Prirodno ili naknadno glup ??

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Merlin246 » 21 Mar 2019, 08:42

Ja mislila stvarno moze haha

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Hannibal » 21 Mar 2019, 08:44

Merlin246 wrote: 21 Mar 2019, 08:42 Ja mislila stvarno moze haha
moze al ne znam kako da ti objasnim haha cek
🐽

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Salko » 21 Mar 2019, 09:04

Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 08:44
Merlin246 wrote: 21 Mar 2019, 08:42 Ja mislila stvarno moze haha
moze al ne znam kako da ti objasnim haha cek
dual screen

pff
otvoriš oba taba na pola ekrana...
"ignorance is bliss"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Hannibal » 21 Mar 2019, 09:06

mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:04
Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 08:44

moze al ne znam kako da ti objasnim haha cek
dual screen

pff
otvoriš oba taba na pola ekrana...
mozel to i na ajfonu makso
🐽

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Salko » 21 Mar 2019, 09:07

Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:06
mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:04

dual screen

pff
otvoriš oba taba na pola ekrana...
mozel to i na ajfonu makso
jok...

al ja svakako ne slušam toliko često youtube...
hainstalirao rock radio i to mi piči bez komplikacija...
"ignorance is bliss"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Hannibal » 21 Mar 2019, 09:08

mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:07
Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:06

mozel to i na ajfonu makso
jok...

al ja svakako ne slušam toliko često youtube...
hainstalirao rock radio i to mi piči bez komplikacija...
al dobro ti mozes da skines onu aplikaciju za ajfone i da klipove pustas u pozadini. to je meni bolje od split screena
🐽

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Salko » 21 Mar 2019, 09:12

Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:08
mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:07

jok...

al ja svakako ne slušam toliko često youtube...
hainstalirao rock radio i to mi piči bez komplikacija...
al dobro ti mozes da skines onu aplikaciju za ajfone i da klipove pustas u pozadini. to je meni bolje od split screena
šuti, kanim se danima da napravim sebi neku play listu da imam slušat.. al znaš kolko mi je mrsko download muziku i kontat koju bih pjesmu...

jedino sam skinuo sebi za ringtone 20 sec Imperial march (star wars teme), dosadile mi ovi fabrički ring tonovi...
"ignorance is bliss"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Hannibal » 21 Mar 2019, 09:14

mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:12
Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:08

al dobro ti mozes da skines onu aplikaciju za ajfone i da klipove pustas u pozadini. to je meni bolje od split screena
šuti, kanim se danima da napravim sebi neku play listu da imam slušat.. al znaš kolko mi je mrsko download muziku i kontat koju bih pjesmu...

jedino sam skinuo sebi za ringtone 20 sec Imperial march (star wars teme), dosadile mi ovi fabrički ring tonovi...
ti ne moras skidat brt. imas onu aplikaciju imusic msm, samo otvoris pjesmu i skinuta je haha
🐽

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Salko » 21 Mar 2019, 09:15

Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:14
mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:12

šuti, kanim se danima da napravim sebi neku play listu da imam slušat.. al znaš kolko mi je mrsko download muziku i kontat koju bih pjesmu...

jedino sam skinuo sebi za ringtone 20 sec Imperial march (star wars teme), dosadile mi ovi fabrički ring tonovi...
ti ne moras skidat brt. imas onu aplikaciju imusic msm, samo otvoris pjesmu i skinuta je haha
radi offline???
"ignorance is bliss"

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Hannibal » 21 Mar 2019, 09:17

mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:15
Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:14

ti ne moras skidat brt. imas onu aplikaciju imusic msm, samo otvoris pjesmu i skinuta je haha
radi offline???
radi, al nisam siguran jel se zove imusic, davno sam imo iphone
🐽

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by damir5 » 21 Mar 2019, 09:17

Merlin246 wrote: 21 Mar 2019, 08:33
Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 00:01

Screenshot_20190321-000007_YouTube.jpg
Pa kakoo :heidi
moze raditi yt u pozadini u chrome-u.
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
Salko
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26742
Joined: 25 Sep 2018, 14:23
Location: Tamni Vilajet
Mood:
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Salko » 21 Mar 2019, 09:19

Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:17
mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:15

radi offline???
radi, al nisam siguran jel se zove imusic, davno sam imo iphone
ma nemre ba samo downloaded
The Music app for iPhone and iPad is a one-stop shop for your locally downloaded music, tracks from your Mac via iCloud Music Library, the Apple Music service, Beats 1 Radio, and a top-notch search option for finding great music and playlists.

Here's what it looks like and where to find everything.

al jarane začatasmo ovde sa ovim....

hajmo dok nas nije ko bžik...
"ignorance is bliss"

Merlin246
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15942
Joined: 28 Aug 2018, 13:21
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Merlin246 » 21 Mar 2019, 09:20

damir5 wrote: 21 Mar 2019, 09:17
Merlin246 wrote: 21 Mar 2019, 08:33

Pa kakoo :heidi
moze raditi yt u pozadini u chrome-u.
Evo i Hani kaze da moze al kod mene necee nesto ili ja ne znam haha

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Hannibal » 21 Mar 2019, 09:20

mad_max_ba wrote: 21 Mar 2019, 09:19
Hannibal wrote: 21 Mar 2019, 09:17

radi, al nisam siguran jel se zove imusic, davno sam imo iphone
ma nemre ba samo downloaded
The Music app for iPhone and iPad is a one-stop shop for your locally downloaded music, tracks from your Mac via iCloud Music Library, the Apple Music service, Beats 1 Radio, and a top-notch search option for finding great music and playlists.

Here's what it looks like and where to find everything.

al jarane začatasmo ovde sa ovim....

hajmo dok nas nije ko bžik...
moze ocm ja skido
:bjezi
🐽

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Melek » 21 Mar 2019, 19:00

A ja ni Ilmihal nisam do kraja pročit’o :grana
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6701 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by greeneyes » 21 Mar 2019, 19:20

I ja sam mnogo obecavao ko dijete. Ali syebo sam koljeno...cek, nema to veze s inteligencijom. Nista, zaboravite da sam ista pisao
Samo sabura

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83733
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10896 times
Been thanked: 16167 times
Status: Offline

Re: Najinteligentnije dijete u Evropi: Devetogodišnjak već studira na tri univerziteta

Post by Fuddo » 21 Mar 2019, 19:26

Ja mislim da se mali drogira.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Nauka dokazala: Ljudi su sve gluplji

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2019, 10:32

Image


U prošlom vijeku svaka generacija odrastala je u ljude inteligentnije od svojih roditelja. Na standardnim testovima inteligencije, koje su djeca polagala u većini zemalja razvijenog svijeta, prosjek bi se svakih nekoliko godina pomijerao naviše. Ono što je bio prosječan IQ 1950. godine daleko je ispod prosjeka izmjerenog 1980. godine.

Taj fenomen dobio je ime Flinov efekat, prema naučniku Džejmsu Flinu, Novozelanđaninu koji je jedan od prvih primijetio ovaj trend. Kako se testovi inteligencije redovno standardizuju, kako bi se procijenio prosijek i odstupanja, tako bi svaka generacija postizala identične rezultate na testovima. Tek kada su Flin i kolege odlučili da uporede rezultate iz više generacija, shvatio je da se prosjek pomjera nagore.

Svake decenije prosječan koeficijent inteligencije bio bi veći za oko tri boda. Ono što je 1980. godine bio IQ 100, mjeren 1930. godine bio bi IQ 115.

Flinov efekat vrijedio je tokom većeg dijela 20. vijeka. Svaka generacija postajala je sve inteligentnija, ali sve više podataka ukazuje na zabrinjavajući kraj ovog trenda i preokret u drugom smjeru. Kolektivni koeficijent inteligencije, čini se, počeo je da opada širom svijeta.

Šta se dogodilo?

Od početka devedesetih godina prošlog vijeka do danas koeficijent inteligencije počeo je da pada širom razvijenog svijeta. Ovaj trend prvi su primijetili norveški naučnici, koji su proučavali rezultate testova inteligencije vojnih regruta između 1950. i 2002. godine. Podaci iz prošlog vijeka većinom su bili u skladu sa Flinovim efektom, ali sredinom devedesetih Flinov efekat je nestao i koeficijent inteligencije počeo je da opada.

Uslijedile su zabrinjavajuće potvrde novog trenda, dobijene iz podataka o inteligenciji danskih regruta, potom podaci iz Ujedinjenog Kraljevstva koje je prikupio sam Flin. Prema studiji iz 2009. godine prosječan koeficijent inteligencije 14-godišnjih Britanaca pao je za oko dva boda između 1980. i 2008. godine.

Kako prenosi B92, prema svim dostupnim podacima, Flinov efekat počeo je da usporava u osamdesetim godinama prošlog vijeka, i potpuno je nestao u devedesetim. Čovječanstvo je, čini se, došlo do vrhunca kolektivne inteligencije.

Da bismo znali zašto je nestao, bilo bi dobro znati šta ga je uopšte uzrokovalo. Uticaj gena na inteligenciju je dosta značajan, ali nije presudan.

Jednako važni za razvoj inteligencije su spoljni faktori - okruženje u kojem odrastamo, ishrana, to koliko smo često bolesni, podsticajna i stimulativna okolina, i brojni drugi faktori. Inteligencija može da se uporedi sa visinom. Tokom prošlog vijeka generacije su takođe odrastale u sve više i više, dok je prosječna visina rasla.

Iako se geni za visinu nisu mijenjali, kao ni za inteligenciju, djeca su odrastala u sve zdravijem okruženju, sa sve manje zaraznih bolesti, sve boljom ishranom i sve boljim obrazovanjem.

Promjene u društvu dovele su do drugačijeg ispoljavanja gena, zbog kojih smo postajali sve viši i inteligentniji.

Koje teorije objašnjavaju pad?

Kontroverzni naučnik Ričard Lin veliki je zagovornik disgenike, pojma obrnutog od eugenike. Prema njegovom mišljenju, do pada u koeficijentu inteligencije dolazi zato što ljudi sa nižim koeficijentom inteligencije u modernom društvu imaju više djece.

Lin za pad inteligencije okrivljuje i imigrante iz zemalja u kojima je prosječan koeficijent inteligencije niži nego u zemljama u kojima je opažen pad, poput Britanije, Norveške i Danske, ali najnovija norveška studija opovrgla je njegove tvrdnje ukazujući na vrlo uvjerljive argumente da su i Flinov efekat i njegov preokret uslovljeni faktorima životne sredine.

Kako da znamo da je kriva sredina?

Norveški naučnici Bernt Bratsberg i Ole Rogeberg proučavali su razvoj koeficijenta inteligencije i u pojedinim porodicama - između braće i sestara koji pripadaju različitim generacijama, i otkrili da promjena Flinovog efekta pogađa i porodice, a ne samo prosjek cijele populacije.

Primjera radi, brat i sestra rođeni poslije 1990. godine, između kojih je deset godina razlike, imaće u prosjeku između pola i dva boda razlike u koeficijentu inteligencije, pri čemu mlađi brat ili sestra ima manji IQ.

Norveški naučnici proučili su i eliminisali sve druge mogućnosti, poput većeg broja djece rođene u porodicama čiji roditelji imaju prosječan ili niži IQ, ili uticaja migracija, za koji su zaključili da je zanemarljiv.

Inteligencija mlađih generacija pada, oko dva boda svakih deset godina, i nisu krivi ni disgenika, ni migranti, već se taj pad primjećuje u svakoj prosječnoj porodici. Jedino preostalo objašnjenje jeste da postoji nešto u sredini u modernom društvu što djecu sputava u razvoju.

Šta bi moglo da zaglupljuje djecu?

Flin pretpostavlja, iako za to još nema nikakvih konkretnih dokaza, da je kultura mladih stagnirala, ili da se doslovno zaglupila. Izražava i zabrinutost da se kultura mladih danas fokusira primarno na mobilne telefone, računare i video-igre umjesto na čitanje i međusobne razgovore.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ima još jedno jednostavnije i jezivije objašnjenje: porast zagađenja vazduha. Zagađenje vazduha je danas globalno, a procjenjuje se da porast mikročestica u vazduhu utiče na zdravlje čak 90% svjetske populacije.

Globalno zagađenje moglo bi da bude odgovorno za usporavanje i zaustavljanje razvoja mladih. Ako nešto hitno ne učinimo, pitanje je kakav ćemo svet ostaviti svojoj djeci, ali i kakvu ćemo djecu ostaviti tom svijetu.

(DEPO PORTAL)
online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80122
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7019 times
Been thanked: 11325 times
Status: Offline

Re: Nauka dokazala: Ljudi su sve gluplji

Post by spacebound » 12 Sep 2019, 10:50

Mi sami zaglupljujemo svoju djecu pretjeranom brigom, radom za njih, razmisljanjem za njih.Moj 8ogodisnjak je potpuno ovisan o meni, sama sam kriva, prevelika briga i "Neka, mama ce" umjesto da ga guram i podsticem da sam radi i razmislja.To sam uvidjela u zadnje vrijeme.
Bas razmisljam kako sam ja sa 7 godina sama u gradu od 600 000 stanovnika isla u skolu i iz skole, nekad pjeske nekad tramvajima, i znala gdje i u koji presjedam.A danas ne mogu zamisliti da moje dijete pustim samo u skolu.Sama sam radila zadace, rasporedjivala knjige, roditelji su samo za ocjene pitali.
Mi sami svoju djecu zaglupljujemo :grana

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7755 times
Status: Offline

Re: Nauka dokazala: Ljudi su sve gluplji

Post by Krokodil Behko » 12 Sep 2019, 10:58

spacebound wrote: 12 Sep 2019, 10:50 Mi sami zaglupljujemo svoju djecu pretjeranom brigom, radom za njih, razmisljanjem za njih.Moj 8ogodisnjak je potpuno ovisan o meni, sama sam kriva, prevelika briga i "Neka, mama ce" umjesto da ga guram i podsticem da sam radi i razmislja.To sam uvidjela u zadnje vrijeme.
Bas razmisljam kako sam ja sa 7 godina sama u gradu od 600 000 stanovnika isla u skolu i iz skole, nekad pjeske nekad tramvajima, i znala gdje i u koji presjedam.A danas ne mogu zamisliti da moje dijete pustim samo u skolu.Sama sam radila zadace, rasporedjivala knjige, roditelji su samo za ocjene pitali.
Mi sami svoju djecu zaglupljujemo :grana

Dušo, imaš bingušu od mene.

I ja sam pomislio, dok sam čitao članak, kako uslovi života utiču na inteligenciju. Današnja djeca se ne moraju domišljati kako da se snađu oko iblo čega, jer tu je naše pokoljenje, da sve odradi umjesto njih. Što su uslovi života bolji, mozak je rasterećeniji i posvećuje se nebitnijim stvarima. Da i ne ogvorimo o razornom uticaju smartphonea na inteligenciju.
online

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests