Reinkarnacija

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Reinkarnacija

Post by Maja » 26 Apr 2011, 22:46

jednostavno rečeno reinkarnacija je "preseljenje" duše u novo tijelo nakon smrti

često sam čula priče kako se neki ljudi sjećaju šta su bili u prošlom životu

nekada za nekog kome se dešavaju samo loše stvari u životu kažu da je u prošlom životu sigurno puno griješio, pa sada plaća za to

šta mislite o tome?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Reinkarnacija

Post by Krokodil Behko » 26 Apr 2011, 22:54

Neku vrstu reinkarnacije,priznaju sve vjere.. Odnosno,preseljenje duse u novu dimenziju.. U svakom slucaju,dusa napusta tijelo i preseljava se.. Ja licno,vjerujem u to.. Mislim da sve duse idu na jedno ili vise mjesta negdje.. negdje kao negdje.. I svi se ponovo sretnu. Dusa nije mogla nastati evolucijom kao sto to tvrde darvinisti.. Dusa je nesto sto je covjeka ucinilo covjekom i vraca se onome koji ju je stvorio i poslao u smrtno tijelo.. zajedno sa vim ostalim dusama.. Tamo se odlucuje kuda ce ta dusa dalje ici..
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by paparaci » 28 Apr 2011, 01:03

gledao sam o tome dokumentarce. zaista interesantno. prikazivali su jednu djevojku u Indiji koja je u detalje opisala mjesto koje je u tom proslom zivotu cesto posjecivala i sta se tu sve zbivalo. ne znam sad zaista sta i kako je to bilo. ne mRem sloziti puzle u glavi da si pita. znam samo da je bilo jako interesantno i zacudjujuce.

isto tako sam citajuci Kur'an naisao na jedan ajet koji po mom misljenju govori o tome tj. o reinkarnaciji. trazio sam ga, da ga postavim - ali ga nisam mogao naci. kad naletim druge prilike, postavim ga.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by paparaci » 23 May 2011, 02:16

paparaci wrote:isto tako sam citajuci Kur'an naisao na jedan ajet koji po mom misljenju govori o tome tj. o reinkarnaciji. trazio sam ga, da ga postavim - ali ga nisam mogao naci. kad naletim druge prilike, postavim ga.
napokon!

:tamo

"Mi vas stvaramo-pa zasto ne povjerujete?
Kazite vi Meni: Da li sjemenu koje ubacujete
vi oblik dajete ili Mi to cinimo?
Mi odredjujemo kad ce ko od vas umrijeti, i niko Nas ne moze sprijeciti
da likove vase izmijenimo i da vas iznova u likovima koje vi ne poznajete stvorimo.
"



Kur'an (sura LVI - Dogadjaji : ajeti 57-61)

pa sad....
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Reinkarnacija

Post by Krokodil Behko » 24 May 2011, 01:22

paparaci wrote:
paparaci wrote:isto tako sam citajuci Kur'an naisao na jedan ajet koji po mom misljenju govori o tome tj. o reinkarnaciji. trazio sam ga, da ga postavim - ali ga nisam mogao naci. kad naletim druge prilike, postavim ga.
napokon!

:tamo

"Mi vas stvaramo-pa zasto ne povjerujete?
Kazite vi Meni: Da li sjemenu koje ubacujete
vi oblik dajete ili Mi to cinimo?
Mi odredjujemo kad ce ko od vas umrijeti, i niko Nas ne moze sprijeciti
da likove vase izmijenimo i da vas iznova u likovima koje vi ne poznajete stvorimo.
"



Kur'an (sura LVI - Dogadjaji : ajeti 57-61)

pa sad....
Iskreno,nisam primjetio to znacenje u ajetu do sada..
Ali ispravno je tumacenje.. tako mislim.. Covjek ako zeli naprijed uz
pomoc Kurana,sve mu pise.. samo treba da trazi ono cime zeli provjeriti
svoje vlastite misli.. Svoj vlastiti put i stremljenja.. Dakle,Kuran potice
covjeka na razvoj,kao i ljudsko drustvo ali problem prave oni koji nisu kadri
slijediti te upute naprijed (zbog nedostatka vlastitih spoznaja)nego se
ogranicavaju na pravila i njima sputavaju ljude. Tako dolazi do fundamentalizma..
Odo ja malo u off.. I sam sam eto gore napisao .. da vjerujem da duse idu na
jedno mjesto i da se mogu vratiti nazad u nekom obliku odlukom vise sile..
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by paparaci » 24 May 2011, 01:42

ma Kur'an je cudo! meni je zivot promijenio i uljepsao, nakon sto sam ga procitao. zaustavio sam se na tom mjestu, citajuci ga, jer me je bas nekako asociiralo na reinkarnaciju. sjetih se takodjer pomenute price.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
StateOfTrance
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 115
Joined: 21 May 2011, 10:27
Location: Sarajevo, BiH.
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by StateOfTrance » 24 May 2011, 16:01

Nasa djeca su nasa reinkarnacija, nasa dusa i nase emocije ce zivjeti kroz njih.
They, the mortals are ignorant and prideful animals. They doth lie to one another, injure themselves and their fellows, and they kill each other all around for sport. Their folly is immeasurable!

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by Konsultant » 24 May 2011, 19:31

@paparaci, ovaj ajet najvjerovatnije ukazuje na postojanje reinkarnacija, ali ne i na sjecanje stvari iz proslog zivota
osim toga svakim danom je sve vise ljudi na zemljici, pa mi je nek X konstanta kao konacan broj dusha koje umiru i radjaju se je nelogican broj.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Reinkarnacija

Post by Krokodil Behko » 24 May 2011, 19:56

Ni u Budizmu ne pise,da se covjek,treba sjecati svog proslog zivota..
Ali je moguce stvaranje novih dusa,sto objasnjava porast populacije ...
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by Konsultant » 24 May 2011, 20:38

da, tako jedino ima logike, reciklaza plus novi proizvodi.

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by paparaci » 25 May 2011, 00:19

pa nisam ni rekao da znaci sjecanje prijasnjeg zivota. nego da sam se sjetio te price u kojoj se radilo o reinkarnaciji.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by Konsultant » 25 May 2011, 07:01

ko se reintarnira u chicholinu, tesko njemu :lol

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Reinkarnacija

Post by Krokodil Behko » 25 May 2011, 13:39

Vala ja bih da se reinkarniram u africkog crnca.!!
Rahat zivim tamo.. Po danu lovim zivotinje i kupam se u rijeci.
Navece skacem oko vatre sa rajom.. A svakako crnkinje ne nose grudnjake :jupi
Ma bude tamo po noci i veselo :muzika

I sto ne bih pozelio takav zivot ... :cvike
online

User avatar
StateOfTrance
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 115
Joined: 21 May 2011, 10:27
Location: Sarajevo, BiH.
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by StateOfTrance » 25 May 2011, 13:49

Krokodil Behko wrote:Vala ja bih da se reinkarniram u africkog crnca.!!
Rahat zivim tamo.. Po danu lovim zivotinje i kupam se u rijeci.
Navece skacem oko vatre sa rajom.. A svakako crnkinje ne nose grudnjake :jupi
Ma bude tamo po noci i veselo :muzika

I sto ne bih pozelio takav zivot ... :cvike
Nema vode, nemas lijekova, nemas sapuna, tusa..... Ja se inace tusiram 2-3 puta dnevno, tako da no way da bih mogao da zivim ko oni :mir
They, the mortals are ignorant and prideful animals. They doth lie to one another, injure themselves and their fellows, and they kill each other all around for sport. Their folly is immeasurable!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Reinkarnacija

Post by Krokodil Behko » 25 May 2011, 14:07

StateOfTrance wrote:
Krokodil Behko wrote:Vala ja bih da se reinkarniram u africkog crnca.!!
Rahat zivim tamo.. Po danu lovim zivotinje i kupam se u rijeci.
Navece skacem oko vatre sa rajom.. A svakako crnkinje ne nose grudnjake :jupi
Ma bude tamo po noci i veselo :muzika

I sto ne bih pozelio takav zivot ... :cvike
Nema vode, nemas lijekova, nemas sapuna, tusa..... Ja se inace tusiram 2-3 puta dnevno, tako da no way da bih mogao da zivim ko oni :mir
Fazon je u tome,da oni i ne znaju za bolje.. A i ako znaju,ne nadaju se.. Zive svoj zivot i boli ih djon za nas zivot.. Osim toga,nije ni tamo sve tako crno.. To treba znati.. Dakle,fakat je da su crnci crni ali nase televizije,imaju obicaj,prikazivati samo njihovu bijedu.. Gladne,bolesne i slicno.. Njemacka i Francuska prednjace u tome.. Njima je rijeka,sasvim dostatna za kupanje.. Imaju svoj nacin zivota i svoje zabave. Sa druge satrane,sto smo vise posveceni konzumiranju lijekova i raznim preventivama,sve smo bolesniji i bolesniji. Eto vidi moj primjer.. (tema Generalizirana polineuropatija teskog stepena u Pdf Zdravlje).. Da mi je to na vrijeme dijagnosticirano,imao bih realne sanse da se posve oporavim.. Alki ni nas zdravstveni sistem,nije bas puno dalji od africkog u sta sam se i licno uvjerio. Nije ovo off teme.. Samo zelim reci,ako hocu ponovo na kontrolu na kosevsku neurologiju,moracu da se reinkarniram sa istom boljkom pa mozda me u tom narednom zivotu i pregledaju.. Bas kao sto sam se patio 40 dana,mada su mi radili EMNG i znali su da je bolest bila na nivou mioneuropatije sa granicnim parametrima za polineuropatiju.
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119618
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5625 times
Been thanked: 12137 times
Contact:
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by Maja » 25 May 2011, 14:28

trans svakako nije zdravo toliko tuširanje :)

User avatar
StateOfTrance
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 115
Joined: 21 May 2011, 10:27
Location: Sarajevo, BiH.
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by StateOfTrance » 25 May 2011, 14:42

Maja wrote:trans svakako nije zdravo toliko tuširanje :)
Ja to radim godinama, moje tijelo se naviklo :p
They, the mortals are ignorant and prideful animals. They doth lie to one another, injure themselves and their fellows, and they kill each other all around for sport. Their folly is immeasurable!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Reinkarnacija

Post by Krokodil Behko » 27 May 2011, 14:29

U svakom slucaju,malo je besmisleno ufati se u reinkarnaciju kao produzetak zivota,kad je to zivot neke druge osobe,nastao njenim rodjenjem i ta osoba zivi svoj zivot koji nema neku bitniju vezu sa prethodnim zivotom te duse.. dakle,ljudski zivot,omedjen je rodjenjem i smrcu.. Ne znamo sta nas ceka nakon sto dusamnapusti smrtno tijelo ali ona ide u susret svim dusama koje su napustile ovozemaljsko tijelo i negdje cemo sresti one koji su nam dragi a napustise ovozemljaski svijet prije nas.. Tako mora biti.. Covjekov mozak,nije u stanju,dokuciti tajnu zivota poslije smrti jer je i on materijalan kao i ostatak tijela. Ali sasvim sigurno,on postoji.. pa prisjetite se samo,sta bi volili da umijete raditi kal ljudi i to za zivota.. Jel ima neko da bi volio da rovi neke kanale pod zemljom kao krtica ??? ne vjerujem! Niti ima neko ko bi volio cijeli zivot,roniti kao riba u mracnim dubinama voda.. Ali bi zato svi voljeli da letimo! zar to nije tako? Koliko ste puta,osjetili da imate snage...Ne tjelesne nego duhovne.. snage koja dolazi iznutra... I osjecate se spremnim za let.. Samo sto vas nesto ometa u tome.. A to je smrtno tijelo,odredjeno za zivot na zemlji... Dakle,dusa zeli da leti.. Ona zeli pobjeci iz smrtnog tijela,tamo odakle je i dosla.. Osjeca se u tom momentu,veliki jaz izmedju smrtnog tijela i besmrtne duse.. Ili,koliko ljudi,zeli nesto uciniti ali tjelesno nisu to u stanju.. Dusa je uvijek jaca od tijela i slijedimo je.. Dok na kraju,ne napusti tijelo i ode sasvim slobodna tamo gdje je i stvorena..
online

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by Bahra » 07 Jul 2011, 11:22

Evo slucaj mog malog rodjaka pa sad vidite:
Kada su se vratili u Bosnu on je imao mozda 4 godine. Prije povratka, u Njemackoj odluce da kupe namjestaj za djeciju sobu, i kada su usli u prodavnicu on je sjeo na trosjed i rekao "ovo je moje", tako krenuo redom kupovati namjestaj koji mu treba. I kada ga je tetka pitala zasto zeli to sve on je odgovorio: "Znas mama ovo isto sam imao u svojoj kuci kad sam bio veliki i zivio u Tuzli".
Njegova soba uopste nema nista djecije, kad udjete to je neciji dnevni boravak.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Ledena
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8339
Joined: 21 Oct 2010, 19:37
Location: Uzavreli grad
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Reinkarnacija

Post by Ledena » 20 Jul 2011, 11:41

Primjer dvadesetdvogodisnje djevojke koja se prvi put inkarnirala na Zemlji naveden u knjizi Samoiscjeljivanje karmickom dijagnostikom

DJEVOJKA S PLAVOM AUROM

Za oko mi je prvo zapela njena neuobicajeno plava boja aure. Hodala je kao da se krece malo iznad zemlje, djelovala je nestvarno. Prica da je kao dijete osjecala da je drugacija, roditelji je vise nisu mogli razumjeti, a jednako su se tako i njoj cinili kao stranci. U osnocnoj i srednjoj skoli povlacila se u samocu jer nije uspijevala ostvariti dublje kontakte sa kolegama.
U skoli je bila vrlo uspjesna i skoro da nije trebala uciti. Fakultet je zavrsila zbog zelje roditelja, u roku i bez ikakvog napora.
Svoj zivot ne shvaca idilicno; nikada nije mogla razumjeti ljudske osjecaje: ljutnju, osudjivanje, zavist, ljubomoru i sl., za nas svakodnevne osjecaje. Jednako tako nije osjecala ljubav, ni ostale dobre emocije. Imala je izuzetno los imunitet i cesto je obolijevala-prakticki svaki ju je virus doveo u bolnicki krevet. Kad su se za nju poceli interesiratii decki uopce joj nije bilo jasno sto od nje zele, niti ih je razumjela. Upitala me da li je normalno da ode s deckom u krevet nakon drugog ili treceg susreta.
Nakon skolovanja nije mogla dobiti posao ali ni shvatiti zasto bi uopce trebala raditi.
Kad sam joj rekao da se prvi put nalazi na Zemlji, to je prihvatila sasvim mirno i sa razumijevanjem. Rekla mi je da je to oduvijek znala, ali da joj niko do sada nije znao objasniti..

(alaj se nakuca mati draga, prvi put iskucala, ugasi mi se laptop, prazna baterija, :bije i haj ponovo)
If you wanna play, then follow my way but if you don't then get out of my way!!

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests