjegavaju gradsku vrvež i onda smo tamo.
Za štos, neka neko uključi bord sa trenutačnom potrošnjom i neka na auto putu vozi 80 - 90 km/h pa da se iznenadi kolika je potrošnja.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Automobili troše 23% više od deklarisane količine

Post by Krokodil Behko » 29 May 2013, 09:55

mrki62 wrote:Pa oni kad testiraju imaju više faktora koji im smanjuje potrošnju; gume su prenapunpane, zabrtvljena vrata na način da se što više smanji odpor zraka voze 80 - 90 km/ na sat i to na auto putu, izbjegavaju gradsku vrvež i onda smo tamo.
Za štos, neka neko uključi bord sa trenutačnom potrošnjom i neka na auto putu vozi 80 - 90 km/h pa da se iznenadi kolika je potrošnja.
Toliko sporo po autoputu ne voze ni Kadeti :D
Brzina ima veze s potrošnjom ali ništa manje veze ima i turiranje. Odnosno česte promjene brzine. To je ono zbog čega ja trošim više nego bar 70% ostalih vozača. Vozim brzo po regionalnim i magistralnim putevima i čas posla dostići nekog pa usporiti dok čekam priliku za preticanje. Kad se ta prilika ukaže, ne moram ni govoriti kako nagazim na gas koliko mogu :oo
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Nela » 29 May 2013, 10:59

Skoro sam citala kako u voznji ustedjeti gorivo, neki pametnjakovic savjetuje kad prebaciti u koju brzinu, kakve puteve zaobilaziti, gasiti auto u koloni i na semaforu i sad svaka stavka je odredjeni dio posto ustede, helem ako to sve upratis ispadne neces nista potrositi :D.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

moby76
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 28 May 2013, 22:17
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by moby76 » 29 May 2013, 11:01

zavisi gdje sipas gorivo,posto je u ans lose gorivo,a to da gasis auto na semoforu,u koloni,itd...glupost,vise goriva potrosis kad palis i gasis

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Calla » 29 May 2013, 12:49

mene muz raspameti posto uvjek potrosi manje goriva od mene na istoj relaciji kilometara i vozimo istim autom,,bolje triksa od mene definitivno,,
ja razmisljam najozbiljnije da predem na ova auta ,na struju :obrve
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Pasaga » 29 May 2013, 12:51

Nela wrote:Skoro sam citala kako u voznji ustedjeti gorivo, neki pametnjakovic savjetuje kad prebaciti u koju brzinu, kakve puteve zaobilaziti, gasiti auto u koloni i na semaforu i sad svaka stavka je odredjeni dio posto ustede, helem ako to sve upratis ispadne neces nista potrositi :D.

Dovoljno je da recimo u drugoj brzini razvijete vise brzine i odmah ubaciti u cetvrtu....i sa laganim gasom u petu...
naravno,ako ima puta,da nije duvar ispred vas... :D.
..uostalom to preporucuju i auto-skole ovdje...
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Fatma » 29 May 2013, 13:03

nema pojma koliko troši ovo moje avto,ja znam samo da sipam za 20 KM...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Krokodil Behko » 29 May 2013, 15:26

Pasaga wrote:
Nela wrote:Skoro sam citala kako u voznji ustedjeti gorivo, neki pametnjakovic savjetuje kad prebaciti u koju brzinu, kakve puteve zaobilaziti, gasiti auto u koloni i na semaforu i sad svaka stavka je odredjeni dio posto ustede, helem ako to sve upratis ispadne neces nista potrositi :D.

Dovoljno je da recimo u drugoj brzini razvijete vise brzine i odmah ubaciti u cetvrtu....i sa laganim gasom u petu...
naravno,ako ima puta,da nije duvar ispred vas... :D.
..uostalom to preporucuju i auto-skole ovdje...
I šta misliš, koji je to put u BiH gdje ga možeš nabiti na minimum 60 km/h a zatim i brže da bi ušalt'o u petu brzinu, a da baš ništa ne zasmeta i da nema nikakvih ograničenja? Ne kažem da ne može ali kažem da neće biti česte potrebe za takvim manevrom osim na početku puta kojeg će se ionako najčešće voziti četvrtom a zbog navedenih ograničenja brzine. Rijetko ćeš na našim magistralama sresti znak na kojem piše 100. Ne sjećam se ni da sam ga vidio negdje :hm
Uglavnom je 80, što je dovoljno za petu ali uvijek se nadje neki krš od auta ili još gore - kamion, buldožer, traktor a meni je pošlo za rukom negdje oko Travnika i viljuškar da mi zasmeta :lupa
online

bubica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2868
Joined: 12 Sep 2011, 00:48
Location: Jebenhausen
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by bubica » 30 May 2013, 02:07

Naspes malo zejtina :ooo
siromah nema sta a bogatas nema kad

User avatar
Jonas
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3445
Joined: 19 Feb 2012, 10:40
Location: Forum
Has thanked: 100 times
Been thanked: 302 times
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Jonas » 30 May 2013, 08:28

Moj motor prosječno troši 8,0 l/100 km... na 100 km svaki put valja izdvojiti 13,50 EUR ili 25,43 KM. A 100 km prijedjem kao od šale.

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Fatma » 30 May 2013, 10:04

Jonas wrote:Moj motor prosječno troši 8,0 l/100 km... na 100 km svaki put valja izdvojiti 13,50 EUR ili 25,43 KM. A 100 km prijedjem kao od šale.
I kod mene tako...zato me poznaju svi na benzinskim pumpama....

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by STrendzer » 30 May 2013, 10:23

uglavnom natocim pun tank(rezervoar) i kosta me oko 80-85 €,za 3-4 dana opet,uglavnom tako...uglavnom ne stedim gorivo,ne moze to na lijevoj traci na autoputu,uglavnom 7,5-10 l na 100 km potrosnja i mislim da i nije bas previse ako uzmem u obzir kako vozim i kubikaza i ks,uglavnom brzo,u krivine ulazim takodje pobrzo tako da su mi prednje ljetnje gume izgubile sa strane profil a u sredini jos oko 4 mm,valja kupit nove(ovaj puta cu uzet Michelin za probat) a zimske prednje gume koje sam nedavno skinuo pocele se gulit,"perutat", sto bi narod reko,valjda od brzine,tako mi kazu u garazi da bi to bio mozda razlog,valja i njih nove kupit...,jedino u gradu vozim normalno ali ima i dana kad vozim normalno na autoputu,ali rijetko,tada mogu da vidim potrosnju oko 6 l/100 km...ali to je jaako rijetko..

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Potrošnja goriva

Post by Fatma » 30 May 2013, 10:33

Nek vala troši koliko hoće...volim stisnuti papučicu gasa i juriti,gdje god imam priliku...

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests