SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 02 Oct 2019, 17:50

Fazlija wrote: 02 Oct 2019, 14:25 Ljubo, jesi li zavrsio izlaganje? Mogu li ja sada?
Možeš...možeš!
Govno ti

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37927
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2958 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Pasaga » 02 Oct 2019, 17:54

Vas dvojica gore...
Vidjate li katkad ikakvo zensko, ... a
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 02 Oct 2019, 18:44

Pasaga wrote: 02 Oct 2019, 17:54 Vas dvojica gore...
Vidjate li katkad ikakvo zensko, ... a
Ja sam, bogami, viđ'o ...kad sam bio mlad... kad sam bio u fazi dizanja i širenja... kao Svemir poslije Big-Bang-a. Viđam ja i sad, kad padam i skupljam se, ali samo u prolazu.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 06 Oct 2019, 03:37

Fazlija, eešto te nema ovijh dana! Nije se valjda tema iscrpila.

Doduše, tvoja posljednja 2-3 posta su bila obimna, sa dosta zamjerki i pitanja na koja ti nisam odgovorio. Mrzilo me da se uvijek iznova ponavljam. Sada nešto gledam ove tvoje postove i primjećujem jednu zanimljivu zamjerku, odnosno pitanje, na koje treba da dam odgovor.
Fazlija wrote: 29 Sep 2019, 22:26Drugo, kako si uspio spojiti neku fizicku pojavu (npr. sijevanje munje na nebu) i psiholosku pojavu i proces?! Sta ti to uopste znaci?


Ja sam Zakon postojanja prvo otkrio u samome sebi, a tek onda sam razmišljao i upoređivao sebe sa Svemirom, da vidim da li po tom istom Zakonu možda ne postoji i cijeli Svemir, s obzirom da između materije od koje je moje tijelo napravljeno i one od koje je sagrađen cijeli Svemir, nikakve razlike nema. Drugim riječima, ja nisam podlegao zabludi koja još uvijek vlada u nauci, filozofiji i svjetskim religijama da postoje dvije vrste materije, živa i svjesna i mrtva nesvjesna. Naime, kada sam otkrio da je moje materijalno tijelo svjesno po tome što raspolaže sa sem fizičkih i psihičkih sposobnosti, prvo što mi je palo na pamet bilo je da potražim dokaze i vidim da li i ona materija Svemira koju smatramo neživom, možda, ne raspolaže sa tih istih sedam sposobnosti, imajući na umu da u biologiji i genetici, na primjer, postoje dokazi da tijela biljaka, životinja i ljudi ne stvara nikakav Bog, već sama materija od koje su oni sagrađeni, koja to ne bi mogla da ne raspolaže sa sedam spopsobnosti i da nije svjesna šta radi. I zaista, ubrzo sam se uvjerio da u prirodnim naukama i psihologiji postoji obilje dokaza da i neorganska materija raspolaže sa tih istih sedam sposobnosti kojima raspolaže i materija koja gradi ljudski organizam i da čovjek nije svjetan po tome što je čovjek, niti što ga je Bog sttvorio i "udahnuo mu dušu", već po tome što je svjesna materija koja čovjekov organizam gradi. A čovjek to ne zna i tek sada po malo saznaje, zato jer njegova svijest, koja postoji u obliku jednog svjesnog šireg elektromagnetnog polja koje se (inkarniralo) spustilo u niže materijalne slojeve i sa njima sjedinilo, ne zna i još uvijek nije svjesna inteligencije i znanja kojim ti niži materijalni slojevi raspolažu, pomoću kojeg grade sve materijalne oblike u Sv emiru, podrazumijevajući i ljudski organizam kao jedan od najsavršenijih.

E sada, ti me pitaš kako sam spojio fizičku pojavu sijevanja munje na nebu i psihičku pojavu i proces?

Lako sam spojio, s obzirom da je to ZAKON po kojem ljudski organizam postoji, u kojem su fizički i psihički procesi uzajamno uslovljeni i jedni bez drugih nisu mogući. Imajući na umu da između materije ljudskog tijela koja raspolaže sa sedam sposobnosti i materije od koje je Svemir građen, nema nikakve razlike, logično je zaključiiti da taj isti Zakon važi i za cijeli Svemir, tj. da su i u njemu sve fizičke i psihičke pojave uzajamno uslovljene. Pa i kad je riječ o sijevanju munje kao fizičkom procesu, unutar kojeg se uporedo odvija i psihički proces koji je uzrokaovao fizički proces sijevanja.

Sve ovo što pričam je čista logika, a logika je isto kao i matematika, u koju se fizičari kunu, pa zašto se i filozofi ne bi kleli u logiku, s obzirom da je logika osnovna filozofska disciplina i da u filozofiji, ono što je logično, kao i u matematici, uvijek mora biti i istinito. Osim u slučaju kad su matematički ili logički proračuni i zaključci pogrešni, pa kasnije neko uspije da otkrije pogrešku. Što u vezi logičkog zaključka da je fizička pojava sijevanja munje na nebu uzrokovana odgovarajućom psihičkom pojavom koja je nedjeljiva od fizičke pojave, ne može biti slučaj, s obzirom kao što rekoh, da u prirodnim naukama i psihologiji danas postoji obilje dokaza da i neorganska materija prirode raspolaže sa istih onih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, kao i organska. i da se ovaj logički zaključak da, je fizička pojava munje na nebu uzrokovana njoj odgovorajućom psihičkom pojavom, može smatrati istinitim i bez nekog posebnog provjeravanja i dokazivanja. Isto kao što je, na primjer, u ljudskom organizmu, fizička pojava punjenja želuca hranom uzrokovana psihičkom pojavom osjećanja gladi. Da bi kasnije, pun želudac, kao fizička pojava, uzrokovao psihičku pojavu osjećanja sitosti i prestanak punjenja želuca hranom. Uostalom u fizici važi uvjerenje i stav da su svi fizički procesi i sva kretanja u prirodi, samouzročni. Problem je samo što fizičaru tu samouzročnost još uvijek ne mogu da objasne, jer oni se uporedo ne bave i psihičkim procesima, da bi mogli da uoče da su fizički i psihički procesi u vječitoj uzajamnoj uzročno-posljedičnoj vezi i odnosu i da jedni bez drugih nisu mogući.
Fazlija wrote: 29 Sep 2019, 22:26Kako se umara, zasto se umara, kako znas da se umara? Zasto mislis da se mora da odmara? Kako znas da svoje naprezanje vidi kao zlo. Zasto svijest mora da povrati snagu... jednom rjecju, sve tvrdnje bez i ijednog dokaza.
Moj odgovor na ovu primjedbu je sličan prethodnom. Naime, kada postavljamo pitanje "ZAŠTO", u vezi bilo čega, pa i u vezi psihičke pojave i procesa zvane "UMARANJE", odgovor je uvijek sadržan u UZROKU koji je neku pojavu i proces, bilo fizičku ili psihičku, uzrokaovao. S obzorom da su fizičke i psihičke pojave i procesu uvijek uzajamo uzročni, zatim, da su nedjeljive jedne od drugih, podrazumijeva da, ako želimo da objasnimo i razumijemo psihičku pojavu i proces zvanu "UMARANJE", moramo da potražimo njen UIZROK, koji mora da ima oblik fizičke pojave i procesa koji je jedinstven i nedjeljiv od psihičke pojave i procesa "UMARANJA". To je, naravno, fizički psoces "NAPOREZANJA I KRETANJA", koji će uvijek da uzrokuje psihičku pojavu i prces "UMARANJA". Da bi na kraju, psihiočka pojava i proces "UMARANJA", bila uzrokom prestanka fizičke pojave i procesa "NAPREZANJA I KRETANJA". Da bi fizička pojava i proces prestanka NAPREZANJA I KRETANJSA, uzrokovala psihičku pojavu i proces "ODMARANJA". Pa se tako ove dvije fizičke i psihičke pojave i procesa - UMARANJE I IDMARANJE i NAPREZANJE I KRETANJE, pa MIROVANJE - vječito naizmjenično uzrokuju, a ujedno uzrokuju i vječito pretakanje SVIJESTI, kao VRŠIOCA svih mogućih fizičkih i psihičkih procesa i radnji kroz njena TRI PRIRODNA OBLIKA I STANJA, sve uz pomoć 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji SVIJESTI.

Ovo je potpuno isto kao što osjećanje gladi uzrokuje punjenje želuca hranom, a osjećan je sitosti, prestanak punjenja želuca hranom i trošenje hrane. Odnosno, isto je kao što prazan želudac uzrokuje osjećanje gladi, a pun, osjećanje sitosti. Dakle, fizičko i psihičko, ne mogu postojati jedno bez drugog, niti se mogu odvojiti jedno od drugog i to dvoje su svugdje i na svakom mjestu uvije zajedno. Čak i kad vjetar duva, kiša pada, Sunce sija ili bilo šta drugo da se dešava ili postoji.

Ovo je LOGIKA, koju nije teško ni objasniti, ni razumjeti, ni iskustveno, pa i naučno, provjeriti. Naime, kada bi Svijest uistinu bila materijalna - a ona to nije - mogla bi bez naprezanja i umaranja da se kreće, pa bi život trajao vječno. Ali nije materijalna, a MORA da bude materijalna, jer ako ne bi bila, ne bi bila svjesna ničega, pa ni sebe same, jer ne bi imala o čemu da stekne životno iskustvo, tj. znanje, s obzirom da se iskustvo, tj. znanje, može steći samo o nečemu što je MATERIJALNO. To i jeste razlog što Svijest može da stekne iskustvo, tj. znanje, samo o sebi kao napregnutoj, pokretnoj, materijalnoj sili i pojavi, a nikako i o sebi kao nematerijalnoj sili i pojavi. O sebi kao nematerijalnoj sili i pojavi može samo da SAZNA da ona POSTOJI i to samo uz pomoć svojih fizičkih i psihičkih radnji u vrijeme kad ih vrši. Sve u skladu sa onom Deskartesovom maksimom: "MISLIM, DAKLE, POSTOJIM". Ili, naprežem se i krećem se, dakle postojim. Ili, opažam, osjećam , i razumijem svoje naprezanje i kretanje, dakle, POSTOJIM. Uostalom, Svijest ni o čemu drugom i ne može da stekne iskustvo i znanje, osim o svojim fizičkim i psihičkim radnjama. Upravo zbog toga u fizici i prirodnim naukama i važi satv da samo ENERGIJA I INFORMACIJA POSTOJI. Uostalom sve materijalne forme od kojih se Svemir sastoji su samo organizacije naprezanja, kretanja i rada žive i svjesne ENERGIJE, i u Svemiru nkakvih drugih informacija, tj. znanja, osim o materijalnim formama kao sistemima kretanja i rada, NE POSTOJE.

**************************

Fazlija, niko na svijetu, pa ni ti, ne može oboriti ZAKON POSTOJANJA. Čak ni pronaći mu nedostatke. Objavio sam ja 2012 g. i knjigu pod naslovom "ZAKON POSTOJANJA", dvojezično, na našem jeziku i engleskom. Postoji na Youtube i moj drugi video u trajanju od sat i 20 minuta pod naslovom ZAKON POSTOJANJA (THE LAW OF EXISTENCE") sa engleskim preveodom, pa ako te zanima možeš i to da pogledaš. U svakom slučaju, kad tad, Zakon postojanja će jednoga dana da bude opšte poznat i prihvaćen, garantujem sa 100% sigurnosti i sve pogrešne naučne teorije o postojanju materije život i prirode će da padnu, kao i pogrešne ili nedorečene filozofije i vjerska učenja. I oni koji su počeli da se upoznavaju sa Zakonom postojanja, kao na primjer, ti, treba po malo da se privikavaju na to. U svemu tome, Ljubo kao ličnost, potpuno je nebitan. Na mene, ko se sa Zakonom postojanja ne slaže, svako može da obara i drvlje i kamenje, što uopšte nije bitno. Bitno je samo to da ZAKONU POSTOJANJA, nikada i niko ni pero neće moći da odbije. Posebno iz razloga što je on za iskustveno provjeravanja, objašnjavanje i razumijevanje veoma prost. Njegova formula je prosta da prostija ne može da bude, čija suština i definicija može da se izrazi sa samo nekoliko slova, koja glasi: "JA + 72

Ov o je link drugog videa.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 06 Oct 2019, 19:21

Polako Ljubo, poso' stisce. Bio sam na putu par dana. Filozofija je ozbiljna stvar. Ne moze se to istresati iz rukava kao sto si ti navikao bez ikakva dokaza i pokrica. Polako... kad stignes na red da te doktor primi ;)
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 07 Oct 2019, 00:59

Fazlija wrote: 06 Oct 2019, 19:21 Polako Ljubo, poso' stisce. Bio sam na putu par dana. Filozofija je ozbiljna stvar. Ne moze se to istresati iz rukava kao sto si ti navikao bez ikakva dokaza i pokrica. Polako... kad stignes na red da te doktor primi ;)
Hvala "DOKTORE"!

Meni je dovoljno da se ti meni javiš makar samo jednom rečenicom da bi mi rane zaliječio, tj inspirisao me da imam o čemu da pišem ...."iz rukava".

Ovoga puta da ti objasnim da u filozofiji nema nikakvog "DOKAZIVANJA", već samo MIŠLJENJA I RAZUMIJEVANJA, jer logika je osnovna filozofska disciplina. Dokazivanje uz pomoć čula, opažanja, mjerenja, brojanja i eksperimentisanja je metoda kojom se služe prirodne nauke i eksperimentalna psihologija kada žele da saznaju ISTINU. To je, naravno, pogrešan način da se dođe do bilo kakve ISTINE jer ISTINA se ne može saznato o fizičkim i psihičkim procesima i radnjama, koje su, inače, predmet istraživanja, tj. opažanja, mjerenja, brojanja i eksperimentisanja u okviru prirodnih nauka i eksperimentalne psihologije, s obzirom da fizički i psihički procesi i radnje nemaju značenje POSTOJANJA. Što podrazumijeva da se iSTINA ne može saznati o nečemu čega NEMA. Što i jeste glavni razlog što prirodne nauke i eksperimentalna psihologija do danas nisu uspjele da saznaju i objasne ISTINU apsolutno ni o čemu. Jer ISTINA se ne može saznati o nečemu čega nema, što NE POSTOJI, već samo o nečemu čega ima, tj. o nečemu što postoji.

To što POSTOJI, o čemu se JEDINO može saznati ISTINA je VRŠILAC svih mogućih fizičkih i psihičkih procesa i radnji, a on nije u domeni prirodnih nauka i eksperimentalne psihologije jer ON nije materijalan, a time nije ni opažljiv, mjerljiv, brojiv i eksperimentom dokažljiv, već samo njegove fizičke i psihičke radnje koje vrši. Zato je traženje DOKAZA o NJEGOVOM postojanju BESMISLENO i nemoj više da mi dosađuješ tražeći od mene DOKAZE o tome. To nije stvar DOKAZIVANJA, već isključivo LOGIKE, logičkog mišljenja i RAZUMIJEVANJA. Što je kod tebe, kako sam više puta do sada primijetio, slaba strana. Ne samo kod tebe, već uopšte, kod svih ljudi.

Osnovna stvar koju ljudi od nauke ovdje NE RAZUMIJU, jeste da DOKAZE o postojanju VRŠIOCA fizičkih i psihičkih radnji traži sam VRŠILAC-ČOVJEK-NAUČNIK koji ne može da se sjeti da mu nikakvi čulni, naučni i eksperimentalni DOKAZI o njegovom postojanju nisu potrebni, jer ON i bez toga zna i da POSTOJI i da je sposoban sve moguće fizičke i posihičke radnje da vrši. ON čak od uvijek zna i ISTINU o svoim postojanju, koja se svodi na to da POSTOJI upravo uz pomoć svoje sposobnosti da sve moguće fizičke i psihičke radnje vrši. Nema tih sposobnosti mnogo, već samo SEDAM. To su: naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje. UZ pomoć svojih fizičkih radnji naprezanja i kretanja uzrokuje svoje psihičke radnje opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Da bi, zatim, uz pomoć tih svojih psihičkih radnji uzrokovao svoje fizičke radnje naprezanja i kretanja. Na koji način, ON-VRŠILAC-BOG, vječito postoji, tako što naizmjenično i vječito, uvijek iznova, uz pomoć sebe kao fizičke pojave i procesa, uzrokovao sebe kao psihičku pojavu i proces, a potom uz pomoć sebe kao psihičke pojave i procesa uzrokovao sebe kao fizičku pojavu i proces.

I to je sva mudrost u vezi ISTINE o POSTOJANJU ovoga svijeta. Da bi se ona ZNALA, nema tu nikakvog DOKAZIVANJA, već samo RAZUMIJEVANJA SEBE SAMOGA. Dakle, čovjek to ili RAZUMIJE i ZNA ili NE RAZUMIJE i NE ZNA i to je sve.

Prema tome, to što je malo ko do sada uvažio ISTNU o postojanju ovoga svijeta koju ja prezentiram, nije zbog toga što nisam popnudio nikakve DOKAZE ili što se nisam ni na koga POZVAO, već zato što je LOGIKA, LOGIČKO MIŠLJENJE i RAZUMIJEVANJE čovekova SLABA STRANA. Svi su ubijeđeni da ISTINA može isključivo i samo eksperimentalno da se VIDI, DOKAŽE, IZMJERI i IZBROJI, a niko pojma nema da ona može jedino da se RAZUMIJE.

A zašto su ljudi takvi? Zašto veći značaj pridaju opažanju, mjerenju, brojanju i eksperimentisaanju, nego RAZUMIJEVANJU? Drugim riječima, ko ih je ZAJEB'O da tako misle?

ZAJEB'O ih je SOKRAT, nekakav stari kenjac koji je živio u dalekoj prošlosti, kojega su smatrali filozofskim autoritetom i veličinom. On je prvi rekao da je istinito samo ono što može da se DOKAŽE, tj. opazi, izmjeri i izbroji. I ljudi su od tada, pozivajući se na njega i njegov autoritet, slijedeći njegovu misao, ostali u neznanju i zabludi da žive do dana danšnjeg. Posebno, zapadnjaci. Jeste da su istočni mudraci, ne znajućiu ništa o Sokratu i njegovoj empirijskoj metodi, imali malo drugačiji i bolji pristup u saznavanju ISTINE u vezi POSTOJANJA svijeta, ali ni oni nisu došli do kraja. Oni su saznali da samo NEMATERIJALNA, neopažljiva i eksperimentom nedokažljiva SVIJEST=BOG postoji i da se SVIJEST, kad se POKRENE, pretvara u materiju, biće i Svemir.

Ono što istočnjački mudraci nisu otkrili ni znali, su odgovori na pitanja ŠTA je SVIJEST, tj. ŠTA je BOG, KAKO On postoji i ZAŠTO? I odgovore na ta pitanja je sada, konačno, nakon više hiljada godina, uspio da dadne LJUBO i na taj način otkrije tajnu BOŽIJEG POSTOJANJA, tj. tajnu postojanja SVIJESTI. Te odgovore mu danas niko neće moći osporiti, pa ni Fazlija, zamjerajući mu što ne daje DOKAZE o tome i ne POZIVA se na Sokrata i njegove metode.

LJUBO kaže da "SAMO SVIJEST POSTOJI". SVIJEST postoji apsolutno u svemu i ona je ta koja sebe zove imenom "JA". SVIJEST POSTOJI sama po sebi, od uvijek i za uvijek, kao svoj i UZROK I POSLJEDICA, tako što se vječito pretače kroz svoja TRI PRIRODNA OBLIKA I STANJA, sve uz pomoć svoj SEDAM fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji: NAPREZANJA, KRETANJA, OPAŽANJA, OSJEĆANJA, PAMĆENJA, MIŠLJENJA i RAZUMIJEVANJA.

I to je SVE što ljudi treba da RAZUMIJU i ZNAJU da bi ZNALI I RAZUMJELI ISTINU o postojanju svijeta. Oni sami sebi su DOKAZ za to i ni na koga drugog ne trebaju da se pozivaju, do na sebe same, da je to i zaista tako. Do sada su ljudi postojali tako što su, pozivajući se na Sokrata, korstili samo svojih ŠEST fiziočkih i psihičkih sposobnosti - naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje i mišljenje, a RAZUMIJEVANJE im je do dana današnjeg ostalo slaba strana. Kao posljedica NERAZUMIJEVANJA SEBE, ŽIVOTA i ZAKONA po kojem svijet POSTOJI, ljudi su živjeli totalno POGREŠNO, HAOTIČNO u stradanju, patnji i zlu. I sada je konačno došlo i vrijeme da RAZUM počne da vlada svijetom, a time ujedno i Božiji Zakon, tj. ZAKON po kojem Svijest postoji, Zakon jedinstva svijeta, mira reda, uzajamnog pomaganja, ljubavi, i prije svega, pravedne podjele rada i rezultata rada.

Fazlija, NEMA DOKAZA, nema POZIVANJA na SOKRATA. Samo uključi RAZUM na najjače i sve će da ti bude jasno. I ti i svi oni koji moje objašnjenje do danas nisu prihvatini, na koje se ti pozivaš i navodiš kao dokaz da je moje je objašnjenje postojanja Svijeta manjkavo.

Da dodam, zaboravio sam, u skladu sa činjenicom da DOKAZA o POSTOJANJU Svijesti NEMA i da se Svijest može spoznati i razumjeti SAMO U SEBI, da sam nekada, ne sjećam se, u nekom vjerskom učenju, vjerovatno hrišćanskom, pročiato da: "BOGA MOŽEMO SPOZNATI SAMO U SEBI". Naravno, siguran sam da hrićani nisu toliko pametni da znaju o čemu pričaju, već se ta činjenica o Bogu, odnosno, Svijesti, koja se može "spoznati samo u sebi", prenijela u ovu našu civilizaciju kao sjećanje na nekada poznato, pa zaboravljeno, znanje o postojanju svijeta, do kojeg su došle civilizacije koje su živjele prije naše, pa nestale kad im je "istekao rok trajanja".

Pozdrav!
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 08 Oct 2019, 11:59

Dragi moj Ljubo, evo da ti pomalo pocnem odgovarat. Pocet cu od tvojeg prvog posta, jer nisam citao sve one plahte dalje koje si pisao kasnije... Ti se znas ponavljati pa se ja necu osvrtati na tvrdnje ako se ponove u narednim postovima.
Ljubo wrote: 30 Sep 2019, 02:42 Ono što ja objašnjavam se zove "SVIJEST". Onaj kome ja objašnjavam "Svijest" može da bude samo čovjek, a to je uvijek i samo Svijest. Dokazi o načinu na koji postoji Svijest, uvijek se nalaze u samom čovjeku, a to znači u samoj Svijesti. Prema tome, nikakve potrebe nema da ja čovjeku, prilikom objašnjavanja njega samoga kao Svijesti, pružam bilo kakve izvanjske dokaze o Svijesti, kad ih on već kao Svijest sve u samome sebi ima.
Pa covjek intuitivno razumije da je on u osnovi svijest i to nije toliki problem u tvojoj pseudo-filozofiji. Vec sam puno puta rekao da je tvoja pretpostavka nacelno zanimljiva. Medjutim, problem nastaje kada tvrdis da imas nepobitne logicke dokaze da je i sav ostali svijet svijest. Pri tome valja naglasiti da za suvislu filozofiju nije posve nuzno da ima naucno u potvrdu i nedvosmisleno logicno utemeljenje. Filozofija moze ostati i u oblasti zanimljive pretpostavke. Npr. kada Heraklit tvrdi da je sve vatra, to je jos uvijek dobra filozofija iako on nije (a niti mi danas nismo to uspjeli) doista dokazati niti logikom, niti fizickim pokusima da bi neka vatra bila doista osnova pojavnog svemira.

Tako da bi i tvoja tvrdnja da je sve svijest bila jos uvijek razmjerno dobra filozofija, i nicim je ne bi trebalo posebno dokazivati. Upravo kada je pocnes dokazivati ti se uprtljas u besmislice koje razotkriju sumanutost i nelogicnost tvojeg misaonog toka. Pri tome, naravno, ispadaju na vidjelo i ostali problemi koji tebe opterecuju kao covjeka. Prije svega ti prilicno nenacitan pa ne znas da takva pretpostavka nije niposto nova niti originalna. Nisi nikada cuo za mislioce koji su vijekovima prije tebe to isto ili vrlo slicno tvrdili. A i kada za njih cujes, ti ne pokazujes zanimanja da proucis takvu filozofiju pa uvidis slicnosti i razlicistosti sa svojom misli, nego je pocnes poricati bez da si je proucio. To je doista odlika neukih ljudi koji osuduju knjige koje nisu procitali. To doista razotkriva tvoj pravi problem, a to su tastina i samoljublje. U temelju svakog psihickog poremecaja krije se jedna povrijedjena tastina i samoljublje. Tasta i samoljubiva osoba je uvijek neuravnotezena, isprazna i nezanimljiva cak i kada je nacitana. A u tvojem slucaju, kada se to spoji s neukoscu i nenacitanoscu... onda lako razotkrivamo sliku pravog Ljube. Neukog pseudo-filozofa amatera iz mjesne zajednice koji si je umislio da je svjestka velicina i spasitelj svijeta.

To je pravi razlog zasto si anoniman i beznacajan, zasto nitko osim nekog dokonog i jednako tako anonimnog Fazlije s tobom ne prica i sto je svaki ozbiljan i obrazovan covjek vrlo brzo na tvoje tvrdnje odmahnuo rukom.
Ljubo wrote: 30 Sep 2019, 02:42 To podrazumijeva, da nam prilikom objašnjavanja Svijesti, ne trebaju ni fizičari, ni biolozi, ni psiholozi, ni teolozi, ni političari i ideolozi, niti njihova mišljenja i izjave, jer o Svijesti ništa konkretno ne možemo saznati od njih, jer direktnog uvida možemo da imamo samo u svoju vlastitu Svijest i ničiju drugu. Tako sam i ja uradio. Prvo sam objasnio sebe samoga kao Svijest, a onda sam zapazio da način na koji ja postojim kao Svijest, postoji i sve drugo, pa sam onda samo to moje znanje o sebi ka Svijesti malo proširio i na Univerzum.
Tu imamo prvi problem jer ovo pobija tvoju tvrdnju da su tvoji stavnovi naucno dokazani i vec opste poznati.

Kada te se pozove da podastres dokaze i navode koja to nauka potvrdjuje tvoje stavove, ti ostajes bez rijeci i vracas se na tvrdnju da si to sam smislio (sto je naravno od pocetka bilo jasno svakome obrazovanom covjeku, samo ne znam zasto si to uopste i poricao). Dakle, ovdje vidimo da ti iznosis tvrdnje koje zatim ne mozes da dokazes. A to nije odlika jednog dosljednog mislioca i vec na ovoj razini ti gubis svaku ozbiljnost i uvjerljivost.

Dakle, to prvo smo jasno pokazali, da to nisu nikakvi naucno prihvaceni dokazi i definicije koje si ti preuzeo od nauke, nego je to tvoje sopstveno umovanje.
Ljubo wrote: 30 Sep 2019, 02:42 Uostalom, kada objašnjavam Svijest, ja ne pričam nikakve bajke o tome, poput naučnika, filozofa, teologa, psihologa i drugih. Za mene Svijest je ono što u meni sebe zove imenom "JA" koje raspolaže sa 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i može da vrši 7 različitih fizičkih i psihičkih radnji, pomoću kojih i POSTOJI i sva čuda ovoga svijesta čini. U meni, Svijest je ono od čega je moje tijelo napravljeno, koje se ni po čemu ne razlikuje od svega onoga od čega je cijeli univerzum napravljen. I kad uspijem da razumijem ZAKON po kojem ja kao Svijest postojim, koji se svodi samo na 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, nema nikakvog problema da razumijem i Zakon po kojem i cijeli Univerzum postoji, jer to je jedan i isti ZAKON, osim kojeg nikakvi drugi prirodni zakoni ne postoje.
Ljubo wrote: 30 Sep 2019, 02:42 I to je sve što o Svijesti može i treba da se zna, da bi se znao ZAKON, a time i ISTINA u vezi postojanja materije, života i prirode. Dakle, u Univerzumu ničeg drugog nema osim Svijesti i njenog vječitog pretakanja kroz njena tri prirodna oblika i stanja, sve uz pomoć njenih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Da bi to znali, nisu nam potrebna ničija mišljenja, objašnjenja, ni dokazi.
To je sve u redu kao tvoja umotvorina. Ti to mozes da izlozis kao svoju poeziju ili prozu nadahnutu nekim svojim filozofskim uvidima, kao neku svoju licnu epiku, mudroslovlje... Niko s time nema problema.

Problem nastaje kada zelis dokazati da ta svijest ima nuzno samo tih 7 sposobnosti i samo 3 prirodna stanja i ostalo. Pri tome nicim ne dokazujes niti jednu od njih. To ostaje samo tvoja tvrdnja i nicim dokazana. Kao pjesma ili proza odlicno, kao filozofija nedokazano i neuvjerljivo.
Ljubo wrote: 30 Sep 2019, 02:42 Ovo je moj odgovor na ostatak tvog posta u vezi tvojih zahtijeva da pružim "DOKAZE" za sve svoje tvrdnje. Koji se svodi na to da moraš sam da u sebi da otkriješ dokaze o tome i ŠTA je Svijest i KAKO postoji i ZAŠTO, s obzirom da si i ti sam Svijest. Dovoljno je samo da u sebi otkriješ da raspolažeš sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i da postojiš uz pomoć n jih tako što jedne i iste fizičke i psihičke radnje beskonačn o ponavljaš od rođenja, pa sve do smrti. Gdje su i rođenje i život i smrt takođe vječito ponavljaju, uz pomoć tih istih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.
Dakle, sada smo dosli i do toga da to nije nicim logicki dokazano, nego da svako to mora sam za sebe i unutar sebe da uvidi svojim spostvenim uvidom. A tamo si tvrdio da je bas prednost tvoje filozofije pred indijskim yoginima i kineskim taositima i budistima u tome da se ona ne mora spoznavati samostalnim psihickim uvidima, nego je sve jasno i logicki dokazano. A sada sam kazes da nije i da se to ne mora razumno dokazivati, nego da "moras sam u sebi da otkrijes dokaze" (?!)

Pa ako mora svako sam za sebe i u sebi otkrivati dokaze, to samo znaci da ti nisi dao nikakve dokaze koji bi odmah bili razumno i nedovosmisleno prihvatljivi.

E moj Ljubo, ti se iz svake rijeci razotkrivas kao potpuno neuvjerljiv i nedosljedan mislilac. Dajes izjave koje se lako razotkriju kao neutemeljene, proturijecis sam sebi. Pa sta je to? Samo se zapetljavas u kucine i paucine...
Ljubo wrote: 30 Sep 2019, 02:42 Za kraj, evo ti i o postojanju Svijesti i mišljenje indijskog fizičara i jogija, Maharišija, tvorca svjetskog pokreta za transcendentalnu meditaciju. On za Svijest tvrdi isto što i ja, osim što on nigdje ne pominje 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji koje se vječito ponavljaju, sa sa značenjem UNIVERZALNOG ZAKONA po kojem sve postoji, jer on taj Zakon za života nije bio otkrio ni znao (pokoj mu duši). Ali je znao da osim Svijesti ničeg drugog nema. Doduše, do tog znanja nije, kao ja, došao istraživanjem i razumijevanjem svoje vlastite svijesti, već Svijeti Univerzuma, sa kojom se spajao i izjednačavao uz pomoć meditacije i iz nje telepatski srpio znanja koja o tome u Univerzalnoj Svijesti postoje.

Dakle, Mahariši o tome ovako zbori:

”U osnovi svijeta stoji ujedinjeno polje svih prirodnih zakona. To je nešto nematerijalno, vanvremensko, nemanifestovano, neaktivno. To je veliko ništa koje je početak i uzrok svega. U njemu postoji sve, sve velikei male stvari, svi svjetovi, svi oblici, svi odnosi, ali samo kao princip, kao ideja, kao latentna mogućnost. To je čista svijest. I kad se dio te čiste svijesti, makar i najsitnija njena čestica, izdvoji i stupi u aktivno stanje, kad postane dinamična, pretvara se u konkretnu stvar, u materiju, u biće, u svemir. To ništa ima potpunu svijest o sebi jer je čista svijest. Ima ogromnu, beskonačnu moć samoorganizovanja, jer je kreativno, jer je ujedinjeno polje svih sposobnosti, svih mogućnosti. Njegova priroda je savršenstvo, sklad, harmonija, blaženstvo, i sve sto nastaje iz toga zadržava tu osobinu, ostaje blaženstvo.”


Naravno, ovo Maharišijevo objašnjenje Svijesti nema značenje nauke, već samo vjere, jer nije lako provjerljivo. Meditacijom vrlo rijetki pojedinci dolaze do ovakve spoznaje. Dok moje objašnjenje Svijesti ima značenje nauke, jer je provjerljivo. Sadam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji Svijesti pomoću kojih ona i postoji i sva čuda ovoga svijeta čini, su i iskustveno i naučno, tj. eksperimentalno provjerljivi, kao i logički lako objašnjivi i razumljivi.
Eh, sada vidimo da ipak poznas neke mislioce koji su tvrdili slicno kao i ti. Medjutim, tvoja tastina ti ne dopusta da navedes Maharshija kao svojeg prethodnika i osnovu od koje polazis pa da kazes da si ga ti jos nadogradio i razvio njegovu osnovnu misao. Ali u redu, to je manji problem.

Pravi problem koji je ovdje vidljiv je u tome sto niti Maharshi niti ti niste dali nikakve dokaze za svoje tvrdnje. To su sve filozofske pretpostavke. Doduse zanimljive, ali jos uvijek nicim dokazane pretpostavke...

Maharshi tvrdi da je sve svijest i to nicim ne dokazuje. To ostaje nedokazana pretpostavka. Ti preuzimas njegovu osnovnu tvrdnju da je sve svijest i jednako je nicim ne dokazujes. Samo na nju nabacujes novu pretpostavku da ta svijest ima nekih 7 svosjstava i ponovno niti jedno od tih 7 svojstava nicim ne dokazujes, kao niti zasto bas ima tih 7, a ne recimo 12 svojstava itd.

Dakle, imamo jednu nedokazanu tvrdnju na koju se nadogradjuje druga nedokazana tvrdnja i tako se gradi novo ucenje koje ostaje jednako tako nicim dokazano. Ljubo, ti vjerovatno ne uvidjas problem u nedosljednosti ovog misljenja... i zato si ti slucaj za psihijatra, a ne za filozofa :lud

Da li si mozda ikada posumnjao u to da nesto nije bas posve u redu s tvojm izvodjenjem zakljucaka, i da zato ostavljas utisak posve neuvjerljivog mislioca... ili si jednostavno i bez puno promisljanja (kako smo vijdeli da obicavas) samo skocio na zakljucak da mora da su se svi urotili protiv tebe jer si ti ustvari niko drugi nego najbolji, najpametniji, najznacajniji, a time ujedno i najopasniji covjek na svijetu. Jednom rjecju, spasitelj covjecanstva.

Ljubo, hitno psihijatru!
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 08 Oct 2019, 20:06

Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Pa covjek intuitivno razumije da je on u osnovi svijest i to nije toliki problem u tvojoj pseudo-filozofiji. Vec sam puno puta rekao da je tvoja pretpostavka nacelno zanimljiva. Medjutim, problem nastaje kada tvrdis da imas nepobitne logicke dokaze da je i sav ostali svijet svijest.
Logika koja ne bazira na iskustvu, nije logika, već izmišljanje i vjera. Ja svoju logiku o tome da je sve Svijest izvodim iz naučnog iskustva o materiji, životu i Svemiru i iskustva o Svijesti koju spoznajem o sebi i ja sam tu logiku obrazložio. A ti, ako se sa mojom logikom ne slažeš, moraš da budeš konkretan, tj. da daš svoju logiku da nije sve Svijest. Tvoje vjerovanje da nije sve Svijest ne znači ništa.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Pri tome valja naglasiti da za suvislu filozofiju nije posve nuzno da ima naucno u potvrdu i nedvosmisleno logicno utemeljenje.


Logički zaključci koji ne baziraju na iskustvu, nemaju značenje filozofije, već palamuđenja ili, pak vjere.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Filozofija moze ostati i u oblasti zanimljive pretpostavke.


Svaka pretpostavka je izmišljanje, a svako izmišljanje je vjera.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Npr. kada Heraklit tvrdi da je sve vatra, to je jos uvijek dobra filozofija iako on nije (a niti mi danas nismo to uspjeli) doista dokazati niti logikom, niti fizickim pokusima da bi neka vatra bila doista osnova pojavnog svemira.
Tvrdnja da je sve vatra, ne samo da nije dobra filozofija, već uopšte nije filozofioja, već izmišljanje i vjera.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Tako da bi i tvoja tvrdnja da je sve svijest bila jos uvijek razmjerno dobra filozofija, i nicim je ne bi trebalo posebno dokazivati.


Moju tvrdnju da je sve Svijest ne bi trebalo ničim dokazivati samo u slučaju ako je ona logična, tj, samo ako bazira na iskustvu, jer dokazi su već u iskustvu sadržani. Moja tvrdnja da je sve Svijest bazira na iskustvu sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti kojima Svijest raspolaže, pomoću kojih ona i postoji i sebe dobodi u stanje svjesnosti. Do tog iskustva o sedam sposobnosti Svijesti čovjekova Svijest dolazi metodom zvanom "samospoznaja" i čulnom, naučnom i eksperimentalnom metodom koju čovjekova Svijest primjenjuje prilikom spoznavanja ostatka materijalnog svijeta koji je izvan nje, za kojeg je čulno i naučno nedvosmisleno utvrđeno da takođe i raspolaže i postoji uz pomoć sedam fizičkih i psihičkih sposobnostzi.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Upravo kada je pocnes dokazivati ti se uprtljas u besmislice koje razotkriju sumanutost i nelogicnost tvojeg misaonog toka.


Ne "uprtljam se ja u besmislice", već ti kada pokušavaš da razumiješ moju logiku uz pomoć "sumnanitih besmislica" za koje vjeruješ da su logične i istinite, kojima si tokom života zagadio svoju Svijest, učeći na pamet razna bjelosvjetska naučna, filozofska i vjerska djela, koja su, najvećim dijelom, obične "besmislice". Zato, ako želiš da do kraja razumiješ o čemu ja pričam, prvo se oslobodi svojih predrasuda, tj. "besmislica".
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Pri tome, naravno, ispadaju na vidjelo i ostali problemi koji tebe opterecuju kao covjeka. Prije svega ti prilicno nenacitan pa ne znas da takva pretpostavka nije niposto nova niti originalna.


Upravo sam sada o tome govorio. Ne treba ja da čitam belosvjetska naučna, filozofska i vjerska djela, da bih vidjeo da moja logika nije dobra, već obrnuto.... ti ne treba ta čitaš ta bjeosvjetska djela da bi se uvjerio da je moja logika dobra. Sve iz razloga što je moju logiku o Svijesti moguće provjeriti jednim pogledom kroz prozor i bez ikakvog čitanja i iz razloga što u bjelosvjetskim djelima ne postoji ni naučno, ni logičko rješenje postojanja, ni materije, ni života, ni Svemira.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Nisi nikada cuo za mislioce koji su vijekovima prije tebe to isto ili vrlo slicno tvrdili.


Ama, čovječe, upasulji se već jednom. Ničija tvrdnja ne znači apsolutno ništa, ako ne bazira na iskustvu i logici. Upravo zato Istina o postojanju materije, života i Svemira još uvijek i nije poznata što svi tvrde svašta, a niko ne potkrepljuje svoje tvrdnje ni dokazima, ni logikom. Tvrdnja bez dokaza i logije je obično palamuđenje, tj. vjerovanje.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59A i kada za njih cujes, ti ne pokazujes zanimanja da proucis takvu filozofiju pa uvidis slicnosti i razlicistosti sa svojom misli, nego je pocnes poricati bez da si je proucio.
Ti samo misliš da ja nisam ništa čitao jer se ne pozivam ni na koga. Pročitao sam ja dosta toga, radeći na benzinskoj stanici, u noćnim smjenama kada saobraćaj utihne. Svaka četvta noć čitanja, tokom 25 godina radnog staža. I čitajući nigdje nisam našao da neko objašnjava postojanje materije, života i Svemira uz pomoć Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnostiu i radnji. Svugdje sam nailazio samo na vjerovanja, tj. na tvdnje, bez ikakvih objašnjenja. Što je i razumljivo, jer još uvijek niko nije shvatio da materija, život i Svemir, niti mogu da postoje bez sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, niti mogu da se objasne bez sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59To je doista odlika neukih ljudi koji osuduju knjige koje nisu procitali.
Vidiš, ja sam došao do upravo obrnutog zaključka....da su mnogo pametniji i bolji ljudi koji nikad ništa nisu ni napisali, ni pročitali. Sudim to po činjenici da su sva zla ovoga svijeta tokom istorije smislili i inicirali upravo oni koji sebe smatraju najučenijim i naj načitanijim. Šta tebi, na primjer, vrijedi što si mnogo čitao kad i dalje ništa ne znaš, već samo vjeruješ da znaš.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59To doista razotkriva tvoj pravi problem, a to su tastina i samoljublje.
Ne tatrljaj! NIje ti to nikakav argument kojim možeš da obezvrijediš moje logičko rješenje i otkriće tajne postojanja materije, života i Svemira.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59U temelju svakog psihickog poremecaja krije se jedna povrijedjena tastina i samoljublje. Tasta i samoljubiva osoba je uvijek neuravnotezena, isprazna i nezanimljiva cak i kada je nacitana. A u tvojem slucaju, kada se to spoji s neukoscu i nenacitanoscu... onda lako razotkrivamo sliku pravog Ljube. Neukog pseudo-filozofa amatera iz mjesne zajednice koji si je umislio da je svjestka velicina i spasitelj svijeta.
Pa dobro, ako sma ja zaista toliko neuk i umišljen, a ti učen, zašto tokom cijele ove maratonske diskusije nisi, pozivajući se na svoju "učenost", uspio da pronađeš niti i jedan argument ili logičku pogrešku i tako dokažeš da se stvarnost ne sastoji od Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji i da tih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji nisu ZAKON sveukupnog postojanja? Bez protiv argumenata i drugačije logike, svaka tvoja kritika mog objašnjenja je obično blebetanje.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59To je pravi razlog zasto si anoniman i beznacajan, zasto nitko osim nekog dokonog i jednako tako anonimnog Fazlije s tobom ne prica i sto je svaki ozbiljan i obrazovan covjek vrlo brzo na tvoje tvrdnje odmahnuo rukom.
Tu činjenicu stalno ponavljaš. Da li ti je to najjači arguiment? Ne, to nije nikakav argument da moje objašnjenje postojanja materije, života i prirode nema vrijednost. Naprotiv, to je argument da su svi načitani u učeni ljudi obične dogmate, vjernici i šupljoglavci. Ti si još i dobar u odnosu na njih jer koliko-toliko pokazuješ interesovanje za ovo što pičam, što znači da ipak ponešto i razumiješ. A buniš se samo zato jer si shvatio da je moje objašnjenje opasno za tvoju vjeru.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Tu imamo prvi problem jer ovo pobija tvoju tvrdnju da su tvoji stavnovi naucno dokazani i vec opste poznati.
U nauci, filozofiji ili bilo gdje, niko ne tvrdi da se stvarnost sastoji od samo sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Ne zato što dokazi o tome ne postoje, već samo zato što na te dokaze, koji POSTOJE i koji su brojni, još niko nije obratio ozbiljnu pažnju. NIkome nije palo na pamet da to ima neki poseban značaj. Niko još uvijek nije primijetio da između fizičkih i psihičkih procesa i radnji postoji neraskidiva, naizmjenična uzročno-posljedična povezanost i da fizički i psihički procesi jedni bez drugih nisu mogući. Sve zato jer su prirodne nauke i psihologija dvije posebne i nepovezane nauke, u kojima naučnici iz jedne oblasti pojma nemaju o znanjima i dostignućima u drugoj oblasti kojom se oni ne bave.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Kada te se pozove da podastres dokaze i navode koja to nauka potvrdjuje tvoje stavove, ti ostajes bez rijeci i vracas se na tvrdnju da si to sam smislio (sto je naravno od pocetka bilo jasno svakome obrazovanom covjeku, samo ne znam zasto si to uopste i poricao). Dakle, ovdje vidimo da ti iznosis tvrdnje koje zatim ne mozes da dokazes. A to nije odlika jednog dosljednog mislioca i vec na ovoj razini ti gubis svaku ozbiljnost i uvjerljivost.
Ti za sebe tvrdiš da si načitan čovjek, pa za tebe ne bi trebalo da bude teško da i sam nabrojiš naučne činjenice i dokaze da ne samo materija ljudskog organizma raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, već i sva materija od koje se Svemir sastoji. Dokazi su brojni. Ja ću sada da ti navedem samo jedan, a ti sam potraži i ostale. A to je da ljudski svjesni organizam ne stvara nikakav Bog, već sama materija koja se nalazi u sastavu ljudskog organizma. To je ona ista materija koju orač ore, koju zovemo imenom "ledina" ili "njiva", kad na nju želi da posije pšenicu i drugo bilje. To je osnovno znanje iz biologije i genetike. Neshvatljivo je da ti isti naučnici, biolozi i genetičari, tu materiju iz "ledine" ili "njive" smatraju neživom ili mrtvom, a smatraju je živom kad ta ista materija od sebe same napravi biljku, životinju ili čovjeka. To pokazuje koliko je nerazvijena sposobnost razumijevanja, ne samo kod običnih ljudi, već i naučnika najvišeg ranga. NIkome još uvijek da pada na pamet da je i ta materija "ledine" ili "njive" isto tako živa i svjesna, kao i kasnije kada se nađe u sastavu tijela biljke, životinje ili čovjeka. Kako bi inače, da nije živa i svjesna, mogla od sebe same, putem samoorganizovanja i samopreobražavanja, da napravi tijelo, biljke, životinje ili čovjeka? I kako bi inače mogla da bude živa i svjesna da ne raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Onih istih sedam sposobnosti kojima raspolaže i u tijelu biljke, životinje ili čovjeka. Logično je zaključiti da te sposobnosti nisu čovjekove, već materije od koje je čovjek građen. Kao što je logično i to da čovjek i ne postoji, već uvijek i samo živa i svjesna materija koja ga gradi. Ljdski organizam je samo visokako razvijena odganizacija kretanja i rada žive i svjesne materije. Uostalom, kao i sve druge materijalne forme od kojih se Svemir sastoji. A ti Fazlija, kao načitan čovjek, praviš se da sve to ne znaš. Lakše ti da uzmeš, čitaš Kuran, Bibliju, ili istočnjačke mudrace i sva duga palamuđenja u kojima nije objašnjeno apsolutnio ništa i praviš se pametan, a niša dalje od nosa ne znaš.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Dakle, to prvo smo jasno pokazali, da to nisu nikakvi naucno prihvaceni dokazi i definicije koje si ti preuzeo od nauke, nego je to tvoje sopstveno umovanje.
Da, tačno, to je moje sopstveno umovanje odavno poznatih naučnih dokaza i činjenica. Ko je tebi ili naučnicima, kriv što niste sposobno da umujete, već i dalje punite crkve, džamije, sinagoge i razne temple, da od hodža i popova saznate Istinu o svom postojanju?
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59To je sve u redu kao tvoja umotvorina. Ti to mozes da izlozis kao svoju poeziju ili prozu nadahnutu nekim svojim filozofskim uvidima, kao neku svoju licnu epiku, mudroslovlje... Niko s time nema problema. Problem nastaje kada zelis dokazati da ta svijest ima nuzno samo tih 7 sposobnosti i samo 3 prirodna stanja i ostalo. Pri tome nicim ne dokazujes niti jednu od njih. To ostaje samo tvoja tvrdnja i nicim dokazana. Kao pjesma ili proza odlicno, kao filozofija nedokazano i neuvjerljivo.
Fazlija, nisam ja to izmislio. To sam uzeo iz iskustva vlastite Svijesti, kao i iz naučnog iskustva. I ja ne moram ni na koji način to nikome da dokazujem posebno i lično, s obzirom da svako ima iskutvo sebe samoga kao svjesnog bića, a tu su i iskustva iz prirodnih nauka i psihologije. I onaj ko se s tim ne slaže, kao ti na primjer, neka navede još neku sposobnost ili radnju plus tih sedam, pa da onda o tome diskutujemo. Ne možeš ti tvrditi da se Svemir i život ne sastoje samo od sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, sve dok ne predočiš i nabrojiš više od sedam.
Ljubo wrote: 30 Sep 2019, 02:42 Ovo je moj odgovor na ostatak tvog posta u vezi tvojih zahtijeva da pružim "DOKAZE" za sve svoje tvrdnje. Koji se svodi na to da moraš sam da u sebi da otkriješ dokaze o tome i ŠTA je Svijest i KAKO postoji i ZAŠTO, s obzirom da si i ti sam Svijest. Dovoljno je samo da u sebi otkriješ da raspolažeš sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i da postojiš uz pomoć n jih tako što jedne i iste fizičke i psihičke radnje beskonačn o ponavljaš od rođenja, pa sve do smrti. Gdje su i rođenje i život i smrt takođe vječito ponavljaju, uz pomoć tih istih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Dakle, sada smo dosli i do toga da to nije nicim logicki dokazano, nego da svako to mora sam za sebe i unutar sebe da uvidi svojim spostvenim uvidom.


Ama, čovječe, tu nije potrebno nikakvo posebno lOGIČKO dokazivanje jer logika je već sadržana u samim fizičkim i psihičkim radnjama. Kad se pitaš, na primjer, zašto ovca pase travu, nema tu nikakve druge logike, ni drugog odgovora, već da to radi ZATO JER JE GLADNA. Tu je fizički proces pasenja trave uslovljen psihičkim procesom osjećanja glasi i to je i logika i objašnjenje. To razumije svako ko razumije samoga sebe. I ko razumije samoga sebe razumije i materiju, a ujedno razumije i sve drugo u Svemiru, jer je i cijeli Svemir napravljen od materije. Kakvu drugu logiku i logičko dokazivanje ti želiš. Izgleda nije ti jasno kako je moguće sve to bez Boga? Pa, vidiš, moguće je sve objasniti uz pomoć žive i svjesne materije....šta će ti Bog? A ako bez njega ne možeš, jer si na njega navikao, nema problema. Samo treba da razumiješ da je materija, Bog, jer ona, uz pomoć svojih sedam sposobnosti je svemoćna i ona je ta koja od sebe same uz pomoć tih sedam sposobnosti, svojim organizovanim kretanjam i radom gradi cijeli Svemir. I umjesto da mi zahvališ što sam ti objasnio ko i šta je Bog, ti mi preporučuješ psihijatra. ne shvatajući da je upravo vama takvima, vjerujućima, spremnim da u ime svojih vjera činite svakakojake gluposti, potreban psihijatar.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59A tamo si tvrdio da je bas prednost tvoje filozofije pred indijskim yoginima i kineskim taositima i budistima u tome da se ona ne mora spoznavati samostalnim psihickim uvidima, nego je sve jasno i logicki dokazano. A sada sam kazes da nije i da se to ne mora razumno dokazivati, nego da "moras sam u sebi da otkrijes dokaze" (?!)
Tvrdio sam i dalje tvrdim, jer ja nikoga ne nagovaram da meditira da bi spoznao sebe, već da upozna sebe takovog kakav je kad se nalazi u budnom, pokretnom, radnom i svjesnom stanju. Sve što čovjek uz pomoć meditacije može da sazna o sebi, može to isto da sazna i kad ne meditira. A može i uz pomoć prirodnih nauka i psihologije. Nema na Nebu ničega što na Zemlji već nema, jer i Zemlja je Nebo. Niti na Zemlji ima ičega, čega u samom čovjeku već nema, jer i čovjek je Zemlja.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Pa ako mora svako sam za sebe i u sebi otkrivati dokaze, to samo znaci da ti nisi dao nikakve dokaze koji bi odmah bili razumno i nedovosmisleno prihvatljivi.
Ja niti mogu da dam, niti dajem, nikome ništa drugo što svako u sebi već nema. Ali mogu da ukažem na to šta je to što svako u sebi ima, na šta ljudi do sada nisu obraćali pažnju i ja to već radim i to je dovoljno.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59E moj Ljubo, ti se iz svake rijeci razotkrivas kao potpuno neuvjerljiv i nedosljedan mislilac. Dajes izjave koje se lako razotkriju kao neutemeljene, proturijecis sam sebi. Pa sta je to? Samo se zapetljavas u kucine i paucine...


Ništa se ja ne zapetljavam. Kod mene je sve čisto kao suza. Kod tebe, čisto iz tvojih fanatičnih pobuda da braniš svoja dosadašnja vjerska ubjeđenja postoji želja da po svaku cijenu dokažeš da se ja zapetljavam. Ali slabo ti to polazi od ruke. Nedostaju ti argumenti i logika kojima ćeš da dokažeš da se zapetljavam. Nedostaju ti zato jer ih i nema. Sve argumente i logiku po kojoj stvarnost postoji sam pokupio i iskoristio ja. Njih nema mnogo...samo Svijest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Hajde kad si toliko načitan i mudar dokaži da postoji i nešto još plus od toga.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Eh, sada vidimo da ipak poznas neke mislioce koji su tvrdili slicno kao i ti. Medjutim, tvoja tastina ti ne dopusta da navedes Maharshija kao svojeg prethodnika i osnovu od koje polazis pa da kazes da si ga ti jos nadogradio i razvio njegovu osnovnu misao. Ali u redu, to je manji problem.
Mahariši nije nikakav moj "prethodnik". Njegova tvrdnja da je sve Svijest počinje i završava kao i svaka druga vjera. Ono po čemu sam ja originalan je to što ja navodim argumente koji mogu da se provjere i logiku da može da se razuimje, ne samo da je sve Svijest, već i odgovore na pitanja KAKO svijest POSTOJI i ZAŠTO.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Pravi problem koji je ovdje vidljiv je u tome sto niti Maharshi niti ti niste dali nikakve dokaze za svoje tvrdnje. To su sve filozofske pretpostavke. Doduse zanimljive, ali jos uvijek nicim dokazane pretpostavke...
Prvo se ti malo bolje informiši šta pojmovi "logika" i "dokaz" podrazumijevaju, pa onda se usudi da tvrdiš da mom objašnjenju nedostaju "dokazi" i "logika".
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Maharshi tvrdi da je sve svijest i to nicim ne dokazuje. To ostaje nedokazana pretpostavka. Ti preuzimas njegovu osnovnu tvrdnju da je sve svijest i jednako je nicim ne dokazujes. Samo na nju nabacujes novu pretpostavku da ta svijest ima nekih 7 svosjstava i ponovno niti jedno od tih 7 svojstava nicim ne dokazujes, kao niti zasto bas ima tih 7, a ne recimo 12 svojstava itd.
Čovjek treba da bude budala da ne može da provjeri i razumije da se ni on, niti čitav Svemir, ne sastoji ni od čega drugog do od sedam fizičkih i psihičih sposobnosti i radnji.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Dakle, imamo jednu nedokazanu tvrdnju na koju se nadogradjuje druga nedokazana tvrdnja i tako se gradi novo ucenje koje ostaje jednako tako nicim dokazano. Ljubo, ti vjerovatno ne uvidjas problem u nedosljednosti ovog misljenja... i zato si ti slucaj za psihijatra, a ne za filozofa
Ja isto mislim da je za psihijatra svako ko ne može da provjeri i razumije da se ni čovjek, ni Svemir, ne sastoje ni od čega drugog do od sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 11:59Da li si mozda ikada posumnjao u to da nesto nije bas posve u redu s tvojm izvodjenjem zakljucaka, i da zato ostavljas utisak posve neuvjerljivog mislioca... ili si jednostavno i bez puno promisljanja (kako smo vijdeli da obicavas) samo skocio na zakljucak da mora da su se svi urotili protiv tebe jer si ti ustvari niko drugi nego najbolji, najpametniji, najznacajniji, a time ujedno i najopasniji covjek na svijetu. Jednom rjecju, spasitelj covjecanstva.

Ljubo, hitno psihijatru!
Ne znam da li su se drugi urotili protiv mene, ali znam da ti jesi, jer to iz posta u post dokazuješ. Nemam za to drugog objašnjenja, već ili da nisi sposoban da bilo šta razumiješ, pa ti treba psihijatar jer ti kefalo ne radi kako treba, ili si teški vjerski fanatik koji po svaku cijenu želi da negira sve što nije podudarno sa njegovim vjerovanjem.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 08 Oct 2019, 21:38

Ljubo wrote: 01 Oct 2019, 00:11 Činjenica, da se Univerzum ne sastoji ni od čega drugog do od sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, spada u domen opšteg znanja kojim svaki srednje obrazovan čovjek rasplaže i tu činjenicu niko i nigdje do danas nije posebno naglašavao i pridavao joj poseban značaj i smisao. Zbog čega i ne postoje istaknuti i poznati autori koji polažu pravo na to znanje na koje bih se mogao pozvati.
To niposto nije opste znanje. Niko nikada i nigdje prije i osim tebe nije tvrdio da bi univerzum imao bas tih 7 svojstava. Prvo tvrdis da je to naucna istina pa kada te se pozove da dokazes koja to nauka tvrdi, onda ispadne da to nije ustvari nikakva naucna istina, nego da si ti to izmislio i da je to tvoja tvrdnja. I u redu. Nije uopste problem u tome sto ti to prvi na svijestu tvrdis (po tome doista jesi originalan), nego je problem sto ti to nicim ne dokazujes. Nicim ne objasnjavas zasto mislis da univerzum ima bas tih 7 svojstava, a ne nekih drugih. Dakle, samo bi to trebao objasniti. Zar je to tako tesko? Zar je tako tesko objasniti jedno po jedno to svojstvo univerzuma? Zar je tako tesko objasniti zasto mislis da se univerzum napreze, sta tacno pod time mislis i sl.

Naravno, prvo bi trebao objasniti sta mislis pod pojmom univerzum? Je li to za tebe materija ili sta.

Dok to ne objasnis jasno i nedvosmisleno, ti nisi ozbiljan mislioc. Nedorecen si i nejasan, a kao takav i posve neozbiljan.
Ljubo wrote: 01 Oct 2019, 00:11 Rekao sam da su sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji materije od kojih je Univerzum sagrađen, deo opšteg znanja.
To sto si ti rekao nema nikakve veze. Mogao si reci bilo sto. Stvar je u tome sto to moras i dokazati.

Osim toga, sta je za tebe univerzum? Sta pod tim podrazumijevas? Kako da znamo da nesto ima tih 7 svojstava, ako ne znamo niti o cemu tacno govoris.
Ljubo wrote: 01 Oct 2019, 00:11 Fizičke radnje naprezanja i kretanja pod imenom "energija" su glavni predmet izučavanja fundamentalne fizike kao prirodne nauke i tu ne postoji niti i jedan poseban naučnik kao autor na kojeg bi se mogao pozvati, tako da tu mogu da se pozovem jedino na cijelu fundamentalnu fiziku kao nauku, što sam ja i učinio. A psihičke radnje opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja su pod imenom "psiha" glavni predmet izučavanja eksperimentalne psihologije kojima se, primjenjujući različite metode, bave svi psiholozi svijeta, među kojima takođe ne postoji niti i jedan autor koji je posebno zaslužan za to na kojeg bih se mogao pozvati, osim da se pozovem na cjelokupnu psihologiju kao nauku. Pa i u ovom slučaju ja sam prvi autor koji ovim psihičkim sposobnostima i radnjama daje smisao i značenje ZAKONA POSTOJANJA.
Gledaj Ljupce... veliko je pitanje da li su tih tvojih 5 svojstava doista jedine osobine materije (tvari). Kretanje, naprezanje itd. To bi trebao objasniti. Jednako je tako neobjasnjeno ostalo na cemu zasnivas vjerovanje da su bas ostale 4 osobine (opazanje, osjecanje itd.) svojstva svijesti. Nicim to nisi pojasnio. Ali cak i da jeste sve tako, jos veca je nepoznanica kako si uspio spojiti svojstva koja bi se mozda i mogla povezati s osobinama materije sa svojstvima psihe ili svijesti.

Dakle, odajes dojam lijenog mislioca, kojem se ne da nesto puno objasnjavati. Ostavljas svoj sistem nedorecen i neobjasnjen i cudis se zasto te ljudi ne razumiju.
Ljubo wrote: 01 Oct 2019, 00:11 Ovde je očigledno samo jedno, a to je da ti po svaku cijenu želiš da negiraš i omalovažiš to moje otkriće, nebitno da li je istinito ili lažno. Razlog tome nije teško pretpostaviti....ili si ti sam sebi dao u zadatak ili ti je neko drugi to naredio, da na ovom forumu po svaku cijenu moraš da braniš svoju VJERU od svega što sa njom nije podudarno, pa makrar to bilo i istinito.
Ne zelim ja da omalovazim nista. Ja samo postavljam pitanja koja se logicki namecu kada covjek cita tvoje nedorecene i nedomisljene tvrdnje. Ja cak nista niti ne osporavam. Uopste ne pobijam da univerzum ima tih 7 svojstava. Samo trazim da mi se objasni sta mislis pod univerzumom i zasto mislis da on ima bas tih 7 svojstava. Zatim i da mi svako svojstvo objasnis sta tacno mislis pod kretanjem, naprezanjem itd. Zar je to tako tesko objasniti nekome ko je umislio da je najvazniji mislilac u povijesti covjecanstva?

A megalomaniju ne bih uopste komentarisao :lud Svi mi na ovom forumu smo beznacajni i anonimni marginalci, polusvijet. Da ja tu s tobom ne piskarama, ne bi imao sta ni pisati. Mos' mislit' da bi neko platio nekome da se bavi tobom. To cijelo vrijeme govorim, u korijenu svake psihoze je jedna grandiozna tastina, jedno neshvaceno i povrijedjeno visocanstvo. Najvazniji covjek u povijesti covjecanstva - Ljubo :ble

Malo skromnosti ti ne bi skodilo, moj Ljubo. Ne bi trebao graditi takve kule u oblacima o sopstvenoj velicini i vaznosti. Radije se usmjeri na to da zakrpas rupe u svojem sustavu misljenja, i da odgovoris na sva pitanja koja su ostala nedorecena u tvojim tvrdnjama.
http://forum.srednjiput.rs/

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 08 Oct 2019, 22:07

Ljubo wrote: 08 Oct 2019, 20:06 ...teški vjerski fanatik koji po svaku cijenu želi da negira sve što nije podudarno sa njegovim vjerovanjem.
Ljupce, ne znam jesi li primjetio da ja nikada nisam niti pokusao opovrci tvoje tvrdnje. Ja nikada nisam niti usao u raspravu o tome da li doista univerzum ima 7 svojstava i 3 stanja ili ih ima vise ili manje.

Da bi smo uopste dosli do toga da o tome govorimo, prvo moramo razjasniti:
- sta je za tebe univerzum o kojem stalno govoris
- zasto mislis da on ima bas tih 7 svojstava a ne vise ili manje te da svako od njih objasnis
- kako dolazi do toga da iz ciste i neispoljene svijesti nastane recimo ona ledina i biljka

Jer ako to ostaje na razini tvrdnje da se svijest naspavala pa joj je sada najednom postalo dosadno, i tu dosadu shvaca kao zlo pa pocinje da se preoblikuje u njivu i kukuruz... onda to nije nista bolje i nista novije od Abhinavagupte koji tvrdi da se unutar beskonacnog polja svijesti putem njezine vlastite stvaralacke volje privremeno ispoljava cijeli svemir. Drugim rijecima da je svemir projekcija, zamisao ili matrix kozmicke svijesti.

Drugim rijecima, niti je ta tvoja misao toliko nova (mada to nije toliko niti vazno, osim mozda za tebe koji sanjari o tome da si to ti prvi dokucio), a niti je bolje objasnjena od svih onih koji su prije tebe to isto tvrdili.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 09 Oct 2019, 00:48

Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38To niposto nije opste znanje. Niko nikada i nigdje prije i osim tebe nije tvrdio da bi univerzum imao bas tih 7 svojstava. Prvo tvrdis da je to naucna istina pa kada te se pozove da dokazes koja to nauka tvrdi, onda ispadne da to nije ustvari nikakva naucna istina, nego da si ti to izmislio i da je to tvoja tvrdnja. I u redu. Nije uopste problem u tome sto ti to prvi na svijestu tvrdis (po tome doista jesi originalan), nego je problem sto ti to nicim ne dokazujes. Nicim ne objasnjavas zasto mislis da univerzum ima bas tih 7 svojstava, a ne nekih drugih. Dakle, samo bi to trebao objasniti. Zar je to tako tesko? Zar je tako tesko objasniti jedno po jedno to svojstvo univerzuma? Zar je tako tesko objasniti zasto mislis da se univerzum napreze, sta tacno pod time mislis i sl.
Pa objasnio sam ti to malo i ukratko u nekom od posljednjih postova, zašto ih nisi pročitao? Rekao sam da sam prvo, u skladu sa Dekartovom metodom samospoznaje: "Mislim, dakle, postojim", izvršio analizu vlastite Svijesti jer Svijest i njene fizičke i psihičke sposobnosti i radnje možemo spoznavati samo u sebi. I ustanovio sam da MOJA svijest raspolaže, ne samo sa sposobnoću mišljenja, već i sa još plus šest drugih sposobnost, pomoću kojih i postoji i sve moguće radnje vrši. I ne postoji drugi način da to bilo kome drugom čovjeku dokažem, već da svaki čovjek to isto porovjeri i dokaže samome sebi.

Dalje, s obzirom na činjenicu da je ljudski svjesni organizam sagrađan od one iste materije od koje je sagrađen i Svemir i na činjenicu koju potvrđuje bilogija i genetika da ta ista materija, sama, putem samoorganizovanja, gradi ljudski i svaki drugi organizam, kao harmonični sistem svog kretanja i rada, izveo sam zaključak da upravo materija ljudskog organizma raspolaže sa tih sedam sposobnosti, i da čovjek nije živ ni svjestan ni pop Bogu, ni po ocu i majci, već po materiji koja ga gradi. Koja jedino i postoji, a ne čovjek, atom, čestica, nebesko tijelo, galaksija itd.

Da bih kasnije - ovo je naučna činjenioca - saznao da ni materija NE POSTOJI, već samo ENERGIJA i da je se energija manifestuje kao naprezanje, kretanje i rad i da ona nestaje, kao i cijeli Svemir, kad to kretanje i rad prestanu.

Dalje sam izveo zaključak da naprezanje i kretanje ne može postojati samo po sebi, bez kRETAČA koji se kreće i da on NIJE MATERIJASLAN, tj. opažljiv u vrijeme kada se ne napreže i ne kreće. To nije samo moj zaključak, već je to i naučna činjenica iz oblasti fizike, u kojoj je eksperimentalno dokazano da materijane čestuice nastaju samopokretanjem kvantnog vakuma koji nije materijalan.Tako da tog KRETAČA nisam mogao da pronađem ni na jednom drugom mjesto do u sebi, kao biću sačinjenom od materije, koja rspolaže sa sedam sposobnosti i koja sebe zove imenom "JA". Da bih to kasnije povezao sa znanjem iz psihologije u kojoj se to materijalno, koje čovjeka gradi i u čovjeku raspolaže sa sedam sposobnosti i pomoću njih postoji i sebe dovodi u stanje svjesnosti, zove imenom "SVIJEST".

I tek na ovo sada mogu da se dodaju i mistična iskustva istočnjačkih mudraca, do kojih oni dolaze putm meditacije i spoznavanja dubljih slojeva Svijesti, poput Maharišijevog, koji kaže da "Uosnovi svijest postoji VELIKO SVJESNO NIŠTA, koje je POČETAK i UZROK svega, koje kad se pokrene, pretvara se u materiju, u biće u Svemir i koje ima veliku moć samoorganizovanja i da je to ČISTA SVIJEST".

Na kraju, pošto sam prilikom analize vlastite Svijesti ustanovio da ona raspolaže sa sedam sposobnosti, da bih dokazao da je Mahariši u pravu, tj. da je sve što postoji Svijest, nije mi ostalo drugo već da se malo pozabavim i naukom da vidim da li u njoj postoje dokazi da materija od koje je sagrađen Svemir raspolaže sa sedam sposobnosti. I uopšte nije bilo teško da se u nauci pronađu dokazi za to. Posebno u biologiji i genetici, a zatim i tehnološkoj fizici, u kojoj takođe postoji obilje dokaza da materija uistinu raspolaže sa tih sedam sposobnosti koje su osnovni sastavni dijelovi i faktori Svijesti.

Dakle, u tehnološkoj fizici postoji obilje dokaza da materija raspolaže, ne samo sa fizičkim sposobnostima naprezanja i kretanja, već i psihičkim sposobnostima opažanja tog svog naprezanja i kretanja, te osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Da nije tako, evolucija materije i prirode ne bi bila moguća. Naše elektronske tehnologije i informatički sistemi i roboti takođe ne bi bili mogući. Elektonske kamere mogu da opažaju svoju okolinu isto kao i ljudsko materijalno oko. Mogu i da pamte to što opažaju i to što su opazile kasnije isporuče na svom elektronskom ekranu, Isto kao što i ljudski mozak može da pamti i putem mišljenja kasnije isporuči to što je zapamtio na svom mentalnom ekranu. Uostalom, u nauci je odavno već poznato, da osim energije i informacije ničeg drugog nema.

A da materija može i da osjeća i razumije svoje naprezanje, kretanje i rad, dokaz je sveukupna evolucija materije i prirode, koja se sva svodi na prelazak iz haotičnog i neorganizovanoig kretanja u organizovano i harmonično. To radi upravo zato jer svoje neorganizovano i haotično kretanje, isto kao i čovjek, osjeća kao ZLO, a organizovano i harmonično kao DOBRO. Gdje osjećanje ZLA uvijek znači "NE", a osjećanje DOBRA, "DA". Pozivajući se dalje na nauku u kojoj se odavno zna da sve što postoji ima svoje "DA" i svoje "NE" i da je upravo to, ONO, što se u nauci smatra "PRIRODNIM ZAKONIMA". Iako fizičari pojma nemaju šta je SUŠTINA prirodnih zakona. Oni ne znaju niti i jedan odgovor na pitanje "ZAŠTO", jer ne popvezuju svoja znanja sa znanjem iz oblasti psihologije u kojoj se zna da fizičke i psihičke radnje stoje u tijesnoj uzročno-posljedičnoj vezi i odnosu i da jedne bez drugih nisu mogueće.

Dakle, Fazlija, sve to što Ljubo priča, u prirodnim naukama, u psihologiji, u učenjima istočnjačkih mudraca, pa i u svjetskim religijama je odavno poznato. Ljubo je samo logički poveza sva ta znanja u smislenu logičku cjelinu i sistem i tako došao do konačnog zaključka da samo Svijest postoji, od uvijek i zauvijek, tako što se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika oi stanja, sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, koje su ujedno i Univerzalni Zakon sveukupnog postojanja po kojem sve postoji i sve se dešava.

Dakle, nije Ljubo šarlatan, i ne treba mu psihijatar zbog ovoga svega što priča, nego vama koji ne želite da slušate šta Ljubo priča, mozak ne radi kako treba, jer je preopterećen i zagađen raznim zabludama, tj. pogrešnim naučnim teorijama, nedorečenim filozofijama i svjetskim religijama, tako da umjesto pravih znanja, svijetom još uvijek, na štetu svijeta, vladaju svakojaka besmislena vjerovanja.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 09 Oct 2019, 02:44

Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38 Naravno, prvo bi trebao objasniti sta mislis pod pojmom univerzum? Je li to za tebe materija ili sta.Dok to ne objasnis jasno i nedvosmisleno, ti nisi ozbiljan mislioc. Nedorecen si i nejasan, a kao takav i posve neozbiljan.
Za mene je Univerzum isto što i za fizičare: skup galaksija, koje su skupovi i organizacije kretanja i rada nebeskih tijela, koja su skupovi i organizacije kretanja i rada hemijskih elemenata, tj. atoma, koji su skupovi i organizacije kretanja i rada elementarnih čestica. I ne bih bio ozbiljan mislilac kad bih pod pojmom "Univerzum" smatrao nešto drugo od onoga što nauka, tj. fizika smatra Univerzumom.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38To sto si ti rekao nema nikakve veze. Mogao si reci bilo sto. Stvar je u tome sto to moras i dokazati.
Čovječe, da li si ti čitav? Ja ništa NE DOKAZUJEM, već samo poznate naučne dokaze logički povezujem u logičku smislenu cjelinu i sistem. A ako ti ne umiješ da te dokaze po metodi samospoznaje uočiš u samome sebi ili ne čitaš naučnu litaraturu, pa makar i onu srednjoškolskog nivoa i ti dokazi ti nisu poznati, to je tvoj problem.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38Osim toga, sta je za tebe univerzum? Sta pod tim podrazumijevas? Kako da znamo da nesto ima tih 7 svojstava, ako ne znamo niti o cemu tacno govoris.
Kad odrastao i zreo čovjek tvrdi da ne zna i ne razumije šta pojmovi: "naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje", znače, ja iz toga ne mogu da izvedem drugi zaključak, već da je blesav ili se samo pravi blesav.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38Gledaj Ljupce... veliko je pitanje da li su tih tvojih 5 svojstava doista jedine osobine materije (tvari). Kretanje, naprezanje itd. To bi trebao objasniti. Jednako je tako neobjasnjeno ostalo na cemu zasnivas vjerovanje da su bas ostale 4 osobine (opazanje, osjecanje itd.) svojstva svijesti. Nicim to nisi pojasnio.
Sedam sposobnosti nisu sposobnosti materije, već sposobnosti Svijesti koja sebe zove imenom "JA". Materija NE POSTOJI. Materija je fizička radnja i manifestacija naprezanja i kretanja Svijesti. Sedam sposobnosti su činjenice koje se NE OBJAŠNJAVAJU, već SPOZNAJU u sebi, a može i čulno u okviru prirodnih nauka i psihologije. A ono što ima značenje OBJAŠNJENJA, samo je LOGIČKO POVEZIVANJE tih činjenica u logičku cjelinu i sistem, po sistemu "uzrok-posljedica", da može da se RAZUMIJE kako Svijest uspijeva da POSTOJI uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji i sva čuda oovoga svijeta pomoću njih čini. Odnosno, da može da se RAZUMIJE Osnovni i Jedinstveni Prirodni Zakon po kojem sve postoji i sve se dešava, u davnoj prošlosti poznat pod imenom "ZAKON TROJKE I SEDMICE"
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38Ali cak i da jeste sve tako, jos veca je nepoznanica kako si uspio spojiti svojstva koja bi se mozda i mogla povezati s osobinama materije sa svojstvima psihe ili svijesti.


To je LOGIKA, do koje se ne dolazi UMOVANJEM, kao što mnogi filozofi čine, već se do nje dolazi uz pomoć ISKUSTVA stvarnosti. Stvarnost ima svoju logiku po kojoj ona postoji i ona se ne može izmišljati, već samo otkrivatiti, što ja i činim. Naravno, otkrivanje te logike je moguće samo po metodi samoposmatranja i analiziranja uzročno.posljedičnih veza između fizičkih i psihičkih radnji koje sam čovek tokom cijelog života mora da ponavlja da bi se održao, tj. POSTOJAO. Pa tako lako možemo u sebi da otkrijemo i saznamo da se čovjek, na primjer, ne hrani svakodnevno zato da bi se održao u životu, već zato što je uvijek iznova gladan. Dakle, osjećanje gladi kao psihički proces za značenjem nezadovoljstva i zla, prisiljava čovjeka da se uvijek iznova hrani i čini i mnoge druge nužne radnje koje su potrebne za pribavljanje hrane, jer to je uslov da može da se oslobodi osjećanja gladi. Dakle, to je primjer logike po kojoj fizički procesi ne bi bili mogući da nisu uzrokovani psihičkim procesima. A na drugoj strani, nakon što se želudac uz pomoć fizičkog procesa hranjenja napuni hranom i osjećanje gladi nestane, a nastupi osjećanje sitosti i pražnjenje želuca prilikom trošenja hrane, na kraju će ponovo da nastupi osjećanje gladi, gdje imamo primjer kada fizički proces prašnjenja želuca uzrokuje posihički proces osjećanja gladi. I to se tako poinavlja u nedogled, sve dok je čovjek živ. Po istom principu se i sve druge fizičke i psihičke radnje, neophodne za samoodržavanje čovjekovog organizma, ponavljaju tokom cijelog života. I u prirodi je isto. Ništa u prirodi ne postoji po načinu vječitog trajanja, već vječitog TROJEDNOG ponavljanja. Sve uz pomoć sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti. Čak ce i cijeli Svemir na isti način vječito ponavlja, odnosno, REINKARNIRA. I sve to samo uz pomoć sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. I to je ZAKON sveukupnog i vječitog POSTOJANJA.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38Dakle, odajes dojam lijenog mislioca, kojem se ne da nesto puno objasnjavati. Ostavljas svoj sistem nedorecen i neobjasnjen i cudis se zasto te ljudi ne razumiju.
Daleko od toga da sam lijen. Već, evo, sada će da se navrši 40 godina godina od kada sam počeo samo o tome pričam i ljudima objašnjavam. Ima i knjiga o tome i moj drugi video koji traje sat i dvadeset minuta, ali su ljudi mrtve i lijene ribe i slabo na to reaguju. Na sve mora ili izvanjskom silom da ih se tjera ili oni sami svojim unutrašnjim nagonskim silama i osjećanima zla sebe tjeraju, kao životinje, poput osjećanja gladi, dok im razum uopšte ne funkcioniše.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38Ne zelim ja da omalovazim nista. Ja samo postavljam pitanja koja se logicki namecu kada covjek cita tvoje nedorecene i nedomisljene tvrdnje. Ja cak nista niti ne osporavam. Uopste ne pobijam da univerzum ima tih 7 svojstava. Samo trazim da mi se objasni sta mislis pod univerzumom i zasto mislis da on ima bas tih 7 svojstava. Zatim i da mi svako svojstvo objasnis sta tacno mislis pod kretanjem, naprezanjem itd. Zar je to tako tesko objasniti nekome ko je umislio da je najvazniji mislilac u povijesti covjecanstva
Naprijed sam ti objasnio šta se NE OBJAŠNJAVA, već samo SPOZNAJE, a šta mora i treba da se OBJASNI, da može da se RAZUMIJE, a to je da postojanja ovoga svijeta može da bude samo ako je tako kako jeste i nikako drugačije. Odnosno, samo ako postoji Svijest koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i pomoću njih se vječito pretače kroz scoja tri prirodna oblika i stanja. To je JEDINA mogućnost da POSTOJANJA ovoga svijeta bude i niti i jedna duga mogućnost NE POSTOJI. To je i JEDINA LOGIKA koja postoji i može da se razumije. To je istovremeo i logika DOBRA I ZLA ili pak ZAKON DOBRA I ZLA. Ili ZAKON NAGONA SAMOODRŽANJA. Riječ i pojam "Nagon samoodržanja" je drugo ime za Svijest ili ppak drugo ime za Boga.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38A megalomaniju ne bih uopste komentarisao. Svi mi na ovom forumu smo beznacajni i anonimni marginalci, polusvijet. Da ja tu s tobom ne piskarama, ne bi imao sta ni pisati. Mos' mislit' da bi neko platio nekome da se bavi tobom. To cijelo vrijeme govorim, u korijenu svake psihoze je jedna grandiozna tastina, jedno neshvaceno i povrijedjeno visocanstvo. Najvazniji covjek u povijesti covjecanstva - Ljubo


Moram da priznam da si ti jedina žrtva na ovom forumu koja je upala u moj mlinski točak. Ali nemoj tako da se osjećaš. To nije nešto negativno, već upravo pozitivno, koje tebe po znanju i inteligenciji i upornosti da i dalje diskutuješ sa mnom o ovako važnoj, čak i najvažnijoj i vječito aktuelnoj temi, diže iznad prosjeka drugih forumaša ovdje prisutnih. Koji moje postove, ne znam da li čitaju, ali znam da se ne javljaju. Nebito da li iz razloga što misle da nisu dorasli za ovu temu ili iz razloga što mene smatraju blesavim, a sebe pametnim. A trebalo bi da se javljaju, diskutuju, pitaju šta im nije jasno i tako podrža svog zemljaka Ljubu u njegovom naporu da svijet bude pametniji i bolji nego jeste. Jer ovo što ja pričam nisu koještarije, već stvari koje imaju veliku pozitivnu i korisnu upotrebnu vrijednost. Još tek kad sam počeo ovim problemom da se bavim, davne 1980-te godine, dobio sam visoko priznanje za moje razmišljnjeod profesora Sarajevskog filozofskog fakulteta, Muhameda Filipovića i Vladimira premeca. Možda više nisu ni živi. A Mirza Filipović, urednik tada u izdavačkoj kući "Svjetlost" je oko godinu dana radio sa mnom na pripremama za idavanje moje prve knjige "Nagon samoodržanja i materija". Da bih osam godina kasnije recenzije za tu knjigu mi dali profesori filozofije i psihoilogije Ljubljanskog filozofskog fakulteta, Andrej Ule i Janek Musek. Ovo navodim samo da se shvati da moje objašnjenje postojanja Svijeta ipak nije naiva kako to možda na prvi pogled nekome izgleda.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 21:38Malo skromnosti ti ne bi skodilo, moj Ljubo. Ne bi trebao graditi takve kule u oblacima o sopstvenoj velicini i vaznosti. Radije se usmjeri na to da zakrpas rupe u svojem sustavu misljenja, i da odgovoris na sva pitanja koja su ostala nedorecena u tvojim tvrdnjama.
Ne gradim ja nikakve kule o svojoj veličini. To se tebi samo čini. Ali kad neko pokuša da ospori i omalovaži moje otkriće Zakona postojanja, tu pardona nema. Jer nikakvih rupa u Zakonu postojanja nema. Sve ću ja da ti objasnim, samo ako budeš bio uporan da i dalje pitaš.

Živio!
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 09 Oct 2019, 05:13

Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 22:07 Ljupce, ne znam jesi li primjetio da ja nikada nisam niti pokusao opovrci tvoje tvrdnje. Ja nikada nisam niti usao u raspravu o tome da li doista univerzum ima 7 svojstava i 3 stanja ili ih ima vise ili manje.
Primijetio sam i upozoravao sam te da treba to da uradiš prije nego mi preporučiš psihijatra.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 22:07Da bi smo uopste dosli do toga da o tome govorimo, prvo moramo razjasniti:
- sta je za tebe univerzum o kojem stalno govoris
Na ovo pitanje sam ti odgovorio... za mene je Univerzum isto ono što on za fizičare koji se bave istraživanjem materije i univerzuma, jeste.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 22:07- zasto mislis da on ima bas tih 7 svojstava a ne vise ili manje te da svako od njih objasnis
Ima samo 7 sposobnosti zato što su one nužne da bi POSTOJANJE svijeta uposte bilo moguće. To saznajemo u trenutku kad uspijemo da razumijemo ZAKON NUŽNOSTI koji mora da se ispuni da bi postojanje svijeta bilo moguće. Ovih sedam sposobnosti se pojedinačno NE OBJAŠNJAVAJU, već samo SPOPZNAJU. Ono što se OBJAŠNJAVA je njihova uzajamna, logička, uzročno-posljedična povezanost, po kojoj psihičkih procesa opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja ne može da bude bez materijalnih fizičkih procesa naprezanja i kretanja, jer ako njih nema, tada nema šta da opaža, osjeća, pamti, misli i razumije. Isto tako ni fizčkih materijalnih procesa ne može da bude ako prije njih ne postoje psihički procesi u vidu informacija, tj iskustva (znanja) o njima, i promišljanja i razumijevanja tog znanja koje će na kraju u vidu buđenja osjećanja želje (volje) za naprezanjem i kretanjem da uzrokuju naprezanje i kretanje. Ova naizmjenična, uzajamna uzročno-posljedična povezanost između fizičkih i psihičkih procesa se najbolje provjerava na primjeru "jaje-koka", gdje imamo da niti jajeta može da bude bez koke, niti koke bez jajeta. Gdje imamo da je koka kao fizički proces kretanja i rada uzrokovana psihičkim procesom promišljanja i razumijevanja informacije, tj. znanja o koki koje stoji u zametku (DNK) jajeta. Da bi kasnije koka, kao fizički proces kretanja i rada, uzrokovala u sebi psihički proces opažanja, osjećanja i pamćenja koke kao fizičkog procesa kretanja i rada, koje će da se sačva u zametku jajeta koke, po kojem će kasnije da se razvije nova koka. I tako beskonačno u prošlost i budućnost. Ova logika važi i za Univerzum, po kojoj je prije svakog Univerzuma uvijek moralo postojati neko znanje po kojem će Univerzum da se razvije i da je prije svakog znanja o Univerzumu morao postojati neki Univerzum koji će uzrokovati psihičke procese opažanja, osjećanja i pamćenja, pomoću kojih će da se stekne i sačuva znanje o Univerzumu, da bi po moću njega kasnije mogao da se razvije novi Univerzum. Upravo onako kako to Mahariši veli, kad želi da objasni kao je nastao ovaj sadašnji Univerzum, kad kaže:" U osnovi svijeta stoji Veliko svjesno Ništa, koje je početak i uzrok svega. U njemu postoje sve stvari, svi svjetovi, svi zakoni i svi odnosi, ali samo kao IDEJA, kao latentna mogućnost. I kad se i najmanja čestica tog Velikog i svjesniog Ništa pokrene i postane dinamična, pretvara se u konkretnu stvar, u materiju, u biće u Univerzumm. Ovdje treba imati na umu da Mahariši nije bio samo jogin i meditant, već i fizičar, koji je uspio da povže ta svoja mistična iskustva sa znanjem iz fizike i da je, prema tome, znao šta priča.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 22:07- kako dolazi do toga da iz ciste i neispoljene svijesti nastane recimo ona ledina i biljka.
Eto naprijed sam ti objasnio citirajući Maharišija. Ne samo da ledina nastaje po unaprijed postojećem znanju, tj informaciji o ledini, već cijeli Univerzum, sa svim stvarima i pojavama u sebi, nastaje po unaprijed postojećem znanju o Univerzumu. Gdje je i nosilac tog znan ja i njegov stvaralac i izvršilac, uvijek SVIJEST, tj. kako Mahariši naziva Svijest imenom:"Veliko svjesno Ništa".
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 22:07Jer ako to ostaje na razini tvrdnje da se svijest naspavala pa joj je sada najednom postalo dosadno, i tu dosadu shvaca kao zlo pa pocinje da se preoblikuje u njivu i kukuruz... onda to nije nista bolje i nista novije od Abhinavagupte koji tvrdi da se unutar beskonacnog polja svijesti putem njezine vlastite stvaralacke volje privremeno ispoljava cijeli svemir. Drugim rijecima da je svemir projekcija, zamisao ili matrix kozmicke svijesti.
Potpuno je tačno i istinito to što i Mahariši i taj Abhinavagupta tvrde, da se putem volje i znanja beskonačnog polja Svijesti privremeno ispoljava cijeli Svemir. Ali to je samo mistično iskustvo i opis istočnjačikh gurua o tome kako je nastao i kako postoji Svemir, a ne i iskustvo i objašnjenje šta je i kako postoji to beskonačno polje Svijesti sa znanjem o Svemiru. Odnosno, tu nedostaje znanje i logičko objašnjenje ZAKONA POSTOJANJA, po kojem su fizički i psihički procesi naizmjenično uzajamno uslovljeni i da jedni bez drugih nisu mogući. Odnosno, ne postoji objašnjenje da će ovaj sadašnji Svemir da uzrokuje stvaranje Znanja, tj Ideje o sebi, koje će da se sačuva kao jedna materijalna tačka, tj sjemenka, pomoću koje će kasnije ponovo da nastane i razvije se isti ovakav Svemir. Od iste i uz pomoć iste Svijesti, koja nikada niti nastaje niti nestaje, već se samo vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja. Sve uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.
Fazlija wrote: 08 Oct 2019, 22:07Drugim rijecima, niti je ta tvoja misao toliko nova (mada to nije toliko niti vazno, osim mozda za tebe koji sanjari o tome da si to ti prvi dokucio), a niti je bolje objasnjena od svih onih koji su prije tebe to isto tvrdili.
Pričaš gluposti jer po svaku cijenu, iz samo tebi poznatog razloga, želiš da omalovažiš i sakriješ ono što je u svemu tome, mojom zaslugom, NOVO. A to je da ja u sve to uvodim sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji Svijesti, sa značenjem ZAKONA SVEUKUPNPOG POSTOJANJA, koje svojim naizmjeničnim uzrokovanjem uslovljavaju vječito pretakanje Svemirske Svijesti kroz njena TRI prirodna oblika i stanja. Da su to istočnjački gurui otkrili i znali, hinduizam kao vjera u postojanje triju bogova - Brahme, Višnua i Šive - bi odavno pala, pa rata, sa 11 miliona žrtava, između muslimana i hindusa i njihovog razdvajanja na dvije države, Indiju i Pakistan, ne bi ni bilo. Niti bi se Jugoslavija raspala i podijelila na jebene pravoslavce, katolike i muslimane. Da su to znali, svi bi bili jedan narod i svi bi bili samo ljudi, napravljeni od JEDNE I ISTE Svijesti, kao što i jemo i problem riješen.
Govno ti

User avatar
Fazlija
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1646
Joined: 29 Dec 2015, 00:34
Location: Martin Brod
Contact:
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Fazlija » 19 Oct 2019, 21:39

Ljubo wrote: 09 Oct 2019, 00:48 izveo sam zaključak da upravo materija ljudskog organizma raspolaže sa tih sedam sposobnosti, i da čovjek nije živ ni svjestan ni pop Bogu, ni po ocu i majci, već po materiji koja ga gradi. Koja jedino i postoji, a ne čovjek, atom, čestica, nebesko tijelo, galaksija itd.
Tu imamo ogromne logicke probleme. Prije svega, nisi jasan u tome sta je za tebe materija. To ne znaju tacno niti naucnici, ali to sto oni ne znaju ne znaci odmah da ti znas. Oni jos uvijek traze od cega se sastoji materija. Ti koji ne dajes jasno objasnjenje sta je za tebe materija, tvrdis da je ona svijest. Ali nije posve jasno zasto onda neka materija ne pokazuje znakove svjesnosti. Npr. kamen i sl.
Ljubo wrote: 09 Oct 2019, 00:48 Dalje sam izveo zaključak da naprezanje i kretanje ne može postojati samo po sebi, bez kRETAČA koji se kreće i da on NIJE MATERIJASLAN, tj. opažljiv u vrijeme kada se ne napreže i ne kreće.
Zasto naprezanje i kretanje ne bi moglo postojati bez biti koja se krece? I kako si dosao do zakljucka da bi ta bit morala biti nematerijalna ako nije opazljiva?! Postoje brojne vrste materije koje mi ne mozemo da opazimo pa to opet ne znaci da ne postoje ili da nisu materijalne.
Ljubo wrote: 09 Oct 2019, 00:48 Tako da tog KRETAČA nisam mogao da pronađem ni na jednom drugom mjesto do u sebi, kao biću sačinjenom od materije, koja rspolaže sa sedam sposobnosti i koja sebe zove imenom "JA". Da bih to kasnije povezao sa znanjem iz psihologije u kojoj se to materijalno, koje čovjeka gradi i u čovjeku raspolaže sa sedam sposobnosti i pomoću njih postoji i sebe dovodi u stanje svjesnosti, zove imenom "SVIJEST".
Ovo je primjer tvoje misaone brzopletosti i povrsnosti. Dakle, nisi mogao naci sustinu pojava pa si nabrzinu morao naci bilo kakvu zakrpu kojom ces pokrpati rupu. Mnoge filozofije su, recimo, prihvatile cinjenicu da svijet i pojave nemaju trajnu sustinu, da su prazne od postojanja u pravom smislu te rijeci... bez da su se tu cinjenicu navrat-nanos morale prikriti bilo kakvim bitkom.

A u kojim se to pravcima psihologije tvrdi da sve materijalno raspolaze sa bas tih 7 svojstava i da se naziva svijest?! Molim te navedi ijedan provjerljiv i dokaziv izvor gdje bi neki psiholog to tim rijecima tvrdio. Ili si sve sam izmislio pa tvrdis bez pokrica da to tvrdi tamo neka psihologija?

Cak i da si sam sve to izmislio, jos uvijek nije jasno kako si dosao do toga da bi tih 7 svojstava materije bile vjecne kategorije, kada su one sve prolazne i privremene. Cak niti "ja" osjecaj u pojedinacnom bicu nije trajan, nego promjenjiv i prolazan. Sta je to za tebe "ja", sta je za mene "ja", sta je za tebe bio "ja" osjecaj kada si imao 2 godine... postoji li "ja" osjecaj osobe koja je u komi ili dubokoj narkozi? Zivot ne prestaje kada je covjek u narkozi i kada vise nema ja-osjecaj, niti kada vise nema moc spoznaje, opazanja, razumijevanja... sta li vec tvrdis. Taj tvoj "ja" ne postoji, prolazan je i ne moze biti sustina nicega. Od tog ja-osjecaja ne zavisi postojenje icega pa stoga to ne moze biti osnova, ne moze biti taj tvoj "kretac" kojega nisi mogao nigdje pronaci... pa si izmislio svijest i ja i nategao sve da se uklopi s tim vjerovanjem.

Zao mi je Ljubo, ne drzi vodu. Nategnuto je i neuvjelrjivo.
http://forum.srednjiput.rs/

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 20 Oct 2019, 00:52

Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39 Tu imamo ogromne logicke probleme. Prije svega, nisi jasan u tome sta je za tebe materija. To ne znaju tacno niti naucnici, ali to sto oni ne znaju ne znaci odmah da ti znas. Oni jos uvijek traze od cega se sastoji materija. Ti koji ne dajes jasno objasnjenje sta je za tebe materija, tvrdis da je ona svijest. Ali nije posve jasno zasto onda neka materija ne pokazuje znakove svjesnosti. Npr. kamen i sl.
Za mene je materija isto ono što je i za fizičare - za Teslu, na primjer - za kojega je materija = energija, svjetlost i elektricitet. Ja tome dodajem još i to da je ona istovremeno i Svijest. Energija, svjetlost i elektricitet su samo tri različita načina našeg opažanja Svijesti kada se ona napregne i pokrene. Kad to uradi, onda čulno ili eksperimentalno vidimo da je to nešto što može da svijetli, kao munja na nebu, na primjer, ili sijalica na zidu, zatim, može da vibrira kao elektromagnetno polje i tako se manifestuje kao elektricitet, a može i da vrši različite fizičke radnje, kao na primjer, da pokreće sve elektromotore svih industrijskih postrojenja svijeta itd. pa je onda opažamo kao radnu energiju. A pored te svoje tri različite fizičke, tj. materijalne manifestacje, u samoj sebi može i psihički da se manifestuje i kao Svijest, tj. može da vrši i pet psihičkih radnji - može da opaža svoje svjetljenje, kretanje i rad, može da osjeća, pamti, razumije i tako stvara iskustvo o sebi, tj. znanje i pomoću tog znanja misli o svom naprezanju kretanju i radu, a time ujedno i o sebi. Pa na osnovu svega toga fizičari na kraju zaključuju da osim energije i informacije ničeg drugog nema.

Iz svega ovoga može da se izvede zaključak da materija kao svjetlost, energija, elektricitet i ne postoji, već samo Svijest koja se napreže, kreće, svjetli i radi. Niti uistinu postoje psihičke radnje opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, već i dalje postoji samo Svijest koja te psihičke radnje vrši...istovremeno i uporedo sa fizičkim radnjama.

A šta biva sa Svijesću kada prestane da se napreže. kreće, radi, opaža, osjeća, pamti, misli i razumije? Onda ona prestaje da se manifestuje na bilo koji način i tada postaje, kako to Mahariši kaže, "VELIKO SVJESNO NIŠTA". Ili kako to fizičari kažu, postaje "KVANTNI VAKUUM", tj "CRNA JAMA", odnosno, prostor u kojem nema materije ni materijalnih formi.

A što se tiče kamena za kojeg misliš da ne pokazuje "znake svjesnosti", to nije tačno. Pokazuje ih, itekako, ali ne na način kao što to pokazuje biljka, životinja ili čovjek, već kao planeta Zemlja, koja je isto tako živa i svjesna kao i biljka, životinja ili čovjek, ali na drugačiji način, jer za materiju koju nazivamo neorganskom, važe drgačija pravila i zakoni kretanja i rada, a samim tim i svjesnosti, tj. korištenja psihičkih sposobnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. I dok se kamen nalazi u sastavu planete Zemlje, on će da slijedi pravila i zakone koja tu važe. A kad kao mineral uđe u tijelo biljke, životinja ili čovjeka, taj isti kamen će da se ponaša i živi po pravilima i zakonima koji važe u tijelima biljaka, životinja ili ljudi.

A sve to uvijek uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, bez kojih ne bi mogao da bude ni kamen, niti tijelo biljke, životinja ili čovjeka. A da kamen može da obavlja sve te i fizičke i psihičke radnje i onda kada se ne manifestuje kao biljka, životinja i čovjek, dokaz su naše elektronske tehnologije, informatički sistemi i roboti. Evo, pogledaj ovog robota "SOFIJU". Napravljena je od kamena, tj. od neorganske materije, a može i da se napreže i kreće i opaža, osjeća, pamti, misli i razumije kao i čovjek.

Fazlija, da b i sve ovo razumio na pravi način, nemoj da to sve pokušavaš da razumiješ kroz stare vjerske knjige, istočnjačke mudrace ili stare filozofe, već kroz savremenu nauku - fiziku, bilogiju, genetiku, psihologiju. Savrena nauka već raspolaže svim činjenicama u vezi postojanja materije, života i prirode. Treba ih samo sagledati na pravi i potpuno novi način. Odbacujući sve stare vjerske i filozofske poglede na svijet, da ne smetaju pri razumijevanju.

Ovo je odgovor samo na tvoju prvu primjedbu tvog posljednjeg posta. Kasnije ću da pogledam dalje.



Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 20 Oct 2019, 01:07

Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39 Ali nije posve jasno zasto onda neka materija ne pokazuje znakove svjesnosti. Npr. kamen i sl.
I kamen pokazuje znake svjesnosti, ali ti nisi dovoljno o tome informisan. Svoju pažnju si usmjerio na stara vjerska i filozofdka učenja i shvatanja o materiji, životu i prirodi, koja već odavno više ne važe, s obzirom na savremena naučna otkrića i znanja o tome.


Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 21 Oct 2019, 01:44

Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39 Zasto naprezanje i kretanje ne bi moglo postojati bez biti koja se krece?


Zašto 2+2 ne bi moglo da bude =3 ili 5? Zato što nije logićno da bude =3 ili 5, već 4. Isto tako nije logično da naprezanja i kretanja bude bez Biti koja se kreće. Ono koje nije Bit, isto je što i NIŠTA i ne može se naprezati i kretati, već samo ono koje je BIT, tj. koje je NEŠTO.
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39I kako si dosao do zakljucka da bi ta bit morala biti nematerijalna ako nije opazljiva?!


Do saznanja da je Bit koja se kreće, nematerijalna, ne dolazi se logičkim mišljenjem i zaključivanjem, već naučnim istraživanjem i eksperimentisanjem. Pa se tako u oblasti fundamentalčne fizike koja se bavi istraživanjem materije došlo do saznanja da materija i ne postoji, već samo energija i da se energija fizički manifestuje kao kao naprezanje i kretanje, zatim kao svjetlost i kao elektricitet, tj. kao elektromagnetno polje koje vibrira. Koje može i da prestane da se napreže i kreće, svjetli i vibrira, kada prestaju mogućnosti njegovog opažanja i eksperimentisanja. I tek tada iz toga slijedi logički zaključak da je nematerijalno, neopažljivo i eksperimentom nedokažljivo to koje se naprezalo, kretalo, svjetlilo i vibriralo, a da postaje materijalno, tj. opažljivo i eksperimentom dokažljivo u trenutku kad počne da se napreže, kreće, vibrira i svjetli. Imaš primjer munje na nebu. Opažljiva je i eksperimentom dokažljiva samo kad svjetli i grmi.

Na sve ovo može da se doda iskustvo istočnjačkih mudraca - kao Maharišijevo iskustvo, na primjer - koji meditiranjem uspijevaju da spoznaju to što nije materijalno, a može da se napregne i pokrene i postane materijalno i onda kažu da: "U osnovi svijeta stoji VELIKO SVJESNO NIŠTA, koje je početak i uzrok svega, koje kad se pokrene, makar i najsitnija njegova čestica, pretvara se u materiju u biće u Svemir."

A da se tu zaista radi o Svijesti koja se napreže, kreće, vibrira i svjetli, a ne nekakvoj mrtvoj i nesvjesnoj materiji, do tog zaključka može da se dođe i uz pomoć nauke, konkretno, eksperimentalne psihologioje, biologije i tehnološke fizike, u okviru kojih postoji obilje dokaza da to koje se napreže, kreće, vibrira i svijetli, istovremeno raspolaže i psihičkim sposobnostima opažanja , osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja tog svog naprezanja, kretanja, vibriranja i svjetlenja (jedan od primjera je robot Sofija) iz čega slijedi logički zaključak da se tu ipak radi o Svijesti, jer iz iskustva sebe samih, koji smo čista Svijest, znamo da mi kao Svijest raspolažemo upravo sa tih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojih i postojimo, i sva čuda ovog svijeta činimo.

Dakle, Fazlija, kao što primjećuješ, ja ništa ne izmišljam, već samo u smislenu logičku cjelinu i sistem povezujem već iskustveno i naučno provjerene činjenice, kako bi postojanje ovoga svijeta moglo do kraja da se objasni i razumije. Da bi poslije toga, sve do danas poznate pogrešne naučne teorije, filozofije i vjerska učenja o materiji, životu i prirodi, pala u vodu. Da bi poslije toga, sve one koji se i dalje uprno budu držali starih naučnih teorija, filozofija i vjerskih učenja, da bi pomoću njih i dalje mogli da varaju svijet, imali pravo da pošaljemo "psihijatru".
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39Postoje brojne vrste materije koje mi ne mozemo da opazimo pa to opet ne znaci da ne postoje ili da nisu materijalne.
Ne samo da ne postoje "brojne vrste materije", već ne postoje nikakve vrste materije. Postoji samo Svijest koja, uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti , na bezbroj različitih načina može da se napreže, kreće i radi i tako se na bezbroj različitih načina fizički manifestuje. Sve to uz pomoć različitih informacija, tj. znanja o različitim mogućnostima i vrstama svog naprezanja i kretanja. Slično kao što su, na primjer, svi ljudi isti po tome što su svi napravljeni od svijesti i što svi podjednako raspolažu sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, koje mogu na bezbroj različitih načina da koriste. Pa tako, neki čovjek nauči kako se obrađuje zemlja i tako postane zemljoradnik, neko nauči kako se liječe ljudi i postane ljekar, neko nauči kako se grade kuće i postane građevinac, neko nauči kako se svira violina i postane violinista, neko nauči kako se ratuje i kako se ubijaju ljudi i postane general. Ili, neko uči Bibliju i postane hrišćanin, a nek Kooran i postane musliman itd. Sve ove razlike među ljudima ne znače da su ljudi zaista različiti. Svi su oni potpuno isti, ali samo na različite načine koriste svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti.Ili, kao na prijmer, što nikako ne znači da između jednog kamena i čovjeka postoji bilo kakva druga razlika, do samo ta da ona Svijest koja gradi kamen, raspolaže znanjem o tome kao da se fizički manifestuje kao kamen i što ona i želi da bude kamen, a ona koja gradi tijelo čovjeka, raspolaže znanjem o tome kako da se fiziočki manifestuje kao čovjek i što ona i želi da bude čovjek. Mada je sve to relativno, jer znanje uvijek može da se mijenja, a sa znanjem i kretanje, rad i ponašanje. Pa tako Svijest kamena, po određenim okolnostima, uvijek može da nauči kako da postane čovjek, kao što i i ona Svijest koja gradi čovjeka može da nauči kako da postane kamen. Ili kao što zemljoradnik može da nauči kako se liječe ljudi i postane ljekar, a general, kako se svira violina i postane vilinista. Sve su to fizički i psihički procesi koji se u prirodi na bezbrono različite načine stalno ponavljaju. Sve uz pomoć sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, koje su ZAKON svakog postojanja i svakog dešavanja. Tako da se na kraju sve svodi na zaključak do kojeg su fizičari došli, koji kažu da osim energije i informacije (znanja) ničeg drugog nema.

******************************************************************

Još uvijek ti nisam odgovorio na sve tvoje primjedbe iz tvog posljednjeg posta. Idem polako i detaljno ti odgovaram na svaku tvoju primjedbu, da ubuduće ne pričaš da nisam ništa objasnio. U onom mom 20 minutnom videu je sve objšnjeno, ali sažeto. Ali to tebi nije dovoljno, pa možemo sada da idemo u detalje, naširoko i polako da imaš vremena da savladaš gradivo. Sutra ću da krenem dalje sa obrađivanjem primjedbi iz tvog posljednjeg posta i odgovranjem na njih.

Živio!
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 22 Oct 2019, 04:12

Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39 Ovo je primjer tvoje misaone brzopletosti i povrsnosti. Dakle, nisi mogao naci sustinu pojava pa si nabrzinu morao naci bilo kakvu zakrpu kojom ces pokrpati rupu. Mnoge filozofije su, recimo, prihvatile cinjenicu da svijet i pojave nemaju trajnu sustinu, da su prazne od postojanja u pravom smislu te rijeci... bez da su se tu cinjenicu navrat-nanos morale prikriti bilo kakvim bitkom.
Činjenica da suštinu (bit) postojanja svijeta možemo otkriti i spoznati "samo u sebi", nije primjer moje misaone brzopletosti, već moje misaone zrelosti i sposobnosti zdravog i ispravnog logičkog razmišljanja prilikom analiziranja svih mogućih činjenica koje čine osnovne faktore svega onoga što pojam "POSTOJANJE SVIJETA" podrazumijeva. NIje "misaona brzopletost", kad na osnovu naučno dokazane činjenice da materije nema, već samo energija, koja se fizički manifestuje kao kretanje, izvedemo zaključak da kretanje ne može biti suština (bit) postojanja svijeta, već da mora postojati kretač koji se kreće. bez obzira što se uz pomoć naučnih, empirijskih metoda, ne može dokazati njegovo postojanje. S obzirom da na drugoj strani,već hiljadama godina postoje poznate vančulne, samospoznajne metode, pomoću kojih se postojanje tog misterioznog kretača dokazati može. Pogotovo kada shvatimo da se svijet ne sastoji samo od fizičkih radnji kretanja, već i psihičkih radnji opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja tog kretanja i da, takođe, ni psihičke radnje ne mogu postojati same po sebi, bez vršioca koji ih vrši. Koji, upravo zato jer je sposoban da vrši sve moguće i fizičke i psihičke radnje, mora da bude njihova suština (bit), a samim tim i suština (bit) sveukupnog POSTOJANJA, koje se i ne sastoji ni od čega drugog do od vršioca tih sedam vrsta fizičkih i psihičkih radnji. Da nije tako, cijela istočnjačka filozofija, izvedena iz višehiljadugodišnjeg iskustva baziranog na samospoznajnim metodama, pomoću kojih jedino i može da se pronikne u suštinu (Ibit) POSTOJANJA SVIJETA, ne bi imala nikakvu vrijednost. Čije najviše dostignuće upravo i glasi da "BOGA (Suštinu-Bit) MOŽEMO SPOZNAT SAMO U SEBI"
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39A u kojim se to pravcima psihologije tvrdi da sve materijalno raspolaze sa bas tih 7 svojstava i da se naziva svijest?! Molim te navedi ijedan provjerljiv i dokaziv izvor gdje bi neki psiholog to tim rijecima tvrdio. Ili si sve sam izmislio pa tvrdis bez pokrica da to tvrdi tamo neka psihologija?
Kad bi u psihologiji ili u prirodnim naukama postojala izričito naglašena tvrdnja, da se svijet satoji samo od sedam vrsta različitih fizičkih i psihičkih procesa i radnji, čiji vršilac se zove imenom "Svijest", to bi značilo da je OSNOVNI ZAKON po kojem svijet postoji već poznat, pa bi onda moje otkriće tog istog Zakona bilo samo ponovno "otkrivanje tople vode". Dakle, takva izričita i zvanična tvrdnja još uvijek ne postoji ni u psihologiji, ni u prirodnim naukama, što znači da je moje otkriće ovog Zakona originalno i da nemam na koga da se pozovem. Ali bez obzira što takva izričita i naglašena tvrdnja u psihologiji i prirodnim naukama ne postoji, ove dvije naučne oblasti ipak raspolažu dokazima da se svijet ne sastoji ni od čega drugog do od sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji. Jer kad bi zahtijevali od fizičara, biologa i psihologa da nabroje sve ono što predstavlja predmet njihovog naučnog istraživanja i eksperimentisanja, oni ne bi mogli da navedu ništa drugo, do upravo samo tih sedam fizičkih i psihičkih procesa i radnji. Fizičari, koji se bave istraživanjem materije, zapravo, bave se samo procesima naprezanja i kretanja nečega što oni još uvijek ne znaju šta je. Isto kao što se ni psiholozi ničim drugim ne bave do ljudskom psihom - koja se sastoji samo od pet psihičkih procesa i radnji (opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja) - za koju takođe još uvijek ne znaju šta je. To i jeste glavni razlog što još uvijek niti i jedan naučnik ili psiholog, a obratio sam se mnogima, nije se usudio da komentariše moje otkriće ZAKONA POSTOJANJA. NIko mi ga još uvijek nije priznao, jer se svako plaši da ne pogriješi i tako svoj autoritet ne ugrozi i svako čeka da to uradi neko drugi. Ali je takođe činjenica da mi niti i jedan naučni autoritet još uvijek nije ni osporio to moje otkriće, prosto iz razloga jer ga je nemoguće osporiti, pošto, svi argumeniti koji čine suštinu ZAKONA POSTOJANJA, u prirodnim naukama i psihologiji su već odavno poznati.
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39Cak i da si sam sve to izmislio, jos uvijek nije jasno kako si dosao do toga da bi tih 7 svojstava materije bile vjecne kategorije, kada su one sve prolazne i privremene.


Da bi ovo razumio, moraš da zapaziš da postoji ogromna razlika između sedam fizičkih i psihičkih SPOSOBNOSTI kojima Svijest raspolaže i sedam fizičkih i psihičkih RADNJI. Dakle, jedno su SPOSOBNOSTI, a nešto sasvim drugo su RADNJE. SPOSOBNOSTI vječito postoje, isto kao i Svijest koja sposobnostima raspolaže i to je nešto što nikada, niti nastaje, niti nestaje. Dok fizičke i psihičke RADNJE ne postooje vječito. Postoje samo u vrijeme kad ih Svijest vrši. One, dakle, uvijek iznova i nastaju i nestaju. To i jeste razlog što materijalni svijet kao fizička i psihička RADNJA, ne postoji u vidu VJEČITOG TRAJANJA, već vječitog PONAVLJANJA, tj. pretakanja kroz svoja tri prirodna oblika i stanja, od kojh su dva aktivna i pokretna, a jedno mirujuće i pasivno. I kada sve ovo objašnjavam, jedino na koga mogu da se pozovom , a to sam već čak i u mom dvadest minutnom videu izričito i jasno naglasio, jesu stari spisi koji se čuvaju u manastirima Kine, Koreje, Tibeta, Persije i Egipta. U njima čak postoji zapisano i sačuvano znanje o ZAKONU TROJKE I SEDMICE, ali je pravo značenje ovog Zakona zaboravljeno, jer taj Zakon nisu otkrili pripadnici naše civilizacije, već pripadnici starijih i naprednijih civilizacija od naše - Sumerani i Atlantiđani - koji su živjeli prije nas.
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39Cak niti "ja" osjecaj u pojedinacnom bicu nije trajan, nego promjenjiv i prolazan.
To što je promjenljivo i prolazno, nije osjećaj Jastva, već promjena fizičkih i psihičkih stanja, koja nikada nisu ista, kroz koja se Jastvo vječito pretače, us pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, dok Jastvo uvijek ostaje jedno i isto. Nebitno, ako govorimo o Jastvu čovjeka, da li je riječ o jastvu djeteta, odraslog i zrelog čovjeka ili starca, u kojih je Jastvo uvijek jedno i isto. Razlog zašto neko osjeća da Jastvo tokom svih tih promjena nije isto, jeste životno iskustvo, tj. znanje koje čovjek tokom svojih razvojnih faza od rođenja pa do smrti stiče i zato što se čovjek, zbog svog neznanja o tome ko je on i šta je, identifikuje sa svojim promjenljivim materijalnim tijelom i životnim iskustvom koje pomoću tijela stiče. Ali, niti materijalno tijelo, niti životno iskustvo imaju značenje istinskog postojanje. Istinsko postojanje je Jastvo i njegovih sedam fizičkih i psihičkig sposobnosti, a tijelo i žiovotno iskustvo, tj. znanje, su smo rezultat toga, koji ne mogu postojati bez Jastva koje sve moguće i fizičke i psihičke radnje vrši i pomoću njih stiče sva životna iskutva i u sebi ih nosi. NIkada ne postoji materija kao kretanje, već uvijek i samo KRETAČ koji se kreće. I nikada ne postoji nikakvo životno iskustbo, tj. znanje, već uvijek i samo ZNALAC koji znanje zna, koji uvijek sebe zove imenom "JA". To JA je nestvorivo i neuništivo. Ono postoji vječito i nikada se ne mijenja. I u svemu je JEDNO I ISTO, nebitno da li je riječ o čovjeku, kamenu ili cijelom Univerzumu. Kao što su kapi vode u okeanu sve iste.
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39Sta je to za tebe "ja", sta je za mene "ja", sta je za tebe bio "ja" osjecaj kada si imao 2 godine... postoji li "ja" osjecaj osobe koja je u komi ili dubokoj narkozi? Zivot ne prestaje kada je covjek u narkozi i kada vise nema ja-osjecaj, niti kada vise nema moc spoznaje, opazanja, razumijevanja... sta li vec tvrdis.
Jastvo može da ima "JA OSJEĆAJ" samo uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih radnji, samo u vrijeme kad ih vrši. "Osjećaj Jastva", što je i logično, gubi se u vrijeme kad Jastvo niti i jednu fizičku ili psihičku radnji ne vrši, kao na primjer kada je čovjek u komi, narkozi ili kad spava dubokim snom. Što nikako ne znači da fizičke i psihičke radnje uzrokuju postojanje Jastva. Upravo je obrnuto, Jastvo je to koje, uz pomoć svojih sedam sposobnosti, uzrokuje svoje fizičke i psihičke radnje, a pomoću tih radnji uzrokuje i samoga sebe, tj. svjesnost sebe ili svijeta okolo sebe. Prestanak vršenja fizičkih i psihičkih radnji, ma iz kog razloga, dakle, može uzrokovati samo prestanak svjesnosti, a nikako i Svijesti i njenih sedam sposobnosti, koje postoje prije svih fizičkih i psihičkih radnji i prije svake svjesnosti i ostaju da postoje i poslije završetka svih fizičkih i psihičkih radnji i prestanka svake svjesnosti. Sve do ponovnog buđenja i ponovnog početka korištenja sedam sposobnosti, ma o kojem obliku fizičkog ili psihičkog manifestovanja da je riječ. Mada, jedini oblik fizičkog manifestovanja Jastva je uvijek elektromagnetno polje. Materijalna tijela atoma, nebeskih tijela, biljaka, životinja i ljudi su samo visoke organizacije kretanja i rada živih i svjesnih elektromagnetnih polja.
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39Taj tvoj "ja" ne postoji, prolazan je i ne moze biti sustina nicega. Od tog ja-osjecaja ne zavisi postojenje icega pa stoga to ne moze biti osnova, ne moze biti taj tvoj "kretac" kojega nisi mogao nigdje pronaci... pa si izmislio svijest i ja i nategao sve da se uklopi s tim vjerovanjem.
Sve materijalno što opažamo da postoji - atom, nebesko tijelo, galaksija, Univerzum, tijlo ćelije, biljke, životinje, čovjeka itd - ima svoje JA koje je njegova sušina, pomoću koje postoji. Sve drugačije naučne teorije, filozofije, religije i sva druga i drugačija učenja od ovoga, su prazne priče. Jedino ova priča ima svoju i iskustvenu i naučnu i logičku argumentaciju i podlogu. Svako ko pokuša da to negira, zapravo, negira samoga sebe, što je apsurd, jer Jastvo može negirati apsolutno sve, osim samoga sebe. Čak i uz pomoć negiranja samoga sebe Jastvo dokazuje sebe. Jer, bez sebe, ne može ni negirati sebe.
Fazlija wrote: 19 Oct 2019, 21:39Zao mi je Ljubo, ne drzi vodu. Nategnuto je i neuvjelrjivo.
Naravno da "drži vodu". Nego, u tvom poznavanju stvarnosti ima puno šupljina, lažnih znanja i vjerovanja, kroz koje propadaš, pa ti se samo čini da moje objašnjenje "ne drži vodu". A ne primjećuješ koliko su ta tvoja lažna znanja i vjerovanja neubjedljiva, tj i iskustveno i nauično i logički nedokažljiva i neutemeljena. Naravno, ti ih ovdje ne iskazuješ, kriješ ih, ne suprostavljaš se pomoću njih mojim ubjeđenjima, jer si svjestan njihove manjkavosti. Ali ipak ih se podsvjesno držiš i braniš ih jer ne želiš da kvariš tradiciju. Čak i kad znaš da su sve naše tradicije na nivou djeteta do 10 godina, zastarjele, neubjedljive, loše, a često i pogubne.
Govno ti

Ljubo
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 117
Joined: 25 Jun 2019, 06:37
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Ljubo » 29 Dec 2019, 21:25

Fazlija wrote: 28 Jun 2019, 12:19 A kako to mislite da ste dali nepobitne naucne dokaze za svoje tvrdnje?
Fizika raspolaže dokazom da samo energia i informacija postoji.
https://hrcak.srce.hr/index.php?show=cl ... ezik=88387

To je ravno činjenici da samo Svijest i njenih sedam sposobnosti i radnji postoji. Jer, energija, to su dvije fizičke radnje Svijesti: naprezannje i kretanje, a informacija, to su pet psihičkčkih radnji Svijesti: opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje.

Dakle, kad izvršimo logičku analizi, bilo energije i informacije, bilo Svijesti, dobijemo isti rezulatat - sedam fizičkih i psihičkih radnji: naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje.

Prtimjer pomoću kojeg se to najlakše dokazuje i razumije je "jaje-pile-koka". NIčega tu drugog nema osim energije i informacije. Odnosno, osim Svijesti i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Možemo za primjer i dokaz uzeti i nekoliko ljudi različitih zanimanja, od kojih je jedan fudbaler, drugi, violinista, treći, hirurga, četvrti slikar, peti zemljoradnjik itd. Njihove radnje igranja fudbala, sviranje violine, operiranja, slikanja, obrađivanja zemlje itd, ma koliko one da su različite, svi oni prilikom izvrašavanja svojih različitih zadataka moraju da rade isto - da ne naprežu, kreću, opažaju to što rade, osjećaju, pamte, misle i razumiju. Razlika je samo u informacijama po kojima vrše te svoje različite fizičke i psihičke radnje, a koje su stečene i zapamćene, opet, uz pomoć tih istih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji.

Možemo uzeti za primjer i nekoliko različiitih sjemenki iz kojih niče nekoliko potpuno različitih biljaka. NI tu ničeg drugog nema osim energije (materije) koja se manifestuje kao fizička radnja naprezanje i kretanje i informacija koje se i stvaraju i koriste uz pomoć psihičkih radnji opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. I opet je razlika samo u informacijama organizacije kretanja i rada po kojima se energija, tj. živa i svjesna materija, napreže, kreće i radi.

A što se tiče tvoje tvrdnje, Fazlija, da nisam rekao ništa novo, jer i u starim istočnjačkim spisima stoji da samo Svijest postoji i da iz nje nastaje sve, to je tačno i to si u pravu. Eto sada to može i naučno da se dokaže. Ali, u mom filozofskom sistemu ima i nešto novo u odnosu na to poznato, staro. Naime, dok u tim starim spisima stoji da sve nastaje iz Svijesti i da je ona uzrok materije, života i Svenira, što je slično nekim religijskim učenjima da prvo postoji Bog i da je on uzrok svega, na koji način se sve objašnjava uz pomoć Svijesti ili Boga kao uzroka svega, ipak nigdje, ni u nikakvim drevnim ili novijim religijskim filozofskim ili naučnim spisima ne postoji objašnjenje logike po kojoj postoji sam Svijest ili Bog, niti ko ili šta je uzrok postojanja Svijesti ili Boga. I upravo to je ono čime se ja u mom filozofskom sistemu bavim. Otkrivan logiku po kojoj npostoji sam Big ili pak, Svijest. Postoji sama po sebi, kao svoj uzrok i posljeica, tako što se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika stanja, kojom prilikom uvijek iznova kao psihička pojava i proces uzrokuje sebe kao fizičku pojavu i proces. Da bi, zatim, uz pomoć sebe kao fizičke pojave i procesa mogla da uzrokuje sebe kao psihičku pojavu i proces. I tako, naizmjenično, kružno, kao "koka i jaje", vječito.

Ako nekoga zanima moje opširnije objašnjenje, evo ponovo moj video. Neke dijelove sam malo doradio da bude jasnije i dodao sam i engleski prevod. U svakom slučaju, tajna postojanja materije, života i prirode je sada konačno do kraja riješena i to se više ne može ni pobiti, ni sakriti.

Govno ti

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4988
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 262 times
Status: Offline

Re: SAMO SVIJEST = BOG, POSTOJI

Post by Remzudin » 29 Dec 2019, 21:55

Polako meni izgledas da imas neki psihicki problem?

Kazi mi sta te muci

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests