Na terapiji kod srculenceta

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Username » 03 May 2017, 08:10

Sporo citas

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by toxic » 03 May 2017, 15:36

Gle sto ceka dijagnozu :oo
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 03 May 2017, 16:26

Nije u toku da se seanse odvijaju na drugom mestu, kako je već neko rekao ovo je samo soba za prijem :hihi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by storm » 03 May 2017, 16:30

srculence7 wrote:Nije u toku da se seanse odvijaju na drugom mestu, kako je već neko rekao ovo je samo soba za prijem :hihi
Imate li barem novina u čekaonici :hihi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 03 May 2017, 16:44

storm wrote:
srculence7 wrote:Nije u toku da se seanse odvijaju na drugom mestu, kako je već neko rekao ovo je samo soba za prijem :hihi
Imate li barem novina u čekaonici :hihi
Šta će ti novine?
Imamo dobro osoblje za razonodu klijenata koji čekaju :oo
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 03 May 2017, 17:45

Ja nikad nisam u cekaonici.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by toxic » 03 May 2017, 17:48

Hitne slucajeve uzima preko reda :oo
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by storm » 03 May 2017, 17:49

Mutevelija wrote:Ja nikad nisam u cekaonici.
Logično....po tebi će se jednom referirati u naučnim istraživanjima na tom području....
kaki ti da čekaš :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by storm » 03 May 2017, 17:49

toxic wrote:Hitne slucajeve uzima preko reda :oo
Znači .... ja sam puk'o :valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 03 May 2017, 18:05

Nije to nego imam vezu :auf
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Čupava » 03 May 2017, 18:19

srculence7 wrote:
storm wrote:
srculence7 wrote:Nije u toku da se seanse odvijaju na drugom mestu, kako je već neko rekao ovo je samo soba za prijem :hihi
Imate li barem novina u čekaonici :hihi
Šta će ti novine?
Imamo dobro osoblje za razonodu klijenata koji čekaju :oo
Znaci sa terapijom se počinje u čekaonici :888
.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 11 May 2017, 03:11

Šest strategija za rešavanje problema

Svi ljudi imaju neke probleme i treba naći rešenje za njih.
Jedna od bitnih karakteristika mentalno zdravih, zrelih ličnosti jeste aktivan pristup u rešavanju problema nasuprot pasivnom pristupu koji karakteriše izbegavanje, odlaganje ili poricanje problema. Postoji veliki broj strategija za rešavanje problema među kojima se mogu izdvojiti šest bazičnih koje su srstane u dve grupe:
-strategije usmerene na menjanje spoljašnje sredine (aloadaptacija) i
-strategije usmerene na menjanje sebe, menjanje iznutra (autoadatacija).

Strategije usmerene na menjanje spoljašnje sredine

Čekanje da se uslovi sredine promene – predstavlja pasivni pristup u rešavanju problema. To je pristup koji ne zahteva nikakav lični angažman i to je pristup koji većina ljudi preferira. Osoba čeka da se spoljašnje okolnosti promene kako bi mogla da postupi u skladu sa svojim željama i ciljevima. Prednost ove strategije ogleda se u ulaganju minimalnog napora (koji se sastoji u čekanju i procenjivanju situacije). S druge strane ova strategije je u mnogim slučajevima neprimenjljiva. Često je slučaj da su situacioni faktori nepromenjljivi i da čekanje na promenu koja bi se desila spolja nije isplativo ni mudro.

Aktivno menjanje sredine – podrazumeva ulaganje aktivnih napora da se promene sredinski uslovi koji su doveli do problema u funkciji dostizanja odabranog cilja. Dakle, osoba gleda šta sve može promeniti u svojoj sredini ne bili otklonila prepreke u sredini ili stvorila uslove za dostizanje cilja. Primer za ovu strategiju bi bio aktivno traženje posla (osoba čita oglase, šalje CV, traži kontakte i preporuke i sl.).

Promena sredine – kada se uslovi sredine ne mogu promeniti (bilo da promene uvode drugi ili sam akter svojim aktivnim zalaganjem) postoji mogućnost da osoba pronađe novu sredinu koja je u skladu sa njegovim/njenim željama i odabranim ciljevima. Znači, ako se sredina ne može izmeniti može se pronaći nova, stimulativnija sredina, sredina u kojoj je moguće ostvariti željeni cilj ili izbeći nešto što nas ugrožava. Primeri za ovu strategiju su: odlazak u inostranstvo, preseljenje, odpočinjanje samostalnog ili bračnog života, zasnivanje vlastitog biznisa i sl.

Strategije usmerene na menjanje iznutra

Reinterpretacija situacije ili problema – opažanje situacije je sastavni deo problema a ne situacija sama po sebi. Način na koji opažamo, odnosno tumačimo i definišemo situaciju koja je relevantna za problem koji imamo od presudnog je značajna za samo definisanje problema i načina njegovog rešavanja. Značenje koje pridajemo situaciji može se menjati i nekada to može dovesti do značajnih promena u opažanju samog problema. Jedna od tehnika koja se može koristiti u primeni ove strategije je tehnika promene okvira (reframing), odnosno konteksta iz kojeg se situacija sagledava (ako promenimo kontekst u kojem se sagledava situacija, sama situacija može dobiti potpuno novo značenje). Druge tehnike, odnose se na preispitivanje realističnosti i tačnosti procene same situacije, procene posledica, verovatnoće njihovog javljanja itd.

Prihvatanje želje, ulaganje dodatnih napora i pronalaženje neophodnih resursa – ako nismo u stanju da promenimo spoljašnju situaciju niti da redefinišemo njeno značenje, možemo prihvatiti da naše želje nisu zadovoljene (jer ne moraju biti već je to samo poželjno), osećati se nezadovoljno povodom toga, što može predstavljati motivacionu snagu za traganje za dodatnim resursima koji su nam neophodni kako bi smo prevazišli prepreke koje nam stoje na putu dostizanja cilja. Dakle, nekada je potrebno da uložimo više napora ili naučimo neke nove veštine da bi smo rešili neki problem. U tom slučaju motivacija predstavlja važan faktor, pokretač na aktivnost. Ako smo samo nezadovoljni (ali ne i depresivni, očajni, besni ili anksiozni) povodom toga što nismo ostvarili postavljeni cilj, želja za ostvarenjem cilja može biti dobra motivaciona osnova za ulaganje dodatnih napora na putu rešenja.

Odustajanje od želje i zamena cilja – nekada je konstelacija situacionih (spoljašnjih) i unutrašnjih (ličnih) faktora takva da nam ništa drugo ne preostaje nego da odustanemo od želje koju imamo kako ne bismo više bili nezadovljni ili frustrirani. Ako odustanemo od želje koju ne možemo da ostvarimo, nećemo više biti nezadovoljni. Konstruktivni nastavak ove strategije bi bio u pronalaženju alternativne želje ili alternativnog i ostvarivog cilja.

Kako da pristupite rešavanju vašeg problema?

Prvo definišite vaš problem i cilj. Definišite šta je to što želite da imate ili postignete a ne uspevate, šta vam stoji na putu (koje su vam prepreke ka dostizanju cilja), u kojoj situaciji ili situacijama se vaš problem manifestuje, kako se osećate povodom problema koji imate, šta ste do sada činili da rešite taj problem.

Sada procenite koja od opisanih šest strategija za rešavanje problema najviše odgovara rešavanju vašeg problema. Procenite svaku strategiju. Definišite u kom domenu vi smatrate da postoji realna mogućnost da se vaš problem reši, u promeni sredinskih okolnosti ili vašoj ličnoj promeni.

Odaberite i primenite najbolju strategiju u skladu sa tim. Nekada je korisno primeniti i dve strategije, jednu koja se odnosi na delovanje na sredinu a drugu koja se odnosi na lične promene.

(vaspsiholog.com)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 24 Jun 2017, 02:19

Meni se čini da sam negde i postavljala ali evo opet, mada imam negde i priručnik vezan za to, ali da ne tražim, ovo je s neta...

Većina nas nesvesno nešto crta dok priča telefonom ili sedi na sastanku. Bilo da su to jednostavni crteži, bilo da su geometrijski oblici, ne bacajte ih. Oni otkrivaju mnogo toga pre svega o vašem trenutnom raspoloženju, ali i o karakteru, tvrde psiholozi.

Spirale, krugovi, talasaste linije
Usmereni ste na sebe

Tuđi problemi vas u ovom momentu ili ne interesuju ili sasvim malo marite za njih. To što počinjete da crtate spirale ili kružiće znači da vam je u datoj situaciji neophodno da se usmerite na sebe i napravite distancu od okruženja. Tako pronalazite način da savladate agresiju i odolite iskušenju da planete i uvredite sagovornika.

Cvetići, sunce, ukrasi
Usamljeni ste

U duši vam uopšte nije tako vedro kako na crtežu izgleda. Pre će biti da je suprotno. Nedostaju vam bliskost i nežnost, i to nesvesno prenosite na papir. Crtate ono o čemu maštate, a vaša poruka glasi: „Obratite pažnju na mene!“ Dakle, čim vaša ruka počne da crta sunce, pozovite prijatelje i družite se.

Mreža
Mazohista ste

Nalazite se u nezgodnoj situaciji. Svaka odlučna, debela linija simbolizuje napad u koji nećete krenuti. Ako na kraju uokvirite crtež, znači da je problem izglađen. Nije rešen, već je samo stavljen pod tepih. Niste borbene prirode, već ste skloni da gutate uvrede. A to krije opasnost nagomilanog razočaranja.

Ornamenti
Dosadno vam je

Oštri uglovi i zaobljene linije spajaju se u ukrasni motiv koji se ponavlja. Takva šara govori o tome da vam je dosadno, da želite da prekinete telefonski razgovor ili odete sa sastanka. Ako uvek crtate takve šare, to može da znači da vam se život pretvorio u rutinu. Zato prekinite monotoniju koja vas guši i promenite nešto.

Krstići
Imate osećaj krivice

Ljudi ih često crtaju, s tim što su ženski krstići uglavnom ukrašeni, a muški jednostavnih i strogih linija. U oba slučaja crtanje krstića nagoveštava osećaj krivice koja je nastala kao posledica situacija u kojoj se trenutno nalazite. Nešto vas muči: ili sami sebi nešto zamerate ili vas je prekorio sagovornik.

Čovečuljci
Bojite se odgovornosti

Njihov veseli izgled vara. Čovečuljci su znak bespomoćnosti ili želje da se izbegne odgovornost. Čovečuljke crtamo kad treba da kažemo konačno „ne“ ili kad treba da donesemo i saopštimo odluku koja možda neće biti prihvaćena s odobravanjem, pa nikako ne možemo da se nateramo da to uradimo. Čovečuljke u svom blokčetu shvatite kao upozorenje. Presecite i prihvatite odgovornost kako se posle ne biste osećali kao slabić.

Kvadratići, trouglovi, geometrijski oblici
Hrabri ste

Jedno je sigurno – vas niko neće prevesti žednog preko vode. Imate jasne ciljeve i uverenja, gotovo nikad ne skrivate svoje mišljenje i ne uzmičete pred neprijateljima i konkurencijom. Što su oštriji geometrijski oblici koje crtate, to ste vi agresivniji, mada to nije primetno na prvi pogled.

Pčelinje saće
Porodični ste tip

Volite mir i harmoniju i vodite uredan život. Ako već nemate porodicu, ovakav crtež može da signalizira vašu potrebu za svijanjem porodičnog gnezda. Vaš problem je verovatno u tome što odbijate da priznate koliko vam je brak važan i koliko maštate o njemu.

Šahovska polja
Patite od kompleksa

Očigledno se nalazite u veoma komplikovanom i neprijatnom položaju. Intenzivno tragate za efikasnim načinom da prevaziđete situaciju. U ovom je najbolje da ništa ne prećutkujete i ne krijete. Ako često crtate šahovska polja, verovatno imate skrivene komplekse.

Imena ili inicijali
Žvrljanje vašeg imena ili inicijala je uobičajeno za one koji uživaju da budu u centru pažnje. Tinejdžeri to često rade, čime nesvesno otkrivaju želju da se odvoje od porodice i rade svoje stvari. Žvrljanje tuđeg imena pokazuje da su vam u mislima - možda romantično, ili zato što predstavljaju problem kojim bi trebalo da se pozabavite.

Stepenice ili merdevine
Simboli ambicije i spremnosti za metodičan rad. Ukazuju da imate važan, dugoročni zadatak na umu. Mogu da predstavljaju i duhovni pohod, možda želju da se budete srećniji ili opušteniji.
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 24 Jun 2017, 02:23

JA sam osjetio tjeskobu prešla me bit će da je pret kišu :D da si smrt srcule čovjek bi te se načekao :p
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 24 Jun 2017, 02:27

Mutevelija wrote: 24 Jun 2017, 02:23 JA sam osjetio tjeskobu prešla me bit će da je pret kišu :D da si smrt srcule čovjek bi te se načekao :p
A šta da radim, postoji život i van foruma :tjesi
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 24 Jun 2017, 02:42

:sok ne ne to nije istina, preveliko je to za mene, sto si mi to saopstila.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Mutevelija » 26 Jun 2017, 01:17

Puno kod mene puno..
Do you have an anxiety disorder?

73
out of 100 total
Here’s how much these emotional challenges impact your life, why you feel the way you do, and what you can do about it

ANXIETY
6 - 10 NORMAL BUT WORRIED
11 - 25 MILD ANXIETY
26 - 50 MODERATE ANXIETY
51 - 75 SEVERE ANXIETY
76 - 100 EXTREME ANXIETY
Most people probably see you as an extremely anxious person. You lose your temper very easily, your emotions are always turbulent and you are haunted by persistent sensations of discomfort running through all the levels of your being. You may have had some kind of nervous breakdown, or you may feel like you’ll have one anytime soon. You have little to no control over your own life, since at this level anxiety can manifest in rather unpredictable and damaging ways. If you want to overcome your problems, you must recognize you’re suffering from a serious psychological sickness that’s seriously threatening your life quality.

Generalized Anxiety

A state of continuous apprehension and anticipation of something horrible, characterized by excessive anxiety and unrealistic worry
Living with generalized anxiety disorders can be extremely confusing, unnerving and tiresome. That’s because when you have such a condition, you become your worst enemy and you consistently sabotage your happiness and satisfaction without even realizing so. Your test results clearly indicate you have severe anxiety problems, and sometimes you are bound to feel as though you’re unable to live a normal life and be completely happy. Sometimes you probably feel there’s a dark cloud engulfing your mind and heart, which makes your existence miserable. You can learn to dissipate this cloud, but you must be willing to dedicate time and effort to achieve such a goal.

Physiological Anxiety

Somatic manifestations of anxiety such as fatigue, tension, digestive problems, palpitations or pounding heart, sweating, etc.
At this stage, you have likely been confronted with different kinds of painful, uncomfortable and strange symptoms. In fact, some of your somatic manifestations of anxiety may be so troubling, that you may sometimes worry about having some kind of terminal disease… which may actually feed your anxiousness and reinforce the symptoms. It’s extremely important to see a doctor and get all the appropriate tests to make sure there is really no physical cause to your problems. If there isn’t, then it will be easier for you to accept the fact that all your troubles branch from the same root: your anxiety disorder.

Mood Instability

Level of mood instability (mental agitation and psychological distress)
You may have failed to notice how your moodiness is starting to affect your relationships and normal lifestyle; but judging from your test results, you are facing intense anxiety issues which seriously affect your disposition. Your emotions are usually inconsistent and you keep changing your mind, following the whims of your inner tension. You experience moments of intense hopeless and angst, and sometimes you may wonder whether you’re losing your mind. Truth of the matter is that your anxiety is starting to disrupt your normal lifestyle, and you need to take action right now to get your life back.

Existential Anxiety

Anxiety state related to personal mortality, self-acceptance, guilt, and meaninglessness
You have intense levels of existential anxiety, which consistently erode your sense of well-being. You spend countless hours trying to understand the reason and purpose of your existence, only to reach the same conclusion: it’s not worth it, and you would better not exist. In such moments, you may feel indifferent concerning your life and health, and this may push you towards addictive behaviors and reckless attitudes. This can be very dangerous and devastating, and that’s why you must seriously thing about treating your anxiety: the longer you take to start doing so, the harder it will be.

Ruminations

Recurrent thoughts that are distressing and disturbing
Quite frequently, you must wish there was some kind of switch that you could use to just turn your mind off. You usually have trouble sleeping because you’re always worried and stressed about something; sometimes you’ll obsess over actual problems, other times you’ll just make problems up so you can worry about them. You are addicted to negative thought patterns, and you can’t seem to help yourself no matter how hard you try. Sometimes you may feel like you can’t life with yourself… but you must remember than anxiety is the source of your issues, not your mind. Once you learn how to manage your condition, you’ll get back in touch with yourself and life will progressively get better!

his is where you are today

73
out of 100 total

G
P
M
E
R
Your self assessment test results reveal that it is very likely your emotions and behavior negatively affect you on a daily basis. Challenges to your emotional health can seriously affect you at work and in personal life with your family and friends. However, on the upside, you can expect amazing change — as soon as you start your recovery program.

This is where you can be

29
out of 100 total

G
P
M
E
R
Estimated time to reach your
potential anxiety levels: 21-24 days
There are three scientifically proven steps you must take to reclaim your life back and be the person you want to be, and the person your family and loved ones deserve to have back.

In other words, by July 18th, 2017 your current anxiety level could drop to a calming level of 29 and your panic attacks, worry and fear disappear—forever ...simply by using this cutting edge, easy-to-implement technology.
You will see how other men were able to neutralize their anxiety without ever confronting it. It will also give you a clear plan of action and the right tools to trust yourself again ...To stop feeling afraid and misunderstood ...And to stop worrying. The results will pleasantly surprise you.


Evo testa.
"https://www.calmclinic.com/anxiety-test/"
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by srculence7 » 11 Jul 2017, 04:33

Psihoterapija kroz fotografiju

Image

Postoje novi dokazi koji podržavaju upotrebu fotografije kao i samog procesa fotografisanja u kontekstu istraživanja selfa, komunikacije, kreativnog izražavanja i ličnog razvoja.

Značenje fotografije nije fiksno ili apsolutno, ono je oblikovano iskustvima i perspektivom pojedinca koji je posmatra.

Sadržaj fotografije ostaje isti, ali osoba koja je posmatra se menja. Fotografija ima potencijal da dovede do novih saznanja svaki put kada je posmatramo. To je slučaj i ukoliko smo autori fotografije i ukoliko samo posmatramo fotografiju nekog drugog autora.

Naša prirodna reakcija kada posmatramo fotografiju je da shvatimo ono što posmatramo. Dok gledamo fotografiju mi sklapamo priču, dajemo joj smisao.

Posmatrajući fotografiju kroz filter sopstvenog života, posmatramo je iz naše jedinstvene perspektive, kroz naša iskustva, strahove, nade i vrednosti. I u tome je moć fotografije kao sredstva za istraživanje selfa.

Sloboda koju pruža sam proces stvaranja fotografije, izbor predmeta koji ćemo da slikamo, beskonačni broj načina na koji možemo da posmatramo i doživimo sliku, doprinosi da fotografija postaje odličan medij za imaginaciju i kreativnost.

Fotografija nudi distancu i pruža mogućnost da ponovo shvatimo šta se dešavalo u datom trenutku i na taj način nam pruža priliku da učimo iz prošlih iskustava.

Ponekad se osećanja ili vizuelna iskustva teško verbalno izražavaju i u tu svrhu možemo da koristimo fotografije za poboljšanje ili kao zamenu našeg verbalnog opisa. Fotografija može da ponudi simbolički jezik, gde se predmet sa slike koristi kao metafora da izrazi nešto drugo i pruža način da se stupi u kontakt i artikulišu neprijatna osećanja i emocije. Neke emocije, misli, osećanja i iskustva se lakše ili drugačije izražavaju vizuelno nego verbalno.

Proces fotografisanja može biti neverovatno afirmativan. Baš kao i druge kreativne aktivnosti, može da podstakne osećaj dostignuća. Fotografija može promovisati i poboljšati samopoštovanje. Ovo se može dogoditi na nekoliko nivoa. Na primer, osećaj postignuća može da proizilazi iz kvaliteta finalne slike ili može doći iz zadovoljstva zbog učenja nove veštine.

Fotografije u terapiji deluje kao most između dve osobe i njihovih svetova. One ih povezuju i stvaraju zajednički prostor koji je često pun kreativnih mogućnosti.

Šansa za učenje, rast i razvoj kroz bavljenje fotografijom nikad ne prestaje!

Šta dobijamo?

-Preuzimanje kontrole

Mi biramo osećanja koja ćemo da izražavamo, šta želimo da kažemo kroz fotografiju, kako, kada, da li želimo da izbrišemo snimak, da li želimo da podelimo sa drugima…. možemo da izaberemo koju poruku želimo da pošaljemo fotografijom.

-Komunikaciju sa drugima

Fotografišući slike naše stvarnosti i deljenjem sa svojim voljenima, možemo da pomognemo da bolje razumeju našu situaciju i osećanja.

–Povećanje samosvesti

Usmeravajući naše fotoaparate na sebe i naše živote, ne možemo a da se ne suočimo sa svojim osećanjima i našom realnosti. Um je smiren, da nas ne ometa, a mi smo fokusirani na sebe.

Fotografisanje zahteva da smo u „sadašnjem trenutku“.

Fokusirani smo na „sada i ovde“ što nas odvodi daleko od nekih naših uznemirujućih misli i osećanja, pruža nam odmor. Prisutni smo i fokusirani.

–Povezanost sa drugima, što nam daje nadu da „nismo sami“. Imamo priliku da se povežemo sa drugim ljudima koji imaju slična osećanja i okolnosti.

–Novi hobi

–Svedoka naših promena

–Omogućava nam neverbalno istraživanje našeg unutrašnjeg sveta

(teneo.edu.rs)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
arman
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 916
Joined: 23 Jul 2017, 12:54
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by arman » 28 Jul 2017, 17:25

:heidi2 :heidi2 Nije mi nista dobro sam

Username
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9024
Joined: 27 Sep 2016, 14:02
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Na terapiji kod srculenceta

Post by Username » 28 Jul 2017, 17:46

Mnogi su to mislili

Nalijepice ti neku dijagnozu, bez brige

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests