SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4964
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 261 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Remzudin » 12 Aug 2019, 17:16

Username wrote: 12 Aug 2019, 08:35 Zivimo u matrixu
To ja znam odavno

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 12 Aug 2019, 23:57

Ljubo wrote: 12 Aug 2019, 02:03 Nije filozofski tvrditi da nešto nije, a ne znati, ne reći i ne objasniti šta jeste. Sve dok ne objasniš šta dobra definicija svijesti jeste, poštedi me svojih savjeta.

Ne možeš negirati moje objašnjenje postojanja Svijesti, ako nemaš svoje. A ti ga, naravno, nemaš. Imaš samo svoju religiju, tj. vjeru, ali s njom ne možeš uraditi ništa do pokriti se ušima i šutiti. I ljutiti se, gumđati i plakati što istina o postojanju stvarnosti nije podudarna sa tvojom vjerom.
Ljubo moj, mene pojmovno odredjenje svijesti ne zanima pa niti ne namjeravam davati definiciju svijesti... ili bilo cega drugoga.

Samo ti zelim reci da kruzne definicije, poput... plavo je ono sto ima svojstvo plavosti... nisu logicki ispravne i utemeljene. I to je razlog zasto ti se profesori filozofije nisu javili. Dakle, osnovni zahtjev logike da ponudis definiciju koja nije kruzna nisi zadovoljio, pa onda sve ostalo... Uzmi barem udzbenik logike za srednje skole pa tamo pogledaj sto ispravna definicija mora sadrzavati.

Nije uopste stvar u tome da neko ima bolju definiciju svijesti od tebe, nego u tome da ti nemas nikakvu.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by alcapone » 12 Aug 2019, 23:58

Kako oci mozak prevare
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 14 Aug 2019, 01:48

Fazlija wrote: 12 Aug 2019, 23:57 Samo ti zelim reci da kruzne definicije, poput... plavo je ono sto ima svojstvo plavosti... nisu logicki ispravne i utemeljene. I to je razlog zasto ti se profesori filozofije nisu javili. Dakle, osnovni zahtjev logike da ponudis definiciju koja nije kruzna nisi zadovoljio, pa onda sve ostalo... Uzmi barem udzbenik logike za srednje skole pa tamo pogledaj sto ispravna definicija mora sadrzavati.

Nije uopste stvar u tome da neko ima bolju definiciju svijesti od tebe, nego u tome da ti nemas nikakvu.
Dokle ćeš da me maltretiraš sa svojom logikom djeteta iz dječjeg vrtića? Svaki put kad se javiš dokažeš da ne znaš logički da misliš.

Naime, kada želimo da izreknemo istinu o postojanju bilo čega, uopšte nije stvar u DEFINICIJI, već u OBJAŠNJENJU DEFINICIJE. U ovom slučaju, o OBJAŠNJENU Svijesti koje sam dao u 23 minutnom videu, odgovarajući na tri osnovna egzistencijalna pitanja: ŠTA postoji, KAKO postoji i ZAŠTO postoji to što postoji. Gdje sam elaborirao svu argumentaciju i loogiku, na osnovu koje sam na kraju sročio moju kratku definiciju Svijesti, koja glasi:

Svijest je ono što postoji samo po sebi, kao svoj uzrok i posljedica, od uvijek i zauvijek, tako što se vječito pretače kroz svoja tri pirodna oblika i stanja, sve uz pomoć svijh sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja.

Sve druge definicije koje je do danas bilo ko dao o Svijesti, su bezvrijedna vjerovanja, upravo zato jer im nedostaju šira OBJAŠNJENJA, tj. nedostaje im argumentacija pomoću koje mogu da se provjere i logika pomoću koje mogu da se razumiju.

To podrazumijeva da, ako želiš da omalovažiš moju definiciju Svijesti, moraš da pronađeš BOLJE OBJAŠNJENJE Svijesti od mojega, tj. bolju argumentaciju i bolju logiku. A to neće NIKADA da se desi. To neće poći za rukom ni najvećim svjetskim naučnim autoritetima koji se profesionalno bave problemom postojanja Svijesti, a kamo li tebi, sa takvim tvojim niskim nivoom inteligencije i znanja.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 14 Aug 2019, 23:14

Ljubo wrote: 14 Aug 2019, 01:48 Svijest je ono što postoji samo po sebi, kao svoj uzrok i posljedica, od uvijek i zauvijek, tako što se vječito pretače kroz svoja tri pirodna oblika i stanja, sve uz pomoć svijh sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja.
Ljubo, mene zanima zasto ova tvoja definicija nuzno mora biti definicija samo svijesti? Zasto to ne bi mogla biti i definicija recimo... vode?

Postoji oduvijek kao svoj uzrok i posljedica, pretace se kroz svoja 3 prirodna stanja (paru, vodu i led), ima svojstva, naprezanje, kretanje itd.

Ili recimo, definicija zive? Isto postoji oduvijek... ima 3 stanja... itd.

Jednom rijecju, zasto to ne bi mogla biti definicija bilo cega?

Da li ti sada mozda postaje jasnije da to nije dobra definicija svijesti?
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 15 Aug 2019, 00:35

Fazlija wrote: 14 Aug 2019, 23:14 Ljubo, mene zanima zasto ova tvoja definicija nuzno mora biti definicija samo svijesti? Zasto to ne bi mogla biti i definicija recimo... vode?

Postoji oduvijek kao svoj uzrok i posljedica, pretace se kroz svoja 3 prirodna stanja (paru, vodu i led), ima svojstva, naprezanje, kretanje itd.

Ili recimo, definicija zive? Isto postoji oduvijek... ima 3 stanja... itd.

Jednom rijecju, zasto to ne bi mogla biti definicija bilo cega?

Da li ti sada mozda postaje jasnije da to nije dobra definicija svijesti?
Ne može se praviti definicija nečega što NE POSTOJI, već samo NEČEGA ŠTO POSTOJI, a to je samo SVIJEST, osim koje ničeg drugog nema. Već u naslovu mog videa stoji da : "SAMO SVIJEST POSTOJI".

Što se Svemira tiče i svega onoga iz čega se Svemir sastoji, sve su to samo fizičke i psihičke radnje Svijesti, ma koliko one bile različite po svom obliku, veličini i načinu fizičke manifestacije. Čije definicije su već sadržane u definiciji Svijesti. Dakle, ono što je definicija Svijesti, istovremeno je i definicija svih mogućin oblika fizičkog manifestovanja Svijesti koje Svijest čini uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Jer o ma kojem obliku fizičkog manifestovanja Svijesti da se radi, bilo da je rijeć o vodi, vazduhu, kamenu, atomu, nebeskom tijelu, biljci, životinji, čovjeku itd, uvijek je riječ samo o organizovanim oblicima kretanja i rada Svijesti, koje ona svjesno vrši uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih radnji i pomoću informacija, tj. znanja o tim svojim oblicima kretanja i rada koje je stekla, tj. zapamtila i usavršila tokom svog kretanja i rada, uz pomoć svojih psihičkih sposobnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja tog svog naprezanja i kretanja.

Uzmi primjer jajeta, pileta i koke. Kako bi sve to definisali? Šta tu sve imamo i šta se tu, zapravo dešava?

Tu imamo samo Svijest koja se napreže i kreće i imamo informaciju, tj znanje (DNK) o organizovanom obliku kretanja i rada čestica Svijesti koji mi čulno opažamo kao jaje, zatim pile i na kraju koku. Prema tome, definicija jajeta piletaa i koke nikako ne bi mogla drugačije da glasi do samo ovako:

Jaje, pile i koka su samo tri različita oblika i stanja organizovanog kretanja i rada Svijesti kroz koja se ona vječito pretače uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Nije teško primijetiti da je ova definicija jajeta, pileta i koke već sadržana u definiciji Svijesti koju sam naprijed dao. I ako želimo da definišemo ma šta drugo što u Svemiru objektivno postoji, pa makar se radilo i o Svemiru kao cjelini, definicija će uvijek da glasi isto, a to je:

da se uvijek radi o Svijesti, koja postoji sama po sebi, kao svoj uzrok i posljedica, tako što se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radni: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja.

Zato ova definicija Svijesti i ima značenje vječitog, univerzalnog i jedinstvenog prirodnog zakona sveukupnog postojanja ili pak, značenje SVEMOGUĆEG BOGA i SVEDRŽITELJA i STVORITELA i RUŠITELA. Ili pak Bogova, Brame, Višnua i Šive, kako to u Vedama stoji. Ili "Oca-Sina i svetoga Duha, kao to u hrišćanstvu stoji. Koja nisu TRI Boga, već samo JEDAN, zvani ALLah, kao to muslimani tvrde, koji se uvijek iznova pretače kroz svoja TRI prirodna oblika i stanja. Sa čime se i hinduisti i hrišćani slažu, jer i oni tvrde da su ta TRI Boga samo JEDAN BOG. Što znači da ove tri religije - hinduizam, hrišćanstvo i islam - odmah, već ovog istog momenta, možemo spojiti u jednu religiju i da n išta ne pokvarimo i niko ništa ne izgubi, a cijeli svijet dobije veoma mnogo - jedinstvo, mir, red i ljubav između triju do sada podeljenih, suprostavljenih i zavađenih religija.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 15 Aug 2019, 23:08

Blago tebi, Ljubo. Profesori ti se nece nikada javiti, niti ces ikada ovako logicki utemeljiti svoje ucenje, jer je argumentacija posve nelogicna, ali se moze shvatiti sta zelis reci. Budi sretan sto si dokucio tajne svemira i sada se malo opusti. Posveti se drugim stvarima u zivotu, procitaj koju knjigu o Abhinavagupti ili Al Arebiju, uzivaj sa unucima ili tako nesto.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
alcapone
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15966
Joined: 22 Jul 2018, 16:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by alcapone » 15 Aug 2019, 23:17

Pa i zivotinje nisu svjesne al postoje..
1n73LL1g3nc3 15 7h3 4b1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 16 Aug 2019, 04:20

Fazlija wrote: 15 Aug 2019, 23:08 Blago tebi, Ljubo. Profesori ti se nece nikada javiti, niti ces ikada ovako logicki utemeljiti svoje ucenje, jer je argumentacija posve nelogicna, ali se moze shvatiti sta zelis reci. Budi sretan sto si dokucio tajne svemira i sada se malo opusti. Posveti se drugim stvarima u zivotu, procitaj koju knjigu o Abhinavagupti ili Al Arebiju, uzivaj sa unucima ili tako nesto.
Po običaju, i dalje lupaš. U nauci se danas zna da osim energije i informacije ničeg drugog nema. Što podrazumijeva da se definicija ni o čemu drugom ne može dati do o energiji i informaciji i da ta definicija obuhvata apsolutno sve što postoji. Gdje imamo da se energija uvijek manifestuje kao Svijest koja se napreže, kreće i radi, a informacija, uvijek kao znanje o odeđenom sistemu naprezanja, kretanja i rada Svijesti. Uzmi za primjer "jaje-pile-koku". Ničega drugog tu nema osim Svijesti koja se napreže kreće i radi i znanja o sistemu, tj. organizaciji i obliku njenog kretanja i rada. Uzmi za primjer i bilo šta drugo - atom, nebesko tijelo, galaksiju, ćeliju, tijelo biljke, životinje ili čovjeka i niti i u jednom od ovih materijalnih oblika ništa drugo nećeš da nađeš do energiju i informaciju.

I za čudo, energija, - a to je uvijek napregnuta i pokrenuta Svijest - je u svim tim oblicima ista, koja bez problema može da prelazi iz jednog oblika u drugi i uvijk se ponaša, tj. kreće se i radi u skladu sa informacijom o kretanju ni radu koja u bilo kojem od tih oblika važi. Da nije tako, od kamena nikada ne bi mogao da nastane čovejk, niti bi čovjek bilo kada mogao da postane kamen. Što se inače svakodnevno u cijelom univerzumu od uvijek događa da živa i svjesna materija, tj. energija vječito i uvijek iznova prelazi iz oblika u oblik, a da se pri tome red i poredak Svemira ne narušava.

A kad se pitamo kako sve to postoji i kako je sve to moguće, odgovor se uvijek svodi na sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Zato formola ZAKONA SVEUKUPNOG POSTOJANJA, kao i definicija, ne može drugačije da glasi do:

Svijest + 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti = energija + informacija + materijalna forma, odnosno, materijalni oblik.

To je ZNANJE i ISTINA o postojanju materije, života i Svemira, moj Fazlija i to je čista iskustveno provjerljiva i logički objašnjiva i do kraja razumljiva NAUKA. Sve se to danas u okviru prirodnih nauka i eksperimentalne psihologije zna i ja tu ništa nisam izmislio.

A to što ti nudiš kao ISTINU i ZNANJE - tog Abhinavaguptija ili Al Arebija ili bilo koga drugog njima sličnog, slobodno "maci pod rep baci".
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 16 Aug 2019, 04:42

alcapone wrote: 15 Aug 2019, 23:17 Pa i zivotinje nisu svjesne al postoje..
Kako znaš da nisu svjesne? Jesi li provjerio?

Sve što postoji je svjesno onoliko koliko mu treba da zna šta treba da radi da bi bilo to što jeste. Živa i svjesna materija unutar kamena zna šta treba da radi da bi se manifestovala kao kamen. Kad iz kamena kao mineral pređe u biljku, ona je u biljci svjesna šta treba da radi da bi se manifestovala kao biljka. Kad iz biljke kao hrana pređe u tijelo jagnjeta, ona je tada svjesna šta treba da radi da bi se manifestovala kao jagnje. Kad iz jagnjeta kao hrana pređe u tijelo čovjeka ona je tada u čovjeku svjesna šta treba da radi da bi se manifestovala kao čovjek. A kad čovjek umre i zatrpaju ga u zemlju, ona je tada ponovo svjesna i zna šta treba da radi da bi se ponovo pretvorila i manifestovala kao zemlja i kamen.

Sve ovo naprijerd što sam rekao, nije ni vjerovanje, ni lupetanje, VEĆ ČISTA ISKUSTVENO I EKSPERIMENTALNO PROVJERLJIVA I RAZUMLJIVA NAUKA.

A da li bi sve to, bez sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti kojima živa i svjesna materija raspolaže, bilo moguće?

NE BI!

Dakle, ako postoji Svijest sa svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, SVE JE MOGUĆE. Bez toga, NIJE MOGUIĆE NIŠTA.

I upravo zato, osim Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, nikakvog drugog SVEMOGUĆEG BOGA-ALLAHA, NEMA.

Zapamti to dobro i prenosi i na druga da i drugi znaju. I da u vezi postojanja materije, života i prirode više NE LUPETAJU.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 16 Aug 2019, 10:44

Ljubo moj, to je kao pretpostavka sasvim u redu. Ali logicko dokazivanje te pretpostavke je... u najmanju ruku nelogicno. Zato se lijepo opusti i ne brini se. Uzivaj sa unucima, vodi ih da hrane kengure, jer i unuci i kenguri i ti i sam cin hranjenja su - svijest... rekli bi upanishadski mudraci, moj Ljubo.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 17 Aug 2019, 06:01

Fazlija wrote: 16 Aug 2019, 10:44 Ljubo moj, to je kao pretpostavka sasvim u redu. Ali logicko dokazivanje te pretpostavke je... u najmanju ruku nelogicno.
Ja ne polazim od pretpostavki, već naučno utvrđenih i dokazanih činjenica. Naučna je činjenica da se Svemir ne sastoji ni od čega drugog do od sedam fizičkih i psihičkih procesa, što važi i za čovjeka, tj, za ljudski živi i svjesni organizam. Koji, iz vlastitog iskustva sebe kao takvog, zna da su tih sedam fizičkih i psihičkih procesa osnovni faktori Svijesti. Iz čega slijedi nedvosmislen logički zaključak da je cijeli Svemir sagrađen od Svijesti i da osim Svijesti nikakvog drugog Boga - Allaha, stvoritelja Neba i Zemlje, NEMA. To je tako uvijek bilo i biće, a ti i svi drugi koji u bilo šta drugo VJERUjETE, možete samo da pjevate "borbene pjesme".
Fazlija wrote: 16 Aug 2019, 10:44Zato se lijepo opusti i ne brini se. Uzivaj sa unucima, vodi ih da hrane kengure, jer i unuci i kenguri i ti i sam cin hranjenja su - svijest... rekli bi upanishadski mudraci, moj Ljubo.
Upanišadski tzv. "mud(r)aci" samo lijeppo upakovanim i sročenim riječima KAŽU da je sve Svijest i ti im vjeruješ jer ti se njihove lijepo sročene riječi dopadaju. Ali problem je što oni ničim ne dokazuju, niiti objašnjavaju da je sve Svijest, jer uopšte pojma nemaju ni ŠTA je svijest, ni KAKO ona postoji, ni ZAŠTO, već samo čitaoca upućuju da sam meditira, prosvijetili se i tako sam spozna i sebi samome dokaže da je sve Svijest, a da pri tome I dalje nikome neće da bude poznata LOGIKA, tj OSNOVNI i JEDINSTVENI PRIRODNI ZAKON "TROJEDNOSTI" ili pak "ZAKON TROJKE I SEDMICE" koji u sebi sadrži odgovore na ta tri osnovna egzistencijalna pitanja: ŠTA, KAKO i ZAŠTO? Pa ti, moj Fazlija, pošto ti je sposobnost logičkog mišljenja i razumijevanja stvarnosti slabo razvijena, pošto nisi u stanju da tu LOGIKU shvatiš, ne ostaje ti drugo već da u horu sa ostalim vjernicima svijeta pjevaš "borbene pjesme". Niti meni sa vama takvima, maloumnima, ostaje drugo već da pazim unuke i praunuke i hranim kengure. I čekam kad ćete, pjevajući u horu " borbene pjesme" da cijeli svijet uvedete u "SUDNJI DAN", tj. u Treći svjetski rat i u ime vaši poganih vjera uništite polovinu Čovječanstva i veći dio planete. Po mojoj prognozi taj VAŠ "VELIKI DAN" nije daleko. Tu je - samo što nije. A ti se, Fazlija i dalje zahebavaj.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 17 Aug 2019, 10:21

Vjerujem ja i tebi, i tvoja mi se teorija svidja. Razlika je samo u tome sto upanisadski mudraci zagovaraju meditaciju. Da osoba digne svoju razinu svijesti toliko visoko da to vidi i sama.

Ti bi htio da svoju teoriju logicki utemeljis i upravo je to najslabiji dio tvojeg poduhvata. Tu ne uspijevas jer su ti zakljucci potpuno nelogicni, ali ne das se krstiti, svadjas se za cijelim svijetom, svi su ti drugi krivi i taj dio kod tebe granici ponekad s tragedijom, a ponekad s komedijom.

Zato bih htio da se opustis malo. Mi prihvatamo tvoju osnovnu pretpostavku, jer ona nije nista novo, vec smo je davno prihvatili. Ali odmori se malo od te svoje "logike" jer ti to bas najslabije ide. Slicis na sumanutog covjeka koji se svadja sa cijelim svijetom oko necega sto je vec poznato i sto vecina ljudi prihvaca.

A smak svijeta cak i da se desi... pa zar nije to volja te jedine svijesti. Za covjeka koji toliko prica da nista osim svijesti ne postoji, poprilicno se opires njezinoj volji.

Osim toga, Australija ce tamo ostati postedjena. Sta te briga? Vidis kako je svijest tebe, njenog novog proroka, dovela bas na pravo mjesto.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 18 Aug 2019, 02:19

Fazlija wrote: 17 Aug 2019, 10:21 Vjerujem ja i tebi, i tvoja mi se teorija svidja. Razlika je samo u tome sto upanisadski mudraci zagovaraju meditaciju. Da osoba digne svoju razinu svijesti toliko visoko da to vidi i sama.
Meditacija je za životinje jer one su na nižem stupnju razvoja Svijesti. Čovjek je biće razuma i on treba da objasni i razumije svoje postojanje, tj. da razumije da je sve Svijest.
Fazlija wrote: 17 Aug 2019, 10:21Ti bi htio da svoju teoriju logicki utemeljis i upravo je to najslabiji dio tvojeg poduhvata. Tu ne uspijevas jer su ti zakljucci potpuno nelogicni, ali ne das se krstiti, svadjas se za cijelim svijetom, svi su ti drugi krivi i taj dio kod tebe granici ponekad s tragedijom, a ponekad s komedijom.


Baš me tjeraš da ti nešto opsujem. Koliko puta moram da te opomenem da moraš da budeš konkretan kad kritikuješ moju logiku. Moja logika je prosta i sva je sadržana u definiciji Svijesti, koja je ujedno i definicija svega što postoji, jer sve što postoji je Svijest, a koja, da je opet ponovim, glasi:

Svijest je ono što postoji samo po sebi, od uvijek i za uvijek, kao svoj i uzrok i posljedica, tako što se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja.

Obori ovu definiciju, ČIK, ako možeš.
Fazlija wrote: 17 Aug 2019, 10:21Zato bih htio da se opustis malo. Mi prihvatamo tvoju osnovnu pretpostavku, jer ona nije nista novo, vec smo je davno prihvatili. Ali odmori se malo od te svoje "logike" jer ti to bas najslabije ide. Slicis na sumanutog covjeka koji se svadja sa cijelim svijetom oko necega sto je vec poznato i sto vecina ljudi prihvaca.
Nemoj da lažeš da je sve poznato. Ništa nije poznato, upravo zato jer logika postojanja ovoga svijeta nije poznata. Zato i postoji mogućnost koja dozvoljava svakome da može da izmišlja svoju vlastitu vjeru o tome kako svijet postoji i ubjeđuje druge ljude u svoje laži. Pa tako imamo da hrišćani tvrde da je Bog trojedan, a pojma nemaju ni šta je Bog, ni njegova trojednost. A muslimani tvrde da je bog Jedan, a pojma nemaju ni šta je Bog, ni šta je njegpva jednota. Što važi i za fizičare, koji pojma nemaju šta je materija i za biologe koji pojma nemaju šta je život i za psihologe koji pojma nemaju šta je Svijest i za filozofe koji pojma nemaju šta je Bitak. Upravo zato jer niko ne zna logiku po kojoj ovaj svijet postoji. A ti se Fazlija upravo protiv te logike stalno buniš. Zašto? Zato je ti je sposobnost razumijevanja na nuli, tj. zato jer ne znaš logički da misliš, već samo učiš pročitana štiva na pamet bez ikakvog razumijevanja. A ta logika po kojoj Svijest postoji, a time ujedno i sve ostalo, jer sve je napravljeno od Svijesti, je veoma prosta i sva je sadržana u sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji Svijesti, osim kojih ničeg drugog i nema.
Fazlija wrote: 17 Aug 2019, 10:21A smak svijeta cak i da se desi... pa zar nije to volja te jedine svijesti. Za covjeka koji toliko prica da nista osim svijesti ne postoji, poprilicno se opires njezinoj volji.


Nije to volja Svijesti, već budala koji ne znaju ko su i šta su, jer ne znaju logički da misle.
Fazlija wrote: 17 Aug 2019, 10:21Osim toga, Australija ce tamo ostati postedjena. Sta te briga? Vidis kako je svijest tebe, njenog novog proroka, dovela bas na pravo mjesto.
Upravo tako! Ja ne samo da sam "novi" prorok, već i POSLJEDNJI. Mogu to i šire da objasnim, čak i dokažem, ako treba. Zato jer ja sam isprorokovao sve i više nema šta da se prorokuje.
Govno ti

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Mohr » 18 Aug 2019, 03:28

Neće biti, druže Ljubo. (O)davno je (pa i klasično-filozofski) razgraničeno postojanje "po sebi" i "za sebe". To što nešto egzistira (samo) po sebi, ni izbliza nije (osviješteno) postojanje za sebe...

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 18 Aug 2019, 13:43

Ljubo wrote: 18 Aug 2019, 02:19 Svijest je ono što postoji samo po sebi, od uvijek i za uvijek, kao svoj i uzrok i posljedica, tako što se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja.

Obori ovu definiciju, ČIK, ako možeš.
Pa ta definicija je oborena vec sama po sebi. Ne treba je dodatno obarati. Ti se sam slazes s time da se ona moze primjeniti na sve opste pojmove (kategorije), kao i na sve druge pojedinacne pojave i pojmove. To moze biti i definicija npr. vode ili bilo kojeg drugog kemijskog elementa. To moze biti definicija bilo cega - pa samim time nije definicija nicega.

U prehodnom razgovoru si vec sam rekao da si saglasan sa time da to moze biti definicija bilo cega, jer ionako sve proizlazi iz svijesti... sto je vec samo po sebi dokaz posvemasnje nelogicnosti u tvojem razmisljanju. Zar bi ti htio da nauka prihvati takvu opcu i neodredjenu definiciju koja se moze odnositi na bilo sta?

Zato Ljubo, uzmi si neke kapi za smirenje. Gospina trava je jako dobra za zivce. Odmori se malo od logike, jer ti to ne ide. A i nenacitan si, brate, nisi nista citao pa ne znas niti kako su drugi slicni mislioci obrazlagali svoje takve slicne misli. Kako god okrenes, vidis i sam da nisi nikoga uspio u to uvjeriti, a propovijedas vec preko 20 godina. Kako je moguce da nikoga, bas niti jednog jedinog covjeka nisi uspio uvjeriti u ta svoje vjerovanja... Nisi li se ikada samokriticki pitao nije li nesto krivo u tvojem nacinu izlaganja i obrazlaganja te ideje?
Ljubo wrote: 18 Aug 2019, 02:19 Upravo tako! Ja ne samo da sam "novi" prorok, već i POSLJEDNJI. Mogu to i šire da objasnim, čak i dokažem, ako treba. Zato jer ja sam isprorokovao sve i više nema šta da se prorokuje.
Ljubo moj, da popricas malo sa psihijatrom, dobio bi sigurno neku dijagnozu. Nije li to zabrinjavajuce?
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6802 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Julia-Klara » 18 Aug 2019, 14:27

:kokice
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 19 Aug 2019, 00:44

Mohr wrote: 18 Aug 2019, 03:28 Neće biti, druže Ljubo. (O)davno je (pa i klasično-filozofski) razgraničeno postojanje "po sebi" i "za sebe". To što nešto egzistira (samo) po sebi, ni izbliza nije (osviješteno) postojanje za sebe...
Da bi obezvredio moju definiciju Svijesti, ne možeš se pozivati ni na nauku, ni filozofiju, niti na bilo šta drugo, iz razloga jer do danas problem postojanja Svijesti ni na koji načiin nije riješen. Još uvijek niko pojma nema ni šta je Svijest, a kamo li da osim Svijesti ničeg drugog nema.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 19 Aug 2019, 01:44

Fazlija wrote: 18 Aug 2019, 13:43 Pa ta definicija je oborena vec sama po sebi. Ne treba je dodatno obarati. Ti se sam slazes s time da se ona moze primjeniti na sve opste pojmove (kategorije), kao i na sve druge pojedinacne pojave i pojmove. To moze biti i definicija npr. vode ili bilo kojeg drugog kemijskog elementa. To moze biti definicija bilo cega - pa samim time nije definicija nicega.
E, moj Fazlija! Ništa ti ne znaš i ne razumiješ. Ti pojma nemaš da osim Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnostio i radnji ničeg drugog nema. I pojma nemaš da se sveukupna stvarnost dijeli na dva dijela, na opažljivi Svemir koji se sastoji od sedam vrsta fizičkih i psihičkih radnji i neopažljivu Svijest kao vršioca svih mogućih fizičkih i psihičkih radnji. I pojma nemaš da Svemir, sa svim svojim fizičkim i psihičkim radnjama, nema značenje POSTOJANJA, već značenje POSTOJANJA ima samo Svijest koja sve moguće fizičke i psihičke radnje vrši. Prema tome, ne mogu se davati definicije o fizičkim i psihičkim radnjama od kojih se Svemir sastoji, zato jer sve te radnje uistinu i NE POSTOJE, već samo o Svijesti kao vršiocu svih mogućih fizičkih i psihičkih radnji, jer ona je jedina koja POSTOJI. I kad damo definiciju Svijesti, ujedno smo dali i definiciju o njenim fizičkim i psihičkim sposobnostima i radnjama koje su ndjeljive od Svijesti. Kao što je, na primjer, trčanje nedjeljivo od trkača ili misao od mislioca. Svi materijalni oblici od kojih se Svemir sastoji, kao na primjer voda, vazduh, atom, nebesko tijelo, biljka, životinja, čovjekl itd, samo su fizičke i psihičke manifestacije, tj. RADNJE Svijesti i ništa drugo. Koje, kao RADNJE, ne možemo definisati same za sebe, već samo u okviru definicije Svijesti kao VRŠIOCA svih mogućih fizičkih i psihičkih radnji. Koje nestaju kao da ih nikad nije ni bilo kad Svijest prestane da ih vrši. Ostaje samo kvantni vakuum, svemirska crna jama, prostor bez materije i materijalnih formi.

Eto, sve sam ti lijepo objasnio. Dakle, da rezimiram: samo Svijest postoji i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji i kad Svijest definišemo, definisali smo apsolutno sve. Svaka definicija, bilo fizičke ili psihičke radnje od kojih se Svemir sastoji, bez definicije Svijesti je BEZVRIJEDNA. Daj Bože da ti ovo uspiješ da razumiješ.
Fazlija wrote: 18 Aug 2019, 13:43U prehodnom razgovoru si vec sam rekao da si saglasan sa time da to moze biti definicija bilo cega, jer ionako sve proizlazi iz svijesti... sto je vec samo po sebi dokaz posvemasnje nelogicnosti u tvojem razmisljanju. Zar bi ti htio da nauka prihvati takvu opcu i neodredjenu definiciju koja se moze odnositi na bilo sta?
O kojoj i kakvoj nauci ti pričaš? Pa činjenica je da nauka još uvijek nije ništa riješila. Ona još uvijek jepojma nema šta su, ni materija, ni Svijest, ni život, ni Bog, ni Svemir. Ne samo nauka, nego NIKO. Zato je uzaludno pozivati se na nauku ili bilo koga drugog da bi obezvrijedio moju definiciju Svijesti, koja je neoboriva. I koja je do sada JEDINA PRAVA PRIRODNA NAUKA i JEDINI PRIRODNI ZAKON po kojem sve postoji, sve se dešava i sve se objašnjava.
Fazlija wrote: 18 Aug 2019, 13:43Zato Ljubo, uzmi si neke kapi za smirenje. Gospina trava je jako dobra za zivce.


Ne, nego ti Fazlija uzmi nešto da ti se mozak malo odčepi i pročisti da možeš bistrije da misliš i razumiješ sebe i stvarnost u kojoj se nalaziš. I ubuduće ne lupetaš i ne lažeš sebe i sve druge oko sebe.
Fazlija wrote: 18 Aug 2019, 13:43Kako god okrenes, vidis i sam da nisi nikoga uspio u to uvjeriti, a propovijedas vec preko 20 godina. Kako je moguce da nikoga, bas niti jednog jedinog covjeka nisi uspio uvjeriti u ta svoje vjerovanja... Nisi li se ikada samokriticki pitao nije li nesto krivo u tvojem nacinu izlaganja i obrazlaganja te ideje?
To što za toliko godina niko nije uspio da shvati o čemu pričam, nije dokaz da ne valja to što pričam, već samo dokaz da ljudi nisu sposobni bilo šta da razumiju. Čak i oni najobrazovaniji. Tebe mogu da uzmem za očigledan primjer. Svi vi ste sposobni samo da bubate napamet naučna, filozofdka, religijska i druga štiva koja čitate, bez ikakvog razumijevanja i u njih samo vjerujete, a i ne pada vam na pamet da pravog i potpunog objašnjenja postojanja materije, života, svijesti, Boga i Svemira u svim tim naučnim, filozofskim, vjerskim i drugim knjigama, NEMA.
Fazlija wrote: 18 Aug 2019, 13:43Ljubo moj, da popricas malo sa psihijatrom, dobio bi sigurno neku dijagnozu. Nije li to zabrinjavajuce?
Ne bi vrijedilo, jer ni psihijatri pojma nemaju o postojanju materije, Svijesti, života, Boga i Svemira, isto kao ni ti. Niti im mozak ispravno fonkcioniše da mogu nešto da razumiju, isto kao i u tebe. Jer i oni bez ikakvog razumijevanja samo bubaju razna štiva iz naučnih, filozofskih, vjerskih i drugih knjiga koje ništa ne objašnjavaju, isto kao i ti. Zbog čega svi ljudi svijeta, bilo obrazovani ili neobrazovani, su još uvijek samo VJERNICIO, isto kao i ti.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 19 Aug 2019, 01:53

Julia-Klara wrote: 18 Aug 2019, 14:27:kokice
Ti, Julia-Klara si barem lijepa, ako ništa drugo i to je sasvim dovolno da zaključim da si i pametna, a ne kao ovaj gore, Fazlija.

Za tebe, Julia-Klara, jedna vesela pjesmica.

Govno ti

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests